Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського icon

Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського
Скачати 50.54 Kb.
НазваБібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського
Дата13.09.2012
Розмір50.54 Kb.
ТипДокументиБібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві.

Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах і за межами компетентності.


Пелимська С. І., гол. бібліотекар


Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім.М.Коцюбинського


Бібліотерапія – порівняно нова форма у сфері роботи бібліотекаря з читачем, але зміст бібліотерапії, деякі її функції завжди були притаманні бібліотекам.

Сама обстановка в бібліотеці, де тихо, затишно, квіти на підвіконнях і, звичайно, книги – сприяє заспокоюванню, зосередженості, розсудливості, бажанню залишитись сам на сам з книгою.

Психологічний вплив на читача починається з перших його кроків до бібліотеки. Будемо виходити з того, що в бібліотеці існує сприятливий психологічний клімат. Далі читач підходе до бібліотекаря, і тут дуже важливий зовнішній вигляд бібліотекаря. До нас звертаються люди з різним настроєм, в різному психологічному стані: тривожність, напруженість, стрес, афект… Тому, щоб привернути відвідувача, треба створити свій власний професійний імідж, який би працював на вас, а не проти вас.

Існують деякі загальні правила: косметику краще підбирати пастельних відтінків. Стиль одягу для роботи, краще вибирати класичний, а щоб не виглядати занадто консервативно, жінці треба використовувати деякі аксесуари, які підкреслять її індивідуальність.

В підборі кольорів бібліотекарю може допомогти такий напрям психотерапії, як кольоротерапія:

 • червоний колір призводить до патологічного перенапруження нервової системи;

 • жовтий, рожевий викликають відчуття радості;

 • блакитний, зелений підвищують енергетику і т.п.

Інноваційність бібліотечного обслуговування полягає в тому, що в наш напружений, завантажений інформацією і подіями час, бібліотекар повинен брати на себе деякі функції бібліотерапевта. А це вимагає від нього дотримання певних правил.

Бібліотерапія – це лише один із видів психотерапії, до яких відносяться арт-терапія, музикотерапія, сміхотерапія, кольоротерапія та інші.

Бібліотерапія – це психотерапевтична допомога людині безпосередньо через книгу, через слово друковане чи записане на електронні носії. Термін «бібліотерапія» з’явився у 20-ті роки минулого століття в США.

В бібліотерапевтичній роботі, що найменше, поділяють чотири напрями:

 1. ^ Ситуаційна бібліотерапія застосовується у важких психологічних ситуаціях: стреси, фрустрації, особистісні конфлікти.

 2. Проблемна бібліотерапія використовується для позбавлення людей різноманітних комплексів: труднощів в спілкуванні, страх аудиторії, тощо.

 3. Ігрова бібліотерапія пов’язана з розігруванням деяких сценок з художніх творів. Окремо виділяється казкотерапія, яка позитивно впливає на психіку людини, тимчасово «перетворюючи» її у дитину.

 4. ^ Бібліотерапія на засадах структурного аналізу зводиться до того, що клієнт веде щоденник з прочитаного, аналіз якого дозволяє об’єктивно оцінити стан хворого.

Розглянемо, як ці види бібліотерапії можуть бути застосовані бібліотекарем. Після того як відвідувач підійшов до бібліотекаря, між ними починається діалог. Індивідуальну бесіду з читачем треба проводити десь на грані між діловою розмовою і товариською. Треба враховувати типи людей, з якими ми спілкуємось. Але головне – це зміст бесіди, слова, які ми вживаємо; тон нашого голосу. Занадто голосний сміх, гучний голос, чи «сухий» байдужий тон руйнують образ бібліотекаря як бібліотерапевта–аматора, якому більш притаманні інтелігентність, стриманість, доброзичливість.

Після замовлення читача бібліотекар повинен враховувати, що люди, як правило, цікавляться тим, чого їм не вистачає в житті. Так, якщо не вистачає пригод, гострих відчуттів - читають пригодницьку літературу, детективи.

На цьому етапі взаємодії з читачем бібліотекарю краще уникати робити будь які оцінки (Це низькопробна література. Як можна це читати?). Краще ненав’язливо запропонувати читачеві, разом з «крутим» детективом твори Агати Крісті, Жоржа Сіменона, Едгара По, Гільберта Честертона. Класика завжди сприяє розвитку читацького смаку.

Фантазери і мрійники полюбляють наукову фантастику. Ця література не лише заколисує людину, як це роблять казки, а й примушує мозок працювати гостріше, пробуджує уяву.

Якщо людина знаходиться у пригніченому стані, їй на допомогу прийде сміхотерапія, а саме гумористична література. Це один з доступних засобів поліпшення емоційного стану людини. Сміх викликає розслаблення м’язів і дозволяє зняти напругу.

Ще декілька слів, про психологічну допомогу самому бібліотекарю.

Професія бібліотекаря примушує його стикатися з чималою кількістю людей. Головне, що не повинен бібліотекар, спілкуючись з читачем – це не заглиблюватись в розмову, особливо, коли вона з професійного рівня, переходить на особистісний. Треба пам’ятати, що є люди, які несвідомо намагаються перенести свій негатив на співрозмовника. Психотерапевт знає, як цього не допустити і позбутися, якщо такий негатив він все ж таки отримав.

Ми – не психотерапевти. Тому інколи після спілкування, відчуваємо роздратованість, слабкість, навіть хворобливість. Тому компетентний бібліотекар своєчасно і тактовно припинить розмову. Але ми ні в якому разі не повинні лікувати людину. Це справа фахівців, які мають відповідну підготовку, вміють діагностувати, володіють різноманітними формами та методами психологічної допомоги. Наша мета - не нашкодити. Так, якщо до нас, прийшла роздратована людина, треба намагатися не довести ситуацію до конфлікту. Для цього краще не виходити за суто діловий тон спілкування. Коли людина навмисне загострює ситуацію, намагається вас принизити – попередьте, що позбавите її права користування бібліотекою. Але ніколи не опускайтеся до образ і сварок.

Можливо вся ця робота займе у бібліотекаря трохи більше часу, але якщо він відчуває необхідність душевної співпраці з читачем, то ця непроста робота обов’язково принесе свій добрий плід, який дозволить з оптимізмом дивитися на подальший творчий розвиток бібліотечної справи.


Список використаної літератури:


 1. Абрамова Г.С. Библиіотерапия / Г.С. Абрамова // Практическая психология : учебник для вузов.- М. : Академический проект, 2000. - С. 372-373.

 2. Браун Л. Имидж – путь к успіху / Л. Браун. – СПБ. : Питер, 2000. –192 с.

 3. Вознесенська О. Бібліотерапія (qreative writing) / О. Вознесенська, Мова Л. //Арт-терапія в роботі практичного психолога : використання арт-технологій в освіті. -К. : Шк.світ, 2007. – С.17.

 4. Вознесенська О. Казкотерапія / О. Вознесенська, Л. Мова //Арт-терапія в роботі практичного психолога : використання арт-технологій в освіті. -К.: Шк.світ, 2007. - С. 16-17.

 1. Дрешер Ю. Библиотерапия: теория и практика / Ю. Дрешер // Библиотека школьника. – 2002. - №13.

 2. Задая Л. Колір і здоров’я дитини / Л. Задая // Початкова школа. -1997. - №11. – С. 54-56.

 3. Клюшина Н. Библиотерапия / Н. Клюшина // Библиотекарь. – 1991. - № 9 – С. 51.

 4. Лозова О.М. Бібліотерапевтичне спілкування з читачем / О.М. Лозова // Практична психологія та соціальна робота. – 2003. - № 7. – С. 64-69.

 5. Лозова О.М. Бібліотерапевтичність тексту очима майбутніх психологів / О.М. Лозова // Психолого-педагогічні засади професійного становлення особистості практичного психолога і соціального педагога в умовах вищої школи : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2003.- Ч.2 – С. 103-108.

 6. Соколов Д. Сказкотерапия. Воздушные шарики сказок на ниточках психологии / Д. Соколов // Частная школа. - 1995. - № 3.

Схожі:

Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconГеографічний факультет Кафедра фізичної географії та геології
Рецензенти: кафедра фізичної географії Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconПолітика зберігання фондів як засіб якісного інформаційного забезпечення науки та освіти Маєвська Л. В., бібліотекар І категорії наукової бібліотеки Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова
Складовою цього напрямку роботи є зберігання документально-інформаційних ресурсів, яке включає облік, раціональне розміщення, реставрацію,...
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconУдк 027. 7: 377. 44 Лисенко Л. В., головний бібліотекар бібліотеки внз укоопспілки «Полтавський університет економіки І торгівлі»
Лисенко Л. В., головний бібліотекар бібліотеки внз укоопспілки «Полтавський університет економіки І торгівлі»
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconКривошия Тетяна Петрівна Головний бібліотекар нтб національного університету «Львівська політехніка»
Вивчення ефективності використання інформаційно-пошукової системи бібліотеки І вироблення рекомендацій щодо її удосконалення
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського icon«професія – бібліотекар. Стан. Вимоги. Випробування часом» Блок І. Бібліотечна професія: криза чи переосмислення Проблемний виступ
«професія бібліотекар. Стан. Вимоги. Випробування часом» Блок І. Бібліотечна професія: криза чи переосмислення
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconРозподіл місць державного замовлення на напрями окр «бакалавр» (денна форма навчання) за додатковими спеціальностями (спеціалізаціями)
Криворізького педагогічного інституту в межах обсягу, затвердженого монмолодьспорту
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconБілоус В. С., директор бібліотеки Вінницького державного педагогічного університету
Сучасний бібліотечний менеджмент в організації діяльності бібліотеки вищого навчального закладу
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconШтат бібліотеки
Бедер Антоніна Василівна–провідний бібліотекар, освіта повна вища спеціальна, стаж бібліотечної роботи-27 р.,6 м
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconНаукові публікації співробітників кафедри економічної теорії і суспільних наук за 2011-2012 роки
Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 22. [Гол ред. О. В. Бабкіна] — К.: Видавництво...
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві. Бібліотекар чи бібліотерапевт: в межах І за межами компетентності. Пелимська С. І., гол бібліотекар Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського iconТрансформація інформаційних потреб користувачів: чи потрібен студенту традиційний підручник?
Киричок Людмила Олексіївна, бібліотекар ІІ категорії відділу навчально-методичної літератури
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи