Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин icon

Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин
Скачати 69.81 Kb.
НазваМета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин
Дата28.09.2012
Розмір69.81 Kb.
ТипУрокВчитель українознавства, Кам’янської ЗОШ Сторожинецького району Федорюк Н.В.


Урок українознавства»Чиста криниця»


Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин

української криниці, дізнатися про традиції, пов’язані з нею.

Виховувати шанобливе ставлення до криниць, різних джерел,

любов до нашої минувшини, до своєї історії.


Обладнання: Зображення стародавньої криниці, криниці-журавля,

відра-коновки з коромислом, пісні, легенди.


Вчитель. Батьківська хата, мамина пісня, дідусева казка, бабусина вишиванка, незамулена батькова криниця, з якої пив воду філософ чи мандрівник, старі жорна, що годували в тяжке лихоліття дітей, портрет на стіні най дорожчої людини, пожовклої від часу лист-трикутник, що зберігся прискринку, усе це родовідна пам’ять, наші непересічі символи, наші обереги.

На сьогоднішньому уроці піде мова про духовне і побутове знання крниці, з’ясуємо в яких місцях копалися криниці нашими предками, дізнаємось як вони освячувались і оберігались. Давайте з’ясуємо, діти, що символізує собою криниця.

^ I учениця. На мою думку, криниця з журавлем споконвіку символізує достаток, невичерпну людську доброту, щирість, привітність.

II учениця. Між людей ходить така легенда. Колись, у сиву давнину, мале хлоп’я загубилося у лісі. Воно заблукало і захотіло пити. Хлопчик потрапив у лісі на глибоку криницю. Він зовсім знесилився і не зміг дістати із неї води. Де невізмись в небі з’явилися журавлі. Він спустився біля криниці і, нагнувши свою довгу шию, дістав води. Хлопчик напився і подякував журавлеві. У дитини прибуло сили і він знайшов стежку додому. Після того випадку люди в пам’ять про доброго птаха стали робити криниці , схожш на журавлів. І назвали цю криницю – журавель.

Учень. Здавна криниця вважалася чимось святим. Наші предки вміли шукати, де добре б’є джерело, щоб і в посушливе літо криниця не міліла.

Вранці, коли сонце ще тільки підкочувалось до верховіть, колодязник йшов на околицю села, відчахував одну найзеленішу гілку з куща верболозу, і ця “всевидюща” паличка допомагала визначити місце, де копати колодязь. Його потрібно копати саме там, де листочки притягувалися до землі невидимим магнітом. І це вже напевне, що вода в цій криниці завжди буде свіжою і прохолодною.

Учениця. Мені розповідала бабуся, що її дідусь умів шукати місце для криниці. Ходив по селі, де густа і зелена трава, він прикладав вухо до землі і слухав, чи шумить вода. Там, де він чув шум води, копали криницю.

Вірш про криницю.

Із криниці-студениці,

Що під вишнею в саду,

Я водиці-льщдяниці

У відерце наберу.


Дам напитись, освіжитись

Я малятам холодку,

Їм водиця-льодяниця

Буде завжди до смаку.

Учитель. Як ви вважаєте, чи завершується робота тоді, коли викопана криниця?

Учень. Ні. Після цього треба обкласти яму камінням і зверху накрити цямбринням, щоб не забруднювалася. Каміння для криниці беруть не просте, що лежить під ногами будь-де, а возили його з річки. Воно повинно бути гладеньке, шліфоване. А самого журавля робили з дуба, щоб він був міцним. Прикрашають різьбою.

Звучить українська народна пісня

“Ой у полі три кринеченьки”.

Учитель. Прекрасною традицією наших предків було освячення криниці.

Коли криниця вже була готова, добрий господар запрошував священника, аби освятити криницю Йорданською водою. Шкода, що ця традиція забулася в окремих регіонах України. Нині,коли нація відроджується духовно, мусимо подбати про відновлення цих добрих і корисних започаткувань. Це й буде світлою пам’яттю про тих, хто відійшов навічно, але залишив після себе криниці нашої духовності.

^ Учень. У східній Україні криниці копають при дорозш, щоб завжди стала у пригоді подорожньому, знисиленій людині.

Учениця. Я довідалась від прабабусі, що наші предки, пригощаючи гостя чи подорожнього водою, приповідали: “Пийте на здоров’я, най Бог дає Вам сили”. Ця традиція збереглася і понині.

Учень. Рідко коли побачиш в Україні криницю без зелені – це традиційний кущ калини, який і прикрашає, і оберігає воду від спеки. Навесні над ним гудуть бджоли, витьохкують солов’ї, восени він дарує чарівні привабливі китиці ягід.


Звучить пісня “Посадила мама у дворі калину”

  1. Посадила мама у дворі калину

Та й носила мрію в серденьку таку

Як буде родити першую дитину

То щоб необхідно Бог їй дав доньку 2р.


  1. З маминої мрії виросла калина

І зазеленіла в молодім садку

Народила мати першенького сина

Та не залишила мрію про доньку. 2р.


  1. А коли носила другою дитину

Мрію її серця знав лиш Бог один

Посадила мати другий кущ калини

Дожидала доню – народився син. 2р.


  1. Два сини-соколи в мами виростали

І про доню смуток зіркою зайшов

А в дворі щороку рясно розцвітали

Дві калини пишні – мамина любов. 2р.


  1. Виросли синочки гарні білолиці

Не жаліє мати, що нема доньки

Наче дві калини, що біля криниці

У матусі в хаті – славні невістки. 2р.

Учитель. Ми часто в мові вживаємо слова криниця, колодязь. Складіть синонімічний ряд до слова – “криниця”.

Учні наводять приклад синонімічного ряду: криниця,колодязь, джерело, джерельце, кадіб, кадібець.

Назва “колодязь” походить від колод, якими давні слов’яни оправляли криницю. А ще тому, що біля криниці часто ставили водопійну колоду, тобто видовбане з колоди корито.

Учитель. (підсумовуючи): Найцікавішим є духовне значення криниці, бо це чисте джерело наших душ. Цей домашній оберіг об’єднує покоління, адже криниці копалися дідами, батьками, а п’ють із них і бережуть пам’ять родову їхні діти й онуки – прийдешні покоління нашого народу.

Учні виконують українську народну пісню “Глибока криниця”.

Учитель. Говорячи про криницю не можна обминути екологічного питання, яке турбує весь світ. Це повинно хвилювати всіх і кожного, бо стоїмо на межі жахливої катастрофи. Нам залишився останній шанс, щоб вижити. Ці болючі питання знайшли соє відображення у матеріалах, підібраних учнями на урок.

Учениця читає вірш Ліни Костенко “Ще назва є, а річки вже нема...”

Ще назва є, а річки вже немає.

Усохли верби, вижовкли рови,

І дика качка тоскло обминає,

Рудиментальні залишки багви...

Учень читає хвилюючі поетичні рядки поетеси з Чернігівщини, журналіста, редактора видавництва “Молодь” Любові Васильчук зі збірки “Танок і зливи, і вогню”:

Дерева ростуть без коріння,

В криницях немає джерел,

Не сходить правічне насіння,

До хмар не літає орел...

Учень коментує прочитані рядки наголошуючи, що все життя треба берегти пам’ять про свій родовід: батьків, дідусів, бубусь, бо без цього:

Тоді твій корінь всохне,

Обчухреним зростеш...

Учениця декламує поезію Ольги Бабій, поетеси з Коломиї:

Давно хрущів над вишнями нема,

Сади вишневі сохнуть поодинці,

Відважний навіть босим по стежинці

Вже не вийде в поле край села...

Учитель. Ми повинні стати на захист рідної землі, природи, світу тварин.

Навічно відійшли найдорожчі люди – батьки; оселя, немов сирота, уже зустрічає німою мовчанкою. Тільки сумовито вітає дорого гостя батькова криниця з глухим скрипом журавля, проросла споришем стежка, що веде до неї, калина, посаджена дбайливими маминими руками. Це ж вона зберегла наш добрий дух, віру в щасливий день, блакить тихого неба, де осідали на спочинок досвітні зірниці, щоб вечорами засвітитися крутим Чумацьким шляхом і відзеркалитися на дні глибокої батькової криниці.


Лине пісня у виконанні П. Дворського “Батькова криниця”.


Учні читають заповіт Василя Земляка нащадкам:

Отчий дім.

Старенький, підсліпуватий, іноді навіть горбатий, але рідний, до болю рідний. Все бачив він на своєму віку, все вистраждав і вистояв – він нездоланний, як земля, на якій стоїть.

Він може десять раз згоріти до тла, але досить якогось маленького паростка, як у нім знову теплится життя, і знову підбілюють, підфарбовують, причепурюють його, обсівають мальвами, обгороджують березовим тином. І знову чистими вікнами дивиться він на сільську вулицю, в кінці якої ставлять та ставлять нові буинки. Коли ж ві дуже маленький і починає хилитися, а нового поставити нема за що, та його нишком підпирають дубовими стовпами, і він знову стоїть наперекір негодам.

Але коли навіть руйнують його, то дещо беруть з нього для нового дому, так батько щось переда синові, а син – своєму синові. Одні вмирають, інші народжуються, і натому місці віками стоїть отчий дім, як пам’ятник тим, хто оселився в нім вперше.

І нехай ви живите у палацах, нехай люстри сяють над вами, але якщо ви живите чесно, і хоч інколи буває важко, то вам мило згадати осіннє бездоріжжя, і той отчий дім, в якому починалось ваше життя.

Від вас залежить, що ви залишите своїм дітям.

Шануйте те, що батько залишив для вас, трудіться, і якщо не виходить вам жити у отчому домі, – може тісно, незручно вам, а може великі справи робите в далені від нього, – то хоч поїдьте, погляньте, провідайте те подвір’я, в якому пройшли ваші перші весни, напийтеся води з криниці, які вимостили жилаві натружені руки батька, віддайте хвелинку пам’яті перед цими св’ятими оберегами вашого дитинства.

Це вам згодиться для серця, для душі, для вашої що денної праці, бо крім шаноби до людей, які породили вас, ви більше нічого не винисете з отчого дому.

Учитель.

Пам’ятайте, діти, скільки криниць на землі, стільки зірок на небосхилі.

І якщо вам доводилося бачити, як падає долі небесниця, знайте – що десь замулилося джерело. Отже, юні мої друзі, щоб не згасли зірки оберігайте живі криниці! Нехай кожному з вас на складних дорогах життя яскраво світить своя зірниця. А ще заповідаю вам берегти народні традиції, бо саме на них формується культура нашого народу. І чим більше пульсуватиме незамулених джерел народної пам’яті, тим повноводніше буде річище духовності.

Схожі:

Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconМетоди відбору дітей у спеціальні заклади Пояснювальна записка Мета курсу
Мета курсу: ознайомити І навчити студентів об'єктивно, науково обґрунтовано оцінювати реальний стан І потенційний розвиток дітей...
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconМіністерство освіти І науки україни
Мета курсу: Надати студентам знання про особливості психічного розвитку глухих І слабочуючих дітей, ознайомити зі змістом І методами...
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconПсихологія тривожності: дитячий І підлітковий вік
Мета курсу – ознайомити студентів-психологів з віковими та індивідуальними формами прояву тривожності, з її причинами та наслідками,...
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconМета та завдання навчальної дисципліни
Мета : ознайомити студентів з основними засадами вчення про словниковий склад мови
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconСтилістика французької мови Мета та завдання навчальної дисципліни Мета
Мета: Ознайомити студентів з теоретичними засадами стилістики французької мови, особливостями її фонетичних, лексичних та граматичних...
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconОснови риторики іспанської мови Мета
Мета: ознайомити студентів із загальними особливостями риторики як науки і допомогти їм опанувати навички публічного виголошення...
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconТема: ревматоїдний артрит у дітей: сучасні погляди на патогенез, клініка, діагностика, ДИФЕРЕНЦІЙНА діагностика, лікування. Мета
...
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconПояснювальна записка Мета вивчення курсу Мета курсу ознайомити студентів з програмою з математики для спеціальності "пмсо. Початкове навчання" та видами контролю протягом всього періоду навчання
Мета курсу– ознайомити студентів з програмою з математики для спеціальності “пмсо. Початкове навчання” та видами контролю протягом...
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconТема: Славетний ювілей Буковинського краю Мета
Мета: ознайомити учнів з історією створення Чернівецької області, природними багатствами, соціально-економічним станом та перспективами...
Мета: Ознайомити дітей з архітектурою, символікою частин iconОпм та імідж викладача вш пракичне №1 Культура саморегуляції вчителя Мета
Мета: розкрити значення, необхідність та внутрішні механізми саморегуляції почуттів та поведінки педагога, ознайомити з методами...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи