О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М icon

О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М
Скачати 397.96 Kb.
НазваО. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М
Сторінка1/2
О.О.Богомольця
Дата31.07.2012
Розмір397.96 Kb.
ТипДокументи
  1   2

Автори:


Програма складена під керівництвом завідувача кафедри пропедевтики медицини внутрішніх хвороб НМУ імені О.О.Богомольця, д.м.н., професора Нетяженка. В.З.

д.м.н., професор кафедри Щуліпенко І.М.

к.м.н., доцент кафедри Дідківська Л.А.


Рецензенти:

професор Морозюк С.С.

професор Майданнюк В.Г.

професор Лисенко Г.І.

Пояснювальна запискаПрофесійна орієнтація майбутнього медика повинна здійснюватись не лише на основі теоретичних знань і абстрактних уявлень про лікарську спеціальність, а, насамперед, шляхом конкретного ознайомлення і практичного стикання з елементами діяльності лікаря безпосередньо в умовах лікувально-профілактичного закладу.

Драматизм і героїка, якими оповиті професія медика, мають визначитись для майбутнього фахівця не лише красивими романтичними ідеалами, а бути реалізовані і усвідомлені в його конкретних вчинках і діях безпосередньо біля ліжка хворого. Перед вступом до медичного вузу майбутній фахівець-медик має остаточно переконатись у несхибності і правильності свого професійного вибору, усвідомити складності, які очікують його на тернистому шляху до заповітної мрії стати лікарем.

Створення медичного ліцею при Національному медичному університеті імені О.О.Богомольця - важливий напрям в реалізації проблеми професійної орієнтації юнаків і дівчат при виборі медичної професії.

Заняття в ліцеї сприятиме викарбуванню в учнів усвідомленого уявлення про реальну сутність лікарської професії, допоможе впевненіше визначитись стосовно правильності вибору медичного фаху.

Ознайомлення учнів ліцею з основами практичної медицини - загальним і спеціальним доглядом за хворими в стаціонарних лікувально-профілактичних установах має бути провідним, визначальним етапом у формуванні їх професійної медичної орієнтації, оскільки процес опанування знаннями і навичками догляду істотно наближає діяльність ліцеїста до майбутньої роботи практичного лікаря.

Програма медичного догляду за хворими передбачав висвітлення найважливіших теоретичних основ і положень, а також, умінь, якими має оволодіти майбутній медик. Тому практичне значення занять ліцеїстів в об’ємі програми догляду за хворими виходить за межі потреб професійної орієнтації. Знання і, насамперед, практичні навички з основ загального і спеціального догляду мають відігравати певну роль в опануванні ліцеїстами основ особистої гігієни і здорового способу життя, надання першої медичної допомоги при невідкладних і екстремальних станах організму людини.

Тобто, ще до вступу до вузу в курс догляду майбутній медик не лише ознайомиться з особливостями його наступної професійної діяльності, але й оволодіє найпростішими медичними прийомами і методами діагностики і лікування невідкладних станів організму та забезпечення його основних фізіологічних потреб.

Форми і методи спеціального догляду тісно пов’язані з спеціальними ознаками конкретних захворювань, а тому практичне виконання заходів догляду має бути неодмінно узгоджене з визначенням і ідентифікацією основних проявів або симптомів недуги.

Забезпечення заходів і виконання конкретних прийомів спеціального догляду вимагає від ліцеїстів знань методів визначення основних симптомів функціональних порушень серцево-судинної і дихальної систем, органів травлення і сечовиділення, нервової системи і опорно-рухового апарату. Методи діагностики таких зрушень важливої не лише в професійній діяльності лікаря, але й мають неабияке значення при проведенні заходів загального і спеціального догляду, зокрема, при наданні хворим першочергової, невідкладної медичної допомоги.

Майбутній лікар має бути обізнаний не лише з можливостями і методами лікувальної медицини, тобто оздоровленням хворих людей. Окрім того, в програмі передбачено ознайомлення ліцеїстів в основними принципами деонтології, медичної етики і естетики - найважливіших основ духовно-естетичного єства лікаря і його професійної діяльності.

^ ЗМІСТ ПРОГРАМИ

ЗАГАЛЬНИЙ І СПЕЦІАЛЬНИЙ ДОГЛЯД

ЗА ХВОРИМИ


РОЗДІЛ І. Загальний і спеціальний догляд за хворими і його роль у лікувальному процесі.

Структура загального догляду за хворими, його значення в загальній системі лікування хворих терапевтичного профілю. Догляд загальний і спеціальний. Роль і професійні обов’язки середнього і молодшого персоналу стаціонарних лікувальних установ в забезпеченні медичного догляду за хворими. Основи медичної етики, деонтології та медичної естетики. Вимоги до естетичного виду і професійного одягу медичного працівника.

Функції приймального відділення лікарні у прийомі хворих на стаціонарне лікування. Структура приймального відділення та його оснащення. Прийом і реєстрація хворих. Заповнення медичної документації, зокрема, паспортної частини історії хвороби, журналу прийому хворих, статистичні карти. Огляд шкірних покривів і волосся. Антропометрія. Санітарно-гігієнічна обробка. Обробка хворого при виявленні педікульозу. Транспортування хворих у профільні відділення лікарні. Санітарно-гігієнічний режим приймального відділення лікарні.

Загальна характеристика стаціонарного терапевтичного відділення. Структура і функціональні призначення. Основні професійні обов’язки медичної сестри терапевтичного відділення. Пост медичної сестри та організація її роботи. Оснащення поста. Принципи зберігання і реалізації медикаментозних засобів. Внутрішній розпорядок роботи терапевтичного відділення. Організація відвідувань хворих. Лікувально-охоронний, санітарно-протиепідемічний режим відділення і заходи по його забезпеченню. Медична документація поста медичної сестри: лист лікарських призначень, порційники, температурний лист, журнали для вибірки призначень лікаря, руху хворих, передачі чергувань по зміні, обліку сильнодіючих і наркотичних препаратів.


^ РОЗДІЛ II. Лікувальне харчування хворих.

Поняття про лікувальне харчування і дієтичні столи. Роль лікувального харчування в структурі оздоровчого процесу. Організація лікувального харчування в терапевтичному відділенні. Оформлення порційника і його використання. Порядок роздачі їжі. Годування тяжкохворих пацієнтів із суворим постільним режимом, похилого і старечого віку. Показання і методи штучного харчування хворих. Ентеральний і парентеральний методи штучного введення в організм поживних речовин.


^ РОЗДІЛ III. Температура тіла і її вимірювання.

Роль температурного гомеостазу в забезпеченні життєдіяльності організму. Методи вимірювання температури. Термометри, їх будова, зберігання, дезинфекція. Методика вимірювання температури ртутним та сучасними термометрами. Види температурних кривих. Реєстрація температури і температурних кривих в температурних листах. Догляд за хворими з підвищеною температурою, при гарячці і остуді.


^ РОЗДІЛ IV. Методи фізичної дії на систему кровообігу. Найпростіші методи фізіотерапії.

Механізм дії на організм фізіотерапевтичних процедур. Техніка застосування банок, гірчичників, компресів, грілки, пухиря із льодом. Методика і техніка підготовки і відпуску найпростіших світлових (ртутно-кварцеве, інфрачервоне опромінювання) і гідротерапевтичних (циркулярний душ, лікарська ванна) процедур. Особливості відпуску фізіотерапевтичних процедур хворим похилого і старечого віку. Догляд за хворими під час прийому фізіотерапевтичних процедур і надання їм необхідної долікарської допомоги у випадках розвитку ускладнень. Оксигенотерапія.


^ РОЗДІЛ V. Методи застосування лікарських засобів.

Зберігання у відділенні, зокрема, на посту медичної сестри, препаратів, внесених до списків “А” і “Б”, а також засобів для зовнішнього, внутрішнього і парентерального застосування.

Внутрішній (ентеральний) шлях введення ліків в організм. Форми лікарських засобів - таблетки, порошки, капсули, розчини, мікстури, краплі, настої, відвари, екотрати, із застосування, розподіл згідно лікарських призначень і видача хворим. Роль і обов’язки медичного персоналу при забезпеченні хворих медикаментозним лікуванням. Застосування свічок (супозиторіїв), шариків (глобулів), вдихань порошкоподібних препаратів (іноу-фляції). Інгаляційні методи введення в організм лікарських засобів. Зовнішні шляхи введення лікарських засобів. Застосування мазей, лініментів, розчинів, порошків, пластирів. Методика втирань в шкіру ліків, виготовлених на мазевій основі і спиртових розчинів.


^ РОЗДІЛ VI. Парентеральний шлях введення лікарських препаратів.

Парентеральний шлях введення лікарських препаратів. Шприці одноразового користування. Будова шприців та ін’єкційних голок. Поняття про асептику і антисептику, стерилізацію медичного інструменту. Методи стерилізації медичного інструментарію, що використовується при проведенні ін’єкцій. Методи контролю якості стерилізації.

Забір у шприц лікарського препарату із ампул і флаконів, Методика розведення антибіотиків та інших порошкоподібних стерильних засобів. Методика забору визначеної лікарем дози лікарського засобу в шприц для перентерального введення. Розрахунок разової дози антибіотиків, а також дози визначення чутливості до нього. Правила доставки шприців і іншого стерильного інструментарію до ліжка хворого.

Підготовка шкіри хворого до ін’єкції. Методика і техніка проведення внутрішньошкірних, підшкірних і внутрішньом’язових ін’єкцій. Методика внутрішкірного введення туберкуліну та антибіотику (для визначення чутливості до нього організму). Методика користування інсуліновим шприцем та техніка проведення ін’єкцій інсуліном. Особливості парантерального введення олійних розчинів і біциліну. Можливості ускладнення і їх профілактика.

Методика і техніка внутрівенних ін’єкцій. Венопункція. Струминне введення лікарських засобів. Заповнення системи для крапельного внутрівенного вливання стерильних розчинів. Техніка внутрівенного крапельного вливання. Можливі ускладнення та їх профілактика. Поняття про алергійні реакції. Анафілактичний шок. Перша долікарська допомога. Крововипускання. Забір крові для лабораторно-діагностичних досліджень.


^ РОЗДІЛ VII. Загальний і спеціальний догляд за хворими похилого і старечого віку, за тяжкохворими і агонуючими.

Загальний і спеціальний догляд за хворими похилого і ста­речого віку. Поняття про геронтологію і геріатрію. Деонтологічні особливості при догляді за хворими геронтологічного профілю.

Загальні правила догляду за хворими із суворим постільним режимом, тяжкохворими та агонуючими. Забезпечення зручного положення у ліжку, профілактика пролежнів, годування хворих, особиста гігієна, зміна постільної і натільної білизни, забезпечення фізіологічних відправлень (сечовипускання, каловипускання). Методика і техніка використання спеціальних маніпуляцій і процедур - підкладного судна, сечозбиральника, калоприймальника, газовідвідної трубки. Методика і техніка застосування клізм - очисної, сифонної, лікарської, олійної, гіпертонічної. Користування функціональним ліжком.

Поняття про реанімацію. Особливості роботи медичного персоналу в реанімаційних відділеннях. Індивідуальний пост, моніторне спостереження.

Догляд за хворими, які перебувають у несвідомому стані. Поняття про клінічну і біологічну смерть. Основні ознаки агонії. Перша медична допомога в агонуючому стані. Методика і техніка найпростіших та реанімаційних заходів: штучне дихання методом із роту в рот, ротом у ніс, а також непрямий масаж серця. Апаратні методи вентиляції легень. Констатація смерті і правила обходження з трупом.


^ РОЗДІЛ VIIІ. Догляд за хворими з порушеннями функцій серцево-судинної системи.

Загальні принципи догляду за хворими кардіологічного профілю. Санітарно-гігієнічний та дієтичний режими. Основні ознаки порушення функцій серцево-судинної системи: задишка, болі в ділянці серця, серцебиття, перебої, набряки, непритомність, коллапс. Надання першої медичної допомоги при задусі, болях в ділянці серця, серцебитті, непритомності, колапсі. Застосування функціонального ліжка. Киснева терапія. Пульс, визначення його основних властивостей. Артеріальний тиск, методика вимірювання аускультативним методом за Коротковим, визначення асциту і набряку гомілок. Поняття про діурез. Визначення добового діурезу. Значення вимірювання діурезу в оцінці стану хворих кардіологічного профілю. Загальні дані про електрокардіографічне дослідження.


^ РОЗДІЛ IХ. Догляд за хворими з порушеннями функцій органів дихання.

Суб’єктивні симптоми функціональних порушень органів дихання: задишка, кашель, кровохаркання, болі в грудній клітці. Загальні принципи догляду за хворими пульмонологічного профілю. Санітарно-гігієнічний і дієтичний режим. Індивідуальний гігієнічний режим. Користустування плювальницею. Гігієнічна обробка і дезинфекція предметів особистої гігієни. Збирання харкотиння для загальноклінічного і бактеріологічного досліджень. Дихання і його основні характеристики: частота, глибина, ритм. Надання долікарської допомоги при задишці із утрудненим видихом (експіраторна задишка), кашлі, кровохарканні, легеневій кровотечі, болях у грудній клітці. Інгаляційне введення ліків. Користування індивідуальними інгаляторами.


^ РОЗДІЛ Х. Догляд за хворими з порушеннями функцій органів травлення.

Загальні симптоми захворювань і функціональних порушень органів травлення: болі в животі, нудота, блювання, печія, відрижка, здуття живота, запори, проноси. Методи і особливості спеціального догляду за хворими гастроентерологічного профілю. Санітарно-гігієнічний і дієтичний режими. Надання першої медичної допомоги при болях у животі, нудоті, блюванні, здутті живота, закрепах, копростазі, проносах. Правила збирання калу для загальноклінічного і бактеріологічного досліджень.


Розділ ХІ. Перша допомога при деяких невідкладних станах.

Перша допомога при отруєннях. Перша допомога при тепловому та сонячному ударах. Перша допомога при утопленні. Види травм. Перша допомога при травмах. Перша допомога при електротравмі. Перша допомога при укусах ядовитих тварин.

^ ПЕРЕЛІК

практичних навичок, якими повинен опанувати

учень 10 класу медичного ліцею в об’ємі догляду за хворими

 1. Підготовка маточного і робочого розчину хлорного вапна і хлораміну.

 2. Визначення росту і маси тіла хворого.

 3. Визначення об’єму грудної клітки.

 4. Транспортування хворого на кріслі-каталці, на носилках і ручним способом.

 5. Зміна натільної і постільної білизни.

 6. Застосування підкладного судна.

 7. Підмивання хворого.

 8. Гігієна порожнини рота.

 9. Закапування крапель в очі та їх промивання.

 10. Закладання очної мазі за віко очною лопаткою.

 11. Закапування крапель у вухо.

 12. Туалет носа і закапування крапель у ніс.

 13. Вимірювання температури.

 14. Реєстрацій температури і записування температурних кривих на температурному листі.

 15. Застосування гірчичників.

 16. Застосування банок.

 17. Накладання компресу.

 18. Застосування холодного компресу.

 19. Застосування грілки.

 20. Застосування пухиря з льодом.

 21. Втирання у шкіру лікарських засобів.

 22. Обробка шкіри дезинфікуючим розчином (етиловим спиртом, йодом).

 23. Годування тяжкохворого.

 24. Проведення санітарної обробки предметів особистої гігієни.

 25. Проведення заходів по дотриманню лікувально-охоронного та санітарно-епідеміологічного режиму в лікарняній палаті.

 26. Підготовка і відпуск гігієнічної ванни.

 27. Користування функціональним ліжком.

 28. Застосування очисної клізми.

 29. Застосування газовідвідної трубки.

 30. Перекладання хворого з носилок на ліжко.

 31. Техніка накладання кровоспинного жгута.

 32. Стерилізація інструментарію, що використовується при проведенні ін’єкцій.

 33. Методика й техніка користування шприцем одноразового користування.

 34. Методика й техніка користування шприцем багаторазового користування.

 35. Методика розчинення антибіотиків та техніка проведення внутришкірної проби на чутливість.

 36. Методика та техніка проведення внутрішньошкірних, підшкірних та внутрішньом’язевих ін’єкцій.

 37. Методика та техніка проведення внутрішньовенних ін’єкцій.

 38. Методика та техніка збирання стерильної системи для проведення внутрішньовенного крапельного введення.

 39. Методика та техніка користування інсуліновим шприцем.

 40. Методика визначення пульсу.

 41. Методика вимірювання АТ

 42. Визначення дихання та його основних характеристик: частоти, ритму, глибини.

 43. Методика взяття мазка із зіву для бактеріологічних досліджень.

Екзаменаційні питання з “Медицини” для учнів

10-х класів медичного ліцею.

 1. Історія кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб №1 НМУ ім. О.О.Богомольця.

 2. Догляд за хворими і його роль в лікувально-профілактичному процесі.

 3. Медична етика і деонтологія.

 4. Професійна етика медичного персоналу.

 5. Основні професійні обов”язки середнього та молодшого медичного персоналу.

 6. Організація роботи лікувально-профілактичних установ. Стаціонар, поліклініка, клініка.

 7. Методи транспортування хворих.

 8. Структура і організація роботи приймальих відділень.

 9. Основні антропометричні обстеження.

 10. Санітарна обробка хворих в приймальному відділенні.

 11. Виявлення педикульозу та боротьба з ним.

 12. Методи виготовлення дезинфікуючих розчинів- хлораміну, хлорного вапна.

 13. Організація роботи терапевтичного відділення.

 14. Загальний і спеціальний догляд за хворими в терапевтичному відділенні.

 15. Санітарно-гігієнічний та лікувально-охоронний режим відділення та заходи по його забезпеченню.

 16. Види положення хворого в ліжку .Надання хворому зручного положення в ліжку, користування функціональним ліжком.

 17. Гігієна натільної і постільної білизни.

 18. Особиста гігієна хворих. Догляд за обличчям , кінцівками, волоссям , нігтями.

 19. Механізм утворення пролежнів, їх профілактика і лікування.

 20. Роль харчування в лікувальному процесі. Основні принципи лікувального харчування.

 21. Загальні поняття про дієтичне харчування та його організація в лікувальних установах.

 22. Методика і техніка годування важкохворих.

 23. Методи штучного годування хворих.

 24. Значення терморегуляції в забезпеченні нормальної життєдіяльності організму. Температура тіла, її вимірювання та реєстрація.

 25. Класифікація гарячок. Догляд за хворими з гарячкою.

 26. Принципи організації медикаментозного лікування хворих в стаціонарних лікувальних установах.

 27. Пост медичної сестри.

 28. Види лікувальної дії лікарських препаратів.

 29. Основні лікарські форми для внутрішнього застосування та методи їх прийому хворими.

 30. Основні лікарські форми для зовнішнього застосування та методи їх використання.

 31. Оксигенотерапія та методи її проведення.

 32. Основні принципи організації інгаляційних методів лікування.

 33. Застосування банок. Механізм дії. Показання, протипоказання, техніка постановки.

 34. Застосування гірчичників. Механізм дії. Показання, протипоказання, техніка постановки.

 35. Застосування зігріваючого компресу. Механізм дії. Показання, протипоказання, техніка постановки.

 36. Застосування грілки. Механізм дії. Показання, протипоказання. Техніка виконання процедури.

 37. Застосування холоду. Механізм дії. Показання, протипоказання . Техніка виконання процедури.

 38. Користування підкладним судном.

 39. Користування сечоприймачем.

 40. Користування газовивідною трубкою.

 41. Методика проведення очисної клізми. Покази, протипокази.

 42. Методика проведення сифонної клізми. Покази, протипокази.

 43. Методика проведення лікувальних клізм. Покази, протипокази.

 44. Промивання шлунка. Покази, протипокази.

 45. Догляд за шкірою у важкохворих. Умивання, миття рук та ніг.

 46. Догляд за волоссям у важкохворих.

 47. Підмивання та спринцювання важкохворих.

 48. Догляд за ротовою порожниною, очима , вухами та порожниною носа у важкохворих.

 49. Особливості догляду за хворими похилого та старечого віку.

 50. Догляд за агонуючими. Загальні ознаки агонії. Клінічна і біологічна смерть.

 51. Штучна вентиляція легенів.

 52. Непрямий ( закритий ) масаж серця.

 53. Парентеральне введення лікарських препаратів.

 54. Внутрішкірні проби: назва, методика проведення, оцінка результатів.

 55. Ускладнення при внутрім”язевих ін”єкціях, заходи профілактики.

 56. Які ускладнення можуть виникнути при порушенні техніки в/в струминних та крапельних вливань? Заходи по їх профілактиці

 57. Перша допомога при отруєннях.

 58. Перша допомога при сонячному та тепловому ударах.

 59. Перша допомога при утопленні.

 60. Перша допомога при електротравмах.

 61. Якими ознаками ( по латині) проявляються порушення функцій серцево-судинної системи?

 62. Що таке непритомність і які заходи першої медичної допомоги повинні бути надані потерпілому?

 63. Класифікація артеріального тиску ВООЗ. Як змінюється АТ на плечовій артерії у хворого в стані колапсу?

 64. Яка частота пульсу здорової дорослої людини в спокійному стані? Перша медична допомога хворому з приступом серцебиття.

 65. Яку першу медичну допомогу належить надати хворому з приступом болів у ділянці серця?

 66. Які найважливіші скарги (по латині) хворого можуть свідчити про захворювання або порушення функцій органів дихання?

 67. Яку першу медичну допомогу слід надати хворому з сухим кашлем?

 68. Яку першу медичну допомогу слід надати хворому з приступом задухи, яка супроводжується свистом у грудній клітці?

 69. Яку першу медичну допомогу слід надати хворому з інтенсивними болями у грудній клітці?

 70. Як правильно збирати харкотиння для загальноклінічних досліджень?

 71. Які особливості збирання харкотиння для бактеріологічного дослідження?

 72. Якими основними симптомами (по латині) проявляються захворювання органів травлення?

 73. Які заходи із загального догляду мають особливе значення у хворих гастроентерологічного профілю?

 74. Методика збирання калу для загальноклінічного та бактеріологічного досліджень.

 75. Перша допомога при нудоті та блюванні.

 76. Тактика медичної сестри при виникненні у хворого таких станів як: раптові інтенсивні болі у животі, блюванні з блювотними масами кольору «кавової гущі».
^

УЧБОВИЙ ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН


ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З ПРЕДМЕТУ

МЕДИЦИНА” ДЛЯ ЛІЦЕЇСТІВ

10-х КЛАСІВ МЕДИЧНОГО ЛІЦЕЮ

(І семестр)п/п
^

Назва теми


Кількість годинЗнайомство з клінікою. Організація роботи лікувально-профілактичних установ. Стаціонар, поліклініка, клініка. Клінічна кафедра медичного вузу. Історія кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб.

3 годиниДогляд за хворими і його роль у лікувально-профілактичному процесі. Медична етика і деонтологія. Професійна етика медичного персоналу. Лікар, медсестра, хворий. Основні принципи субординації і координації у лікувально-діагностичному процесі.

3 годиниДогляд за хворими у приймальному відділенні. Структура і організація роботи приймального відділення. Реєстрація хворих. Основні антропометричні обстеження.

3 годиниСанітарна обробка хворих в приймальному відділенні. Методи виготовлення дезинфікуючих розчинів - хлораміну, хлорного вапна. Методи транспортування хворих у спеціалізовані відділення лікарні.

3 годиниДогляд за хворими в терапевтичному відділенні. Догляд загальний та спеціальний. Основні професійні обов'язки середнього та молодшого медичного персоналу. Санітарно-гігієнічний та лікувально-охоронний режим відділення і заходи по його забезпеченню. Режим роботи відділення. Регулювання відвідувань хворих і прийому продуктових передач.

3 годиниОсобиста гігієна хворих. Заходи по забезпеченню гігієни тіла. Догляд за обличчям, кінцівками, волоссям, нігтями. Надання хворому зручного положення в ліжку, користування функціональним ліжком. Зміна постільної і натільної білизни.

3 годиниСамостійне заняття по закріпленню навичок догляду за хворими в терапевтичному відділенні.

3 годиниРоль харчування у лікувальному процесі. Загальні поняття про дієтичне харчування та його організація у лікувальних установах. Роль медичного персоналу в забезпечення дієтичним харчуванням хворих. Методика і техніка годування важкохворих. Поняття про методи парентерального харчування.

3 годиниТемпература тіла, її вимірювання та реєстрація. Значення терморегуляції в забезпеченні нормальної життєздатності організму. Фізіологічні механізми регуляції температури тіла людини. Догляд за хворими з гарячкою. Основні типи гарячок та їх діагностичне значення. Види термометрії та її реєстрація.

3 години
Самостійне заняття по закріпленню практичних навичок по термометрії та дієтичному харчуванню.

3 годиниПринципи організації медикаментозного лікування хворих в стаціонарних лікувальних установах. Організація медикаментозного забезпечення хворих. Пост медичної сестри. Основні лікарські форми для внутрішнього та зовнішнього застосування та методи їх прийому хворими.

3 години
Роль і значення найпростіших методів фізичного впливу на організм. Підготовка і відпуск гігієнічної ванни. Основні принципи організації інгаляційних методів лікування.

Централізована система кисневого забезпечення. Оксигенотерапія та методи її застосування. Правила користування балонами, і індивідуальними кисневими інгаляторами.

3 години
Методика і техніка виконання найпростіших маніпуляцій і процедур – гірчичники, банки, компреси.

3 години
Методика і техніка виконання найпростіших маніпуляцій і процедур - втирання в шкіру мазей, лініментів. Застосування грілки, міхура з льодом.

3 годиниСамостійне заняття по закріпленню навичок виконання найпростіших маніпуляцій і процедур

3 годиниМетодика і техніка виконання спеціальних маніпуляцій і процедур - застосування підкладного судна, сечозбирача, калоприймальника, газовивідної трубки; методика і техніка застосування клізм - очисної, сифонної, лікарської, олійної, гіпертонічної.

3 годиниПідсумковий контроль знань за 1 семестр

3 години
^

УЧБОВИЙ ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН


ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З ПРЕДМЕТУ

МЕДИЦИНА” ДЛЯ ЛІЦЕЇСТІВ

10-х КЛАСІВ МЕДИЧНОГО ЛІЦЕЮ

(ІІ семестр)Загальний і спеціальний догляд за тяжкохворими і пацієнтами з тривалим перебуванням на постільному режимі: гігієна тіла і постелі, годування, надання хворому зручного положення у постелі. Користування функціональним ліжком. Механізм утворення пролежнів, їх профілактика і лікування.

3 години
Самостійне заняття по закріпленню навичок догляду за тяжкохворими і пацієнтами з тривалим перебуванням на постільному режимі.

3 годиниЗагальний і спеціальний догляд за хворими похилого і старечого віку. Поняття про геронтологію і геріатрію. Деонтологічні особливості при догляді за хворими геронтологічного профілю.

3 годиниДогляд за агонуючими. Загальні ознаки агонії. Клінічна та біологічна смерть. Правила обходження з трупом. Найпростіші методи оживлення організму - непрямий масаж серця та штучне дихання методом із роту в рот. Організація роботи відділень інтенсивної терапії та реанімації.

3 годиниСамостійне заняття по засвоєнню найпростіших реанімаційних методів - непрямого масажу серця і штучного дихання.

3 годиниДогляд за хворими з порушеннями функцій серцево-судинної системи

3 годиниДогляд за хворими з порушеннями функцій органів дихання

3 годиниДогляд за хворими з порушеннями функцій органів травлення

3 годиниПерша допомога при отруєннях, тепловому і сонячному ударах.

3 годиниПерша допомога при утопленні, травмах, враженні електричним струмом.

3 годиниПарентеральне введення лікарських засобів в організм. Поняття про асептику і антисептику. Будова ін'єкційних шприців і голок. Підготовка шприца до ін´єкції (методика забирання ін'єкційних розчинів в шприц.) Передстерилізаційна обробка та стерилізація інструментарію, що використовується при проведенні ін'єкцій.

3 години
Самостійне заняття по закріпленню навичок передстерилізаційної обробки інструментарію, що використовується при проведенні ін´єкцій, та підготовки шприців до ін´єкції (методика забирання ін'єкційних розчинів в шприц).

3 годиниМетодика і техніка проведення внутрішкірної і підшкірної ін'єкцій. Проведення проби на чутливість до антибіотиків. Розрахунок ін'єкційної дози інсуліну.

3 годиниСамостійне заняття по закріпленню навичок методики і техніки внутрішкірної і підшкірної ін´єкцій.

3 годиниМетодика і техніка проведення внутрім'язевої ін'єкції. Методика визначення ін'єкційної дози антибіотика. Ускладнення при внутрімускульних ін'єкціях, заходи їх профілактики.

3 годиниСамостійне заняття по закріпленню навичок методики і техніки внутрімускульних ін´єкцій.

3 годиниМетодика і техніка проведення внутрівенних струминних і крапельних вливань, Ускладнення при внутрівенних вливаннях, заходи їх профілактики.

3 годиниСамостійне заняття по закріпленню навичок методики і техніки внутрівенних вливань.

3 годиниПідсумковий контроль знань за ІІ семестр

3 години

  1   2

Схожі:

О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconО. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М
move to 1136-73748
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconАвтори: д м. н., професор нетяженко. В. З. д м. н., професор кафедри щуліпенко І. М. к м. н., доцент кафедри дідківська л. А. Пояснювальна записка
Програма складена під керівництвом завідувача кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Національного медичного університету імені...
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconАвтори: д м. н., професор нетяженко. В. З. д м. н., професор кафедри щуліпенко І. М. к м. н., доцент кафедри дідківська л. А. Пояснювальна записка
move to 1136-73749
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconПеревезенцев Лев Тимофеевич професор кафедри авіаційних радіоелектронних комплексів Кандидат технічних наук, професор
Вчене звання старшого наукового співробітника набув у 1963, доцента – 1968, професора –1994
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconСоломенцев Олександр Васильович професор кафедри радіоелектронних комплексів Доктор технічних наук, професор
У 1990 отримав звання професора. На кафедрі радіоелектронних комплексів читає курс лекцій “Основи теорії надійності, експлуатації...
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconКонкурс на заміщення посади професора кафедри
В конкурсі можуть брати участь доктори наук, які мають вчене звання професора, досвід викладання дисциплін за профілем кафедри та...
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconНавчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів
Тяжка О. В. − доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри педіатрії нму ім. О. О. Богомольця
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconНапн україни, професора О. В. Чалого. Авторський колектив
Програма розроблена на кафедрі медичної І біологічної фізики Національного медичного університету імені О. О. Богомольця під загальною...
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconО. О. Богомольця Ректор нму імені О. О. Богомольця академ ік н амн україни професор В. Ф. Москаленко " " 20 11 року програма
Програма передбачає, також, встановити рівень обізнаності з питань, пов’язаних з основними положеннями і напрямками майбутнього фаху...
О. О. Богомольця, д м. н., професора Нетяженка. В. З. д м. н., професор кафедри Щуліпенко І. М iconМихайличенко Б. В., Бондар С. С., Шевчук В. А., Лісовий А. С., Федотова І. А., Хоменко В.І., Біляков А. М., Артеменко О.І
В.І., Біляков А. М., Артеменко О.І., Федорова О. А., Хміль І. Ю. „Від часів університету св. Володимира до сьогодення: історія становлення...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи