Методичні рекомендації icon

Методичні рекомендації
Скачати 34.97 Kb.
НазваМетодичні рекомендації
Дата10.08.2012
Розмір34.97 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

Методичні рекомендації

щодо проведення уроку, присвяченого чорнобильській трагедії

Чорнобиль – слово як набат

26 квітня – двадцять шості роковини Чорнобильської катастрофи, найбільшої в історії аварії на атомній електростанції. Аварія, що сталася на Чорнобильській атомній станції в квітні 1986 року, залишається найдраматичнішою та найважчою за своїми наслідками катастрофою в сучасній історії. Вона і зараз впливає на життя мільйонів людей. Її масштаби могли б бути незрівнянно більшими, якби не мужність і самопожертва сотень тисяч учасників ліквідації наслідків аварії – наших співвітчизників. Ризикуючи своїм життям та здоров’ям, вони виконали свій обов’язок і захистили людство від згубного впливу і подальшого розповсюдження радіації. Сотні добровольців тієї квітучої весни відправились на зустріч невідомій небезпеці. Біль Чорнобиля відгукнувся у серці кожного жителя України, назавжди залишаючи у пам’яті народній подвиг ліквідаторів. Вічна пам’ять тим, чиє життя передчасно обірвала Чорнобильська трагедія, людська шана та вдячність героям ліквідаторам.

Вранці 26 квітня 1986 трапилося те, що зараз вважається найбільшою техногенною катастрофою – вибух четвертого реактора на Чорнобильській атомній електростанції. В результаті цього вибуху було викинуто в 400 разів більше радіоактивних речовин, ніж при бомбардуванні Хіросіми.

Перед аварією в реакторі четвертого блоку знаходилося 180—190 тонн ядерного палива (діоксиду урану). Під терміном "аварія" слід розуміти вибух активної зони реактора, що зруйнував сам реактор, захисні конструкції а також залізобетонні споруди, які знаходилися над і поряд з реактором.

За оцінками, які в даний час вважаються найбільш достовірними, в навколишнє середовище було викинуто від 5 до 30 % від цієї кількості. Деякі дослідники ставлять під сумнів ці дані, посилаючись на наявні фотографії і спостереження очевидців, які показують, що реактор практично порожній. Слід, проте, враховувати, що об'єм 180 тонн діоксиду урану складає лише незначну частину від об'єму реактора. Реактор в основному був заповнений графітом; вважається, що він згорів в перші дні після аварії. Крім того, частина вмісту реактора розплавилася і перемістилася через розломи внизу корпусу реактора за його межі. Окрім палива, в активній зоні у момент аварії містилися продукти ділення і трансуранові елементи — різні радіоактивні ізотопи, що накопичилися під час роботи реактора. Саме вони становлять найбільшу радіаційну небезпеку. Велика їх частина залишилася усередині реактора, але найбільш леткі речовини були викинуті назовні, у тому числі:

- всі інертні гази, що містилися в реакторі;

- приблизно 55 % йоду у вигляді суміші пари і твердих часток, а також у складі органічних сполук;

- цезій і телур у вигляді аерозолів.

- частка інертних газів близько половини від сумарної активності.

Забрудненню піддалося більше 200 000 км2, приблизно 70 % — на території Білорусі, Росії і України. Радіоактивні речовини поширювалися у вигляді аерозолів, які поступово осідали на поверхню землі. Залишки радіоактивного палива, продукти радіоактивного розпаду потрапили у навколишнє середовище. Загальна площа території, яка зазнала радіоактивного забруднення, має особливий юридичний статус.

Ця територія поділяється на чотири зони:

- відчуження, яка не має постійного населення;

- зона безумовного відселення;

- зона гарантованого добровільного відселення;

- зона посиленого радіоекологічного контролю.


Наслідки

Уявлення людей про ядерну енергію назавжди змінилося. Від двох надпотужних вибухів через проломи було викинуто велику кiлькiсть уламків конструкцій, таблеток двоокису урану i шматків графіту, 500 млн. кюрі радіоактивних речовин.

Еквівалент потужності вибуху дорівнював 500 атомним бомбам, скинутих на Хiросiму. У перші дні аварії загинуло 30 чоловік, у тому числі: двоє від обвалів конструкцій i опiкiв, решта 28 — від гострої променевої хвороби, 237 учасників з таким же діагнозом було госпiталiзовано. Після них були тисячі.

Фактично оправдано, що на ліквідацію аварії направлялось багато людей – в цьому була необхідність! Люди знали на що йдуть та що втрачають, але розуміли, що це потрібно було робити і робити швидко. У кожного в душі був свій наказ – ВИСТОЯТИ!

За перші п’ять мiсяцiв Чорнобильської трагедії дістали значні дози опромінення 75 тис. осіб, які брали участь у її лiквiдацiї. З них 1874 — одержали дозу понад 25 бер (бiологiчний еквівалент радiацiї).

Загалом від аварії на ЧАЕС постраждало близько 3,5 млн. осіб, у тому числі майже 1,5 млн. дітей, а лiквiдацiї наслiдкiв аварії обійшлась державі в сотні мiльярдiв рублів. Наслідки аварії – вражаючі. За масштабами вони не мають аналогів у свiтовiй атомній енергетиці.

Радіус випадання механічних високорадіоактивних уламків (Твелів, графіту, таблеток палива, металоконструкцій) становив близько 500 метрів. Осідаючі аерозолі поширились в атмосфері на 50 км, а неосiдаючi – на 1000 км. Ця катастрофа до цих пір залишається єдиною з привласненим 7-м рівнем.

.Схожі:

Методичні рекомендації iconМетодичні рекомендації з предмету «Історія української культури»
Методичні рекомендації містять робочу програму з курсу, контрольні питання, рекомендації до семінарських занять, перелік підручників...
Методичні рекомендації iconС. П. Основи сільськогосподарської екології. Методичні рекомендації
Рідей Н. М., Наумовська О.І., Бережняк Є. М., Паламарчук С. П. Основи сільськогосподарської екології. Методичні рекомендації для...
Методичні рекомендації iconС. П. Основи сільськогосподарської екології. Методичні рекомендації
Рідей Н. М., Наумовська О.І., Бережняк Є. М., Паламарчук С. П. Основи сільськогосподарської екології. Методичні рекомендації для...
Методичні рекомендації iconЛ. А. Биченко мотивація персоналу методичні рекомендації
Методичні рекомендації з підготовки до практичних занять І організації самостійної роботи
Методичні рекомендації iconМетодичні рекомендації І тематика курсових робіт
Методичні рекомендації розглянуто і схвалено на засіданні кафедри обліку і аудиту
Методичні рекомендації iconМетодичні рекомендації та завдання
Методичні рекомендації розглянуто і схвалено на засіданні кафедри обліку і аудиту
Методичні рекомендації iconМетодичні рекомендації до курсу дизайн шкільних та офісних інтерєрів для студентів спеціальності
Методичні рекомендації обговорено на засіданні навчально – методичної комісії інженерно – технологічного факультету (протокол №2...
Методичні рекомендації iconМетодичні рекомендації
Методичні рекомендації та завдання до контрольної роботи "Економічна ефективність капіталовкладень" з курсу "Економіка виробництва"...
Методичні рекомендації iconМетодичні рекомендації до виконання лабораторних та практичних робіт із дисципліни " основи стандартизації та управління якістю продукції"
Методичні рекомендації обговорено на засіданні навчально – методичної комісії інженерно – технологічного факультету (протокол №2...
Методичні рекомендації iconМетодичні рекомендації до виконання лабораторних та практичних робіт із дисципліни " основи стандартизації та управління якістю продукції "
Методичні рекомендації обговорено на засіданні навчально – методичної комісії інженерно – технологічного факультету (протокол №4...
Методичні рекомендації iconПрограма та методичні рекомендації
Програма та методичні рекомендації з діалектологічної практики / Укладач: Т. Г. Шевченко.— Запоріжжя: зну, 2006.— 29 с
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи