На чашку чаю icon

На чашку чаю
Скачати 74.53 Kb.
НазваНа чашку чаю
Дата28.09.2012
Розмір74.53 Kb.
ТипУрок

Хотинська загальноосвітня школа І-Ш ступенів №5


ЗАПРОШУЄМО

НА ЧАШКУ ЧАЮ


(урок-конференція)

(6 клас)


вчитель обслуговуючої праці

Хотинської ЗОШ І-Ш ступенів №5

ОЗИМОК І.П.


Запрошуємо на чашку чаю.

Урок-конференція (дослідження).

Чай освіжає тіло, зміцнює дух,

пом'якшує серце, будить думки,

проганяє лінощі.

Авіценна

Мета: дати загальні поняття про чай, його поживну цінність; ознайомити із секретами заварювання чаю; показати різні способи приготування напою; навчити правильно готувати чай та сервірувати стіл до сніданку.

Обладнання: посуд для приготування чаю, чай, цукор, варення, печиво; політична карта світу; таблиці з теми.

^ Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Підготовка учнів до уроку: за бажаннями учні розподіляються на групи „науковці" та „експерти" та кожна група готує індивідуальні завдання з теми.

Хід уроку 1. Вступне слово вчителя. У багатьох китайських та індійських легендах оспівується художній кущ з прекрасними білими квітами та зеленим листям. Вважається, що назву йому першими дали китайці, вони й почали перші вживати його як напій. Назвали вони його „ча" що означає „молодий листок". Цю назву запозичили у них монголи, які по-своєму вимовляли „цай", а ми вже перейняли від них. Як ви вже здогадуєтесь, сьогодні наша розмова буде про чай.

(Запис у зошитах теми та епіграфу уроку)

більшість європейців сприйняли японську назву „тья". Звідси виникла його ботанічна назва „теа”. Яку англійці вимовляють як „ти", а інші народи - „те". Виняток - поляки, що називають чай „гербата" (від херба - трава).

Чим же корисний чай?

Надаємо слово медику.

Медик. Чай дуже багатий на вітаміни. За вмістом вітаміну С він поступається лише шипшині. Він чудово засвоюється у людському організмі при допомозі вітаміну в. Але справжнє відкриття сталося 1936 року, коли з нього виділили вітамін Р, завдяки яком) розширюються судини, і це попереджує крововилив. А вітамін К забезпечує нормальне звертання крові.

Вчитель. Медик нам розповіла про користь чаю. А з якої рослини його одержують? Про це розкажуть нам біологи.

Біолог І. чи знаєте ви, що чорний, червоний, зелений чай росте „ на одному і тому ж кущі - вічнозеленій рослині роду камелій? Але на відміну від своїх благородних „кузин", найціннішим у неї є не квіти, а молоді пагінці - флеші. Із них і виробляють всі види чаю - неферментований (зелений), напівферментований (червоний, жовтий та ін.) і ферментований (чорний).

^ Біолог II. Китайський вид - це кущі-малятка висотою 1,5 м, покриті дрібним щільним листям. А індійський вид чайного куща дає більш м'яке та ніжне листя, розміром з чоловічу долоню, і, якщо кущі не обробляти, вони можуть досягти висоти до 15 м.

Живе чайний кущ, як і людина, до 100 років, але якісний чай можна одержати тільки до 60-річного віку рослини. А перший урожай можна збирати вже з 4-ри річного куща.

Вчитель. З біологічними особливостями ми познайомилися, а звідки люди дізнаються, що листя чаю можна використовувати для приготування напою? Про це, мабуть, знає історик?

Історик. Одна з легенд розповідає про те, що одного разу в піалу китайського імператора Жень-Нука, впав лист чайного дерева - і вода пофарбувалася в золотистий колір. Зробивши кілька ковтків, імператор відчув себе „грайливим юнаком в одязі старика" - і назвав напій „дарунком богів".

З тих пір почав свою подорож по всьому світу. Правда, до 15-го віку його готували незвичним способом. В Японії, наприклад, в напій додавали сіль, цибулю, імбир, персні, і каррі - так, що виходив чайний суп. В Китаї був популярний порошковий чай, а в Середній Азії чай заправляли верблюжим жиром.

Вчитель. Мовознавець розповість нам про те, як називають чудодійний кущ в усьому світі.

Мовознавець. Чай називається „ча" або „те" на різних діалектах Китаю, це пояснює появу слова „чай" в українській, російській, іракській та багатьох інших мовах, а також англійською та багатьма іншими мовами - „ті", алжирська, італійська, індонезійська назва „те". Крім польської назви „ЬегЬаІа", яка пішла від латинської назви „херба Іа" трава чаю.

Вчитель. Наша наукова група досліджувала і те, яким чином чай потрапив до Європи. Прошу географа до доповіді.

Географ. У Європі, куди на початку 17 віку чай завезли голландці, він спочатку вважався заморським тонізуючим зіллям. Перші промислові чайні плантації в 19 віці були основані англійськими колонізаторами в Індії. Щоб доставити чай до Європи якнайшвидше, швидкохідні „Кліпери" влаштовували азартні гонки (враховуючи часті походи піратів) переможці яких одержували заслужені дорогі призи.

Так, під час довгої подорожі із Цейлону в Англію, кілька мішків з чаєм „вийшли з придатності" - чайні листя придавлені 100-пудовим грумом, почорніли та набули специфічного запаху. Морякам шкода було викинути дорогий товар - і вони ризикнули заварити „чорний напій". А результат перевершив всі сподівання.

Вчитель. Мандрівник допоможе нам у подальшому дослідженні. Яким же чином поширювався чай по нашому континенту?

Мандрівник, поки англійці та голландці освоювали нові плантації, в Росії, згідно з царським наказом, всюди відкривалися трактири, в яких подавали чорний чай з бубликами та кружальцем лимону. ( а чорний чай коштував в ті часи в кілька разів дешевше зеленого). Крім того, Росія намагалася розвивати власну чайну промисловість. Кілька експедицій таємно вивозили насіння чайного дерева з Китаю (бо відкрита торгівля каралася смертною карою). Але насіння не сходило - виявилося, що китайські комерсанти обливали насіння кип'ятком. Ось і доводилося караванам, що напружені „сушеною китайською травою" за 1 б місяців долати 11 000 км небезпечного шляху. І тільки коли в кінці 19 ст. чудом вдалося вивезти перші чайні кущі.

Вчитель, науковці добре дослідили шляхи поширення чаю та його особливості; а от які ритуали пов'язані з чає питтям? Про це, мабуть, знають експерти.

Експерт І: Той, кому відомо таїнство чайної церемонії, всі незгоди життя переносить з легкістю та достоїнством - стверджують японці, котрі, з поваги до чаю, перетворили процес життя чаю у справжнє мистецтво. Колись чайна церемонія тривала кілька годин підряд, а підготовка до нього займала 3-4 дні.

Звичайно, запрошення господар розсилав гостям за 3 дні до церемонії. Гості, одягнені у однотонні шовкові кімоно, білі шкарпетки та дерев'яне взуття, збиралися за 20 хв. перед початком ритуалу і вибирають „старого гостя" - „секяку".

^ Експерт II. Після прогулянки по саду, символічного миття рук в басейні, гості заходять в гостинний дім, де у напівтемряві можна розглянути звиток каліграфії, єдину квітку у вазі, картину на голій стіні... А під час ритуалу доволі подумати над висловом давніх „Дощ - це не тільки вода".

Потім господар сідає біля жаровні, де кипить вода у чайнику. Поруч - чашка, коробочка з чаєм, дерев'яна ложка, бамбуковий вінчик, котрим збивають чай, холодна вода. Все старовинне, а льняні рушники нові, сяючі білизною.

Коли завершено ритуальне збивання чаю, господар подає чашку головному гостю. Потім чашка переходить від одного гостя до іншого по колу. Потім заварюють чай у чашках для кожного гостя окремо.

Ще один обов'язковий елемент чає пиття - розглядання чайної чашки. Часто чайна чашка переходить у спадок і розповідь пов'язаних з нею історій може стати одним з елементів ритуалу.

Вчитель. Кулінари нам розкажуть про способи заварювання чаю.

^ 1-й кулінар. Якщо ви купили високосортний чай і думаєте, що у вас вийде напій високої якості, то ви помиляєтесь. Чай ще треба правильно заварити.

2-й кулінар. Заварюється чай тільки у порцеляновій посудині. Перед цим треба його 3-4 рази ополоснути окропом, щоб він нагрівся.

^ 1-й кулінар, а тепер - про воду. Адже не всяка вода придатна для чаю. Насамперед, вона повинна бути без всяких запахів. „Тверда" вода та джерельна, кип'ятити її треба на повільному, спокійному вогні.

^ 2-й кулінар. Коли у вас все вже готове, будьте обережні. Спочатку заливають воду тільки до половини чайника, швидко закривають кришку і покривають лляною серветкою так, щоб вона прикрила і кришку, і носик вашого чайника.

^ 1-й кулінар. Настоюється чай 3-15 хв. Потім ви доливаєте окріп, але не зовсім доверху. Якщо ви все виконували правильно, то у вашому заварничку утвориться пінка, яку не слід знімати.

^ 2-й кулінар. Чай потрібно вжити протягом 15 хв. після заварювання. Ні в якому разі не залишати його на кілька годин чи на другий день. „Свіжий чай подібний до бальзаму. Чай, залишений на ніч, подібний до змії, говорить східне прислів'я.

Вчитель. Є дуже багато різних способів приготування чаю. Ми з вами зупинимось тільки на деяких з них. Повідомлять про них наші кухарі.

^ 1-й кухар. Китайський спосіб. Китайці заварюють чай в спеціальних чашках - чайванях, подібних до піали. Чай з неї переливають в іншу чашку так, щоб не піднялась кришка. П'ють гарячим маленькими ковточками і без цукру, щоб відчувати пахощі. Найсмачнішим вважається чай після другої, третьої заливки.

^ 2-й кухар. Японці п'ють зелений та жовтий чай. Жовтий заварюють за китайським важливим є те, що не тільки чайник, а й вода нагріваються не більше, ніж на 60 градусів. П'ють також без цукру, кілька чашок перед їжею, кілька - після.

^ 3-й кухар. Найбільше у світі вживають чай англійці. Вони надають перевагу чорному чаю з молоком чи вершками. Чай вони доливають у молоко, а не навпаки, і суворо дотримуються цього правила, тому що вважають, що коли доливати молоко у чай, то втратиться його аромат та смак. Помилка розцінюється як невихованість. Чай англійці п'ють в суворо відведені години: вранці, під час ланчу (13.00) і в „файф о'клок", тобто в полудень (17.00).

Вчитель. Діти, існує багато народних способів для застосування чаю при недугах. Про них ми можемо дізнатись у наших медиків.

^ 1-й медик. Дуже міцний гарячий чай з цукром та молоком вживають при отруєннях ліками.

2-й лікар. Міцний зелений чай вживають при лікуванні виразки шлунка.

1-й лікар. Міцний охолоджений чай (зелений + чорний) з додаванням невеликої кількості сухого вина (1 ч. л. на 1 склянку) - засіб для промивання очей при запальних процесах.

^ 2-й медик. Ні в якому разі не можна запивати ліки чаєм, це шкодитиме здоров'ю.

Вчитель. А тепер, діти, давайте згадаємо правила безпеки праці при роботі з гарячими рідинами.

Учениця. Не доливати рідину в посудину доверху; стежити, щоб при закипанні вода не виливалась через край; гарячий посуд брати рушником, кришку відкривати від себе.

Вчитель. А зараз приступимо до практичної частини нашого уроку. А наших кулінарів попросимо простежити, чи правильно ми все будемо виконувати та дати характеристику нашій роботі.

^ Практична робота. Приготування чаю. Сервірування столу.

(Виконується по групах).

Кулінари. Аналіз приготування чаю.

Вчитель. Аналіз допущених помилок.

Вчитель. Давайте пригадаємо з вами, у яких країнах світу вирощують чай, і знайдемо їх на карті.

(Робота з політичною картою світу).

Виставлення оцінок за роботу на уроці.

Домашнє завдання. Приготувати вдома чай за способом, який найбільше сподобався.

Прибирання робочого місця та приміщення.

Схожі:

На чашку чаю iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту України
А І в, змішуючи три інгредієнти: індійський, цейлонський І китайський чаї. У таблиці наведені норми витрат інгредієнтів, обсяг запасів...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи