Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника icon

Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника




Скачати 108.67 Kb.
НазваУроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника
Дата28.09.2012
Розмір108.67 Kb.
ТипУрок

Тема уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е.Т.А.Гофман.

Огляд життя і творчості письменника.

Мета уроку: схарактеризувати романтизм як напрям у літературі, живописі, музиці, поглиблювати знання учнів із теорії літератури; ознайомити з фактами про життєвий і творчий шлях німецького письменника Гофмана;


розвивати навички виділення головних, прикметних рис

явища, роботи з довідковою літературою;


виховувати кращі людські якості.


Обладнання: портрети письменників-романтиків, портрет Гофмана, реподукція картини Делакруа “Свобода, яка веде народ на барикади”, записи музики для балету П.Чайковського “Лускунчик”.


^ В єдиній миті вловити вічність,

Величний світ – в зернинці піску,

В одній лиш пригорщі – безкінечність,

І небо – в квіточці бузку.


В. Блейк, англійський поет

^

Хід уроку




І. Мотивація навчальної діяльності



Слово вчителя. (зачитує епіграф уроку під музику) Слова англійського поета Вільяма Блейка в повній мірі стосуються творчості представників всіх напрямів мистецтва доби Романтизму, які зухвало спробували зазирнути в таємниці людської душі й світотворення. Розпізнати героя в натовпі, вловити в одноденному існуванні метелика суть життя, продемонструвати трагедію країни на нещасті однієї людини – ось завдання, які поставили перед собою представники романтизму і блискуче з ним справилися.


ІІ. Повідомлення теми й мети уроку

Отже, на сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про величну добу Романтизму, познайомитесь з життям і творчістю людини, яка стояла біля витоків романтизму, Ернстом Теодором Амадеєм Гофманом.

Нашим завданням буде ознайомитись з представниками романтизму в різних напрямах мистецтва – літературі, живописі, музиці; дати визначення романтизму як літературному напряму, з”ясувати причини виникнення, охарактеризувати його риси, особливості. А також познайомимось з непересічною особистістю Ернстом Теодором Амадеєм Гофманом та окремими його творами, сповненими загадковості.


ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Вступне слово вчителя

На думку літературознавців, романтизм є домінуючим напрямом в художній літературі. Він справив величезний вплив на розвиток подальшої літератури, незважаючи на свої короткі хронологічні межі. Але про це нам розкажуть учні.


Романтизм – художній метод і напрям у літературі тва мистецтві кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ століття, що сформувався в боротьбі з канонами класицизму та раціоналістичними просвітительськими ідеалами, які на той час зазнали краху.


При підготовці до сьогоднішнього уроку ви отримали випереджаючі завдання, для вирішення яких

були об”єднані в творчі групи. Отже, слово надається історикам. (Ймовірна відповідь)

ХІХ століття – доба революційних перетворень. У 1789-1794 роках відбулася Перша французька революція: взято Бастилію, яка була уособленням тиранії, ухвалено “Декларацію прав Людини та Громадянина”, проголошено гасла “Не людина для держави, а держава для людини”, “Свобода, рівність і братерство” . Підгрунтя до революції підготували своєю діяльністю просвітники. Після першої французької революції 1789 р., яку чекали не тільки французи, але й увесь світ, природно було б очікувати позитивних змін. Але трапилося зовсім протилежне. Замість обіцяних “свободи, рівності й братества”, почалася громадянська війна, а за нею прийшли її неодмінні супутники – голод, терор, розруха. З 1799 по 1815 роки тривають Наполеонівські війни, відбувається проголошення Наполеона імператором. 1830 – 1848 роки – наступні французькі революції, Паризька комуна, революія в Германії, Угорщині, національно-визвольні рухи в більшості європейських країн. Ці соціальні зрушення сприяли розчаруванню і песимізму в суспільстві. На зміну просвітительським ідеалам прийшла убога й сіра буржуазна повсякденність. Гроші стали мірилом усіх цінностей, а сама людина з її мріями, устремліннями – товаром. Розчарування в дійсності, крах просвітницьких ідеалів призвели до появи нової мистецької доби – доби Романтизму.


- Учитель: Ви розповіли про історичні події, які відбувалися у Франції. Скажіть, як так трапилося, що батьківщиною романтизму вважають Німеччину?

Заворушення, які почалися у Франції, розповсюдилися по всій Європі.

В кінці ХVІІІ - на початку ХІХ століття Німеччина здавалася провінційним закутком на карті охопленої революційними змінами Європи. Розділена на десятки маленьких герцогств, курфюрств, королівств, розмежована кордонами, митницями, вона, здавалося, була вдоволена своїм розміреним існуванням і не мріяла про зміни. Проте саме в цій країні стрімко розвивається нова філософія, що позитивно вплинуло на становлення романтичної літератури. Саме в німецькій літературі розвиваються жанри на оснолві усної народної творчості, що і становить особливісь німецького романтизму. Отже, Німеччина стає батьківщиною нової доби – доби Романтизму.


  • ^ Учитель: Як позначилися ці історичні події на мистецтві ?

Запрошую до слова мистецтвознавців


Митець-романтик – письменник, художник, композитор – не намагається всебічно пізнати соціальну дійсність і відтворити її як реальну. Він використовує власну вигадку, і на перший погляд навіть здається, що більше віддаляється від сучасності, ніж наближається до неї, настільки узагальненим, фантастичним, казковим і символічним постає змальований ним світ. Характерними рисами романтизму стають:

  • оспівування ідеалу;

  • опора на народне мистецтво;

  • широке використання символів, метафор у створенні художніх образів;

  • довіра до уяви митця;

  • піднесеність поетичної мови.

До найвидатніших музикантів – романтиків належать: Ніколо Паганіні, Р.Шуман, Г. Берліоз,Ференц Ліст, Джузеппе Верді, Р.Вагнер, Федеріко Шопен.

До художників – романтиків належали Іван Айвазовський, Карл Брюллов, Ф Гойя. Найяскравішим представником художників-романтиків вважається французький живописець Ежен Делакруа (демонструється портрет художника через мультимедійний проектор). Йому належить картина, що вважається маніфестом романтизму в живописі “Свобода, яка веде народ на барикади” (демонструється репродукція картини Е. Делакруа “Свобода, яка веде народ на барикади”). Художник неодноразово був свідком масових акцій протесту на вулицях Парижу. Це й стало поштовхом до написання картини.Дія, зображена на картині, відбувається в Парижі: справа добре видно Нотр-Дам. Персонажі на передньому плані відділені від інших хмарою диму. Делакруа ретельно малює одяг, взуття, головні убори і зброю революціонерів. Серед повстанців є представники різних соціальних верств. Це і типовий міщанин у циліндрі, і юнак у студентській шапочці, і типове дитя вулиці – хлопчик у береті. Контрастом до цих реалістично зображених людей є центральна фігура картини. Жінка, що є втіленням свободи, здається, щойно зійшла з полотен класичних майстрів, а її одяг і поза нагадують античні скульптури. Таким чином Делакруа надає реальним подіям героїчно-піднесеного характеру.


  • ^ Учитель: А зараз попрошу літературознавців розповісти про свої дослідження романтизму як літературного напряму.


У літературі виникає романтичний напрям з незвичайними героями, які діють у незвичайних обставинах. Якщо вони люблять – то з усім піднесеним благородством середньовічних лицарів, якщо жінка гарна – то вона не поступається найбільш визнаній красуні, якшо є подвиги, то вони не менш легендарні, ніж у героїв давнини. Часто особистість ніби роздвоюється: живе одночасно в реальному і вигаданому світі. Великою заслугою романтиків було те, що вони почали записувати й видавати друком усну народну творчість. Саме в цей період виникає такий жанр, як літературна казка для дітей, і вводиться поняття дитячої літератури.

    У ХІХ ст. стають популярними філософські, сатиричні казки, у яких висміяне й засуджене буржуазне зло у всій жахливості й потворності. Романтики не сприймають нове буржуазне суспільство як ідеальне і викривають його внутрішній розлад, описують тривоги й несправедливість світу. Дедалі частіше суспільний устрій у їхніх творах постає як бездушний механізм, позбавлений здатності розвиватися, а людина порівнюється з манекеном, який бездумно виконує бюрократичні приписи.

    - Учитель: Які основні ознаки та особливості романтизму ви могли б виділити?


Основні ознаки та особливості романтизму такі:

  • заперечення будь-яких правил і канонів у мистецтві, творча уява і свобода митця – основний закон романтизму;

  • характерні художні прийоми романтизму – символіка, контраст, іронія, алегорія, гротеск;

  • інтерес до минулого, народної творчості, міфології;

  • заглиблення у внутрішній світ особистості;

  • наявність двох світів – дійсного (реального) та ідеального (уявного)

  • несприйняття героєм буденної реальності і водночас опанування дійсного світу через своє внутрішнє “Я”;

  • Винятковість головного героя (бунтівник, самітник, мандрівник), що вирізняється з-поміж свого оточення.




  • Учитель. Відомо, що символи – багатозначні, вони можуть нам багато цікавого розказати. Яку ж символіку обрали собі романтики?Які асоціації викликають у вас ці символи? На прикладі символів доби Просвітництва та доби Романтизму спробуйте пояснити основні відмінності між цими двома епохами в мистецтві.

^ Символ доби Просвітництва Символ доби Романтизму








( Учні називають асоціативні поняття до символів просвітництва та романтизму та у вигляді сонячних і місячних променів кріплять досимволів відповідно.Сонце, місяць та промені намальовані заздалегідь)

Асоціативні поняття

доба Просвітництва: доба Романтизму:


- Світло; - Кохання;

- Знання; - Творча уява

- Розум; - Таємниця людської

душі;

- Мораль; - Почуття;

- Наука; - Містика;

- Раціоналізм; - Романтика;

- Реалізм - Уявний ідеальний світ

- Свобода суспільства -Свобода особистості

- Канони й правила в мистецтві - Вільна творчість


  • Учитель: Отже, давайте запишемо визначення романтизму


Романтизмце художній напрям у літературі і мистецтві, який виник на противагу просвітницьким ідеалам, в центрі якого винятковий пристрасний, часто самотній герой, який діє у незвичайних обставинах.


  • Учитель: Назвіть, будь-ласка, відомих вам письменників доби Романтизму та їх твори. Я називаю країну, а ви письменників тієї країни.

Німеччина (Т. Гофман “Крихітка Цахес…”, “Життєва філософія кота Мура”, Гельдерлін “Смерть Емпедокла”, В.Гауф, брати Грімм Казки, Г. Гейне “Книга пісень”)

  • Франція (В.Гюго “Собор Паризької Богоматері”, “Знедолені”,” Людина, яка сміється”, Ж.Санд “Консуело”,Графиня Рудельштадт)

  • Польща (А.Міцкевич “Кримські сонети”, “Конрад Валенрод”, “Пан Тадеуш”)

  • Росія ( О.Пушкін “Кавказький бранець”, ” Цигани”, М. Лермонтов. Поезії, поема “Демон”, М.Гоголь “Вечори на хуторі біля Диканьки”, “Тарас Бульба” В.Жуковський “Світлана”, “Людмила”)

  • Україна ( Л.Боровиковський “Маруся”, А.Метлинський “Смерть бандуриста”, П.Гулак-Артемовський “Твардовський”, Т.Шевченко “Причинна”, ”Тополя”,Русалка”, П.Куліш “Чорна рада”)

  • Америка ( Е.По “Золотий жук”, “Вбивство на вулиці Морр”,Ф.Купер пенталогія про Шкіряну Панчоху, “Звіробій”, “Останній з Могікан”, “Слідопит”, “Піонери”, “Прерія”)

  • Англія ( В.Скотт “Веверлі”,”Айвенго”, “Квентін Дорвард”, Д. Байрон “Корсар”, “Гяур”, “Мазепа”)


- Учитель: Одним з найвидатніших представників романтизму є Ернст Теодор Амадей Гофман, з життєвим і творчим шляхом якого ми зараз познайомимося.

Орієнтовні відповіді: Розповідь ведеться від першої особи.

Гофман-дитина

24 січня 1776 року - народився я, Ернст Гофман в Східній Пруссії у місті Кенігсберзі (нині Калінінград, Росія) у сім”ї адвоката. Батьки мої жили в нестерпному шлюбі, що розпався, коли мені було всього три роки. Після цього виховувався в родині свого дядька та бабусі. Ріс одинаком, важко сходився з людьми.

(Починає грати скрипаль.)

1782 р.- відвідував лютеранську школу, захоплювався музикою, малюванням;

1788 р. – вільно володію багатьма інструментами, складаю музичні композиції;

(Скрипаль звертається до присутніх із запитанням)

- Ви знаєте, чия це музика? А я знав. Це мій улюблений Моцарт.


1792р. – за родинною традицією та наполяганнями матері вступаю на юридичний факультет Кенігсберзького університету, хоча до тієї науки особливої любові не мав. Тому продовжував займатись музикою, і навіть змінив одне із своїх імен – Вільгельм на Амадей. Цим я висловив своє захоплення Моцартом.

1800-1803рр.- працював у містах Познані, Плоцьку і Варшаві, які були залежними від Прусії. У Познані я почав, було, щасливу кар”єру, але мій бурхливий норов не дав мені затриматися там надовго. Якось я намалював карикатуру на свого начальника. Дуже гарна вийшла карикатура. Всім сподобалася, всі сміялися, а начальникові, напевне, не дуже. Так я позбувся доброї праці і переїхав до Плоцька на значно гірше місце роботи. Та в цьому, напевно, було провидіння Господнє, бо саме в Плоцьку я познайомився зі своїм добрим ангелом, майбутньою дружиною Михалиною Рорер, полькою за національністю. Лише вона могла тактовно врівноважити мою вдачу.

1804 рік – одержав призначення до Варшави на посаду урядового радника. Гучне, багате варшавське життя (зовсім не схоже на німецьке), свавільне й сповнене втіхи, справило на мене величезне враження. Я чимало часу віддаю музиці. До речі, я тоді вважав письменництво другорядним своїм покликанням. Тут, у Варшаві, я потрапляю у вир наполеонівських воєн, бачив французькі війська. Та що там війська? Бачив самого Наполеона, російську армію…

1809 р.- виходить у світ мій перший літературний твір. Це була новела “Кавалер Глюк” – поетична розповідь про музику та музиканта.

1816 р.- влітку відбувається тріумфальна прем”єра моєї опери “Ундина” – першої романтичної німецької опери.

1817 р.- доля кидає мене до Берліна, де немає вже надійної забезпеченості. Голодую, шукаю місця, стаю капельмейстером, поринаю в музичну і театральну богему.

Згодом знову чиновницька служба, атмосфера прусського двірського суду, спокійна розважна праця..,

А ввечері – шинки, богема, пиятики, зустрічі з неймовірними людьми. З ким я тільки не водив дружби: зубожілі князі, генії, що кланяються лише пляшці з горілкою, купці, що прогоріли на наполеонівських війнах. Лише мистецтво – заняття музикою, живописом, літературою допомагали мені пережити часом дуже важкі душевні кризи. Наприклад, за п”ять років я написав 32 музичні твори, розписав церкву єзуїтів.

1818 р. – Поразка Наполеона і повернення свободи спонукали мене до написання казки “Золотий горнець”. Проте, згодом я захворів, пізніше мені сказали, що я перебував на межі життя і смерті. У снах чи то в мареннях мені з”являлися якісь дивовижні духовно зубожілі істоти, що викрадають позитивні риси і таланти інших людей для привласнення їхніх здобутків. Саме тоді я почав писати казку про дурного виродка, який привласнює собі чужі похвали.

1819р. - вийшла друком моя сатирична казка під назвою “Малюк Цахес на прізвисько Цинобер”. Я навмисно обрав жанр казки, щоб показати абсурдність тієї політичної й економічної ситуації, до якої всі звикли й на яку намагалися не зважати. Згодом вийшли друком “Лускунчик”, роман “Життєва філософія кота Мурра”.

1821р. – отримав підвищення по службі. Я вже не повинен був вести судові справи. Тож вивільняється час для творчості. І я написав сатиричний роман “Повелитель бліх”, використовуючи в ньому факти із справ підсудних. За цей твір мене мало не посадили за грати. Тогочасна цензура угледіла у головному казковому персонажеві начальника берлінської поліції. Мене притягнули до відповідальності. У суді я виступив із блискучою промовою на захист прав літератури. Мене виправдали, але не вберегли від паралічу, який розбив мене у сорокашестирічному віці. Прикутий до ліжка, я і за кілька годин до смерті диктував секретареві нові твори “Наріжне скло” і “Ворог”

Напевне, лише лагідність і доброта моєї дружини допомогли мені дожити до сорока семи років.


ІV. Підведення підсумків уроку

Учитель:

25 червня 1822 року Гофман помер у Берліні. На надгробку письменника викарбувані слова: “Тут похований Е.Т.А. Гофман, що народився 24 січня 1776 р. і помер у Берліні 1822 року. Він був однаково чудовий як юрист, як поет, як музикант, як живописець”.

Наші актори ставили перед собою мету показати, що життя Гофмана ділиться надвоє: Гофман-чиновник і Гофман-митець. Така дволикість притаманна і багатьом його героям. Зараз ви познайомитесь з героями його творів і отримаєте завдання, яке ми будемо розглядати вже на наступному уроці. Сподіваюся, що побачивши інсценізацію, ви ще більше зацікавитесь творчістю великого романтика.

(Творча інтерпретація уривку з казки “Крихітка Цахес…”)


V. Повідомлення домашнього завдання


Підручник с.234-277. Відомості про романтизм ( за конспектом). Прочитати увесь твір “Крихітка Цахес…”

Проблемні запитання:

  • прочитавши твір, визначити, які імпровізації допущено в інсценізації;

  • з якою метою об”єднано у інсценізації героїв двох казок – Цахеса та Лускунчика.

Схожі:

Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconЗагальні відомості про стандартизацію. Історичний огляд розвитку стандартизації
Загальні відомості про стандартизацію та історичний огляд розвитку стандартизації
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconТема уроку
Тема уроку: Батьківщина – найвища духовна цінність, джерело моралі, творчості українців
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconПостмодерні експерименти з формою в романі данила кіша “мансарда” Алла Татаренко
Стаття присвячена вивченню жанрових проблем роману в творчості серб­ського письменника Данила Кіша. Роман “Мансарда”, для якого характерні...
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconТема Сутність стандартизації та її роль у розвитку народного господарства
Загальні відомості про стандартизацію. Історичний огляд розвитку стандартизації. Значення стандартизації у прискоренні науково-технічного...
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconУроку: Василь Симоненко "витязь молодої української поезії". Патріотичні лейтмотиви творчості. /Інтерактивні методи навчання/ Очікувані результати
Тема уроку: Василь Симоненко — "витязь молодої української поезії". Патріотичні лейтмотиви творчості
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconАнотація хорової партитури
Біографічні дані про автора музики, короткі відомості про епоху І стиль його творчості
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconПоложення про огляд-конкурс студентських Рад Луганськ 2004 Загальні положення
Дане положення про огляд-конкурс студентських Рад навчально- наукових інститутів, факультетів, гуртожитків розроблено згідно з чинним...
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconРіздва і Великодня в літературі українського бароко
Основні риси романтизму як художньої системи. Специфіка українського романтизму і його еволюція
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconПоложення національної металургійної академії України про проведення міжфакультетського фестивалю самодіяльної творчості «Так загартовуються зірки» Загальні положення
Вуються зірки проводиться з метою відбору учасників для участі в міському міжвузівському фестивалю самодіяльної творчості,,Студентська...
Уроку. Загальні відомості про добу Романтизму. Е. Т. А. Гофман. Огляд життя І творчості письменника iconОрієнтовна схема психолого-педагогічного аналізу уроку І. Загальні відомості
Підготовленість приміщення до заняття (чисто, провітрено, добре освітлення); готовність учнів до роботи (чи в усіх є підручники,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи