Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання icon

Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання
Скачати 131.53 Kb.
НазваМетодичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання
Дата10.05.2013
Розмір131.53 Kb.
ТипМетодичні вказівки

Трудова дисципліна. Дисциплінарна відповідальність

Методичні вказівки до практичних занять


Теоретичні запитання

 1. Трудова дисципліна та її значення в умовах переходу до ринкової економіки.

 1. Трудова дисципліна:

 1. як елемент трудових правовідносин;

 2. як інститут трудового права;

 3. як принцип трудового права;

 4. як фактична поведінка учасників трудових правовідносин.

 1. Правові методи забезпечення трудової дисципліни.

 2. Внутрішній трудовий розпорядок на підприємствах в установах та організаціях.

 3. Нормативні акти, які забезпечують регулювання внутрішнього трудового розпорядку.

 4. Правила внутрішнього трудового розпорядку: їх види та загальна характеристика.

 5. Заходи заохочення як метод забезпечення трудової дисципліни:

 1. Поняття та види заохочень.

 2. Порядок застосування заохочень.

 1. Юридична відповідальність як метод забезпечення трудової дисципліни.

 2. Поняття та види дисциплінарної відповідальності за трудовим правом.

 3. Підстави дисциплінарної відповідальності працівників.

 4. Загальна дисциплінарна відповідальність працівників.

 5. Загальні правила застосування дисциплінарних стягнень за трудовим правом.

 6. Спеціальна дисциплінарна відповідальність працівників та її особливості.

 7. Особливості дисциплінарної відповідальності прокурорсько-слідчих працівників.

 8. Дисциплінарна відповідальність суддів.

 9. Спеціальна дисциплінарна відповідальність державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування.

 10. Дисциплінарна відповідальність працівників залізничного транспорту.

 11. Дисциплінарна відповідальність працівників гірничих підприємств.

 12. Дисциплінарна відповідальність працівників митної служби.

Питання для самоконтролю і перевірки

 1. Подумайте над термінами «трудова дисципліна» і «дисципліна праці». Чи тотожні ці поняття? Чому для назви глави 10 КЗпП України законодавець обрав перший, а не другий?

 2. Чи правильно вважають, що трудову дисципліну можна порушувати і при цьому не бути покараним?

 3. У чому, на вашу думку, проявляється на підприємствах «обстановка нетерпимості до порушень трудової дисципліни» (ст. 140 КЗпП України)?

 4. Якщо «трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовим колективом на основі типових правил» (ст. 142 КЗпП України), то для чого існують галузеві правила?

 5. ^ Чи можуть правила Львівського національного університету називатися «Правила внутрішнього розпорядку», тобто без слова «трудового»?

 6. Чи може декан юридичного факультету оголосити «догану» студенту 3 курсу? А лаборанту кафедри?

 7. Чи факт затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку трудовим колективом не є порушенням права власника щодо найму робочої сили і права розпорядження нею в межах, визначених законом?

 8. ^ Чи відрізняються між собою заходи дисциплінарного впливу та заходи дисциплінарної відповідальності? Обґрунтуйте.

Чим пояснити, що при звільненні за пунктами 2 і 3 ст. 41 КЗпП України не можна застосувати правила ст. 148 КЗпП України?

^ 9. Чому дисциплінарна відповідальність атестованих працівників органів внутрішніх справ не розглядається як різновид спеціальної дисциплінарної відповідальності?

10. У чому, на вашу думку, полягає різниця між «положеннями про дисципліну» та «статутами про дисципліну»?

11. Чи може бути рекомендований до обрання безстроково суддя, який має дисциплінарне стягнення?

12. Чи можна «порушення присяги» державним службовцем вважати дисциплінарним проступком?

13. Чи можна до касира залізничних квиткових кас у разі порушення ним трудової дисципліни застосовувати стягнення, що передбачені ст. 147 КЗпП України? А до стрілочника?

14. Спробуйте обґрунтувати належність дисциплінарної відповідальності працівників гірничих підприємств до спеціальної дисциплінарної відповідальності.

15. Чи можна вважати, що «Дисциплінарний статут митної служби України» є актом вищої юридичної сили, ніж «Дисциплінарний статут прокуратури України»?


Розв'язати задачі

1. Начальник цеху автомобільного заводу (м. Луцьк) оголосив сувору догану чотирьом працівникам за те, що вони не відвідують організованих для них курсів підвищення кваліфікації та погано вивчають рекомендований матеріал. Обов'язковість навчання начальник цеху мотивував тим, що завод отримує нове устаткування, а працівники з ним мало знайомі.

У КТС, куди звернулися працівники із заявою про зняття дисциплінарного стягнення, з'ясувалося, що у цеху, де вони працюють, відбуваються ремонтні роботи, а тому більшість робітників, зокрема і вони, перебувають у відпустках без збереження заробітної плати. Оскільки ніхто з ними не узгоджував необхідність навчання на курсах, матеріал, що там подають, їм знайомий та беручи до уваги, що відвідування курсів не оплачується, вони просили зняти дисциплінарні стягнення і зобов'язати начальника цеху вибачитися перед ними.

Обґрунтуйте рішення КТС.


2. Працівник Бузької райспоживспілки Андрущак 19 травня 2008 р. був звільнений з роботи за п. З ст. 40 КЗпП України з формулюванням у трудовій книжці «за неналежне ставлення до своїх службових обов'язків».

Під час розгляду справи судом було встановлено, що за період роботи позивача у Бузькій райспоживспілці до нього тричі застосовувалися дисциплінарні стягнення: зокрема, 7 травня 2006р. оголошено догану, 19 листопада 2007 р. він був переведений на нижче оплачувану посаду без зазначення терміну переведення, а 29 березня 2008 р. його суворо попередили. Причиною, що стала підставою для звільнення Андрущака 19 травня, стала відмова останнього відвезти голову райспоживспілки на семінар до Львова. Службова машина голови напередодні зламалася, а власна машина Андрущака стояла на подвір'ї райспоживспілки. У суді також з'ясувалося, що членом профспілки Андрущак не був, а за використання власного автомобіля у службових цілях йому виплачували щомісячну компенсацію.

Напишіть проект рішення суду у цій справі.


4. Вчитель-методист Гулак 18 вересня під час футбольного матчу перебував на трибуні стадіону і під час кожної невдалої атаки улюбленої команди привселюдно лаявся нецензурними словами. Про цей факт стало відомо дирекції школи, де він працював, і 25 вересня йому було оголошено догану «за аморальну поведінку у громадському місці».

Вважаючи, що з ним повелися незаконно, Гулак ЗО вересня написав скаргу до голови райвідділу освіти і просив зняти догану, оскільки трудової дисципліни він не порушував.

У результаті тривалої перевірки фактів за скаргою Гулака з'ясувалося, що останній неодноразово з'являвся на уроках у нетверезому стані, з дружиною своєю не проживає, сплачує аліменти на двох дітей, нерідко пристає до старшокласниць із залицяннями тощо. Все це підтверджувалося поясненнями учнів, вчителів школи та деякими документами.

Після того як Гулак відмовився дати письмове пояснення щодо зібраних матеріалів, голова райвідділу освіти 4 листопада видав наказ про звільнення його з роботи згідно з п. З ст. 41 КЗпП України «за систематичне вчинення аморальних проступків у побуті і на роботі, що несумісні з виконанням ним виховних функцій».

Проаналізуйте наведену ситуацію та спробуйте розібратися в термінах і правильності застосування заходів стягнення.


5. Через сильні снігопади 4-7 листопада 1995 р. значної шкоди було завдано міській комунальній системі та транспортним комунікаціям.

У зв'язку з цим міський голова м. Львова підписав розпорядження «Про незадовільну роботу служб міського господарства та районних адміністрацій», яким було суворо попереджено та позбавлено премій за листопад керівника управління комунального господарства міської ради та секретаря виконкому, головам Залізничної та Шевченківської районних адміністрацій оголошено догану.

Цим самим розпорядженням міський голова зобов'язав фінансово-бухгалтерські служби відрахувати до 50 % посадових окладів працівників, які винні у незадовільній роботі з прибирання снігу для покриття збитків лікувальних установ та жителів міста, які отримали травми у дні снігопаду (див. «Високий замок» від 14 листопада 1995 р. № 153).

Дайте правовий аналіз наведеної в газеті ситуації.


6. Наказом прокурора області старшого слідчого однієї з міських прокуратур Саленка було переведено на посаду слідчого до районної прокуратури за порушення ним службової дисципліни та вчинення дій, які підривають авторитет прокуратури.

Ознайомившись 10 жовтня з наказом прокурора області, Саленко відмовився перейти до районної прокуратури і вже 15 жовтня оскаржив застосоване щодо нього дисциплінарне стягнення до Генерального прокурора України.

Вивчаючи матеріали справи, що надійшла до генеральної прокуратури 19 жовтня, Генеральний прокурор України з'ясував, що 18 вересня, перебуваючи за кермом власного автомобіля «Шкода», старший слідчий прокуратури міста Саленко, проїжджаючи на великій швидкості перехрестя, не зупинився на вимогу інспектора ДАІ. В результаті переслідування його автомобіля працівниками ДАІ та застосування ними передбачених законом заходів затримання порушників, він зупинився і був доставлений до відділення міліції. Показавши посвідчення працівника прокуратури та пригрозивши працівникам міліції «розібратися з ними по закону», Саленко без перешкод залишив міліцейське відділення.

У своїй скарзі до Генерального прокурора України Саленко відзначив, що трудової дисципліни він не порушував, службові обов'язки виконує добросовісно, а перевищення ним швидкості відбулося у позаробочий час, о третій годині ночі, і ніякої загрози перехожим він не створив. Більше того, за вказане порушення до нього вже вжито заходи адміністративної відповідальності.

Чи є підстави для застосування дисциплінарних санкцій щодо працівника прокуратури?

Чи правильно було застосоване стягнення щодо Саленка?

Які права Генерального прокурора України щодо вирішення цієї справи по суті?

Вкажіть останній термін, коли Генеральний прокурор України зобов'язаний ухвалити рішення по цій справі.


7. За наказом начальника відділення Південно-західної залізниці колійного майстра Ляшка було звільнено з роботи за неогородження сигналами зупинки місця проведення колійних робіт.

Вважаючи, що звільнення проведено з порушенням чинного законодавства, Ляшко звернувся з позовом до суду про поновлення його на роботі.

У позовній заяві він відзначив, що колійні роботи тривали усього дві години і впродовж цього часу на ремонтованій ділянці пройшов лише один вантажний потяг, а тому особливої загрози життю і здоров'ю громадян не було. Під час звільнення від нього жодних письмових пояснень не вимагали. Звернення до профспілкового органу щодо згоди на його звільнення адміністрація не подавала, попри те що він є членом профспілки.

Під час розгляду справи у суді Ляшко також доводив, що звільнення за порушення трудової дисципліни можливе тільки за наявності підстав, передбачених пунктами 3, 4, 7 та 8 ст. 40 КЗпП України. Його ж дії під жоден із цих пунктів не підпадають.

Спробуйте вирішити справу. Якими нормативними актами, крім КЗпП України, повинен керуватися суд, розглядаючи цю справу.


Нормативний матеріал до теми

1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — №30. — Ст. 141.

2. Кодекс законів про працю України від 10 грудня 1971 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. — 1971. — № 50. — Ст. 375.

3. Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI // [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2453-17

4. Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1991. — № 53. — Ст. 793.

6. Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1992. — № 49. — Ст. 668.

7. Закон України «Про колективні договори і угоди» від 1 липня 1993 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1993. — №36. — Ст. 61.

8. Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 52. Ще чинний впродовж 2013 року Закон України «Про державну службу» від 17 листопада 2011 р.(ще не набрав чинності) // http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/4050-17

9. Закон України «Про телекомунікації» ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, N 12, ст.155 ).

10. Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 № 3206-VI // [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3206-17

11. Закон України «Про залізничний транспорт» від 4 липня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 40. — Ст. 183.

12. Закон України «Про Вищу раду юстиції» від 15 січня 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1998. — № 25. — Ст. 146.

13. Гірничий закон України від 10 червня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1999. — № 50. — Ст. 433.

15. Закон України «Про вищу освіту» від 17 січня 2002 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2002. — № 20. — Ст. 134.

16. Дисциплінарний статут прокуратури України, затверджений Постановою Верховної Ради України від 6 листопада 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1992. — № 4. — Ст. 15.

17. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини другої статті 16 Дисциплінарного статуту прокуратури України, затвердженого Постановою Верховної Ради України "Про затвердження Дисциплінарного статуту прокуратури України" (справа про Дисциплінарний статут прокуратури) від 22.06.2004 № 13-рп/2004

18. Дисциплінарний статут митної служби України, затверджений Законом України від 6 вересня 2005 р.

19. Положення про дисципліну працівників гірничих підприємств, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 294.

20. Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 1993 р. // ЗП Уряду України. — 1993. — № 4-5. — Ст. 71.

21. Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджені наказом Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 20 липня. 1984 р. // Бюллетень Госкомтруда СССР. — 1984. — № 11.

22. Постанова Пленуму Верховного Суду «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 1 листопада 1996 р. № 9 // Законодавство України про працю. — Львів, 2001. — С. 348-349.

23. Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 р. № 9 // Законодавство України про працю. — Львів, 2001. — С. 338-355.

24. Статут про дисципліну працівників спеціальних (воєнізованих) аварійно-рятувальних служб, затверджений Постановою від 12 жовтня 2000 р. № 1540 // Офіційний вісник України. – 2000. – № 42. – Ст. 1781.

25. Проект Трудового кодексу України № 1108 від 04.12.2007, суб’єкт законодавчої ініціативи В. Г. Хара, Я. М. Сухий, О. М. Стоян [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=30947


Література до теми

1. Абрамова О. В., Никитинский В. И. Трудовая дисциплина. — М., 1984.

2. Барабаш А. Т. Ответственность за нарушение трудовой дисциплини. — К., 1977.

3. Бару М., Гончарова Г. Перебудова і деякі питання трудового права // Радянське право. — 1988. — № 2.

4. Бородін І. Дисциплінарна відповідальність та дисциплінарне провадження // Право України. — 2006. — № 12. — С. 93.

5. Бущенко П., Венедиктов В. Поняття «систематичне порушення трудових обов'язків»: розбіжності у теорії та практиці // Радянське право. — 1990. — № 9.

6. Василюк С, Косило А. Зарубіжний досвід притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності // Право України. — 2006. — №2.— С. 131.

7. Венедиков В. С. Теоретические проблеми юридической ответственности в трудовом праве. — Харьков: Консум, 1996.

8. Венедиктов В. Юридична відповідальність в науці і практиці трудового права // Право України. — 1992. — № 1.

9. Гавриленко Д. А. Правовое государство и дисциплина / Под ред. В. И. Шабайлова. — Минск, 1991.

10. Глазьірин В. В. Правовые средства укрепления трудовой дисциплины. — М., 1985.

11. Данченко М. І. Відповідальність за порушення дисципліни праці. — К., 1980.

12. Кленов Е. А. Внутренний трудовой распорядок на предприятии. — М., 1974.

13. Лившиц Р. 3. Право на материальное стимулирование труда. — М., 1976.

14. Смирнов В. Н. Внутренний трудовой распорядок на предприятии. — Л., 1980.

15. Стимули добросовестного труда и ответственность за его результати / Под ред. Ю. П. Орловского. — М., 1991.

16. Стичинський Б. С, Зуб І. В, Ротань В. Г. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю. — К.: А.С.К., 2000.

17. Сыроватская Л. А. Ответственность за нарушение трудового законодательства. — М., 1990.

18. Трудове право України: Академічний курс: Підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. / За ред. П. Д. Пилипенка. — К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2004.

19. Угрюмова Г. Дисципліна праці: розвиток та удосконалення інституту // Право України. — 2006. — № 1. — С. 40.

20. Хуторян Н. М. Проблеми відповідальності в трудовому праві // Удосконалення трудового законодавства в умовах ринку / Під ред. Н. М. Хуторяна. — К.: Ін Юре, 1999.

21. Хавронюк М. Дисциплінарні правопорушення і дисциплінарна відповідальність. — К.: Атіка, 2003.

22. Хуторян Н. Н. Предупреждение нарушений трудовой дисциплини. — К., 1992.

23. Щербина В. І. Теоретичні проблеми охоронної функції трудового права в умовах ринкових відносин. — Дніпропетровськ, 2004.

24. Швайковська В. М. Локальне нормативно-правове регулювання праці в умовах ринкової економіки : автореф. дис. на здобуття ступеня канд. юрид. наук : спеціальність 12.00.05 «Трудове право; право соціального забезпечення» / Валентина Миколаївна Швайковська. – Х., 2007. – 19 с.

25. Фахрутдинова Т. М. Внутренний трудовой распорядок организации: Правовые вопросы : дисс. … канд. юрид. наук. / Фахрутдинова Татьяна Михайловна. – Томск, 2006. – 172 с.

26. Ухова Л. Д. Правовое регулирование поощрения добросовестного труда по российскому трудовому законодательству : дис… канд. юрид. наук / Ухова Лариса Дмитреевна. – Омск, 2006. – 219 с.

Схожі:

Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconХарківська національна академія міського господарства г. В. Гамалєй методичні вказівки до практичних занять І самостійної роботи з дисципліни
Методичні вказівки до практичних занять І самостійної роботи з дисципліни «Теоретичні І методичні основи архітектурного проектування»...
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconМіністерствоосвітиінауки україни
Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «Теоретичні та методичні основи архітектурного проектування» (для студентів...
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconМетодичні вказівки до виконання практичних занять та
Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «Бізнес-планування інноваційних проектів» / Укладач: Д. В. Горобченко. – Суми:...
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconХарківська національна академія міського господарства методичні вказівки до практичних занять
Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни "Підвалини фундаменти та спецфундаменти" Сост: Бронжаєв М. Ф.– Харків, хнамг....
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconМетодичні вказівки до практичних занять
Методичні вказівки до практичних занять тематичного циклу вдосконалення лікарів “Внутрішньолікарняні інфекції. Вірусні гепатити....
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconМетодичні вказівки до практичних занять
Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «Діагностування рухомого складу електричного транспорту» (для студентів усіх...
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconМетодичні вказівки до організації практичних занять
Методичні вказівки до організації практичних занять у спеціальних медичних групах з дисципліни «Фізичне виховання» / Укладач: А....
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconМетодичні вказівки до практичних І самостійних занять
Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни “Інформаційні мережі”/Укладач М. С. Бабій. – Суми: Сумський державний...
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconМетодичні вказівки до проведення практичних занять
Методичні вказівки до проведення практичних занять на тему «Кредитування» з дисципліни "Фінанси підприємств" / укладачі: В. Г. Боронос,...
Методичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання iconМетодичні вказівки до проведення практичних занять
Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни "Основи менеджменту" / Укладачі: О. Ф. Балацький, Ю. В. Тараненко....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи