Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою icon

Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Скачати 148.68 Kb.
НазваМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Дата13.09.2012
Розмір148.68 Kb.
ТипМетодичні вказівкиМЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

для лікарів – інтернів офтальмологів Ι циклу за темою


« МІОПІЯ, ЛІКУВАННЯ, ПРОФІЛАКТИКА, ДИСПАНСЕРНИЙ НАГЛЯД»


Склала: доц. Євтушенко В.О.


АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ. До лікаря офтальмолога амбулаторного прийому щодня звертаються по допомогу хворі, що страждають короткозорістю. У залежності від патогенезу розвитку короткозорості (уроджені зміни, велике зорове навантаження, порушення гідродинаміки ока і т.д.), від виду (осьова, рефракційна, змішана), від ступеня (слабкого, середнього, високого ступеня), темпів прогресування її, а також від віку й особливостей професійної діяльності пацієнта, тактика лікаря різна. Так, при короткозорості слабкого ступеня в дитини необхідний режим зорового навантаження, вправи для очей, загальне оздоровлення організму, лікувальні окуляри. При високій ускладненій короткозорості, що істотно обмежує або навіть позбавляє людей працездатності, додатково необхідне проведення курсів тканинної і вітамінотерапії, проведення склеропластичних операцій, спрямованих на зміцнення заднього відрізка ока, виконання периферичної лазеркоагуляції сітківки з метою профілактики її відшарування, використання ексимерного лазера, контакна кореція, диспансерне спостереження, раціональне працевлаштування.

Офтальмолог повинен вміти вибрати з усього різноманіття існуючих методів корекції короткозорості (різні види окулярів, контактні лінзи, хірургічні методи корекції) найбільш доцільний для конкретного пацієнта. Для підтвердження важливості цього розділу познайомтеся з прикладом.

Хвора 40 років звернулася зі скаргами на поступове зниження зору обох очей, неможливість виконувати свою роботу інженера-проектувальника. При обстеженні виявлено: УОД = 0.05 з-12, ОД= 0.1 УОС = 0.03 з -15, ОД=0.09. Для близини читає шрифт № 7 і № 8 правим і лівим оком відповідно. Контактна корекція зору не поліпшує. Зерниста деструкція скловидного тіла. На очному дні задня стафілома, великі дистрофічні й атрофічні вогнища. Офтальмотонус не змінений. Хворій проведено курс тканинної, вітамінотерапії, виконана склеропластика і периферична лазеркоагуляция сітківки. Хвора спрямована на МСЕК для встановлення групи інвалідності.


^ Загальна мета – уміти діагностувати короткозорість і її ускладнення, визначити показання і провести лікування, визначити оптимальний вид корекції^ Конкретні цілі

Вихідний рівень знань - умінь

Уміти:

1.Вибрати з даних анамнезу свідчення, що вказують на наявність короткозорості1. Збирати та оцінювати скарги, анамнез хворого

(кафедра офтальмології)

2. Виявити найбільш інформативні ознаки, характерні для різних видів короткозорості при об'єктивному й інструментальному дослідженні (скіаскопія, офтальмометрія, рефрактометрія, ехобіометрія, офтальмоскопія)


2. Виявити симптоми аномалії рефракції

(кафедра офтальмології ФІПО, Ι цикл)

3. Провести диференційну діагностику зі спазмом акомодації при необхідності, визначити вид і ступінь короткозорості, темпи її прогресування

4. Діагностувати ускладнення короткозорості високого ступеня (деструкція, відшарування скловидного тіла, дистрофія, відшарування сітківки, м'язова астенопія, крововиливи в скловидне тіло і сітківку)
5. Обгрунтувати і скласти план лікування і змінити його в залежності від ефективності.

6. Визначити оптимальний вид корекції короткозорості

( контактні лінзи, різні види окулярів, хірургічні методи).


3. Виписати окуляри для корекції короткозорості

7. Провести лікарсько-трудову і військову експертизу пацієнтів з короткозорістю.

8. Скласти план диспансерного спостереження.


^ ЗАДАЧИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ВИХІДНОГО РІВНЯ

Для того, щоб з'ясувати, чи відповідає вихідний рівень Ваших знань та умінь необхідному, пропонується виконати ряд завдань. Правильність рішення завдання №1 перевірте за еталоном відповідей, приведеному нижче, інші вирішите самостійно.


Завдання №1

У пацієнта 32 років при огляді: передній відрізок очей не змінений, зерниста деструкція склоподібного тіла, на очному дні диск рожевий, міопічний конус у 0,5 діаметра диска, сітківка розріджена, просвічують судини власне судинної оболонки, дистрофічні вогнища по периферії сітківки, відшарування склоподібного тіла. Про наявність якой аномалії рефракції в даного пацієнта свідчать перелічені симптоми?

A. Короткозорості

B. Далекозорості

C. Короткозорого астигматизму

D. Далекозорого астигматизму

E. Змішаного астигматизму

Еталон відповіді: А.

Завдання №2

Хвора 29 років скаржиться на низький зір поблизу, головний біль, болі в очах при зорових навантаженнях. Зниження зору з дитинства. Який симптом найбільш типовий для пацієнтів з короткозорістю?

A. Головний біль

B. Болі в очах при зорових навантаженнях

C. Низький зір поблизу

D. Зниження зору з дитинства

E. -


Завдання №3

У пацієнта 50 років короткозорість в 3,0Д на обох очах. Випишіть йому окуляри.

A. ОU сф.+3,0Д. Окуляри для далі

B. ОU сф.-3,0Д Окуляри для близу

C. ОU сф.+ 5,0 окуляри для близу

D. ОU сф.-3,0Д. Окуляри для далі

E. -


^ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПОПОВНЕННЯ ВИХІДНОГО РІВНЯ

1. Аветисов Э.С. Близорукость. -М.: М., 1986. -С. 87 - 230.


ЗМІСТ НАВЧАННЯ

1. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ, на підставі яких можливо виконання цільових видів діяльності.

1. Етіологія і патогенез короткозорості

2. Класифікація

3. Клініка короткозорості

4. Ускладнення короткозорості

5. Лікування

6. Корекція

7. Диспансеризація й профілактика

8. Лікарсько-трудова і військова експертиза пацієнтів з

короткозорістю


2. ГРАФ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТЕМИ "Міопія, лікування, профілактика, диспансерний нагляд" (додаток № 1)

^ 3. ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

Основні:

  1. Хаппе В. Офтальмология / Перевод с нем.; Под общ. ред. Амирова А.Н.. – М.: МЕД пресс–информ, 2004. – С.50-67

  2. Лекції по темі

Додаткові:

1. Аветисов Э.С. Близорукость. -М.: М., 1986. -С. 87 - 230.

2.Трудоустройство инвалидов вследствие близорукости. ДИВЭТИН, 1978.-8с.

3.Клинико-функциональные критерии оценки трудоспособности больных с близорукостью// Методические рекомендации. БНИИЭТИН. Минск, 1979. -12с.


^ ОРІЄНТОВНА ОСНОВА ДІЯЛЬНОСТІ

Алгоритми (див. додаток №2)

Таблиці, схеми


ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКРЕТНИХ ЦІЛЕЙ НАВЧАННЯ

Задача № 1.

У пацієнта скарги на швидку стомлюваність при зоровому навантаженні, поганий зір удалину, мелькання "мушок" перед очима, необхідність у частій зміні окулярів. Яка з перерахованих скарг найбільш характерна для короткозорості?

1. Поганий зір удалину

2. "Мушки" перед очима

3. Часта зміна окулярів

4. Усе перераховане

5. Нічого з перерахованого


Задача № 2.

При обстеженні пацієнта з короткозорістю офтальмолог перевірив гостроту зору без корекції і з корекцією, на тлі циклоплегії зробив рефрактометрію, ехобіометрію, офтальмометрію. Яке ще дослідження було б доцільно включити в схему діагностичного пошуку в даного пацієнта?

1. Дослідження темнової адаптації

2. Електроретінографія

3. Тонометрія, гоніоскопія

4. Тиск у центральній артерії сітківки

5. Дослідження відчуття кольору


Задача № 3.

У пацієнта на рефрактометрі виявлена короткозорість у 7.0 Д. Довжина очного яблука 26.0 мм. Фізична рефракція роговиці 43.0 Д. При офтальмоскопії на очному дні диск рожевий, міопічний конус діаметром у 0.5 діаметра диска. Сітківка розріджена. Які з перерахованих ознак найбільш інформативні для діагностики короткозорості?

1. Клінічна рефракція в 7.0 Д

2. Довжина ока 26.0 мм

3. Міопічний конус у 0.5 діаметра диска

4. Розрідження сітківки

5. Усе перераховане

Задача № 4.

У школяра 2 класа при перевірці гостроти зору виявлено: УОД = 0.6 з - 0.75 Д = 1.0 УОС = 0.4 з-1.0 Д = 1.0. Результати скіаскопії на тлі циклоплегії: еметропія. VOU = 1.0. Ваша думка щодо діагнозу?

1. Спазм акомодації

2. Міопія слабкого ступеня

3. Міопія слабкого ступеня на тлі спазму акомодації

4. Діагноз не ясний, необхідно продовжити атропінізацію

5. Початкова стадія кератоконуса

Задача № 5.

У пацієнта фізична рефракція роговиці 41.0 Д. Довжина очного яблука 28 мм. Найбільше імовірно, що в даному випадку короткозорість :

1. Рефракційна

2. Осьова

3. Змішана.

4. Комбінована.

5. Короткозорості немає


Задача № 6.

У пацієнта 32 років на рефрактометрі виявлена короткозорість у 9.0 Д на обох очах. При огляді: передній відрізок не змінений, зерниста деструкція скловидного тіла, на очному дні диск рожевий, міопічнкий конус у 0.5 діаметра диска, сітківка розріджена, просвічують судини власне судинної оболонки, дистрофічні вогнища по периферії сітківки. Перелічте можливі ускладнення короткозорості в даного пацієнта.

1. Зерниста деструкція скловидного тіла

2. Відшарування скловидного тіла

3. Дистрофія сітківки

4. Відшарування сітківки

5. Усе перераховане

Задача № 7.

У дитини 9 років діагностована короткозорість слабкого ступеня на тлі спазму акомодації. Призначено лікування методом дівергентної дезакомодації. Як доцільно поставити основу призми перед очима пацієнта?

1. До носа

2. До скроні

3. Догори

4. Донизу

5. Можливі різлні варіанти

Задача № 8.

У пацієнта з високою ускладненою короткозорістю на очному дні великі атрофічні і дистрофічні вогнища, задня стафілома. Сітківка розріджена. Просвічують судини власне судинної оболонки. Вирішите питання про доцільність периферичної лазерокоагуляції сітківки в даного пацієнта.

1. Показано

2. Абсолютно показано

3. Протипоказано

4. Абсолютно протипоказано

5. За бажанням пацієнта


Задача № 9.

При короткозорості в 6.0 Д доцільно для близької відстані користуватися окулярами:

1. - 3.0 Д

2. - 6.0 Д

3. - 5.0 Д

4. - 4.0 Д

5. Окуляри для близької відстані не потрібні.


Задача № 10.

При перевірці гостроти зору пацієнта вдалину УОД = 0.05 з-9, ОД = 0.3 УОС = 0.03 з-11, ОД = 0.2. Для близької відстані читає шрифт №2 кожним оком. Визначте оптимальний вид корекції в даному випадку.

1. Контактні лінзи

2. Біфокальні сферо-призматичні окуляри

3. Біфокальні окуляри

4. Окуляри ОД = сф.-9.0 Д ОС = сф.-11.0 Д

5. Окуляри ОД = сф.-6.0 Д ОС = сф.-8.0 Д


Задача № 11.

У призовника на гіршому оці короткозорість у 6.25 Д. Ваша думка про придатність його до служби в армії?

1. Не придатний у мирний час, придатний у

військовий

2. Придатний

3. Не придатний

4. Не придатний зі зняттям з обліку

5. Придатний для служби в спец. військах

Задача № 12.

У призовника на гіршому оці короткозорість у 13.0 Д. Ваша думка про придатність його до служби в армії?

1. Не придатний зі зняттям з обліку

2. Придатний

3. Не придатний

4. Не придатний у мирний час, придатний у

військовий

5. Придатний для служби в спец. військах

Задача № 13.

При короткозорості високого ступеня протипоказані професії пов'язані з:

1. Необхідністю високої гостроти зору без окулярів

2. Вібрацією

3. Підйомом ваги

4. Тривалим нахилом голови

5. Усім перерахованим

Задача № 14.

У вагітної жінки короткозорість. УОИ = 0.08 з-9, ОД = 1.0. Деструкція скловидного тіла. На очному дні диски рожеві, міопічний конус у 1 діаметр диска. Сітківка розріджена, просвічують судини власне судинної оболонки. Ваша думка щодо ведення пологів?

1. Вимикання другого періоду пологів

2. Переривання вагітності.

3. Пологи вести звичайно

4. Показан кесарев розтин

5. За бажанням пацієнта

Задача № 15.

У лікаря офтальмолога амбулаторного прийому на диспансерному обліку знаходиться пацієнт із високою ускладненою короткозорістю. У план диспансерного спостереження доцільно включити:

1. Спостереження і курс лікування

2. Оздоровлення в суміжних фахівців

3. Раціональне працевлаштування

4. Профілактика ускладнень

5. Усе перераховане

Задача № 16.

У пацієнта на очному дні істинна стафілома, великі атрофічні вогнища, в макулярній области пляма Фукса. Якій стадії міопічної хвороби по класифікації Аветісова-Фліка відповідають дані зміни?

1. 1.

2. 2.

3. 3.

4. 4.

5. 5.

Задача № 17.

У дитини 11 років короткозорість у 7.0Д на обох очах. Окулярами не користується. З анамнезу відомо, що короткозорість була діагностована в 3 річному віці, батьки (батько) носить окуляри -15.0Д, оперований із приводу відшарування сітківки на лівому оці. Яке значення анамнезу в даному випадку?

1. Указує на етіологію короткозорості

2. Розкриває патогенез

3. Визначає тактику ведення хворого

4. Прогнозує можливі ускладнення

5. Усе перераховане

Еталони відповідей:


1. 4 9. 1

2. 3 10. 1

3. 5 11. 1

4. 1 12. 1

5. 2 13. 5

6. 5 14. 1

7. 1 15. 5

8. 1 16. 5

17. 5

^ КОРОТКІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО РОБОТИ ЛІКАРІВ ІНТЕРНІВ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІ “ МІОПІЯ, ЛІКУВАННЯ, ПРОФІЛАКТИКА, ДИСПАНСЕРНИЙ НАГЛЯД

Практичне заняття починається з участі лікарів інтернів в ранковій конференції. Заслуховується доповідь чергового лікаря. Звертають увагу інтернів на важких хворих. Підсумок підводить завідувач кафедрою.

Далі шляхом тестового контролю визначається початковий рівень підготовки інтернів до практичного заняття.

Самостійна робота інтернів під керівництвом викладача включає: курацію хворих з міопією (опитування, огляд, фізикальне обстеження хворих, знайомство з даними обстеження, постановка діагнозу, призначення лікування, невідкладних заходів, вирішення питань тактики, профілактики, лікувально трудової експертизи), вирішення ситуативних задач, роботу в операційній, перев`язувальній.

Після закінчення самостійної роботи інтернів проводиться її аналіз і корекція. Клінічний розбір хворих з міопією включає доповідь інтернів про скарги хворих, анамнез, дані лабораторних та інструментальних досліджень, диференціальний діагноз, остаточний діагноз ( включаючи і супутні захворювання) і ускладнення. Інтерни обговорюють лікування, питання тактики, невідкладної терапії, хірургії, профілактики, лікувально трудової експертизи, реабілітації хворих з міопією.

В кінці заняття проводиться підсумковий тестовий контроль. Роботу інтернів оцінюють, обговорюють результати. Підводиться підсумок заняття.


^ Технологічна карта практичного заняття
Етапи

Час (мін.)

Засоби навчання

Устаткування

Місце проведення заняття

1.

Участь в ранковій конференції

30

Хворі, історії хвороб

Мультімедійний проектор

Конф. зал

2.

Визначення початкового рівня підготовки до заняття

20

Тести

Ноутбук, комп`ютер

Учбова кімната

3.

Самостійна робота інтернів:

-курація хворих з міопією

-вирішення ситуативних

задач


245

Хворі, історії хвороб, дані лаб. та інструм-них методів досліджень, ситуативні задачі

Авторефрактометр,

офтальмометр, скіаскопічні лінійки, набір скелець, аппарат Рота, шрифт для близу, фигура Снелена

Палати, учбова кімната

4.

Аналіз та корекція самостійної роботи інтернів

45

Хворі, історії хвороб, дані лаб. та інструм-них методів досліджень, таблиці, графи, схеми, алгоритми

Ноутбук, комп`ютер

Палати, учбова кімната

5.

Підсумковий тестовий контроль. Обговорення та підведення підсумків заняття

20

Тести

Ноутбук, комп`ютер

Учбова кімнатаДодаток № 5

^ ГРАФ ЛОГІЧНОІ СТРУКТУРИ ТЕМИ “ МІОПІЯ, ЛІКУВАННЯ, ПРОФІЛАКТИКА, ДИСПАНСЕРНИЙ НАГЛЯД”


Анамнез

1. Велике зорове навантаження

2. Наявність міопії у родичів

Скарги 3. Коли знизився зір

4. Ступінь задоволення від

1. Зниження зору вдалину існуючої корекції

2. Зорове стомлення 5. Ефективність проведеного

3. “Мушки” перед очима лікування

6. Прогресування захворювання

7. Захворювання інших органів

Об`єктивні дані

1. Скіаскопія

2. Рефрактометрія

3. Офтальмометрія

4. Ехобіометрія

5. Тонометрія

6. Гоніоскопія

Диференційний діагноз за діагностичним алгоритмом

Спазм акомодації Міопія осьова Міопія слабкого ступіню

рефракційна середнього ступіню

змішана високого ступіню

Патогенез короткозорості

1. Велике зорове навантаження

2. Уроджені зміни (велика кривизна рогівки, велика вісь ока,

дісгенез кута)

3. Порушення гідродинаміки


Корекція

1.Окуляри

2.Контактна корекція

3.Видалення кришталика

4.За допомогою ексимерного лазера
Лікування

Консервативне Хірургічне

БСПО Склеропластика

Вітамінотерапія Периферична профілактична лазеркоагуляція

Судинна терапія


Ускладнення


Диспансерний нагляд


ЕкспертизаСхожі:

Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів офтальмологів І циклу за темою
Ці важливі питання потребують подальшої розробки на базі офтальмологічних мікрохірургічних центрів
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Це супроводжується формуванням помутнінь. Офтальмоскопічно помутніння здаються чорними, але при дослідженні на щл виявляється їхнє...
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів 2 циклу за темою
Це супроводжується формуванням помутнінь. Офтальмоскопічно помутніння здаються чорними, але при дослідженні на щл виявляється їхнє...
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Це супроводжується формуванням помутнінь. Офтальмоскопічно помутніння здаються чорними, але при дослідженні на щл виявляється їхнє...
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів ΙΙ циклу за темою
Тому що ведучим симптомом паралітичної косоокості є болісне двоїння, хворий найчастіше звертається по допомогу до офтальмолога
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
...
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Бінокулярний зір підсилює сприйману яскравість об'єктів, підвищує гостроту зору, розширює поле зору
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Скарга на косоокість може бути однією з перших при внутріочній пухлині, пухлині орбіти чи головного мозку
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Вона використовується в діагностиці внутриочних новоутворень, відшаруванні сітківки, для рішення питання о прогресуванні міопії,...
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Вона використовується в діагностиці внутриочних новоутворень, відшаруванні сітківки, для рішення питання о прогресуванні міопії,...
Методичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів офтальмологів ІІ циклу за темою
Ці захворювання нерідко таять у собі погрозу невиліковної сліпоти, що насувається. Цим І пояснюється практична цінність вивчення...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи