Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів icon

Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів
Скачати 379.54 Kb.
НазваНаказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів
Дата28.09.2012
Розмір379.54 Kb.
ТипНаказ
Чернівецька обласна державна адміністрація

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИНАКАЗ
25.04.2012 м. Чернівці № 292


Про результати проведення моніторингу

рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів


На виконання планів роботи Головного управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації, Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області на 2012 рік, наказу Головного управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації від 22.02.2012 №118 «Про проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів» та з метою удосконалення психологічного та соціально-педагогічного супроводу навчально-виховного процесу в закладах інтернатного типу, науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області провів моніторингове дослідження рівня соціалізації учнів випускних класів шкіл-інтернатів.

Моніторинговим дослідженням було охоплено 407 респондентів, з них: 147 учнів 8-9-их класів та 260 10-11-их класів шкіл-інтернатів. Не брали участі у дослідженні учні Карапчівської спеціалізованої школи-інтернату.

Дослідженням виявлено, що в навчальних закладах є вихованці, які мають ознаки неадаптованої та дезадаптованої поведінки. Такі діти мають труднощі у стосунках з батьками, однолітками, іншими дорослими.

За результатами діагностичних методик виявлено високий рівень соціалізації у 205 учнів (50,4%), середній рівень соціалізації в 167 (41,0%), низький рівень в 35 учнів (8,6%) від загальної кількості опитаних учнів тринадцяти шкіл-інтернатів.

Встановлено, що в 91,4% дітей шкіл-інтернатів соціалізація відбувається згідно з законами і нормами психолого-соціального розвитку, чому сприяє ефективна робота педагогічних колективів, працівників психологічної служби.

У Чернівецькому обласному навчально-реабілітаційному центрі №1, Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №2, Оршівському дитячому будинку, Вижницькій загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІІ ст. ім. Н. Яремчука дезадаптованих дітей не виявлено.

Враховуючи вищезазначене,


НАКАЗУЮ:


 1. Затвердити довідку про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів, що додається.

 2. Вказати на невиконання наказу Головного управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації від 22.02.2012 №118 «Про проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів» та відсутність контролю в процесі соціалізації учнів Кирилюк Марії Василівні, директору Карапчівської спеціалізованої школи-інтернату.

 3. Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області:

3.1. Результати аналізу моніторингу та рекомендації розглянути на серпневій інструктивно-методичній нараді працівників психологічної служби області.

3.2. Провести до 01.09.2012 майстер-клас для практичних психологів та соціальних педагогів шкіл-інтернатів з проблеми вдосконалення методів роботи щодо розвитку механізмів адаптації.

3.5. До 01.09.2012 розробити рекомендації з питань профілактики дезадаптації вихованців шкіл-інтернатів.

 1. Начальникам управління освіти Сторожинецької райдержадміністрації, відділу освіти Путильської райдержадміністрації, відділу гуманітарної політики м. Новодністровська, директорам шкіл-інтернатів обласного підпорядкування, рекомендувати начальнику управління освіти Чернівецької міської ради:

  1. Здійснити до 15.05.2012 аналіз результатів моніторингу на нараді при директорі та розробити план профілактичних заходів щодо підвищення якості процесу соціалізації вихованців шкіл-інтернатів.

  2. До 20.05.2012 розробити план корекційної та соціально-перетворювальної роботи щодо зміни ситуації соціального розвитку дезадаптованих учнів.

  3. Забезпечити до 01.09.2012 практичних психологів та соціальних педагогів спеціально обладнаним приміщенням для здійснення індивідуальних консультацій та корекційно-розвивальної роботи з учнями, що мають ознаки дезадаптованості.

  4. Врахувати результати моніторингу при плануванні виховної роботи освітніх закладів на 2012/2013 н.р., запланувати проведення семінарів-практикумів з питань соціалізації учнів випускних класів.

  5. Щорічно, в кінці навчального року, працівникам психологічної служби звітувати на педагогічній раді про проведену роботу з питань соціалізації учнів.

  6. Організувати у 2012/2013 н.р. «Батьківський всеобуч» з питань готовності учнів випускних класів шкіл-інтернатів до самостійного життя. План та тематику затвердити наказом по школі до 01.09.2012.

  7. У І семестрі 2012/2013 н.р. провести моніторингове дослідження рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів в освітніх закладах серед учнів 8-11 класів, узагальнені результати якого до 20 грудня 2012 року надіслати до науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області за адресою: вул. І. Франка, буд. 20, каб. 1. E-mail: chernivtsi23@ukr.net

 2. Про виконання п. 4 цього наказу поінформувати Головне управління освіти і науки облдержадміністрації та Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області до 10.09.2012, 21.12.2012.

 3. Наказ розмістити на інформаційному сайті Головного управління освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації та Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області.

7. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.В.о. начальника Головного управління Л. М. Тарангул


ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Головного управління

освіти і науки облдержадміністрації

25.04.2012 № 292

ДОВІДКА

про результати проведення моніторингу

рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів

На виконання плану роботи Головного управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації, Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області на 2012 рік, наказу Головного управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації від 22.02.2012 №118 «Про проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів» працівниками науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області розроблено технологію дослідження рівня соціалізації та здійснено моніторингове дослідження серед 407 вихованців старших класів 13 шкіл-інтернатів області.

В моніторинговому досліджені вивчалася соціально-психологічна адаптація, сформованість загальнолюдських якостей, цінностей учнів 8-11 класів шкіл-інтернатів.

Відповідно до завдань моніторингу, проаналізовано рівень соціальної адаптованості, активності, автономності, моральної вихованості учнів, ступінь особистісної адаптації до нових умов життя, ступінь гармонійності взаємодії підлітків з навколишнім світом, їх ставлення до оточуючих людей і самого себе.

У процесі вирішення поставленої мети був створений та застосований комплекс відповідно модифікованих до проблеми дослідження психодіагностичних методик, а саме: тест-опитувальник особистісної адаптованості школярів А.В. Фурмана, «Моніторинг соціалізації особистості учня», розроблений І. Рожковим, самооціночна методика «Карта сформованості загальнолюдських якостей», аналіз цілей дітей інтернатних закладів в проміжку одного, трьох, п’яти років.

Моніторинговим дослідженням було охоплено 407 респондентів, з них: 147 вихованців 8-9-их класів Чернівецького обласного навчально-реабілітаційного центру №1, Чернівецьких спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів №2, № 4, Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи №3, Хотинських спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів №1, №2, Оршівського дитячого будинку та 260 учнів 10-11-их класів багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей, Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою, Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст. ім. Н. Яремчука, Селятинської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст., Сторожинецької загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст., Чернівецького військово-спортивного ліцею-інтернату. Не брали участь у дослідженні учні Карапчівської спеціалізованої школи-інтернату в зв’язку з відсутністю в даному закладі працівників психологічної служби.

Результати визначення рівня особистісної адаптованості за допомогою тесту-опитувальника А.В. Фурмана, вказують, що значній частині опитаних учнів - 334 особи (82,1%), властиве позитивне ставлення до навколишнього світу і самого себе. Так, високі показники соціально-психологічної адаптації виявлено в учнів Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату (100%), Чернівецької спеціальної школи-інтернату №2 (100%), Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою (98,2%), Чернівецького обласного навчально-реабілітаційного центру (92,8%), Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №4 (89,1%) (Додаток 1).

Разом з тим, дослідженням виявлено, що в навчальних закладах є вихованці, які мають ознаки неадаптованої та дезадаптованої поведінки. Такі діти мають труднощі у стосунках з батьками, однолітками, іншими дорослими. Особистісна неадаптованість визначена у 52 (12,8%) опитаних старшокласників, дезадаптацію визначено у 21 учня (5,1%).

Найбільшу кількість неадаптованих учнів виявлено в Чернівецькому військово-спортивному ліцеї-інтернаті – 16 осіб (20,0%), Селятинській школі-інтернаті – 6 осіб (13,9%), Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі №3 – 6 осіб (26,0%). Таким учням притаманна невідповідність між цілями й результатами діяльності, емоційна нестійкість та невизначеність у майбутньому. Водночас, варто зазначити, що неадаптивність школярів означає можливість зростання, розвитку особистості. Але за умови, що цим дітям надана відповідна допомога психолога, соціального педагога, вчителів та батьків.

Дисгармонія між цілями й результатами, внутрішній дискомфорт, незадоволення потреб, негативне ставлення до себе і оточуючих, проблеми психологічної сумісності із найближчим оточенням, тобто дезадаптованість особистості виявлена у 10-ти учнів (12,5%) Чернівецького військово-спортивного ліцею-інтернату, у 4-ох учнів (9,3%) Селятинської школи-інтернату, 3-ох учнів (9,7%) Хотинської спеціальної школи-інтернат №1, 2-ох учнів (5,4%) Сторожинецької школи-інтернату, по одному учню (6,6%) багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей, та (4,3%) Чернівецької спеціальної школи №3. Дезадаптованість учнів приводить до неадекватної, погано контрольованої поведінки, конфліктних стосунків, проблем у навчальній діяльності.

Для виявлення рівня соціальної адаптованості, активності, автономності і моральної вихованості учнів було використано опитувальник, розроблений І. Рожковим.

За отриманими результатами встановлено, що 162 опитаних учня (39,8%) мають високий рівень соціальної адаптованості, у процесі якої відбувається взаємодія із соціальним середовищем, осмислення свого соціального статусу, засвоєння соціальних ролей. Такі учні прагнуть до сприятливих стосунків із батьками, вчителями, товаришами.

Максимальні показники прагнення до доброзичливих стосунків з оточуючими в 25 учнів (67,6%) Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №4, 23 учнів (79,3%) Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату, 12 учнів (85,7%) Чернівецького обласного навчально-реабілітаційного центру №1 та 6 учнів (60,0%) Оршівського дитячого будинку (Додаток 2).

Однак, дослідженням виявлено, що в 49,6% (202 особи) середні та в 9,4% (38 осіб) низькі показники рівня соціальної адаптованості. Середній показник соціальної адаптованості учнів найвищий у Чернівецькому військово-спортивному ліцеї-інтернаті – 51 особа (63,6%), Буковинському ліцеї-інтернаті з військово-фізичною підготовкою – 29 осіб (51,8%), Селятинській загальноосвітній школі-інтернаті – 28 осіб (65,1%), Сторожинецькій загальноосвітній школі-інтернаті – 23 особи (62,2%), Хотинській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №2 – 13 осіб (59,1%), Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №2 – 6 осіб (60,0%).

Результати дослідження довели, що труднощі у взаємодії з оточуючими виникають в учнів Сторожинецької загальноосвітньої школи-інтернату – 7 осіб (18,9%), Селятинської загальноосвітньої школи-інтернату – 7 осіб (16,3%), Чернівецького військово-спортивного ліцею-інтернату – 6 осіб (7,5%), Чернівецької загальноосвітньої школи №3 – 4 особи (17,4%), Хотинської спеціальної школи-інтернату №1 – 4 особи (12,9%), багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей – 3 осіб (20,0%), Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №4 – 3 осіб (8,1%), Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою – 2 осіб (3,6%), Хотинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №2 – 1 особи (4,5%), Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату ім. Н. Яремчука – 1 особи (3,4%).

Рівень автономності вказує на сформованість в учнів незалежності від оточуючих, здатність протиставити себе іншим, вміння відстоювати свою думку, бути попереду інших в будь-якій справі. Високий рівень автономності виявлений серед незначної кількості респондентів – у 82 (20,1%) опитаних учнів 8-11 класів.

При цьому, 242 учні (59,5%), що становить переважну кількість, має середній рівень автономності. Так, найвищі показники середнього рівня серед учнів Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою – 40 осіб (71,4%), Селятинської загальноосвітньої школи-інтернату – 26 учнів (60%), Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату – 18 учнів (62,1%), Чернівецького обласного навчально-реабілітаційного центру – 12 учнів (85,7%), багатопрофільного ліцею-інтернату – 10 учнів (66,6%), Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №2 – 9 учнів (90,0%).

За результатами моніторингу, 83 учні (20,4%) від загальної кількості опитаних старшокласників мають низький рівень автономності, що вказує на несформованість самостійності, незалежність від суспільства та нездатність відрізнятися від інших. З низьким рівнем автономності учні Чернівецького військово-спортивного ліцею-інтернату – 17 (21,3%), Селятинської загальноосвітньої школи-інтернату - 15 учнів (34,9%), Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою - 12 учнів (21,4%), по 8 учнів у Сторожинецькій загальноосвітній школі-інтернаті - (21,6%), Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №4 – (21,6%), Хотинській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №2 - 8 учнів (36,4%), Хотинській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №1 - 7 учнів (22,5%), Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі №3 - 4 учня (17,4%), Оршівського дитячого будинку – 1 учень (10,0%), по 1 учню у Чернівецькому обласному навчально-реабілітаційному центрі №1 – (7,1%), Багатопрофільному ліцеї-інтернаті (6,6%), Вижницькій загальноосвітній школі-інтернаті - 1 учень (3,4%).

Важливими ознаками соціальної активності є дієва участь учнів у суспільних справах, прагнення досягати успіху та перемагати, вміння доводити розпочату справу до кінця. Високий рівень соціальної активності в ході дослідження виявлено у 180-ти учнів 8-11 класів (44,2%), середній –193-ох учнів (47,4%), низький рівень – 34-ох учнів (8,4%)опитаних.

Переважно високий рівень соціальної активності демонструють 40 учнів (50,0%) Чернівецького військово-спортивного ліцею-інтернату, 20 учнів (68,9%) Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату, 20 учнів (54,1%) Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №4.

Переважно середній рівень соціальної активності в учнів наступних закладів: Багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей – 9 осіб (60,0%), Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №2 – 7 осіб (70,0%), Оршівського дитячого будинку – 6 осіб (60,0%).

Низький рівень соціальної активності вказує на пасивну участь учнів у суспільних справах, відсутність інтересів до спільної діяльності в колективі, несформованість лідерських якостей. Так, низький рівень виявлено в учнів Хотинської спеціальної школи-інтернату №1 – 7 осіб (22,6%), Хотинської спеціальної школи-інтернату №2 – 6 осіб (27,3%), Чернівецької спеціальної школи-інтернату №4 – 6 осіб (16,2%), Сторожинецької школи-інтернату 4 особи (10,8%), Чернівецької спеціальної школи-інтернату №3 – 2 осіб (8,7%), Селятинської школи-інтернату у 2 осіб (4,7%), Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою 1 особа (1,8%).

Варто зазначити достатньо високі показники моральності (прихильності дітей гуманістичним нормам життєдіяльності). У 233 (57,2%) учнів сформовані моральні норми, що визначає гуманну поведінку учнів, а саме, доброзичливість, толерантність, повагу, працелюбність, вміння співчувати, допомагати іншим, прагнення захищати інших тощо. Дані якості притаманні в більшій мірі учням Оршівського дитячого будинку – 10 особам (100,0%), Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою – 41 особі (73,2%), Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату – 27 особам (93,1%), Чернівецької спеціальної школи-інтернату №4 – 26 особам (70,2%), Хотинської спеціальної школи-інтернату №1 – 20 особам (64,5%).

Середній рівень гуманної поведінки досліджений у 149 (36,6%) опитаних учнів, серед яких 44 учні 8-9-их класів та 105 учнів 10-11-их класів.

Низький рівень моральності виявлено у 6,1% (25 учнів), що свідчить про несформованість моральних норм учнів, а це призводить до аморальних та протиправних вчинків. Так, виявлені учні, схильні до правопорушень у Сторожинецькій загальноосвітній школі-інтернаті – 5 осіб (13,5%), Чернівецькому військово-спортивному ліцеї-інтернаті – 5 осіб (6,3%), Хотинській спеціальній школі-інтернаті №2 – 4 (18,2%), Чернівецькій спеціальній школі №3 – 4 (17,4%), Хотинській спеціальній школі-інтернаті №1 –3 учнів (9,7%), Чернівецькій загальноосвітній школі-інтернаті №4 – 2 осіб (5,4%), Буковинському ліцеї-інтернаті з посиленою військово-фізичною підготовкою (1,8%) та Селятинській загальноосвітній школі-інтернаті по одному учню, (2,3%).

Важливим показником процесу соціалізації є рівень сформованості загальнолюдських якостей особистості, який було досліджено за допомогою самооціночної методики. Основними якостями було обрано: доброта, людяність, чесність, справедливість, обов’язковість, відповідальність, порядність, гідність, привітність, чуйність.

Загальні результати дослідження з даної проблеми такі: високий рівень сформованості загальнолюдських якостей у 60,4% (246 опитаних учнів), середній рівень – 37,6% (153 учня), низький рівень – 1,9% (8 учнів) (Додаток 3).

Дослідження показало, що серед запропонованих десяти загальнолюдських якостей найбільш розвинена серед опитаних учнів привітність. Так, для учнів Буковинського ліцею інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою – 50 (89,3%), Селятинської школи-інтернату – 32 (74,4%), Чернівецької спеціальної школи-інтернату №4 – 27 (73,0%), Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату – 26 (89,6%), Чернівецької спеціалізованої школи №3 – 14 (60,9%), багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей – 12 (80,0%), Оршівського дитячого будинку – 9 (90,0%) притаманна привітність. Наступна за рейтингом обраних якостей – чуйність. Ця якість властива: учням Буковинського ліцею інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою - 48 (85,7%), Вижницької загальноосвітньої школи-інтернату – 25 (86,2%), Чернівецької спеціалізованої школи №3 – 17 (73,9%), багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей - 12 (80,0%), Оршівського дитячого будинку - 9 (90,0%), Чернівецької спеціалізованої школи-інтернату №2 - 8 (80,0%).

Найнижчий показник серед обраних якостей – обов’язковість, продемонстрували респонденти Чернівецького військово-спортивного ліцею-інтернату – 42 учня (52,5%), Сторожинецької загальноосвітньої школи-інтернату – 27 учнів (72,9%), Селятинської загальноосвітньої школи-інтернату – 22 учня (51,2%), Хотинської спеціалізованої школи-інтернату №1 – 20 учнів (64,5%), Чернівецької спеціалізованої школи №3 – 13 учнів (56,5%), Хотинської спеціалізованої школи-інтернату №2 – 13 учнів (59,1%), багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей – 11 учнів (73,3%), Чернівецького навчально-реабілітаційного центру №1 – 8 учнів (57,1%). Потребує створення умов для виховання в учнів чесності у Селятинській загальноосвітній школі-інтернаті – 58,1% (25 осіб), Чернівецькій спеціалізованій школі-інтернаті №4 – 54,1% (20 осіб), Хотинській спеціалізованій школі-інтернаті №1 – 64,5% (20 осіб), Чернівецькій спеціалізованій школі №3 – 56,5% (13 осіб), Оршівського дитячого будинку – 80,0% (8 осіб), Чернівецької спеціалізованої школи-інтернату №2 – 60,0% (6 осіб).

Отже, потребують цілеспрямованого формування педагогами та вихователями такі загальнолюдські якості особистості учнів шкіл-інтернатів як людяність, порядність, доброта, відповідальність, гідність, справедливість та ін.

Останній етап дослідження, був спрямований на аналіз цілей, свідомі установки побудови власного життя підлітків, появу життєвих планів у майбутньому. Учням пропонувалось визначити найближчі і віддалені цілі й перспективи етапів життєвого шляху (Додаток 4).

Проведене дослідження дозволило актуалізувати в найближчій перспективі (за 1 рік) учнів один із найбільш відповідальних життєвих виборів – вибір професійного шляху, здобуття освіти у 96,9% (252 респондентів) 10-11-их класів. На другому місці важливим для підлітків цієї категорії є матеріальне забезпечення – 186 осіб (71,5%), на третьому – міжособистісна сфера (нові знайомства, стосунки з партнерами, створення сім'ї тощо) – 61 особа (23,5%). Віддалені життєві перспективи змінюються, тому через п’ять років значимим стає міжособистісна сфера у 192 осіб (73,8%) опитаних, матеріальне забезпечення – 165 осіб (63,5%), здобуття освіти, професійне становлення – 124 (47,7%) підлітків.

Для учнів 8-9-их класів вирізняється в першу чергу матеріальне забезпечення – 94 особи (63,9%); на другому місці здобуття освіти, професійне становлення – 70 осіб (47,6%);, важливість міжособистісних стосунків посідає третє місце в рейтингу найближчої перспективи – (34 особи) 23,1% опитаних. Віддалені життєві перспективи змінюються в міжособистісній сфері – 78 осіб (53,1%), в отримані фахової освіти, професійне становлення – 42 особи (28,6%). Проте на першому місці залишається важливість матеріального забезпечення – 102 особи (69,4%). Жоден учень не вказав на шляхи і засоби отримання матеріального достатку, обравши професійне становлення та здобуття освіти, не зазначив професію, спеціальність, фах. Тому, вибори життєвих цілей нереалістичні і відображають сформовану установку випускників на отримання матеріального достатку і соціального самовизначення при мінімумі затрат та зусиль.

Узагальнюючи результати за усіма діагностичними методиками, встановлено високий рівень соціалізації у 205 учнів, що становить 50,4% респондентів, середній рівень соціалізації в 167 (41,0%), низький рівень в 35 учнів (8,6%) від загальної кількості опитаних учнів шкіл-інтернатів (Додаток 5).

Отже, дослідження виявило, що в 91,4% дітей шкіл-інтернатів соціалізація відбувається згідно з законами і нормами психолого-соціального розвитку, чому сприяє ефективна робота педагогічних колективів, працівників психологічної служби. Так, варто відзначити навчальні заклади, де немає дезадаптованих дітей, а саме Чернівецький обласний навчально-реабілітаційний центр №1, Чернівецьку спеціальну загальноосвітню школу-інтернат№2, Оршівський дитячий будинок, Вижницьку загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ст. імені Н. Яремчука.

Спеціально-організованої психологічної корекції та соціально-перетворювальної роботи потребують 35 учнів випускних класів (8,6%) шкіл-інтернатів області. Моніторинговим дослідженням виявлено, що існують незначні недоліки в роботі педагогічних колективів, психологічної служби, щодо формування соціально-психологічної адаптації Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи №3, Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №4, Хотинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №1, Хотинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №2, Багатопрофільному ліцеї для обдарованих дітей, Буковинському ліцеї-інтернаті з посиленою військово-фізичною підготовкою, Селятинської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст., Сторожинецької загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст., Чернівецькому військово-спортивному ліцеї-інтернаті.


Завідувач НМЦ ППСР ІППОЧО Д.Д. Романовська

Методист-психолог С.Т. Шурубура


Додаток 1

Соціально-психологічна адаптація учнів 8,9 класів за методикою А. В. Фурмана

№ п/п

Назва навчального закладу

Кількість опитаних учнів

Вид соціально-психологічної адаптації

Адаптованість

Не адаптованість

Дезадаптованість

Кількість

%

Кількість

%

Кількість

%

1

Черн. обласний навчально-реабілітаційний центр №1

14

13

93

1

7

-

-

2

Черн. спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №2

10

10

100

-

-

-

-

3

Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа №3

23

16

70

6

26

1

4

4

Черн. спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №4

37

33

89

4

11

-

-

5

Хотин. спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1

31

24

77

4

13

3

10

6

Хотин. спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №2

22

18

82

4

18

-

-

7

Оршівський дитячий будинок

10

8

80

2

20

-

-

Всього:

147

122

83

21

14

4

3

Соціально-психологічна адаптація учнів 10,11 класів за методикою А. В. Фурмана

№ п/п

Назва навчального закладу

Кількість опитаних учнів

Вид соціально-психологічної адаптації

Адапто

ваність

Не адаптованість

Дезадаптованість

Кількість

%

Кількість

%

Кількість

%

1.

Багатопрофільний ліцей для обдарованих дітей

15

10

67

4

27

1

6

2.

Буковинський ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою

56

55

98

1

2

-

-

3.

Вижницька ЗОШ-інтернат І-ІІ ст. імені Н. Яремчука

29

29

100

-

-

-

-

4.

Селятинська ЗОШ-інтернат І-ІІІ ст.

43

33

77

6

14

4

9

5.

Сторожинецька ЗОШ-інтернат І-ІІІ ст.

37

31

84

4

11

2

5

6.

Чернівецький військово-спортивний ліцей-інтернат

80

54

68

16

20

10

12

Всього:

260

212

82

31

12

17

6


Додаток 2

Соціалізація особистості учнів 8,9 класів за методикою «Моніторинг соціалізації особистості учня» розроблений І. Рожковим

№ п/п

Назва навчального закладу

Оцінка соціальної адаптованості

Оцінка автономності

Оцінка соціальної активності

Оцінка моральності

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Кількість учнів

1.

Чернівецький обласний навчально-реабілітаційний центр №1

12

2

-

1

12

1

6

8

-

8

6

-

2.

Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №2

4

6

-

1

9

-

3

7

-

3

7

-

3.

Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа №3

6

10

4

7

12

4

10

11

2

12

7

4

4.

Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №4

25

9

3

9

20

8

20

11

6

26

9

2

5.

Хотинська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1

10

15

4

6

18

7

11

13

7

20

8

3

6.

Хотинська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №2

8

13

1

3

11

8

4

12

6

11

7

4

7.

Оршівський дитячий будинок

6

4

-

3

6

1

4

6

-

10

-

-

Всього:

71

59

12

30

88

29

58

68

21

90

44

13

Соціалізація особистості учнів 10,11 класів за методикою «Моніторинг соціалізації особистості учня» розроблений І. Рожковим

№ п/п

Назва навчального закладу

Оцінка соціальної адаптованості

Оцінка автономності

Оцінка соціальної активності

Оцінка моральності

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Кількість учнів

1.

Багатопрофільний ліцей для обдарованих дітей

5

7

3

4

10

1

6

9

-

9

6

-

2.

Буковинський ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою

25

29

2

4

40

12

25

30

1

41

14

1

3.

Вижницька ЗОШ-інтернат І-ІІ ст. імені Н. Яремчука

23

5

1

10

18

1

20

9

-

27

2

-

4.

Селятинська ЗОШ-інтернат І-ІІІ ст.

8

28

7

2

26

15

16

25

2

17

25

1

5.

Сторожинецька ЗОШ-інтернат І-ІІІ ст.

7

23

7

10

19

8

15

18

4

19

13

5

6.

Чернівецький військово-спортивний ліцей-інтернат

23

51

6

22

41

17

40

34

6

30

45

5

Всього:

91

143

26

52

154

54

122

125

13

143

105

12


Додаток 3

Сформованість загальнолюдських якостей 8, 9класів за самооціночною методикою «Карта сформованості загальнолюдських якостей»

Рівень сформованості загальнолюдських якостей

Чернівецький обл. навчально-реабілітаційний центр №1

Чернівецька спеціалізована ЗОШ-інтернат №2

Чернівецька спеціалізована ЗОШ №3

Чернівецька спеціалізована ЗОШ-інтернат №4

Хотинська спеціалізована ЗОШ-інтернат №1

Хотинська спеціалізована ЗОШ-інтернат №2

Оршівський дитячий будинок

Кількість опитаних учнів

Високий

7

6

10

21

13

10

6

Середній

7

4

11

16

16

12

4

Низький

-

-

2

-

2

-

-Сформованість загальнолюдських якостей 10,11 класів за самооціночною методикою «Карта сформованості загальнолюдських якостей»

Рівень сформованості загальнолюдських якостей

Багатопрофільний ліцей для обдарованих дітей

Буковинський ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою

Вижницька

ЗОШ-інтернат

І-ІІІ ст.

ім. Н.Яремчука

Селятинська

ЗОШ-інтернат

І-ІІІ ст.

Сторожинецька

ЗОШ-інтернат

І-ІІІ ст.

Чернівецький військово-спортивний

ліцей-інтернат

Кількість опитаних учнів

Високий

10

47

25

25

19

47

Середній

5

7

4

17

18

32

Низький

-

2

-

1
1


Додаток 4

Аналіз життєвих цілей учнів 8-11 класівп/п

Обрані сфери

Проміжок часу

Проміжок часу

1 рік

3 роки

5 років

1 рік

3 роки

5 років

^ Учні 8,9 класів

Учні 10,11 класів

Кількість

%

Кількість

%

Кількість

%

Кількість

%

Кількість

%

Кількість

%

1.

Освіта, професійне становлення

70

48

63

43

42

29

252

97

180

69

124

48

2.

Матеріальне забезпечення

94

64

85

58

102

69

186

72

163

63

165

63

3.

Міжособистісна сфера

34

23

59

40

78

53

61

23

81

31

192

74

4.

Відпочинок

20

14

13

9

2

1

1

0,4

1

0,4

0

-

5.

Потреба у визнанні

6

4

5

3

5

3

9

3

19

7

12

5

6.

Фізичний розвиток, здоров’я

11

7

1

0,7

4

2

66

25

40

15

41

16

7.

Зовнішність

2

1

0

-

0

-

1

0,4

1

0,4

1

0,4

8.

Особистісний розвиток, самореалізація

12

8

8

5

13

9

37

14

26

10

36

14


Додаток 5

^ Таблиця узагальнення результатів проведеного моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів

Загальний рівень соціалізації дітей

шкіл-інтернатів

Чернівецький обл. навчально-реабілітаційний центр №1

Чернівецька спеціалізована ЗОШ-інтернат №2

Чернівецька спеціалізована ЗОШ №3

Чернівецька спеціалізована ЗОШ-інтернат №4

Хотинська спеціалізована ЗОШ-інтернат №1

Хотинська спеціалізована ЗОШ-інтернат №2

Оршівський дитячий будинок

Всього

Кількість опитаних учнів 8,9 класів

Високий

8

5

10

22

14

9

6

74

Середній

6

5

10

12

12

10

4

59

Низький

-

-

3

3

5

3

-

14

Загальний рівень соціалізації дітей

шкіл-інтернатів

Багатопрофільний ліцей для обдарованих дітей

Буковинський ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою

Вижницька

ЗОШ-інтернат

І-ІІІ ст.

ім. Н.Яремчука

Селятинська

ЗОШ-інтернат

І-ІІІ ст.

Сторожинецька

ЗОШ-інтернат

І-ІІІ ст.

Чернівецький військово-спортивний

ліцей-інтернат

Всього

Кількість опитаних учнів 10,11 класів

Високий

7

33

23

16

17

35

131

Середній

7

20

6

22

16

37

108

Низький

1

3

-

5

4

8

21
Схожі:

Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів icon26. 08. 2011 №01-32/1934 На № від
Про результати моніторингу думки учнів шкіл-інтернатів обласного підпорядкування з проблеми насильства І нехтування правами дітей...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconІнформація про результати анонімного анкетування учнів шкіл-інтернатів обласного підпорядкування з проблеми насильства у 2011 р
Чернівецької області розпочата системна робота з працівниками психологічної служби шкіл-інтернатів обласного підпорядкування з питання...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconІнформація про проведення обласного семінару директорів шкіл-інтернатів з проблеми: «Забезпечення соціального захисту вихованців шкіл-інтернатів»
Згідно з планом роботи Головного управління освіти І науки облдержадміністрації, оіппо 6 жовтня 2010 року на базі Сторожинецької...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconУмови та порядок проведення конкурсу
Дмш, учасники мистецьких гуртків та студій палаців дітей та молоді, учні спеціалізованих шкіл-інтернатів – молодші класи, талановита...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconІнформація про проведення обласного семінару заступників директорів шкіл-інтернатів з виховної роботи з проблеми: «Стимулювання навчально-пізнавальної діяльності дітей з особливими потребами засобами художньо-естетичного впливу»
Ти оіппо 20 травня 2010 року на базі Чернівецької загальноосвітньої спеціальної школи №3 проведено обласний семінар заступників директорів...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconІнформація про проведення обласної олімпіади з трудового навчання серед учнів спеціальних шкіл-інтернатів
В олімпіаді взяли участь 20 учнів 9 класів із 8 спеціальних шкіл-інтернатів області. Програма олімпіади з трудового навчання складалася...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconІнформація про проведення обласного семінару заступників директорів шкіл-інтернатів області з виховної роботи
Оіппо 21 жовтня 2009 р на базі Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат №2 проведено обласний семінар заступників...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconНаказ №822 м. Севастополь Про підсумки роботи міського огляду-конкурсу на кращу організацію роботи в дитячих таборах з денним перебуванням (на базі шкіл, шкіл-інтернатів, позашкільних навчальних закладів)
Уон від 22. 03. 2012 р. №255 «Про організацію оздоровлення та відпочинку дітей м. Севастополя у 2012 році» серед загальноосвітніх...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconІнформація про проведення обласного семінару директорів шкіл-інтернатів з проблеми: «Інноваційні підходи до організації навчально-виховного процесу в інтернатному закладі»
Згідно з планом роботи оіппо 6 жовтня 2009 р на базі Селятинської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Путильського району...
Наказ №292 Про результати проведення моніторингу рівня соціалізації дітей шкіл-інтернатів iconНаказ №995 Деякі питання моніторингу якості загальної середньої освіти
Закону України «Про загальну середню освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 р. №1283 «Про затвердження...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи