Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» icon

Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту»
Скачати 84.75 Kb.
НазваОсновні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту»
Дата28.09.2012
Розмір84.75 Kb.
ТипЗакон

Основні завдання і напрямки роботи шкільної бібліотеки

у 2009/2010 навчальному році


Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту», «Положення про загальноосвітній навчальний заклад», “Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу», Державної програми «Вчитель», Концепції 12-річної загальноосвітньої школи, Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу», державних документів про бібліотечну справу у 2009-2010 навчальному році перед бібліотекою школи постають такі завдання:

 1. Удосконалення роботи бібліотеки з урахуванням вимог сьогодення.

 2. Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти.

 3. Виховання в учнів поваги до державних символів України, Конституції України, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина.

 4. Виховання в читачів інформаційної культури, культури читання, навичок самостійної роботи з книгою, уміння користуватись довідковим апаратом.

 5. Виховання шанобливого ставлення до книги.

 6. Широка популяризація української культури, виховання мовного етикету.

 7. Використання різноманітних форм і методів краєзнавчої роботи.

 8. Інформаційне обслуговування педагогів, спрямоване на підвищення їх методичної та педагогічної майстерності.

 9. Своєчасне забезпечення учнів та педагогічного колективу навчальною, художньою та методичною літературою.

 10. Збереження фонду підручників, поповнення науково-методичної бази школи. Виховання бережливого ставлення до шкільних підручників. Участь у всеукраїнській акції «Живи, книго!».

 11. Подальший розвиток інформативної функції бібліотеки.

2001-2010 рр. оголошені (2001) Генеральною Асамблеєю ООН Міжнародним десятиліттям світової культури та не насилля в інтересах дітей планети.

2003-2011 рр. оголошені Генеральною Асамблеєю ООН Міжнародним десятиріччям грамотності: освіта для всіх.

2009 рік оголошено Роком молоді в Україні.

2009 рік оголошено ЮНЕСКО Роком Миколи Гоголя.

2009 рік на Буковині – рік Володимира Івасюка.

При планування роботи бібліотеки врахувати ювілейні дати, які припадають на 2009-2010 рік:

  • 05.08 – 110 років від дня народження І.Ю. Рєпіна, видатного російського художника-живописця;

  • 08.08.09 – 175 років від дня народження громадського діяча, видатного українського письменника Осипа-Юрія Федьковича (1834-1888);

  • 10.09.09 – 65 років від дня заснування Чернівецької обласної бібліотеки для дітей (1944);

  • 15.10.09 – 50 років від дня народження поетеси Анни Дущак;

  • 19.11.09 – 50 років від дня народження української поетеси, прозаїка Марії Матіос;

  • 20.08 – 70 років від дня народження В.О. Шевчука, українського письменника, історика, лауреата Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка;

  • 25.08 – 85 років від дня народження Павла Загребельного, українського письменника, літературознавця;

  • 29.08 – 260 років від дня народження Йогана Вольфганга Гете, німецького поета;

  • 09.09 – 240 років від дня народження Івана Котляревського, українського поета і драматурга;

  • 10.09 – 115 років від дня народження Олександра Петровича Довженка, українського письменника, кінорежисера;

  • 15.09 – 220 років від дня народження Джеймса Ф. Купера, американського письменника-романтика;

  • 17.09 – від дня народження М.М. Коцюбинського, українського письменника;

  • 30.09 – Всеукраїнський день бібліотек;

  • 15.10 – 195 років від дня народження М.Ю. Лермонтова, російського поета;

  • 11.11 – 120 років від дня народження Остапа Вишні, українського письменника – сатирика і гумориста;

У 2010 році відзначаються ювілейні дати від дня народження: 19.03 – 115 років М.Т. Рильського, 02.04 – 205 років Г.К. Андерсена, 02.04 – 170 років Емілля Золя, 20.09 – 160 років драматурга І. Карпенка-Карого. 08.04.2010 – 100 років від дня смерті М. Кропивницького, 04.09.2010 року – 25 років від дня смерті поета В. Стуса.

Успіх реалізації завдань, мети залежить від грамотного планування, яке є організуючим началом всієї діяльності бібліотек.

Система роботи передбачає організацію книжкових фондів і каталогів.

Пріоритетність надається громадянському та патріотичному вихованню, формуванню екологічної культури, забезпеченості підручниками, надання допомоги творчим об’єднанням учнів, інформаційно-бібліографічній роботі.

Бібліотекар повинен добре усвідомлювати, що формування читача неможливе без поглибленої систематичної роботи з літературою. Участь шкільного бібліотекаря у житті школи, підготовці свят і спільних уроків з учителями дає великі можливості для залучення дітей до читання та прищеплення культури роботи з книгою.

Використанню бібліотекарем рекомендаційно-бібліографічних методів сприяє прилученню учнів до читання літератури, допомагає упорядкувати і поглибити читання, накреслити його перспективу.

Бібліографічне інформування читачів здійснюється за допомогою бюлетнів: «Нові надходження в бібліотеку», «Радимо прочитати», «Завітайте до бібліотеки», «Правові знання – учням», виставок літератури «Вчитель і сучасний урок», «Права дитини», «Громадянська освіта учнів», «Реформування освіти», «Шлях до професії», «Освіта ХХІ століття», «Профільне навчання» тощо.

Важливим напрямком роботи бібліотеки є інформаційна підтримка, проведення у школі предметних тижнів. Оформляються як традиційні виставки так і виставки-вікторини, виставки-запитання, які вимагають фактографічної інформації. Інформаційна підтримка навчальної діяльності учнів включає також такі форми роботи як інформаційні бюлетні, години інформації за темами: «А ви читали?», «Чи знаєте ви?», «Сторінками преси».

В роботі використовувати такі методи, як аналіз читацьких формулярів, що дозволяє простежити вплив тих чи інших форм інформаційно-бібліографічної роботи на книговидачу, використовувати метод анкетування.

Для проведення бібліотечних уроків доцільно використовувати уроки позакласного читання та години, відведені для позакласної виховної роботи. Деякі заняття можуть проводити працівники районних, міських дитячих бібліотеках у приміщенні своїх бібліотек.

Звернути особливу увагу на бібліотечні уроки по прищеплюванню учням навиків користування довідковою літературою, вільно працювати з будь-яким видом каталогів.

Основа будь-яких заходів, запорука успіху – це різнобічне опрацювання літератури, періодичної преси, творча співпраця бібліотекарів, учителів та учнів.

Шкільній практиці відомі найрізноманітніші форми і методи виховання учнів. Радимо надавати перевагу інтелектуальним нетрадиційним формам, як то: ситуаційно-рольові ігри, прес-конференції, голосні читання, турніри тощо.

Під час проведення тижня шкільного підручника радимо зосередити увагу бібліотекаря, педагогів на заходах, спрямованих на формування навичок раціонального читання, вміння працювати з джерелами навчальної інформації.

У рамках проведення Всеукраїнської акції «Живи, книго!» проводяться благодійні акції «Подаруй книгу бібліотеці», «Підтримай бібліотеку». Слід звернути увагу, що подаровані книги, повинні відповідати специфіці фондів шкільної бібліотеки та запитам читачів, мати відповідний товарний вигляд. Книги, які дарують бібліотеці учні приймаються до бібліотеки лише з листом-згодою батьків.

Виконуючі завдання акції «Живи, книго!» у навчальних закладах оформляються відповідні стенди.

Переможцями акції у навчальному закладі можуть бути як колективи класу, гуртка, так і окремі учні.

Під час реформування системи освіти в Україні підвищується роль методичної служби, бо на неї покладається відповідальність за навчально-методичне забезпечення навчально-виховного процесу й випереджувальне зростання кваліфікаційного рівня бібліотечних кадрів.

Тому головним завданням методичної роботи є надання індивідуальних та групових консультацій шкільним бібліотекарям в опрацюванні сучасних інноваційних підходів в розвитку та впровадженні бібліотечних технологій, реформуванні діяльності бібліотек відповідно до сучасних вимог.

У підвищенні професійної компетенції бібліотекарів важливу роль відіграють всі ланки: семінари, курси, конференції, самоосвіта.

^ Методичним службам рекомендуємо:

 1. зосередити практичну діяльність бібліотекарів на виконання основних нормативних документів, що регламентують навчально-виховний процес, роботу шкільних бібліотек;

 2. сприяти формуванню навичок основ комп’ютерної грамотності бібліотекарів;

 3. зосередити зусилля бібліотекарів на подальшій уніфікації бібліотечної документації шкільних бібліотек (облікових документів на бібліотечні фонди, щоденників роботи, читацьких формулярів тощо);

 4. створити банк інноваційних форм інформаційної роботи бібліотекарів;

 5. використовувати досвід щодо різних організаційних моделей впровадження бібліотечних інновацій;

 6. систематично виявляти і надавати інформацію педагогам, методичним службам про наявні ресурси бібліотек шкіл, бібліотек інших систем.

 7. творчо використовувати в своїй практичній діяльності досвід колег.

Під час планування роботи методичних об’єднань шкільних бібліотекарів необхідно враховувати конкретні умови шкільних бібліотек, досвід роботи бібліотекарів, підсумки роботи, матеріальну базу бібліотек, доцільно виділити окремо питання роботи з бібліотекарями-початківцями. На засіданнях методоб’єднань шкільних бібліотекарів обговорюються актуальні питання бібліотечної справи, форми організації бібліотечної роботи, аналізуються виховні заходи, рекомендації, ефективність використання бібліотечних фондів.

У загальноосвітніх навчальних закладах може використовуватися лише те навчально-методичне забезпечення, що має відповідний гриф МОНУ. Перелік рекомендованої літератури затверджується наказом МОНУ та оприлюднюється через Інформаційний збірник МОНУ. Із зазначеним переліком можна буде ознайомитись на сайті МОНУ www.mon.gov.ua. Для учнів 9 класу 12-річної школи підготовлені нові підручники та навчально-методичні комплекти (Наказ МОНУ № 56 від 02.02.2009 р.; «Освіта України» № 10, 6 лютого 2009 р.).

При формуванні замовлень на навчальну літературу на 2010/2011 навчальний рік враховувати результати інвентаризації підручників 2009 року.

При виконанні перерозподілу навчальної літератури суворо дотримуватись правил бухгалтерського обліку.

Підручники та посібники, що не придатні для використання, потрібно списати згідно з Інструкцією Міністерства освіти і науки України від 15.06.1995 р. № 1/9-217 «Про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури».

Звертаємо Вашу увагу, що списання підручників для учнів 2, 3 та 9-го класів, термін використання яких понад 5 років або, які не відповідають вимогам навчальних програм, проводити в міру надходження нових підручників до навчального закладу.

Підручники і навчальні посібники, випущені у 1998-2003 роках, що мають задовільний стан та зовнішній вигляд і відповідають вимогам програм 10-11 класів одинадцятирічної школи, можуть використовуватись у навчально-виховному процесі.

Важливим елементом у системі управління бібліотекою є річний звіт бібліотеки. Звіт використовують при складанні планів, контролі за їх виконанням, аналізі діяльності бібліотеки. Річний звіт готують у кінці навчального року. Підготовлений звіт обговорюється на нарадах та затверджується керівником навчального закладу.

Річний звіт має за мету дати всебічну характеристику діяльності бібліотеки за навчальний рік.

По підготовці річного звіту рекомендуємо проаналізувати якість виконання планових завдань з таких напрямків:

 1. ^ Комплектування та облік бібліотечного фонду (аналізуються виконання планових завдань, наводяться відомості про загальну кількість документів у фонді, порівнюються цифрові показники звітного року з показниками попереднього року, визначається динаміка розвитку бібліотечного фонду, його якісний і кількісний склад та відповідність профілю комплектування. Також вказують проблеми у формуванні фондів бібліотеки).

 2. ^ Каталогізація документів (висвітлюється робота з удосконалення довідково-бібліографічного апарату, картотек, каталогів, характеризується ефективність проведення заходів та впровадження сучасних інформаційних технологій).

 3. ^ Організація та зберігання бібліотечного фонду (характеризують умови зберігання фонду, матеріальну базу бібліотеки, ефективність запровадження інновацій в організації фонду. Значну увагу приділяють аналізу таких важливих показників діяльності бібліотеки як обертаність фонду та книгозабезпеченість, списанню застарілих, непрофільних документів. Відображається робота по збереженню бібліотечного фонду).

 4. Обслуговування читачів бібліотеки (характеризується склад користувачів за категоріями, аналізується середня відвідуваність і читаність, ефективність масових заходів).


Н.П. Домашенко,

методист бібліотечних фондів

Схожі:

Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconБілети для кандидатського екзамену із спеціальності 13. 00. 06. – теорія та методика управління освітою Білет 1
Україні, законів України «Про освіту», „Про мови”, „Про вищу освіту”, „Про загальну середню освіту”, Державна національна програма...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconНаказ №238 Про внесення змін до нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України щодо зовнішнього незалежного оцінювання в 2010 році
Конституції України, статті 7 Закону України «Про освіту» та з метою удосконалення зовнішнього незалежного оцінювання знань в 2010...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconВпровадження інноваційних технологій в навчально-виховний процес” 27 жовтня 2009 року у законі України «Про загальну середню освіту»
У законі України «Про загальну середню освіту» передбачено участь загальноосвітніх навчальних закладів в інноваційній діяльності,...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconПро затвердження Положення про районний (міський) методичний кабінет (центр) Відповідно до статей 12, 14, 19 Закону України " Про освіту ", статей 41, 42 Закону України " Про загальну середню освіту ", статей 25, 26 Закону України " Про дошкільну освіту
Закону України "Про дошкільну освіту" та з метою вдосконалення науково-методичного забезпечення системи загальної середньої та дошкільної...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconПро затвердження Положення про дистанційне навчання
Закону України «Про загальну середню освіту», статті 12 Закону України «Про професійно-технічну освіту», статті 42 Закону України...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconПоложення про дистанційне навчання
Закону України «Про загальну середню освіту», статті 12 Закону України «Про професійно-технічну освіту», статті 42 Закону України...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconПоложення про дистанційне навчання
Закону України «Про загальну середню освіту», статті 12 Закону України «Про професійно-технічну освіту», статті 42 Закону України...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconЗакон України «Про освіту». Закон України «Про середню загальну освіту». Національна доктрина розвитку освіти. Державна національна програма «Освіта» («Україна XXI століття»)
Державна цільова соціальна програма підвищення якості шкільної природничо-математичної освіти на період до 2015 року (затверджено...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconЗакон України «Про освіту». Закон України «Про середню загальну освіту». Національна доктрина розвитку освіти. Державна національна програма «Освіта» («Україна XXI століття»)
Державна цільова соціальна програма підвищення якості шкільної природничо-математичної освіти на період до 2015 року (затверджено...
Основні завдання І напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2009/2010 навчальному році Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту» iconЗакон україни про загальну середню освіту Цей Закон визначає правові, організаційні та фінансові засади
Розділ I. Загальні положення стаття Законодавство України про загальну середню освіту
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи