Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» icon

Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес»
Скачати 142.13 Kb.
НазваТовтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес»
Дата10.08.2012
Розмір142.13 Kb.
ТипДокументи

Управління впровадженням інновацій у виховний процес

Підготувала

Куриш Наталія Костянтинівна, методист

з проектування розвитку сільської школи


ТОВТРІВСЬКА ЗОШ І-ІІІст.

Назва інновації

«Управління впровадженням інновацій у виховний процес»
Мета та завдання впровадження інновації

Мета:

Виховання фізично і морально здорової особистості, повноцінного технічного та духовного її становлення, формування навичок здорового способу життя, громадянської і правової культури; створення атмосфери емоційної захищеності, тепла, любові, взаєморозуміння, чуйності, доброзичливості, належних умов для розвитку почуттів; засвоєння базових моральних цінностей та ідеалів, культурних традицій, етичних норм, взаємин між близькими людьми і в суспільному оточенні, виховання культури поведінки, здатності піклуватися про молодших і немічних, забезпечення духовної єдності поколінь, збереження родинних традицій, рідної мови, звичаїв, оберегів, виховання в них національної свідомості і самосвідомості; виховання поваги до законів, прав і свобод людини, розвиток громадянської і соціальної відповідальності; залучення дітей до світу знань, виховання поваги до науки, розвиток прагнення до освіти й творчого самовдосконалення.


^ Основні завдання школи:

Школа як мікроструктура суспільства відображає сучасний рівень і найближчі цілі його розвитку. Виходячи з цього, вона має:

1). Виховати свідомого громадянина правової суверенної Української держави, сформувати повноцінну особистість з міцним здоров’ям і розвиненим почуттям національної гідності.

2). Забезпечити відповідний рівень освіченості виховання підростаючого покоління на історичних, культурних традиціях українського народу та загальнолюдських цінностях, сформувати потребу в самоосвіті, інтелектуальному саморозвитку, духовному і фізичному самовдосконаленню.

3). Забезпечити розвиток усіх духовних сфер особистості: емоційної, інтелектуальної, вольової, враховуючи її нахили, бажання, психофізіологічні особливості, а також потреби соціально-економічного, наукового й культурно-національного розвитку суспільства.

4). Сформувати екологічну культуру, милосердя, повагу до людей інших національностей, терпимість до різних віросповідань, політичних поглядів; зміцнювати почуття любові, шанобливості до батьків, сімейного вогнища. Виробити у школярів уміння і навички аналізу процесів, які відбуваються у суспільстві, навколишньому середовищі, навчити відстоювати особисту позицію і аргументувати власні переконання, дотримуючись культури спілкування і дискусій.

5). Зміцнювати волю, уміння володіти і керувати своїм організмом; забезпечити необхідний мінімум медико-санітарних знань, народної медицини, астрології.

6). З урахуванням потреб народного господарства, а також знань, бажань, здібностей і здоров’я учнів сприяти їм у правильному обранні майбутньої професійної діяльності. Забезпечити необхідний мінімум умінь і практичних навичок ведення домашнього господарства. Задовольняти бажання дітей в здобутті професій, сформувати естетичне ставлення до праці.


Змістом освіти передбачити:

  • особистісно-зорієнтоване навчання;

  • невід’ємність основ національної культури від розвитку особистості, виховання національної самосвідомості;

  • правдиве вивчення історії;

  • врахування вікових особистостей;

  • розширення та поглиблення естетичного, фізичного , екологічного, правового та трудового виховання школярів;

  • впровадження в практику інтегрованих курсів, широких міжпредметних зв’язків, інтерактивних методів, інформаційних технологій, розвиваючого навчання, спрямовані на творчий розвиток особистості.


^ Особливості впровадження досвіду

Споконвіку найсвітліші уми людства міркували над тим, як досягти найповнішого розвитку людини, що зробити для того, щоб не зруйнувати особистість. Висновок один – особистість треба плекати й оберігати, все життя невтомно працювати над формуванням духовних цінностей – життєдайного джерела особистості.

Ми живемо у надзвичайно складний час. Інколи дорослі не можуть пояснити зміни, які відбуваються у суспільстві. Всі негаразди, незгоди у світі, державі не обминають дитячі душі. А ті біди, про які 30-40 років тому ніхто не знав, у даний час стали реальністю.

Людство хвилює СНІД, наркоманія, дитяча проституція, втрачають свою цінність такі найкращі людські якості, як скромність, смиренність, щедрість, доброзичливість, поміркованість.

Китайський філософ Конфуцій вважав категорію людяності найголовнішою властивістю людини.

Педагогічний колектив школи виробив певну систему виховної роботи з учнями. Кожен класний керівник впевнений, що дитина не може вирости поганою, якщо щодня буде орієнтуватися на виконання моральних норм – заповідей:

 1. Роби добро.

 2. Бійся скривдити людину.

 3. Люби і прощай людей.

 4. Стався до людей так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе.

 5. Пізнай себе і світ.

 6. Знайди мету свого життя.

 7. У хвилини розпачу не втрачай віри в себе, зумій сказати:

“Життя прекрасне, воно продовжується!”.

Фактично, це і є педагогічні принципи, яких дотримуються у школі всі і вчителі і вихованці. Але багаторічний педагогічний досвід допоміг зробити однозначний висновок: основний рушійний фактор у вихованні дитини є сім’я. І як би школа ефективно не будувала свою роботу, необхідних результатів вона не отримає, коли не буде справжнього виховання в родині, сім’ї. Народна педагогіка – оптимальний варіант співдружності сім’ї і школи. Творча співпраця батьків, дітей і вчителів позитивно впливає на формування учнівського колективу, виховання в учнів людяності, поваги до старших, доброзичливого відношення до товаришів.

З

цією метою у школі організовано роботу університету народної педагогіки «Родинонька», яким керує Шкварчук Н.С. Університет народної педагогіки об’єднує велику шкільну родину: батьків, вчителів, учнів.

Великою шкільною сім’єю, до якої ходять батьки,

дідусі і бабусі, вчителі, учні, громадськість села

оформлено у школі “Світлицю родинного

виховання”.Тут збираються батьки, для того, щоб

вирішувати важливі життєві проблеми щодо

виховання дітей. При кабінеті працює “Школа

молодої сім’ї”, “Круглий стіл для татів”. Для

батьків учнів старшокласників організовано роботу клубу “Орієнтир”. Кожної п’ятниці збираються на своє засідання матері, адже вони організували “Вечорниці з матусями”. Дівчатка вчаться вишивати, ткати, співати, а головне слухають життєві розповіді своїх матусь, адже найголовніше для дівчинки це навчитися стати в майбутньому гарною і вірною дружиною, люблячою матусею. Роботою університету народної педагогіки керує рада організаторів. Щомісяця центр інформації випускає газету “Родинонька”.

Рада організаторів, до складу якої ввійшли батьки, вчителі, учні-старшокласники організувала роботу гуртків, що ведуть батьки.


Так, під керівництвом бабусь Спіжавка Катерини та Харюк Софії діти вчаться давнього ремесла – ткацтва. Мудрості буковинської кухні вчать дівчат Шеленко Євгенія, Чернецька Марія, Маник Тетяна.


Прагнуть батьки того, щоб діти не забули народні звичаї та обряди, щоб ожила народна пісня. З цією метою працює гурток “Народна пісня – злет душі людської”. Керують роботою гуртка Спіжавка Марта Онуфріївна та Статуєва Орися Георгіївна.

Члени гуртка створили фольклорний колектив “Товтряни”, у репертуарі якого відтворені обряди села Товтри – коляда, Великдень, весілля, маланкування.

Уже другий рік працює у школі гурток юних різьбярів по дереву, яким керує дідусь Князь Петро Георгійович. Люблять дівчатка вишивати гладдю і хрестиком, стрічками і бісером, а навчають їх мами і бабусі – кращі вишивальниці села – Ящук Ганна, М’якота Ганна, Барабаш Марія, Барабаш Галина, Шкварчук Ганна. Цікавими є заняття гуртка комп’ютерної справи, яким керує батько і дідусь Колотайло Іван Іванович.

Всі заходи, які проводяться у школі, не обходяться без батьків. Використовуються нетрадиційні методи роботи – це відкриті уроки для батьків, педради за участю батьків та учнів, дні добрих справ, сімейні свята у школі, вечори великої родини.

Велику роль у вихованні учнів і батьків відіграє Світлиця родинного виховання. Переступивши поріг світлиці, привертає увагу образ Матері Божої, вишитий бісером, молитва за батьків, а також книга народної мудрості. На стенді «Батькам, котрі колись були дітьми… Дітям, котрі будуть батьками…» члени інформаційного центру розміщують поради батькам і учням з різних життєвих проблем.

Товтри – дуже гарне село, у якому живуть прекрасні родини, що є прикладом для наслідування. На великому стенді «Розгортаю життя, як сувій полотна» можна побачити фотомонтажі і розповіді про родини Івана і Софії Барабашів, Георгія і Софії Новаковських, Івана і Софії Ходоровських. Окрему сторінку відведемо розповідям про багатодітні родини Василя і Софії Слободянів, Івана і Ганни Спіжавків, Софії і Василя Кацюків.

Життя, як велика ріка, інколи бурхлива і зла. Розбушувавшись вона може витворяти багато непередбачених ситуацій. Як не прикро, але є сім’ї, у яких одна матір або батько виховують дітей і їхні діти є взірцем для інших. Для розповідей про таких матерів і дітей відведено сторінку «Можна вибирати друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати». Про батьків Калинюка Івана, Щербака Василя, які після смерті дружин присвятили своє життя вихованню дітей розповідають сторінки стенду «Іскорка батьківського тепла».

Багатьох наших вихованців найдорожчою людиною називають бабусю. Дітей приваблює бабусине тепло серця, мудрість. Не секрет, що через важкі фінансові проблеми 17 дітей шкільного віку залишилися жити з бабусями, а батьки виїхали за кордон. На бабусині плечі лягла важка ноша – виховання онуків. Ми захоплюємося мудрістю, витримкою стареньких жінок, які замінюють матір і батька. Саме їм, бабусям – Ящук Ганні, Бочулинській Катерині, М’якота Софії, Дідух Ганні, Дребет Ганні, Шкварчук Ганні, Барабаш Марії присвячені розповіді на стенді “Я до неї серцем любо пригорнуся, хай сіяє сонце, як моя бабуся».

Неабияке значення мають розповіді про сім’ї, які у парі прожили 65, 55, 50, 40 років. Це цікаві розповіді під рубрикою «У радості і горі все життя» про родини Івана і Софії Ходоровських, Софії та Івана Князів, Степана і Марії Кухліїв, Івана та Ганни Петрусяків, Георгія і Марії Малинників.

Пролітають роки, виростають діти і журавлевим ключем вилітають у самостійний світ. А у батьків щемить серце – чи правильний шлях обирає син чи дочка. Звичайно допомагає батькам і учням клуб «Орієнтир». Саме на його заняттях батьки і діти довідуються про професії, про навчальні заклади. Привертає увагу стенд з фотографіями випускників на виробництві.


^ Очікувані та отримані результати

Східна мудрість гласить: якщо ви плануєте на один рік – вирощуйте рис, на 20 років – вирощуйте сад, на століття – вирощуйте людей. Щоб бачити свою державу сильною, квітучою, потрібно виховувати і в себе, і в молодого покоління працьовитість, патріотизм, професіоналізм, порядність, гуманність. І левова частка цієї функції припадає на освіту, тобто на школу.

Учителем школа стоїть! І може він багато, адже перед ним – дитяча (людська) душа. Тому і проводять вчителі роботу з учнями так, щоб не просто було всім цікаво, а головне, щоб виросли справжніми людьми – готовими до життєвих труднощів і незгод. Не секрет, що ставлення до навчання значної частини дітей байдуже, а до учнів, які добре вчаться, - іронічне або навіть і зверхнє.

Як підняти інтерес до знань, до книги?

Відповідь на це питання хвилює кожного вчителя. Приходимо до спільної думки, що допомогу можна відчути добре організувавши самоврядування. Головним завданням роботи якого є навчити дітей керувати і підкорятись в колективі, створити в школі атмосферу взаємодовіри, наблизити учнів до вчителів і навпаки, залучити кожного члена колективу до спільної праці. Керує роботою учнівського університету «Активіст» вища учнівська рада, до складу якої обираються учні, які є відповідальними (радниками) за такі ділянки роботи:

 • успішність та відвідування учнями школи;

 • дисципліну і порядок, попередження правопорушень;

 • санітарний стан і збереження майна;

 • організацію дозвілля;

 • роботу з молодшими школярами;

 • спортивно-масову роботу;

 • національне і культурне відродження;

 • інформаційний центр;

 • господарську роботу;

 • волонтерський рух;

 • роботу центру «Любителі природи»;

 • роботу центру зони учнівської дії.

Всі учні 5-11 класів об’єднуються у факультети. Кожен факультет має свою назву і напрямок роботи. Учні 1-4 класів створили один підготовчий факультет «Дзвіночок».

Керує роботою кожного факультету рада на чолі з деканом. Вищу учнівську раду очолює ректор університету, який обирається на рік на загальношкільній конференції таємним голосуванням. Кожного року, у травні, вища учнівська рада на звітно-виборній конференції звітує про свою роботу.

Вища учнівська рада ставить перед собою такі головні завдання: виховати непересічну особистість, людину високої правової культури, соціально зорієнтовану, духовно багату, національно свідому. Об’єднати всі зусилля для добрих і корисних справ, розвивати власні здібності і таланти, прививати любов і повагу до своєї родини, до славних традицій України, краю, села. Девізом роботи учнівського університету учні обрали такі заклики: «Пропонуй! Плануй! Організовуй! Виконуй!»

З метою реалізації здібностей кожного учня, вища учнівська рада організувала змагання між класами за право називатися «Зразковий клас року».

У кожному класі організовано змагання між класами за право носити звання «Учень року».

Щоб не помилитися в оцінці роботи факультетів, кожного понеділка проводяться робочі лінійки, на яких підводяться підсумки роботи факультетів – класів за тиждень. Лінійку проводять учні чергові класу під керівництвом чергових учнів членів вищої учнівської ради.

Протягом тижня у кожному класі члени ради факультету ведуть рапорт.

Дітям у школі цікаво. Про це свідчать анкетування учнів і ті справи, які проводяться з їх ініціативи. Село Товтри поділено на зони учнівської дії. На кожному куті живуть люди, які потребують підтримки і допомоги молодих рук. Це ветерани Великої Вітчизняної війни, вдови, одинокі, інваліди. Учні допомагають по господарству, садять присадибні ділянки і збирають урожай.

35 старшокласників об’єдналися у волонтерський загін «Добре серце». Волонтери – справжні патріоти свого села, його минулого і майбутнього. Учні розчистили більше 100 могил на старому сільському цвинтарі, упорядкували його. Доглядають за могилою священника Теофіла Драчинського – засновника політичної організації «Руська бесіда», та могилою священника Василя Ферлієвича, автора першої друкованої книги на Буковині «Псалми».

На базі волонтерського загону активно працює агітбригада, завданнями якої є боротьба за екологію, за здоровий спосіб життя, пропоганда найкращих людських якостей – добра, людяності, милосердя. Члени волонтерського загону розчищують джерела, відвідують ветеранів і стареньких одиноких жителів.

Не секрет, що є учні, які курять, пробують алкоголь і навіть наркотики. Тому проблема формування особистості є центральною темою і предметом осмислення вчителів, батьків, учнів.

У школі створено клуб «За здоровий спосіб життя», метою якого є пропоганда здорового способу життя, навчання боротися зі шкідливими звичками, виховувати бажання вести здоровий спосіб життя, виховувати чистоту і благородство думок і почуттів, прищеплювати учням знання, уміння і навички, які допоможуть їм протягом усього життя зберігати і зміцнювати своє здоров’я та правову культуру. Клуб має 6 секцій: «Таємниці краси та здоров’я», «Слухати – розуміти – взаємодіяти», «Світлофор», секція правової культури, «Культура дозвілля», секція «Довіра».

Відомо, що складне економічне становище в нашій країні, соціально-економічна криза, брак у багатьох людей пріорітету здоров’я та усвідомлених мотивацій вести здоровий спосіб життя – все це створило сприятливий грунт для стрімкого зростання тенденцій вживання алкоголю, нікотину, наркотичних речовин.

Тому саме з метою профілактичної роботи організовано роботу клубу «За здоровий спосіб життя», яким керує біолог нашої школи Спіжавка М.В.

Робота кожної секції має своє завдання, але найголовніше – формування непримиренності до антисуспільної поведінки.

Неабияке значення відіграють заходи, які допомагають учням стати в житті людиною. Година спілкування «За здоровий спосіб життя», проведена у 7 класі класним керівником Шеманською Г.В. застерігає учнів від бід, виступ агітбригади «Молодь за здоровий спосіб життя» допомагає зрозуміти, які нещастя і біди несе алкоголізм.

На довго запам’ятається учням захід, проведений спільно з батьками «Умій жити за заповідями Бога», «Зустріч з народними умільцями», «Від усієї душі вітаємо шановані родини».


^ Шляхи реалізації

  • організація безперервного удосконалення фахової майстерності та підвищення професійної компетентності педагогічних працівників школи;

  • науковість, систематичність, послідовність, наступність, безперервність, масовість;

  • врахування особливостей школи;

  • оперативність, гнучкість у роботі з батьками;

  • вивчення кожної сім’ї як фактора формування особистості;

  • вивчення психолого-педагогічних умов, родинного виховання, виховного потенціалу сім’ї;

  • вироблення спільних вимог шкільного і родинного виховання;

  • залучення батьків до участі у шкільному процесі виховання школярів. Організація роботи університету народної педагогіки “Родинонька”;

  • виховання у дітей почуття свого роду, вивчення родоводу, усвідомлення свого минулого як частини історії народу, піклування про продовження роду, збереження і примноження традицій. Організація занять спецкурсу для учнів 8 класу “Основи родинного виховання” за авторською програмою, спецкурсу для 10 класу “Етика і психологія сімейного життя”, спецкурсу “Українознавство” для учнів5-9 класів;

  • вивчення і впровадження звичаїв і традицій рідного краю. Заняття гуртків, що ведуть батьки;

  • проведення родинних свят, вшанування багатодітних сімей, зустрічі із старожилами села, з людьми особливої долі, акції милосердя, благодійні обіди, робота Світлиці родинного виховання.


^ Основні завдання:

 • розвиток почуття любові до Батьківщини і свого народу як основи духовного розвитку особистості, шанобливого ставлення до історичних пам’яток, традицій, обрядів, звичаїв рідного краю;

 • формування естетичних смаків і почуттів, уміння розрізняти прекрасне і потворне у мистецтві і житті;

 • розвиток моральної чистоти, поваги до жінки, жінки-матері, жінки-берегині роду, почуття дружби, кохання, підготовка до подружнього життя, прищеплення навичок виховання дітей у сім’ї;

 • формування навичок самоврядування, соціальної активності і соціальної відповідальності суб’єкта громадянського суспільства у процесі практичної громадської діяльності школи;

 • розвиток моральних почуттів і рис особистості (доброти, справедливості, честі, гуманності, поваги до себе й інших), формування в учнів розуміння норм загальнолюдської і народної моралі;

 • розвиток правосвідомості – формування правової культури, вільне володіння державною мовою, засвоєння основ державного і кримінального права, активна протидія випадкам порушення законів;

 • формування у шкільної молоді розуміння, що людина – частина природи; залучення молоді до активної екологічної діяльності, виховання дбайливого ставлення до природних багатств України;

 • формування основ естетичної культури, розвиток художніх здібностей і почуттів особистості;

 • фізичне вдосконалення, розвиток потреби у здоровому способі життя; гармонійний розвиток духовного, фізичного та психічного здоров’я;

 • статеве виховання учнів, підготовка їх до сімейного життя, формування культурно-сімейних і статевих відносин.


Форми реалізації:

 • структура виховної роботи школи;

 • структура роботи учнівського університету громадської активності і національного відродження учнів “Активіст”(план);

 • структура роботи університету народної педагогіки «Родинонька»(план);

 • клуб “За здоровий спосіб життя (план);

 • робота музею історії села Товтри (план);

 • робота етнографічного музею “Дідусева хата (план);

 • робота Світлиці родинного виховання (план);

 • робота школи профілактики правопорушень(план);

 • робота загону волонтерів “Добре серце (план);

 • МО класних керівників(план);

 • постійно діючий семінар для батьків , учнів, вчителів “Школа здоров’я, доброти та успіху;

 • зустрічі з шанованими родичами;

 • сімейні свята у школі;

 • відкриті уроки для батьків;

 • дні добрих справ;

 • святкування великих релігійних свят і обрядів;

 • свята вулиці “Вечори великої родини”.
Схожі:

Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconУправління впровадженням інновацій у навчальний процес
Концепція загальної середньої освіти (12-річна школа) проголошує: „Загальноосвітня школа України має здійснити прорив до якісно нової...
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconСумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка Бібліотека Навчально-виховний процес у вищій школі Інформаційний список літератури за 1 квартал Суми
Андрушкевич, Ф. Компаративний аналіз особливостей освітніх інновацій у системах освіти [Текст] : зарубіжний досвід / Ф. Андрушкевич...
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconУпровадження здоров’язберігаючих технологій у навчально-виховний процес освітніх закладів
Н, початкової і дошкільної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка 15 березня 2013 року...
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconКласифікація банківських інновацій Інноваційна діяльність банків Сутність поняття «банківська інновація»
Вперше визначення терміну «інновації» будо зроблено австрійським економістом Й. Шумпетер в 1939 р в роботі «Кон’юнктурні цикли»....
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconПристайлівський нвк: зош і-іііст.; Днз нечай Ілля
Хіх ст. Епоха вільного підприємництва привертає нині увагу багатьох дослідників та науковців в зв’язку з тим, що її всебічне вивчення...
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconНаказ №40 Про підсумки проведення моніторингу викладання предметів «Етика», «Основи здоров’я», «Природознавство», «Художня культура» у 5-9-их класах знз області
Кельменецькій гімназії, зош І-ІІІ ст с. Бабин Кельменецького району, Сокирянській зош І-ІІІ ст. №1, Романковецькій гімназії Сокирянського...
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconО. С. Телетов // Зб тез доповідей Третьої міжнародної науково-практичної конференції «Маркетинг інновацій І інновації в маркетингу». 29. 10 10. 2010. Суми : Папірус. 2010. С. 204-206 (0,13 друк арк.)
Тєлєтов О. С. Проблеми інноваційного розвитку в сучасному світі / О. С. Телетов // Зб тез доповідей Третьої міжнародної науково-практичної...
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconНаказ №165 м. Севастополь Про проведення міського конкурсу
Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних...
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconПрограма проведення круглого столу семінару директорів шкіл нового типу на тему „ Впровадження інноваційних технологій в навчально-виховний процес 27 жовтня 2009 р
Особистісно-орієнтоване управління навчально-виховним процесом гімназії №2: впровадження інноваційних технологій
Товтрівська зош і-іііст. Назва інновації «Управління впровадженням інновацій у виховний процес» iconМетодичні вказівки до практичних занять, самостійної роботи та обов’язкового домашнього завдання з курсу „провайдинг інновацій" для студентів спеціальності 000014 „Управління інноваційною діяльністю"
Провайдинг інновацій” для студентів спеціальності 000014 „Управління інноваційною діяльністю”
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи