Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати icon

Уроку: Василь Симоненко "витязь молодої української поезії". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати
НазваУроку: Василь Симоненко "витязь молодої української поезії". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати
Дата28.09.2012
Розмір76.5 Kb.
ТипУрок

Тема уроку: Василь Симоненко — "витязь молодої української поезії". Патріотичні лейтмотиви творчості.

/Інтерактивні методи навчання/

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

 • Розповідати про основні етапи життя та творчості Василя Симоненка, як неординарної особистості, кращого представника поетів-шістдесятників;

 • аналізувати поезії громадянської лірики поета;

 • досягти осмислення високого патріотизму поезій Симоненка, мотиву самоствердження людини у світі, її самодостатності й самоцінності.

Обладнання: вишитий рушник, кетяги калини, виставка книг, портрет

Василя Симоненка, фотографії, збірки творів поета, малюнки

лебедів, які знялися у вись.

Епіграфи: Україно! Ти - моя молитва.

Ти - моя розпука вікова.

В. Симоненко

І щось в мені таке болить,

Оце і є, напевно, Україна

Л.Костенко

План і метод проведення уроку

І. Актуалізація знань, мотивація навчальної діяльності (комбінована бесіда).

ІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів.

2.1 Обмін необхідною інформацією (робота в парах. Рольова гра "Інтерв'ю письменника").

2.2 Аналіз текстів громадянської лірики В. Симоненка (робота в групах).

2.3 Аналіз поезії "Лебеді материнства" методом "кола ідей".

ІІІ. Підбиття підсумків (метод "Мікрофон").

ІУ. Самооцінювання учнями результатів уроку.

У. Домашнє завдання.

^

Хід роботи


І.Актуалізація знань, мотивація навчальної діяльності (бесіда за запитаннями домашнього завдання).

Вчитель: Багатьом талановитим українцям доля відвела на цій планеті часу в обріз. Тарас Шевченко, Борис Грінченко, Василь Стус прожили по 47 років, Леся Українка - 42, Павло Грабовський - 38, Василь Симоненко - ще на десяток менше. Якщо взяти до уваги, що перших двадцять літ у цих талантів, як і у звичайних людей, припадає на дитинство та юність, то не так вже й багато залишалося їм на реалізацію своїх здібностей та святу справу - служіння народові й Україні.

Його життя було миттєве, як спалах метеора. Він сліпуче сяйнув на українському небосхилі й пішов за обрій, полишивши сучасників у болісних роздумах: жити їм так, як він, чи й далі животіти у вічному страху і духовно нидіти.


 • Ґроно поетів-шістдесятників. Розкажіть про них.

 • Зачитайте, будь ласка, спогади матері Ганни Федорівни про сина ("З матір'ю на самоті")

 • Зачитайте, будь ласка, поезію "Не докорю ніколи і нікому".


Вчитель: Що ж додати до материних слів? Ще не все ми знаємо про Василя Симоненка, хоч і пройшли стежками його дитинства і юності. Тільки не ми йдемо до Симоненка, а він іде до нас. Іде щодня - із року в рік.

"Він мало жив, немов літак, що ховається за обрієм швидше, ніж доб'ється до нашого слуху шум його двигунів. Василь Симоненко зник за пругом життя скоріше, ніж долинув до нас могутній гук його серця, зарядженого тривогою двадцятого віку і любов'ю до української землі" (Д.Павличко).

 • Обмін необхідною інформацією (робота в парах).

Рольова гра "Інтерв'ю письменника".

Проаналізуйте становлення таланту Василя Симоненка через призму його біографії.

Клас поділяється на пари по партах. Кожен учень лівого варіанта виконує роль кореспондента, правого Василя Симоненка або його матері. Представники творчої групи "кореспондентів" ставлять запитання з біографії та творчого шляху поета напарникам по парті, які виконують роль поета або його матері.

Орієнтовні запитання:

 • Розкажіть, будь ласка, про свої дитячі та шкільні роки.

 • Як ви проявили себе як учень?

 • Яким було ваше студентське життя? Як жилося людям у повоєнний час?

 • Яким запам'ятався Вам 1947 рік?

 • Чому 8 січня 1963 року стало етапною подією у вашому житті?

 • Розкажіть про день арешту.

 • Останні роки життя (спогади матері).

 • Збірки творів В. Симоненка.


II. Оголошення теми, мети та очікуваних результатів.

Вчитель: За формою своїх творів Василь Симоненко - продовжувач кращих традицій української класичної поезій Лесі Українки, Олександра Олеся, Максима Рильського. Однак найпотужніший, неперехідний вплив мав на нього наш великий Кобзар. "Щось у мене від діда Тараса і від прадіда-Сковороди",- писав Симоненко.

Художня палітра багатюща. Симоненко сміливо випробовує себе в різних жанрах: громадянська, інтимна лірика, пише сатиричні епітафії, казки для дітей. В поетичній спадщині поета чимало віршів адресовано Батьківщині. Василя Симоненка випоїла соками рідна земля, дала голос сердечний І ніжний, сповнила його серце почуттями патріота і великого поборника рідної культури. Саме такі поезії, як "Задивляюсь у твої зіниці ("Україні")", "Скільки в тебе очей", "Лебеді материнства", "Я закоханий палко, без міри", "О земле, з переораним чолом...", "Земле рідна! Мозок мій світліє..." присвячені любові до рідної землі, до України, відданості рідному народу. Ці поезії належать до громадянської лірики поета.

 • Аналіз віршів громадянської лірики В. Симоненка (робота в групах).

Учні класу об'єднуються в чотири малих групи по 4-5 осіб у кожній. Учасники й учасниці повторюють правила роботи в малих групах, розподіляють ролі. Учитель пропонує кожній групі завдання:

1 група

Проаналізувати поезію

«Задивляюсь у твої зіниці («Україні»)»

Розкрити єдність образів матері та Вітчизни, патріотизм, мотиви самоствердження людини у світі, її самодостатність і самоцінність.

2 група

Проаналізувати поезію

«Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок…»

Розкрити єдність образів матері та Вітчизни, патріотизм, мотиви самоствердження людини у світі, її самодостатність і самоцінність.

3 група

Проаналізувати поезію

«Земле рідна! Мозок мій світліє…»

Розкрити єдність образів матері та Вітчизни, патріотизм, мотиви самоствердження людини у світі, її самодостатність і самоцінність.

4 група

Проаналізувати поезію

«Я»

Розкрити єдність образів матері та Вітчизни, патріотизм, мотиви самоствердження людини у світі, її самодостатність і самоцінність.


Учні повинні ознайомитися з поезією, визначити основні мотиви лірики, віршовий розмір.

Доповідачі знайомлять зі своїми доповідями весь клас. При цьому учасники інших груп активно слухають, разом з доповідачем знайомляться з текстом поезії, беруть участь в обговорені.

Учитель ставить додаткові запитання.


 • Аналіз поезії "Лебеді материнства" методом "кола ідей". Дається завдання 4 групам.

Вчитель: прекрасна поезія, що набула серед людей великої любові і шани, чудова квітка у вінок України — "Лебеді материнства".

Написав цей вірш поет, коли працював у "Молоді Черкащини". Поет був рідко задоволений своїми творами. Однак цього разу відчув, що зуміє художньо переконливо ствердити вічну істину: без Батьківщини немає людини, зрада їй завжди фатальна.

 • ^ Яка головна думка вірша?

Запис "ідей" учнів на дошці.

(В основі головної думки твору лежать загальнолюдські цінності –

материнство, білява хата батьків, любов до дитини, звичаї і традиції

рідного краю, його вечори і ранки, дерева, казки ).

 • Що є найдорожчою цінністю для людини?

 • Чи можемо ми назвати цей вірш гімном?

Це гімн землі, Вітчизні, матері, гімн любові і коханню, дружбі.

 • 3 яких частин складається цей твір?

Композиційно твір складається ніби з трьох частин, проте цей поділ

дуже умовний. Бо вірш є єдиною, живою, неподільною плоттю.


І частина - це чарівна казка щасливого дитинства. Добра, ніжна мати прагне все зробити для свого любого синочка, віддати йому увесь цвіт своєї душі, оберегти від усіх лих життя - зла, небезпеки, хвороб.

II частина - це фантазії матері про майбутню долю її сина у тривожному світі, його юність, хмільний час кохання, зустрічі, з яких одна стане любов'ю.

III частина - роздуми матері про синове змужніння.

Рожеві лебеді, що охороняють немовля, мусять разом із нею виховати з нього - чоловіка, людину, громадянина. Мати бажає, щоб син був вільним у своєму виборі, щоб і друзів, і наречену, і брата по духу він вибрав не за чиєюсь вказівкою чи примусом, а з власної волі.

Вчитель: Мати і Батьківщина - завжди з людиною. Навіть у смерті, в еміграції, в багатстві й бідності. Особливо хвилюючою є ця поезія у наш час, коли відчинені шляхи у будь-який куточок світу і звабно кличуть близькі й далекі подорожі, їздіть, пізнавайте світ і людей, радійте тим просторам, які відкриваються перед вами, та пам'ятайте слова Василя Симоненка:

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.


На слова В. Симоненка А. Пашкевич створив пісню "Виростеш ти, сину". А Черкаський хор співав у день народження Василя цю пісню матері поета — Ганні Федорівні Щербань.


 • ^ Чи знаєш ти, що…

Анатолій Пашкевич (нар. 1938 р.)- український композитор. Створив загальновідомі пісні «Виростеш ти сину» на слова Василя Симоненка, «Степом, степом» на слова Миколи Негоди, а на слова Дмитра Луценка «Мамина вишня», «А мати ходить на курган».


Звучить пісня "Лебеді материнства" у виконанні вчителя і учнів.


III. Підбиття підсумків (метод "Мікрофон"):

  • Охарактеризуйте постать поета В. Симоненка як поета, людини, громадянина. Якої думки був про себе як про поета Василь Симоненко?

  • Які поезії належать до громадянської лірики поета?

  • Які основні мотиви громадянської лірики В. Симоненка?

  • Які збірки творів В. Симоненка ви знаєте?

  • Які заповіді В. Симоненка ви знаєте?

   • Знати мову, якою пишеш.

   • Стати освіченою людиною.

   • Не бути байдужим до людей.

   • Працювати до сьомого поту

   • Мати те, що від Бога — талант.

Вчитель: Любов до Батьківщини - наскрізна тема всієї творчості Василя Симоненка. Ця священна любов озвучена його довічним заповітом:

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.


IV. Самоооцінювання результатів уроку.

^ Учитель пропонує учням оцінити свою роботу на уроці, виставивши собі від 0 до З балів за кожним з критеріїв.

1. Я активно працювала(в) у групі______.

2. Я ставила(в) цікаві запитання в рольовій грі "Інтерв'ю письменника"___.

3.Аналізувала(в) поезію "Лебеді материнства" методом "кола ідей"_____.

4.Брала(в) активну участь у підбитті підсумків (метод "Мікрофон") _____. Кілька учнів за бажанням називають і обґрунтовують власні оцінки.


V. Домашнє завдання: Мотиви громадянської лірики В. Симоненка.

"Лебеді материнства" вивчити напам'ять.
Схожі:

Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconТема. В. Симоненко „витязь молодої української поезії (О. Гончар)
Особистість поета І журналіста В. Симоненка в контексті літературного процесу 60-х рр. ХХ століття. Джерела становлення, світогляд,...
Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconГалузь
Очікувані результати (перерахувати очікувані результати запропонованої роботи)/ Ожидаемые результаты ( перечислить ожидаемые результаты...
Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconТи знаєш, що ти людина Симоненко Василь

Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconСимоненко Василь лебеді материнства

Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconТема уроку
Тема уроку: Батьківщина – найвища духовна цінність, джерело моралі, творчості українців
Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconВасиль симоненко казка про дурила

Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconІ. Цілеспрямованість уроку
Встановити відповідність цілей уроку його місцю ситуативно-тематичному циклі, типу уроку та етапу навчання
Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconУроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника
Мета уроку: схарактеризувати романтизм як напрям у літературі, живописі, музиці, поглиблювати знання учнів із теорії літератури;...
Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconГуцкало Олена, Тарарива Лідія
Хх ст термін “активні методи” дедалі частіше починає застосовуватись щодо приципово нових методів навчання, таких, як дискусія, дебати,...
Уроку: Василь Симоненко \"витязь молодої української поезії\". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати iconПрограма навчання (стажування) або види запланованої наукової роботи, очікувані результати, а також пропозиції щодо продовження проведення досліджень або впровадження їх результатів
Навчальний заклад, з якого направляється на навчання (стажування) за кордон
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи