Краю мій рідний icon

Краю мій рідний
Скачати 88.21 Kb.
НазваКраю мій рідний
Дата09.08.2012
Розмір88.21 Kb.
ТипДокументиКраю мій рідний -


Буковинська земле !..


Ілащук Л.М.

заступник директора з НВР

у початковій школі ЗОШ №5


Чернівці – 2010 р.За горами, за лісами,

Де трембіти линуть.

Там літа мої лісами

З Черемошем плинуть.

Там мій край, моя земля

Буковина – ненька.

Г.Російчук

Чернівецька область знаходиться на стику Східно-Європейської рівнини й Українських Карпат.

Північна частина Буковини, що власне і становить територію сучасної Чернівецької області, в Х – ХІІ ст. входила до складу Київської Русі. В ХІІ – ХІІІ ст. вона підкорялася Галицько - Волинському князівству, а потім , як більша частина України, потрапила в залежність від Золотої Орди.

У 1359 році Молдавське воєводство, що до того часу входило до складу Угорського королівства, оголосило про свою незалежність і поширило свою владу на всю територію, що пізніше стала іменуватися Буковиною. З початку ХVІІІ ст. Подністров’я утягується до сфери інтересів Російської імперії. Перша світова війна принесла населенню Буковини незлічимі жертви і руйнування. Скориставшись поразкою німецько-австрійського блоку у війні на початку жовтня 1918 року, Румунія зважилась на окупацію Буковини. Наприкінці 30х рр. Буковина, і, насамперед, її північна частина, ввійшла до сфери геополітичних інтересів СРСР. У 1940 році з північної, переважно українцями заселеної, частини Буковини і сусідньої частини Бесарабії утворюється Чернівецька область.

За останні 650 років територія Південної Буковини входила до складу різних держав:

  • Молдавського князівства – 415 років;

  • Австро Угорщини – 143 роки;

  • Румунії - 25 років;

  • СРСР - 48 років

З 1991 року- Чернівецька область складова незалежної України.

Площа області 8100 кв км. ( 1,3 % території України )

Населення області

911,5 тис осібМіське

386,4 тис

( 41,9 %)

Сільське

525,1 тис.

(58,1 %)

Територією Чернівецької області проходить державний кордон протяжністю 404,4 км, в тому числі:

З Румунією -226,4 км, з Республікою Молдова – 178 км.

На півночі з

Тернопільщиною


На заході з Івано-Франківщиною

^ Чернівецька область межує


На південному сході з Республікою Молдова

На північному сході з Хмельниччиною та ВінничиноюНа півдні з РумунієюКорисні копалини представлені в основному мінерально-будівельною сировиною.
Природні ресурси Чернівецької області


Гіпс


Маргелі


Мармур
Вапняки

Нафтогазоносні

родовища
Ангідрид

Кухонна

сіль
Сланці
Кварцити
Джерела мінеральної

води
Область розташована у трьох зонах: лісостеповій (між річками Дністер і Прут), передгірській (між Карпатами та річкою Прут), і гірській – Буковинські Карпати з середньою висотою 900 м над рівнем моря.

У природно ресурсному потенціалі області одне з центральних місць займають лісові і водні ресурси. Усі ріки відносяться до басейну Чорного моря .

Територією області протікає 4240 річок загальною довжиною 8966км. З них понад 4130 річок, струмків довжиною менше 10 км кожна, та 109 річок довжиною понад 10 км. Найбільші серед них – Дністер (290 км в межах області), Прут (108 км), Сірет (100 км) та Черемош (80 км). На північному сході області розташоване глибоководне Дністровське водосховище.

Чернівецька область відноситься до категорії індустріально-аграрних . Провідне місце в економіці займають промисловість та сільське господарство. На продовольчі товари припадає 60% виробництва. Широко відомі м’ясні консерви Новоселицької птахофабрики, концентровані соки з села Кобалчин Сокирянського району. У цілому світі відома продукція Чернівецького машинобудівного заводу.Райони Чернівецької області

Найбільший дар Вижницького району – незаймана природа: чарівні краєвиди, чисте озонове

повітря, гірські річки з порогами, водоспадами. Саме звідси починаються гори Карпати. Найбільш відомі легенди краю про Аннину гору, скарби Довбуша, про Судилів. Одна з печер Довбуша знаходиться на околиці села Виженка. Відома здавна гідрологічна пам’ ятка природи – джерело «Черешенька» із солоною ропою знаходиться поблизу однойменного населенного пункту. З цієї ропи місцеве населення випарювало харчову сіль, природно збагачену йодом та бромом.

Герцаївщина – вкритий буковими лісами та полями чарівний куточок. По території Герцаївського району проходить державний кордон з Румунією. На його території функціонує Свято Вознесенський чоловічий монастир. В мальовничому лісовому урочищі «Банчени» ростуть 24 дуби віком 130 -150 років, а в Тарнавському лісництві – чотири дуби віком 350 – 450 років.

На території Кузьмінського лісництва ^ Глибоцького району, у селі Валя Кузьмін знаходиться віковий дуб «Штефана Великого». Скельний дуб, вік якого - понад 500 років. За переказами, дуб був посаджений Штефаном Великим після перемоги над військом польського короля Альбрехта. А в селі Біла Криниця знаходиться Успенський собор старообрядців.

^ Заставнівський район багатий на історичні події, не раз доводилося захищати мешканцям краю свою землю. Свідком чого є могили-кургани навколо Заставни, вік яких понад 4 тис.років. Район казково багатий будівельними матеріалами. Невичерпні поклади чистого кварцевого піску знаходяться у селах району.

Неперевершена панорама Дністровських заліснених каньйонів з гротами та печерами в його скелях, глибоких балок та долин з численними археологічними рештками розкривається подорожуючим по Кельменеччині. Земляні вали городища ранньо-залізного віку збереглися в селах району. Обріс легендами мис Бузовицького потоку в с. Грушівці, начебто про існування підземного ходу до Дністра.

Кіцманщина – чарівний куточок Буковини. Колись вона була вкрита майже суцільними буковими лісами. У другій половині ХVІІІ ст. в Кіцмані почали інтенсивно розвиватися торгівля і ремесло. Кіцманський ярмарок був найбільшим в краї. Він став настільки відомим у Буковині й за її межами, що грамотою австрійського кайзера Франца ІІ від 31 липня 1798 року Кіцмань одержав статус міста-ярмарку. Також активний розвиток дістали освіта і культура. Навесні 1780 року в Кіцмані було урочисто відкрито початкову школу – першу в Північній Буковині.

Давній сухопутній торговий шлях, який у ХІІ – ХІV ст. проходив з Галича до міста Берлада на Дунаї, й нині виконує свої транспортні функції між Україною і Молдовою. Простягнувся цей шлях через територію Новоселицького району. Неповторні населені пункти району. Милують око просторі, світлі, гарно оздоблені будинки краю, з майстерно виконаним розписом стін, мозаїкою декоративних плиток, ліплення, деталями різьблених дерев’яних прикрас. Пам’яткою етнографії у Новоселицькому районі є вітряк ХІХ ст.. в с.Динівці. Тут існує 14 заповідних об’єктів. До них відноситься карстова печера «Буковинка», поблизу с.Стальнівці, стактитова печера «Попелюшка», поблизу с.Подвірне.

Путильщина – одна з наймальовничіших куточків Буковини. Своєрідна, неповторна, щедра на людське добро і гостинність. Це край віковічних лісів, де панівними породами є ялина, смерека та бук звичайний.

Велике місце в історичній спадщині займають пам’ятки історії. Викликають захоплення - печера Довбуша на перевалі Німчич, Соколиний Камінь, скеля Кам’яна багачка, або Заклята скеля в с. Усть-Путила, камінь Жаба в с.Мариничі. В оточенні могутніх струнких ялиць та смерек розкинулось невелике гірське озеро Буковинське око – єдине в Буковинських Карпатах.

Щорічно кожної останньої неділі травня в Путилі проводиться свято «Виходу на полонини».

Широким плесом розкинулось Дністровське водосховище в межах найвіддаленішого – ^ Сокирянського району. На території району є цінні гідрогеологічні пам’ятки – джерела «Розкопинці» та «Ожевська мінеральна», насичені карбонатно-сульфатно-натрієвими мінералами. Неподалік районного центру знаходиться наймолодше місто Чернівецької області - Новодністровськ. Місто гідроенергобудівників народилося з початком будівництва Дністровського комплексного каскаду ГЕС та ГАЕС у 1973 році. Славиться Сокирянщина своїми садами, завдяки чому в районі розвивається переробна галузь.

Один з найбільших у Чернівецькій області ^ Сторожинецький район. Найдавнішими культовими спорудами якого були православні церкви. На території району є ряд місць з рослинністю, яка характерна тільки для Сторожинецького району, окремі види занесені в Червону книгу. В Красноїльському лісництві знаходиться державний лісовий заказник – резерват унікальних смереково-ялиново-букових насаджень природного походження, окремі екземпляри бука віком 200 і більше років. Також тут знаходиться зоологічний заказник «Зубровиця», який є місцем поселення цінного виду дикої фауни – зубра європейського, занесеного до Червоної книги України.

На Хотинщині визначною історичною, архітектурною та пам’яткою оборонного зодчества ХІІ – ХVІІ ст. являється побудована у ХІІІ –ХVІ ст. на крутих схилах правого берега річки Дністер Хотинська фортеця. Непересічні події європейського значення пов’з Хотином. Тут відбулась Хотинська війна 1621 року, коли українські козаки, очолювані гетьманом Петром Сагайдачним, відіграли вирішальну роль у розгромі величезної армії Османської імперії, яка впродовж кількох століть упокорювала народи Європи і Азії. Неперевершені пам’ятки природи Хотинщини. Поблизу сіл Гринячка та Зелена Липа знаходиться цінний природницй комплекс Дністровської стінки з лісонасадженнями та печерами. Унікальна колонія заселення сірих чапель в кількості 75 гнізд існує з 1950 року в Рухотинському лісництві.

Щедра Буковинська земля на талановитих людей, серед них поети і композитори, вчені, академіки, професори, вчителі і лікарі.

Видатна українська поетеса Ольга Кобилянська проживала в Чернівцях.

У Вижницькому районі народився та розпочав свою творчу діяльність Назарій Яремчук. В Кіцмані пройшли дитячі роки поета і композитора Сидора Воробкевича, в сім’ї письменника Михайла Івасюка народився син Володимир – майбутній композитор. Мешканці Кіцманя пишаються тим, що тут народилися заслужені артисти України Людмила Шкуркіна, Оксана Савчук та Кароліна Куєк (Ані Лорак). До талантів-вихідців з Новоселицикого району належить улюблениця мільйонів слухачів співачка Софія Ротару, співак та композитор Микола Мозговий. Павло Дворський , гідний син України з чудовим голосом родом з Кельменецького району. Батько народної освіти на Буковині Омелян Попович, вишивальниця Ксенія Колотило, поетеса Марія Матіос родом з Путильщини. Яскравою зіркою сьогодення стала поетеса Анничка Дущак, творчість якої відома світу. А Мар’ян Гаденко дав цій поезії крила, поклавши її на музику. Ними гордиться Сторожинецький край.


У які світи полину –

Ще не знаю й не скажу,

Та перлину Буковину

В серці збережу.


Хоч узяв би я орлино

Висоту висот,

Все ж вернуся, Буковино,

До твоїх красот.


О.Лупул

Схожі:

Краю мій рідний iconПрограма курсу за вибором «Рідний край»
Мета курсу – ознайомити учнів з природою, населенням, господарською діяльністю людей свого краю (області, адміністративного району),...
Краю мій рідний iconПрограма курсу за вибором «Рідний край»
Мета курсу – ознайомити учнів з природою, населенням, господарською діяльністю людей свого краю (області, адміністративного району),...
Краю мій рідний iconТема: Славетний ювілей Буковинського краю Мета
Мета: ознайомити учнів з історією створення Чернівецької області, природними багатствами, соціально-економічним станом та перспективами...
Краю мій рідний iconМусаєва Г. Є
Мій університет Вже три роки як мій також. Але, що він означає для мене? Що приховує історія його? А названо як гордо імені М. І....
Краю мій рідний iconТема: Чарівний край Черемоша й Прута…
Мета: ознайомити учнів з історією створення Чернівецької області, природними багатствами, соціально-економічним станом та перспективами...
Краю мій рідний iconМета І завдання ознайомчої практики
А також, цілеспрямоване вивчення природи рідного краю, звичаїв населення і господарства рідного краю під керівництвом керівників...
Краю мій рідний icon«Література рідного краю» 2 курс Зміст курсу
Викладання курсу «Література рідного краю» невід’ємна частина підготовки фахівців
Краю мій рідний iconОлена Стаєнна м. Луганськ традиції рідного краю у громадянському вихованні дітей старшого дошкільного віку
Також, до основних громадянських якостей відносять любов до свого народу, краю, вітчизни, толерантність, демократизм, громадянську...
Краю мій рідний iconЗаява прошу Вас включити в мій індивідуальний навчальний план на 2014 2015 навчальний рік
Прошу Вас включити в мій індивідуальний навчальний план на 2014 2015 навчальний рік наступні вибіркові дисципліни (обрані дисципліни...
Краю мій рідний iconУрок для учнів 6-8 класів
Г. Расійчук "Рідний край", виставка фотографій з пейзажами Буковини, вчитель читає вірш
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи