Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» icon

Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю»
Скачати 116.97 Kb.
НазваТема: «Славетний ювілей Буковинського краю»
Дата09.08.2012
Розмір116.97 Kb.
ТипДокументи

Осадчук О.П., вчитель зарубіжної літератури, ЗОШ № 5


Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю»

Мета: подати учням короткі відомості про 70-річний ювілей утворення Чернівецької області; розвивати увагу, логічне мислення, творчі здібності; виховувати любов до

рідного краю.

Обладнання: мапа України, мапа Чернівецької області, виставка книг, вироби буковинсь-

ких майстрів, ілюстрації краєвидів

Епіграф:

Якщо б Господь вирішив провести свою відпустку

на Землі, то неодмінно вибрав би для цього Буковину

(поширена приказка австрійської доби)

^ Хід уроку:

Вступне слово вчителю:

Дорогі діти!

Ми з вами щасливі люди, адже живемо в чудовому куточку нашої України – мальо-вничій Буковині. Ця давня земля споконвіку славилася плодоносними садами, пишно-листими лісами, родючими чорноземами та волелюбними людьми, що боронили свою землю від ворогів, примножували її багатства щоденною працею. Сьогоднішній наш святковий урок присвячено 70-річному ювілею утворення Чернівецької області, її минулому, і сучасному, адже історія – «скарбниця наших знань, свідок минулого, приклад і повчання для теперішніх, попередження для майбутніх».

^ Оголошення теми, мети уроку.

Актуалізація О\З

  • Давайте знайдемо територію Чернівецької області на мапі України.

Чи добре знаємо ми свій рідний край? Що про нього можуть розповісти географи?

Географічна довідка:

Наша область розташована на південному заході України. На півдні і південному сході межа області співпадає з державним кордоном України з Румунією та Молдовою. На заході область межує з Івано-Франківською областю. Більша частина цієї межі проходить по річці Черемош. На півночі по річці Дністер і Дністерському водосховищу Чернівецька область межує з Тернопільською, Хмельницькою і Вінниць-кою областями.

Територія нашої області зрошується водами річок Дністер, Прут, Черемош, Сірет та їх доплавами. Більша частина земель між Дністром і Прутом - це рівнинні місцевості, на південь від Пруту до Сірету і південніше простягаються горбисті передгір’я, а південно-західна частина зайнята Карпатськими горами.

Чернівецька область - найменша в Україні. ЇЇ площа становить 8,1 тис.км2. В області проживає 900 тис. мешканців. Наша територія густо населена. На 1 км2 припадає майже 116 чол. мешканців. Особливо густо населені рівнинні райони. За цим показни-ком ми посідаємо одне з перших місць в Україні.

Із мапи Чернівецької області бачимо, що територія поділяється на 11 адміністра-тивних районів. Отже, в області нараховується 11 міст, серед яких Чернівці - адміністративний центр («маленький Париж», «коронне місто»), який, як вам добре відомо, в жовтні 2008 року відсвяткував свій 600-річний ювілей від часу першої писемної згадки про нього. Є також 8 селищ міського типу (містечок). До того ж, в області нараховується майже 400 сільських населених пунктів.

Придивіться уважно до мапи Чернівецької області. Бачимо, що її територія нагадує форму трикутника, що витягнутий з південного заходу на північний схід. Із заходу на схід відстань становить 200 км, а з півночі на південь – понад 100 км. Незважаючи на малі розміри (1,3 % площі України), область характеризується великою різноманіт -ністю природних умов.

^ Слово вчителю:

- Часто всю територію області називають загальною назвою «Буковина», хоча історично її територія утворилась з частин Буковини і Бессарабії. Чи відомо вам значення назви нашого краю?

( територія була вкрита буковими лісами)

Робота з епіграфом до уроку

^ Слово вчителю

-Багато хто з талановитих людей оспівував цю землю. Наприклад, відомий український письменник і музично-культурний діяч Сидір Воробкевич свою любов до Малої Батьківщини висловив так:

«Буковино дорога!» (учень виразно читає)

Буковино дорога,

Моя щира, рідна ненько!

Лиш для тебе я жию,

Лиш для тебе б’є серденько!

Все на світі ти мені:

Батько мати і родина!

На сім світі божий рай,

Де край милий, Буковина.

В Буковині вперше чув

Чар солодкий руськой мови,

Тут у серці ся зажег

Жар прещирої любові

До народу, вітчизни…

Процвітай, родимий краю,

Лиш просвітов, поступом,

Як та цвітка серед маю!...

А «буковинський соловій» Юрій Федькович, 175- ту річницю з дня народження якого відзначали ми минулого року, про Буковину та її людей каже:

(читає учень)

Буковино, Волощино,

Мамко моя,ненько,

Як на тебе подив`юся-

Гуляє серденько…

Там ті гори, наше море.

Поля золотіють.

Гуцул косу несе в росу,

Волох просо сіє.

А українець чорнобровий

Упряг круторогі,

Оре-плужить, та співає,

Та молиться Богу,

Та до осені дожидає,

Женчиків наймає…

Багато славних імен пов’язано з буковинською землею. Тут народжувались чисті джерела правдивого слова не лише С.Воробкевича та Ю.Федьковича,а й О.Маковея, М.Ткача, М.та В.Івасюків, В.Бабляка, П.Амбросій, В.Фольварочного, В.Колодія, М.Матіос та інших. Список можна продовжувати до безкінечності. Буковина, справді, благодатна земля.


^ Набуття нових знань

Історичний коментар

Історична доля нашого краю завжди була непростою. Із сивої давнини простежуються тут сліди слов’янства. Більше чотирьох сторіч входила Буковина до складу Давньоруської держави: в X-XIIст. Була форпостом Київської Русі на її південно-західному кордоні, до середини ХІV ст. належала Галицькому, а пізніше – Галицько-Волинському князівству. Зазнав край і татаро-монгольського іга.

Майже на триста років Буковина у складі Молдавського князівства потрапила у васальну залежність від Османської імперії. Територія Буковини до 1774 року входила до складу історичної Молдови. Як історично-адміністративна одиниця і назва провінції Буковина проіснувала до 1918 року і об’єднувала в тому числі і території сучасної Чернівецької області. З 1918 по 1940 рр. Буковина була у складі Королівської Румунії.

28 червня 1940 року в Чернівці увійшла Червона Армія і таким чином відбулася зміна влади і возз`єднання Буковини з Радянською Україною. А 7 серпня того ж року була створена Чернівецька область, 70-річчя якої відзначають зараз.

На сьогодні існують кілька поглядів на значення тієї події для буковинців. Але беззаперечними залишаються факти позитивного зрушення у галузі житлового господарства, народної світи, охорони здоров`я . Вільно залунала українська мова, яку всіляко забороняли окупанти. Розгорнулася робота в галузі культурного будівництва (створювались українські школи, будинки культури, хати-читальні(бібліотеки), музеї, відкрито реорганізований в державний університет тощо).

«Гірська горлиця» Ольга Кобилянська, видатна буковинська письменниця, про той період сказала : «Селянин підвівся з колін, робітник випростав свої зігнуті плечі, а безробітний знайшов працю – годувальницю…Легко дишеться і мені. Так легко, як і всьому буковинському народові. Щастя у краї, щастя у хаті і щастя у душі».

Та, на жаль, не всі сподівання на краще життя виправдались…

Але земля сизих буків, закосичена водограєм білопінного Черемошу, бистриною Пруту

і тихим плином Дністра на смерекових вітах карпатського синьогір`я, бринить срібною струною. Буковина, наче дівчина-красуня у веселково гаптованій сорочці, зустрічає доб-ром і ласкою, веде у глибину віків, у правічно слов`янську землю.


Навчальна гра «Перевір себе»

Чи добре ви знаєте буковинські легенди? Упізнайте, про що розповідається.


І. Ніхто не відає,коли це було, тільки розповідають, що в наших краях жила багата помі-щиця, яка вміла чаклувати. Підкорила вона собі чимало колись вільних селян, закріпа-

чила їх. І ось, об’їжджаючи свої володіння, помітила під горою невеличку хатину. Жив у ній красивий юнак. Покликала пані юнака в наймити.

- Я нікому служити не буду, пані. Я- вольний,- відповів юнак.

- Не хочеш слугою, то йди до мене старшим. Я віддам у твої руки все багатство, і ти не відчуватимеш скрути.

Обернувся і пішов юнак – бо був вільним.

  • Не хочеш служити мені, то будь мені чоловіком. Віддам тобі руку і серце.

Засміявся юнак і мовив:

  • Я - вольний!

І в цей час став відчувати, як холоне його серце, як дерев’яніють його ноги, і, вкриваючись корою, вростають у землю. Руки стали витягуватись, перетворюючись у віти. Ось вже й затріпотіли зелені листочки: «Я - вольний»… І виросло красиве дерево. Засіялось його насінням уся наша земля…

^ Скажіть, як,на вашу думку, за легендою звали юнака?(Буком)


ІІ. Перекази оповідають,що в одному з гірських селищ жив леґінь. Якось забарився він,працюючи в горах, і заночував в лісі. Дивний сон йому привидівся. Ніби сидить біля нього вродлива дівчина,вся в зеленому, сумно і лагідно дивиться на юнака і щось наспівує. А на ранок знайшов у руці зелену стрічку. Вирішив хлопець будь-що відшукати лісову красуню. І відшукав…Дівчина була донькою гірського царя, який почувши про любов своєї доньки, розгнівався і прокляв її.

Ніби земля розверзлась, так загуло навкруги. Аж на ранок вщухла буря; сонце піднялось оглянути Карпати -і було вражене: на місці долини виросла красуня-гора, найвища у Карпатах. Вона сягала аж до хмар і вітала сонце білою вершиною. Леґінь, довідавшись про те, що трапилось із коханою, пішов від людей, і трохи згодом біля ніг гори побігла гомінка річка…

^ Зробіть припущення, як за легендою звали юнака і дівчину? (Прут і Говерла)


ІІІ. Є легенда про те, що колись плюскотив однією долиною маленький безіменний стру-мок, а вздовж нього подекуди люди жили. Були серед них мисливці, хлібороби. І вели во-ни свій незвичайний календар. Чи то сіяти треба було, чи свята якогось чекали, то, щоб не збитися з ліку, кожен день позначали на піску, що був на березі струмка, мітками. Що ні день, то нова мітка. По них вони і знали, скільки днів лишилось,наприклад, до весни…

Але одного разу струмочок розлився водами на довколишні поля і затопив береги. Коли вранці вода спала, вийшли люди на берег, а їхніх позначок немає.

  • Хто дні стер?- бідкалися люди і самі ж відповідали:

  • Та хто? Струмок дні стер!

^ Подумайте і скажіть, як з того часу стали називати струмок, який дні стер? (Дністер)


ІV. Оповідають, що коли татари напали на нашу землю, то, звісно, хапали гарних дівчат, аби забрати їх у неволю. Одна дівчина довго тікала від страшних галасливих чужинців. Коли забігла на гору,її сили скінчилися, і звернулась вона з молитвою, аби Бог врятував її від наруги. І розступилася земля, і забрала дівчину, зімкнувшись над нею… Тільки світла коса залишилась на землі! Коли зацвітає білим трава, здається, що то – розсипане біле волосся…

Люди побудували там монастир, особливо він приваблює тих, хто потребує зцілення – й морального, і фізичного.

^ Як звали ту дівчину? Про яку гору йдеться?


Отже, діти, звернувшись до народних легенд та переказів, ми мали змогу ще раз переконатись у мудрості, привітності, внутрішньому багатстві наших земляків.


^ Набуття практичного досвіду

«Люби і знай свій рідний край»

(вчитель,звернувшись до виставки прикладного мистецтва та ілюстрацій)

Щедра і талановита буковинська земля. Це колиска рукотворних див – різьблених, витканих, вишитих, виліплених, виписаних, створених народними майстрами в найкращий традиціях буковинських ремесел.

Завдання №1 – знайти предмет і пояснити призначення:

Кептарик Топірець Сорочка

Ґердани Сардак Скриня

Писанка Крайка Кошик

Тарель Горщик Трембіта


Завдання №2 (естафета відповідей)

  • Які буковинські свята вам відомі?

( обрядові та храмові свята, вихід на полонину, маланкування (у Вашківцях), Петрівський ярмарок, День міста Чернівці, «Буковинські зустрічі» тощо)


Завдання №3

(встановити відповідності між назвами населених пунктів та їх походженням)

Луг Чернівці

Путь(шлях) Лужани

Сокира Хотин

Черн Путила

Хотіти Сокиряни

Нове поселення Вижниця

Верхній Новоселиця


^ Закріплення набутих знань

1. «Незакінчене речення»

- Для мене Буковина – це …

( моя Мала Батьківщина, рідний край, край пращурів, наша гордість тощо)


Підсумок:

- Отже, наш край славиться своєю героїчною історією,чудовими архітектурними пам’ятками, багатими літературними і мистецькими традиціями, розвиненою освітою, наукою, культурою, щедрою природою й талановитими людьми. Не забувайте,діти: девіз нашого міста ( «Спільними зусиллями») і зображена на гербі відчинена брама – найкраща ілюстрація взаєморозуміння,толерантного ставлення один до одного, відкритості і гостинності . Любіть і шануйте свою Батьківщину, цікавтеся її минулим і сучасним.


^ Поетичний вернісаж

⃰ ⃰ ⃰

Я всіх людей запрошую сюди,

В чарівний край, де гори й полонини,

Де бук,смерічка,кетяги калини

Утворюють гармонію краси.

Прийдіть в цей край, де чисті небеса,

Де квіти мальв і зарості барвінку.

Мені весь час казала мати: « Синку,

Дивись,яка краса!»

Тут з сивих гір зривається ріка,

В проміннях сонця плеще, грає, сяє!

Люблю тебе, оспівана краса!

Моя земля, мій буковинський краю!

Лозовський Чеслав


^ Рідний край

Там,де я родився,там мій рідний край,

Слави, щастя, долі, Боже, йому дай!

Слави, щастя, долі, веселу годину,

Мир во віки вічні, мир на Буковину!

Там,де я родився, там мій рідний дім,

Слави,щастя,долі дай там, Боже, всім!

А найпаче нені і вітцеві мому,

Мир во віки вічні, мир у ріднім дому!

Ю.Федькович


Буковино

У які світи полину – Хоч узяв би я орлино

Ще не знаю й не скажу, Висоту висот,

Та перлину Буковину Все ж вернуся,Буковино,

В серці збережу. До твоїх красот.


Святині

Як і скрізь ,на Буковині Бо лиш збувшися облуди,

Ми відроджуєм святині – Ми очистим душі,люди,

Зводимо церкви,собори, Мудрі станемо,багаті

Аж радіють доли й гори. У небесній благодаті.

О.Лупул


^ О, моя Буковина!

О, моя Буковина,

Стрімкі потоки рік,

Пахучий запах черемшини,

Трембіти рев на вік.

Було, було та минуло-

І злидні, і добро,

Століття промайнули,

А з ними і все зло.

І ніч війни прийшла,

Федьковича ж надію

Земля наша знайшла.

І заклик до свободи,

До вільного життя,

І поклик до народу

Федьковича й Франка.

Чи варто забувати

Про подвиги його?

Чи варто пам`ятати

Про те, що є й було?

Можливо,ми пізнаєм

Той біль,що нас зріднив,

Можливо,не згадаєм

За ким і чим тужив?

Але напевно знаю,

Нащадки ми його,

І вас всіх закликаю

Наслідувать його!

^ Люблю свою Буковину

О, як я люблю свою Буковину,

Вона встрічає мене навесні,

Бо я тут виросла, і вся моя родина

Є підлеглими цієї краси!

Як почуєш трембіти звучання,

Бачиш,як все завмира навкруги

І стає надзвичайним кохання

До цієї неземної краси!...

Абрамова Катерина


^ Список використаної літератури:


1. Д.Квітковський, Т.Бриндзан, А Жуковський.«Буковина.ЇЇ минуле і сучасне».- Париж: Зелена Буковина,1956 р.;

2.О.Масан,І.Чехівський.«Чернівці:1408-1998».-Чернівці:Місто,1998 р.;

3.«Буковина.Історичний нарис».-Чернівці:Зелена Буковина,1998 р.;

4. «Історія міст і сіл УРСР.Чернівецька області» (в 26 томах),- Київ,-1969 р.;

5. А.Жуковський. «Історія Буковини» Ч.ІІ.- Чернівці,-1994р.;

6. «Буковина:спільна культурна спадщина». –Чернівці:Місто,2009р.;

7. «Література рідного краю»(5-11 кл.)Навчально-методичний посібник.Ч.І.,- «Прут»,-2001р.;

8. Я.Жупанський, М.Заячук та інші. «Географія рідного краю.Чернівецька область»(підручник 5 кл.).Чернівці:Місто,2000р.;

9. І.Г.Буркут «Оманливе буковинське літо»,// «Буковина»,- №61(1991) від 6.08 2010 р.;

10. М.Богайчук, Р.Дуб. «Чи знаєте ви місто Чернівці?».-Чернівці,1998р.

Схожі:

Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» iconТема: Славетний ювілей Буковинського краю Мета
Мета: ознайомити учнів з історією створення Чернівецької області, природними багатствами, соціально-економічним станом та перспективами...
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» iconТема: Чарівний край Черемоша й Прута…
Мета: ознайомити учнів з історією створення Чернівецької області, природними багатствами, соціально-економічним станом та перспективами...
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» icon"затверджую"
Аспіранта (здобувача) кафедри Буковинського державного медичного університету П.І. Б. Тема ”
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» icon"затверджую"
Аспіранта (здобувача) кафедри Буковинського державного медичного університету П.І. Б. Тема ”
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» iconНаказ №46 «23» 03 2012 р м. Чернівці Про створення Центру управління об 'єктом юнеско
Софія Київська І києво-Печерська лавра 1991 р та центр Львова 1998 р відрізняє певна особливість: з одного боку, це об'єкт світової...
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» iconТема : Буковина край, де варто жити
Обладнання: літературна виставка, портрети видатних митців Буковини, добірка аудіо-та відеоматеріалів, геральдика рідного краю
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» iconМета І завдання ознайомчої практики
А також, цілеспрямоване вивчення природи рідного краю, звичаїв населення і господарства рідного краю під керівництвом керівників...
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» iconТема виховної години: Буковина – край, де варто жити Обладнання
Обладнання: літературна виставка, портрети видатних митців Буковини, добірка аудіо-та відеоматеріалів, геральдика рідного краю
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» icon«Література рідного краю» 2 курс Зміст курсу
Викладання курсу «Література рідного краю» невід’ємна частина підготовки фахівців
Тема: «Славетний ювілей Буковинського краю» iconОлена Стаєнна м. Луганськ традиції рідного краю у громадянському вихованні дітей старшого дошкільного віку
Також, до основних громадянських якостей відносять любов до свого народу, краю, вітчизни, толерантність, демократизм, громадянську...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи