Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз icon

Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз
Скачати 86.36 Kb.
НазваМісце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз
Дата13.09.2012
Розмір86.36 Kb.
ТипКонцепція

Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому

середовищі читачів бібліотек ВНЗ.

Аналіз міжвузівського моніторингу

Гулик Інна Вікторівна

головний бібліотекар

відділу методичної роботи

бібліотеки ВНМУНевпинний розвиток комп’ютерних технологій, популярність соціальних інтернет-сайтів типу «В контакті», «Фейсбук» та інших, а також вплив телебачення призвели до різкого зменшення інтересу населення до художньої літератури. Помічено, що молодь стала гірше писати. Бо коли люди читають книги, відбувається повільне розгортання логіки, а в Інтернеті та телебаченні є можливість тільки схопити новину чи якийсь квант інформації, але не обдумати її.

Сьогодні книга втрачає першість у житті сучасної людини, вже не являється основою інтелектуального і духовного росту. Сучасний стан читання у нашій державі можна охарактеризувати як кризисний. Це пов’язано як із економічними негараздами, так і втратою суспільства інтересу до художньої літератури. За даними соціологічних опитувань, 46% населення України не купує книжок, тому що не має потреби в читанні. Ця проблема актуальна для всіх країн світу. У багатьох державах прийняті національні програми популяризації читання. Адже відродження книги, як джерела духовних цінностей, розвиває моральний світогляд і культуру населення. Це питання піднято на державний рівень і в нашій країні. В 2009 році була прийнята «Концепція Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року».

Безпосереднє спілкування з читачами підтверджує думку, що бажання читати ту чи іншу книгу виникне тільки за умови, коли вона буде професійно рекомендована бібліотекарем, обізнаним з кращими творами літератури. Для того щоб зацікавити людину читанням, бібліотека повинна запропонувати цікаву, захоплюючу і часто нову книгу, в той же час залишаючи за собою можливість формувати читацькі смаки саме відбором і популяризацією видань.

Відомо, що серед бібліотечних працівників мало професійних соціологів. В той же час інтерес до соціологічних аспектів бібліотечної діяльності зростає. Ми відчуваємо, розуміємо, що ця діяльність допомагає не тільки отримати актуальну та достовірну інформацію, а й знайти правильний підхід до читача, визначити ефективні форми діяльності в складних економічних умовах. Методичне об’єднання вузівських бібліотек м. Вінниці активно займається соціологічними дослідженнями, зокрема моніторингом читання і запитів користувачів. В першому кварталі 2011 року було проведено міжвузівське дослідження «Місце художньої літератури в вашому житті».

Метою дослідження було: визначення рівня знань художньої літератури та пріоритетів читання користувачів.

В опитувані прийняло участь 216 читачів з п’яти вузівських бібліотек (ВДПУ, ВНТУ, ВНАУ, ВТЕІ, ВНМУ). З них ^ 16% співробітники університетів (викладачі, науковці та інші) і 84% студентів. В бібліотеках ВНТУ і ВТЕІ в основному опитувалось студентство. В бібліотеці ВНМУ найбільший відсоток опитаних працівників університету - 38%.

Загалом 31% користувачів - чоловічої статі, 69%- жіночої статі. Цікаво поглянути на статевий поділ користувачів по вузах в діаграмі.Зрозуміло, що в Технічному університеті, де в основному «чоловічі» спеціальності, користувачів-чоловіків було більше.

Психологи та соціологи відзначають, що жінки частіше звертаються до художньої літератури. Це пов’язано з тим що в дівчат життєве та професійне самовизначення не пов’язані між собою. У чоловіків же професійний вибір органічно входить в русло загальної життєвої перспективи, тому вони в основному надають перевагу науково-практичній, науково-популярній літературі.

За віком користувачі розподілилися так :

17-25 років-82,6% опитаних(основна кількість респондентів- студентство),

26-35 – 2,5%

36-45 – 4,1%

45-55 – 4,8%

55-70 – 6%Наступний блок питань мав показати нам задоволення користувачів наповненістю фондом художньої літератури вузівських бібліотек.

На питання «Де ви знаходите художню літературу, яка вас цікавить?», 55% респондентів відповіли, що тільки на абонементі художньої літератури бібліотеки університету. 45% окрім вузівської бібліотеки користуються іншими джерелами, наприклад: 3,8 % опитаних одночасно записані в інші бібліотеки міста.

Нас цікавило, наскільки активно використовуються комп’ютерні технології для читання дозвіллєвої літератури . ^ 58% респондентів надають перевагу друкованому тексту і 42% користуються електронними книгами, «скачуючи» з безкоштовних електронних бібліотек, або читають їх он-лайн (в даному відсотку відповіді тільки студентів і жодної людини старше 25років).

Не дивно, що найбільше читачів електронних книг серед студентів ВНТУ-59%, вони мають більше можливостей і навиків в користуванні інтернет-ресурсами. На другому місці ВДПУ- 45% опитаних. Далі по мірі зменшення:

ВНАУ- 44%,

ВТЕІ- 36%,

ВНМУ-24,5%.

Можливо,малий відсоток користування е-книгами, говорить ще й про якісне наповнення фонду абонементу художньої літератури бібліотеки вузу друкованими книгами.^ 14% респондентів - іноді купують книги в магазині, 27,5% позичає у друзів. І лише 21% респондентів мають свої домашні книгозбірні.
Прогрес іде вперед і молодь частіше звертається до електронних книг, хоча традиційні друковані носії поки ще тримають першу позицію. Інтернет та бібліотеки, користуються популярністю серед користувачів, тому що більш доступні. Нема різниці якими джерелами, електронними чи друкованими будуть користуватися, головне щоб то була хороша, якісна література.

Щотижня відвідують абонемент художньої літератури ^ 40% опитаних, в основному це користувачі віком «за 35», в них більш стала потреба у читанні. Щомісяця – 18% і дуже рідко 42%. Останню позицію відмічали тільки студенти.

Користувачі на питання: чи задовольняє їх якість фонду абонементу художньої літератури?- відповіли в такому порядку:

61,8 % задовольняє,

^ 22 % частково задовольняє,

16,2 % не задоволенні вибором представленої літератури.

Цікаво поглянути на діаграму по кожній бібліотеці окремо

% ВНМУ ВДПУ ВНТУ ВНАУ ВТЕІ

Задовольняє 79,6 55 50 69 57

Не задовольняє 18,9 4 4,8 15 6

Частково задовольняє 1,5 41 45,2 16 37

Високий відсоток задоволених користувачів, говорить про достатню якість сформованого фонду художнього абонементу.

^ Метою читання для 73% опитаних є розширення кругозору. Отримують задоволення від читання 68%, за для розваги читають 18%, щоб зайняти вільний час 26%, інше - 9%. Цілком закономірно, що молодь частіше використовує читання книг за для заповнення інформаційних та естетичних лакун, тоді як старші, маючи вже багаж життєвого досвіду, надають перевагу отриманню насолоди від читання гарної книги.Найбільш популярними авторами серед зарубіжних письменників є: Е.М. Ремарк, М. Булгаков, П. Коельо (ці три письменника найчастіше називались студентами всіх вузів), Н. Нестерова, Б. Акунін, М. Март, Марк Фішер, Стефані Майер, Вишневський Януш, серед українських - Люко Дашвар, Роздобудько Ірен, Костенко Ліна, Забужко Оксана, Романчук Леся, Матіос Марія, Лада Лузіна (і все тільки жіноцтво!!!).

Часто зазначали у своїх відповідях «сучасна українська література» без уточнення прізвищ письменників. Інтерес до української книги не залежить від віку респондентів та їх соціального статусу. Візьмемо на себе сміливість зробити висновок, що криза, яка передувала в національній літературі, пішла на спад. З’явилися нові автори з цікавими сюжетами та гарним стилем написання – і це привернуло увагу читачів.

Називаючи твори, які були прочитані останнім часом, користувачів виявили надзвичайно широку обізнаність творчостю українських, російських, зарубіжних авторів. Список літератури дуже різноманітний. Окрім авторів зазначених в попередніх відповідях були названі – О. Дюма, Б. Ансуорт, К. Кізі, Т. Драйзер, Анхель де Куат’є, Ю. Шилова, Г. Данилова, Л. Уліцкая, М. Воронова, С. Кінг, Ч. Абдулаєв, Т. Полякова, Д. Сеттерфільд, П. Зюскінд, та багато інших.

Заради цікавості, ми зайшли на студентський форум медичного університету. В розділі «Дозвілля, розваги, відпочинок» студентами в 2007році була розпочата тема «Улюблені книги». Для порівняння приведу цитати з форуму:

у 2007 молодь рекомендувала прочитати:

Ремарк "Триумфальная арка", Пауло Коэлье "Алхимик", Лопе де Вега "Собака на сене", П.Загребельний "Роксолана". Всі твори М. Булгакова, Сомерсет Моэм "Бремя страстей человеческих" и "Луна и грош". Ильф и Петров "12 стульев", "Золотой телёнок", Стругацких("Пикник на обочине" - ОБЯЗАТЕЛЬНО), К.Булычёв- на любителя, Энтони Бёрджес "Механический апельсин". Мартин Эмис "Деньги". Кен Кизи "Полет над гнездом кукушки", Г. Г. Маркеса "Сто лет одиночества", В.Головачев"Посланник" , Саша Чубарьян "Полный root", К.Скрябін "Я, Побєда і Берлін".


А в 2010 році вже були названі :

М.Матіос "Нац1я","Солодка Даруся", М.Семенова «Волкодав», Чак Паланик «Бойцовский клуб», Милорад Павич, Стругацкие и Р.Бредбери.,"Блуда и МУДО" А.Иванова,"Раковый корпус" Солженицина, А. Азимов, Бегдебер "99 франков", Ибби Каслик "Худышка".

Як бачимо, молодь читає досить якісну літературу. І якщо в студентства улюбленим автором є Е.М. Ремарк, то можна вважати що в них гарний смак!

Але повернемося до результатів опитування, проведених в бібліотеках.

На питання «Яким жанрам надаєте перевагу?» відповіді розподілилися таким чином

психологічно-філософські твори 44%

класика 40%

детективи 38%

історичні твори 27%

пригоди 26%

«жіночі» романи 24%

фантастика 11%

езотерика 6%

Інше 3%

В кожному університеті виявився «улюблений» жанр. Наприклад: в педагогічному університеті надають перевагу класичній літературі (88%), в технічному – пригодницьким романам(45%) та фантастиці(36%), в медичному - класиці (43,4%) та психологічно-філософським творам (39,6%), а от в аграрному університеті та торгово-економічному інституті смаки користувачів збігаються - цікавляться всіма жанрами, але не вважають цікавими езотерику (по 6%) та фантастику(5-8%).


В блоці запитань щодо періодичних видань, цікавляться журналами 38% , і не цікавляться 62%. Користуються попитом – «Караван историй», «Биография», «Viva» та інші.. Серед літературно-художніх були названі «Радуга», «Дніпро», «Смена». Змушені відзначити, що «товсті» журнали читають менше, «глянець» (більш ілюстративний ніж інформативний) популярніший за інтелектуальну літературу. Дуже часто в відповідях вказувались фахова періодична література, а не дозвіллєва.

Отож, підсумовуючи вищесказане, слід зазначити: існує думка, що книгу (в класичному розумінні) витісняє Інтернет. В Інтернеті ми не тільки можемо швидко й безкоштовно знайти та прочитати будь-яку літературу, також ми знаходимо критику до цього твору, коментарі тощо. У мережі ми можемо не обмежуватись читанням, а й переглядати відео, зображення і т.д. Проте, відомий нам Білл Гейтс казав, що Інтернет «відірвав» людей не від книги, а від телевізора. Отже Інтернет є не головною причиною втрати популярності книги серед молоді!

Є немало серйозних проблем у сфері залучення молоді до духовної спадщини, яка закладена в книгах. Звичка читати поступово йде з дозвілля. Але стверджувати, що молодь не читає взагалі- теж не можна!

Шкільна програма з літератури часто випереджає учнівські вікові особливості сприйняття. Через це, засвоюючи шкільну програму, багато учнів нічого не розуміє й пропускають інформацію, ніщо не залишаючи в собі. Можливо від бібліотекарів вузівських бібліотек залежить підтримання інтересу та формування любові до художньої літератури в студентства, адже не раз чуємо від користувачів фрази на кшталт : «Дивно, а в школі мені ця книга здалась не цікавою!». Можливо саме в період навчання у вузі молодь матиме змогу «повернутись» до того що було не зрозуміле раніше. Потрібно знаходити можливість надавати користувачам якісну, і головне, цікаву літературу.

Схожі:

Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconСтруктура мо бібліотек внз м. Вінниці
Вінницьке методичне об'єднання бібліотек внз включає 7 бібліотек державних вищих навчальних закладів, їх методичним центром є наукова...
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconВнз «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»
«актуальні проблеми навчання та виховання людей в інтегрованому освітньому середовищі у світлі реалізації конвенції ООН про права...
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconСтруктура мо бібліотек внз м. Вінниці робота з бібліотечними фондами
Внз є постійно-діючим колегіальним, методичним, дорадчим органом, який включає 6 бібліотек державних та 1 комерційного (вфеу) вищих...
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconМетодичний центр бібліотек внз м. Вінниці 21018 м. Вінниця, вул. Пирогова, 56 Контактні телефони: (0432) 35-37-97, 35-55-33 факс: 67-01-91 (для бібліотеки)
Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова Методичний центр бібліотек внз м. Вінниці
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconКонкурс «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу» відбувся в місті Севастополь уже в четверте. У конкурсі взяли участь 518 читачів шкільних бібліотек із 32 навчальних закладів
Регіональний конкурс «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу» відбувся в місті Севастополь уже в четверте. У конкурсі взяли участь...
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconМетодика навчання читачів І персоналу бібліотек пошуку інформації в Інтернет Головні принципи навчання
...
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconВітаємо найкращих читачів року
Знз. В І етапі конкурсу змагалися 9575 читачів, що становить 46,1% від загальної кількості учнів 6-7 класів області, в ІІ етапі –...
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconІнноваційні методи роботи на допомогу виховному процесу внз нарада-семінар директорів бібліотек внз 3-4 рівня акредитації у донецьку
Наукова бібліотека Донецького національного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського Наукова бібліотека Луганського...
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconІнформація про конференцію та реєстрація учасників на сайті: www
Метою конференції є обговорення сучасних проблем впровадження інформаційних технологій в техніці, економіці та освітньому середовищі...
Місце художньої літератури в освітньому та дозвіллєвому середовищі читачів бібліотек внз iconПоложення щодо проведення Всеукраїнського конкурсу з образотворчого мистецтва "Яскрава палітра" мета конкурсу: Сприяння розвитку художньої освіти в Україні, налагодження стосунків та зв’язків між освітніми закладами
З метою підвищення рівня художньої освіти, підтримки молодих талантів та регіональної молоді України Конфедерація дизайнерів та стилістів...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи