Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма icon

Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма
Скачати 426.05 Kb.
НазваД. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма
Сторінка1/3
Дата10.08.2012
Розмір426.05 Kb.
ТипДиплом
  1   2   3


Головне управління освіти і науки Чернівецької обласної адміністрації

Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області


Науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи


«Затверджено»

Рішенням обласної Експертної

комісії НМЦППСР ІППОЧО

від 16 лютого 2012р.

протокол № 20

голова Експертної комісії

Д.Д. Романовська


Корекційно-розвивальна програма

практичного психолога Комарівської ЗОШ

І-ІІІ ступенів Кельменецького району

з розвитку пізнавальних процесів

молодших школярів, які мають

труднощі в навчанні


Розробила:

Адамчук Е.Г.

практичний психолог

Комарівської ЗОШ

І-ІІІ ст.


1

^ Пояснювальна записка


Психологічний супровід дітей від самого початку навчання в школі дає змогу здійснювати динамічне спостереження, моніторинг розвитку сфер пізнання, почуттів та емоцій учнів. Однією із форм психологічного супроводу дітей у школі є розвивальні заняття. Робота з корекції пізнавальної сфери молодшого школяра проводиться з метою вдосконалення психічних процесів, що забезпечують успішність навчальної діяльності. Корекційні заняття спрямовані на розвиток недостатньо сформованих сторін психічної діяльності дитини.

Запропоновані розвивальні заняття можна проводити для дітей, які мають низький рівень розвитку психічних процесів відповідно до діагностування. Заняття проводяться емоційно в ігровій формі та з ігровою мотивацією. Тому в даній програмі широко використовуються різноманітні ігри (сюжетно-рольові, дидактичні, з правилами), ігрові завдання , вправи. Запропоновані в програмі завдання не є новими. Їх широко використовують на практиці, більшість з них апробовані в практичній роботі. Деякі з них є модифікаціями відомих психологічних методик та стандартизованих тестів. Ці методики можуть служити для поглибленого вивчення та для корекції пізнавальних процесів дитини.

Мета програми: активізація розвитку пізнавальних процесів, корекція психічних процесів до досягнення рівня вікової норми. Відповідно до мети вироблені завдання програми:

  • сприяти розвитку особистісно активного ставлення до нового;

  • формувати позитивне ставлення до навчання;

  • підвищити рівень розвитку уяви, уваги, пам’яті, мислення молодших школярів, у яких є труднощі у навчанні.

Заняття з розвитку пізнавальних процесів об’єднані певною послідовністю:

• Перші 4 заняття спрямовані на розвиток уяви і фантазії.

• За ними йде блок із 5 занять спрямованих на розвиток концентрації та обсягу уваги із супутнім удосконаленням здатності до переключення та розподілу уваги.

• Наступні 5 занять присвячені розвитку пам’яті й поліпшенню якості відтворення об’єктів запам’ятовування.

• П’ять найважчих занять з розвитку й активізації розумових процесів

• Двадцять перше заняття є підсумковим.

Корекційно-розвивальні заняття з учнями слід проводити щотижня, починаючи з листопада. Загальна кількість занять – 21. Тривалість одного заняття: 30-35 хв.


2

Очікувані результати: після реалізації програми у дітей молодшого шкільного віку підвищиться рівень просторової, дивергентної та творчої уяви, збільшиться творча активність. Діти зможуть швидше зосереджувати, переключати та розподіляти увагу. Зможуть більше запам’ятовувати та швидше встановлювати логічні зв’язки, узагальнювати та абстрагувати.

Методи моніторингу та оцінки ефективності програми:

  1. Методика «Незакінчені фігури» - визначення рівня особливостей уяви і творчих здібностей.

  2. Методика «Проба Мюнстенберга» - визначення ступеня вибірковості й стійкості уваги.

  3. Методика «Запам’ятай фігури» - визначення продуктивності запам’ятовування за допомогою зорового аналізатора.

  4. Методика «Схоже і відмінне» - визначення у дитини аналізу і синтезуТематичний план програми


№п/п

Зміст

Кількість годин

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Вступне заняття

Заняття з розвитку уяви

Заняття з розвитку уваги

Заняття з розвитку пам’яті

Заняття з розвитку мислення

Підсумкове заняття

1 год

4 год

5 год

5 год

5 год

1 год
Всього

21 год3


ЗАНЯТТЯ № 1 (Вступне)


Мета: створити позитивний настрій в групі, розвивати групову взаємодію, почуття єдності, налаштувати дітей на роботу відповідно до завдань програми, зняти напруження.


^ Вправа «Вітання»

Мета: створити позитивний емоційний настрій у групі.

Діти разом з психологом стають у коло, тримаючись за руки, з посмішкою промовляють: « Вітаю. Бажаю здоров’я та гарного настрою».


^ Вправа «Нетрадиційне привітання»

Мета:зняти напруження у групі.

Психолог ділить дітей на пари. Вони стають обличчям одне до одного, їм пропонується привітатися ручками, ніжками, колінками, плечима, носиками тощо. Щоразу партнер у парі повинен змінюватися.


^ Вправа «Цікаво розмовляємо»

Мета: допомогти учням більше дізнатися про своїх одногрупників.

Психолог ділить дітей на пари і пропонує кожній парі поспілкуватися протягом 5 хвилин так, щоб довідатись якомога більше про свого напарника. При потребі психолог допомагає дітям, підказує, які запитання треба ставити. Наприклад: «У тебе є братик чи сестричка, скільки йому (їй) років?», «Чим ти любиш займатися у вільний час?», «Яка твоя улюблена казка?».і т.д. Потім кожна дитина по колу розповідає про свого напарника те, що вона запам’ятала.


^ Вправа « Що чути?»

Мета: розвиток фантазії.

Психолог пропонує дітям закрити очі і послухати тишу. Через 2-3 хвилини кожна дитина розповідає, що вона почула


4

^ ЗАНЯТТЯ З РРОЗВИТКУ УЯВИ

ЗАНЯТТЯ № 2


Вправа « Я придумав»

Мета:розвиток уяви, фантазії.

Матеріали: природний матеріал, пластилін, тканина, кольоровий папір, клей, ножиці.

Психолог пропонує дітям самостійно відібрати природний матеріал або будь-який матеріал, який є в них, щоб придумати образ або композицію на будь-яку тему ( наприклад, « Казкові герої», «Прибульці з іншої планети», тощо). Після цього кожен учень розповідає про свій образ.

Релаксація

Мета: зняти напруження.


^ ЗАНЯТТЯ № 3

Вправа «Уяви, що вийде»

Мета:розвиток просторової уяви.

Учням пропонуються паперові серветки, складені вчетверо ( двічі навпіл). Після того, як серветку склали, в ній зробили фігурний виріз. Необхідно уявити вигляд розгорнутої серветки.


^ Вправа «Що нагадує чорнильна пляма?»

Мета: розвиток дивергентної уяви.

Психолог прикріплює до класної дошки плакат із великою чорною плямою. Учні протягом 1-2 хв записують у зошитах усі предмети, явища, котрі їм нагадує чорнильна пляма або окремі її частини. Потім відбувається обговорення.

^ Вправа « Реклама»

Мета: розвиток творчої уяви.

Психолог пропонує дітям витягнути одну із попередньо заготовлених карток, на якій зображено або написано назву будь-якого предмета (телевізор, виноград, пісок і т.д.). Учні повинні назвати якомога більше призначень даного предмета. Серед них можуть бути не тільки реальні призначення, а й уявні та фантастичні. Цю вправу можна використовувати, як змагання двох команд. Перемагає та команда, яка назвала більшу кількість оригінальних функцій предметів.


^ Вправа « Домалюй предмети»

Мета: розвиток творчої уяви, фантазії.

Психолог пропонує учням малюнки з неповним зображенням предметів. Діти повинні домалювати ці предмети й розфарбувати їх.

Релаксація

Мета:зняти напруження.

5

^ ЗАНЯТТЯ № 4


Гра «Чудові перетворення»

Мета: розвиток творчої уяви.

Психолог пропонує дітям набір геометричних фігур різного кольору і форми, з яких вони складають зображення (статичні або сюжетні). У процесі гри психолог може вводити і деякі обмеження,( наприклад, візерунок скласти тільки з кіл, квадратів, трикутників), тварин – з квадратів або овалів і т.д.

^ Вправа « Чарівні плями»

Мета: розвиток творчої уяви, фантазії.

Психолог пропонує дітям хаотично нанести на папір фарбу, скласти аркуш навпіл, фарбою всередину, внаслідок чого вийдуть плями. Після цього діти мають побачити в плямах якесь зображення і домалювати його.


^ Гра « Придумай розповідь»

Мета: розвивати творчу уяву, мовну активність.

Діти і психолог сідають у коло. Психолог пояснює правила гри.

Психолог. Зараз вам потрібно придумати речення. Я скажу якесь слово, а ви швидко придумаєте з цим словом речення. У ньому повинно бути щось нереальне, фантастичне. Наприклад, я скажу слово «скриня» і передам м’ячика Сашкові. Він візьме його і швидко відповість: «У моєї бабусі є чарівна скриня». Потім він назве своє слово і передасть м’ячика тому, хто сидить поряд.

Слово повинно використовуватися в тій формі, в якій воно пропонується. Так по черзі (по колу) м’ячик передається від однієї дитини до іншої. Якщо дітям важко відповісти, психолог їм допомагає.


^ Гра « Перелік наслідків події» ( за Є.В. Заїкою )

Мета:Розвиток творчої уяви.

Вибирається якась подія, наприклад: «Мисливець підняв гвинтівку і вистрілив у повітря». Потрібно придумати якомога більше наслідків цієї події.


Релаксація

Мета: зняти напруження.


6


^ ЗАНЯТТЯ № 5


Мета:навчити учнів фантазувати, самостійно придумовувати нове; розвивати творчу активність; формувати соціальну компетентність (мотиви поведінки, риси характеру, форми взаємодії з іншими людьми).

Обладнання: іграшковий телевізор, малюнок хлопчика, надписи.

Хід заняття


І. Вступна частина.

Психолог. Дітки, скажіть мені, ви любите дивитися телевізор? А казки любите слухати? Ось цей іграшковий телевізор буде допомагати нам в роботі. Він нам розповість казочку про хлопчика, якого ви бачите на екрані. Але ця казочка не має кінця. І від того, яку кінцівку ви придумаєте і буде залежати доля цього хлопчика.

ІІ. Основна частина.

Одного разу Петрик йшов зі школи додому. Ступаючи по дорозі, він дуже уважно дивився собі під ноги, аби бути впевненим, що не наступить ні на одну комашку. Це був дуже (який?) хлопчик?

― Добрий.

― Правильно, добрий. Він не хотів заподіяти нікому зла. Несподівано Петрик зупинився. Прямо біля його ніг лежала, виблискуючи під променями сонця, абсолютно нова монета.

« Ух,ти!» ― вигукнув хлопчик, ― « Сьогодні, напевно, щасливий день»,― подумав він.

А монета справді була дуже красивою. На одному її боці зображене дерево, а на другому ― дивовижна пташка. Насправді це була чарівна монета, але Петрик, звісно не знав про це. І як тільки він опустив монету собі в кишеню, то відчув щось дуже дивне. Петрикові здалося, що він стає все меншим і меншим, і це відчуття не покидало його, поки він не зробився зовсім крихітним чоловічком ― зростом у 5 см.

― Покажіть на лінійці, який це зріст 5 см? Давайте подумаємо, як ви можете допомогти Петрикові? Пофантазуємо. (^ Релаксація: грає музика, 2хв очі закриті).

― Якби ви були цим маленьким хлопчиком, про що б ви зразу подумали?

― Ви запропонували дуже цікаві догадки, але я зараз розповім про те, що подумав наш Петрик насправді.

― Хлопчик почав думати насамперед про те, як же він тепер буде добиратися додому, але так, як в цій казочці нічого про це не говориться, то ви можете висунути свої припущення з приводу цього. Отже, яким чином


7

Петрик може добиратися до свого дому? Не забувайте, що зріст у нього всього 5 см. (^ Психолог з дітьми обговорюють всі пропозиції).

― Діти, уявіть собі, що поряд з вами ходить така маленька людина. Як ви думаєте вона буде себе зручно почувати поруч з вами?

― Що ця маленька людина буде відчувати? Буде боятися ходити поряд з вами, чи буде почувати себе впевнено?

― Що відбудеться, коли Петрик потрапить додому?

― Що подумають його батьки? Як вони його зустрінуть?

― Що подумають його братик і сестричка?

― Що подумають кішка і собака?

― Що зміниться, коли Петрик буде іти?

― Яку різницю він відчує вночі і коли прокинеться вранці?

― Як ви думаєте у сні яким Петрик себе побачить? А коли прокинеться?

― Ви висловили досить багато припущень. А тепер подумайте і скажіть, що ж трапиться з Петриком у школі?

― Дітки, давайте разом пригадаємо нашу історію. З чого ж усе починалося?

― Сьогодні ми разом доберемося до кінця нашої казочки. Отже, після того, як Петрик став маленьким пройшли цілий день і ніч. Він захотів знову стати таким, яким був раніше. Подумайте і скажіть, як хлопчик може цього добитися?

― А тепер послухайте мене. Хлопчик вирішив поставити чарівну монету на те місце, де знайшов, в надії вирости і стати таким, як був. Він поклав монету вверх тією стороною, на якій було зображене дерево. В той момент, коли монета торкнулася землі, Петрик відчув, що стає все більшим і більшим. Але чарівна монета не знала якого зросту повинен бути хлопчик, і він ріс і ріс, поки зріст його не досяг 3-х з половиною метрів, що було вище стелі в цій кімнаті.

― Ви уявляєте, який це ріст? А тепер уявіть, що поруч з вами ходить така висока людина. Які незручності буде відчувати Петрик?

― Зрозуміло, що хлопчикові не хотілося бути велетнем так само, як він не хотів бути зовсім крихітним. Петрик дуже хотів бути звичайним хлопчиком свого віку. Скажіть, як йому стати таким, яким він був раніше?

― Хлопчик вирішив знову повернутися на те місце, де він знайшов монету. На цей раз він поклав її на землю тією стороною, на якій була зображена пташка. Як тільки він це зробив, то відчув, що швидко зменшується в розмірах. І раптом настав момент, коли перестав зменшуватися. Петрик оглянувся навколо і помітив, що знову став звичайним хлопчиком.

А зараз кожен з вас скаже, як можна було б закінчити нашу казку.


ІІІ. Висновки.


8


― Петрик був би задоволений займатися у вашій групі. Сів би біля тебе (називаю імена тих, хто найкраще відповідав). Подякував би тобі... Чекав би активної допомоги від тебе...

― Як і в кожній, у нашій казочці хороший кінець. І допомогли в цьому ваша доброта, милосердя, увага до інших людей, товариськість, ваше бажання допомогти тим, хто цього потребує.

А телевізор дякує вам за активну участь. Прочитайте, що написано? (Молодці!) І я вам дякую. Заняття закінчене.


9


^ ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ УВАГИ


ЗАНЯТТЯ № 6


Вправа «Що чути?»

Мета: розвиток уміння швидко зосереджуватися.

З сигналом психолога увага дітей звертається почергово то на двері, то на вікно. При цьому їм пропонується послухати і запам’ятати те, що відбувається за дверима й за віком. Потім кожен учень розповідає, що там відбувається.


^ Гра «Будь уважний!»

Мета: розвиток активної уваги.

Діти крокують під мелодію маршової пісні. На слово «зайчики», вимовлене психологом, діти повинні почати стрибати; на слово «коники» ― ніби бити копитами об підлогу; «раки» ― задкувати; «пташки» ― бігати; «лелека» ― стояти на одній нозі.


^ Вправа « Змінений тест Бурдона»

Мета: формування стійкості уваги.

Дітям пропонуються картки із надрукованими 10-20 рядками літер. У кожному рядку по 20 літер. Порядок розташування літер довільний.


И О М Р У К И Л Ф О А Я Б Н В Р И Ш Т Г

Т Г М Ф Р И Я К Ф Н С Т Р Ю Р О М Ї Є Т

^ Діти повинні:

• викреслити всі літери «И»;

• викреслити всі літери «Ф»;

• викреслити всі літери «А» та підкреслити всі літери «Я».

^ Гра «Хор»

Мета: розвиток уміння розподіляти увагу.

Один із учасників гри ― «відгадувач». Він виходить із приміщення. Інші гравці беруть 2-3 рядки відомого вірша, і кожен учень отримує по одному слову. Входить «відгадувач». По команді психолога учасники разом вимовляють кожен своє слово. Потрібно відгадати рядки з вірша. Якщо «відгадувач» не може впоратися із завданням, «хор» повторює слова вірша.


^ Гра « Не поспішай наслідувати»

Мета: розвиток уваги

Психолог, не поспішаючи, робить різні гімнастичні рухи. Діти повторюють


10


його рухи, але з відставанням на один: при першому русі дорослого діти не рухаються, при другому русі ― повторюють перший, при третьому ― другий. Можна ускладнити завдання ― відставати на два рухи.


11


^ ЗАНЯТТЯ № 7


Вправа « Хто уважніший?»

Мета: розвиток мимовільної уваги, оперативної пам’яті, концентрації уваги.

Психолог зачитує 8-12 слів (або демонструє список слів на аркуші паперу) з інтервалом 2-3 сек. (кількість слів учням не повідомляється). До списку слів включаються поняття, які можна об’єднати у 2-3 групи.

Наприклад: «шафа» - «цукерка» - «гвоздика» - «пряник» - «ромашка» - «стіл» - «шоколад» - «тюльпан» - «диван» - «троянда».

Після цього психолог ставить учням такі запитання:

― Які саме назви квітів і скільки їх було у цьому списку?

― Скільки всього слів було у списку?

― у які групи слів можна об’єднати ці слова?


^ Вправа « Вгадай та плесни у долоні» (за Овчаровою)

Мета: розвиток та переключення уваги.

Учням у швидкому темпі зачитуються слова. Почувши слово з вказаним психологом звуком, наприклад «д», діти мають плеснути у долоні.

^ Підвал, портрет, діжка, дрова, хода, дрозд, папір, лінія,дорога.


Вправа «М’ячики з числами»

Мета: розвиток уміння зосереджуватися.

Гравці стоять у колі.Психолог кидає комусь м’ячик невеликого розміру і називає будь-яке число від 1 до 19. Той, кому кинули м’ячик, повинен миттєво відгукнутися, назвавши число на одиницю більше, і знову кинути комусь м’ячик, назвавши при цьому нове число. Забороняється називати число, що йде за тим, на яке відгукнулися.


^ Вправа «Прочитай слова правильно»

Мета: розвиток зосередженості уваги.

Слова написані на дошці з розподілом на склади. Учням пропонується прочитати слова правильно.

^ Фа-ша, Нь-кі, Ш-ла-ко, Здо-гні, Пжля,Ник-чай, Клю.

Для учнів 3-4-х класів пропонуються слова:

Шо-лад-ко, ка-рин-хма, го-вик-сні, пе-ка-люх, ла-к-ри, ве-пед-се-ло, гі-ра-та.


Гра «Слухай оплески»

Мета: розвиток уміння зосереджуватися.

Діти йдуть по колу. Коли психолог зробить один оплеск, вони повинні


12

зупинитися й стати в позу «лелеки» (стояти на одній нозі, руки розвести в сторони). Якщо психолог зробить два оплески, діти повинні стати в позу жаби ( присісти, п’ятки разом, носки та коліна розведені в сторони, руки між ногами на підлозі). На три оплески діти знову починають крокувати.


13


^ ЗАНЯТТЯ № 8

Вправа «Кошик»

Мета: розвивати вміння виділяти предмети за однією характерною ознакою.

Учням 1-2 класів пропонується розділити картки з указаними предметами на групи за однією суттєвою ознакою.

Установка:відберіть у вазу, кошик, шафу предмети, що вказані на картках.

Картки:яблуко, огірок, пальто, туфлі, шкарпетки, цибуля, груша, буряк, шляпа, помідор, персик, плаття, костюм, слива, капуста, морква.


^ Вправа « Спільне та відмінне»

Мета: розвивати вміння виділяти спільні та відмінні ознаки.

Учням пропонується знайти спільне та відмінне у таких предметах:

• поїзд і літак;

• озеро і річка;

• сосна і береза;

• лижі і ковзани.


^ Вправа « Охарактеризуй предмет»

Мета: розвивати розприділення уваги.

Психолог пропонує учням прикметники, якими можна охарактеризувати предмети.

Учням роздаються чисті аркуші, розділені навпіл з написами: ялина і струмок.На окремому аркуші вказані прикметники, якими можна охарактеризувати вказаний предмет. Завдання для учнів: на отриманому аркуші з іменниками, під кожним з них вказати прикметники, які їх характеризують: дзвінкий, бурхливий, пухнастий, вічнозелений, прозорий, високий, говіркий, святковий, чистий, веселий, прикрашений.

  1   2   3

Схожі:

Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconН.І. Малюхова к пед н., доцент ікпп нпу імені М. П. Драгоманова (м. Київ) корекційно-розвивальна спрямованість вивчення геометричного матеріалу на урок
...
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconКолесник А.І. Корекційно – відновлювальна та розвивальна програма
Перший цикл «Я – це я» включає в себе ігрові види діяльності, основна мета яких зниження рівня тривожності, підвищення активності,...
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconГоловне управління освіти І науки Чернівецької облдержадміністрації Чернівецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецький обласний центр практичної психології І соціальної роботи адаптована розвивальна програма
Схвалено рішенням педради комунального закладу «Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа – інтернат №2»
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconМоніторинг якості психологічного супроводу освітніх закладів
Романовська Діана Дорімедонтівна, завідувач науково-методичного центру практичної психології І соціальної роботи чоіппо
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconСтатеве виховання
Курс забезпечений навчально-методичним посібником "Основи психосексуальної культури" (автори Д. Романовська, С. Собкова), рекомендованим...
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconГоловне управління освіти І науки Чернівецької обласної державної адміністрації Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області Науково – методичний центр практичної психології І соціальної роботи
Комплексна розвивальна програма соціального педагога професійно – технічного навчального закладу з формування навичок здорового способу...
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconТема Види та форми роботи
Змістовий модуль Теоретичні та організаційні основи корекційно-педагогічної діяльності
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconТема Види та форми роботи
Змістовий модуль Теоретичні та організаційні основи корекційно-педагогічної діяльності
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconРомановська Д. Д. – завідувач обласного науково-методичного центру практичної психології І соціальної роботи
Основні здобутки психологічної служби системи освіти Чернівецької області у 2009-2010 н р та завдання на 2010-2011 н р
Д. Д. Романовська Корекційно-розвивальна програма iconМіністерство освіти І науки україни
Мета курсу: Надати студентам знання про особливості психічного розвитку глухих І слабочуючих дітей, ознайомити зі змістом І методами...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи