П’ятак Олена Анатоліївна icon

П’ятак Олена Анатоліївна
Скачати 141.28 Kb.
НазваП’ятак Олена Анатоліївна
Дата13.09.2012
Розмір141.28 Kb.
ТипДокументи

П’ятак Олена Анатоліївназав. сектору відділу наукової та

художньої літератури бібліотекиВДПУ


ФОРМИ І МЕТОДИ КУЛЬТУРНО – ПРОСВІТНИЦЬКОЇ РОБОТИ, ТРАДИЦІЇ ТА ІННОВАЦІЇ

Бібліотеки – найдавніші культурні інститути, що десятиріччями формували осередки духовної культури, завдяки яким виростали видатні вчені і письменники, інженери і вчителі, державні діячі і полководці. І сьогодні бібліотеки є потужними інформаційними та культурними осередками, справжніми центрами дозвілля. Завдяки широкому спектру культурно-просвітницьких акцій вони розкривають сучасні тенденції розвитку суспільства, заохочують талановитих людей, пожвавлюють творче життя в різних регіонах країни. Ставлення до бібліотек можна вважати мірилом духовності, книгозбірня допомагає здобувати знання, лікувати душі, підвищувати професіоналізм, розвивати інтелект, розширювати кругозір, збагачуватися духовно.

Бібліотека вищої школи допомагають студентам в освіті та науці, в підвищенні культурного рівня, в змістовному проведенні вільного часу.

Важливою діяльністю бібліотек на сьогоднішній час є не тільки комплектування фондів, створення електронних каталогів, запровадження інноваційних технологій але й розширення видів культурно-дозвільної і дозвільно-освітньої діяльності.

Бібліотеки вищих навчальних закладів України сприймають свою культурну діяльність не тільки як супроводжуючу, але й як пріоритетну. Тому у бібліотеці велика увага приділяється культурно-просвітницькій роботі, виконанню освітньо-виховних завдань.

В сучасних умовах важливо виховати особистість, здатну до постійної самоосвіти та саморозвитку.

Бібліотеки беруть активну участь у виховному процесі університету, проводячи багато різних просвітницьких заходів, які сприяють формуванню у молоді позитивного ставлення до національних та загальнолюдських цінностей.

Нова концепція системи освіти і національного виховання вимагає від бібліотеки університету переорієнтації культурно-просвітницької діяльності, пошуків нових форм і методів роботи.

Умовою успіху культурно-просвітницької роботи у сучасній бібліотеці вищого навчального закладу є розуміння того, що нинішні студенти - це освічені, всебічно розвинені люди, які завдяки новітнім інформаційним технологіям мають колосальний доступ до будь-якої інформації, а тому за умови відсутності існуючої раніше системи примусового відвідування культурно-просвітницьких заходів, змусити їх стати пасивними слухачами часом далеко не нової і неактуальної інформації – справа безперспективна. Отже, культурно-просвітницька робота бібліотеки повинна орієнтуватися в першу чергу не на пошук нової інформації заради самої інформації, а на інші цінності. Новітні інформаційні технології попри всю їх прогресивність і значущість мають і негативну сторону. У першу чергу це пов'язано із несприятливою дією комп'ютерного «наркотику» на організм людини, про яку попереджають спеціалісти країн з достатнім досвідом роботи в умовах комп'ютеризації. Надмірне захоплення спілкуванням з віртуальним світом призводить до скорочення безпосередніх контактів людини з людиною, при цьому поступово втрачається здатність співпереживання, пригнічується емоційна сторона відносин з іншими людьми, що завдає помітної шкоди формуванню гармонійної, морально досконалої особистості. Саме ця слабка сторона сучасної техніки може стати основою, на якій ґрунтуватиметься культурно-просвітницька робота бібліотеки, головним завданням якої повинно стати сприяння подоланню відчуження студента від людського спілкування.

Вибір форм проведення заходів повинен схилятися на користь тих, у яких студенти виступають не пасивними слухачами, а активними учасниками, оскільки у порівнянні з іншими структурними підрозділами університету бібліотека має найкращі для цього можливості. Досвід роботи дає підставу вважати, що саме ті заходи, сценарії яких передбачають залучення до активної участі найбільшої кількості їх учасників, користуються серед студентів найбільшою популярністю.
Виходячи з основних завдань, культурно-просвітницька діяльність бібліотеки ВДПУ ім. М. Коцюбинського направлена на максимальне задоволення інформаційних потреб користувачів, на допомогу навчально-виховному процесу, вихованню інтелектуальних, фізичних, моральних, естетичних якостей особистості студентської молоді, педагогічної майстерності майбутніх педагогів. Всі заходи проводяться в читальних залах бібліотеки та в навчальних аудиторіях, на засіданнях кафедр, під час загальноуніверситетських заходів.

Серед напрямів культурно-просвітницької діяльності:
– громадянське виховання;
– моральне виховання;
– художньо-естетичне виховання;
– професійне виховання;
– фізичне виховання;
– формування здорового способу життя;
– екологічне виховання.

У бібліотеці педагогічного університету використовуються різноманітні форми і методи інформування та популяризації літератури:

  • книжкові виставки;

  • інформаційні та інформаційно-тематичні огляди;

  • тематичні, тематично-коментовані та інформаційні перегляди;

  • бесіди, вечори, творчі зустрічі, презентації.

У своїй роботі бібліотека використовує як традиційні так і впроваджує новітні форми популяризації фонду, виховання молоді. Одна з найпопулярніших форм культурно-просвітницької діяльності – книжкові виставки, як традиційні, так і нові форми виставок – це віртуальні виставки.

За 2011 рік бібліотекою підготовлено 433 заходів. Із них 313 озвучених заходів: бесіди, огляди, вечори, презентації.
Завдяки заходам, які проводяться бібліотекою, студенти розширюють кругозір, отримують нові знання, які використовують у науковій, дослідницькій та навчальній роботі.
Пріоритетним напрямом культурно-просвітницької роботи педагогічної бібліотеки є громадянське виховання. Даному напряму виховання майбутніх учителів присвячений комплекс заходів « Україна: історія і сьогодення.» Працівниками загальної читальної зали організована тематична виставка-посвята «Великий день єднання «(До дня Соборності)». На виставці були представлені: книги, періодичні видання. Біля виставки для студентів інституту історії етнології та права були організовані огляди літератури на тему «Соборна Україна – вільна та незалежна».

Багато невідомих сторінок вітчизняної історії відкрили студенти І курсу під час тематичного огляду «Пам’яті загиблих співвітчизників» та під час ознайомлення з виставкою «15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав».

Пізнавальною для студентів була виставка реквієм «День пам’яті героїв Крут» – вшановували загиблих героїв. Біля виставки були організовані огляди літератури для студентів.

До 20-річчя незалежності України працівники загальної читальної зали експонували тематичну виставку-посвяту: «Творці незалежності України» за такими розділами:
1. Відродження української державності;
2. Українська козацька республіка;
3. Українська гетьманська держава;
4. Українська народна республіка;
5. Українська символіка.
Важливим у громадянському вихованні молоді був цикл заходів до 25-ї річниці Чорнобильської трагедії:


Тематична виставка:
«За стіною атом, вітер та печаль «Чорне крило Чорнобиля»».
Проведено тематичний огляд і перегляд «Чорний біль Чорнобиля».
Процеси інтеграції нашої держави в бік ЄС знайшли відгук в циклі заходів з питань інформування про європейську інтеграцію (До Дня Європи).
До них ввійшли тематично-ілюстративні виставки:
– Свято європейських мов;
– Україна. Європа. Майбутнє.
– Етюди про міста.
Бібліотекою була проведена презентація книги доктора історичних наук О. Коляструк «Інтелігенція УСРР у 20-і роки: повсякденне життя». До даного заходу був організований перегляд «З творчого доробку доктора історичних наук О.А. Коляструк». Сама книга отримала високу оцінку з боку колег та гостей.

Згідно розпорядження відділу виховної роботи «Про проведення заходів приурочених історії державотворчого процесу» бібліотекою розроблений цикл заходів. Підготовлена тематична виставка: «Конституція України діє».
Біля виставки були проведені тематичні огляди. Підбір літератури ґрунтувався на новітніх статтях із періодичних видань: «Право України», «Право і безпека», «Голос України», «Урядовий кур’єр».
Сприяти моральному вихованню, виховувати цілеспрямовану людину, виховувати моральні якості що діють в суспільстві – одне з головних завдань бібліотеки. Багато бібліотечних заходів були спрямовані на виконання цих завдань.
Цикл заходів «Люби свій край, всю душу солов’їну і серця жар йому віддай» включив в себе такі заходи:
Тематична виставка:
– «Збирачі народних перлин Вінниччини»;
Тематична виставка-вернісаж «А я просто українка, україночка», яка експонувалась під час проведення семінару методичного об’єднання бібліотек ВНЗ м. Вінниці. На цій виставці можна було познайомитися з роботами працівників бібліотеки Тукало О.М. (вишивка хрестиком, декупаж), Мельнікової Л.М. (вишивка хрестиком), Єрмакової В.Л. (бісероплетіння), «Квіти Поділля», Доніної Н.І. (вишивка хрестиком).
Тематичні перегляди:
«Український традиційний одяг»;
«Подільське краєзнавство: минуле і сучасність».
Заходи проводились у тісній співпраці з кафедрами етнології, культурології.
Цікавим був вернісаж ілюстративних виставок:

1. Новорічні свята;
2. Свята сонячного циклу:
3. Зимові передзвони.
4. Покровонько, Покровонько, покрий мою головоньку;
5. Христос Воскрес (виставка-ілюстрація).
Остання включала широкий спектр візуальних засобів: картини, зразки писанок, фотографії, тексти віршів.
До «Всесвітнього дня бібліотек» у бібліотеці проводився цікавий фотоконкурс «Бібліотека – наш дім». Всі структурні підрозділи бібліотеки подавали на розгляд комісії свої роботи. Найцікавішим були відзначені керівництвом бібліотеки.

Постійно оновлювалась постійно діюча виставка «Книги-ювіляри – 2011».
Так як 2011 рік оголошений Роком української першокниги ( з нагоди 450-річчя ювілею перекладу Пересопницького Євангелія), працівниками бібліотеки були підготовлені тематичні перегляди на тему «Національна святиня».
На сучасному етапі гуманізації і гуманітаризації освітнього процесу актуальною проблемою художньо-естетичного виховання постає формування естетичної культури особистості.


Найважливішим завданням естетичного виховання є формування і розвиток естетичного почуття. З цією метою проведено цикл заходів «Духовність – храм душі людської», який включав в себе такі заходи:

– тематична виставка «Богині танцю» (До Міжнародного дня балету);

– виставка-знайомство «Я дитина» (до Міжнародного дня захисту дітей), за допомогою експозиції відвідувачі могли поринути в чарівний світ дитинства.
«Великі художники» – постійно діюча виставка з оновленням експозиції, що розповідала про життя і творчість художників України та зарубіжжя.
До Дня святого Валентина була підготовлена виставка-посвята закоханим під назвою «Кохання – як вода, – плавке і бистре, рве, грає, пестить, затопляє й топить...»: цікаві цитати, висловлювання видатних людей, фотографії і книги, статті з періодичних видань на цю тему. Відвідувачі із задоволенням перечитували і записували цікаві вислови.

Тематична виставка-посвята «Подолянка – класик бразильської літератури» (До 90-річчя від дня народження Клариси Ліспектор) ознайомила з постаттю класика бразильської літератури, яка народилась на українській землі. Біля виставки в читальному залі проведено виховну годину.

Перегляд «Вічний як народ» (До 150-ої річниці від дня смерті Т. Г. Шевченка) був підготовлений до наукової студентської конференції. В рамках студентської конференції проведений тематичний перегляд і огляд «Ні, я жива, я буду вічно жити», на якому були експоновані документи присвячені життєвому і творчому шляху Л. Українки.
З 2007 року бібліотека педуніверситету впровадила у свою діяльність нову форму роботи, таку як презентації. Результатом цієї роботи є успішне проведення презентацій наукових праць викладачів та презентацій кафедр. Так, до 20-річчя творчої праці доктора педагогічних наук, професора М. І. Сметанського бібліотека організувала презентацію наукових праць, які були видані кафедрою за останні роки. На заході проведено коментований перегляд літератури «Творчий доробок викладачів кафедри педагогіки», на якому було представлено літературу починаючи з 60-х років видання й до теперішнього часу.

Для студентів заочної форми навчання інституту педагогіки та психології проведено презентацію наукових праць викладачів кафедри педагогіки та методики початкового навчання з метою ознайомлення їх з історією кафедри, з викладацьким складом, який стояв у витоків заснування кафедри, та тих хто працює сьогодні, а головне – з науковими працями її викладачів. Презентацію відкрила завідувач кафедри доктор педагогічних наук, професор Тарасенко Галина Сергіївна. Вона ознайомила присутніх з творчою діяльністю фундаторів кафедри таких як: КПН Любивець П.П., КФН професор Дацюк І.І., професор Волошина В.Я., доцент Цимбалюк та ін.

Розповідь Галини Сергіївни підтверджувалась показом слайдів з музичним супроводом. Розповідаючи про власну роботу, професор Тарасенко продемонструвала свої наукові видання: («Дивосвіт» К., 2000, «Паросток» Тернопіль. 2003., «Росинка» Суми. 2006 та ін.). Бібліотека розробила для заходу коментований перегляд літератури «Працюємо на розбудову початкової освіти», на якому представлено 97 прим. літератури.

У нашому університеті з кожним роком зростає кількість ініціативних творчих викладачів, які виявляють інтерес до проблем психолого-педагогічної науки, самостійно розробляють і впроваджують нові педагогічні ідеї, застосовують їх у своїй педагогічній практиці, тому презентація їх творчого доробку є однією з важливих форм бібліотечної роботи. Так з ініціативи працівників бібліотеки відбулась презентація наукових праць професора В.Н. Костюкевича. Віктор Митрофанович проводив значну наукову та професійну роботу з фізичної підготовки майбутніх фахівців спортсменів. Він автор більше 200-от науково-методичних робіт, 2-х монографій, 10-х навчальних посібників, 3 з яких вийшли під грифом МОН України. Майже всі ці видання були подаровані Віктором Митрофановичем бібліотеці, які були представлені на перегляді поруч із іншими його працями, що був підготовлений для цього заходу.

Бібліотека також організовує вечори-зустрічі з поетами, письменниками, науковцями, проводить презентації їх творчості.

Літературний вечір з викладачем кафедри журналістики Віталієм Борецьким розкрив перед студентами, викладачами-колегами і бібліотекарями університету нові грані особистості поета. Присутні могли оцінити талановиті вірші педагога.
Зустріч з випускницею нашого університету Аллою Сулимою, яка пише дитячі книжки, також розкрила її як багатогранну особистість, цікаву дитячу поетесу.

Колишня студентка нашого вишу Вікторія Гранецька – перемогла у конкурсі романів, кіносценаріїв, п’єс та пісенної лірики про кохання «Коронація слова – 2011» з містичним романом «Мантра-Омана». Під час творчої зустрічі з письменницею, що відбулась в читальному залі бібліотеки, її працівники та студенти мали можливість поспілкуватися із талановитою майстринею слова. Вона розповіла нам про свій твір та творчі плани на майбутнє.

Читальна зала музичного мистецтва стала осередком культури, пропаганди музичних знань, спадщини великих композиторів. До Міжнародного дня музики, який святкується 1 жовтня традиційно організовується виставка. Вшанування ювілярів, митців відбувається за допомогою виставки-посвяти «Музика високих почуттів» (до 200-річчя від дня народження угорського композитора Ф. Ліста).

До знаменних і пам’ятних дат було підготовлено та оформлено 6 календарів «Пам’ятаємо та шануємо», а також підготовлено та проведено тематичні, бібліографічні огляди на теми:
– Директор вокальної музики (життя і творчість Д. С. Бортнянського, до 260-річчя);
– Дві музи, два крила (життя і творчість українського композитора О. Білаша);
– Ф. Колесса – український фольклорист (до 140-річчя);
– Ф. Ліст – великий основоположник класичного піанізму (до 200-річчя).

У Національній доктрині розвитку освіти й Державній програмі «Вчитель» наголошується, що саме вчителю належить головна роль в освіті. Через діяльність педагога відбувається становлення громадянина як особистості і фахівця, зміцнюється інтелектуальний і духовний потенціал нації. І саме на реалізацію цих завдань спрямований значний обсяг культурно-просвітницької роботи бібліотеки, читального залу психолого-педагогічних наук.
Цикл заходів «Освіта ХХІ століття» включав такі книжкові виставки: «Педагоги-митці: ними пишається Україна» :
1. 120 років від дня народження українського педагога С. Шаха.
2. 170 років від дня народження Х. Д. Алчевської, діячки народної освіти.
3. Педагогіка добра: ідеали і реалії.
4. Професія-психолог.
5. Електронна педагогіка: кроки в реалізації проекта та інші.
Працівники читальної зали навчально-методичної літератури також працювали у напрямку професійного і трудового виховання студентства. Грунтовною була поновлювана виставка «Книги твоєї професії». Виставка «Сучасний вандалізм» показала недобросовісність деяких користувачів бібліотеки щодо використання підручників.
В структурі бібліотеки є спеціалізовані читальні зали музичного мистецтва, психолого-педагогічних наук, які організовують та проводять значну культурно-просвітницьку роботу.

До 50-річчя кафедри алгебри і методики математики із фондів бібліотеки підібрано було 68 видань авторами яких є працівники кафедри. Науковий доробок викладачів був представлений починаючи з 1950 року.

Одним з прикладів участі бібліотеки у громадському житті ВНЗ були заходи з відзначенням 60-річного ювілею О.В. Шестопалюка. До ювілею якого було оформлено перегляд його творчого надбання, фотосюжет життя та діяльності та створено бібліографічний покажчик «О.В. Шестопалюк. Ректор. Вчений. Педагог», укладачами якого були працівники бібліографії (Мірохіна Т.В., Баланюк Т.М.).

Фізичне виховання, як і виховання в цілому, є процесом вирішення певних освітньо-виховних завдань. Завданням бібліотеки є сприяння цьому процесу за допомогою інформування відвідувачів.
Тематичний перегляд «Здоров’я нації, спорт і фізична культура» під час міжнародної конференції інформував учасників про наявність документів на дану тему у фондах бібліотеки.

Виставка-діалог «Знати, щоб жити» висвітлює найстрашніші шкідливі звички і найстрашніші невиліковні хвороби людства та застерігає від помилок, які неможливо виправити.

Цикл екологічних тематичних виставок «Обіймемо землю красою і любов’ю» був представлений виставками «Ми повинні спасти нашу землю», «Саду мого дивосвіт (Садово-паркове мистецтво)», «Дари осені». Метою даних виставок було виховання бережливого ставлення до природи рідного краю, показати неоціненний ландшафт України.
Щорічно університет проводить настановчі конференції з педагогічної практики, на яких бібліотечні працівники організовують інформаційні огляди літератури для студентів всіх спеціальностей на тему «Методика роботи класного керівника». Також до літньої педагогічної практики в оздоровчих таборах проводяться огляди літератури «Організація дозвілля дітей у літньому таборі». Це допомагає студентам на більш якісному рівні підготуватися та скласти педагогічну практику.

Серед інноваційних форм культурно-просвітницької роботи, працівники комп’ютерного відділу підготували та виставили на сайт бібліотеки віртуальні виставки «Українській першокнизі-450», «Творці незалежної України: до двадцятих роковин незалежності України».
Поповнювалися та оновлювалися віртуальні виставки: «Новинки бібліотеки» (оновлювалася 4 рази), «Нам дарують» (оновлювалася 4 рази), «М. Коцюбинський» (додано біографічні дані, портрети, ілюстрації до книг).
На сайті організовано архів віртуальних виставок.
До всеукраїнського Дня бібліотек відкрито блог бібліотеки, на якому представлено:
– флеш-презентацію бібліотеки «Бібліотека ВДПУ. Ми працюємо для Вас»;

– святковий «Неформальний альбом»;
– світлини з життя бібліотеки;
– Відеоінформацію про книги та книжкову справу в Україні та світі.
У 2011 році відділ надав 30 мультимедійних видань для щорічного перегляду «Новинки року». Серед них:
– електронні видання;
– електронні додатки до книг;
– електронні додатки до журналів;
– автореферати й дисертації.
Для студентів підготовлені пам’ятки з інформацією про структуру бібліотеки, розташування підрозділів бібліотеки, сформовані працівниками відділу комп’ютеризації. Традиційно на початку навчального року для студентів І курсу в рамках підвищення інформаційної культури проводяться екскурсії бібліотекою, знайомлять студентів з правилами користування бібліотекою, її функціями.

Наша бібліотека гостинно зустрічає також і гостей з інших ВНЗ та бібліотек. Так, протягом року до бібліотеки завітали:
– викладачі недержавних ВНЗ м. Києва;
– гості з Державної науково-педагогічної бібліотеки ім. В. Сухомлинського;
– гості з бібліотеки Переяслав-Хмельницького національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди;
– викладачі та студенти Тульчинського культурно-просвітницького училища;
– колеги з методичного об’єднання бібліотек м. Вінниці.
Працівники бібліотеки постійно підвищують свій професійний рівень, знайомлячись з публікаціями в фаховій періодиці та мережі інтернет про роботу бібліотек, нові форми культурно-просвітницької роботи.

Бібліотека постійно вдосконалює свою діяльність, покращує бібліотечно-бібліографічне обслуговування студентів та викладачів, використовуючи традиційні та впроваджуючи нові форми культурно-просвітницької роботи. Проводяться з цією метою моніторинги різноманітних бібліотечних процесів, вивчаються читацькі інтереси, думки студентів про діяльність бібліотеки, про покращення її роботи.

Пошук бібліотекою свого місця в загально університетській культурно-просвітницькій роботі-процес творчий і безперервний, у результаті якого бібліотека має усі шанси стати центром гуманітарної культури, під якою розуміється не тільки набір гуманістичних знань, а формування способу життя і спілкування з іншими людьми.
Проаналізувавши просвітницьку роботу бібліотеки, можна з впевненістю сказати, що бібліотеки вищих навчальних закладів беруть активну участь у вихованні всебічно розвинутих і знаючих спеціалістів, готових до запровадження нового, здатних займатися самоосвітою, працювати з інформаційними технологіями, а також духовно збагачених людей, які сприятимуть розвитку нашої держави.

Дякую за увагу.


Схожі:

П’ятак Олена Анатоліївна iconК е. н., доц. Розкошна Олена Анатоліївна

П’ятак Олена Анатоліївна iconК е. н., доц. Розкошна Олена Анатоліївна
move to 0-19294831
П’ятак Олена Анатоліївна iconСтепанова Олена Анатоліївна
Виховання доброчесності в учнів 7-9 класів загальноосвітньої школи засобами нової української літератури
П’ятак Олена Анатоліївна iconЕкономічна ефективність банків в системі фінансової стійкості банківської системи
Криклій Олена Анатоліївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи
П’ятак Олена Анатоліївна iconСумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка Розробка №32 Назва розробки: Модель превентивної освіти
Автор: Наумкіна Олена Анатоліївна – кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії та соціології Інституту історії та додаткової...
П’ятак Олена Анатоліївна iconМіністерство освіти І науки україни київський університет імені бориса грінченка кафедра методики І технологій дошкільної освіти Половіна Олена Анатоліївна
Лекція вступ. Розвиток теорії сімейного виховання в україні. Закономірності, принципи, зміст І завдання родинного виховання. Виховний...
П’ятак Олена Анатоліївна iconДепозитна політика банків України в посткризовий період Брунько Дар’я Олександрівна Науковий керівник: Криклій Олена Анатоліївна, кандидат економічних наук,
України. Кризи, що набувають перманентного характеру, вимагають детального аналізу їх причин та наслідків та обов’язкового врахування...
П’ятак Олена Анатоліївна iconГупаловська вікторія Анатоліївна
Гупаловська вікторія Анатоліївна (30. VI. 1971, Мукачево Закарпатс обл.) – біолог-фізіолог, психолог, канд психол наук (Професійна...
П’ятак Олена Анатоліївна iconГупаловська вікторія Анатоліївна
Гупаловська вікторія Анатоліївна (30. VI. 1971, Мукачево Закарпатс обл.) – біолог-фізіолог, психолог, канд психол наук (Професійна...
П’ятак Олена Анатоліївна iconСумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка Розробка №19 Назва розробки
Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка, Наумкіна Олена Анатоліївна – кандидат філософських наук, доцент...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи