Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") icon

Урок Тема. "Футлярність" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання "Людина в футлярі" та " Ротшильдова скрипка")
Скачати 269.31 Kb.
НазваУрок Тема. "Футлярність" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання "Людина в футлярі" та " Ротшильдова скрипка")
Дата10.08.2012
Розмір269.31 Kb.
ТипУрок
1. /Chehov/Chevov_urok.docУрок Тема. "Футлярність" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання "Людина в футлярі" та " Ротшильдова скрипка")

УрокТема. “Футлярність” героїв А.П.Чехова. ( Оповідання “Людина в футлярі” та ” Ротшильдова скрипка”)

Мета: систематизувати знання про життя і творчість письменника, ознайомити з оповіданнями“Людина в футлярі” та ” Ротшильдова скрипка”, проаналізувати художній світ оповідан­ня; дати характеристику головним героям творів; розвивати навички роботи з бібліографічним матеріалом, ведення лаконічних записів і навичок аналізу малого епічного жанру, виховувати людяність, повагу до оточуючих, любов до ближніх.

Обладнання : портрети А.П.Чехова, медіапроект “ Життєвий і творчий шлях А. П. Чехова”, уривки з художнього фільму “Людина у футлярі ”, тексти оповідань “Людина у футлярі ” та Ротшильдова скрипка “ українською мовою, афоризми А.П.Чехова, виставка книг письменника, скрипка.

Тип уроку : засвоєння нових знань .

Хід уроку.

Ніхто не розумів так ясно і тонко трагічність дрібниць життя, ніхто до нього не зумів так правдиво показати людям нікчемну

картину їхнього життя в хаосі міщанської буденності.

І.Оголошення теми, мети і плану уроку

План уроку.

 1. А. П .Чехов - один із найбільших російських письменників останніх десятиліть ХІХ століття. 2. Особливості оповідань А.П.Чехова. 3. Засудження “ футлярності ” ( оповідання “Людина у футлярі ”) 4. Трагедія занапащеного життя Якова Бронзи (оповідання Ротшильдова скрипка “) ІІ. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Життєвий і творчий шлях А. П .Чехова Вступне слово вчителя . Одним із найвизначніших російських письменників останніх десятиліть ХІХ століття вважають А.П.Чехова . Він, як новеліст і драматург, зробив особливо вагомий внесок у всесвітню художню літературу, його твори мали великий резонанс у різних країнах .Про його творчість написано безліч досліджень різними мовами . Мабуть, і в новому ХХІ столітті інтерес до цього майстра не зменшиться.

 • Представлення медіапроекту “ Життєвий і творчий шлях А. П .Чехова” ( Випереджальне завдання виконане групою учнів )

Слово вчителя. Душа А.П.Чехова знаходилась в постійній наполегливій праці. ” Надо себя дрессировать,”- писав А.П.Чехов в листі до дружини, з радістю помічав позитивні зміни в характері: ” Должен сказать тебе, что от природы характер у меня резкий …, но я привык сдерживать себя, ибо распускать себя порядочному человеку не подобает.” А.П.Чехов виховував свій характер і намагався впливати на своїх братів .

Він складає цілу програму морального самовдосконалення: “Воспитанные люди, по моему мнению, должны удовлетворять следующим условиям : - Они уважают человеческую личность, а потому всегда снисходительны, мягки, вежливы, уступчивы. … - Они сострадательны не к одним только нищим и кошкам . Они болеют душой и от того, чего не увидишь простим глазом … - Они чистосердечны и боятся лжи, как огня…Они не болтливы и не лезут с откровенностями, когда их не спрашивают… - Из уважения к чужим ушам они чаще молчат… Они не суетны. Их не занимают такие фальшивые бриллианты, как знакомства с знаменитостями… - Истинные таланты всегда сидят в потемках, в толпе, подальше от выставки…Даже Крылов сказал, что пустую бочку слышнее, чем полную… ”

ІІІ. Систематизація набутих знань. Проблемне запитання: “ Чому А.П.Чехов працює в жанрі оповідань, а не продовжує традиції своїх попередників – романістів ? ” Варіанти відповідей : Час романів, широких полотен життя йшов у небуття . Почалася епоха переоцінки цінностей, розчарувань в програмах спасіння та оновлення Росії . Помер Ф.Достоєвський, у Толстого почалася довга пауза в романній творчості. Криза широкої епічної форми висунула на перший план жанр оповідання. Але оповідання Чехова вирішують ті ж серйозні проблеми, що й великі епічні форми.

Бесіда (визначення первинного сприйняття текстів та емоційного настрою учнів).

 • Визначте жанр творів. Чи є підстави зробити висно­вок, що “Людина в футлярі” та “Ротшильдова скрипка “ оповідання? Пригадай­те, що це за жанр.

•Словникова робота.

Оповідання - невеликий прозовий твір, в яко­му змальовується одна подія з життя головного героя.

•Складання таблиці, яка переконує, що дані твори — оповідання.


Ознаки жанру

Людина в футлярі”

Ротшильдова скрипка “

1.Невелика кількість дійових осіб.


2.Нетривалий час дії.

3.Невеликий обсяг.

4.Прозова форма.

5.Одна подія із життя головного героя.

Белікова його колеги, Буркін, Коваленко Михайло Савич, Варенька; вчителі


Декілька сторінок.


Бажання головного героя одружитися, смерть

Яків Бронза,його дружина Марфа, Ротшильд, жителі містечка (лудильник Мойсей Ілліч Шахкес, фельдшер Максим Миколайович). Три доби.

Декілька сторінок.


Смерть дружини, переосмислення цінностей .
Аналіз оповідання “Людина в футлярі ” Історія створення оповідання. Слово вчителя. Теми та образи для своїх творів А.П.Чехов брав з життя. Навчаючись у Т аганрозькій гімназії (1869 -1879 р. ) юний письменник спостерігав панування деспотизму, брехні, чиношанування. Прообраз Белікова- реальна особа – інспектор Дьяконов, який жив під девізом: “Як би чого не вийшло”. Завдяки таким вихователям Таганрозька гімназія нагадувала арештантські роти . Звичайно, серед викладачів були й такі, які допомогли становленню творчої особистості митця . Із вчительського середовища Чехов виділяв Ф. П.Покровського, викладача історії, який на уроках з любов’ю говорив про Шекспіра, Гете, Пушкіна, але особливо про Щедріна, якого обожнював . Помітивши в Чехові гумористичний талант, Покровський дав йому прізвисько “ Чехонте”, яке незабаром стало псевдонімом письменника – початківця Під час роботи над твором учні занотовують головні риси “ футлярності” героя, ” беліковщини”. “Футлярність” героя або ” беліковщина Аналіз образу Белікова

 • Евристична бесіда.

Зупинимося на деталях портрета Белікова

—Яка деталь домінує в описі?

—Про що свідчить ця деталь?

—Як зображує автор спосіб життя Белікова?

—Що ми знаємо про життя Белікова?

—Яким, на вашу думку, є життєвий принцип Белікова?

—У портреті героя ми виділяємо як домінуючу де­таль чохол. На яких деталях наголошується в подаль­шому описі життя і поведінки героя?

Вибудовується синонімічний ряд: чохол —футляр - ящик.

—Чому саме на цих деталях наголошує оповідач?

 • Які стосунки склалися у Белікова з колегами?

—Чому товариські стосунки називаються "обов'язком"? Чи були у Белікова товариші?

—Яким було ставлення колег до Белікова?

 • Чому "порядні" і "мислячі" люди боялися Белікова?

—Який предмет викладає Беліков у гімназії ? Яким є ставлення до свого предме­та?

—З ким порівнюється Беліков? Чому?

Випробовування коханням головного героя оповідання: сюжетна інтрига та її розв'язка

—Яка подія, на думку оповідача Буркіна та його співрозмовника Івана Івановича, могла б змінити життя Белікова: "От тут би і відібрати у нього калоші та парасольку"?

 • Чи закохався наш герой?

 • Знову з'являється символічна деталь — фут­ляр. Що ховає Беліков у цей футляр?

—Знайдіть у тексті і прочитайте портрет героїні. На які особливості поведінки звертає увагу оповідач? Про що говорять деталі портрета?

 • Які порівняння вживає оповідач? Чому

 • Згадайте портрет Белікова. Які порівняння вживає автор там?

—Як Варя сприйняла міркування Белікова?
Перегляд епізоду художнього фільму“Людина в футлярі ” Побачення Белікова та Вареньки.

 • Чи можна взагалі уявити Белікова одруженим?

 • Як змінилося життя Белікова після загального рішення одружити його?

—Чому Варенька, яка бачила, який Беліков, була ладна вийти за нього заміж?

 • Чому потрапив він під вплив умовлянь колег, що він повинен одружитися?

 • Чи освідчився Беліков? Що зупиняло йо­го?

 • Чому лякає жвавий характер Вареньки?

 • Про який скандал говорить Буркін, оцінюючи його як грандіозний, той, що зупинив розвиток подій у напрямі освідчення, що зупинив "один з тих не­потрібних, дурних шлюбів, яких у нас від нудьги та знічев'я бувають тисячі"?

 • Що дивного було в поведінці Белікова наступ­ного дня?

 • Чому ж так обурився Коваленко, чому сказав, що "пошле до чортів собачих" тих, хто буде втручати­ся в його домашні та родинні справи? Яким було ставлення Коваленка до Белікова?

Відвідини Беліковим Коваленка.

—Чим закінчилася зустріч?

—Що стало причиною його смерті, на вашу дум­ку?

 • Яким Буркін запам'ятав його в останню мить

 • Звернемо увагу на таке словосполучення: "хо­вати — це велика приємність". Чи не вражають вас ці слова Буркіна ?

—Чи змінилося життя в місті після смерті Белі­кова?

 • Чи є вихід? Співрозмовник Буркіна Іван Івано­вич у розпачі говорить: "Ні, більше жити так немож­ливе!" - Чи є надія?

Підбиття підсумку: учні зачитують результати нотаток і роблять висновки :


Футлярність” героя або ” беліковщина”: --трепет перед усіма, хто має владу над іншими, стоїть вище на суспільній драбині --страх перед усім новим, незвичним, загнаним у чіткі параграфи, циркуляри, закони --боязнь висловлювати свої думки, виявляти власні почуття --страх індивіда перед людьми ; --страх перед моральними настановами, пересудами, забобонами суспільства, побоювання їх порушити --острах перед виявом природного у житті

А.П.Чехов зобра­зив трагізм життя, викрив штучність людських по­чуттів, бездуховність.

Не можна жити, ховаючись від життя, людина не повинна бути боязкою і нерішу­чою, вона має право на свободу, мрію і щастя.

ІV. Оповідання ” Ротшильдова скрипка”

А.П.Чехов увійшов у світову літературу як творець нового типу прози, дуже стислої і в той же час дуже насиченої і глибокої, зокре­ма завдяки майстерно втіленому підтексту, промовис­тим деталям. Оповідання "Скрипка Ротшильда" — один із шедеврів письменника, що являє собою довер­шений зразок органічного поєднання надзвичайно глибокого змісту та досконалої форми.

Оповідання має автобіографічні елементи: батько А.П.Чехова за характером неврівноважений, самодур, займався торгівлею. Самостійно опанував гру на скрипці, займався живописом у вільний від торгівлі час.Його артистизм передався дітям. Можливо, саме він і став прототипом Якова Бронзи.

Інсценізація : діалог двох Яковів: трунаря і творця.

2 (творець). Роблю я труни добрі, міцні.

 1. (трунар). Але замовлення на дитячі трунки беру дуже неохоче і роблю їх без мірки, з презирством. Сказати прав­ду, не люблю займатися дурницями.

 2. (творець). Дуже добре граю на скрипці, особливо російських пісень на весіллях.

1 (трунар). Це дає мені невеликий прибуток: Шахкес пла­тить 50 коп. за день, не враховуючи подарунків від гостей. Пауза.

 1. - й. Я ніколи не буваю у доброму настрої, бо мені раз у раз доводиться зазнавати страшенних збитків. Наприк­лад, у неділі й свята грішно працювати, понеділок — важ­кий день, і таким чином протягом року набирається до двохсот днів, коли мимоволі доводиться сидіти склавши руки; А це ж які збитки! Коли хтось у місті справляє весі­лля без музики або Шахкес не запрошує мене в оркестр, то це ж збиток. Поліцейський надзиратель був — теж зби­ток: два роки хворів, і я терпляче ждав, коли мені буде робота, але він виїхав до губернського міста лікуватися, там і помер. Збиток? Збиток! Принаймні карбованців на десять, бо труну довелося б робити дорогу, з глазетом.

2- й. Думки про збитки допікають мені, особливо ноча­ми; тоді я кладу поруч себе на постіль скрипку і, коли всякі дурниці лізуть до голови, торкаю струни, скрипка в пітьмі бринить, і мені стає легше.

1-й. Шостого травня моя дружина Марфа занедужала. Вона важко дихала, пила багато води і хиталася, але все ж таки вранці сама витопила піч і навіть ходила по воду. Пауза.

1 - й . Я цілий день грав на скрипці; коли ж зовсім стем­ніло, взяв записника, до якого щодня записував свої збит­ки, і з нудьги став підбивати підсумок за рік. Нарахував понад тисячу карбованців. Це так приголомшило мене, що я кинув рахівницю на підлогу і затупав ногами. Думав про те, що коли б цю пропащу тисячу карбованців покласти до банку, то за рік відсотків назбиралося б щонайменше сорок карбованців. Отже, і тут теж збиток. Одне слово, куди не повернись, скрізь самі збитки, й край! 2-й. Коли моя дружина, помираючи, мала щасливий вираз обличчя, неначе вона бачила смерть, свою визволитель­ку; і шепталася з нею, я чомусь згадав, що за все життя, здається, ні разу не приголубив її, не пожалів, ні разу не догадався купити їй хусточки або принести з весілля чогось солоденького, а тільки кричав на неї, лаяв за збитки, кидав­ся на неї з кулаками... 1 - й. Я заборонив їй пити чай, бо й без того втрати ве­ликі, і вона пила тільки гарячу воду. 2- й. Лише перед її смертю я зрозумів, чому вона має таке дивне, радісне обличчя, і мені стало моторошно. Пауза. 1 - й. Коли фельдшер Максим Миколайович, старий, про якого всі в місті говорили, що хоч він і питущий і б'ється, але тя­мить більше, ніж лікар, посилаючись на зайнятість, відмо­вився лікувати Марфу, сказавши: Пожила старенька, пора й честь знати, — неначе від нього залежало, померти старій чи жити, я відповів: Воно, звісно, справедливо зволите ска­зати, Максиме Миколайовичу, але дозвольте висловитися, всякій комашці жити хочеться.

2- й. Потім я суворо і насмішкувато глянув на лікарню і сказав: Понасаджувано вас тут, артистів! Багатому, не бійсь, по­ставили б банки, а для бідного чоловіка й однієї п'явки по­жалів. Іроди! 1- й. Коли приїхав з лікарні додому, я згадав, що завтра Іоанна Богослова, післязавтра Миколи Чудотворця, а потім неділя, потім понеділок— важкий день. Чотири дні не мож­на буде працювати, а Марфа, мабуть, помре в якийсь із цих днів; отже, труну треба робити сьогодні. Я взяв свій заліз­ний аршин, підійшов до жінки і зняв з неї мірку. Потім вона лягла, а я перехрестився і почав робити труну.

Коли роботу було закінчено, я надів окуляри і записав до своєї книжки:

”Марфі Івановій труна — 2 крб. 40 коп.. Пауза. 2- й. Коли востаннє Марфа спитала, дивлячись на мене радо: Пам'ятаєш, п'ятдесят літ тому нам Бог дав дитину з біленьким волоссячком? Ми з тобою тоді все на річці сиділи і пісень співали... під вербою. — І гірко посміхнувшись, вона дода­ла: — Померла дівчинка, я напружив пам'ять, але?!! Ніяк не міг згадати ні дитинки, ні верби. Пауза.

1-й. Коли Марфу поховали, я був дуже задоволений, що все так чесно, благопристойно й дешево і ні на кривду нікому.

Прощаючись востаннє з Марфою, я помацав рукою труну і подумав: Добра робота!

2- й. Та коли я повертався з кладовища, мене охопила сильна туга. Я чогось занедужав: дихання було гаряче й важке, ослабли ноги, хотілося пити. Згадав знову, що за довгі роки подружнього життя я ні разу не подумав про Марфу, не звернув на неї уваги, наче вона була кішкою або собакою. Мені хотілося плакати!!! Пауза. 2- й. І раптом у моїй пам'яті, як живе, постало малятко з біля­вим волоссям і верба, про яку говорила Марфа, і річка, а на річці качки та гуси. Я заплющив очі, і в моїй уяві пропливли величезні стада білей гусей. Пауза.

1-й. Увечері і вночі мені ввижалося малятко, верба, риба, різані гуси, і Марфа, схожа в профіль на птаха, якому хочеться пити, і бліде, злякане обличчя Ротшильда, і якісь пики насувалися з усіх боків і бубоніли про збитки. Я перекидався з боку на бік і разів п'ять вставав з ліжка, щоб пограти на скрипці.

1-й. Ідучи додому з лікарні, я міркував, що від смерті буде тільки одна користь: не треба ні їсти, ні пити, ні пла­тити податки, ні ображати людей... Від життя людині — зби­ток, а від смерті — користь.

2 - й. Це міркування, звісно, справедливе, але все-таки прикро й гірко: чого на світі такий дивний порядок, що жит­тя, яке дається людині тільки раз, минає без користі? Пауза.

2- й. Не жаль мені помирати, та як тільки я побачив скрипку, у мене защеміло в грудях. Скрипки не можна взяти з собою, і тепер вона зостанеться сиротою... Притискаючи до грудей скрипку, я думав про втрачене життя, потім заграв...

Лунає тужлива мелодія, що виконується на скрипці у виконанні учениці.

Грав сам не знаю що, але вийшло жалісне і зворушливе; і чим глибше я думав, тим сумніше співала скрипка. І сльози бризнули з очей на скрипку.

Дискусія Людина: трунар чи творець?. ( В процесі дискусії учні заповнюють таблицю)

Видиме : трунар (чорне)

Невидиме: творець ( біле )

V. Підсумки уроку, оцінювання. • Підсумкове слово вчителя. Чим же є людина за Чеховим? Вона водночас і трунар (ремесло Якова в оповіданні має символічне значення), який з кожним своїм виробом ховає, закопує в землю і свої найк­ращі якості, і музикант, митець, творець, здатний бачити і примножувати Красу, Духовність. Яку альтернативу обирає людина, залежить від неї самої. •Визначте проблеми, які порушує автор в оповіданнях “Людина в футлярі” та “Ротшильдова скрипка”.

(Оповідання невеликі за обсягом, та поліфонічні за про­блемами, над якими замислюється автор).

VІ .Домашнє завдання : підготувати розгорнуту відповідь на запитання: У чому трагедія Белікова та Якова Бронзи ?


Урок

Тема. “Футлярність” героїв А.П.Чехова. ( Оповідання “Людина в футлярі” та ” Ротшильдова скрипка”)

Мета: систематизувати знання про життя і творчість письменника, ознайомити з його творчою лабораторією, дати можливість учням відчути себе читачами-пошуковцями, тлумачами смислів художнього світу оповідан­ня; розвивати навички роботи з бібліографічним матеріалом, ведення лаконічних записів і навичок аналізу малого епічного жанру, виховувати моральні якості .

Обладнання: портрет А.П.Чехова, медіапроект “ Життєвий і творчий шлях А. П . Чехова”, художній фільм “Людина у футлярі ”, тексти оповідань “Людина у футлярі ”та Ротшильдова скрипка “ українською мовою, афоризми А.П.Чехова, виставка книг письменника .

Тип уроку : засвоєння нових знань .

Ніхто не розумів так ясно і тонко трагічність дрібниць життя,

ніхто до нього не зумів так правдиво показати людям нікчемну картину їхнього життя в хаосі міщанської буденності.

Хід уроку.

І.Оголошення теми, мети і плану уроку

План уроку.

1. А. П .Чехов - один із найбільших російських письменників останніх десятиліть ХІХ століття. 2. Особливості оповідань А.П.Чехова. 3. Засудження “футлярності” ( оповідання “Людина у футлярі ”) 4. Трагедія занапащеного життя Якова Бронзи (оповідання Ротшильдова скрипка “) ІІ . Життєвий і творчий шлях А. П .Чехова Вступне слово вчителя . Одним із найбільших російських письменників останніх десятиліть ХІХ століття вважають А.П.Чехова . Він, як новеліст і драматург, зробив особливо вагомий внесок у всесвітню художню літературу, його твори мали великий резонанс у різних країнах .Про його творчість написано безліч досліджень різними мовами . Мабуть, і в новому ХХІ столітті інтерес до цього майстра не зменшиться.

Медіапроект “ Життєвий і творчий шлях А. П .Чехова” ( Випереджальне завдання групи учнів )

Слово вчителя. Душа А.П.Чехова знаходилась в постійній наполегливій праці.” Надо себя дрессировать,”- писав А.П.Чехов в листі до дружини, з радістю помічав позитивні зміни в характері: ” Должен сказать тебе, что от природы характер у меня резкий … но я привык сдерживать себя, ибо распускать себя порядочному человеку не подобает.” А.П.Чехов виховував свій характер і намагався впливати на своїх братів .

Він складає цілу програму морального самовдосконалення: “Воспитанные люди, по моему мнению, должны удовлетворять следующим условиям : Они уважают человеческую личность, а потому всегда снисходительны, мягки, вежливы, уступчивы. … Они сострадательны не к одним только нищим и кошкам . Они болеют душой и от того, чего не увидишь простим глазом … Они чистосердечны и боятся лжи, как огня…Они не болтливы и не лезут с откровенностями, когда их не спрашивают… Из уважения к чужим ушам они чаще молчат… Они не суетны. Их не занимают такие фальшивые бриллианты, как знакомства с знаменитостями… - Истинные таланты всегда сидят в потемках, в толпе, подальше от выставки…Даже Крылов сказал, что пустую бочку слышнее, чем полную… ”

ІІІ. Систематизація набутих знань. Проблемне запитання: “ Чому А.П.Чехов працює в жанрі оповідань, а не продовжує традиції своїх попередників – романістів ? ” Варіанти відповідей : Час романів, широких полотен життя йшов у небуття . Почалася епоха переоцінки цінностей, розчарувань в програмах спасіння та оновлення Росії . Помер Ф.Достоєвський, у Толстого почалася довга пауза в романній творчості. Криза широкої епічної форми висунула на перший план жанр оповідання. Але оповідання Чехова вирішують ті ж серйозні проблеми, що й великі епічні форми.

Бесіда (визначення первинного сприйняття текстів та емоційного настрою учнів).

• Створення проблемної ситуації шляхом визначення жан­рових особливостей оповідання. .

Перший акорд аналізу визначить емоційний настрій учнів, рівень первинного сприйняття тексту.

 • Чиє серед вас такі, які прочитали твори А. П. Чехова із захопленням? Що його зумовило?

Обгрун­туйте свою думку.

 • Визначте жанр творів. Чи є підстави зробити висно­вок, що “Людина в футлярі” та “Ротшильдова скрипка “оповідання? Пригадай­те, що це за жанр.

•Словникова робота.

Оповідання - невеликий прозовий твір, в яко­му змальовується одна подія з життя головного героя.

•Складання таблиці, яка переконує, що дані твори — оповідання.


Ознаки жанру
Людина в футлярі”

Ротшильдова скрипка “

1.Невелика кількість дійових осіб.


2.Нетривалий час дії.

3.Невеликий обсяг.


4.Прозова форма.


5.Одна подія із життя головного героя.
Белікова його колеги, Буркін, Коваленко Михайло Савич, Варенька; вчителі


Декілька сторінок.


Бажання головного героя одружитися, смерть

Яків Бронза,його дружина Марфа, Ротшильд, жителі містечка (лудильник Мойсей Ілліч Шахкес, фельдшер Максим Миколайович).

Три доби.


Декілька сторінок.


Смерть дружини, переосмислення цінностей .Аналіз оповідання “Людина в футлярі ”

Історія створення оповідання .Слово вчителя .Теми та образи для своїх творів А.П.Чехов брав з життя .Навчаючись у Таганрозькій гімназії (1869 -1879 р. ) юний письменник спостерігав панування деспотизму, брехні, чиношанування .Прообраз Белікова- реальна особа – інспектор Дьяконов, який жив під девізом: “ Як би чого не вийшло ”. Завдяки таким вихователям Таганрозька гімназія нагадувала арештантські роти .Звичайно, серед викладачів були й викладачі, які допомогли становленню творчої особистості митця . Із вчительського середовища Чехов виділяв Ф. П.Покровського, викладача історії, який на уроках з любов’ю говорив про Шекспіра, Гете, Пушкіна, але особливо про Щедріна, якого обожнював . Помітивши в Чехові гумористичний талант, Покровський дав йому прізвисько “ Чехонте”, яке незабаром стало псевдонімом письменника – початківця Під час роботи над твором учні занотовують головні риси “ футлярності” героя,” беліковщини”. “Футлярність” героя або ” беліковщина”:

Аналіз образу Белікова Визначимо, які художні прийоми використовує автор для розкриття образу Белікова:

 • портрет;

 • ставлення Белікова до оточуючих (колег), до своєї роботи;

—ставлення до Белікова його колег

— спосіб життя героя;

 • життєві принципи;

 • мовна характеристика героя.

Зупинимося на деталях портрета Белікова

—Яка деталь домінує в описі?

—Про що свідчить ця деталь?

—Як зображує автор спосіб життя Белікова?

—Що ми знаємо про життя Белікова?

—Яким, на вашу думку, є життєвий принцип Белікова?

—У портреті героя ми виділяємо як домінуючу де­таль чохол. На яких деталях наголошується в подаль­шому описі життя і поведінки героя?

Вибудовується синонімічний ряд: чохол —футляр - ящик.

—Чому саме на цих деталях наголошує оповідач?

 • Які стосунки склалися у Белікова з колегами?

—Чому товариські стосунки називаються "обов'язком"? Чи були у Белікова товариші?

—Яким було ставлення колег до Белікова?

 • Чому "порядні" і "мислячі" люди боялися Белікова?

—Який предмет викладає Беліков у гімназії?Яким є ставлення до свого предме­та?

—З ким порівнюється Беліков? Чому?

Випробовування коханням головного героя оповідання: сюжетна інтрига та її розв'язка

—Яка подія, на думку оповідача Буркіна та його співрозмовника Івана Івановича, могла б змінити життя Белікова: "От тут би і відібрати у нього калоші та парасольку"?

 • Чи закохався наш герой?

 • Знову з'являється символічна деталь — фут­ляр. Що ховає Беліков у цей футляр?

—Знайдіть у тексті і прочитайте портрет героїні. На які особливості поведінки звертає увагу оповідач? Про що говорять деталі портрета?

 • Які порівняння вживає оповідач? Чому

 • Згадайте портрет Белікова. Які порівняння вживає автор там?

—Як Варя сприйняла міркування Белікова?
Перегляд епізоду художнього фільму“Людина в футлярі ” Побачення Белікова та Вареньки.

 • Чи можна взагалі уявити Белікова одруженим?

 • Як змінилося життя Белікова після загального рішення одружити його?

—Чому Варенька, яка бачила, який Беліков, була ладна вийти за нього заміж?

 • Чому потрапив він під вплив умовлянь колег, що він повинен одружитися?

 • Чи освідчився Беліков? Що зупиняло йо­го?

 • Чому лякає жвавий характер Вареньки?

 • Про який скандал говорить Буркін, оцінюючи його як грандіозний, той, що зупинив розвиток подій у напрямі освідчення, що зупинив "один з тих не­потрібних, дурних шлюбів, яких у нас від нудьги та знічев'я бувають тисячі"?

 • Що дивного було в поведінці Белікова наступ­ного дня?

 • Чому ж так обурився Коваленко, чому сказав, що "пошле до чортів собачих" тих, хто буде втручати­ся в його домашні та родинні справи? Яким було ставлення Коваленка до Белікова?

Перегляд епізоду художнього фільму “Людина в футлярі ”. Відвідини Беліковим Коваленка.

—Чим закінчилася зустріч?

—Що стало причиною його смерті, на вашу дум­ку?

 • Яким Буркін запам'ятав його в останню мить

 • Звернемо увагу на таке словосполучення: "хо­вати — це велика приємність". Чи не вражають вас ці слова Буркіна ?

—Чи змінилося життя в місті після смерті Белі­кова?

 • Чи є вихід? Співрозмовник Буркіна Іван Івано­вич у розпачі говорить: "Ні, більше жити так немож­ливе!" - Чи є надія?

Підбиття підсумку: учні зачитують результати нотаток і роблять висновки : “Футлярність” героя або ” беліковщина”: --трепет перед усіма, хто має владу над іншими, стоїть вище на суспільній драбині --страх перед усім новим, незвичним, загнаним у чіткі параграфи, циркуляри, закони --боязнь висловлювати свої думки, виявляти власні почуття --страх індивіда перед людьми ; --страх перед моральними настановами, пересудами, забобонами суспільства,побоювання їх порушити --острах перед виявом природного у житті

А.П.Чехов зобра­зив трагізм життя, викрив штучність людських по­чуттів, бездуховність.

Не можна жити, ховаючись від життя, людина не повинна бути боязкою і нерішу­чою, вона має право на свободу, мрію і щастя.

ІV. Оповідання ” Ротшильдова скрипка”

А.П.Чехов увійшов у світову літературу як творець нового типу прози, дуже стислої і в той же час дуже насиченої і глибокої, зокре­ма завдяки майстерно втіленому підтексту, промовис­тим деталям. Оповідання "Скрипка Ротшильда" — один із шедеврів письменника, що являє собою довер­шений зразок органічного поєднання надзвичайно глибокого змісту та досконалої форми.

Оповідання має автобіографічні елементи : батько А.П.Чехова за характером неврівноважений, самодур, займався торгівлею . Самостійно опанував гру на скрипці, займався живописом у вільний від торгівлі час .Його артистизм передався дітям . Можливо, саме він і став прототипом Якова Бронзи .

Інсценізація : діалог "двох" Яковів: трунаря і творця.

2 (творець). Роблю я труни добрі, міцні.

 1. (трунар). Але замовлення на дитячі трунки беру дуже неохоче і роблю їх без мірки, з презирством. Сказати прав­ду, не люблю займатися дурницями.

 2. (творець). Дуже добре граю на скрипці, особливо російських пісень на весіллях.

1 трунар. Це дає мені невеликий прибуток: Шахкес пла­тить 50 коп. за день, не враховуючи подарунків від гостей. Пауза.

 1. - й. Я ніколи не буваю у доброму настрої, бо мені раз у раз доводиться зазнавати страшенних збитків. Наприк­лад, у неділі й свята грішно працювати, понеділок — важ­кий день, і таким чином протягом року набирається до двохсот днів, коли мимоволі доводиться сидіти склавши руки; А це ж які збитки! Коли хтось у місті справляє весі­лля без музики або Шахкес не запрошує мене в оркестр, то це ж збиток. Поліцейський надзиратель був — теж зби­ток: два роки хворів, і я терпляче ждав, коли мені буде робота, але він виїхав до губернського міста лікуватися, там і помер. Збиток? Збиток! Принаймні карбованців на десять, бо труну довелося б робити дорогу, з глазетом.

2- й. Думки про збитки допікають мені, особливо ноча­ми; тоді я кладу поруч себе на постіль скрипку і, коли всякі дурниці лізуть до голови, торкаю струни, скрипка в пітьмі бринить, і мені стає легше.

1-й. Шостого травня моя дружина Марфа занедужала. Вона важко дихала, пила багато води і хиталася, але все ж таки вранці сама витопила піч і навіть ходила по воду. Пауза.

1 - й . Я цілий день грав на скрипці; коли ж зовсім стем­ніло, взяв записника, до якого щодня записував свої збит­ки, і з нудьги став підбивати підсумок за рік. Нарахував понад тисячу карбованців. Це так приголомшило мене, що я кинув рахівницю на підлогу і затупав ногами. Думав про те, що коли б цю пропащу тисячу карбованців покласти до банку, то за рік відсотків назбиралося б щонайменше сорок карбованців. Отже, і тут теж збиток. Одне слово, куди не повернись, скрізь самі збитки, й край! 2-й. Коли моя дружина, помираючи, мала щасливий вираз обличчя, неначе вона бачила смерть, свою визволитель­ку; і шепталася з нею, я чомусь згадав, що за все життя, здається, ні разу не приголубив її, не пожалів, ні разу не догадався купити їй хусточки або принести з весілля чогось солоденького, а тільки кричав на неї, лаяв за збитки, кидав­ся на неї з кулаками...

1 - й. Я заборонив їй пити чай, бо й без того втрати ве­ликі, і вона пила тільки гарячу воду.

2- й. Лише перед її смертю я зрозумів, чому вона має таке дивне, радісне обличчя, і мені стало моторошно. Пауза.

1 - й.Коли фельдшер Максим Миколайович, старий, про якого всі в місті говорили, що хоч він і питущий і б'ється, але тя­мить більше, ніж лікар, посилаючись на зайнятість, відмо­вився лікувати Марфу, сказавши: "Пожила старенька, пора й честь" знати", — неначе від нього залежало, померти старій чи жити, я відповів: "Воно, звісно, справедливо зволите ска­зати, Максиме Миколайовичу, але дозвольте висловитися, всякій комашці жити хочеться".

2- й. Потім я суворо і насмішкувато глянув на лікарню і сказав: "Понасаджувано вас тут, артистів! Багатому, не бійсь, по­ставили б банки, а для бідного чоловіка й однієї п'явки по­жалів. Іроди!"

1- й . Коли приїхав з лікарні додому, я згадав, що завтра Іоанна Богослова, післязавтра Миколи Чудотворця, а потім неділя, потім понеділок— важкий день. Чотири дні не мож­на буде працювати, а Марфа, мабуть, помре в якийсь із цих днів; отже, труну треба робити сьогодні. Я взяв свій заліз­ний аршин, підійшов до жінки і зняв з неї мірку. Потім вона лягла, а я перехрестився і почав робити труну.

Коли роботу було закінчено, я надів окуляри і записав до своєї книжки:

"Марфі Івановій труна — 2 крб. 40 коп.". Пауза.

2- й. Коли востаннє Марфа спитала, дивлячись на мене радо: "Пам'ятаєш, п'ятдесят літ тому нам Бог дав дитину з біленьким волоссячком? Ми з тобою тоді все на річці сиділи і пісень співали... під вербою. — І гірко посміхнувшись, вона дода­ла: — Померла дівчинка", я напружив пам'ять, але?!! Ніяк не міг згадати ні дитинки, ні верби. Пауза.

 1. й. Коли Марфу поховали, я був дуже задоволений, що все так чесно, благопристойно й дешево і ні на кривду нікому.

Прощаючись востаннє з Марфою, я помацав рукою труну і подумав: "Добра робота!"

2- й. Та коли я повертався з кладовища, мене охопила сильна туга. Я чогось занедужав: дихання було гаряче й важке, ослабли ноги, хотілося пити. Згадав знову, що за довгі роки подружнього життя я ні разу не подумав про Марфу, не звернув на неї уваги, наче вона була кішкою або собакою. Мені хотілося плакати!!! Пауза.

2- й.І раптом у моїй пам'яті, як живе, постало малятко з біля­вим волоссям і верба, про яку говорила Марфа, і річка, а на річці качки та гуси. Я заплющив очі, і в моїй уяві пропливли величезні стада білей гусей. Пауза.

 1. й. Увечері і вночі мені ввижалося малятко, верба, риба, різані гуси, і Марфа, схожа в профіль на птаха, якому хочеться пити, і бліде, злякане обличчя Ротшильда, і якісь пики насувалися з усіх боків і бубоніли про збитки. Я перекидався з боку на бік і разів п'ять вставав з ліжка, щоб пограти на скрипці.

1-й. Ідучи додому з лікарні, я міркував, що від смерті буде тільки одна користь: не треба ні їсти, ні пити, ні пла­тити податки, ні ображати людей... Від життя людині — зби­ток, а від смерті — користь.

2- й. Це міркування, звісно, справедливе, але все-таки прикро й гірко: чого на світі такий дивний порядок, що жит­тя, яке дається людині тільки раз, минає без користі? Пауза.

2-й. Не жаль мені помирати, та як тільки я побачив скрипку, у мене защеміло в грудях. Скрипки не можна взяти з собою, і тепер вона зостанеться сиротою... Притискаючи до грудей скрипку, я думав про втрачене життя, потім заграв...

Лунає тужлива мелодія, що виконується на скрипці.

Грав сам не знаю що, але" вийшло жалісне і зворушливе; і чим глибше я думав, тим сумніше співала скрипка. І сльози бризнули з очей на скрипку.

Дискусія "Людина: трунар чи творець?". ( В процесі дискусії учні заповнюють таблицю)

Видиме : трунар (чорне) Невидиме: творець ( біле )


V.Підведення підсумків . • Підсумкове слово вчителя.

Чим же є людина за Чеховим? Вона водночас і трунар (ремесло Якова в оповіданні має символічне значення), який з кожним своїм виробом ховає, закопує в землю і свої найк­ращі якості, і музикант, митець, творець, здатний бачити і примножувати Красу, Духовність.

Яку альтернативу обирає людина, залежить від неї самої. •Визначте проблеми, які порушує автор в оповіданнях “Людина в футлярі” та “Ротшильдова скрипка”.

(Оповідання невеликі за обсягом, та поліфонічні за про­блемами, над якими замислюється автор.

1.Проблема духовності та людяності.

2.Проблема марно прожитого життя.

3.Проблема співіснування з іншими людьми.

4.Проблема ототожнення людини і предмета).

VІ .Домашнє завдання: Підготувати розгорнуту відповідь на запитання: "У чому трагедія Белікова та Якова Бронзи ?"

Схожі:

Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconКонкурс навчально методичних розробок «Дітям про Шопена» Урок монографія 6 клас (Тема семестру «Музика як мова почуттів»)
Урок рекомендовано провести в І семестрі 6 класу (Тема «Музика як мова почуттів») І використати одну з чотирьох годин резервного...
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconОповідання з історії чернівецької області програма спецкурсу для 5 класу (35 год., 1 година на тиждень) пояснювальна записка програма спецкурсу з «Оповідання з історії Чернівецької області»
Україною, розвитку регіону як полікультурного та поліконфесійного європейського феномену ХІХ ст. Звертається увага на розвиток Чернівців...
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconУрок у предмет Клас Учитель Тема

Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconГігієнічне обгрунтування вибору тест-культури для вивчення транслокаційних властивостей щодо кадмію І свинцю (за результатами патентно-інформаційного пошуку)
Ання І можуть викли­кати токсичний вплив на рослину І людину. Актуальність проблеми є в тому, що надходження вм відбувається по складній...
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconХарківської обласної ради пути дальнейшего развития творческой инициативы
Урок – особенно хороший урок – сравним с театральным действием. Сценарий, постановка, актёры, декорации – все эти театральные понятия...
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconТема 2 тема 2 середовище життєдіяльності людини програмна анотація
Навколишнє середовище — це вся сукупність природних та антропогенних факторів, у середовищі яких існує людина
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconТема 2 тема 2 середовище життєдіяльності людини програмна анотація
Навколишнє середовище — це вся сукупність природних та антропогенних факторів, у середовищі яких існує людина
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconУрок // Історія та правознавство. 2008. №22-23-24. С. 86-88
Україна у Великій Вітчизняній війні. 5 клас. Інтегрований (математика-історія) узагальнюючий урок
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconДокументи
1. /Клавиатура.docx
2. /Почта в Интернет.docx
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconНикифорак Світлана Юріївна вчитель початкових класів Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №27 Розробка першого уроку
Діти, я хочу подарувати вам незвичайний урок – урок у формі усного журналу. І присвячую його рідній Буковині
Урок Тема. \"Футлярність\" героїв А. П. Чехова. ( Оповідання \"Людина в футлярі\" та \" Ротшильдова скрипка\") iconТема 5: Людина І політика План
Роль особи як суб’єкта політики визначається І виявляється на соціальному, інституційному І персоніфікованому рівні
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи