3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб icon

3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб
Назва3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб
Дата13.09.2012
Розмір62.6 Kb.
ТипДокументи

3.04.2012

Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу НТБ

(обмін досвідом)

 

начальник відділу  ІОЦ НТБ ВНТУ Яремчук В. Л.

 

Зараз ні в кого не виникає сумнівів щодо необхідності впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу НТБ. Виходячи зі своїх умов та можливостей кожна бібліотека іде своїм шляхом автоматизації.

На першому етапі автоматизації з двох шляхів (автоматизації бібліотечних процесів та автоматизації обслуговування читача) ми вибрали обслуговування читача. З кінця 1991 р. почали автоматизацію використовуючи ППП ISIS і з вересня 1994 р. здійснюємо автоматизоване довідково-бібліотечне та інформаційне обслуговування читача, інші задачі.

В 2004 році ми підійшли до необхідності впровадження сучасних засобів автоматизації. Було обрано ППП УФД «Бібліотека». Переваги цього пакета такі:

 

-       низька вартість (≈ 19 тис. грн.);

-       це єдиний вітчизняний пакет, який використовують понад 200 бібліотек в Україні, що свідчить про його адаптованість до українських стандартів;

-       рекомендований міністерством освіти і науки, молоді та спорту України;

-       можливість отримувати консультації розробника пакету, вдосконалювати ПЗ, безкоштовно отримувати нові версії пакету.

 

Пакет забезпечує автоматизацію як бібліотечних процесів так і обслуговування читача і може працювати під керуванням операційних систем Windows і Linux.

Для впровадження пакету УФД “Бібліотека”  розроблено план ровитку комп'ютерної мережі НТБ. На даний час мережа містить  25 робочих станцій (під ОС Windows) і  3 сервери (сервер для обслуговування читачів, сервер для співробітників бібліотеки і сервер-роутер для підключення локальної бібліотечної мережі до інших локальних мереж та  Інтернет). Крім того є резервний сервер локальної бібліотечної мережі і сервер на якому  розміщено сайт бібліотеки з електронним каталогом книг і журнальних статей та  пошуковою системою, який доступний з мережі Інтернет за адресою - http://lib.vntu.edu.ua/. Всі сервера працюють під керуванням серверної ОС CentOS Linux.

 Виходячи з наших умов та можливостей, роботи з УФД /Бібліотека ми почали з середини 2006 р., паралельно виконувалися роботи по підтримці старої системи автоматизації ISIS, навіть деякий час користувача обслуговували по двох технологіях ISIS та УФД.

На той час ми мали в БД ЕК під ISIS 150 тис. записів (назв) інформації по 7 БД. А це кропітка праця всієї бібліотеки на протязі 15 років.

На відміну від інших бібліотек, користувачів УФД/Бібліотека, які могли з нуля почати впровадження, або відмовитися від декількох тисяч введених записів, ввести їх по новому, ми не мали права ігнорувати п’ятнадцятирічну працю бібліотекарів. А тому не просто впроваджували пакет УФД/Бібліотека, а переводили автоматизацію з ISIS на сучасні технології, що значно важче ніж просто впроваджувати пакет. Було розроблено програмне забезпечення для адаптації БД ЕК ISIS під УФД.  Разом з розробником пакета розроблено такі програми:

 

-       по адаптації структури БД;

-       по бібліотечним вихідним формам;

-       по бухгалтерським документам та ін.

 

На той час ISIS у нас був нестандартним, крім того БД ЕК ISIS на протязі цих 15 років вводилися різними людьми, були помилки. Щоб конвертувати БД необхідно було їх підготувати, тобто скорегувати.

Враховуючи можливості наявних технічних засобів конвертування інформації виконувалося частинами по 7-11 тис. записів, що вимагало від 3 до 7 діб безперервної роботи комп’ютера. Всього конвертування йшло 4 місяці 10 днів. Конвертовано 98,7 % записів. Всього 139688 назв, або 423000 примірників. Для виконання конвертування розробили спеціальне програмне забезпечення, оскільки в УФД не було практики конвертування великих масивів. Під час конвертування програмним шляхом створено в БД ЕК штрих-коди на кожну книгу (інвентарний, безінвентарний облік та ін.).

Після завершення конвертування (21.03.09) виконали корегування БД і 03.12.09 запустили “УФД /Бібліотека” на обслуговування користувачів в режимі ”Пошук”.

Словник «Ключові слова» був непридатний для роботи, тому створили групу для корегування словника ключових слів. Створено додатковий словник «Автори ВНТУ» та ін.

 

Розробили дві технології штрих-кодування бібліотечного фонду:

-       перша - друк штрих-кодів на нові надходження

 

-       друга - друк штрих-кодів з БД ЕК (ретро)

 

На отриманому штрих-коді відображається така інформація:

-       Інвентарний (обліковий) номер;

-       Шифр документа

-       Авторський знак

-       Рік видання

-       Автор

-       Назва документа.

За подібною технологією було налагоджено друк штрих-кодів з бази «Читач» на читацькі квитки

 

В травні 2009 р. запустили процес штрих-кодування бібліотечного фонду, в червні введення в БД. Зараз продовжуються роботи по штрих-кодуванню бібліотечного фонду. Заштрихкодовано   75 %  активного фонду.

На даний час автоматизація бібліотеки повністю переведена на пакет УФД/Бібліотека, адаптовано  ПЗ та впроваджено нові задачі. При цьому ні на один день не припиняли обслуговування читача по ЕК (пошук). Деякий час навіть обслуговували по двом пакетам.

 

Зараз в УФД/Бібліотека здійснюється пошук за двома способами:

-       перший - «Пошук за відомими атрибутами»

 

-       другий - це «Пошук за темами або ключовими словами»

 

         Можливий також комбінований пошук, що поєднує в собі обидва способи пошуку документів електронного каталогу. Цей спосіб дозволяє звузити коло документів і знайти найбільш підходящі

 

На сьогодні ми маємо по автоматизації все, що повинна мати сучасна НТБ. 18 років працює ЕК (пошук), в якому біля 175 тис. записів (назв) інформації, при чому з анотацією. Пошук постійно вдосконалюється, словник ключових слів поповнюється, корегується. В ЕК помічено та прописано адресу, якщо книга має повнотекстовий (електронний варіант), тобто знаходиться в електронній бібліотеці 


 Електронна бібліотека знаходиться на бібліотечному сервері для обслуговування читачів.

Для зручності користувачів вихід до повнотекстової електронної БД виконується безпосередньо з ЕК УФД/Бібліотека. Користувач, що знайшов необхідну літературу бачить на екрані монітора інформацію про наявність електронної версії документа і одразу ж може її переглянути та копіювати окремі частини тексту.

 

Розроблено сайт бібліотеки та програмне забезпечення, яке дозволяє через Інтернет виконувати пошук в базі книг НТБ ВНТУ та базі статей


Сайт НТБ постійно вдосконалюється згідно вимог керівництва ВНТУ та пропозицій НТБ.

 

Для більш ефективного обслуговування користувача впроваджена задача автоматизованої книговидачі 


Для цього виконана значна робота по підготовці до автоматизації:

 

-       створена БД «Читач»;

-       заштрих-кодований активний фонд відділу навчальної літератури;

-       продовжується робота по штрих-кодуванню пасивного фонду та фонду читальних залів.

 

Особливо велика робота проведена в студентських групах .

В зв’язку з використанням електронного формуляру читача і введенням цифрового підпису (PIN-CODE) за отриману літературу, є деякі зміни в правилах обслуговування користувачів. Правда студенти інколи забувають свій PIN-CODE і тоді програмним шляхом він поновлюється.

В автоматизованому режимі проведена групова видача навчальної літератури студентам першокурсникам всіх інститутів і форм навчання на 2011-2012 навчальний рік, а також студентам 1-5 курсів ІнАЕКСУ та ІнМТ, а це більше 1300 користувачів.

У зв’язку з відсутністю необхідної техніки перевести всіх інших користувачів-студентів на автоматизовану книговидачу поки немає можливості.

Слід відзначити що автоматизована книговидача пройшла організовано і продуктивно, оскільки бібліотекарями була проведена велика підготовча робота як з деканатами так і зі студентами.

Автоматизована книговидача працює для перших курсів і у відділі суспільно-гуманітарної літератури.

ППП УФД/Бібліотека охоплює автоматизацією всі бібліотечні процеси. Після переведення автоматизації ISIS на УФД ми продовжуємо адаптацію та впровадження нових модулів. Так у нас уже впроваджений і працює модуль «Списання» літератури з вилученням з БД ЕК та друком необхідних документів


 Попереду впровадження задач «Попит», «Книгозабезпечення навчального процесу» та інші. На черзі створення та підтримка функціонування інституційного репозитарію та інші задачі. Звичайно, із-за відсутності відповідної техніки ми не маємо можливості в повному об’ємі здійснити намічену автоматизацію. Та навіть з такою технікою ми робимо все можливе, щоб бути на рівні.

 

Дякую за увагу, доповідь завершено.

Схожі:

3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconАнотація шифр «розвезення» Наукова робота «Оптимізація планування вантажних перевезень шляхом впровадження сучасних інформаційних технологій». Актуальність теми
Наукова робота «Оптимізація планування вантажних перевезень шляхом впровадження сучасних інформаційних технологій»
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconВпровадження інформаційних технологій в навчальний процес постановка проблеми
У цьому контексті першочерговим завданням сучасної освіти є підготовка висококваліфікованих фахівців, які володіють знаннями в області...
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconАнотація навчальної дисципліни «Вибрані питання інформаційних систем І технологій в економіці»
Основна мета засвоєння курсу полягає у формуванні необхідних теоретичних знань і практичних навичок застосування сучасних інформаційних...
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconАнотація навчальної дисципліни «Вибрані питання інформаційних систем І технологій в економіці»
Основна мета засвоєння курсу полягає у формуванні необхідних теоретичних знань і практичних навичок застосування сучасних інформаційних...
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconІнформація про конференцію та реєстрація учасників на сайті: www
Метою конференції є обговорення сучасних проблем впровадження інформаційних технологій в техніці, економіці та освітньому середовищі...
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconВінницький національний технічний університет Центр підвищення кваліфікації з сучасних комп’ютерних технологій
Тому серед викладацьких кадрів та фахівців гостро відчувається потреба у постійному підвищенні кваліфікації в галузі сучасних комп’ютерних...
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconВінницький національний технічний університет Центр підвищення кваліфікації з сучасних комп’ютерних технологій
Тому серед викладацьких кадрів та фахівців гостро відчувається потреба у постійному підвищенні кваліфікації в галузі сучасних комп’ютерних...
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconПроект методичні рекомендації щодо проведення IV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2011 – 2012 навчальному році
Нської учнівської олімпіади з інформаційних технологій є стимулювання творчого самовдосконалення учнів, зацікавлення їх у поглибленому...
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconПлан заходів тижня факультету інформаційних технологій та кібербезпеки одеської національної академії харчових технологій на 2012 2013 навчальний рік
Відкриття виставки досягнень колективу співробітників кафедр факультету інформаційних технологій та кібербезпеки
3. 04. 2012 Впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу нтб iconМетодичні рекомендації щодо проведення iii-го етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2011-2012 навчальному році Метою проведення
Нської учнівської олімпіади з інформаційних технологій є стимулювання творчого самовдосконалення учнів, зацікавлення їх у поглибленому...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи