Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І icon

Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І
Скачати 65.59 Kb.
НазваДобровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І
Дата13.09.2012
Розмір65.59 Kb.
ТипДокументи


Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури


Кравцова М.І., зав. сектору абонементу

художньої літератури

бібліотеки ВНМУ ім. М.І. Пирогова


Початок третього тисячоліття характеризується серйозними негативними тенденціями в культурі, серед яких «глобальне» падіння інтересу до читання, особливо серед молоді. Читання, як засіб отримання інформації та необхідна передумова інтелектуального розвитку, втрачає свою актуальність поряд із телебаченням і електронними комунікаціями. Спостерігається зниження авторитету друкованого слова, витіснення книги на периферію суспільної свідомості, що призводить до руйнування ментальності читаючої нації. Так, за даними німецького «Суспільства читання» в Німеччині молодь за книгою проводить 9 хв. на день, у той час дивиться телебачення – 135 хв. Серед американських читачів 20% за останній рік припинили купувати паперові книги, віддавши перевагу читанню електронних видань. Така тенденція прослідковується і в наших читачів, особливо це стосується студентів юнаків, які в нашій бібліотеці читали фантастику і детективи.

Згідно «Концепції Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року», діяльність бібліотек спрямована на всебічне розкриття інтелектуального, освітнього потенціалу людини, яке без читання неможливе. Таким чином саме бібліотеки повинні стати тим ядром, стрижневим центром, навколо якого можливе об‘єднання всіх сил для вирішення проблем у сфері читання.

Одним із варіантів цієї Програми є здійснення на місцевому рівні заходів, пов‘язаних із стимулювання інтересу до читання, поповнення бібліотечних фондів за бюджетні кошти. В умовах малобюджетного фінансування наших бібліотек поповнення фонду художньої літератури за бюджетні кошти практично не здійснюється. Ось тут особливу актуальність набуває максимальне використання в бібліотечній практиці різних форм і методів поповнення фонду художньою літературою.

Саме тому, в 1999 році, щоб розширити репертуар улюблених видань, ми звернулися до читачів з таким оголошенням: «Шановні читачі! Сучасний економічний стан не дозволяє нашій бібліотеці запропонувати Вам цікаві видання художньої літератури різних жанрів, які користуються підвищеним попитом, а Ваші можливості не дозволяють придбати улюблене видання в домашню бібліотеку, що позбавляє Вас змоги розширювати репертуар прочитаних книг та знайомитися з новинками. Тому пропонуємо цікаву, на наш погляд форму, яка дозволить об‘єднати наші інтереси.

Отже, всі хто любить чи віддає перевагу художній літературі:

  • детективного чи пригодницького;

  • фантастичного жанрів;

  • любовного чи жіночого роману;

  • інших.

Запрошуємо об‘єднатися в спеціальний клуб і створити свій фонд такої літератури.

Умови прийняття до клубу:

  • ваше добровільне бажання;

  • членський внесок ( 1 раз в рік ) у вигляді книги улюбленого жанру, або грошової суми».

Членські внески можуть складатися як з примірника твору вибраного жанру, так із грошового еквіваленту, сума якого визначається членами клубу. Грошові внески ідуть на придбання книг даного жанру за складеним членами

клубу списком необхідних видань.

Фондом клубу користуються члени клубу безкоштовно. Інші читачі бібліотеки, які не є членами клубу, можуть користуватися книгами клубу за певну плату ( 50 коп. за книгу в м‘якій обкладинці і 1 гр. – за книгу в твердій ).

Це все фіксується в книзі обліку грошового фонду клубу, де ми записуємо:п/п

Прізвище

№ читацького квитка

Грошовий внесок

Інвентарний номер книг

Автор книги

Підпис читача
Таким чином «Клуб любителів художньої літератури» діє при абонементі художньої літератури вже 12-й рік, з кожним роком оновлюється новими членами, кількість яких зростає. На сьогодні їх кількість складає 206 чоловік. Клуб щоразу підтверджує свою ефективність і необхідність. Спочатку, коли він ще тільки зароджувався більшість колег і читачів якось насторожено віднеслись до нього. Першими хто нас підтримав і стали першими членами клубу, було керівництво бібліотеки.

Перший запис нових надходжень датується 6-го травня 1999 р. На кінець цього року кількість книг зросло до 245 примірників. Якщо на початку ми укомплектовували свій фонд з книг, яких не було в бібліотеці, то зараз ми, проаналізувавши запити читачів, купуємо книги, які б задовольнили їх читацькі потреби. При цьому нам допомагає картотека «Хочу прочитати», в яку ми вносимо замовлення читача на книгу і ставимо дату виконання. В нашому «Клубі» переважає література «дозвіллєвого» характеру, це в основному: детективи, наукова фантастика, фентезі, любовні романи, містика. Ми розуміємо, що це не є найкраща література, але якщо вона користується таким попитом, то – має право на існування.

Останні роки зростає інтерес наших читачів ( особливо студентської молоді) до сучасної української літератури. Очевидно це зумовлено двома мотиваціями: прагненням отримати знання та бажанням стати національно свідомою людиною. Спостерігається збільшення популярності творів сучасних авторів та тих, які колись були заборонені. Читачі дорікають нам, що дуже мало книг українських сучасних авторів заповнюють стелажі. Але це вже залежить не так від нас, як від видавництв. Ми розуміємо, що вони, знаходячись у страшному ринковому вирії, зазвичай не ризикують друкувати сучасних українських авторів, бо ті «не розкручені» і їх художні твори не конкуруватимуть з творами знаних закордонних письменників. Тому щорічна поява трьох-чотирьох десятків якісних творів своїх рідних письменників для нас як свято.

Зараз в Україні проводяться конкурси на кращу книгу. Списки найкращих рейтингових книг ми вивішуємо на абонементі, щоб читачі могли з ними ознайомитися. Необхідно зазначити, що книжкові рейтинги, оцінки експертів далеко не завжди збігаються зі сприйняттям молодих людей. І далеко не завжди твори переможців літературних премій і конкурсів викликають справжній інтерес саме наших читачів. Вони до нас приходять зі своїми списками, які передруковують з Інтернету. В книжкових магазинах нам важко знайти ці твори.

Останніми роками смаки читачів виховуємо придбавши книги лауреатів не тільки українських літературних премій, але й зарубіжних. Найбільш популярний серед молоді став Пауло Коельо, книги цього автора в клубі розходяться на «ура». Активно використовується така форма популяризації як відкрита поличка «Знайомтесь: невідоме про відомих», де зібрані цікаві матеріали про популярних авторів: «Стівен Кінг – король жахів», «Оксана Забужко – жінка скандал», «Сергій Жадан: поет чи прозаїк» та інші.

У фонді клубу сформовані повні колекції творів відомих авторів: - українська фантастика (М.і С.Дяченки, Г. Олді, А.Валентинов);

- зарубіжний детектив (Крісті А., Чейз Дж., Абдуллаєв Ч., Незнанський Ф., Акунін Б., Марініна О.);

- жіночий роман (Макнот Дж., Смолл Б., Стил Д., Вільмонт К. та інші).

Високий культурний рівень медичного працівника нерозривно пов‘язаний з читанням художньої літератури не тільки для підвищення культурного і морального самовиховання, а також для підвищення професійного рівня, удосконалення творчих здібностей майбутніх лікарів. Допомогу у засвоєнні медичних знань надає і така суто бібліотечна форма роботи, як тематична картотека: «Медицина в літературі та мистецтві». Матеріали до неї збираються ретельно, що допомагає розкрити багато аспектів медичної деонтології, описів хвороб через художнє слово, що збагачує не тільки духовно, але й професійно. Такою картотекою активно користуються як студенти так і молоді науковці. Готується до друку рекомендаційний список літератури: «Професія лікаря в літературі».

Наприкінці 2009 року, ми підвели підсумки найбільшої читацької активності членів нашого клубу і визначили переможців. Було визначено декілька номінацій: «Суперчитач», «Майстер детективу», «Леді любовного роману», «Закоханий в історію» та «Поезія – частинка душі». Напередодні Нового року в секторі було оформлено макет – яскрава ялинка, на якій розміщувалися бутафорські іграшки з назвами номінацій та іменами переможців. Вони нагороджувалися вітальними листівками і невеличкими подарунками. Відзначені були як студенти так і викладачі університету. Так, у номінації «Суперчитач» першу премію отримала старший викладач каф. норм. фізіології (член клубу) Леонтьєва Е.М., «Майстер детективу» - зав. каф. медицини катастроф (член клубу) Матвійчик М.В., «Леді любовного роману» - студ. 4 курсу мед. ф-ту Бугай Р., «Закоханий в історію» студ. 5 курсу мед. ф-ту Серденок С., «Поезія – частинка душі» - студ. 6 курсу мед. ф-ту Маловічко Т.

Таким чином, діяльність нашого читацького об’єднання приносить користь як бібліотеці, так і читачам, адже ми намагаємось виконувати одну із основних функцій - повне задоволення різноманітних читацьких запитів, в тому числі і на художню літературу.


^ СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:


1. Україна. Кабінет Міністрів. Про схвалення Концепціі Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року: розпорядження Кабінету Міністрів від 30.09.2009р. № 1228-р. // Урядовий кур‘єр. – 2009. – 28 жовтня. – С. 18.

2. У паперових книг все менше читачів // Бібліотечна планета. – 2010. - №1. – С. 21.

3. Капустіна Н. Регіональний дослідницький проект «Харків – територія читання молоді: підґрунтя формування регіональної програми молодіжного читання / Н. Капустіна, Ю. Ходарєва // Бібліотечна планета. – 2010. - № 1. – С.18-20.


Схожі:

Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconФелющенко І. В. Тренінг як засіб розвитку творчих здібностей школярів на уроках художньої культури
Ультура. Уроки художньої культури залучають школярів до активної творчої діяльності, в процесі якої народжується “емоційний інтелект”,...
Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconВиховання екологічної культури дітей дошкільного віку засобами дитячої художньої літератури (за матеріалами творів в. О. Сухомлинського)

Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconУдк 37. 03+37. 025. 3 І. А. Кравцова, кандидат пед наук, доцент, А. О. Кравцова
Особливості інтелектуального розвитку та формування емоційної культури молодших школярів в умовах особистісно зорієнтованого підходу...
Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconІсторія художньої культури Тест №1
Дайте перелік історичним етапам розвитку художньої культури людства
Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconІсторія художньої культури Тест №3 Прізвище, курс, група
Виберіть з переліку характерні риси художньої культури Візантії раннєхристиянського періоду
Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconУкраїнська народна казка як засіб морального виховання дітей старшого дошкільного віку
Головна мета виховання, визначена в концепції національного виховання, полягає у передачі молодому поколінню багатств духовної культури...
Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconЗастосування методу проектів в навчально-виховному процесі з художньої культури
Спіжавка Василь Георгійович, методист з образотворчого мистецтва та художньої культури Чернівецького обласного інституту післядипломної...
Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconДисципліна Історія художньої культури Кафедра фортепіанного виконавства І художньої культури (044) 486-20-50 Канд пед наук Полатайко Олена Михайлівна (050-442-73-31) Комплекс тестових завдань
Потреба зафіксувати сталі норми І принципи культури сформувала особливе художнє мислення єгиптян І виробило розвинену систему
Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconМетодичні рекомендації щодо вивчення фізичної культури у 2011-2012 навчальному році Фізичне виховання важливий засіб фізичного, соціального та духовного розвитку учнівської молоді
Фізичне виховання — важливий засіб фізичного, соціального та духовного розвитку учнівської молоді
Добровільне об‘єднання при бібліотеці, як засіб виховання культури читання та поповнення фонду художньої літератури Кравцова М.І iconЦінності в системі художньої культури
Цінності в системі художньої культури: робоча навчальна програма для студентів напряму 0202 «мистецтво», спеціалізації 020205 «Художник...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи