Історія І правознавство icon

Історія І правознавство
Скачати 98.46 Kb.
НазваІсторія І правознавство
Дата28.09.2012
Розмір98.46 Kb.
ТипДокументи

Історія і правознавство


Вивчення історії у школах в 2009/2010 навчальному році буде здійснюватися за програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України для 11-річної школи у 10-11 класах і програмами для 12-річної школи у 5-9 класах. Для 10-11 класів шкіл універсального профілю чинною є програма «Історія України. Всесвітня історія». 5–11 класи (Київ, «Шкільний світ». 2001р.).

Продовжуватиметься профілізація школи. Для класів суспільно-гуманітарного профілю чинними є програми з історії України (журнал «Історія в школах України», №4, 2003р.), всесвітньої історії (журнал «Історія в школах України», №2, 2002 р.), а також видані окремою брошурою у видавництві «Педагогічна преса», 2005 р.).

У 2009/2010 навчальному році учні 5-9 класів навчатимуться за програмою 12-річної школи «Історія України. Всесвітня історія». 5–12 класи (Київ, «Перун», 2005 р.).

Чинними з курсів «Людина і суспільство» та «Людина і світ» (11 клас) й надалі залишаються програми, видрукувані у 2001 році (Київ, «Шкільний світ», 2001р.). а для профільних класів (10 – 11 класи) – програма «Правознавство для ліцеїв, гімназій, класів з поглибленим вивченням правознавства»» (журнал «Історія в школах України», №5, 2002) та програма з курсів «Людина і світ» (10 клас, 70 год.) та «Людина і суспільство» (11 клас, 70 год) та «Основи філософії» (10 клас, 70 год.), надруковані у видавництві «Педагогічна преса» в 2005 році.

Програми позбавлені жорсткого поурочного поділу, але вивчення кожної теми, зазначеної у програмі, є обов’язковим.

Курси історії України і всесвітньої історії можна читати як паралельно, так і послідовно, однак при підготовці учнів до ІІ етапу учнівської олімпіади з історії треба враховувати, що їх зміст укладений, виходячи із паралельного вивчення історії України і всесвітньої історії.

Варто звернути увагу і на вивчення окремих тем та засвоєння учнями різних аспектів шкільної суспільствознавчої освіти. Це перш за все стосується такої проблематики і тем, як:

 • хрещення Київської Русі, поширення християнства та всесвітньо-історичного значення цього процесу для українського народу (7 клас);

 • проблематика українського державотворення і національно-визвольного руху через призму 360-ліття подій Національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ століття (8 клас);

 • військова і державницька діяльність сподвижників Богдана Хмельницького, перш за все гетьмана Івана Виговського та перемоги очолюваного ним війська у Конотопській битві в контексті відзначення 350-річчя цієї події (8 клас);

 • роль гетьмана Івана Мазепи, Полтавської битви та Конституції Пилипа Орлика в українській історії (8 клас);

 • 90-ліття подій Української революції, та її роль у вітчизняній історії (10 клас);

 • 100-ліття від дня народження С.Бандери та 80-річчя заснування Організації українських націоналістів (10 клас);

 • 70-річчя початку та 65-річчя закінчення Другої світової війни, її вплив на хід світової та вітчизняної історії, значенні в історії нашого краю;

 • 20-річчя Народного Руху України та його роль у здобутті Україною незалежності;

 • 20-річчя європейських революцій кінця 80-х років та початку новітнього етапу європейської інтеграції, вплив цих подій на Україну.

У контексті підготовки до переходу в режим 12-річного навчання та з метою подальшої передпрофільної підготовки рекомендуємо ознайомлюватися з програмами профільного викладання історії, правознавства та курсу «Людина і світ», розміщеними на сайті Міністерства освіти і науки України за інтернет-адресою: http://www.mon.gov.ua/main.php?query=education/average/prog12

У 2009/2010 навчальному році особливу увагу варто звернути на вивчення історії та правознавства у 9 класі. Наказом МОН України № 56 від 02.02. 2009р. визначені переможці конкурсу підручників для 9 класу 12-річної школи:

 1. Історія України (авт. Реєнт О.П., Малій О.В.) видавництво «Генеза»;

 2. Історія України (авт. Струкевич О.К.) видавництво «Грамота»;

 3. Історія України (авт. Турченко Ф.Г., Мороко В.М.) видавництво «Генеза»;

 4. Всесвітня історія (авт. Бердичевський Я.М., Щупак І.Я., Морозова Л.В.) видавництво «Прем’єр»;

 5. Всесвітня історія (авт. Гісем О.В., Мартинюк О.О.) видавництво «Ранок»;

 6. Всесвітня історія (авт. Осмоловський С.О., Ладиченко Т.В.) видавництво «Генеза»;

 7. Правознавство (практичний курс) (авт. Наровлянський О.Д.) видавництво «Грамота»;

 8. Правознавство (практичний курс) (авт. Пометун О.І., Ремех Т.О.) видавництво «ТОВ «Літера ЛТД»;

 9. Правознавство (практичний курс) (авт. Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М.) видавництво «Генеза».

Центральні проблеми курсу історії у 9 класі (як всесвітньої, так і вітчизняної) – становлення індустріального суспільства та формування націй, у т.ч. української нації. Тому на засвоєння учнями закономірностей цих взаємозв’язаних процесів потрібно звертати пріоритетну увагу. У варіанті історії України це проблематика національно-визвольного руху, його особливості в різних частинах України, етапи, рубіжні події, провідні діячі, основні ідеї програмних документів, географія і соборність .

Перелік рекомендованих Міністерством освіти і науки підручників і посібників для всіх класів опублікований. Важливими складовими навчально-методичного комплексу з історії є педагогічні програмні засоби, карти та атласи. Нарощування навчально-методичного забезпечення та його використання на уроках для всебічної підготовки учнів має постійно перебувати в полі уваги вчителів.

Забезпечення високого рівня якості освіти школярів – наше ключове завдання. Узагальнення зворотного зв’язку від відвіданих уроків, співбесід з учнями та вчителями, аналіз контрольних замірів та робіт учасників ІІІ етапу олімпіади з історії та правознавства показують, що в цілому стан справ із забезпечення школярам рівного доступу до якісної освіти є задовільним.

Так, на ІІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з історії учням було запропоновано шість типів завдань, що оцінювались максимальною кількістю у 100 балів. Рівень виконаних олімпіадних завдань становить:

 • високий рівень (76-100 балів) 1%; достатній рівень (51-75 балів) – 25%; середній рівень (26-50 балів) 64%; низький рівень (0-25 балів) 10% учнів. Тобто на високому і достатньому рівні із завданнями справився фактично кожен четвертий учасник обласної олімпіади, а кожен десятий показав результат на початковому рівні.

Більш-або менш благополучною є картина по таких видах роботи, як складання плану, порівняння історичних подій, явищ та процесів, відповіді на відкриті завдання.

Разом з тим, потрібно констатувати і серйозні прогалини у рівні підготовки учасників ІІІ етапу олімпіади з історії. Зокрема, це стосується не тільки рівня історичних знань (хронологічна, інформаційна, мовленнєва, просторова, логічна компетентності), але й рівня набутих у школі базових компетентностей, зокрема громадянської, та питання цінностей, які культивуються в молодіжному середовищі (аксіологічна компетентність). І тут ми виходимо на такі важливі складові шкільної історичної освіти як проблематика українського національно-визвольного руху та сторико-краєзнавча робота. Стосовно змісту завдань ІІІ етапу олімпіади, то варто відзначити, що 50% учнів – учасників олімпіади виконали завдання щодо складання портрета історичної особи на низькому рівні (пропонувалося скласти короткий історичний портрет гетьмана Петра Сагайдачного (8 клас), Михайла Драгоманова (9 клас), Степана Смаль-Стоцького (10 клас), Слави Стецько (11 клас). Зазначимо, що це знакові постаті української історії, а дві із них напряму пов’язані з історією нашого краю.

Слабкими є результати і по такій складовій, як робота з історичним документом. Жоден учень старшої школи не справився із завданням такого типу на високому рівні. Тільки 12% учасників інтелектуальних змагань справилися із завданням на середньому рівні, а решта – 88% на початковому рівні навчальних досягнень.

Серйозну стурбованість викликає і рівень готовності школярів до виконання тестових завдань як етапу підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання – жоден з учасників олімпіади не виконав завдання такого типу на високому рівні. Тільки кожен п’ятий учень 8-9 класів справилися з ними на достатньому рівні, а серед учнів старшої школи таких взагалі не було. 53% всіх учнів показали результати середнього рівня, а 36% – початкового. Особливу стурбованість викликає той факт, що на початковому рівні справилися із завданнями 81% учнів випускного, 11 класу.

Жодна з команд адміністративно-територіальних одиниць області не показала не те що високого, а навіть достатнього рівня якості підготовки учасників (більше 50% балів) Можна відзначити як кращих команди м. Чернівців, Заставнівського та Кельменецького районів, якісний показник яких перевищує 40%. Вище середньообласного показника (38%) і результат команди Хотинського району, на середньообласному рівні – у команди Кіцманського району.

У минулому навчальному році було проведено заочну олімпіаду з базових дисциплін. У заочній олімпіаді з історії взяли участь 23 школярі. На ІІІ етап було запрошено тільки одну ученицю, яка на ІІІ етапі олімпіади виборола ІІ місце.

Покращили свої результати учнівські команди Заставнівського, Герцаївського, Глибоцького районів та м. Новодністровська (вперше за три останні роки здобули призове місце). Стабільно добре за останні роки виступають команди м. Чернівців, Хотинського, Новоселицького та Вижницького районів.

Схожа картина і з правознавства. На ІІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з правознавства учням було запропоновано чотири типи завдань, що оцінювались максимальною кількістю балів – 100. Рівень виконаних олімпіадних завдань становить:

високий рівень (76-100 балів) – 2% учнів; достатній рівень (51-75 балів) – 26%; середній рівень (26-50 балів) – 66%; низький рівень (0-25 балів) – 6% учнів.

По рівню підготовленості кращих учнів області з різних аспектів шкільної правознавчої освіти більш-менш благополучною є картина щодо уміння аналізувати правові ситуації (на високому і достатньому рівні з цим видом роботи справились 53% учасників олімпіади) та вміння вирішувати тестові завдання – цей же показник складає 49% чисельності учасників змагань.

Водночас по двох інших видах роботи ситуація виглядає менш благополучною: з відповіддю на відкриті питання на високому і достатньому рівні справилось 28% учнів, а знання юридичної термінології на високому і достатньому рівні показало 40% учасників олімпіади.

Високий рівень якості знань не показала жодна з команд. Достатній рівень підготовки у команд Хотинського, Кіцманського, Глибоцького та Сокирянського районів. Команди цих територій вибороли 17 призових місць, у тому числі 3 із 5 перших місць. Найбільшу кількість призових місць вибороли школярі Хотинського району (7) та м. Чернівців (5).

У заочній олімпіаді з правознавства взяли участь 26 школярів. На ІІІ етап не було запрошено жодного учасника змагань через низькі результати ІІ етапу заочної олімпіади. Це є свідченням того, що вчителі не надали учням належної підтримки при підготовці відповідей на завдання. Саме це – неналежна організація роботи на низовому рівні з пошуку та відбору обдарованих дітей, їх виведення на ІІІ етап олімпіади є визначальною причиною незадовільного виступу команди області на ІV етапі Всеукраїнської олімпіади з правознавства, адже команда на ІV етап олімпіади формується з учасників її ІІІ етапу.

Не підлягає сумніву і те, що у цій роботі тон мають задавати профільні заклади та школи нового типу.

Ефективною формою роботи у цьому напрямку є турніри. Досвід проведення обласних турнірів з історії це довів. Очевидно, що його варто поширити і на правознавство. Пропонується провести обласний турнір з історії на осінніх канікулах 2009/2010 навчального року.

Специфікою 2009/2010 навчального року є те, що 9 клас переходить на навчання за програмою 12-річної школи. Згідно її Типового навчального плану у ранг державного компоненту переведений курс «Практичне право», котрий раніше викладався як курс за вибором у 8 класі.

Програма курсу «Правознавство (практичний курс)» для 9-х класів навчальних закладів з українською мовою навчання (35 годин, 1 година на тиждень) затверджена Міністерством освіти і науки і оприлюднена на сайті МОН України за інтернет-адресою http://www.mon.gov.ua/main.php?query=education/average.

Скоригована і програма з основ правознавства для 10 класу 11-річної школи, (35 год.), авторами, якої є І.І. Котюк та Н.Й. Палійчук.

При вивченні правознавства особливо пильну увагу треба звертати на викладання основ теорії держави і права, розуміння та оволодіння ними юридичною термінологією. При вивченні основ галузевого законодавства віддавати пріоритет конституційному законодавству. Стосовно профілюючих галузей права: цивільного, адміністративного, кримінального, трудового, земельного, житлового, котрі мають прикладне значення, зауважимо, що вони є дуже динамічними. Найкраще зміст чинного нормативно-правового акта можна вивчити, користуючись першоджерелом. Для цього варто залучати також Інтернет-ресурси, зокрема, сайти:

Верховної Ради (http://zakon.rada.gov.ua);

Президента (http://www.president.gov.ua);

Кабінету Міністрів (http://www.kmu.gov.ua/control);

системи НАУ (http://www.nau.kiev.ua).

У цьому зв’язку першорядне значення має ріст фахової майстерності вчителів через самоосвіту, роботу методичних об’єднань, курсову перепідготовку та роботу у міжкурсовий період, участь у проектах і конкурсах.

У навчальних закладах, де викладання не здійснюється за кабінетною системою, варто провести закріплення навчальних аудиторій за дисциплінами суспільного циклу з метою нарощування навчально-методичного забезпечення викладання історії, правознавства та філософських курсів.

Зрозуміло, що потрібно виконувати вимоги нормативної бази стосовно ведення журналів, поточного та рубіжного контролю успішності учнів, підготовки випускників до зовнішнього незалежного оцінювання протягом навчального року.

У цьому контексті корисними можуть бути рекомендації, вміщені у статті С.Терно «Пробне незалежне оцінювання з історії України – 2009 (як готувати учнів до ЗНО)», опублікованій у журналі «Історія в школах України», 2009 р., № 3. Варто нагадати, що журнал «Історія в школах України» є центральним фаховим виданням МОН України для вчителів суспільствознавців, тому його передплата, це можливість для вчителя не тільки завжди бути в курсі справ стану та перспектив нашої освітньої галузі, але й друкувати в ньому свої напрацювання.

Важливим резервом модернізації змісту суспільствознавчої освіти є недержавний компонент навчальних планів. Відповідні рекомендації надіслані на місця, тут лише повторимо важливе значення загальнодержавних курсів «Громадянська освіта» / «Ми – громадяни України» (9-11 та 9(10) класи), «Основи політології» (10-11 класи), програма якого опублікована у журналі «Історія в школах України», № 4, 2007 р.

Окремо слід виділити історико-краєзнавчу роботу. Підготовка і відзначення 600-річчя першої письмової згадки про м. Чернівці, проведений конкурс програм курсів за вибором надали серйозного імпульсу цій роботі. Оптимальним, на наш погляд, є формат курсу за вибором /факультативу обсягом 17 годин. На часі підготовка і підручників з історії рідного краю для 7-12 класів в обсязі 102 годин (17 годин на кожен із класів).

Назагал попереду у нас із вами, шановні колеги, цікавий і насичений навчальний рік.


В.Ф. Федорак,

методист історії і правознавства

Схожі:

Історія І правознавство iconУрок // Історія та правознавство. 2008. №22-23-24. С. 86-88
Україна у Великій Вітчизняній війні. 5 клас. Інтегрований (математика-історія) узагальнюючий урок
Історія І правознавство iconСпеціальність "Історія І правознавство"

Історія І правознавство iconСпеціальність "Історія та правознавство"

Історія І правознавство iconСпеціальність "Історія І правознавство"

Історія І правознавство iconСпеціальність "Історія І правознавство"

Історія І правознавство iconДокументи
1. /Правознавство/Gl_01.doc
2. /Правознавство/Gl_02.doc
Історія І правознавство iconДокументи
1. /Правознавство/Gl_01.doc
2. /Правознавство/Gl_02.doc
Історія І правознавство icon«Кінематографічні адаптації творів світової літератури» Для студентів-філологів I-V курсів, які вивчають курс «Історія світової літератури»
«Історія світової літератури», «Історія англійської літератури», «Історія іспанської літератури», «Історія німецької літератури»,...
Історія І правознавство iconГрафік проведення іспитово-залікових сесій студентам заочної форми навчання галузі знань 0304 Право напряму підготовки 030401 Правознавство, спеціальності 03040101, 03040101 Правознавство на 2013-2014 н р. 1 курс
Право напряму підготовки 030401 Правознавство, спеціальності 03040101, 03040101 Правознавство на 2013-2014 н р
Історія І правознавство iconВ. Ф. Федорак, методист історії І правознавства Історія у 2010/2011 навчальному році учні 5-10 класів навчатимуться за програмою 12-річної школи «Історія України. Всесвітня історія. 5-12 класи»
«Історія України. Всесвітня історія. 5-12 класи», котра розміщена на сайті мон україни, за Інтернет-адресою
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи