Українознавство Т. А. Мінченко icon

Українознавство Т. А. Мінченко
Скачати 80.93 Kb.
НазваУкраїнознавство Т. А. Мінченко
Дата27.09.2012
Розмір80.93 Kb.
ТипДокументи

Українознавство

Т.А. Мінченко,

методист українознавства


Головними завданням українознавства є плекання в учнів щирих почуттів любові до неньки – України і до всього українства, шанування української мови, літератури, мистецтва, історії, культури, побуту, звичаїв українського народу.

У 2010-2011 н.р. курс «Українознавство» викладатиметься за програмою «Українознавство. 1-12 кл.» рекомендованої Міністерством освіти і науки України (МОН № 1/11-3517 від 30.07.08 р.), розробленою авторами Кононенком П.П., доктором філологічних наук, академіком, директором ННДІУ; Касян Л.Г., завідувачем відділу філософії освіти та освітніх технологій ННДІУ; Семинюченко О.В., науковим співробітником відділу національної культури НДІУ. Дозволяється творче використання «Орієнтованого календарного планування з курсу «Українознавство» 5-11 класи», автор Мінченко Т.А., затвердженого Вченою радою ОІППО (протокол № 3 від 13.10.2005 р.).

На українознавство в 1-11 класах відводиться по 1 год. на тиждень за рахунок варіативної складової робочого навчального плану (лист облуо № 31/131 від 03.06.2002 р.).

З метою вирішення основних завдань інтегрованого курсу «Українознавство» в 2009/2010 н.р. проведено семінар для методистів рай(міськ) кабінетів, які відповідають за вивчення українознавства «Розвиток україно(крає)знавчого руху. Науково-дослідницька робота на уроках українознавства та в позакласній роботі як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів» – на базі шкіл Кіцманського району. Велику допомогу в проведенні семінару надала методист РМК Олексюк Г.М., директори та вчителі шкіл Драчинецького ЗНЗ І-ІІІ ст., Мамаївського ЗНЗ І-ІІІ ст., Реваківського ЗНЗ І-ІІІ ст. Підсумок роботи семінару висвітлено в наказі Головного управління освіти і науки від 26.04.2010 № 203

Для слухачів курсів підвищення фахової кваліфікації з українознавства на базі Заставнівської ЗОШ № 2 проведено практичні заняття з проблеми: «Мистецтво спілкування українців». Відбулася презентація проекту «Пам’ятати. Відродити. Зберегти», яку підготували вчителі цієї школи: Красняк Л.К., Ковальчук Г.М., Петрюк Т.Д., Микитей С.В.

Відповідно до наказу управління освіти і науки облдержадміністрації проведено Х обласну олімпіаду з українознавства. В обласній олімпіаді брали участь 84 учні, з них стали призерами 42.

Відповідно до наказу № 02.02.2010 Міністерства освіти і науки відбувся Міжнародний конкурс з українознавства, де переможці обласної олімпіади брали участь і вибороли такі місця: І місце – Ірина Тіміш, учениця Купського НВК Глибоцького району, ІІ – Вакарюк Анна, учениця Реваківського ЗНЗ, ІІ – Баглей Алла, учениця ЗОШ № 5 м. Чернівці.

Відносно великий рівень якості знань показали учасники команд Хотинського, Сторожинецького районів, достатній Заставнівського, Кіцманського районів, м. Чернівців, середній Глибоцького, Путильського, Кельменецького, Новоселицького районів, низький Герцаївського. Отже, покращили свої результати учнівські команди Хотинського, Новоселицького, Путильського районів, гірше виступили Глибоцький, Сокирянський та Герцаївський райони.

За сумлінну працю щодо підготовки команди до олімпіади слід відзначити таких педагогів Храпко С.Д. (Реваківська ЗОШ Кіцманського району), Дорожкіну Н.К. (Комарівська ЗОШ Сторожинецького району), Числаш Г.П. (Шиловецька ЗОШ Хотинського району), Препеліцу Д.М. (Купський НВК Глибоцького району), Харчук Г.С. (Перковецька ЗОШ Кельменецького району).

Потребує покращення робота з обдарованими дітьми, тому, що Міжнародний конкурс передбачає написання науково-дослідної роботи, виконання завдань Internet-олімпіади.

З метою удосконалення викладання українознавства та розвитку національної самосвідомості учнів в січні 2011 року планується проведення ХІІ олімпіади з українознавства.

Олімпіада проводиться в чотири етапи:

 • І етап – у середніх загальноосвітніх школах;

 • ІІ етап – у районах (містах);

 • ІІІ етап – обласний;

 • ІV етап – на загальнодержавному рівні.

І етап олімпіад проводиться в жовтні місяці під час проведення тижня українознавства.

Вже стало традиційним у жовтні (другий тиждень) проведення тижня українознавства, під час якого рекомендовано провести такі заходи:

Уроки: Україна в колі освітніх цивілізацій.

Україна і світова культура.

Світочі українознавства.

Уроки-екскурсії.

Наш край в образотворчому мистецтві, літературі, поезії.

Мужай, прекрасна мово (присвячена дню української писемності та мови, що відзначається 9 листопада).

Вони прославили та прославляють Буковину.

Конференції: Відображення героїзму в козацькій символіці.

Природа – матір-берегиня.

Дмитро Загул і Буковина (присвячена 120-річчю з дня народження).

Диспути: З якого ти роду – племені?

Яку музику ми любимо?

В чому краса людини?

Про красу моди і гарний смак.

Конкурси-естафети: Писаночка мальована.

Сорочка-вишиванка.

І на тім рушникові.

Козацькі ігри.

Козацький заспів (конкурс строю, пісні та примовки).

КВК – знавців народної творчості.

Години духовності: Покрова – день українського козацтва.

Свій край – кожній пташині рай.

Добро починається з тебе.

Культура – повага до людей і до себе.

^ Зустрічі з співаками, композиторами, письменниками, художниками – лауреатами літературно-мистецької премії імені Сидора Воробкевича.

Знаменні та пам’ятні дати Буковини в 2010 році:

21 серпня – 85 років з дня смерті українського письменника, критика, журналіста Осипа Маковея (1867-1925).

26 серпня – 75 років від дня народження літературознавця, мистецтвознавця, публіциста Анатолія Добрянського (1935-2003).

28 серпня – 120 років від дня народження українського поета Дмитра Загула (1890-1944).

1 вересня – 70 років з дня смерті буковинського археолога, збирача народного фольклору Євсебія Лазара (1904-1940).

1 вересня – 75 років від дня народження музиканта, композитора, диригента, заслуженого діяча мистецтв України Леоніда Затуловського (1935).

10 вересня – 55 років від дня народження поета, літературознавця, педагога, професора, декана філологічного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича Бориса Бунчука.

13 вересня – 15 років тому розпочав діяльність Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка (1995).

4 жовтня – 135 років тому було відкрито ЧНУ імені Юрія Федьковича (1875).

22 жовтня – 100 років від дня народження поетеси Параски Амбросій (1910-1997).

22 листопада – 100 років від дня народження та 5 червня – 20 років з дня смерті композитора, диригента, фольклориста Григорія Шевчука (1910-1990).

23 листопада – 90 років від дня народження німецького поета і перекладача Пауля Целана (1920-1970).

7 грудня – 80 років від дня народження поета Миколи Палагути (1930-1988).

17 грудня – 35 років з дня смерті письменника, науковця Корнила Ластівки (1975).

Рекомендуємо провести такі календарно-обрядові свята:

 1. Свято «обжинки».

 2. Свято золотої осені. Осінній ярмарок.

 3. Покрова – Пресвятої Богородиці. День українського козацтва.

 4. Свято Катерини – свято дівочої долі.

 5. Іде святий Миколай.

 6. З Новим роком!

 7. Свято Василя та Маланки.

 8. Зима весну зустрічає. Свято зустрічі весни.

 9. Ода вербі.

 10. Великдень коло церкви.

Пропонована програма з українознавства для 1-4 класів загальноосвітніх шкіл відповідає Державному стандарту початкової загальної освіти, зберігає наступність і послідовність між довкіллям (програма виховання дітей дошкільного віку «Українотворець»), основною та старшою школою і є особистісно орієнтованою.

Програма курсу «Українознавства» систематизовано за такими блоками: «Я українець», «Моя родина, мій рід», «Мій український народ», «Моя держава – Україна», «Україна та українці в світі». У межах кожного тематичного блоку розглядаються такі змістові лінії: національне природне довкілля, мова і традиційна культура українського народу, визначні особистості та дати історичної генези українців, їхня роль у світовому поступі.

Українознавство сприяє становленню кожного школяра як творця – себе, своєї родини, держави, світу.

Концентри українознавства (Україна – етнос; Україна – природа, екологія; Україна – мова; Україна – культура; Україна – ментальність, доля; Україна – нація, держава; Україна у міжнародних відносинах; Україна – історична місія) – реалізується тематичними блоками: «Я українець», «Моя родина, мій рід», «Мій український народ», «Моя держава – Україна», «Україна та українці в світі».

Основними методами і формами роботи на уроках українознавства в початкових класах учителя з використанням конкретного ілюстрованого матеріалу, бесіди з учнями на основі спостереження, фронтальна, групова і самостійна робота учнів, залучання їх до збирання краєзнавчого матеріалу, обговорення матеріалів самостійних досліджень та уроки творчості, проектна діяльність тощо.

Класні уроки поєднуються із безпосереднім природним довкіллям, відвіданням історичних пам’яток та закладів культури, зустрічі з батьками, народними умільцями, митцями, героями праці, письменниками, педагогами, визначними людьми своєї місцевості.

При структуруванні навчального матеріалу в програмі враховано принципи наступності та послідовності між початковою основною та старшою школою.

Для кожного класу в програмі вказано загальну кількість годин (усього 35, 1 година на тиждень), години на вивчення кожного з тематичних блоків, уроки тематичного оцінювання та узагальнення навчальних досягнень учнів. Запропонована кількість годин на вивчення кожної теми є орієнтованою, вчитель може її змінювати у межах 35 годин річних. Резервний час він може використовувати на власний розсуд.

При оцінюванні досягнень учнів з українознавства в першу чергу вчитель звертає увагу на гармонійне поєднання:

 • знань, умінь, навичок;

 • емоційно-ціннісного ставлення учня до себе, своєї родини, народу, держави, світу та Всесвіту;

 • творчої діяльності.

Оцінювання здійснюється за 12-бальною системою. Критерії оцінювання наведено у програмі.

^ При викладання українознавства рекомендується використовувати такі підручники та посібники: «Слово» (Поклад Н., Кононенко М.), «Українознавство» для учнів 1-4 класів (З.О. Сергійчук), «Дивосвіт» (Н.С. Іватьо), «Живиця» для учнів 2(1) класів (Н.С. Іватьо), хрестоматія для учнів 5-11 класів «Український фольклор» (О.Ю. Бріцина, Г.В. Довженко), підручник «Українознавство» (П.П. Кононенко), «Українознавство» (в 2-х книгах, В.С. Крисаченко), посібник «Уроки українознавства. З досвіду роботи вчителів українознавства Чернівецької області» (Т.А. Мінченко), «Засіймо Українонькою в душах» (уроки українознавства в 5 класі, Т.А. Мінченко, Г.П. Числаш), «Українознавство в системі освіти Буковини» (науково-методичний вісник, Т.А. Мінченко), «Цілюще джерело української історії» (уроки українознавства в 6 класі, Т.А. Мінченко, А.В. Ткач), «Слідами історії державності України» (уроки українознавства в 7 класі, Т.А. Мінченко, А.В. Ткач), «Українська культура» (підручник, 8 клас, Т.А. Мінченко, Д.М. Препеліца), «Буковинська скриня» (посібник, Т.А. Мінченко), журнал «Українознавство» НДІУ МОН України, «Українознавство. Я українець» (посібник 9 кл., Т.А. Мінченко, Препеліца Д.М., Ковальчук Г.К., Дорожкіна Н.К.).

Основні напрямки методичних об’єднань:

 1. Українознавство в освітньому процесі.

 2. Українознавство як навчально-виховна дисципліна.

 3. Зміст і структура програм з українознавства.

 4. Вимоги до уроку українознавства.

 5. Реалізація концентрів українознавства у навчальному процесі.

 6. Українознавство в системі позакласної та виховної роботи.

 7. Історико-теоретичні, методологічні основи українознавства.

 8. Роль українознавства як навчальної дисципліни у формуванні активної державної позиції особистості.

Українознавство як сукупність наук перебуває у численних міжпредметних зв’язках з іншими шкільними дисциплінами. І тому на уроках мови і літератури, історії, географії і ін. бажано постійно використовувати українознавчий матеріал.

Тільки спільними зусиллями держави, науковців, вчителів, викладачів і управлінців усіх рівнів українознавство дійсно зможе набути значну вагу для формування суспільної свідомості динамізму, обширу й глибини.

Отже, українознавство є об’єднуючим чинником освіти і виховання, що об’єднує школу з життям, сучасні покоління з колишніми, досвід історії з розумінням і творенням майбутнього.

Схожі:

Українознавство Т. А. Мінченко iconУкраїнознавство
О. В.) рекомендованою Міністерством освіти І науки України, лист №1/іі-3517 від 30. 09. 08 р з творчим використанням «Орієнтованого...
Українознавство Т. А. Мінченко iconМінченко Д. О., Сенченко Т. Ю., Безродний Б. Г мінченко О. Г
Експресія р-селектину, тканинного фактора та ендотеліну-1 в ендотеліальних клітинах повздовжньої артерії: вплив пропофолу
Українознавство Т. А. Мінченко iconМінченко Д. О., Сенченко Т. Ю., Безродний Б. Г мінченко О. Г
Експресія р-селектину, тканинного фактора та ендотеліну-1 в ендотеліальних клітинах повздовжньої артерії: вплив пропофолу
Українознавство Т. А. Мінченко iconУкраїнознавство
На українознавство в початкових класах відводиться 1 година на тиждень за рахунок варіативної складової робочого навчального плану...
Українознавство Т. А. Мінченко iconПаспорт cекції за фаховим напрямом 19 «Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти та науки» Наукової ради мон
Для участі в конкурсному відборі до секції 19 “Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти та науки” приймаються...
Українознавство Т. А. Мінченко iconПаспорт cекції за фаховим напрямом 19 «Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти та науки» Наукової ради мон
Для участі в конкурсному відборі до секції 19 “Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти та науки” приймаються...
Українознавство Т. А. Мінченко iconВолик ілонна миколаївна
Науковий керівник – кандидат економічних наук, доцент Мінченко Микола Васильович, Українська академія
Українознавство Т. А. Мінченко iconСпеціальність "Історія, українознавство та краєзнавчо-туристична робота"

Українознавство Т. А. Мінченко iconСпеціальність "Історія; українознавство та краєзнавчо-туристична робота"

Українознавство Т. А. Мінченко iconСпеціальність "Історія; українознавство та краєзнавчо-туристична робота"

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи