Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни icon

Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни
Скачати 225.22 Kb.
НазваАптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни
Дата24.08.2012
Розмір225.22 Kb.
ТипДокументи
1. /Информация для студентов/Завдання з аптечнох технолог_х л_карських засоб_в.doc
2. /Информация для студентов/Завдання з промисловох технолог_х л_карських засоб_в.doc
3. /Информация для студентов/Завдання з технолог_х л_карських косметичних засоб_в.doc
4. /Информация для студентов/Крок АТЛ.rtf
5. /Информация для студентов/Крок ЗТЛ.rtf
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни
Промислова технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни
Технологія лікарських косметичних засобів стислий опис дисципліни
Крок 2 Фармація Медичний профіль – атл
Крок 2 Фармація Медичний профіль – зтл

АПТЕЧНА ТЕХНОЛОГІЯ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ


Стислий опис дисципліни.

Студенти вивчають теоретичні основи та виробничі процеси переробки лікарських засобів у лікарські препарати в умовах аптеки, їх стандартизацію, зберігання та відпуск. Особлива увага приділяється біофармацевтичним факторам та сучасним вимогам ВООЗ до приготування лікарських форм в аптеках.


Тривалість вивчення.

Денне відділення – III курс, заочне відділення – III-IV курс.


Форми навчання.

Лекції, практичні заняття, самостійна робота студентів, написання рефератів, курсова робота, виробнича практика.


Бази навчання.

Аудиторії кафедри, аптечні заклади Одеси, та Одеської області.


Розділи дисципліни, які вивчаються.

 • Технологія ліків як наукова дисципліна. Основні поняття. Лікарські форми і лікарські засоби.

 • Державне нормування процесу виробництва лікарських препаратів.

 • Аптека, устрій, значення і функції.

 • Біофармація. Значення біофармації в технології ліків.

 • Тара й пакувальні матеріали, вживані в аптечній практиці.

 • Дозування в аптечному виробництві ліків.

 • Тверді лікарські форми. Порошки. Збори

 • Рідкі лікарські форми. Розчини істинні. Розчини ВМС. Колоїдні розчини. Суспензії. Емульсії. Водні витяжки з лікарської рослинної сировини.

 • М'які лікарські форми. Лініменти. Мазі. Пластири. Супозіторії. Пілюлі.

 • Стерильні лікарські форми та лікарські форми, що готуються асептично. Ін'єкційні лікарські форми. Очні лікарські форми. Лікарські форми з антибіотиками. Дитячі лікарські форми.

 • Фармацевтичні несумісності. Утруднені прописи.

 • Гомеопатичні лікарські препарати.

 • Ветеринарні лікарські препарати.


Перелік питань, що виносяться на іспит.

 1. Технологія лікарських форм як наукова дисципліна, її завдання та напрямки розвитку. Визначення технологічних термінів: лікарський засіб, лікарська речовина, лікарська форма, лікарський препарат.

 2. Класифікація лікарських форм: дисперсологічна (фізико-хімічна), за агрегатним станом, залежно від способу вживання та шляхів уведення.

 3. Основні напрямки державного нормування виробництва лікарських препаратів. Нормативна документація, яка нормує приготування, якість, умови зберігання та відпуску лікарських засобів. Наках МОЗ України № 626 від 15.12.2004 р.

 4. Визначення ДФ України, її структура. Вкажіть, яким чином ДФ нормує якість лікарських форм та окремих лікарських препаратів.

 5. Рецепт, його структура та правила виписування згідно з наказом МОЗ України №117 від 30.06.94р.

 6. Види ваг, що використовуються в аптечній практиці, клас їх точності. Будова технічних тарирних (рецептурних) та ручних ваг.

 7. Метрологічні характеристики ваг: точність (правильність), чутливість, стійкість, сталість показань.

 8. Правила зважування на аптечних ручних і технічних терезах сипких, в’язких та рідких речовин. Вкажіть мінімальну наважку, яку можна зважити на ручних однограмових терезах речовин списків А, В та загального списку.

 9. Визначення порошків як лікарської форми, їх класифікація та вимоги ДФУ до них. Технологічні стадії приготування складних порошків та їх характеристика.

 10. Способи прописування порошків. Приготування складних порошків, до складу яких входять лікарські речовини, що відрізняються щільністю, об’ємною (насипною) масою, будовою частинок.

 11. Правила виписування рецептів на лікарські препарати, що містять отруйні, наркотичні, одурманюючі речовини. Оформлення рецепту при прописуванні вищезазначених речовин у дозах, які перевищують одноразовий або добовий прийом. Нормативні документи, що нормують ці правила.

 12. Правила роботи з отруйними, сильнодіючими та наркотичними лікарськими речовинами. Тритурації, їх призначення, зберігання та оформлення. Технологія тритурацій на прикладі 10,0 тритурації атропіну сульфату (1:100); використання тритурацій у порошках.

 13. Приготування складних порошків з отруйними, наркотичними, сильнодіючими та іншими речовинами, прописаними в різних кількостях. Правила їх оформлення до відпуску.

 14. Ступінь подрібнення лікарських речовин у порошках залежно від медичного застосування відповідно до вимог ДФУ. Важкоподрібнювані лікарські речовини. Призначення допоміжних рідин та їх кількість у процесі подрібнення.

 15. Приклади барвних і пахучих речовин та умови їх зберігання згідно з наказом МОЗ України №44 від 16.03.93р. Особливості технології порошків з барвними та пахучими речовинами.

 16. Класифікація екстрактів за агрегатним станом, умови їх зберігання. Технологія розчинів густих екстрактів, їх застосування. Способи введення різних екстрактів до складу порошків.

 17. Види пакувального матеріалу, який використовується в технології порошків для речовин з різними фізико-хімічними властивостями. Оцінка якості порошків (розмір частинок, однорідність змішування, точність дозування та ін.).

 18. Характеристика рідких лікарських форм, їх класифікація. Способи прописування та позначення концентрації розчинів; перевірка доз отруйних та сильнодіючих лікарських речовин в мікстурах.

 19. Способи одержання води очищеної; апаратура, що застосовується для цього. Вимоги до якості води очищеної, види контролю та умови зберігання відповідно до наказу МОЗ України №139 від 14.06.93р.

 20. Правила приготування концентрованих розчинів для бюреткової системи згідно з інструкцією до наказу МОЗ України №197 від 7.09.93р.

 21. Будова бюреткової установки; правила догляду та користування нею. Контроль якості концентрованих розчинів, виправлення їх концентрацій; умови зберігання.

 22. Стадії технологічного процесу приготування водних розчинів; засоби малої механізації, що використовуються на різних стадіях. Приготування мікстур об’ємним способом з використанням концентрованих розчинів, настойок, екстрактів, сиропів відповідно до наказу МОЗ України №197 від 7.09.93р.

 23. Технологія мікстур, до складу яких входять сухі лікарські речовини в кількостях до 3% та більше відповідно до вимог наказу МОЗ України №197 від 7.09.93р. Оцінка якості, оформлення до відпуску, умови зберігання рідких лікарських препаратів згідно з ДФУ.

 24. Визначення стандартного краплеміру. Фактори, що впливають на точність дозування. Правила користування краплеміром; калібрування нестандартного краплеміру.

 25. Особливості технології водних розчинів повільно та важкорозчинних речовин (етакридіну лактату, міді сульфату, фурациліну, кислоти борної та ін.).

 26. Номенклатура стандартних фармакопейних рідин, способи прописування їх в рецептах та умови зберігання. Приготування розчинів аміаку та кислоти оцтової. Наведіть відповідні розрахунки.

 27. Особливості приготування розчинів хлористоводневої кислоти для внутрішнього та зовнішнього застосування (наведіть приклади).

 28. Приготування розчинів перекису водню, формальдегіду, алюмінію ацетату основного, калію ацетату. Наведіть необхідні розрахунки на конкретних прикладах.

 29. Особливості розведення формаліну, рідини Бурова, пергідролю, рідини калію ацетату.

 30. Асортимент та характеристика неводних розчинників. Якої концентрації етиловий спирт використовується для приготування розчинів борної та саліцилової кислот, йоду згідно з наказом МОЗ України №197 від 7.09.93р. Упакування та зберігання неводних розчинів. Техніка безпеки при роботі з ЛЗР.

 31. Особливості технології та розрахунки з розведення етилового спирту з використанням формули розбавлення та алкоголеметричних таблиць. Правила оформлення рецептів, в яких прописаний етиловий спирт, та оформлення спиртових розчинів до відпуску.

 32. Технологія олійних та гліцеринових розчинів (наведіть приклади).

 33. Характеристика крапель як лікарської форми, їх класифікація. Перевірка доз отруйних та сильнодіючих лікарських речовин у краплях. Правила приготування крапель з використанням концентрованих розчинів та шляхом розчинення сухих речовин.

 34. Приготування розчинів легкоокислюючих речовин (срібла нітрату, калію перманганату, йоду). Укажіть концентрацію йоду в розчинах та Люголя для внутрішнього та зовнішнього вживання.

 35. Характеристика та класифікація високомолекулярних сполук (ВМС). Вплив структури молекули ВМС на процес розчинення обмежено та необмежено набухаючих речовин.

 36. Застосування ВМС у фармації. Приготування розчинів необмежено набухаючих речовин на прикладі пепсину.

 37. Особливості технології розчинів обмежно набухаючих ВМС: желатину, крохмалю, метицелюлози.

 38. Характеристика та особливості колоїдних розчинів. Фактори, що обумовлюють їх стійкість. Суть колоїдного захисту. Назвіть препарати захищених колоїдів.

 39. Особливості технології розчину іхтіолу. Правила введення лікарських речовин в розчини ВМС та колоїдні розчини.

 40. Технологія розчинів протарголу та коларголу залежно від їх фізико-хімічних властивостей.

 41. Визначення суспензій як лікарської форми та як дисперсної системи. Випадки утворення суспензій. Фактори, що впливають на стійкість суспензій. Оцінка якості суспензій та оформлення їх до відпуску згідно з вимогами ДФУ.

 42. Дисперсійний метод одержання суспензій з гідрофільних речовин. Використання правила Б.В.Дерягіна та ефекту П. А. Ребіндера в технології суспензій.

 43. Способи приготування суспензій. Суть прийому скаламучування. Для яких лікарських речовин він використовується?

 44. Приготування суспензій з лікарських речовин з різко та нечітко вираженими гідрофобними властивостями. Стабілізатори, їх кількісний підбір. Технологія суспензій сірки.

 45. Конденсаційний спосіб приготування суспензій. Мікстури опалесцюючі та каламутні, умови їх утворення. Особливості технології мікстур з нашатирно-анісовими краплями, екстрактами різної консистенції.

 46. Визначення емульсій як лікарської форми та дисперсної системи. Класифікація емульсій, вимоги до них. Емульгатори, їх стисла характеристика.

 47. Типи олійних емульсій та методи їх визначення. Стадії технології емульсій. Розрахунки олії, емульгатора, води. Визначення готовності первинної емульсії.

 48. Механізм стабілізації емульсій та принципи підбору емульгаторів. Причини нестійкості емульсій.

 49. Уведення лікарських речовин з різними фізико-хімічними властивостями в олійні емульсії. Оцінка якості емульсій, їх зберігання та оформлення до відпуску.

 50. Характеристика настоїв та відварів як дисперсних систем та лікарської форми; вимоги, що висуваються до них. Технологія відварів із сировини, що містить дубильні речовини, антраглікозиди, сапоніни.

 51. Теоретичні основи процесу екстракції з лікарської рослинної сировини (діаліз, дифузія, розчинення, осмос та ін.). Вплив ступеню подрібнення, стандартності сировини та її гістологічної будови на якість водних витяжок.

 52. Значення співвідношення кількості лікарської рослинної сировини та екстрагенту, коефіцієнту водопоглинання, температури, тривалості настоювання та охолодження при приготуванні настоїв та відварів.

 53. Значення рН середовища в технології водних витяжок. Вплив матеріалу інфундирки на якість водних витяжок. Особливості технології настоїв та відварів з сировини, що містить алколоїди, серцеві гликозиди, ефірні олії.

 54. Слизи як лікарська форма, їх застосування в медичній практиці. Особливості приготування настоїв алтейного кореню з сировини та екстракту-концентрату (навести відповідні розрахунки).

 55. Характеристика екстрактів-концентратів промислового виробництва, що застосовуються в аптеках замість лікарської сировини; їх асортимент та класифікація за агрегатним станом. Переваги приготування настоїв з використанням стандартизованих екстрактів-концентратів.

 56. Відмінності в технології та правилах уведення лікарських речовин у настої та відвари з лікарської сировини та стандартизованих екстрактів-концентратів. Шляхи вдосконалення технології водних витяжок. Значення ферментів та мікрофлори в технології настоїв та відварів.

 57. Характеристика лініментів як лікарської форми та їх класифікація залежно від природи застосовуваної основи, медичного призначення та фізико-хімічних властивостей інгредієнтів. Оцінка якості лініментів та оформлення їх до відпуску.

 58. Технологія гомогенних та суспензійних лініментів (навести приклади).

 59. Приготування емульсійних та комбінованих лініментів.

 60. Характеристика мазей як лікарської форми та дисперсних систем. Особливості приготування дерматологічних мазей з резорцином, цинку сульфатом, кислотою саліциловою. Вплив основ на біологічну доступність лікарських речовин із мазей.

 61. Класифікація мазей за медичним призначенням, місцем застосування, консистенцією та фізико-хімічним властивостями лікарських речовин. Пасти, їх класифікація; особливості приготування дерматологічних паст.

 62. Характеристика мазевих основ та вимоги до них. Характеристика гідрофобних мазевих основ (вуглеводні, жири, силікони).

 63. Характеристика гідрофільних основ (гелі білків, полісахариди, поліетиленоксиди та ін.). Характеристика захисних паст та їх технологія.

 64. Характеристика дифільних (емульсійних) основ, що містять ланолін та його похідні, пентол, сорбітанолеат, високомолекулярні спирти та ін.

 65. Гомогенні мазі та їх характеристика. Основні технологічні стадії приготування та правила введення лікарських речовин у гомогенні мазі.

 66. Суспензійні (тритураційні) мазі; їх класифікація та технологія залежно процентного вмісту лікарських речовин. Офіцінальні прописи суспензійних мазей.

 67. Емульсійні мазі; їх характеристика та технологія. Приготування мазей з протарголом, коларголом, таніном, сухими та густими екстрактами.

 68. Мазі комбінованого типу, їх технологія. Навести приклади. Приготування мазей з використанням внутрішньоаптечних заготовок (концентратів та напівфабрикатів). Оцінка якості мазей та оформлення їх до відпуску, згідно з ДФУ.

 69. Характеристика супозіторіїв як лікарської форми та дисперсних систем; їх класифікація залежно від призначення. Супозиторні основи, їх класифікація. Характеристика гідрофільних основ.

 70. Вимоги ДФУ до супозиторіїв, значення їх геометричної форми. Прописування супозиторіїв та перевірка доз отруйних та сильнодіючих лікарських речовин у них. Склад та приготування желатино-гліцеринової основи для супозиторіїв. Уведення розчинних та нерозчинних лікарських речовин у водорозчинні основи.

 71. Характеристика гідрофобних супозиторних основ. Приготування супозиторіїв з лікарськими речовинами, розчинними та нерозчинними у жирових супозиторних основах.

 72. Стадії технологічного процесу супозиторіїв методом викачування. Уведення до складу супозиторних мас лікарських речовин, розчинних у воді та інших індиферентних рідинах залежно від прописаної кількості.

 73. Приготування супозиторіїв з протарголом, коларголом, таніном, іхтіолом, екстрактами різної консистенції. Упакування, оформлення до відпуску, правила зберігання супозиторіїв.

 74. Стадії технологічного процесу приготування супозиторіїв методом виливання. Що являють собою прямий та обернений коефіцієнти заміщення лікарських речовин та в яких випадках їх застосовують?

 75. Характеристика пілюль як лікарської форми та дисперсної системи. Допоміжні речовини, які застосовуються для приготування пілюль; їх класифікація та принцип підбору залежно від фізико-хімічних властивостей лікарських речовин.

 76. Характеристика рідких, в’язких та твердих допоміжних речовин, що застосовуються для одержання пілюльних мас. Технологія пілюль з розчинами у воді та нерозчинними лікарськими речовинами.

 77. Технологічні стадії приготування пілюль. Застосування рослинних екстрактів та порошків для одержання пілюльних мас, розрахунки їх кількості (навести приклади).

 78. Особливості приготування пілюль з солями алкалоїдів та окислювачами. Обсипка пілюль та покриття оболонками.

 79. Приготування пілюль з екстрактами різної консистенції. Оцінка якості пілюль. Упакування, зберігання та оформлення пілюль до відпуску.

 80. Визначення лікарських форм для ін’єкцій та вимоги ДФУ видання до них. Шляхи введення ін’єкційних розчинів. Перерахуйте стадії технологічного процесу приготування розчинів для ін’єкцій та дайте їх стислу характеристику.

 81. Асептика, її значення для забезпечення стерильності та апірогенності розчинів для ін’єкцій. Створення асептичних умов у аптеці згідно з наказом МОЗ України №139 від 14.06.93р. Поняття про пірогенні речовини та перевірка апірогенності препаратів для ін’єкцій відповідно до вимог ДФУ.

 82. Характеристика розчинників, що використовуються для приготування ін’єкційних розчинів та вимоги до них. Умови одержання та зберігання води для ін’єкцій згідно з, наказом МОЗ України №139 від 14.06.93р.

 83. Класифікація та характеристика способів стерилізації розчинів для ін’єкцій та допоміжних матеріалів. Фізичні методи стерилізації, застосовувана апаратура.

 84. Поняття про стабілізацію розчинів для ін’єкцій. Механізм стабілізації розчинів солей слабких основ та сильних кислот, солей слабких кислот та сильних основ (на конкретних прикладах).

 85. Антиоксиданти; суть механізму їх дії при стабілізації розчинів легкоокислюючих речовин (наведіть приклади).

 86. Матеріали і апаратура, що використовується для фільтрування ін’єкційних розчинів. Особливості технології розчинів термолабільних речовин та суспензій для ін’єкцій (наведіть приклади).

 87. Особливості технології розчинів глюкози для ін’єкцій. Як здійснюється контроль стерильності розчинів для ін’єкцій згідно з вимогами ДФ ХІ ?

 88. Особливості технології розчинів натрію гідрокарбонату для ін’єкцій. Оцінка якості розчинів для ін’єкцій.

 89. Особливості технології розчинів кислоти аскорбінової для ін’єкцій. Постадійний контроль якості лікарських препаратів для ін’єкцій згідно з наказом МОЗ України № 96 від 3.04.91р.

 90. Значення ізотонічності ін’єкційних розчинів. Способи розрахунку ізотонічної концентрації лікарських речовин. Наведіть приклади розрахунків за законом Рауля (кріоскопічний метод) та з використанням ізотонічного еквіваленту за натрію хлоридом.

 91. Поняття про інфузійні (фізіологічні розчини); їх класифікація, призначення. Вимоги ізотонії, ізоніонії, ізогідрії до даних розчинів.

 92. Особливості технології плазмлзамінюючих розчинів на прикладі розчинів Рінгера, Рінгера-Локка та ін. Розрахунки ізотонічності ін’єкційних розчинів за законом Вант-Гоффа та рівнянням Менделєєва-Клайперона.

 93. Характеристика лікарських форм, що використовуються в офтальмології (краплі, примочки, промивання, емульсії, суспензії, мазі, присипки). Вимоги до очних лікарських форм; їх обґрунтування та реалізація.

 94. Забезпечення стабільності очних крапель та примочок у процесі приготування, використання та зберігання. Класифікація стабілізаторів.

 95. Обґрунтування необхідності пролонгувався дії очних крапель та способи його досягнення згідно з вимогами ДФУ.

 96. Забезпечення стерильності очних крапель та примочок до і після розкриття упаковки. Номенклатура консервантів, їх класифікація.

 97. Особливості технології очних крапель залежно від розчинності інгредієнтів, які входять до їх складу, та розрахунки ізотонічності крапель.

 98. Вимоги до очних мазей. Технологія очних мазей; особливості введення до них цинку сульфату та резорцину.

 99. Характеристика основ, які використовуються для приготування очних мазей, та вимоги до них. Оцінка якості очних лікарських форм, оформлення до відпуску, правила зберігання відповідно до вимог.

 100. Вимоги ДФУ до лікарських форм з антибіотиками. Умови їх приготування. Особливості введення антибіотиків до твердих лікарських форм.

 101. Особливості введення антибіотиків у рідкі лікарські форми (примочки, промивання, полоскання, очні та вушні краплі). Якими методами досягається їх стабільність?

 102. Характеристика основ для приготування мазей з антибіотиками, умови їх стерилізації. Особливості введення антибіотиків у мазі та супозиторії.

 103. Утруднені прописи; їх класифікація та способи подолання (зміна порядку розчинення, додавання допоміжних речовин, подрібнення, нагрівання та ін.).

 104. Визначення фармацевтичних несумісностей та їх класифікація. Права та обов’язки провізора технолога по відношенню до таких рецептів згідно з наказом МОЗ України №117 від 30.05.94р. Поняття про фармакологічні несумісності.

 105. Фізичні (фізико-хімічні) несумісності; причини їх виникнення та шляхи подолання (навести приклади).

 106. Хімічні несумісності; причини їх виникнення та шляхи подолання (навести приклади).

 107. Класифікація та приклади хімічних несумісностей, що протікають з утворенням осадів. Реакції нейтралізації та омилення в різних лікарських формах (навести приклади).

 108. Несумісності лікарських препаратів, які містять алкалоїди, серцеві глікозиди, антибіотики, вітаміни. Можливі шляхи подолання несумісностей в рідких та м’яких лікарських формах.

 109. Причини хімічних несумісностей, що протікають із зміною забарвлення та виділенням газів. Реакції, які протікають безвидимих зовнішніх проявів.

 110. Фізична та хімічна несумісності в порошках та пілюлях; можливі шляхи їх подолання.


Перелік практичних навичків, які повинні засвоїти студенти до складання іспиту


 1. Орієнтуватись в основних напрямках державного нормування виробництва лікарських препаратів.

 2. Читати рецепти латинською мовою, аналізувати їх складові частини та оцінювати правильність виписування.

 3. Орієнтуватися в структурі і змісті Державної фармакопеї України.

 4. Користуватися Державною та Міжнародною фармакопеями, іншими нормативними документами, а також довідковою літературою для пошуку інформації щодо складу, приготування, зберігання і відпуску лікарських препаратів.

 5. Виявляти фізичні, хімічні та фармакологічні несумісності. Вирішувати питання про можливість приготування і відпуску лікарських препаратів з урахуванням сумісності компонентів пропису.

 6. Перевіряти основні метрологічні характеристики технічних терезів 2-го класу точності, які використовуються в аптеці.

 7. Працювати з рецептурними (тарирними) і ручними терезами при зважуванні різних за агрегатним станом лікарських речовин.

 8. Здійснювати підготовчі і основні технологічні операції при фасуванні лікарських речовин (протарувати, відважити, відміряти).

 9. Підбирати таро-упаковочний матеріал при дозуванні сипких, густих і в’язких речовин та рідин.

 10. Упаковувати та оформляти до відпуску розфасовані лікарські речовини.

 11. Калібрувати нестандартний краплемір та дозувати рідини краплями.

 12. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації щодо приготування простих і складних порошків.

 13. Розраховувати кількість компонентів пропису, загальний об’єм або масу лікарського препарату.

 14. Вибирати оптимальний варіант технології і відповідно до нього приготувати лікарський препарат з постадійною оцінкою якості.

 15. Здійснювати основні технологічні операції приготування простих і складних порошків з лікарськими речовинами, прописаними в рівних і різних кількостях, що відрізняються будовою частинок, величиною і формою кристалів, агрегатним станом, насипною масою (відважувати, подрібнювати, змішувати, дозувати).

 16. Використовувати засоби малої механізації для змішування і дозування порошків (апарати Лопатіна, млинки, дозатори ТК-3, ДПР-2 та ін.).

 17. Підбирати пакувальний матеріал у відповідності з властивостями інгредієнтів у порошках та оформляти виготовлений препарат до відпуску.

 18. Оцінювати якість приготовлених порошків та написати паспорт письмового контролю.

 19. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації з питань приготування складних порошків з отруйними і сильнодіючими лікарськими речовинами.

 20. Проводити перевірку доз отруйних і сильнодіючих речовин та норми одноразового відпуску наркотичних і прирівняних до них речовин у порошках.

 21. Здійснювати основні технологічні операції приготування тритурацій і складних порошків з отруйними і сильнодіючими лікарськими речовинами, прописаними в малих кількостях (відважувати, подрібнювати, змішувати, дозувати).

 22. Оцінювати якість приготовленого препарату згідно з НД.

 23. Дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з отруйними речовинами.

 24. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації щодо технології складних порошків з барвними, пахучими та важкоподрібнюваними лікарськими речовинами.

 25. Здійснювати основні технологічні операції приготування складних порошків з барвними, пахучими та важкоподрібнюваними лікарськими речовинами (відважувати, подрібнювати, змішувати, дозувати).

 26. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації щодо технології складних порошків з екстрактами різної консистенції та напівфабрикатами.

 27. Дотримуватись умов зберігання та виду упаковки з метою забезпечення стабільності лікарських форм.

 28. Проводити комплекс заходів, що забезпечують дотримання санітарного режиму в аптечних установах, та здійснювати контроль за асептичним приготуванням лікарських форм.

 29. Здійснювати основні технологічні операції приготування порошків з екстрактами (сухими, густими, розчинами густих екстрактів) та напівфабрикатами (відважувати, подрібнювати, змішувати, дозувати).

 30. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації щодо приготування концентрованих розчинів.

 31. Забезпечувати асептичні умови приготування концентрованих розчинів.

 32. Здійснювати основні технологічні операції по виготовленню концентрованих розчинів (відважувати, відмірювати, розчиняти, фільтрувати).

 33. Вести в аптеці облік приготованих концентрованих розчинів.

 34. Монтувати бюреткову систему, заповнювати її концентрованими розчинами і забезпечувати догляд за її санітарним станом.

 35. Оцінювати правильність виписування рецептів, здійснювати перевірку доз отруйних і сильнодіючих лікарських речовин в рідких лікарських формах.

 36. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації з питань приготування рідких лікарських форм з використанням концентрованих розчинів.

 37. Користуватися бюретковою системою.

 38. Оцінювати якість рідких лікарських препаратів, закупорювати та оформляти до відпуску.

 39. Здійснювати основні технологічні операції по приготуванню рідких лікарських препаратів з використанням концентрованих розчинів і розчиненням лікарських речовин (відважувати, відмірювати, розчиняти, проціджувати).

 40. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації з питань приготування водних розчинів і крапель.

 41. Розраховувати кількість води, лікарських і допоміжних речовин для приготування розчинів і крапель.

 42. Обирати оптимальний варіант технології, що враховує властивості інгредієнтів та наявне обладнання.

 43. Підбирати відповідний таро-закупорювальний матеріал в залежності від об’єму прописаного лікарського препарату та фізико-хімічних властивостей інгредієнтів.

 44. Проводити основні технологічні операції по приготуванню водних розчинів і крапель (відважувати, відмірювати, розчиняти, проціджувати).

 45. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації з питань приготування розчинів із стандартними фармакопейними рідинами.

 46. Розраховувати кількість води і фармакопейних рідин в залежності від способу їх прописування.

 47. Здійснювати розведення фармакопейних рідин.

 48. Розраховувати кількість спирту і води для приготування спирту заданої концентрації, використовуючи формулу розведення та алкоголеметричні таблиці.

 49. Дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з вогненебезпечними і вибухонебезпечними розчинниками, а також з кислотами і лугами.

 50. Здійснювати основні технологічні операції по приготуванню неводних розчинів (відважувати, відмірювати, підігрівати, розчиняти, якщо необхідно, проціджувати).

 51. Аналізувати прописи, давати характеристику лікарських препаратів, здійснювати перевірку доз отруйних і сильнодіючих лікарських речовин (якщо це необхідно).

 52. Здійснювати розрахунок лікарських і допоміжних речовин для приготування лікарської форми.

 53. Використовувати засоби малої механізації в процесі приготування водних витяжок (інфундирний апарат з електропідігрівом та ін.)

 54. Здійснювати основні технологічні операції по приготуванню настоїв і відварів за допомогою екстрактів-концентратів і водних витяжок із сировини, що містить слизи (подрібнювати, просіювати, відважувати, екстрагувати, проціджувати, розчиняти).

 55. Користуватися Державною фармакопеєю, іншою нормативною документацією і довідковою літературою для пошуку необхідної інформації з питань приготування лініментів та гомогенних мазей.

 56. Розраховувати процентний вміст розчинних в основі лікарських речовин, які входять до пропису мазі та кількість допоміжних речовин для приготування лікарського препарату.

 57. Здійснювати основні технологічні операції по приготуванню лініментів різних типів дисперсних систем та гомогенних мазей (відважувати, відмірювати, змішувати, подрібнювати, розчиняти, емульгувати).

 58. Здійснювати контроль якості приготовлених лініментів та гомогенних мазей. Закупорювати і оформляти їх до відпуску.

 59. Здійснювати основні технологічні операції по приготуванню супозиторіїв методом виливання (відважувати, подрібнювати, розчиняти, розплавляти, виливати у форми, охолоджувати, виймати із форми).

 60. Використовувати засоби малої механізації для приготування супозиторіїв (прилад для розігріву і плавлення основ, форми для виливання).

 61. Здійснювати контроль якості приготовлених супозиторіїв та паличок. Упаковувати і оформляти лікарський препарат до відпуску.

 62. Забезпечувати санітарно-гігієнічні умови асептичного приготування розчинів для ін’єкцій.

 63. Здійснювати основні технологічні операції щодо приготування ін’єкційних розчинів (відважувати, розчиняти, фільтрувати, здійснювати контроль на відсутність механічних домішок, герметично закупорювати, оформляти до стерилізації, стерилізувати).

 64. Використовувати засоби малої механізації під час приготування ін’єкційних розчинів ( бактерицидні лампи, фільтрувальну установку, стерилізатори, пристрої для закупорювання флаконів та ін.)

 65. Здійснювати контроль якості приготовлених розчинів. Закупорювати та оформляти лікарські препарати до відпуску.

 66. Користуватись довідковою літературою для пошуку необхідної інформації по усуненню утруднень і вирішенню питання сумісності інгредієнтів в лікарській формі.

Забезпечувати санітарно-гігієнічні умови асептичного приготування очних лікарських форм та лікарських форм з антибіотиками, вибирати метод стерилізації, якщо це необхідно.


Джерела інформації


а) основні:

 1. Державна Фармакопея України. 1 вид. // Харків – 2001 р. – 532 с.

 2. Государствення фармакопея СССР. – 11-е изд. // М.: Медицина, 1987. – Т.1. – 336 с. – Т.2. - 40 с.

 3. Закон України «Про лікарські засоби» від 4.04.96 р. № 123/96-ВР

 4. Наказ МОЗ України «Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп лікарських засобів та виробів медичного призначення» № 44 від 16.03.93 р. // Київ – 1993 р.

 5. Наказ МОЗ України «Про затвердження Інструкції по санітарно-протиепідемічному режиму аптек» № 139 від 14.06.93 р. // Київ – 1993 р.

 6. Наказ МОЗ України «Про затвердження Інструкції по приготуванню в аптеках лікарських форм з рідким дисперсійним середовищем» № 197 від 7.09.93 р. // Київ – 1993 р.

 7. Наказ МОЗ України «Про порядок виписування рецептів та відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек» № 117 від 30.06.94 р. // Київ – 1994 р.

 8. Наказ МОЗ України «Про затвердження переліків отруйних та сильнодіючих лікарських засобів» № 344 від 7.07.04 р. // Київ – 2004 р.

 9. Тихонов А. И., Ярных Т. Г. «Технология лекарств» //Харьков: Издательство НФаУ «Золотые страницы» – 2002 – 704 с.

 10. Тихонов А. И., Ярных Т. Г, Гудзенко А. П. «Учебное пособие по аптечной технологии лекарств» // Харьков: Основа – 1998 – 336 с.

 11. Тихонов О. І., Ярних Т. Г. «Аптечна технологія ліків» // Харків: РВП “Оригінал”, 1995. – 600 с.

 12. Кондратьева Т. С. «Технология лекарственних форм» – Т.1. // М.: Медицина, 1991. - 496 с.

 13. Синев Д. Н., Гуревич И. Я. «Технология и анализ лекарств» // М.: Медицина – 1989 – 368 с.

 14. Практикум з аптечної технології ліків / за ред. акад. Тихонова О. І. // Харків: Видавництво НФаУ «Золоті сторинки» –2002 – 256 с.

 15. Перцев І. М., Шевченко Л. Д., Чаговец Р. К. «Практикум з аптечної технології ліків» // Харків: Прапор – 1995. – 303 с.

 16. Справочник новых лекарственных средств // О. М. Гладченко, Ю. Ф. Крылов, Б. А.Самура, В. К. Лепахин, А. И. Тихонов //Из-во Киев, РИЦ «Проза». – 1993. – 399 с.

 17. Справочное пособие по аптечной технологии лекарств – А. И. Тихонов, Н. В. Чернобровая, В. А. Соболева и др. //Харьков: ХГФИ. – 1988. – 231 с.

 18. Справочник фармацевта. // Под ред. А. И. Тенцовой – 2-е. – М.: Медицина, 1981. – 184 с.б) додаткові:


 1. Котенко А. М., Корытнюк Р. С. «Технология и контроль качества растворов для инъекций в аптеках» – Киев: Здоров’я, 1990. – 136 с.

 2. Белова О. Д., Крачевская В. В., Кудакова Н. А., Соколова Л. Ф. «Технология изготовления стерильных растворов в условиях аптеки» – М.: Медицина, 1982. – 144 с.

 3. Тверді лікарські форми. Екстемпоральна рецептура (технологія, застосування) / за ред. акад. Тихонова О. І. // Харків: Видавництво НФаУ «Золоті сторінки» – 2003 р. – 175 с.

 4. Словник-довідник для фахівців фармації з питань управління та економіки / за ред. проф. Черних В. П. // Харків: Видавництво НФаУ «Золоті сторинки» – 2001 – 281 с.

 5. Муравьев И. А., Козьмин В. Д., Кудрин А. Н. «Несовместимость лекарственных веществ» – М.: Медицина, 1978. – 240 с.

 6. Печерский П. П. «Исследования по оптимизации технолгии лекарств аптечного производства и совершенствование механизации трудоемких процесов работы» – Дисс….докт. фарм. наук. – Харьков, 1992. – 54 с.

Схожі:

Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни icon«Затверджую» Проректор з навчальної роботи Гумінський Ю. Й. підпис розкла д
Аптечна технологія лікарських засобів", "Технологія лікарських засобів", "Технологія гомеопатичних лікарських засобів", "Виробнича...
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconЗ предметів: "Аптечна технологія лікарських засобів", "Технологія лікарських засобів", "Технологія гомеопатичних лікарських засобів", "Виробнича практика з атлз", "Виробнича практика з тлз"
Аптечна технологія лікарських засобів", "Технологія лікарських засобів", "Технологія гомеопатичних лікарських засобів", "Виробнича...
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconКалендарний план практичних занять з предмету аптечна технологія лікарських засобів для студентів ІІІ курсу фармацевтичного факультету на VІ семестр 2012-2013 н р. спеціальність -фармація
Модуль м’які та асептичні лікарські форми. Утруднені прописи. Фармацевтичні несумісності
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconЗміст навчальної програми з клінічної фармакології 4 курс (VІI, VІII семестри)
Вибір типу дослідження. Плацебо. Критерії ефективності лікарських засобів. Клініко-фармакологічна характеристика лікарських засобів....
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconТема Години
Сучасний стан та перспективи розвитку готових лікарських засобів в Україні. Загальні принципи організації фармацевтичного виробництва....
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconПерелік тем із стандартизації лікарських засобів, які виділені для самостійного вивчення студентами V курсу фармацевтичного факультету зі спеціальності “фармація” освітньо-кваліфікаційного рівня "спеціаліст"
Використання хімічних та інструментальних методів аналізу для стандартизації лікарських засобів
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconКалендарно-тематичний план практичних занять з промислової технології лікарських засобів студентів I v курсу фармацевтичного факультету у весняному семестрі 2012 –2013 н р
Модуль Властивості порошків та гранулятів. Методи виготовлення таблеток. Покриття таблеток оболонками. Виробництво капсул. Виробництво...
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconТематичний план лекцій з аптечної технології лікарських засобів для студентів ІІІ курсу фармацевтичного факультету зі спеціальності «фармація», освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр»
Рм. Біофармація. Основні фармацевтичні фактори. Допоміжні речовини в технології лікарських форм, їх класифікація та характеристика....
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconСтислий опис видання Кількість видань (одиниць обліку)
Найменування /прізвище, ім'я, по батькові виготовлювача книжкової продукції та його місцезнаходження/ місце проживання
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconПроведення клінічних випробувань лікарських засобів та експертизи матеріалів клінічних випробувань
Порядок установлює основні вимоги до проведення клінічних випробувань лікарських засобів, які можуть проводитись на пацієнтах (добровольцях)...
Аптечна технологія лікарських засобів стислий опис дисципліни iconТематичний план лекцій з промислової технології лікарських засобів для студентів ІV курсу фармацевтичного факультету із спеціальності „фармація”, освітньо-кваліфікаційного рівня „бакалавр”
Основні тенденції та завдання фармацевтичної технології в розвитку лікарських засобів. Перспективи розвитку сучасних ліків. Загальні...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи