Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? icon

Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник?
Скачати 57.24 Kb.
НазваТрансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник?
Дата13.09.2012
Розмір57.24 Kb.
ТипДокументи

Трансформація інформаційних потреб користувачів:

чи потрібен студенту традиційний підручник?

Киричок Людмила Олексіївна, бібліотекар ІІ категорії відділу навчально-методичної літератури

Бібліотека ВДПУ ім. Коцюбинського


О книго! Пресвята богине!

Народу й роду берегине!

Неопалима купино!

По всіх вертепах і яскинях

Неначе зірка провідна

Великомученице , ти –

Нас освіти і освяти

Ти , мов цілющою водою

Нас причащаєш колядою.

І віщим словом Кобзаря.


Важко переоцінити значення книги для людства. Спочатку рукописна, а потім – друкована книга була і залишається невичерпним джерелом знань. Мабуть, про жоден витвір людського генія не складено стільки мудрих і хороших слів, як про книгу. Видатні постаті всіх епох складали їй гімни, звеличували це чи не найбільше чудо з чудес. Адже книги – володарі простору. Вони запрошують нас до захоплюючих подорожей найрізноманітнішими куточками нашої планети й загадковими всесвітами вимислу. Книга – справжній маг. Скільки дивовижних таємниць відкривається перед нами завдяки їм. Перегортаючи сторінки улюбленої книги розумієш, що вона – наш вчитель , що спочатку виховує, а вже потім розважає. Хороша книга – це ковток води для спраглого, це друг і порадник. А для студента книга, підручник – вірний помічник, який допомагає оволодіти певною сумою знань, засвоїти соціальний досвід попередніх поколінь, долучає їх до культурних надбань, звичаїв, традицій.

За вікном уже ХХІ століття, ера інформації. Традиційні книги витісняють інноваційні технології, світ давно опанував не тільки терміни, а й саму техніку і вільно оперує електронною поштою, електронними каталогами, копіювальною технікою, принтером. Всіх об ‘ єднав Інтернет. Багатотомні видання замінили компакт-диски, пошук інформації відбувається за хвилини. Задіяли віртуальні бібліотеки. На сьогодні, коли інформаційні технології утворили суттєву конкуренцію друкованим виданням, виникає проблема взаємодії традиційного підручника і засобів інформаційно-комунікаційних технологій. Постають питання щодо області їх розповсюдження на освітньому полі вищої школи, їх впливу на цілі навчального процесу, питання щодо статусу навчальної книги взагалі, та області використання тієї чи іншої форми її реалізації – друковане видання, чи електронна версія.

Друкований підручник є традиційною формою подання навчального матеріалу з певної дисципліни. Довідковий матеріал, необхідний для пошуку відповідних відомостей, у такому підручнику розміщується у вигляді змісту, переліку рекомендованої літератури, системи посилань, коментарів та приміток. Традиційний книжковий текст в цій якості – не тільки джерело інформації, що отримується, але і відповідним чином модельований посередник мислення. Слід особливо відмітити, що « спілкування» з друкованим виданням взагалі є елементом всесвітньої культури людства, має свої гносеологічні корені, органічно відповідає антропології освіти. В електронному підручнику обов’язковим елементом є пошукова система, за допомогою якої стає можливим аналіз змісту книги, пошук необхідних відомостей за ключовими словами,система гіперпосилань, що забезпечує практично миттєве знаходження потрібного фрагменту тексту. З цим пов’язано підсилення активно-спрямовуючої складової організації книжкового матеріалу по відношенню до читача- студента. В той же час, людська психіка більш пристосована до послідовного сприйняття інформації, без переміщень за гіперпосилками, що робить традиційний підручник більш природним.

Суттєва перевага електронного підручника перед друкованим полягає в його доступності та оперативному використанні. Його можна за лічені хвилини замовити в Інтернет-магазині або «скачати» з електронної бібліотеки. У нього немає тиражу в традиційному сенсі цього слова.

Таке видання можна копіювати необмежену кількість разів, а за необхідністю і роздрукувати на принтері, що значно підвищує ступінь забезпеченості навчального процесу відповідною літературою.

В традиційному підручнику головне смислове навантаження несе текст, що супроводжується ілюстраціями. Явна перевага е-книги полягає в супроводженні тексту звуком та відеоматеріалами. В той же час, широке використання засобів мультимедіа для подання навчального матеріалу веде до зниження рефлективності сприймання матеріалу, що характерне для роботи з традиційним підручником. Все ж таки електронна бібліотека не стане повноцінною заміною бібліотеці традиційній. Тут швидше відбувається взаємодоповнення за функціями та можливостями розширення колекцій, збереження та доступу.

В зв’язку з впровадженням інформаційних технологій, розповсюдження засобів масової комунікації, змінюється також читання користувачів. Реальна поведінка студентів свідчить про зниження культурної, естетичної ролі друкованого слова та збільшення його ролі як джерела інформації про конкретні явища, факти, тобто спостерігається суто прагматичний, споживацький, а не естетичний, культурний інтерес до книги. Все більшу частину їхнього вільного часу займають засоби масової інформації та комп’ютерні технології. Причому переважна більшість використовують комп’ютер для ігор, розваг. Така діяльність формує пасивне,поверхове сприйняття інформації, гальмує формування активного, творчого мислення, духовності, культури. Сьогодні всі стурбовані втратою інтересу до читання, до книги. Підростаюче покоління прагматичніше, ніж попередні. Якщо і надалі миритися з цією тенденцією, не вживати дієвих заходів, то на нас чекає втрата майбутнього дорослого читача.

Співробітники нашої бібліотеки намагаються різноманітними формами та методами бібліотечної роботи залучати студентів до книги. Першочерговим своїм завданням вбачають в обслуговуванні користувачів, своєчасне і повне виконання їх запитів з урахуванням завдань, які ставить вища школа. В зв’язку з цим ми проводимо масову та групову видачу навчальної літератури всім категоріям студентів. Працівники бібліотеки разом з викладачами прагнуть організувати навчально-виховний процес так, щоб студенти вміли і могли використати всі можливості нашої «цитаделі мудрості». Для прикладу, наші студенти 5-ті та 4-ті курси йдуть на педпрактику. Відповідно проводяться конференції по педпрактиці на всіх факультетах та інститутах, де ми пропонуємо як навчальну, так і методичну літературу, журнали, книги з психології та педагогіки для класних керівників. І знову все для студента, для швидкого і зручного використання методичної літератури, одиничні екземпляри ми підняли зі сховища у читальну залу навчально-методичної літератури, що теж стало приємним для користувачів. Також проводяться цікаві літературні вечори, дні кафедри, дні фахівця, презентації книг, тематичні виставки та інформаційні перегляди. Наприклад, з 4 по 8 квітня 2011 року у відділі обслуговування навчально-методичною літературою відбувся «Тиждень підручника для вищих навчальних закладів». На ньому пропонувався перегляд надходжень літератури за 2010-2011 рік, праці викладачів ВДПУ імені Михайла Коцюбинського, раритетні видання, компакт-диски, аудіовізуальні видання. Студенти щиро вдячні за такі виставки, пишуть багато позитивних відгуків.

Бібліотека – море книг.

Бібліотека – храм науки.

Переступайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки.

Вони – це згусток давнини,

Вони – це всіх епох розмова,

Вони прийшли із давнини

Як наша виспівана мова.

Підсумовуючи викладене, зазначимо, що книга у своїй довготривалій еволюції все більше набувала рис людинорозмірності: за формою і форматом, за обсягом і вагою, за довжиною рядка і читабельністю шрифту. Книга є тим, що можна сприймати безпосередньо, такою вона була вчора і такою буде надалі. Це гарантовано стабільністю її форми і змісту. Можна багато говорити «за» і «проти» електронного майбутнього бібліотек, але воно неминуче, якби ми до цього не ставилися. Варто зазначити наступне: з якою б швидкістю не крокував науково-технічний прогрес, віртуальним бібліотекам, електронним книгам ніколи остаточно не знищити традиційних з причин практичних, психологічних і, врешті, духовних властивостей. Книга як матеріальний об’єкт не має естетичного замінника. Комп’ютерну революцію не зупинити, однак і паперових книг читається у світі все більше. Адже книга – це мудрий, розважливий, найвірніший наш друг, який супроводжує нас протягом усього життя. Вона навчає рідної мови, розкриває красу поетичного слова, допомагає усвідомити його велику силу.


Ти можеш із другом своїм посваритись,

І навіть, образившись, тиждень мовчать.

А книжка не сердиться, книжка не злиться,

Вона лиш добра тебе буде навчать.

І сонце ясніше засвітить для тебе,

І небо засяє таке голубе!

Тобі подружитися з книжкою треба,

І книжка ніколи не зрадить тебе.


Схожі:

Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconРоль вузівської бібліотеки в забезпеченні інформаційних потреб користувачів
Тому розвиток інформаційних послуг бібліотеки має проводитись в двох напрямках – максимальному насиченні інформаційних ресурсів бібліотеки...
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconАнкета абонента індивідуального бібліографічного інформування. Шановні користувачі !
З метою вивчення інформаційних потреб та запитів користувачів бібліотеки та оперативного їх задоволення шляхом ознайомлення з новими...
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconАнкета абонента індивідуального бібліографічного інформування. Шановні користувачі !
З метою вивчення інформаційних потреб та запитів користувачів бібліотеки та оперативного їх задоволення шляхом ознайомлення з новими...
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconАнкета абонента індивідуального бібліографічного інформування. Шановні користувачі !
З метою вивчення інформаційних потреб та запитів користувачів бібліотеки та оперативного їх задоволення шляхом ознайомлення з новими...
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconЕлектронний підручник з курсу «методика професійного навчання» для системи дистанційного навчання постановка проблеми
Ному закладі, розробки нових освітніх концепцій приведення змісту, методів, форм навчання відповідно до вимог і потреб суспільства,...
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconВступ Організація обслуговування користувачів
Формування та облік інформаційних ресурсів. Стан книго забезпеченості навчальних дисциплін
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconОрганізація фонду рідкісних видань наукової бібліотеки овенко Л. Ф
Мета роботи з фондом рідкісних видань забезпечення його поповнення, збереження та систематизації, задоволення потреб користувачів...
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconЧи потрібен національний міф постколоніяльній країні
Свято-Дмитрівському катехитично-пастирському центрі м. Харкова (Полтавський шлях 44) чергове засідання круглого столу «Національна...
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconА. С. Макаренка відбувся традиційний обласний семінар-практикум
Ппо, на базі Сумдпу імені А. С. Макаренка відбувся традиційний обласний семінар-практикум для вчителів хімії за темою «Готовність...
Трансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник? iconЗатверджую” Ректор А. Ф. Павленко “31” серпня 2010 р. Ухвала вченої ради двнз «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»
Про створення Навчально-сертифікаційного центру користувачів інформаційних систем І технологій в економіці
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи