11 клас Що таке регенерація? icon

11 клас Що таке регенерація?
Скачати 59.59 Kb.
Назва11 клас Що таке регенерація?
Дата29.09.2012
Розмір59.59 Kb.
ТипПитання

11 клас

Що таке регенерація? Для яких організмів вона властива?


Відповідь

Регенерація — це відновлення структурних елементів тканини замість пошкоджених або загиблих.

У біологічному аспекті вона є пристосувальним процесом, сформованим у ході еволюції, який притаманний усьому живому і спрямований на відновлення структури та функції тканини. Значення регенерації полягає в матеріальному забезпеченні гомеостазу на різних рівнях структурної організації живої матерії.

Розрізняють дві форми регенерації:

1. Внутрішньоклітинна — молекулярна, внутрішньоорганоїдна та органоїдна регенерації.

2. Клітинна регенерація — в основі має прямий та непрямий поділ клітин.


^ Види регенерації


Фізіологічна регенерація

Відбувається протягом усього життя організму і характеризується оновленням клітин слизових, серозних оболонок, внутрішніх органів, різних тканин, залежно від зміни умов їх існування в процесі виконання тих або інших функцій. Подібна регенерація постійно відбувається, наприклад, у покривному епітелії, в якому періодично спостерігається десквамація зроговілих клітин із заміною їх клітинами глибших шарів, що розмножуються; аналогічним чином відбувається також розмноження та дозрівання в кістковому мозку еритроцитів, лейкоцитів, тощо.

У високодиференційованих клітинах, де регенерація за рахунок клітинного поділу неможлива, цей процес характеризується періодичним оновленням тих або інших внутрішньоклітинних органел (головний мозок, серце тощо). Репаративна (відновна) регенерація є по суті посиленою фізіологічною регенерацією у хворому організмі. Іншими словами, під час захворювання фізіологічна регенерація "трансформується" в репаративну, яка після одужання хворого знову повертається в рамки фізіологічної.

^ Репаративна регенерація

Буває у двох формах. У першому випадку некроз, що є наслідком патологічного процесу, поступово заміщується тканиною, ідентичною тій, що загинула, і місце пошкодження зникає безслідно. Такий вид регенерації називають повним, або реституцією. Подібна форма особливо характерна для тих органів і тканин, в яких регенерація відбувається тільки в клітинній формі (кістковий мозок, епідерміс, епітелій слизових оболонок та ін.). Але в окремих випадках вона може спостерігатись і там, де репаративна регенерація відбувається як шляхом поділу клітин, так і за рахунок гіперплазії внутрішньо-клітинних структур. Ці зміни зникають безслідно при одужанні хворого, причому структура окремих клітин та тканин не відрізняється від норми. В інших випадках нормалізація порушених функцій забезпечується за рахунок гіперплазії клітин (та внутрішньоклітинних структур) не в місці пошкодження, а в навколишніх тканинах. Сама ж ділянка некрозу поступово заповнюється сполучною тканиною, яка в подальшому трансформується в рубець. Така форма називається неповною регенерацією, або субституцією. Цей вид регенерації найчастіше відбувається в органах, де переважає внутрішньоклітинна "ГГ форма (центральна нервова система, серце). Так, наприклад, в міокарді ділянки некрозу завжди організуються з формуванням кардіосклерозу, а відновлення скоротливої функції серцевого м'яза забезпечується збільшенням кількості ядерних та цитоплазматичних ультраструктур у життєздатних клітинах, які таким чином гіпертрофуються.


^ Патологічна регенерація

Патологічна регенерація це така, що перебігає не так, як у звичайних умовах. Виникає при спотворенні ходу регенераторного процесу. Це спостерігається при порушенні харчування (білкова, вітамінна недостатність), нервової регуляції, гормональних розладах, пригніченні імунних реакцій і характеризується сповільненням або спотворенням регенерації. У цих випадках загоєння рани, перелому кістки затримується і набуває в'ялого перебігу, виникають виразки, що не загоюються, колоїдні рубці, несправжні суглоби та ін. Патологічна регенерація спостерігається, як правило, при відсутності загальних та місцевих умов. Основними загальними умовами е вік і стан хворого. В молодому віці репаративні процеси перебігають значно інтенсивніше, ніж у похилому і старечому. В ослабленої, виснаженої хворобою людини процеси репарації є в'ялими і нерідко набувають форми патологічної регенерації. I навпаки, у фізично здорових людей звичайно спостерігають інтенсивний перебіг процесів відновлення тканин. Велику роль в цьому відіграє повноцінна регуляція репаративних процесів нейроендокринною системою. Серед місцевих умов, що визначають перебіг процесу регенерації, слід назвати характер пошкоджуючого агента і особливості пошкодження тканини.

Здатність до регенерації широко поширена серед тварин. Взагалі кажучи, нижчі тварини частіше здатні до регенерації, чим більш складні високоорганізовані форми. Так, серед безхребетних набагато більше видів, здатних відновлювати втрачені органи, ніж серед хребетних, але тільки у деяких з них можлива регенерація цілої особини з невеликого її фрагмента. Тим не менш загальне правило про зниження здатності до регенерації з підвищенням складності організму не можна вважати абсолютним. Такі примітивні тварини, як гребневики та коловертки, практично не здатні до регенерації, а у набагато складніших ракоподібних і амфібій ця здатність добре виражена; відомі й інші винятки. Деякі близькоспоріднені тварини сильно розрізняються в цьому відношенні. Так, у дощового черв'яка з невеликого шматочка тіла може повністю регенерувати нова особина, тоді як п'явки нездатні відновити один втрачений орган. У хвостатих амфібій на місці ампутованої кінцівки утворюється нова, а у жаби кукса просто заживає і ніякого нового зростання не відбувається.

Багато безхребетних здатні до регенерації значної частини тіла. У губок, гідроїдних поліпів, плоских, стрічкових і кільчастих хробаків, мшанок, голкошкірих і покривників з невеликого фрагмента тіла може регенерувати цілий організм. Особливо примітна здатність до регенерації у губок. Якщо тіло дорослої губки продавити через сітчасту тканину, то всі клітини відокремляться один від одного, як просіяні крізь сито. Якщо потім помістити всі ці окремі клітини у воду й обережно, ретельно перемішати, повністю зруйнувавши всі зв'язки між ними, то через деякий час вони починають поступово зближуватися і возз'єднуються, утворюючи цілу губку, подібну до колишньої. У цьому бере участь свого роду "впізнавання" на клітинному рівні, про що свідчить наступний експеримент. Губки трьох різних видів поділяли описаним способом на окремі клітини і як слід перемішували. При цьому виявилося, що клітини кожного виду здатні "дізнаватися" у загальній масі клітини свого виду і возз'єднуються тільки з ними, так що в результаті утворилася не одна, а три нових губки, подібні трьом вихідним.

Дощовий черв’як, довжина якого у багато разів перевищує його ширину, здатний відтворити цілу особина з будь-якої ділянки свого тіла. Теоретично можливо, розрізавши одного черв’яка на 200 000 шматочків, отримати з нього в результаті регенерації 200 000 нових черв'яків. З одного променя морської зірки може регенерувати ціла зірка.

Молюски, членистоногі та хребетні не здатні регенерувати цілу особину з одного фрагмента, однак у багатьох з них відбувається відновлення втраченого органу. Деякі в разі необхідності звертаються до аутотомії. Птахи і ссавці як еволюційно найбільш просунуті тварини менше за інших здатні до регенерації. У птахів можливе заміщення пір'я і деяких частин дзьоба. Ссавці можуть відновлювати покрив, кігті і частково печінка; вони здатні також до загоєнню ран, а олені - до відрощування нових рогів замість скинутих.

Процеси регенерації. У регенерації у тварин беруть участь два процеси: епіморфоз і морфаллаксіс. При епіморфозі втрачена частина тіла відновлюється за рахунок активності недиференційованих клітин. Ці клітини, схожі на ембріональні, накопичуються під поранених епідермісом у поверхні розрізу, де вони утворюють зачаток, або зони. Клітини бластеми поступово розмножуються і перетворюються на тканини нового органу або частини тіла. При морфаллаксісі інші тканини тіла або органу безпосередньо перетворюються на структури відсутньої частини. У гідроїдних поліпів регенерація відбувається головним чином шляхом морфаллаксіса, а у планарій в ній одночасно беруть участь і епіморфоз, і морфаллаксіс.

Регенерація шляхом утворення бластеми широко поширена у безхребетних і відіграє особливо важливу роль в регенерації органів у амфібій. Існує дві теорії походження бластемних клітин:

1) клітини бластеми походять з "резервних клітин", тобто клітин, що залишилися невикористаними у процесі ембріонального розвитку та розподілені по різних органів тіла,

2) тканини, цілісність яких була порушена при ампутації, "дедіфференціруются" в області розрізу, тобто дезінтегруються і перетворюються в окремі бластемние клітини.

Таким чином, відповідно до теорії "резервних клітин", бластеми утворюється з клітин, що залишалися ембріональними, які мігрують з різних ділянок тіла і скупчуються біля поверхні розрізу, а відповідно до теорії "дедіфференцірованной тканини", бластемние клітини походять з клітин пошкоджених тканин.

Схожі:

11 клас Що таке регенерація? iconІнформація про проведення та попередній результат ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з українознавства у 2009/2010 н р. Олімпіада проведена 30 січня 2010 року
В олімпіаді взяли участь 81 учень, з них: 7 клас – 13, 8 клас – 19, 9 клас – 16, 10 клас – 16, 11 клас – 17
11 клас Що таке регенерація? iconМихайло Коцюбинський
Оте мале, звичайно таке дике, тепер обіймає пухкими рученятами шию лікаря й само одкриває рота. Таке покірливе тепер, котенятко Се...
11 клас Що таке регенерація? iconПротокол http І способи передачі даних на сервер
Ми розглянемо тільки протокол прикладного рівня http (трохи пізніше), оскільки для вирішення наших програмістських завдань потрібен...
11 клас Що таке регенерація? iconТема «Ризик та доходність». Питання. Що таке доходність цінних паперів?
Питання. Що таке доходність цінних паперів? Яким чином доходність пов’язана з ризиком?
11 клас Що таке регенерація? iconЛабораторна робота №2 Класи. Інтерфейси Мета роботи: Вивчення спадкування інтерфейсів Варіанти завдань для Лабораторної роботи №2
Зверніть увагу, що клас, який наслідує інтерфейс, зобов'язаний повністю реалізувати всі методи інтерфейсу. У цьому відмінність від...
11 клас Що таке регенерація? iconЗадача №2, 11 клас
Задача №2, 11 клас. Нехай маса мавпи m, а момент інерції барабана I. Коли мавпа рухається разом з барабаном, механічну енергію системи...
11 клас Що таке регенерація? iconЛекція №3. Модель стандартів Web html, css І JavaScript Для чого потрібно разділяти? Розмітка основа кожної сторінки Що таке xhtml? Валідація что це таке?
Таблиці для компонування раніше використовувалися Web-дизайну, І багато хто І зараз це використовують (хоча не повинні б цього робити)....
11 клас Що таке регенерація? iconПояснювальна записка
«Основи медичної діяльності» для учнів 9 класів з тижневим навантаженням – 1 година (35 годин), яка є першим етапом у вивченні таких...
11 клас Що таке регенерація? iconНаказ №1019 м. Севастополь Про підсумки проведення четвертого міського конкурсу «Найкращий севастопольський клас»
Управлінням освіти і науки Севастопольської міської державної адміністрації у вересні-жовтні 2013 року був проведений четвертий міський...
11 клас Що таке регенерація? icon17 червня у гуртожитку на бульварі Лепсе відбувся майстер-клас з виготовлення традиційної української ляльки-мотанки, організований Інститутом психології та соціальної педагогіки
Лепсе відбувся майстер-клас з виготовлення традиційної української ляльки-мотанки, організований Інститутом психології та соціальної...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи