О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок icon

О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок
Скачати 63.34 Kb.
НазваО. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок
О.А. вчитель українознавства<> <> Хотинської ЗОШ І - ІІІ ступен
Дата28.09.2012
Розмір63.34 Kb.
ТипУрок


Бродовінська О.А.

вчитель українознавства

Хотинської ЗОШ І – ІІІ ступенів №1

Чернівецької обл.


Зимові свята народного календаря

Урок українознавства. 5 кл.

Мета: Ознайомити учнів з історичними витоками народних свят, традиційними ритуалами та обрядами зимового циклу. Розвивати в учнів творчі здібності, дослідницькі вміння та навички; викликати почуття зацікавленості до звичаїв і традицій українського народу. Виховувати почуття національної цінності та гордості за українську націю.

^ Тип уроку: Комбінований

Епіграф: «Багато людей святкують празники і знають їхні назви, але не знають причин, чому вони установленні».св. Іван Златоус


^ Хід уроку

І Організаційний момент

1.Вступне слово вчителя.

- Життя людини нерозривно пов’язане з природою, адже без неї вона не може існувати. Із давніх – давен люди спостерігали за Сонцем, вітром, хмарами, рослинами, тваринами. А робили це тому, щоб знати, коли треба обробляти землю, сіяти, збирати врожай. Ці знання передавалися з уст в уста від одного покоління до іншого. Ось так і народжувався народний календар, або як його ще називають, хліборобським.

Минали роки, століття – і народний календар було об’єднано у церковний. Так і виникли народно – релігійні свята. А так як у нас за вікном зима, то темою нашого уроку є «Зимові свята народного календаря».

Сьогодні ви покажете свої знання щоб довести, що ниточка поколінь нерозривна, і цей дорогоцінний скарб, знання, ви зможете передати своїм нащадкам.

- Відомо, що в усіх народів світу існує повітр’я, що той хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Він блукає по світі як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку та пристановища, бо він загублений для свого народу.

У нашого українського народу існує повір’я, що від тих батьків, які не дотримуються звичаїв, родяться діти, що стають вовкулаками. Вовкулака – це завжди чимось незадоволений чоловік; в день св. Юрія він перекидається вовком, бігає разом з іншими звірами по лісі і має лише опасок на своїй довгій кудлатій шиї, а в день зимового Миколи він знову перекидається чоловіком. Вовкулака бувши в людській постаті до церкви не ходить, з людьми не вітається і звичаїв людських не знає. Я сподіваюсь, що серед вас таких немає?

Епіграфом нашого уроку будуть слова св. Івана Златоуста…

Сьогоднішній урок – це урок на якому кожна з учнівських команд презентуватиме повне питання з плану уроку, над яким вона попрацювала заздалегідь.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. «Гімнастика розуму»

Завдання: Кожній групі дано розрізані рядки, які треба скласти у поетичний рядок.

У вірші сказано, що зима…

- А коли настає зима?

- Які ознаки зими?

- А які зимові місяці ви знаєте?

2. «Суперпам’ять»

Завдання: Вам потрібно назвати всі відомі народні назви грудня, січня, лютого.

^ Грудень – студень, лютень, хмурень, стужайло, трусим, могарець, андрієць.

Січень – просинь, просинець, сніговик, тріскун, вогневик, льодовик, щипун,

сніжень, лютовій.

Лютий – вітродуй, завірюшник, бокогрій, лижень, сніжень, лютень, зимобор.

3.«Оригінально про банальне»

Завдання: Розказати про народні свята місяця.

Грудня – (діаграма – ім’я)

Січня – (діаграма – ім.’я)

Лютого – (діаграма – хто народився)

4. «Невідомий факт про відоме явище»

Завдання: Пояснити у чому полягає звичай.

Дідух – («дід», «коляда», «колядник») – українська різдвяна прикраса, символ

пожертвування найкращого збіжжя у хліборобських культурах. Дідух

символізує родоначальника сім’ї – діда, а також усіх предків, які колись жили.

Вифлеємський вогонь Миру – міжнародна щорічна скаутська акція до святкування

Різдва Христового, котра полягає у поширені символічному вогню, запаленого на місці народження Ісуса Христа.

В скаутському поясненні палаючий вогник символізує очікування, в період посту означає повну жертовність. Світло є символом випромінювання добра, душевного спокою, любові до людей і до світу. Рівночасно, цей промінчик - це солідарність зі всіма, хто є далеко. Солідарність з убогими, поєднання з Христом, котрий народився в убогості.

Вогнем з Вифлеєму люди можуть запалити свічки вдома на святу вечерю. Крім того, Вогонь заносять до сиротинців, лікарень, щоб ті котрі перебувають далеко від своїх родин, могли відчути тепло Вифлеємської зірки. Традиційно Вогонь зберігається в церкві до Йордану – до 19 січня.

Вифлеємський вогонь долає безліч кордонів і потрапляє до всіх, хто чекає на світло тепла, спокою та віри. Від Австрії, через Словаччину та Польщу, у середині грудня, Вогонь потрапляє і в Україну, де ним опікується найбільша скаутська організація України-Пласт («Пласт» - Націоналістична скаутська організація України – це неполітична організація. Мета: виховання молоді патріотичності на основах християнської моралі, а також відповідальними чесними).

Вертеп – (в перекладі із старослов’янського - печера) – мандрівний театр маріонеток, поширений в Україні. Має форму двоповерхового будинку дерев’яного ящика. На другому поверсі показували різдв’яну драму: на першому – механічно прив’язаня до неї сатирично – побудову інтермедію.

Перша, різдвяна, частина вертеку, яку називали «свята» мала стабільну композицію, друга – змінювалася в залежності від місцевих умов, здібності й дотепності вертепника.

До сьогодні зберігся переважно на західноукраїнських землях.

5. «Сценки - головоломки».

Завдання: Кожна група інсценізує певне дійство зимового свята, де ви повині дати відповідь на запитання. «Про яке свято йде мова?»

І Введення 4.12

Мати: - Доню, що це ти робиш?

^ Доня: - Та хочу до Оксани піти, ми домовились про зустріч?

Мати: - Ану, моя доню сідай коло мене. Я хочу щоб ми сьогодні провели цей день разом.

Доня: Чому?

Мати: - Бо, сьогодні таке гарне свято, воно відкриває початок української зимової обрядності. Я хочу щоб ти знала, щоб зустріти Різдво, потрібно пройти з етапи очищення: 1 етап – це фізичне очищення, яке проходить через піст, починаючи від сьогоднішнього свята: 2 етап – це духовне очищення, яке проходить від початку посту до кінця через виконання духовних пісень та молитв: 3 етап – це сповідь, яка відбувається в день Миколая Чудотворця.

^ Доня: - Та, це так складно.

Мати: - Доню, моя доню! Так завжди діти говорять. От тому, я тобі сьогодні про це говорю. Адже в сьогоднішнє свято святу Діву Марію ввели в храм. І тому, воно, ніби рекомендує, як правильно виховувати дітей.

^ Доня: - Матусю, розкажи, будь – ласка, про традицію цього свята.

Мати: - Добре! Поперше – це виконували духовні пісні.

Друга традиція – це замовляння своєї долі. Хлопці та дівчата цього дня просили у Діви Марії собі долі.

Наступна традиція – це добір узорів для вишиванок. Вважалося, що узор, вибраний у цей день для рушника йшов коханим на добро. Вишивати не дозволялося, тому дівчата тільки малювали.

Доня: - Гарно дякую тобі матусю! Піду розкажу, про це Оксанці.

Відповідь учениці.

  • Це свято Введення, його святкують 4.12. На це свято молоді розповідали про основні норми життя на землі. Зокрема, на Введення розповідають про плоди дарів святого Духа, які пасилає на землю вищий розум.

Мені бабуся розповідала про плоди Святого Духа. Ось послухайте:

1.Поважати батьків. 2.Нагодувати голодного: напоїти спраглого, одягнути того хто має потребу. 3.Простити боржника. 4.Прийняти в дім подорожнього. 5.Відвідати ув’язненого або поговорити з покараним. 6.Відвідати хворого. 7.Пом’янути померлого.

ІІ «Посівальники»

  • Коли посівають? (свято Василя). 14.01

ІІІ «Стрітення» 15.01

Баба Зима: - Це, що за пісня? О, Та хто ти така? Як ти насмілилась прийти? Я тебе не запрошувала сюди? Та я, та я зараз Хуртовину на тебе напущу!

^ Дівч. Теплинка: А я Дівчинка Теплинка, провісниця Весни. І хоч ти, Бабо Зима, лютуєш та хуртовинами залякуєш, але не налякати тобі мене. Бо в повітрі вже пахне весною. А через 15 днів уже й Місяць Березень прийде. І навіть Місяць Лютий це стверджує…

Баба Зима: І слухати не хочу! А якщо не боїшся Віхоли, то я зараз усіх трьох місяців зимових покличу на допомогу. А ще, ще… Я тебе у мішок укину та на лід перетворю!

^ Дівчинка Теплинка: Бабусю Зимо! Чого ти така сердита стала?

Баба Зима: Бо ти несправедливий спір затіяла. Я тебе запрошую у поле – туди, де оцих дітей немає. Тоді й побачимо, хто кого здужає.

^ Дівчинка Теплинка: Я не заперечую: нехай буде чесне змагання між нами. Ходімо на поле! Там і подивимося, хто кого переборе…

Прощавайте!

Відповідь: 15 лютого свято Стрітення. За повір’ям, саме зима начебто зустрічається із весною. Якщо зима переборить – то буде ще холодно, а якщо весна – то бути ранній і теплій весні.

У народі про цю пору говорили. Покрова – не літо, Стрітення – не зима!


6. «Художня галерея»

Завдання: Прочитати прислів’я, приказки, вірші, загадки про зиму. Потрібно назвати уривком вірша або загадкою свій малюнок.

ІІІ Узагальнення і систематизація знань

1.Слова – асоціації

IV. Підведення підсумку уроку

  • Про що ви дізнались на сьогоднішньому уроці?

  • Що найбільше вразило, запам’яталося?

  • Як ви вважаєте, чи досягли поставленої мети?

Схожі:

О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconПовідомлення про зимові звичаї українців: заносити до хати дідуха, створювати вертеп, запалювати Віфлеємський вогонь Миру. Також учні дослідили кількість зимових іменинників школи І відобразили це у вигляді діаграми
У рамках роботи курсів (грудень 2010р) підвищення кваліфікації учителів українознавства відбувся семінар на базі Хотинської зош І...
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconНикифорак Світлана Юріївна вчитель початкових класів Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №27 Розробка першого уроку
Діти, я хочу подарувати вам незвичайний урок – урок у формі усного журналу. І присвячую його рідній Буковині
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconДата оновлення 18 лютого 2014 року Відділ практики та працевлаштування
Секретарська зош І-ІІІ ступенів Кривоозерського району вчитель фізики, математики та інформатики
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconГоловне управління освіти І науки Чернівецької обласної державної адміністрації Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області Буковинська мала академія наук учнівської молоді
Л. К. Дяченко, вчитель світової літератури, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист зош I-III ст. №4 м. Чернівців
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconГоловне управління освіти І науки Чернівецької обласної державної адміністрації Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області Буковинська мала академія наук учнівської молоді
Л. К. Дяченко, вчитель російської мови та літератури, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист зош I-III ст. №4 м. Чернівців
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconСвітлана Никанорівна Рябой, вчитель Грозинецької зош хотинського району Наталія Миколаївна Максимюк, вчитель Сторожинецької гімназії к-ть год. Номери урок
Навчально-тематичне планування курсу «Історія України». 9-й клас. Поглиблене вивчення. (140 год.)
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconВчитель початкових класів Чернівецької зош І-ІІІ ст. №6: Зенько Алла Володимирівна
України І рідного краю, почати формувати поняття природні угрупування, сформувати поняття ліс – природне угрупування
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconКонкурс на краще шкільне методичне об’єднання вчителів навчальних дисциплін природничо-математичного циклу
Перші місця завоювали методичні об’єднання вчителів навчальних дисциплін природничо-математичного циклу: зош І-ІІІ ст с. Вашківці...
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconНаказ №40 Про підсумки проведення моніторингу викладання предметів «Етика», «Основи здоров’я», «Природознавство», «Художня культура» у 5-9-их класах знз області
Кельменецькій гімназії, зош І-ІІІ ст с. Бабин Кельменецького району, Сокирянській зош І-ІІІ ст. №1, Романковецькій гімназії Сокирянського...
О. А. вчитель українознавства Хотинської зош І ііі ступенів №1 Чернівецької обл. Зимові свята народного календаря Урок iconВикористання елементів проблемного навчання під час викладання шкільного курсу математики Використання елементів проблемного навчання під час викладання шкільного курсу математики
Воврин Тетяна Миколаївна, вчитель математики, вчитель-методист Кострижівської зош І-ІІІ ступенів Заставнівського району
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи