Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини icon

Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини
НазваУкраїно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини
Дата28.09.2012
Розмір50.2 Kb.
ТипДокументи

Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини


Про семінар методистів рай(міськ) методкабінетів, які відповідають за вивчення українознавства в навчально-виховних закладах області з проблеми «Розвиток україно(крає)знавчого руху.

Науково-дослідницька робота на уроках українознавства та в позакласній роботі як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів»

Не дивно, що такий семінар пройшов саме на базі Мамаївського, Драчинецького, Реваківського загальноосвітніх навчальних закладів. Саме в Кіцманському районі курс «Українознавство» викладається у всіх ЗНЗ з 1 по 11 класи за рахунок варіативної частини навчальних планів за вибором або факультативно.

Робота з українознавства проводиться в кількох напрямках – просвітницько-пропагандистському, творчо-пошуковому та художньо-естетичному.

Неодмінною умовою вивчення українознавства у ЗНЗ Кіцманщини є залучення школярів до практичної діяльності. Зокрема, до збирання зразків народної творчості рідного краю, організації шкільних українознавчих музеїв, світлиць, участі у святах, обрядах, практичного засвоєння норм народної моралі та етикету, дослідження мікротопоніміки, історії рідного краю, місцевості.

Саме методи дослідження створюють умови для розвитку пізнавальної активності школярів, що сприяє формуванню мисленнєвих здібностей, основних мовленнєво-комунікативних умінь, творчої самостійності.

Загальновідомою є істина: якщо учні проведуть якусь акцію – зберуть фольклорний матеріал, запишуть із уст старших їхні розповіді чи пісні, то готові самі пропагувати їх серед інших. Якщо виявлять забруднене джерело і врятують його, якщо зроблять щось корисне для отчого краю й домівки,
– це викарбовується на все життя.

І оте патріотичне почуття не дозволить їм зійти з правильного шляху, залишити на старості літ самотню матір, чи слабшого, або вчинити злочин. Однією із форм навчання українознавства у школі є краєзнавча та національно-патріотична робота: участь в експедиційно-пошукових групах, екскурсіях, туристичних походах.

Відповідно до плану роботи Чернівецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти в квітні 2010 року на базі Мамаївського ЗНЗ І-ІІІ ст. №2, Драчинецького ЗНЗ І-ІІІ ст., Реваківського ЗНЗ І-ІІІ ст. Кіцманського району проведено обласний семінар на тему «Розвиток україно(крає)знавчого руху. Науково-дослідницька робота на уроках українознавства та в позакласній роботі як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів» (на виконання завдань Всеукраїнської експедиції «Пізнай свою країну» на 2008-2012 роки в Чернівецькій області).

Семінар розпочався з екскурсії в музей Володимира Івасюка, яку провели Ірина Василівна Мігирюк, директор Кіцманської музичної школи та Галина Василівна Семенюк, викладач музичної школи.

Відкриття семінару відбулося у Мамаївському ЗНЗ І-ІІІ ст. №2 головним спеціалістом відділу дошкільної загальної середньої та позашкільної освіти Чернівецької облдержадміністрації О.М. Пономаренко. З досвіду педагогічних колективів з проблем національно-патріотичного виховання школярів у ЗНЗ Кіцманщини виступив начальник відділу освіти Кіцманської райдержадміністрації М.І.Харатін.

Вчителем українознавства, спеціалістом вищої категорії, старшим учителем – Любомирою Корніївною Чорней було проведено урок у 8 класі, присвячений 85-річчю з дня народження лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Дмитра Михайловича Гнатюка. Урок проходив у формі усного журналу «Крила його голосу дала Буковина: Дмитро Михайлович Гнатюк». Гостем уроку була рідна його сестра Немидора Михайлівна Марчук.

Учнями було проведено творчий звіт пошукових груп: «Біографи», «Критики», «Мистецтвознавці», «Журналісти», «Шанувальники таланту». Пошукова група «Журналісти» відтворила телефонне інтерв’ю з Дмитром Гнатюком, де він відповідав на запитання пошуківців.

У шкільному «Музеї творчого вчителя» методисти ознайомились із експонатами, які розповідають про педагогічний доробок колег: роботою «майстра чарівної голки», заслуженого вчителя України, заслуженого майстра народної творчості України – Аделі Захарівни Завадюк та Омеляна Кобилянського, художника, лауреата районних премій – імені В.Зубара, премії імені С. Шпойнаровського.

Інтегроване факультативне заняття у 9 класі на тему «Волелюбність та вольовість українського народу. Відображення волелюбності та вольовості українців у фольклорі» та «Моє село – моєї долі початок» (з історії села Драчинці) провели Надія Тарасівна Вівчарюк, вчитель українознавства, спеціаліст, старший учитель та Степанія Петрівна Піць, вчитель історії та українознавства, спеціаліст вищої категорії, старший учитель.

У ході уроку розкривалась історія створення чоловічого народного хору села Драчинці «Буковинці», який виконував патріотичні твори під час проведення заняття (керівник хору – Юрій Чорней, директор Мамаївської музичної школи). А біля меморіального комплексу, побудованого в пам’ять односельцям-борцям за волю, було запалено свічку пам’яті та виступив жіночий народний хор «Берегиня» (керівник, колишня вчителька школи – Ольга Лупул).

У Реваківському ЗНЗ І-ІІІ ст. учасники семінару ознайомились з роботою кімнат-музеїв: «Історії школи», «Рушника», «Кімнати Пам’яті», «Музею скульптур М.Лисаківського», українознавчої світлиці, яку презентували директор Реваківського ЗНЗ І-ІІІ ст., заслужений учитель України Зірка Дмитрівна Рошко та Світлана Дмитрівна Храпко, вчитель українознавства, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист.

Цікавими були виступи вчительського фольклорного колективу «Берегиня» та учнівських танцювальних колективів.

Так як семінар проходив в оголошений студентами ЧНУ «День української сорочки», усі учасники семінару учні, вчителі, батьки були одягнуті в української сорочки. Адже вишиванка – то українська душа.

У кожній з відвіданих шкіл учасників семінару чарували виставки декоративно-прикладного мистецтва. В музеї В. Івасюка учасники семінару познайомилися з роботами вишивальниці Д.С.Стасюк.

У Мамаївській школі учасники семінару ознайомились з роботами вишивальниць О.В. Петрюк, Г. Вереги, художниці С.О.Якубович.

У Драчинецькій школі вони глибше дізналися про творчість майстрів народного мистецтва Домни Кричун, Анни Кошурби, Піонії Прокопець.

По закінченні семінару відбувся «круглий стіл» на тему «Знати народ – знати його духовну культуру», на якому виступили: Т.А.Мінченко, методист українознавства ЧОІППО, заслужений працівник освіти («Виховання у школярів рис патріотизму засобами проектної діяльності українознавчого спрямування у загальноосвітніх закладах області»); Г.Ю.Овчаренко, методист по роботі з обдарованою учнівською молоддю «Системний підхід до організації науково-дослідницької роботи»; Г.М.Олексюк, методист Кіцманського райметодкабінету («З досвіду роботи щодо учнівської науково-дослідницької роботи з українознавства у ЗНЗ Кіцманського району»); С.Д.Храпко, учитель українознавства Реваківського ЗНЗ І-ІІІ ст. «Роль музеїв у вихованні патріотичних почуттів української молоді засобами українознавства».

Учасники семінару мали змогу поділитися досвідом педагогічних колективів своїх районів, шкіл з проблем розвитку україно(крає)знавчого руху.

Обговоривши найважливіші проблеми розвитку україно(крає)знавчого руху в області, учасники семінару прийняли розгорнуті рекомендації щодо подальших кроків і дій з цих проблем в педагогічних колективах ЗНЗ.

Отже, українознавство – це порятунок у вихованні учнів, це бальзам для душі кожного. Бо народне – це правдиве, істинне, вічне й завжди сучасне.


Мінченко Т.А., методист

українознавства ОІППО,

заслужений працівник освіти України.

Схожі:

Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconУкраїно-нідерландський факультет економіки та менеджменту european Credit Transfer System
Гаврилюк Єнсен Людмила Володимирівна, декан Україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconУкраїно-нідерландський факультет економіки та менеджменту european Credit Transfer System
Гаврилюк Єнсен Людмила Володимирівна, декан Україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconУкраїно-нідерландський факультет економіки та менеджменту european Credit Transfer System
Гаврилюк Єнсен Людмила Володимирівна, декан Україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconІнформації Якщо вибір повідомлення джерела x i наперед відомий, то:… Один кілобайт дорівнює:… Ентропією джерела називається:… Кодуванням називається:… Інформація може бути:…
Статистична надлишковість джерела має таку формулу (де І(Х) – кількість інформації в повідомленні джерела Х, Н(Х) – ентропія джерела...
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconЗакон України "Про державний бюджет вважати джерелом трудового права? А, закон "Про зайнятість населення"? Знайдіть помилку у назві основного джерела трудового права: Кодекс про працю в Україні
Нормативні акти як джерела трудового права: загальна характеристика законів та підзаконних актів
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини icon1 Становлення соціальної екології та її предмет
Соціальна екологія – одна із сучасних наук, коріння якої занурюються глибоко у давнину
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconАнкета випускника україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту Тернопільського національного економічного університету
Чи бажаєте Ви стати членом Асоціації випускників Україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту Тернопільського національного...
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconАнкета випускника україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту Тернопільського національного економічного університету
Чи бажаєте Ви стати членом Асоціації випускників Україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту Тернопільського національного...
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconАнкета випускника україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту Тернопільського національного економічного університету
Чи бажаєте Ви стати членом Асоціації випускників Україно-нідерландського факультету економіки та менеджменту Тернопільського національного...
Україно(народо)знавчі джерела про коріння Кіцманщини iconКоріння та крона: історико-етнографічний погляд на територію україни
Однією з найактуальніших проблем історичної науки залишається проблема походження українського народу
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи