Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\

Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б'ються тисячі журналістів у всьому світі. Пригадайте, коли Ваша сім'я збирається увечері, то завжди знаходяться теми для розмов. І всі ці розмови частіше за все торкаються
Скачати 149.99 Kb.
НазваІнформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б'ються тисячі журналістів у всьому світі. Пригадайте, коли Ваша сім'я збирається увечері, то завжди знаходяться теми для розмов. І всі ці розмови частіше за все торкаються
СКОРОБОГАЧ Ю. М
Дата28.09.2012
Розмір149.99 Kb.
ТипІнформація

КИЇВСЬКИЙ ПАЛАЦ ДІТЕЙ ТА ЮНАЦТВА

ІНФОРМАЦІЙНО-ТВОРЧЕ АГЕНТСТВО «ЮН-ПРЕС»


МАЙСТЕР-КЛАС

«АЛГОРИТМ РОБОТИ ШКІЛЬНОЇ РЕДАКЦІЇ.

СЕКРЕТИ ЖУРНАЛІСТСЬКОЇ СПРАВИ»


АВТОР-УПОРЯДНИК

КООРДИНАТОР ШКІЛЬНОЇ ПРЕСИ

М. КИЄВА

СКОРОБОГАЧ Ю. М.


КИЇВ - 2010

Двісті років тому Наполеон програвав англійцям битву при Ватерлоо. Згідно з легендою, за битвою уважно спостерігали Натан та Якоб Ротшильди. Крім фінансових турбот, Ротшильди могли дозволити собі ще одне хобі – поштових голубів. Після бою птахів негайно було випущено з зашифрованими інструкціями, що були прив’язані до пташиних лап. Але Ротшильди не хотіли ризикувати, і переконавшись, що Наполеон програв битву, Натан, загоняючи дорогих коней, помчав до Лондона.

Вранці Натан Ротшильд прибув на Лондонську фондову біржу. Він був єдиним в Лондоні, який знав про розгром Наполеона. Голосно бідкаючись про успіх французької армії, він відразу ж почав продавати свої акції. Всі інші спекулянти незабаром наслідували його приклад, бо вирішили, що британці програли битву. Англійські, австрійські і пруські цінні папери знецінювалися кожну хвилину і гуртом закуповувалися агентами Ротшильдів. Про поразку армії Наполеона на фондовій біржі дізналися тільки через день. Багато власників цінних паперів здійснили самогубства, а Натан заробив £ 40 млн. (фунтів стерлінгів). ПРИЧИНОЮ ЦИХ ПОДІЙ СТАЛА РЕАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ, ОТРИМАНА РАНІШЕ ЗА ІНШИХ. Ротшильди не тільки придумали знамениту фразу: "ХТО ВОЛОДІЄ ІНФОРМАЦІЄЮ, ТОЙ ВОЛОДІЄ СВІТОМ" а й зробили все, щоб інформація надходила в першу чергу до них.

Про що ж писати? Над цим питанням б'ються тисячі журналістів у всьому світі.

Пригадайте, коли Ваша сім'я збирається увечері, то завжди знаходяться теми для розмов. І всі ці розмови частіше за все торкаються:

 людей;

 подій;

 актуальних тем.

Завжди в кожному класі, школі є найпопулярніший хлопчик, а вже тим більше найпопулярніша дівчинка і навкруги них завжди щось відбувається. Оскільки у великій журналістиці – це солідні державні урядовці, політики, підприємці. Саме ці люди «роблять» історію вашого суспільства. В кожній школі є політики – директор, завуч, охоронець, вчитель фізкультури. Саме на них завжди звертають увагу. І кожний крок може бути цікавим для наших читачів. Необхідно, щоб заголовок прив'язувався до їх популярності.

Актуальні теми – це обговорення проблем, які живуть вічно. Завжди навкруги нас відбувається щось цікаве. І ми щодня готові один одному розказувати про те, що відбувається. Це ж і необхідно робити в газеті. Люди, події, актуальні теми – універсальна формула створення цікавих тем для новин. Від цього залежить рейтинг вашого видання.

^ ФАКТ – подія суспільного життя, яка відбулася і викликала інтерес.

Маючи в наявності один факт, журналіст може написати новину, замітку, інтерв'ю, експрес-опитування, репортаж, звіт. Іншими словами: будь-який інформаційний жанр публіцистики. Вони відрізняються від інших оперативністю, стислістю, відсутністю художніх образних засобів виразності. Факт, в даному випадку, буде основою матеріалу або інформаційним приводом для його написання.


^ Де брати інформацію?

У журналістів є три джерела для отримання інформації:

1) документи і записи;

2) інтерв'ю;

3) власні спостереження.

Кожне джерело достатньо обширне і заслуговує окремого розгляду.

1. Документ

Це може бути рішення органу самоврядування, яке ви можете не просто оприлюднити, але й прокоментувати (анкета з великою кількістю питань, інструкція, розпорядження керівництва, наказ тощо).

2. Інтерв'ю

Наступне джерело інформації – інтерв'ю – розмова з особою, яка представляє чиїсь інтереси. Інтерв'ю може бути довільного розміру і підійде для публікації за будь-яких обставин. Як правило, інтерв'ю означає якусь послідовність питань-відповідей, що створює цільний матеріал на задану тему . Тому дуже важливо наперед вирішити, що ви хочете дізнатися від інтерв'юйованого, ретельно продумати питання.

^ 3. Власні спостереження

Третє важливе джерело інформації – власні спостереження журналіста. Кількість прикладів нескінченна: хворий журналіст, що потрапив до ізолятору, черговий по їдальні учень, що отримав синець на спортивному змаганні. Навіть людина, що бере інтерв'ю, може не обмежуватися викладом питань-відповідей, а для яскравості розповісти про деякі цікаві деталі одягу співрозмовника, манери його поведінки, ситуацію, в якій відбувалася бесіда тощо. В кожному з випадків необхідно вміти помічати такі деталі, які допоможуть перенести уяву читача на місце події.

^ ЖАНРИ ЖУРНАЛІСТИКИ

 • Інформаційні

 • Аналітичні

 • Художньо-публіцистичні

Інформаційні:

НОВИНА – коротко про головне! Інформація в двох рядках-трьох рядках. Новий розвиток старої історії, яка не вимагає докладного викладу. Це родзинки, які можна їсти і без пиріжка. Вже смачно! Вже в курсі подій дня.

РЕПОРТАЖ – найживіший з усіх жанрів публіцистики. Його ще називають королем жанрів. Це – розповідь з місця події. Щоб написати репортаж, журналіст має вийти з редакційного кабінету. Він повинен все побачити своїми очима, почути своїми вухами, торкнутися (якщо потрібно і можна) своїми руками. Картинка + істотні деталі + опис місця події, особливості виробництва + настрій людей-учасників + оцінка події, роздуми над фактами, розкриття соціального значення. Оповідь динамічна. Журналіст повинен досягти ефекту присутності, ефекту наочності й емоційності у читача.

ЗАМІТКА – жанр для найуважніших журналістів, оскільки ним легко помітити цікавий факт. Факт супроводжується деякими подробицями (хто був організатором події, що послужило причиною, як все пройшло, які наслідки), коментарями фахівців, очевидців і учасників події. Якщо немає достатньо вагомого мотиву робити просторове інтерв'ю, або розписувати подію у дії, краще зробіть невелику замітку – досягнете більшого ефекту. В замітках широко використовується цифровий матеріал.

ІНТЕРВ’Ю – бесіда журналіста і героя публікації. Правда, не всяка бесіда гідна того, щоб її висловлювали у формі «питання-відповідь». Герой повинен володіти суспільною значущістю, володіти інформацією, бути компетентним в питанні, бути просто цікавим для читача. Форма побудови інтерв'ю проста: ввідна частина з представленням героя і тим фактом, який примусив нас звернутися до цієї людини; основна частина з питаннями і відповідями; висновок з підсумками бесіди.

ЗВІТ – сухішого жанру не придумаєш. Нудьга для того, хто любить писати, прикрашаючи, розказувати, дивуючи. У звіті журналіст констатує факт, як правило, засідання, прес-конференцію, збір, зустрічі, прийоми, науково-практичну конференцію, семінар і ін. кабінетні події. Прийшов, побачив, написав. Хто зібрався, навіщо або з якого питання, хто що цікавого запропонував (цитуючи дослівно), і чим, власне, все закінчилося?

Крім того, є АНАЛІТИЧНІ і ХУДОЖНЬО-ПУБЛІЦИСТИЧНІ жанри. Для першої групи (стаття, кореспонденція, огляд, рецензія) потрібна актуальна проблема і безліч фактів, за допомогою яких журналіст проводить аналіз і виходить до пропонованих шляхів рішення цієї проблеми. Для художньо-публіцистичних жанрів (зарисовка, нарис, замітки, фейлетон, есе) головна задача – на основі реальних фактів збудувати образ! Тут вже широко застосовуються літературні виразні засоби.


^ ПОХОДЖЕННЯ СЛОВА «ГАЗЕТА»:
Деякі дослідники пов‘язують походження цього слова з назвою дрібної срібної монети (GAZETTA), якою у середні віки венеціанці платили за рукописні списки з новинами в галузі торгівлі (сучасні “прайси”).

Форми роботи шкільного прес-центру:

 • Шкільна газета - своєрідний літопис школи. Відтворює життя школи, її проблеми, досягнення, свята, будні.

 • Пресбюлетень - терміновий випуск міні-газети підсумкового змісту. Використовується на шкільних зборах, змаганнях, конкурсах тощо, як засіб інформації з висновками, фактами, аналізами.

 • Фотогазета – газета ілюстративного змісту.

 • Газета-календар розповідає про події, що відбудуться найближчого тижня. Зміст змінюється щодня.

 • Рекламний вісник – яскраво подана інформація про проведення оригінальних заходів, своєрідний прес-анонс.

 • Шкільний часопис – літературна творчість школярів, найкращі вірші, цікаві розповіді прожиття школи, інтерв’ю, звіти про наукові роботи.

 • Шкільна радіогазета – характеризується оперативністю у поданні матеріалу, культурою мовлення, різноманітністю жанрів і форм.

Вимоги до зовнішнього оформлення шкільних газет:


 1. Назва газети.

 2. Назва навчального закладу.

 3. Район.

 4. Номер випуску, дата.

 5. Анонс (зміст).

 6. Вихідні дані.

 7. Логотип навчального закладу (символіка).

 8. Двосторонній друк.

 9. Передова стаття.

 10. Тема номера.

 11. Нумерація сторінок.

 12. Підписи матеріалів.


Організовуємо роботу шкільної редакції

Для початку, визначимося зі складом редакції. Отже, редакція – це те місце, де працюють журналісти, кореспонденти! Місце місцем, але журналісти, кореспонденти - занадто узагальнене поняття. Кожний з них повинен займатися своєю безпосередньою роботою: хтось повинен бути керівником, хтось – виконавцем, і таким, який чітко знає свої обов'язки. Давайте більш детально зупинимося на тому, хто ж все-таки працює в редакції і хто чим займається:

 ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР г– стежить за дотриманням тематики і роботою редколегії;

 ВИПУСКОВИЙ РЕДАКТОР – визначає тему свого номера, разом з головним редактором аналізує редакційний портфель і формує редакційне завдання, перевіряє терміни виконання роботи членами редколегії (написання статей, дизайн, верстку, коректуру, розмноження, реалізацію);

^ РЕДАКЦІЙНИЙ ПОРТФЕЛЬ

фонд, підбірка папок з матеріалами кожного члена редколегії (поповнюється щодня!), анонс матеріалів, що готуються до друку, коротка характеристика нових рубрик, відгуки на видрукувані матеріали. Може зберігатися в електронному варіанті, або у друкованому вигляді в кабінеті редакції.


 ХУДОЖНИК – відповідальний за виготовлення ілюстрацій;

 ДИЗАЙНЕР – відповідає за верстку й оформлення газети;

^ Разом з дизайнером художник та фотокор верстає і оформляє випуски.

 КОРЕКТОР – відповідає за правильність стилю й орфографії матеріалів;

Але будь-яка газета ніколи не побачить світу, якщо в ній немає матеріалу.

 КОРЕСПОНДЕНТИ – знаходять і подають матеріали, одержавши від випускового редактора завдання;

 РЕПОРТЕРИ – збирають інформацію про поточні події.

Безумовно, і кореспонденти, і репортери по закінченні збору інформації обов'язково пишуть матеріали.

При злагодженій роботі команди газета має визнання та свого читача, що і є основною метою редакції.

Творчі, завзяті, креативні і дружні – будьте такими, любі «газетярі» і ви відкриєте світові світ!


^ Паспорт видання


Школа

Район

Назва видання

Вид видання: (газета/журнал)

Цільова спрямованість: ( інформаційна, розважальна тощо).

Категорія читачів: (учні, педагоги тощо).

Постійні рубрики: (новини, колонка редактора тощо).

Мова видання: (українська, російська тощо).

Періодичність виходу: (щотижня, щомісяця, щокварталу тощо).

Тираж (50/100/1000 тощо).

Засновники: (учнівсько-педагогічний колектив тощо).

Дата заснування видання:

^ Прізвище, ім’я, по батькові головного редактора

Адреса редакції

Контактний телефон

E-mail, web-сайт

Досягнення колективу редакції


Документація шкільного видання


 • Проект видання (планування номерів, склад редакції, головний редактор, куратор тощо);

 • Наказ адміністрації навчального закладу про заснування та функціонування видання;

 • План-сітка зборів редколегії (“летучок”), затверджений час, місце та періодичність зборів;

 • Редакційний портфель;

 • Посвідчення, затверджені адміністрацією навчального закладу;

 • Архів видання.


Головними сторінками видання є перша (титульна) та остання сторінка,

тому на них розміщується найголовніша інформація.


Обов'язково вказуються вихідні дані видання:

 • склад редколегії

 • мова видання

 • тираж

 • періодичність виходу

 • адреса

 • контактний телефон

 • е-mail

 • web-сайт

Як робити дизайн газет?

Визначившись з назвою (пам’ятайте – вона має бути легкою для викрикування, ємкою, короткою та оригінальною), необхідно уявити, а як же виглядатиме Ваша газета. Для того, щоб преса змогла вижити, вона повинна не тільки інформувати, але і привертати увагу. Тому необхідність якісного дизайну актуальна і для шкільної преси. Висока якість в оформленні – це акуратне і логічне з'єднання тексту з візуальними елементами: шрифтом, фотографією, кольоровими ілюстраціями, інформаційною графікою і «білими плямами».

Постійність у використанні елементів дизайну (шрифту, заголовків, фотографій, ілюстрацій пропусків) – основа успіху вашої газети. Читачі повинні впізнавати свою газету. Відмінно виконаний дизайн сприяє більш легкому читанню і розумінню. Трохи менше «наворотів», більше простоти. Читач не повинен пробиратися до інформації крізь нетрі дизайнерських винаходів.

Основним елементом газетного дизайну є шрифт. Виберіть один шрифт для вашого основного тексту. Найважливішою у виборі шрифту є його легкість для читання.


Не піддайтеся спокусі і виберіть один шрифт для всіх заголовків новин.

Визначившись зі шрифтами, необхідно зайнятися колонками. Оптимальна ширина колонок основного тексту близько п'яти сантиметрів.


Одним зі способів організувати матеріали на сторінках – це прямокутне оформлення статі. Така побудова дозволяє читачам більш легко знайти потрібну інформацію на смузі.

Використання фотографій може поліпшити або погіршити оформлення газети. Те, як газета розміщує фотоілюстрації, особливо на першій смузі, є найвиразнішим показником розуміння принципів дизайну газети. При виборі фотографій для газети, врахуйте декілька основних принципів. Публікуйте тільки якісні фотографії. Щоразу, наскільки це можливо, розміщуйте фотографії «в дії». Це завжди перевага перед статичними знімками. Фотографія, на якій показаний футболіст з м'ячем у руках, не так зацікавить, як ігровий момент.

Спробуємо розібратися в особливостях професії репортера, щоб потім не було розчарувань. Це важливо, тому що більше 30 % молодих людей, що вступили до університету з мрією стати журналістами, розчаровуються у вибраній професії.

Не можна не згадати, що журналісти це не зовсім звичайні люди. Уявіть, що навіть ви, коли писатимете для своєї шкільної газети, будете не такі як всі. Ви знатимете трохи більше, а для збору інформації діятимете не так як ваші однокласники. Журналіст не може бути як всі, тоді у нього нічого не вийде. Стандартність мислення і підходів ніколи не дадуть результатів. І найголовніше, що читачу, глядачу не цікаві факти зібрані так само, як вони уміють і самі. Дуже добре це видно при висвітленні концертів зірок. Якщо репортер розкаже про гастролі з позиції глядача, тобто подивиться концерт і перекаже, нам це не буде цікаво. Адже ми побачили те ж, а той, хто не побачив, ще більше жадає цікавих подробиць.

Деякі плутають роботу письменника з роботою журналіста. Але і той і інший мають справу із словом. І той і інший повинен чудово знати життя, спостерігати за людьми, представляти їх вдачі, звичаї, звички, але ... На цьому схожість і закінчується. Письменник може дозволити собі творити, коли пишеться. Журналістика ж жорстко регламентована і має свою періодичність. Частіше за все доводиться здавати свої матеріали щодня.

Письменник може говорити про натхнення, якщо журналіст чекатиме натхнення, то читач не дізнається ніяких новин.

Ще істотною різницею є взаємовідношення з суспільством. Письменник може закритися наодинці і написати геніальний твір. Причому сюжет і розвиток дії своїх героїв письменник придумуватиме. А журналіст не має права на домисел, його задача об'єктивно, оперативно розказати про те, що відбувається. І проілюструвати не словами придуманих персонажів, а словами реальних живих людей. І зробити це необхідно, вклавшись у графік виходу газети або випуску новин.

Крім того, професія журналіста припускає постійну боротьбу за першість. Хто буде найбільш поінформованим, найбільш оперативним, найяскравішим – забезпечить собі популярність, подяку глядачів, читачів і добробут. Але треба пам'ятати, що щоденна праця – це рутина по виконанню завдань, термінів і об'ємів. В цьому праця журналіста нічим не відрізняється від праці каменяра, токаря або зварювальника, у яких є план і графік виконання робіт .

І це одна з особливостей професії – єднання творчості і виробництва. Робота будь-якого пристойного засобу масової інформації повинна бути схожа на добре відрегульований конвеєр. Тільки замість деталей і корпусів, на нашій стрічці будуть новини.

Наступною особливістю журналістської праці, що примушує багато кого піти з професії – безперервний характер роботи. І якщо ви мрієте про спокійне, розмірене життя навряд чи це буде можливим у журналістиці.

Дуже важливо забезпечити точність і правильність висловлюваних фактів, щоб не втратити довіри читачів і глядачів подачею помилкових і збочених фактів. Ніщо не може бути страшнішим, ніж недовіра до Вас. Якщо журналісту не довіряють, йому треба йти з професії.

Особливості журналістської праці перш за все в співвідношенні творчості і виробництва. Безперервний характер роботи і постійний саморозвиток – ось що робить професію репортера цікавою і складною. Але головне – необхідно любити людей, адже ми працюємо для них. Все це ви здорово відчуєте, випускаючи свою шкільну газету!


^ НАЙЧАСТІШІ ПОМИЛКИ ГАЗЕТЯРІВ:

 • загальні фрази;

 • незнання цільової аудиторії;

 • тавтологія.


Звичайно, робота в шкільній газеті забирає багато часу. Тому, замість того, щоб постійно жалітися на зайнятість, спробуйте проаналізувати, наскільки продуктивно ви використовуєте свій час.

Людина, яка продуманно планує свій день, зазвичай, зазвичай вирішує всі першочергові завдання, часто встигає розібратися з другорядними, а, якщо пощастить, упорається і з незначними завданнями. Якщо людина не знає, як встановити пріоритети, якщо протягом дня хватається за одне, за інше - часу катастрофічно не вистачає і часто найбільш важлива річ, так і залишається незакінченою.

Запитай рядового американця, що він знає про президента Ейзенхауера, і він навряд чи зможе дати відповідь. За винятком двох моментів: «Федеральна система швидкісних автодоріг» та «Метод управління часом». Про дороги іншого разу…

Намалюйте на аркуші паперу дві перпендикулярні лінії так, щоб розділити цей аркуш на чотири квадрати. До першого запишіть важливі і термінові справи, до другого - важливі, але нетермінові, до третього - неважливі, але термінові, до четвертого - неважливі і нетермінові. Коли пріоритети розставлені, визначте, як багато часу витрачається у вас в кожному конкретному випадку і потім підведіть підсумок загального часу, який ви запланували витратити.


Нажаль, як показує практика, найбільшу кількість сил та часу ми витрачаємо саме на справи з четвертого квадрату.

На останок хочемо побажати:

Вчіться радіти кожній миті вашого життя, тримайте щиру посмішку на обличчі та з користю використовуйте свій безцінний час! Хай вам щастить!

Схожі:

Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\Ніщо не змінюється так швидко, як технології, І те, чого вони торкаються. Інформаційним технологіям належить безсумнівне лідерство як в темпах розвитку, так І в широті застосувань
Перш за все — це інтерактивність. Крім цього електронні видання розширили виразні можливості традиційних видань в першу чергу за...
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\В. А. СумДУ, кафедра біохімії та фармакології
Грехема (D. Y. Graham) з колегами про 13с-удт (13с -удт), а потім І белла (G. D. Bell) c колегами про 14с -удт (14с -удт). Інтерес...
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\До начал еконатурології
Дві сутності наповнюють душу завжди новим, усе більш сильним подивом і благоговінням, чим частіше і глибше ми розмірковуємо про них,...
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\План. Поняття про сім’ю. Структура та функції сім’ї
Для людини сім’я головний та основний компонент середовища, в якій вона живе як у коконі, першу чверть свого життя та яку вона намагається...
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\Інформація про подання документів на отримання грантів
Тим, хто збирається займатися за кордоном науковими дослідженнями, необхідно подати у відповідну організацію чітку І продуману назву...
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\Інформація про подання документів на отримання грантів
Тим, хто збирається займатися за кордоном науковими дослідженнями, необхідно подати у відповідну організацію чітку І продуману назву...
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\Прогноз” Інструкція : Прочитайте твердження І дайте відповідь „так” або „ні”. Твердження
В дитинстві у мене була така компанія, де всі намагалися завжди у всьому стояти один за одного
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\Методичні рекомендації до самостійної роботи студентів іу курсу стаціонарної форми навчання Напрям «Початкова освіта»
У багатьох випадках можуть зустрічатися не грубі форми порушень, а легкі (слабовиражені) відхилення від норми тому педагогам необхідно...
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\Досьє професії: Журналіст
У сучасному світі журналісти є тією силою, що формує громадську думку І впливає на неї. Журналісти передають інформацію по всьому...
Інформація надходила в першу чергу до них. Про що ж писати? Над цим питанням б\Анкета Хто частіше від інших повідомляє про ситуації насильства над дитиною? а батьки; б дитина; в інший дорослий. Чому?
Хто частіше від інших повідомляє про ситуації насильства над дитиною? а батьки
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи