Урок для учнів 6-8 класів icon

Урок для учнів 6-8 класів
Скачати 100.34 Kb.
НазваУрок для учнів 6-8 класів
Дата29.09.2012
Розмір100.34 Kb.
ТипУрокЧернівецька

загальноосвітня школа І-ІІІ

ступенів ім.Ю.Федьковича №2


Буковина - край, де варто жити!

Урок для учнів 6-8 класів


(святково оформлена рушниками з буковинською вишивкою та букетами з калини та пшеничних колосків класна кімната, на дошці написаний вірш Г.Расійчук "Рідний край", виставка фотографій з пейзажами Буковини, вчитель читає вірш)

Галина Російчук

Рідний край

За горами, за морями,

Де трембіти линуть,

Там літа мої лісами

З Черемошом плинуть.

Там мій край, моя земля,

Буковина-ненька,

Там мій дім, усе життя

Й матінка рідненька.

Де зоря дарує світло,

Росами вмива сади,

Де стрічають сіллю-хлібом,

Б’ють потоки Прут-води.

Там орнаментом життя

Долю вишиває,

Там малесеньке дитя

Пісеньку співає.

Я біжу на полонині,

Заплітаю коси.

Я лечу по тій стежині —

Поринаю в роси!

Квітонька до квітоньки —

І сплету віночок.

Наче та лебідочка,

Пробіжусь струмочком.

Захмелю й втоплюсь

В зарослях калини…

Як же я люблю тебе,

Рідна Буковино!


Вчитель: Доброго дня, діти! Вітаю вас на уроці, який присвячений нашому рідному краю - Буковині! А чи знаєте ви його історію та чому він так називається? Давайте послухаємо історичний екскурс, який підготувала творча група учнів нашого класу .

(Поки учні розповідають, на екрані проектора презентуються фотографії з видами Буковини)

Учень 1: Буковина - історична назва українських етнічних земель, розташованих між середньою течією Дністра та головним Карпатським хребтом у долинах верхньої течії Пруту і Серету. Нині ця територія входить до складу України (Північна Буковина - Чернівецька область) та Румунії (Південна Буковина - області Сучава та Ботошани Румунії). Свою назву, яка вперше зустрічається у 1392 p., Буковина одержала від букових лісів, що покривали значну частину її території.

Учень 2: У I-III ст. частина буковинських земель перебувала у складі римської провінції Дакії. Споконвічними жителями Буковини були слов'янські племена. Впродовж Х-ХI ст. Буковина перебувала у складі Київської Русі, у XII - половині XIV ст. - Галицького князівства, а згодом Галицько-Волинської держави. Після монголо-татарської навали зв'язки Буковини з галицько-волинськими землями послабились, що призвело до утворення тут на початку XIV ст. окремої Шипинської землі, яка визнавала зверхність золотоординських ханів. У 40-х - 50-х pp. XIV ст. буковинські землі перебували під владою Угорщини.

Учень 3: У 60-х pp. XIV ст., після утворення незалежного князівства Молдови, Буковина увійшла до його складу, у якому перебувала до 1774 р. Впродовж 1387-1497 pp. Молдова визнавала зверхність Польщі. У XV ст. Молдова вела запеклу боротьбу проти турецької агресії. Однак у 1514 р. Молдова потрапила у васальну залежність від Османської імперії. Наприкінці XVI ст. її було перетворено на звичайну провінцію Туреччини. Тоді ж розпочалася активна румунізація буковинських земель.Впродовж XVI-XVIII ст. постійними були культурні зв'язки Буковини з іншими українськими землями. Молдовські господарі були фундаторами багатьох церков в Україні (Успенська та П'ятницька церкви у Львові та ін.). Багато вихідців з Буковини навчалися у школах і колегіях Києва, Львова та інших українських міст. У XVII-XVIII ст. на буковинських землях розвивався опришківський та гайдамацький рухи, спрямовані на національне визволення українського народу.

Учень 4: У результаті воєнних дій Росії та Австрії проти Туреччини у 1774 р. Буковина була захоплена австрійськими військами. У складі Австрійської імперії (з 1867 р.- Австро-Угорщини) вона знаходилася до 1918 р. Протягом 1786-1849 pp. Буковина була у складі Галичини, а згодом її перетворено на окремий коронний край імперії. Після визнання у 1862 р. Буковини окремим коронним краєм Австрійської імперії їй було надано адміністративну автономію.

Учень 5: У роки Першої світової війни буковинські землі до липня-серпня 1917 р. були окуповані російськими військами. Після розпаду Австро-Угорщини і проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) Буковина була включена до її складу. Влада перейшла до утвореного 25 жовтня 1918 р. Українського крайового комітету, який організував 3 листопада 1918 р. Велике народне віче у Чернівцях, що прийняло рішення про входження Буковини до складу єдиної Української держави. 6 листопада 1918 р. було встановлено українську владу на землях Буковини, населених переважно українцями. Однак уже 12 листопада 1918 р. румунські війська окупували Північну Буковину разом із Чернівцями. Тут 28 листопада 1918 р. було сфабриковане рішення так званого Генерального конгресу Буковини, що складався винятково з румунів, про об'єднання Буковини з Румунією.

Учень 6: Згідно із Сен-Жерменським мирним договором 1919 р. за Румунією було визнано Південну Буковину, а за Севрським мирним договором 1920 р. - і Північну Буковину. У результаті таємних домовленостей між СРСР і Німеччиною й ультиматуму СРСР до Румунії румунські власті 28 червня 1940 р. залишили Північну Буковину, яка була окупована радянськими військами. Згідно з рішенням Верховної Ради СРСР від 2 серпня 1940 р. було утворено Чернівецьку область у складі Української РСР.

Учень 7: 3 перших днів Великої Вітчизняної війни Буковина була окупована румунськими військами. У березні-квітні 1944 р. Чернівецька область була звільнена від румунської окупації і знову включена до складу УРСР. Мирний договір, укладений союзниками з Румунією у Парижі 10 лютого 1947 р., затвердив кордон між СРСР і Румунією станом на 28 червня 1940 р.

Вчитель : Дуже дякуємо! Ми дізналися про історичний розвиток нашого краю. А тепер давайте дізнаємося з цікавих фактів про наше рідне місто і послухаємо нашу другу творчу групу, яка готувала матеріали про Чернівці!

(Презентація фотографій, робіт учнів класу, з видами Чернівців або фільм про Чернівці)

Учень 1: Припускають, що назва міста походить від велелюдного міста-фортеці на південних рубежах Галицької держави, що мало назву "Чернь" або "чорне місто", збудованого на лівому березі річки Прут. Можливо, ця назва походила від чорних дубових, перекладених чорноземом, стін фортеці, яка була повністю зруйнована монгольським завойовником Бурундаєм, і жителі з 1259 року переселилися на правий берег ріки Прут. З 1359 року місто стало частиною Молдавської держави.

Учень 2: Перші письмові згадки про місто були знайдені в рукописах молдавського господаря Олександра Доброго, які він видав львівським купцям 8 жовтня 1408 року. Кожен рік ця дата святкується як офіційний день міста. Місто в той час було розташоване на перехресті шляхів з північно-західної Європи на Балкани і в Туреччину. З 1457 року воно стало центром проведення ярмарків та адміністративним центром для всього регіону. За час свого існування місто було декілька разів зруйноване, перебувало під гнітом Османської імперії, в 1774-1918 рр. входило до складу Австро-Угорської імперії, а з 1918-1940 рр. - Румунії. В 1774р.тут жило близько 290 сімей і було три дерев'яних церкви.

Учень 3: Місто почало процвітати у 1778 році, коли герцог Карл фон Енценберг був призначений главою військової адміністрації міста. Він запросив сюди багато купців, ремісників та промисловців для того, щоб вони допомогли розвивати торгівлю та виробництво. Нового імпульсу розвитку міста надали з 1786 року Петровські ярмарками, що проводились з 1 до 15 липня. З середини 19 століття до початку 20 було збудовано багато архітектурних пам'ятників, що принесли славу місту: ратуша (1848); приміщення поштамту (1855); Вірменська церква (1875); Єврейська синагога (1877); драматичний театр (1905); палац правосуддя (1906); приміщення залізничного вокзалу (1908).

Учень 4: Найчарівнішою коштовністю в скарбі, яким є архітектурні споруди старих Чернівців, по праву вважається витвір мистецтва відомого чеського архітектора Йозефа Главки - колишня резиденція буковинських митрополитів. Захоплення викликає веселкове сяяння черепиці її дахів, вигравання сонця на куполах, дивовижне поєднання суворості фортечно-зубчатих стін з вишуканою легкістю і ажурністю кованих грат. У цій дивовижній за своєю красою споруді вбачаються візерунки української вишивки, гуцульської писанки, буковинського килима, легко вловлюються елементи різних архітектурних стилів, які створюють органічну цілісність споруди.Місто стало самоврядним в березні 1864, коли були обрані перші члени міської ради. Першим автономним бургомістром був Яків рицар фон Петрович (1864-1866).

Учень 5: Особливо помітний слід в історії Чернівців залишив другий автономний бургомістр Антон рицар Кохановський фон Ставчан (1866-1874 та 1887-1905 роки). Якраз з його іменем пов'язане становлення Чернівців як міста європейського типу. В той час значно зросла ділова активність у місті, почало розвиватись виробництво та торгівля, Чернівці стали міжнародним транспортним центром. Була відкрита продовольча біржа, завершено будівництво водогону та каналізаційної системи, розпочала роботу перша електростанція, започатковано електричний транспорт, збудовано ряд визначних архітектурних споруд міста, а справжнім вінцем його діяльності стало спорудження міського театру.

Учень 6: Сучасні Чернівці - це обласний центр, який розташований на живописних берегах ріки Прут і займає площу близько 150 км2. Відстань до Києва близько 650 км. Місто межує з Молдовою та Румунією, Івано-Франківською, Тернопільською та Хмельницькою областями України. Населення Чернівців близько 259000 мешканців Серед них: українці (172300), росіяни (46200); євреї (15700); румуни (12900); молдавани (6500); поляки (2400) та інші (3100).

Вчитель: Дякуємо! Діти, скажіть, будь ласка, а чи знаєте ви, скільки видатних талановитих людей подарував наш край Україні? Це і поети, і співаки, і науковці, і історичні та політичні діячі та ще багато інших цікавих та відомих людей. Вашій увазі представляється дослідження творчої групи учнів.

Учень 1:

15 січня 2008 року закінчилося Інтернет-голосування за Видатних Буковинців, яке ініціювало Чернівецьке представництво Громадянської мережі «Опора», бажаючи продовжити ідею проекту “Великі Українці”. Всього до списку було запропоновано 32 кандидатури. І 15 січня люди дізналися імена 10 переможців – Видатних Буковинців, що набрали найбільшу кількість голосів.

Перше місце посів один з основоположників української естрадної музики – народжений на Буковині поет і композитор, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка Івасюк Володимир. Він є автором ста семи пісень, п’ятдесяти трьох інструментальних творів та музики до кількох спектаклів. Створив «Буковину» – один з найперших українських вокально-інструментальних ансамблів. В. Івасюк – автор пісні «Червона рута», що була визнана найкращою піснею в СРСР. На заключному концерті першого телефестивалю «Пісня-71» Володимир заспівав її разом з Василем Зінкевичем та відомим співаком, народним артистом України Назарієм Яремчуком, який посів третє місце у десятці Видатних Буковинців.

Учень 2: Другою в переліку Видатних Буковинців іде письменниця Ольга Кобилянська, автор відомих творів “Людина” і “Царівна”, а також багатьох інших. Ольга брала участь у феміністичному русі. 1894 року вона стала однією з ініціаторок створення «Товариства руських жінок на Буковині» та активно боролася за рівні права для жінок та чоловіків.

Учень 3: Третім,як ми вже знаємо, став Назарій Яремчук. Вдова Назарія згадувала, як одного разу, після концерту, до нього підійшов хлопчик з листом від свого класу, в якому було написано: «Слава Ісусу Христу! Вельмишановний Назарію Яремчук, дуже просимо Вас впустити нас на Ваш концерт. Ми будемо сидіти тихо. До нас рідко приїжджають артисти, а Ви – вперше. Ми без грошей, бо весь тиждень живемо у пришкільному інтернаті. Дуже любимо пісню «Батько і мати» у Вашому виконанні. Будемо пам'ятати Вашу доброту. Діти з пришкільного інтернату: Ромко, Женя, Таня, Володя, Сергій, Василь, Марія, Світланка, Марія, Василь, Іван та Олександр». Звичайно, всіх дітей пропустили на концерт і посадили в першому ряду.

Учень 4: Четверте місце посідає Миколайчук Іван – кінозірка 60-70-х років. Після себе він залишив 34 ролі в кіно, 9 сценаріїв та 2 режисерські роботи. «Я не знаю більш національного народного генія. До нього це був Довженко», – говорив про Миколайчука видатний кінорежисер Сергій Параджанов. Наступний за результатами голосування – Юрій Федькович. Талановитий письменник романтичного напряму, якого називали передвісником українського національного відродження Буковини.

Учень 5: Потрапила до цього переліку й відома представниця Буковини Софія Ротару – народна артистка СРСР, Молдови, України, Герой України та Молдови. Народилася вона у сім'ї бригадира виноградарів, була другою з шести дітей. «Важко сказати, коли саме та як з'явилася в моєму житті музика. Здається, вона жила у мені завжди. Я виросла серед музики, вона лунала всюди: на весіллях, на вечорницях...» – розповідає Софія Михайлівна. З піснею “Червона Рута”, написаною В.Івасюком, Софія Ротару почала виступати по всій країні. Дев'яте місце посідає німецькомовний поет і перекладач Целан Пауль. Його родина загинула під час Голокосту, та йому вдалося вижити і стати одним з найоригінальніших поетів століття. Його творчість шанували у Франції, Австрії, Румунії, Ізраїлі. А в Німеччині йому присудили найвищу літературну нагороду – премію імені Георга Бюхнера. Імовірно, Целан скінчив життя самогубством, кинувшись у Сіну з моста Мірабо.

Учень 6: До другої та третьої десятки потрапили: Воробкевич Сидір Іванович, Таль Сіді Львівна, Вільде Ірина, Бург Йосип Кунович, Каденюк Леонід Костянтинович, Емінеску Міхай, Бобул Іво, Василько Микола, Гешко Іван Тарасович, Дворський Павло, Федорук Микола Трохимович, Кобилиця Лук'ян, Табачник Ян Петрович, Лютик Мірча Савович, Фішбейн Мойсей, Яневський Данило Борисович, Шевчукевич Опанас Євгенович, Загул Дмитро Юрійович, Пішак Василь Павлович, Меербаум-Айзингер, Бабляк Володимир Самойлович, Бажанський Іван Миколайович, Арсеній Яценюк.

Вчитель:

Це край мій Буковинський

До болю український,

До згину дорогий!

Я жадібно вбираю

Його красу і силу духу.

Потрібним хочу бути

Хоч рядовим,

Хоч стерновим,

Хоч ниткою вітрила

Земного і голосного корабля,

Який пливе до сонця.

Ці рядки написав М. Івасюк.

Дорогі діти, сьогодні ми з вами дізналися багато цікавого про наш рідний край! Дуже дякуємо учасникам наших творчих груп, які ретельно підготувалися до сьогоднішнього заходу!Скажіть, як ви гадаєте, чи варто жити тут? Жити і прославляти нашу Буковину, як це робили и роблять наші видатні краяни? Давайте на закінчення заспіваємо пісню, яка прославила не тільки Буковину, але і Україну на весь світ! "Червона Рута"!

(Всі учні співають пісню)


Після виступу кожної творчої групи можна добавити бліц-опитування, вікторини на теми представлених матеріалів.

Схожі:

Урок для учнів 6-8 класів iconІнформація про учнів: Загальна кількість учнів району: початкових класів; учнів 5-8 класів; 9-х класів; 10-11-х классов
Становлення індивідуального вибору учнів 5-7 класів через курси за вибором( по класах)
Урок для учнів 6-8 класів iconІонашку Ольга Василівна, директор Їжівської зош екскурсія по закладу ІІ. Практична частина семінару 10 00 -10 40 урок
«Розвиток логічного мислення, формування обчислювальних навичок в учнів початкових класів на уроках математики»
Урок для учнів 6-8 класів iconЯремчук Наталія Сергіївна удк 372. 461: 053. 6 Система роботи з удосконалення навичок говоріння в учнів 5-6 класів на урок
Психологічні чинники вдосконалення навичок процесу говоріння підлітків
Урок для учнів 6-8 класів iconЯремчук Наталія Сергіївна удк 372. 461: 053. 6 Система роботи з удосконалення навичок говоріння в учнів 5-6 класів на урок
Психологічні чинники вдосконалення навичок процесу говоріння підлітків
Урок для учнів 6-8 класів iconНикифорак Світлана Юріївна вчитель початкових класів Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №27 Розробка першого уроку
Діти, я хочу подарувати вам незвичайний урок – урок у формі усного журналу. І присвячую його рідній Буковині
Урок для учнів 6-8 класів iconКонкурс на кращий урок з питань подолання насильства в сім’ї серед вчителів 5-11 класів (липень листопад 2011 р.)
Програма рівних можливостей та прав жінок в Україні єс-проон оголошує конкурс на кращий урок з питань подолання насильства в сім’ї...
Урок для учнів 6-8 класів iconНаказ №397 Про організацію та проведення конкурсу «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу» для учнів 4-5 класів
Міністерства освіти І науки України від 21. 08. 2009 р. №1/9-567, з метою популяризації сучасної вітчизняної книги, розвитку читацької...
Урок для учнів 6-8 класів iconЗвіт щодо проведення моніторингового дослідження якості мовної освіти учнів 11-х класів у загальноосвітніх навчальних закладах
...
Урок для учнів 6-8 класів iconЗвіт щодо проведення моніторингового дослідження якості мовної освіти учнів 11-х класів у загальноосвітніх навчальних закладах
...
Урок для учнів 6-8 класів icon12 квітня 2013 року для учнів 1-11 класів шкіл області відбудеться другий етап конкурсу
«колосок» та з метою популяризації природничих знань серед учнівської молоді, розвитку читацьких та інформаційно-пізнавальних компетентностей...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи