Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний icon

Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний
Скачати 44.87 Kb.
НазваНове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний
Дата11.09.2012
Розмір44.87 Kb.
ТипДокументи

Нове дослідження міського господарського права


О.П. Подцерковний

завідувач кафедри господарського права

і процесу ОНЮА, д.ю.н.


В.В. Добровольська,

доцент кафедри

господарського права і процесу

ОНЮА, к.ю.н.


Тривала економічна криза та невизначеність у багатьох питаннях господарського, бюджетного, земельного, організаційного забезпечення міст, сіл та селищ України, – все це не дозволяє рішуче встати на європейський шлях розвитку місцевого самоврядування, коли самостійне вирішення місцевих проблем територіальними громадами стає запорукою підвищення якості життя громадян та стимулювання економічного розвитку регіонів.

Позитивно, що у правовій науці, зокрема у господарсько-правовій, не припиняються спроби обґрунтувати нормативно-економічну модель ефективного функціонування місцевого господарства, запропонувати концепцію погодження приватних та публічних інтересів у майнових відносинах місцевого самоврядування.

Безперечний внесок у дослідження цих питань робить монографія Р.А.Джабраілова «Господарська правосуб’єктність міста: теорія і практика”1, яка стала результатом тривалого комплексного наукового дослідження міста як суб’єкта та учасника господарських правовідносин.

Автору вдалося запропонувати юридичній громадськості наукову роботу, у якій показана уся складність та багатоманітність правовідносин, що виникають при залученні міста до сфери господарювання. Адже діюче законодавство визначає місто, з одного боку, як суб’єкта господарювання, який діє на засадах диспозитивності у господарсько-виробничих відносинах, а з другої – як учасника, який діє на владних засадах в організаційно-господарських відносинах.

Червоною стрічкою крізь усю роботу проходить думка про необхідність відходу від „статичного” розуміння міста до „динамічного” його сприйняття, що можливе лише за умов визнання міста суб’єктом права.

Вельми цікавими є запровадження поняття «міського господарського права», що здійснено на підставі глибокого аналізу ґенези розвитку системи правових норм, які визначають засади господарювання в межах міста.

У монографії логічно, послідовно та самостійно визначаються особливості реалізації містом господарської компетенції з пропозиціями внесення змін до Господарського кодексу України, інших актів законодавства. Зокрема, пропонується вдосконалення порядку надання державних і комунальних гарантій у напрямі, що не обмежує конкуренцію. У роботі особлива увага прикута до правового статусу комунальної власності, правового забезпечення обігу фінансових, земельних ресурсів у межах міст та регіональних інвестицій. Дослідження цілком доводить поспішність скасування Закону «Про власність», у результаті чого залишилися неврегульованими публічно-господарські відносини власності у комунальній сфері.

Особливістю монографічного дослідження є те, що воно ґрунтується на системному підході до вирішення проблем місцевого господарства, а не на фрагментарному вдосконаленні правового статусу міста та його розвитку як учасника господарських відносин. У результаті обґрунтовано єдину Концепцію розвитку законодавства про місто, реалізація якої здатне надати новий поштовх регіональному розвитку.

Окремий розділ монографії присвячено практичним питанням матеріально-фінансового забезпечення участі міста у господарській діяльності, що набуває особливого значення із погляду намірів влади розширити бюджетні повноваження місцевого самоврядування. Цінними у цьому контексті є аналіз досвіду зарубіжних країн щодо муніципальних запозичень (с. 262-270).

Монографія містить низку обґрунтованих та доречних до впровадження положень стосовно економічного стимулювання об’єднання територіальних громад (с. 55-69); зарубіжного досвіду визнання за територіальними утвореннями, зокрема містом, статусу публічних юридичних осіб (с. 78-87); уточнення поняття публічного інтересу (с. 148-156), правового статусу комунальних підприємств (с.197-222), обґрунтування напрямів вирішення проблем розмежування земель між територіальними утвореннями (с. 271-290), розширення переліку підстав для відмови у приватизації об’єктів права комунальної власності (с. 212-214), економічного змісту Магдебурзького права (с. 330-338), визнання міста суб’єктом права комунальної власності (с. 374), заходів щодо забезпечення економічної безпеки міста (с. 375) тощо.

Багатогранність проблем, які зачіпає автор, звісно, не могли не позначитися на дискусійності окремих його висновків.

Зокрема, навряд чи можна погодитися із пропозицією взагалі виключити комунальні підприємства з-під дії інституту банкрутства (с. 243). По-перше, це спростовуватиме рівність різних форм власності та господарювання, гарантовану ст. 13 Конституції України. По-друге, хоча й автор і турбується про збереження цілісності майнових комплексів комунальних підприємств, насправді подібні виключення призведуть до протилежного ефекту. Кредитори комунальних підприємств примусово стягуватимуть борги за допомогою виконавчого провадження без передбачених законодавством гарантій конкурсного процесу. Як наслідок, найбільш ліквідні об’єкти, що належать комунальним підприємствам розпродаватимуться, а їх діяльність унеможливлюватиметься. Зрештою, це підриватиме довіру кредиторів до комунальних підприємств та суперечитиме концепції визнання міста рівноправним суб’єктом господарських правовідносин.

Досить дискусійними є тлумачення автором повноважень обласних та районних рад на отримання згоди міських та селищних рад на використання, володіння, розпорядження та управління об’єктами спільної власності територіальних громад, договірного управління (с. 366). Це утворюватиме нездоланні адміністративно-територіальні конфлікти та унеможливлюватиме правозастосування, адже отримати відповідну згоду від усіх територіальних громад та їх органів на управління власністю зазвичай неможливо у силу неспівпадіння економічних інтересів територіальних громад. Ці правовідносини більш конструктивно тлумачити як законне представництво, що реалізується обласними та районними радами стосовно об’єктів спільної власності територіальних громад. До речі, саме такого висновку дійшли судові органи у спорі Одеської обласної та міської рад.

У цілому рецензована робота складає вельми позитивне враження. Вона дає можливість не лише поринути у сучасні проблеми правового забезпечення господарської діяльності у межах міст, але й отримати цілісне уявлення стосовно господарської правосуб’єктності міста. У зв’язку із цим анонсовану корисність видання для науки та практики слід визнати безперечною.

1 Джабраілов Р.А. Господарська правосуб’єктність міста: теорія і практика: монографія / Р.А. Джабраілов; НАН України. Ін-т економіко-правових досліджень. – Донецьк: Вид-во „Ноулідж”, 2010. – 455 с.

Схожі:

Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconViii. Запитання для складання заліку (загальна частина)
Поняття господарського права. Співвідношення господарського з іншими галузями права
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconViii. Запитання для складання заліку (загальна частина)
Поняття господарського права. Співвідношення господарського з іншими галузями права
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconПерелік питань для підсумкового контролю Система, склад і структура господарських судів
Розмежування понять господарського процесу і господарського процесуального права
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconШановний Сергію Васильовичу! За результатами обговорення проекту Господарського процесуального кодекс
За результатами обговорення проекту Господарського процесуального кодексу України (реєстр. №2178 від 06. 03. 2008 p.) надсилаємо...
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconЗміст с. Вступ до дисципліни 3
Тема 1 Поняття, зміст та ознаки господарського права в Україні. Система господарського законодавства. 10
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconШановний Сергію Васильовичу! За результатами аналізу проекту про внесення змін до Господарського процесуального кодекс
Господарського процесуального кодексу України щодо процесуального правонаступництва (реєстр. №4604 від 04. 06. 2009 року) на Ваш...
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconПрограма вступних випробувань з господарського права та цивільного процесу для студентів V курсу окр «спеціаліст» Пояснювальна записка
України передбачає перевірку знань абітурієнтів теоретичних основ господарського права та цивільного процесу, їх практичної підготовки...
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconПрограма вступних випробувань з господарського права та цивільного процесу для студентів V курсу окр «магістр» Пояснювальна записка
України передбачає перевірку знань абітурієнтів теоретичних основ господарського права та цивільного процесу, їх практичної підготовки...
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний iconГолові одеського апеляційного господарського суду балуху Валерію Сергійовичу
Вам висновок кафедри господарського права І процесу Національного університету «Одеська юридична академія» щодо узагальнення правових...
Нове дослідження міського господарського права О. П. Подцерковний icon16 квітня 2011 року взяти участь у науково-практичній конференції студентів «Актуальні питання сучасної науки і права»
Теоретичні та практичні питання адміністративного права і процесу, фінансового права, господарського права і процесу
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи