Марина Романенко icon

Марина Романенко
Скачати 34.59 Kb.
НазваМарина Романенко
Дата17.09.2012
Розмір34.59 Kb.
ТипДокументи

Марина Романенко

(Переяслав-Хмельницький)

ПСИХОЛОГІЧНІ І СОЦІАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ

ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

Сьогодні науковці різних країн працюють над проблемою обдарованості: біологи намагаються виділити ген обдарованості, психологи і соціологи створюють тести для визначення яскравих здібностей дітей. Адже проблема дитячої обдарованості є проблемою культурного та інтелектуального потенціалу будь-якої нації.

У той час, як психологічна наука займається визначенням внутрішніх суперечностей розвитку дитячої обдарованості, педагогічні праці спрямовані на розвиток здібностей зазначеної категорії дітей, соціальна педагогіка спрямовує свою увагу на взаємодію обдарованої дитини з оточуючим середовищем, вивчає умови її соціальної адаптації та методи соціального виховання.

Гострота проблеми полягає в тому, що часто можна зустріти особливу соціально-психологічну реакцію обдарованої дитини на ситуацію «придушення» її природних проявів і потреб: відхід у внутрішній світ, у світ своїх фантазій, апатичність, млявість, незацікавленість у контактах тощо.

Творчо обдаровані діти мають чудову пам'ять, великий словниковий запас, уміють швидко схоплювати інформацію, долати інерцію мислення. Вони допитливі, самостійні, тривалий час займаються улюбленою справою. Разом із тим їм притаманні ознаки нетипової поведінки: непередбачуваність вчинків, надмірна вразливість, нетерплячість і нетерпимість до чужих недоліків, часто неадекватність реакції на інформацію. Ці діти потребують багато уваги, вони не люблять надмірної регламентованості навчального процесу в школі, конформізму, у поведінці виявляють дивацтва. Творчо обдаровані діти не вміють пристосовуватись до обставин, якщо вважають ці обставини для себе неприйнятними (на відміну від суто інтелектуальної обдарованості, за якої індивід здатний раціонально мислити й добре адаптуватися в навколишньому середовищі: проте високий інтелект, як відомо, сам по собі не гарантує креативності).

Для творчих особистостей звичні норми й закони не підходять, їхня поведінка часто викликає негативні емоції в оточення, бо ці діти дратують ровесників і вчителів глузуванням над інтелектуальними невдахами. Тому вони зазвичай неконтактні й знаходяться в дитячому колективі в ізоляції. Ці діти потребують права вибору, характеризуються незалежністю суджень, не визнають заборон без аргументації (якщо «не можна», то чому «не можна»), не терплять тиску й примусу, адже діяльність творчого інтелекту — гарантія особистої свободи людини [2, с.2-7].

Творчо обдаровані особистості нехтують умовностями, не визнають авторитетів, прагнуть все перевірити самостійно. Такі діти потребують постійної уваги до результатів їх творчої діяльності з боку вчителя, не терплять зневаги, виявляють сміливість думки, мають вибуховий темперамент, емоційність, високорозвинену інтуїцію, тонке почуття гумору (гумор — парадоксальна форма мислення). У письмових роботах вони надають перевагу змісту, зазвичай нехтуючи формою, належне оформлення роботи вважають необов'язковим («творче безладдя» — норма, головне для них, щоб все було правильно розв'язано). Обдаровані діти наводять оригінальні варіанти вирішення проблеми, бо вміють аналізувати, синтезувати ідеї, комбінувати, вибирати з багатьох можливостей. Вони захоплюються філософськими питаннями: про походження життя на Землі, про сенс буття, релігію тощо.

Внаслідок не за віком розвиненого інтелекту обдаровані діти надають перевагу спілкуванню зі старшими дітьми та дорослими, грають у складні інтелектуальні ігри, здатні одразу робити кілька справ і водночас концентруватись на одній. Вони дуже цілеспрямовані, задля досягнення творчої мети можуть працювати місяцями (наприклад, в авіамодельному гуртку над створенням моделей літаків) і навіть роками (наприклад, над виведенням нового сорту рослин).

Такі діти критично ставляться до своїх досягнень, незадоволені собою, мають низьку самооцінку, прагнуть досконалості, їм подобається більше слухати, ніж говорити, підтверджуючи прислів'я «хто мовчить, той двох навчить», люблять читати, мають ранню предметну спрямованість, високу пізнавальну активність.

Творчо обдаровані діти характеризуються сміливістю думок і висловлювань, гнучкістю мислення, схильністю до ризику (деякою мірою навіть до авантюризму), проблемним баченням світу, здатністю переносити життєвий досвід і теоретичні знання в нові ситуації, не приймають інформації на віру без експертної перевірки, виявляють оригінальність підходів у розв'язанні проблемних ситуацій, прагнуть до реалізації своїх унікальних здібностей, мають високий рівень мотивації виконуваної діяльності [1, с.47-49].

З огляду на вище сказане в роботі з обдарованими дітьми виникають певні складнощі, саме тому соціальний педагог повинен уміти знаходити шляхи взаєморозуміння з обдарованою дитиною, визначати її особливості, характер взаємовідносин у сім’ї; налагоджувати зв’язки з батьками; бути терплячим, ненав’язливим та довірливим, чуйним, доброзичливим, уважним, емоційно-стабільним, мати динамічний характер і почуття гумору, позитивне самосприйняття.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Петровский А.В. Вопросы истории и теории психологии / А.В. Петровский // Избранные труды. – М.: Педагогика, 1984. – 320 с.

  2. Роменець В.А. Психологія творчості [навч. посібник] / В.А. Роменець. – К.: Либідь, 2001. – 288 с.

Схожі:

Марина Романенко iconХарківська національна академія міського господарства романенко І.І. Методичні вказівки
Дв освіти, за напрямом підготовки 0921 060101 Будівництво, зі спеціальності "Міське будівництво та господарство" спеціалізації "Технічне...
Марина Романенко iconСистема оценки инновационного развития региона марина В. Ю., Марина В. И
Математическая модель динамики комбинированного инструмента развертка-метчик
Марина Романенко iconПятница; Председатель городского мо: Салтыкова Марина Викторовна – гимназия №1 сл т. 54-24-36. На 20 14 15 учебный год запланированы
Председатель городского мо: Салтыкова Марина Викторовна – гимназия №1 сл т. 54-24-36
Марина Романенко iconЗавідувач кафедри біології, доктор біологічних наук, професор Романенко О. В
move to 1136-73740
Марина Романенко iconПротокол та етикет доц. Шинкаренко Т.І. (ауд. 37)
Маніпулятивні технології в pr та методи протидії – д с н. Романенко Ю. В. (ауд. 328)
Марина Романенко iconПротокол та етикет доц. Шинкаренко Т.І. (ауд. 37)
Маніпулятивні технології в pr та методи протидії – д с н. Романенко Ю. В. (ауд. 328)
Марина Романенко iconГолуб Марина Олексіївна відмінно за конкурс

Марина Романенко iconКузнєцова Марина Володимирівна 637. 4 за конкурс

Марина Романенко iconЗагнибіда Марина Вікторівна Поза конкурс

Марина Романенко iconФуголь Марина Анатоліївна Нездойминога Оксана Вікторівна

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи