З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. icon

З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М.
Скачати 109.36 Kb.
НазваЗ досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М.
Дата13.09.2012
Розмір109.36 Kb.
ТипДокументиПереоблік фонду бібліотеки ВТЕІ КНТЕУ

за допомогою АБІС «УФД/Бібліотека»

(з досвіду роботи)


Клочко А.М., головний бібліограф

26.10.2011 р.

На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника і історика М. М. Карамзіна: «Обращение с книгами подобно обращению с людьми – тому и другому надо учиться».

Бібліотеку важають найдемократичнішим інститутом, який виконує своє суспільне призначення і безкорисливо дає знання кожному, хто хоче припасти до цього життєдайного джерела.

Бібліотека є установою, в якій збирають і зберігають твори друку та писемності для громадського користування, а також здійснюють довідково-бібліографічну роботу. Незважаючи на активний розвиток інформаційних технологій та наявність електронних бібліотек у мережі Інтернет, звичайні традиційні бібліотеки не втрачають своєї актуальності й необхідності.


^ Найбільші нині за обсягом книжкового

фонду книгозбірні світу


Назва


Місцезнаходження

^ Фонди,

кількість

одиниць
зберігання


Кількість

відвідувачів
на рікБюджет

Штат,

кількість
осіб


1.

Британська бібліотека
Велика Британія, Лондон

150 млн.

1,75 млн.

141 млн. £

1977

2.

Бібліотека Конгресу
США
США, Вашингтон

145 млн.

1,75 млн.

647 млн. $

3624

3.

Нью-Йоркська
публічна бібліотека
США, Нью-Йорк

53,1 млн.

18 млн.

250 млн. $

2937

4.

Російська державна
бібліотека

Росія, Москва

42,7 млн.

1,2 млн.

570 млн. руб.

2141

5.

Російська національна
бібліотека

Росія,

Санкт-Петербург

35,7 млн.

1,1 млн.6.

Національна парламентська бібліотека

Японія, Токіо

35,6 млн.

654 тис.

21,8 млрд. ¥

908

7.

Національна бібліотека
Франції

Франція, Париж

31 млн.

1,3 млн.

254 млн. €

2651

8.

Королівська бібліотека
Данії

Данія, Копенгаген

30,2 млн.

850тис.

324 млн. крон

423

9.

Національна бібліотека
Китаю

Китай, Пекін

27,8 млн.

5,2 млн.
1365

10

Бібліотека Російської академії наук

Росія,

Санкт-Петербург

26,5 млн.


10.

академії наук

■■і

Росія, Санкт-Петербург

26,5 млн.
Наша держава, на жаль, у цьому списку на 18 позиції: Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського налічує у своїх фондах 15 млн. книгоодиниць зберігання.

В Україні налічується близько 40 тисяч книгозбірень, у яких зберігається понад 60 млн. документів ХV-XXI ст. Діяльність бібліотек України здійснюється в рамках Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», прийнятого у 1995 р. і переглянутого у 2009 р. Згідно з цим документом бібліотечний фонд – упорядковане зібрання документів, що зберігається в бібліотеці.

Завданням кожної бібліотеки незалежно від профілю та відомчого підпорядкування є збереження для прийдешніх поколінь інформації у вигляді оригіналу та носіїв цієї інформації. Бібліотека ВТЕІ КНТЕУ у своїй діяльності щодо збереження бібліотечного фонду керується «Положенням про бібліотеку ВТЕІ КНТЕУ», «Правилами користування бібліотекою ВТЕІ КНТЕУ», «Положенням про порядок формування та збереження фондів бібліотеки Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ».

Зберігання, як одина з складових організаціїї бібліотечного фонду, включає раціональне розміщення, реставрацію, консервацію, оцифровування, вилучення документів тощо.

Контрольна функція зі збереження документальних фондів покладається на процес інвентаризації та оформлення її результатів.

Інвентаризація (переоблік) бібліотечних фондів здійснюється з метою забезпечення достовірності даних обліку шляхом зіставлення їх із фактичною наявністю документів у фонді відповідно до нормативно-правових актів, що регламентують порядок її проведення.

В даний час це наказ № 311 від 02.09.2010р. «Про внесення змін до Інструкції з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ».

Під час інвентаризації з'ясовуються питання:

 • фактичної наявності документів, причин їх відсутності;

 • встановлення відповідності документів обліковим даним;

 • виявлення помилок, допущених при шифруванні документів (об'єктів бібліотечного фонду), та їхнє виправлення;

- правильності розстановки фонду;

 • правильності оформлення видачі документів користувачам, виявлення заборгованості;

 • виявлення документів, що не відповідають профілю комплектування фонду відділу, передача їх до інших структурних підрозділів та для перерозподілу між іншими бібліотеками;

 • встановлення об'єктів, що потребують ремонту, оправи тощо.

Згідно Інструктивного листа Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти СРСР від 22 січня 1982 р. №4 та інших рекомендацій переоблік бібліотечного фонду проводиться:

- при зміні матеріально-відповідальної особи;

 • при виявленні фактів крадіжки, зловживання та псування документів;

 • у випадку стихійного лиха, пожару чи інших надзвичайних обставин,

що виникли внаслідок екстремальних умов;

 • при передачі фонду бібліотеки чи її частини в ареду;

 • при реорганізації та ліквідації бібліотеки.

Інвентаризація бібліотечних фондів, залежно від цінності та кількості наявних інвентарних об'єктів, здійснюється, зокрема, в такі терміни:

 • найбільш цінні фонди, що зберігаються в сейфах, - щорічно;

 • рідкісні фонди – один раз на 3 роки;

 • цінні видання - один раз на 5 років;

Фонди обсягом:

 • до 100 тис. облік. одиниць - один раз на 5 років;

 • від 100 до 200 тис. облік. одиниць – один раз на 7 років;

 • від 200 тис. до 1 млн. облік. одиниць – поетапно, один раз на 10 років;

 • від 600 тис. до 1 млн. облік. одиниць - поетапно, один раз на 12 років;

 • понад 1 млн. облік. одиниць - поетапно, один раз на 15 років.

Переоблік бібліотечних фондів проводиться в декілька етапів: підготовка до інвентаризації, інвентаризація фонду, підбиття підсумків та оформлення результатів інвентаризації.

Запровадження нових інформаційних технологій за допомогою бібліотечних інформаційних систем дозволяє автоматизувати всі бібліотечні процеси, у тому числі і переоблік фонду.

Перша спроба перевірки бібліотечного фонду за допомогою АБІС«УФД/Бібліотека» була здійснена у 2007 р. при зміні завідувача бібліотеки ВТЕІ КНТЕУ. Для передачі справ бібліотеки від одного завідувача до іншого наказом по інституту була створена комісія в складі представників керівництва інституту, бухгалтерії та працівників бібліотеки, а також визначені терміни початку та закінчення робіт.

З керівництвом інституту було погоджено зробити вибіркову інвентаризацію фонду бібліотеки. Для перевірки було обрано фонд читального залу № 1(15252 одиниці зберігання) та читального залу № 3(1982 одиниці зберігання). Саме у цей час перед бібліотекою стояло завдання штрихкодування книжкових фондів читальних залів, тому було вирішено об’єднати два таких відповідальних та важливих процеси організації фонду: його інвентаризацію та штрихкодування.

Підготовчий етап включав у себе здійснення інструктажу працівників, підготовку відповідних документів (книг сумарного обліку, індикаторів руху фонду, облікової картотеки видань безінвентарного обліку), перевірку правильності розтановки книг на полицях.

Технологічний процес перевірки фонду та його штрихкодування за допомогою АБІС «УФД/Бібліотека» відбувався таким чином: у системі «Бібліотека» зробили вибірку «Бібліотечний фонд», наступний етап вибірки – за місцем збереження: були відібрані документи, що належали до фонду читальних залів №1 та №3. Далі провели сортування документів за параметрами, які нам найзручніші: у даному випадку – по системі ББК, так, як фонд розташований на полицях, а у межах кожного розділу – за авторським знаком. Після завершення вибірки видань, закріплених за читальними залами №1 та №3 були надруковані штрих-коди на фонд цих структурних підрозділів.

Потім почалась власне перевірка фондів шляхом зіставлення даних індикатору із фактичною наявністю документів у фонді, під час якої на кожну книгу клеївся відповідний штрих-код. Після звірки фонду, видання невиявлені на місці, повторно розшукувались працівниками читальних залів.

На заключному етапі інвентаризації було отримано слідуючий результат: штрих-коди відсутніх видань майже співпали з індикаторами на книги, що не пройшли переоблік. Здубльовані індикатори і так звані зайві штрих-коди були передані у відділ маркетингу для подальших уточнень та виправлення помилок. Підсумки інвентаризаційної перевірки були оформлені у вигляді акта у двох примірниках, один з яких зберігається у бібліотеці, а другий передався у бухгалтерію.

У бібліотеці ВТЕІ КНТЕУ з 2010 р. керуючись наказом № 311 від 02.09.2010р. . «Про внесення змін до Інструкції з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ».., а саме підпунктом 1.5.3 пункту 1.5 про те, що перевірка бібліотечного фонду проходить протягом п’яти років з охопленням щорічно не менше 20% одиниць бібліотечного фонду, інвентаризація проходить щорічно вибірково по структурних підрозділах таким чином, щоб за п’ять років було перевірено весь фонд.

На сьогодні, весь фонд бібліотеки ВТЕІ проштрихкодований, що дає можливість здійснювати переоблік за допомогою АБІС «УФД/Бібліотека». На вимогу бухгалтерії ВТЕІ КНТЕУ у листопаді 2011р. буде проведено інвентаризацію фонду читального залу №1 в автоматизованому режимі у АБІС «УФД/Бібліотека» у декілька етапів:

 1. Відбір документів, які у базі даних належать до фонду читального залу № 1 (теоретичний фонд).

2. Сканування штрих-кодів документів реально наявних у фонді у програму «Блокнот» (введення реального фонду читального залу № 1).

3. Розрахунок інвентаризації (програма порівнює число теоретично і реально наявних у фонді документів).

4. Підсумок результатів інветаризації (друк результатів).

Інвентаризація бібліотечного фонду в автоматизованому режимі скорочує терміни перевірки і не завдає великих труднощів, але користуючись автоматизованими бібліотечними системами слід пам’ятати:

 • у кожному комп’ютеризованому процесі основну роль відіграє

людина і виникає відомий усім людський фактор, тому нові інформаційні технології полегшать працю бібліотекаря тільки тоді, коли він сам буде більш уважним і відповідальним при виконанні своїх повсяденних обов’язків;

 • під час інвентаризації витрачається багато фізичних сил: кожний

примірник необхідно зняти з полиці, просканувати його і повернути на місце. На ці процеси теж витрачається час.

Згідно досліджень значно скоротити витрати людських сил і час проведення інвентаризації дозволяє тільки технологія радіочастотної ідентифікації (RFID). На сьогоднішній час у бібліотеках нашого міста існує і запроваджується штрихкодова ідентифікація документів. Майбутнє за технологіями радіочастотної ідетифікації під час використання, яких достатньо пройти вздовж стелажів із зчитувачем у руці, і звіт про індентифіковані книги автоматично передається у комп’ютер, а час проведення інветаризації скорочується у 20 разів.

Схожі:

З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconОфіційна транслітерація українського алфавіту латиницею Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2010 р. №55
Бб–Bb, Вв–Vv, Гг передається латинською Hh, Ґґ–Gg, Дд–Dd, Ее–Eе, Єє–Ye (на початку слова), ie (в інших позиціях), Жж–сполученням...
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconОфіційна транслітерація українського алфавіту латиницею Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2010 р. №55
Бб–Bb, Вв–Vv, Гг передається латинською Hh, Ґґ–Gg, Дд–Dd, Ее–Eе, Єє–Ye (на початку слова), ie (в інших позиціях), Жж–сполученням...
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconТема заходу. Вечір-реквієм пам’яті Назарія Яремчука
Мета. Поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях відомого буковинського співака Назарія Яремчука; на прикладі його діяльності...
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconМетодичні рекомендації щодо освітньо-виховних та інформаційно-просвітницьких заходів з відзначення
Гната Мартиновича Хоткевича – українського письменника, історика, композитора, мистецтвознавця, етнографа
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconСумський державний університет Бібліотека 0-542-33-10-39 library sumdu edu ua | library ssu@ukr net Бібліотека запрошує
«Світ Гоголя». До 160-річчя Миколи Гоголя (1809-1852), українського та російського письменника, драматурга. Літературна година
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconСумський державний університет Бібліотека 0-542-33-10-39 library sumdu edu ua | library ssu@ukr net Бібліотека запрошує
«Світ Гоголя». До 160-річчя Миколи Гоголя (1809-1852), українського та російського письменника, драматурга. Літературна година
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconВидатний історик Поділля, який застерігав своїх сучасників про відповідальність перед судом історії
Ячується пам’яті члена-кореспондента Національної Академії Наук України Федора Павловича Шевченка − відомого українського історика,...
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconПрес-реліз 25. 11. 2011 Круглий стіл, присвячений 100-річчю з дня народження доцента кафедри Ірини Володимирівни Зав’ялової
Одавнього світу та середніх віків Одеського національного університету імені І.І. Мечникова проводить міжнародний круглий стіл, присвячений...
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconПрес-реліз 25. 11. 2011 Круглий стіл, присвячений 100-річчю з дня народження доцента кафедри Ірини Володимирівни Зав’ялової
Одавнього світу та середніх віків Одеського національного університету імені І.І. Мечникова проводить міжнародний круглий стіл, присвячений...
З досвіду роботи Клочко А. М., головний бібліограф 26. 10. 2011 р. На початку свого виступу хотілось би згадати слова відомого російського письменника І історика М. iconВ. М. Клочко Ідеологія здоров’я – шляхи становлення студентства України
Мр для практичних І самостійних занять з дисциплін «Фізичне виховання», «Фізична культура», «Управління професійною працездатністю»...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи