Українознавство icon

Українознавство
Скачати 91.58 Kb.
НазваУкраїнознавство
Кононенко П.П
Дата27.09.2012
Розмір91.58 Kb.
ТипДокументи

Українознавство


Викладання українознавства у 2009/2010 р. у загальноосвітніх навчальних закладах здійснюватиметься за програмою «Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Українознавство, 1-12 класи (автори Кононенко П.П., Касян Л.Г., Семенюченко О.В.) рекомендованою Міністерством освіти і науки України, лист № 1/ІІ-3517 від 30.09.08 р. з творчим використанням «Орієнтованого календарного планування з курсу «Українознавство», 5-11 кл.», автор Мінченко Т.А., затвердженою науково-методичною радою ОІППО (протокол № 3 від 13.10.2005 р.).

Курс «Українознавство» є надзвичайно важливим для становлення світогляду українських школярів, зокрема їхнього ставлення до світу (на основі українських національних цінностей). Українознавство сприяє становленню кожного школяра як творця себе, творця своєї родини, творця світу.

Метою та завданням українознавства як навчально-виховного предмету є виховання патріота, громадянина української держави, свідомого державо-творця, творчої особистості, яка співпрацюватиме зі світом на засадах кооперації, здатної реалізувати своє власне покликання та реалізовувати покликання української нації.

На українознавство в 1-4 класах відводиться по 0,5 годин за рахунок варіативної складової робочого навчального плану (лист ГУОН № 2/4-321 від 22.05.2009 р.), а в 5-11 кл. по 1 год. згідно ухвали Колегії Міносвіти (від 24 грудня 1997 р.) про введення українознавства до базового змісту освіти.

З метою вирішення основних завдань інтегрованого курсу «Українознавство» в 2008/2009 н.р. проведено семінари для вчителів українознавства на базі Шипинського ЗНЗ І-ІІІ ст. Кіцманського району на тему: «Формування світогляду, патріотичних почуттів, національного збагачення особистості на прикладах історичного розвитку і традицій української пісні», який присвятили 60-річчю з дня народження композитора В. Івасюка. «Українознавство через культуру слова, пісню, танець, музику». (З досвіду роботи династій педколективу та родин Котелівського НВК Новоселицького району (методисти РМК Олексюк Г.М., Житарюк Л.В.).

Для слухачів курсів підвищення кваліфікації з українознавства проведено практичні заняття на базі Бабинської, Ленковецької, Іванівецької шкіл Кельменецького району та Вашківського НВК Вижницького району.

Відповідно до наказу Головного управління освіти облдержадміністрації № 362 від 19.09.08 р. проведено районні та обласну олімпіаду з українознавства. В обласній олімпіаді брали участь 88 учнів, з них стали призерами 44.

Відповідно листа № 56 від 2 лютого 2009 р. Науково-дослідного інституту українознавства відбувся.

Міжнародний конкурс з українознавства, де переможці обласної олімпіади брали участь і вибороли такі місця: І місце – Кушнір Ірина, учениця 9 класу Шиловецького ЗНЗ Хотинського району, ІІ місце – Бажура Анастасія, учениця 8 класу Комарівського ЗНЗ Сторожинецького району, ІІІ місце – Конська Ганна, учениця 11 кл., Недобоївського НВК Хотинського району.

З метою удосконалення викладання українознавства та розвитку національної самосвідомості учнів в січні 2010 року планується проведення ХІ олімпіади з українознавства.

Олімпіада проводиться в чотири етапи:

І етап – у середніх загальноосвітніх закладів;

ІІ етап – у районах (містах);

ІІІ етап – обласний;

IV етап – на загальнодержавному рівні.

І етап олімпіад – конкурсу проводиться в жовтні місяці під час проведення тижня українознавства.

У травні 2010 року планується проведення Х обласного учнівського конкурсу на кращого знавця звичаїв, традицій та обрядів рідного краю (положення про конкурс надруковано в інформаційному збірнику управління совіти і науки облдержадміністрації та ОІППО № 35 вересень, 1998 р. та в навчально-інформаційному виданні «Скарбниця духовності Буковини 2005 р.» (упорядник Т.А. Мінченко).

Вже стало традиційним у жовтні (другий тиждень) проведення тижня українознавства, під час якого бажано провести такі заходи:

Уроки:

 • Мій рідний край – Буковина.

 • Від «дівчинки-перлинки» до прекрасної жінки.

 • Хто береже наш мир і спокій. 6 грудня. День українського козацтва. Виховання юного лицаря в наш час.

 • Мій рід і моя батьківщина. Внесок роду в розвиток міста (села).

 • Видатні люди села чи міста. Досягнення й сучасний розвиток села (міста).

 • Український національний характер. Почуття честі та національної гідності. Урок обміну думками.

 • Зв’язки діаспори з прабатьківщиною.

 • Пошанування померлих. Догляд за могилами.

Зустрічі з художниками та письменниками лауреатами обласної премії ім. С. Воробкевича, заслуженими художниками, письменниками та журналістами України – буковинцями.

Конференції:

 • Якого ми племені – роду. Історія твого роду. Твої прадіди. Родинні перекази.

 • Запорізька Січ. Ознайомлення з історією виникнення козацтва, його життям і боротьбою.

 • Терор в Україні. Масові репресії.

Диспути:

 • Моє місце на землі. Мої захоплення і вибір професії.

 • Знати народ – знати його духовну культуру.

Програма передбачає години на проведення підсумкових практичних занять – це підготовка до вечорів, ранків, різдвяних свят та їх проведення (Нового року, Івана Купала, Різдва Христового і т.д.), збирання народних прислів’їв, приказок, старовинних речей і виробів умільців, виготовлення дитячих іграшок, складання казочок, загадок, розповідей та віршів про рідний край, природу.

Рекомендуємо провести такі календарно-обрядові свята:

 1. Друга Пречиста дощем поливає (свято Різдва Пресвятої Богородиці – 21 вересня).

 2. До Дмитра дівка хитра (свято Дмитра 8 листопада).

 3. Колядниця (свято Різдва Христового) 7 січня.

 4. Ходить Ілля на Василя (свято Василя 14 січня). Обрядодійства, пов’язані зі святом Василя.

 5. На обертання птиця до гнізда повертається (9 березня) «Яка Явдоха, таке й літо» (14 березня).

 6. «Благослови, мати, весну закликати». Розучування веснянок, закликанок, гаївок, скоромовок. «На Благовіщення зими не лай» (7 квітня).

 7. Прийде Вербниця – назад зима вертається. Вербний тиждень – передостанній тиждень перед Великоднем.

 8. Розповідь про свято Великодня, його проведення в Україні.

Згідно Указу Президента України № 272/2009 «Про проведення Всеукраїнської молодіжної акції «Пам’ятати. Відродити. Зберегти» в 2009-2015 роках провести серед учнівської та студентської молоді освітньої, інформаційної роботи з вивчення, популяризації національної та культурної спадщини, ознайомлення з об’єктами культурної спадщини місцевого значення, залучення учнів та студентів до науково-дослідної, пошукової діяльності з виявлення та вивчення невідомих сторінок історії та культури рідного краю.

Буковина має цікаве минуле, витоки якого сягають у глибину сторіч. Кабінети українознавства, шкільні музеї – це матеріально-етнографічна база. Великий досвід в роботі музейної справи є в ЗНЗ № 12, 16 м. Чернівців, Заставнівської гімназії, Товтрівського ЗНЗ Заставнівського району, Ленківецького ЗНЗ Кельменецького району (завідуючі кабінетами Ковальчук Н.М., Сандуляк В.С., Маркевич Н.І., Стецька М.В.)

Але на жаль, не в усіх школах впорядковано правильно документи, тому в 2009-2010 н.р. потрібно упорядкувати систематизувати зібраний історичний фольклорно-етнографічний матеріал, який знаходиться в українознавчих світлицях.

В оформленні кабінету слід дотримуватись методичних рекомендацій «Основні вимоги щодо створення кабінету українознавства», розроблених ОІППО, див. методичні поради «Шкільні навчальні кабінети», науково-методичний супровід, 2006 р. упорядник Н.Й. Палійчук (Освіта Чернівеччини).

^ Знаменні та пам’ятні дати в 2009 році:

29 вересня – 100 років з дня смерті українського громадського та культурного діяча, педагога, перекладача Сергія Шпойнаровського (1858-1909).

15 жовтня – 50 років з дня смерті української письменниці, етнографа-фольклористки Євгенії Ярошинської (1868-1904).

3 листопада – 91 рік тому відбулося Буковинське народне віче (1918).

12 листопада – 140 років з дня смерті румунського і молдавського письменника, громадського діяча Георгія Асакі (1788-1869).

24 листопада – 125 років з дня смерті українського письменника, громадського діяча Григорія Воробкевича (псевдонім Наум Шрам) (1838-1884).

27 листопада – 65 років тому було відкрито літературно-меморіальний музей О. Кобилянської (1944).

19 грудня – 50 років від дня народження української поетеси, прозаїка, публіциста Марії Матіос (1959).

Навчальний матеріал у кожному класі подано за такими тематичними блоками:

 1. Я українець;

 2. Моя родина мій рід;

 3. Мій український народ;

 4. Моя держава – Україна;

 5. Україна та українці у світі.

Вони реалізують концентри з українознавства: Україна – етнос; Україна – природа; екологія; Україна – мова; Україна – культура; Україна ментальність, доля; Україна – нація, держава; Україна у міжнародних відносинах; Україна – історична місія.

При структуруванні навчального матеріалу враховано принципи наступності та посдовності вивчення тем від 1-го до 12-го класу та їхнє поступове ускладнення (відповідно до вікових особливостей), реалізовано міжпредметні зв’язки.

Ефективності сприйняття українознавства як навчально-виховного предмету сприятиме процес внутрішнього самооцінювання вчителя, учня та їхньої взаємокооперації.

При оцінюванні досягнень учнів з українознавства вчитель в першу чергу звертає увагу на гармонійне поєднання:

 • знань, умінь, навичок;

 • емоційно-ціннісного ставлення учня до себе, своєї родини, народу, держави, світу та Всесвіту;

 • творчої діяльності.

Оцінювання здійснюється за 12-ти бальною метою. Критерії оцінювання подані у програмі.

У 9-11 класах, розглядаючи запропоновані у навчальних темах тексти, учень розрізняє зміст, а також (спочатку за допомогою вчителя, далі самостійно) архітектоніку мислення автора, добі засобів (чим) та способів (як) вираження його думок (головних, допоміжних, мимобіжних і т. ін.), почувань, означення мотивів та цінностей, якими керувався автор.

У залежності від вікових особливостей учнів в класах ефективними видами роботи з текстами є самостійне складання тез, створення опорних конспектів, схем, таблиць і т. ін.

Підтеми окремих тем (наприклад 5 клас. Тема 5. Україна та українці у світі. Підтема: Міжнародні відносини України – взаємопроникнення культур.) конкретизуються прикладами життя (як творчість і діяльність) історичних постатей – представників українського народу – скіфський філософ Анахарсіс, Святослав Хоробрий, Анна Ярослава, Юрій Дрогобич, Іван Виговський, Ігор Сікорський та ін., які сприяють глибшому осягненню навчально-виховного матеріалу, активізують життєвий досвід, сприяють появі усвідомленого ставлення до минулого, сучасного та майбутнього своєї держави, здобутків українського народу.

Ознайомлення з прикладами творчості та діяльності історичних постатей передбачає звернення уваги на окремі епізоди життя визначних діячів, які чітко стосуються теми, сприяють зацікавленню учнів, а не зводяться до ретельного вивчення біографії.

Інформація про історичні постаті не повинна бути переобтяжена надмірною деталізацією. Вчитель має спонукати інтерес учнів, залишати простір для їхньої самостійної роботи.

У підготовці до уроків як вчитель, так і учні можуть використовувати різножанрові джерела, які висвітлюють тему під різними фокусами:

 • автобіографії;

 • щоденники;

 • листи;

 • документальні свідчення;

 • спогади;

 • біографічні нариси;

 • наукові дослідження;

 • художні твори та ін.

При викладанні українознавства у новому навчальному році рекомендується використовувати такі підручники та посібники:

 • у 1-4 класах: «Українознавство» (1-4 кл.) З.О. Сергійчик, – Київ. 1992; «Українознавство» (3 кл.) Н. Поклад, М. Кононенко; «Українознавство в початкових класах» Д. Жмундуляк, Р. Вержак; «Українська природа»: методичний посібник П.П. Кононенко, В.В. Сніжко, С.В.Кухарчук, М.П. Кононенко. – Київ. 2004;

 • у 5-11 класах: П.П Кононенко. «Українознавство». – К., 1994; П.П. Кононенко: «Свою Україну любіть». – К., 1996; В.С. Крисаченко. «Українознавство». – К., 1998; Г.К. Кожолянко «Етнографія Буковини»: І-ІІ-ІІІ т. – Чернівці, 2000, 2002, 2004; Т.А. Мінченко «Засіймо українонькою в душах» уроки з українознавства в 5 класі. – Чернівці, 2007 р. Т.А. Мінченко «Цілюще джерело української історії» уроки з українознавства в 6 класі. – Чернівці, 2008; Т.А. Мінченко, А.В. Ткач. «Слідами історії державності», уроки з українознавства в 7 класі. – Чернівці, 2008. Т.А. Мінченко, Д.М. Препіліца. «Українська культура». Посібник для 8 класу. – Чернівці, 2008.

Основні напрямки методичних об’єднань:

  1. Перспективи та стратегії викладання українознавства у 2009-2010 н.р. Програми з українознавства для дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів.

  2. Журнал «Українознавство» як посібник у навчальному процесі.

  3. Українознавство і реформування освіти в Україні.

  4. Українознавство і трансформація змісту національної освіти та виховання.

  5. Українознавство в образотворчому мистецтві, музиці, театрі, кіно.

  6. Українознавство в період побудови незалежної української держави.

  7. Українознавча концепція мовної освіти у творах І. Огієнка.

  8. Українознавство – життєдайне джерело буття українців.

  9. Народно-декоративне мистецтво як феномен культури України.

  10. Українська мова в системі українознавства.

  11. Фольклор Буковини.

  12. Українська література в системі українознавства.

Шлях українознавства до щасливого грядущого має починатися і розгортатися з осмислення джерел свого буття і свідомості, тобто – з дороги до власних глибин. Станемо собою – українцями! – то й далі будемо європейцями, рівноправними суб’єктами світової співдружності народів.

Т.А. Мінченко,

методист

українознавства

Схожі:

Українознавство iconУкраїнознавство
На українознавство в початкових класах відводиться 1 година на тиждень за рахунок варіативної складової робочого навчального плану...
Українознавство iconПаспорт cекції за фаховим напрямом 19 «Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти та науки» Наукової ради мон
Для участі в конкурсному відборі до секції 19 “Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти та науки” приймаються...
Українознавство iconПаспорт cекції за фаховим напрямом 19 «Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти та науки» Наукової ради мон
Для участі в конкурсному відборі до секції 19 “Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти та науки” приймаються...
Українознавство iconСпеціальність "Історія, українознавство та краєзнавчо-туристична робота"

Українознавство iconСпеціальність "Історія; українознавство та краєзнавчо-туристична робота"

Українознавство iconСпеціальність "Історія; українознавство та краєзнавчо-туристична робота"

Українознавство iconТема : чому моральні цінності визначають як життєві орієнтири
Міжпредметні зв’язки: обж, образотворче мистецтво,українознавство світова література
Українознавство iconПерелік секцій за фаховими напрямами Наукової ради Міністерства
Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти і науки, молоді та спорту
Українознавство iconПерелік секцій за фаховими напрямами Наукової ради Міністерства
Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти І науки, молоді та спорту
Українознавство iconПерелік секцій за фаховими напрямами Наукової ради Міністерства
Педагогіка, психологія, соціологія, українознавство, проблеми освіти І науки, молоді та спорту
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи