Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди icon

Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди
Скачати 257.07 Kb.
НазваТема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди
Дата11.09.2012
Розмір257.07 Kb.
ТипДокументи

ТЕМА №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди

Керівник підприємства чи організації повинен формувати (підбір, відбір та навчання) ефективну управлінську команду всіх рівнів.

Кожний з яких повинен:

а) самостійно поставити ціль організації;

б) оптимально використовувати ресурси;

в) мобілізувати підлеглий персонал на досягнення цілі організації.

При підборі управлінських кадрів найдоцільніше користуватися психогеометрією управління кадрами, розробленою вченим із США Сьюзоном Деллінгером.

Технологією передбачено експрес діагностику особистості з допомогою тестів та схеми спостережень.

При цьому можна:

 1. сформувати управлінську команду з оптимальною розстановкою її членів на відповідні рівні управління.

 2. відпрацювати оптимальну практику поведінки з різними типами особистості: з партнером, клієнтом, начальником, держслужбовцем, колегою та ін.

Керівник, який підбирає персонал, спочатку тестується сам, а потім пропонує тести кандидатам – претендентам на вакантні місця.
^

Т
ЕХНОЛОГІЯ ТЕСТУВАННЯПогляньте на пять зображених геометричних фігур. Оберіть з них ту фігуру, стосовно якої ви можете сказати “Це – Я”!

Тільки не займайтесь ніяким логічним аналізом і непотрібним висновком. Це ні до чого не призведе. Просто постарайтесь відчути свою форму. Якщо ви зазнаєте сильних труднощів, виберіть ту із фігур , яка першою привабила вас, коли ви глянули на сторінку з їх зображеннями.

Запишіть її під №1. А потім проранжуйте фігури і в порядку віддавання переваги запишіть їх назви під відповідними номерами. Головне, постарайтесь обійтись без довгих роздумувань.

Якщо вам буде складно, то краще скористатись наступною стратегією: представте собі, що вам знову необхідно знайти себе уже серед чотирьох (а потім трьох, двох) фігур. А остання, яка залишилась, буде явно не вашою формою – менше всього вам підходить.

Перший етап роботи по тестуванню виконано.

Перед вами впорядкований ряд геометричних фігур, в яких відлиті ваші субєктивні пристрасті. Перша фігура – то ваша субєктивна форма, яка дає можливість визначити ваші основні, домінуючі риси характеру та особливості поведінки. Інші чотири фігури – це своєрідні модулятори, які можуть прикрашати мелодію вашої поведінки. Сила їх впливу зменшується із збільшенням порядкового номера.

В діловому партнерстві менеджер не завжди може перевірити своїх партнерів по психогеометричному тесту, тоді треба скористатися способом (методом) спостережень побічних (непрямих) ознак. Таким чином, можна створити власну картотеку своїх ділових партнерів, щоб продуктивно співробітничати та досягати намічених результатів.

Приведемо коротку психологічну характеристику основних форм особистості, що дозволяє протестувати ділових партнерів по побічним ознакам.

КВАДРАТ

Чоловіки віддають перевагу одягу консервативного строгого стилю: темний костюм, біла сорочка, неяскрава краватка, взуття завжди начищене.

Гарно підстрижений, чисто поголений. Жінки теж віддають перевагу консервативному стилю.

Квадрата відрізняє працьовитість, наполегливість, інколи впертість, вміння доводити почату справу до кінця. В нього всі відомості розкладені по поличкам на своїх місцях. Він мислить і аналізує. Квадрат надзвичайно уважний до деталей – аналітик. Квадрат може бути прекрасним адміністратором, виконувачем, але не підприємцем, не менеджером вищого рівня. В нього недостача оперативності. Квадрат затягує прийняття рішень – це не стимулює успіх в управлінні людьми.
^

КВАДРАТ НА РОБОТІ


Наполегливість Квадрата переходить у впертість, що є причиною конфліктів в колективі. Він не вирішує конфліктних суперечок, що може призвести до вибуху в колективі. Він згоден до вирішення конфлікту, тільки на зачіпайте його особистість.

КВАДРАТ-КЕРІВНИК


Відрізняється тим, що підпорядковує управлінське рішення жорсткому алгоритму. Любіть детально давити інструкції, розрізняти. Він віддає перевагу письмовим розпорядженням, ясно, детально пояснює те, що необхідно виконати.

Для нього характерні штампи:

“Ви як всі повинні підчинятися розпорядку”.

“Ви повинні знайти час, щоб всю роботу виконати по розпорядженню вчасно”.

“Ви повинні детально лише проінформувати про все”.
^

В КВАДРАТІ Є СВОЇ ПЛЮСИ І МІНУСИ

Плюси

Мінуси


1. Послідовність в поведінці.

1. Перенавантаженість

2.Обовязково “дотримує своє слово”

2. Надзвичайна обережність затягує прийняття необхідного рішення

3. Взірець дисципліни вашого працівника

3. Консерватизм, опір до змін

4. В кризових ситуаціях холоднокровний, спокійний

4. Байдужість до переживань і відчуттів людей.

5. Чітке визначення сфери відповідальності і обовязковість кожного підлеглого

5. Додатковий контроль: сковує ініціативу.

6. Ясне, детальне формулювання завдань в письмовій формі

6. Акцепт на “паперову” роботу (“паперотворчість”)

7. Чіткий зворотній звязок

7. Наявність в організаційній роботі “тунельного бачення”, негнучкість

8. Знання справи, прекрасне повідомлення про характер роботи підлеглих

8. Слабке почуття гумору або його відсутність

Якщо менеджер працює під керівництвом квадрата – то це не найгірший варіант. В такому випадку необхідно оволодіти технологією продуктивної поведінки з Квадратом-керівником.

Для цього необхідно:

 1. Відмінно виконувати свою роботу у визначений період.

 2. Приходити на роботу своєчасно і дотримуватися правил внутрішнього розпорядку фірми.

 3. Знати всі інструкції і дотримуватися їх.

 4. Постійно підвищувати свої професійні знання та вникати у всі деталі роботи.

 5. Записувати та виконувати завдання начальника.

 6. Тримати начальника в курсі справ, для цього складати письмові довідки по питанням, які будуть обговорюватися на планьорках.

 7. Не наполягати на негайних та різких змінах в управлінні.

 8. Демонструвати поважне відношення до керівника.

 9. Завжди підтримувати начальника перед керівництвом.

 10. Ніколи не перескакувати через голову начальника.

 11. Подавати начальнику інформацію, яка повинна бути логічною, переконливою, з відповідними розрахунками, діаграмами, висновками та пропозиціями. Якщо так себе поводити, то Квадрат-керівник буде з Вами в гарних стосунках.


^ Технологія стосунків Квадрата з іншими знаками

ЗИГЗАГ – повна протилежність Квадрату.

КОЛО теж протилежне Квадрату.

Для Квадрата головне –виконання роботи, а для Кола – люди, спілкування з ними.

^ Ставлення прямокутника до Квадрата кваліфікується як любов-ненависть.

Коли Прямокутник буде виконувати волю Квадрата – тоді напруга між ними буде зменшуватися. Якщо Прямокутник перетвориться в Квадрат тоді в них будуть дружні взаємовідносини.

Трикутник і Квадрат прекрасна робоча пара, якщо Трикутник керівник, а Квадрат підлеглий.
Як перемогти в суперечці з Квадратом

 1. ^ Підготовчий період –треба спланувати хід Вашої дискусії від початку до кінця. Треба знати, що Квадрат завжди буде підготовлений до дискусії.

Проаналізувати та порівняти, наскільки співпадають і розходяться цілі, шляхи, засоби їх досягнення. Продумати всі “за” і “проти” і постаратися відповісти на можливі запитання Квадрата і при цьому оперувати цифрами та фактами, без емоцій.

Складіть грунтовну і детальну докладну записку.

2. ^ Виконавчий період

Завчасно передати докладну записку Квадрату. Квадрат не одразу приймає рішення.

Домовитись про зустріч один на один.

Запланувати декілька зустрічей з Квадратом, тому що Квадрат одразу не змінить свого рішення.

Перша зустріч – потрібно вислухати Квадрат, подякувати за увагу і попросити дати можливість (тобто час) вивчити та проаналізувати ситуацію.

Готуватись до другої зустрічі так, як і до першої. Дати зберігати логіку Квадрату оперувати новими фактами та цифрами на користь Вашої пропозиції.

Підготувати нову докладну записку та домовитися про другу зустріч, на якій Ви повинні доказувати Вашу правоту. Якщо не прийнято Квадратом позитивного рішення, готуйте нову докладну записку і домовтесь про третю зустріч.

ТРИКУТНИК

Ця форма геометричного знака символізує лідерство. Це підкреслюється зовнішністю, одягом, матерією, оформленням робочого місця Трикутник концентрується на головній цілі. Він енергійний, сильна особистість, наполегливий, і, як правило, досягає своєї мети, перед цим глибоко і швидко аналізують ситуацію. Трикутник впевнений і хоче бути у всьому правим, завжди мобілізований на успіх, на перемогу. При помилках в роботі, з великим трудом їх признають. Трикутник намагається досягнути високого положення, особистої вигоди.

Із трикутників виходять прекрасні менеджери на високому рівні управління (їх називають топ-менеджери).

Вони вміють показати вище стоячому керівництві значення власної роботи і роботи свої підлеглих.

Головна негативна сторона Трикутника – сильний егоцентризм, направленість в першу чергу на себе. В деяких випадках “зариваються” Трикутники, яких своєчасно ніхто не зупинив.

Взагалі Трикутники симпатичні, активні і заставляють всіх підлеглих крутитися.
^

ТРИКУТНИК НА РОБОТІ


Працювати з Трикутником не просто, але цікаво. В Трикутників здібність швидко приймати рішення, вимогливість до себе і до інших, в першу чергу до підлеглих. З Трикутником можна працювати все життя тільки виконуй накази та прохання. Коли Трикутник назначають (або обирають) керівником він може не взяти в свою команду Квадратів та Колів.

В Трикутник в більшості усні форми спілкування і як правило, всі його завдання треба виконувати швидко, енергійно і будь-якими способами.

ТРИКУТНИК-КЕРІВНИК


Відрізняється тим, що завжди перевищує в управлінському рішенні вольовий акт. В його вказівках завжди звучить:

“Треба дістати”. “Треба встигнути”. “Далі чекати не можна”.

“Беру відповідальність на себе” (частіше на словах).
^

В ЙОГО УПРАВЛІННІ Є ПЛЮСИ І МІНУСИ

Плюси

Мінуси


1. Швидкість мислення та прийняття рішень

1. Імпульсивність рішень і неоправданий ризик

2. Твердість в обіцянках і рішеннях

2. Категоричність, небажання визнавати помилки

3. Ясність і конкретність розпоряджень

3. Нетерпимість до помилок інших

4. Вміле делегування доручень

4. Нахил присвоювати всю славу собі

5. Постійна готовність до роботи (або боротьби) з іншими

5. Нетерпимість, запальність

6. Висока здібність і енергійність в роботі

6. Надмірна вимогливість до інших (і до себе)

7. Установка на успіх в будь-якій справі

7. Філософія “мета виправдовується затратами”, маніпулювання

8. Прекрасне “політичне відчуття”. Вміння представити себе та підлеглих в вигідному варіанті

8. Нахил до “управління через кризу”

9. Вміння прекрасно діяти в критичних ситуаціях

В аспекті психології управління Трикутники схильні до авторитарного (директивного) стилю керівництва, їм ближче аморальний стиль менеджменту, ніж “моральний”, який обирають Кола. Щоб догодити Трикутнику – начальнику необхідно оволодіти технологією продуктивної поведінки з ним. Бути подібним на нього і не забувати, що він начальник.

^ Потрібно виконувати наступні заходи:

 1. Працювати добре і більше. Не відмовлятися затриматися після роботи, або підчас обіду працювати.

 2. Бути гнучким і сприйнятливим до інновацій підтримувати зміни, які вводить керівник.

 3. Не відмовлятися від ролі лідера.

 4. Пропонуйте різні варіанти рішення проблем і робіть це так, щоб Ваш керівник вважав, що вдалий варіант належить йому.

 5. Постійно і своєчасно інформуйте керівника про хід справ. Ви повинні встигати першим доповісти.

 6. Намагайтесь спілкуватися в його стилі: коротко, ясно і по суті.

 7. Розвивайте та демонструйте начальнику вашу здібність володіти собою в складних ситуаціях, а також вміння оцінювати обстановку.

 8. Не займайтесь плітками, тим більше про свого керівника.

 9. Завжди будьте готовим вислухати свого керівника.

 10. Ніколи не звертайтесь до вищестоящого керівника “через голову” вашого шефа.

 11. Завжди діліться славою та повагою з Керівником-Трикутником.

 12. По можливості рятуйте свою репутацію вашого керівника.

 13. Інформацію для керівника готуйте конкретно в стислому вигляді.
^

ТРИМАТИ ДИСТАНЦІЮ


Трикутники часто здаються егоїстичними, бездушними і інколи використовують інших людей для досягнення особистих цілей. Трикутників можуть поважати, боятися, але дуже рідко люблять.

^ Як перемогти в суперечці з Квадратом

 1. Підготовчий період.

Проаналізувати обидві позиції. Вивчити свої ходи і ходи опонента. Визначити головний аргумент, який треба використати в важкий момент двобою.

Разом з аналізом раціональних аргументів спрогнозувати можливі емоціональні реакції з обох сторін. Підготовка декілька варіантів рішення суперечливого питання.

 1. Оберіть підходящий час зустрічі з Трикутником, коли справи йдуть прекрасно і добрий настрій. Якщо він не в дусі – не підходьте.

 2. Розташуєте до себе секретаря Трикутника.

 3. Викладайте своє питання логічно, послідовно і по суті. Тобто зберегти за собою ініціативу.

 4. Контролюйте свої емоції в суперечці. Використовуйте момент, коли Трикутник дає свободу емоціям.

 5. Своєчасно використати свій “головний козир” – привести вирішальний довід і тоді Трикутнику лишається погодитися з Вами.ПРЯМОКУТНИК

Прямокутник – це символ перехідного періоду та змін. Він незадоволений сьогоднішнім періодом життя і займається пошуком, заплутаність і невизначеність в даний період часу.

Найбільш характерні риси Прямокутника – непослідовність і непередбаченість вчинків в перехідний період, що насторожує моделі які співробітничають з ним.

Як в усіх людей періодично в Прямокутників зявляються позитивні якості такі, як допитливість, інтерес до процесів, що проходять, сміливість. В цей період вони відкриті до нових ідей, цінностей і легко засвоюють все нове. Але це лише стадія, вона пройде.
^

ПРЯМОКУТНИК НА РОБОТІ


Прямокутник на роботі керівник чи підлеглий буде завдавати не мало клопотів (мороки).

Але потрібно зберігати з ним нормальні відносини, якщо:

 1. Знати, що “прямокутність” – це стадія, фаза розвитку, яка закінчується через якийсь час.

 2. Памятати, що це може бути з кожним, “прямокутний” стан збуджується причинами особистого, вікового і виробничого характеру, що саме по собі повинно бути достатньо основою для розуміння, співчуття і допомоги.

 3. Орієнтуватися на позитивні якості Прямокутника і по можливості нейтралізувати негативні його властивості.

Маємо дві типові ситуації, коли керівник може переживати “прямокутний” стан.

Перша ситуація нового керівника. Цей “прямокутний” шлях ще називають періодом адаптації, який керівник повинен пройти, щоб ознайомитись зі своїми функціями, можливості, кадрами, станом прав та іншими, що вимагає нова посада.

Друга ситуація включає всі ті випадки, коли старий керівник, який відпрацював багато років стає Прямокутником в результаті особистої кризи (втрата близьких, перед виходом на пенсію, при можливій ліквідації відділу і т.ін.)

ПРЯМОКУТНИК-КЕРІВНИК


Відрізняється тим, що для нього “запуск” управлінського рішення залежить від склавшихся обставин. Часто управлінське рішення залежить від настрою. Він може давати суперечливі завдання, помилятися в часі виконання.
^

ПРЯМОКУТНИК МАЄ СВОЇ ПЛЮСИ І МІНУСИ

Плюси

Мінуси


1. Свіжий погляд на стан справи

1. Невизначеність позиції

2. Нахил до затяжного експериментування

2. Непередбачені зміни

3. Допитливість, готовність слухати інших

3. Швидка втрата інтересу, забудькуватість, втомленість

4. Періоди збудження і приплив енергії

4. Різке коливання настрою

5. Податливість, схильність піддаватися впливу

5. Легковірність і наївність в “політичних іграх”

6. Смілість, схильність до ризику

6. Прийняття поспішних або запізнілих рішень.

7. Позитивне відношення до гумору

7. Нездібність розібратися втому, чого вартують підлеглі.
8. Необгрунтована критика інших.


“Мінусів” в Прямокутника більше ніж “плюсів.

На початку з новим начальником, підлеглі люблять коли він їх вислуховує і головне провести їх пропозиції в дію. Тим самим підлеглі впливають на свого керівника.

Схильність до експериментування і сміливість дозволяють новим Прямокутникам-керівникам руйнувати старі і впроваджувати нові методи. Такий керівник на початку робочого дня може дати розгін в відділах, перед обідом – обласкати, приголубити всіх скривджених. Все такі Прямокутникові-керівникові можна догодити для цього необхідно засвоїти технологію продуктивної поведінки з ним:

 1. Терпіння і це раз терпіння.

 2. Уважно слідкувати за змінами Вашого начальники і відповідно реагуйте.

 3. Пропонуйте ідеї та рішення, але не навязуйте тільки їх.

 4. Подавайте свої пропозиції в письмовій формі і завчасно.

 5. Будьте готовими до критики. Бо в кожній критиці є доля правди.

 6. Якщо є можливе – не суперечте, не заперечуйте керівникові, вони можуть мати неприємні наслідки.

 7. Не упускайте сприятливих можливостей впливати на керівника для вирішення проблемних питань.

 8. Не забувайте говорити компліменти, але в міру.

 9. Не витрачайте почуття гумору, необхідно мати про запас новий жарт або анекдот, щоб підняти настрій керівника або розрядити обстановку.

Для того, щоб Прямокутник не втратив віру в свої сили, його необхідно підтримати і надати посильну допомогу:

 1. Розуміння та співчуття необхідно Прямокутнику в стані стресу.

 2. Делікатно проінформуйте друзів, й можливо колег про це, що проходить з Прямокутником.

 3. Допоможіть Прямокутнику знайти нових друзів, інтереси яки лежать в різних сферах.

 4. Заохочуйте різні нові заняття і захоплення поза домом.

 5. По можливості створюйте веселу атмосферу навколо Прямокутника.

 6. Тактично контролюйте поведінку Прямокутника (щоб не допустити до безрозсудних починань).

 7. Якщо стан Прямокутника погіршується, не втрачайте часу, допоможіть йому одержати професійну психологічну або медичну допомогу.
Як перемогти в суперечці з Квадратом

Не вступати в спор з Прямокутником, якщо для цього немає серйозних обставин.
^

Підготовчий етап


 1. Намагайтеся чітко визначити предмет суперечки і бажаний результат.

 2. Опишіть суть своєї пропозиції в вигляді докладної.

 3. Заготуйте проект рішення по суперечливому питанню.

 4. Уважно вивчіть сценарій суперечки з іншими формами особистості.
^

Виконавчий етап


 1. Намагайтесь знайти вільне “вікно” в розпорядку дня Прямокутника.

 2. Зберігайте ініціативу за собою з самого початку до кінця.

 3. Підтримуйте увагу Прямокутника на предмет суперечки. Він може змінювати предмет суперечки і уходити в сторону. Треба повернути його до питання, яке обговорюється.

 4. Будьте наполегливими тільки в особливих, принципових питаннях і уступайте в незначних. Прямокутники часто сперечаються по дрібницях, там поступайтеся їм.

 5. Не придушуйте Прямокутник більшістю альтернативних варіантів. Зробіть вибір за нього і запропонуйте просте рішення.

 6. З самого початку намагайтесь перетворити противника в союзника, покажіть йому вигоду для самого себе!

 7. Демонструйте надійність ваших позицій і буде більше шансів переконати Прямокутника.

 8. Наполягайте до кінця поки не вирішите питання.

 9. Не дозволяйте суперечці перерости емоціональну бурю, краще запропонувати, продовжити обговорення іншим разом.

 10. Якщо потрібно досягнутий рівень закріпити підпишіть проект рішення Прямокутника.

 11. Зберігайте матеріальний результат вашої перемоги в вигляді копії рішення (які передані Прямокутнику).

 12. Тримайте на контролі подальший хід подій.

 13. Намагайтесь підтримувати і зміцнювати відносини з Прямокутникам, це важливо до вашої перспективи.КОЛО

Це міфологічний символ гармонії. Вища цінність для Кола – люди, їх благополуччя. ^ КОЛО – символ найкращих побажань із пяти форм. КОЛА – привітливі, одягнені з акцентом на зручність, а не на престиж люди.

Коло найкращі комунікатори серед пяти форм, вони вміють слухати. Вони володіють високою чутливістю, вони співчувають, емоційно відкликаються на переживання іншої людини. Люди тягнуться до кола.

Коло боліє за свій колектив і високо популярні серед друзів і колег. Їх добре використовувати в якості менеджерів середнього і нижнього рівня управління, тобто там, де необхідно працювати з людьми. Вони не ефективні в якості топ-менеджерів. Тому що вони намагаються догодити кожному. Вони не можуть втримати твердої позиції. Примирення з іншими – типова риса поведінки Кола.

Коло не виділяється рішучістю. Вони віддають перевагу демократичному стилю керівництва. Вони будь-яке рішення обговорюють з більшістю людей колективу і заручаються їх підтримкою. Кола слабкі в “політичних іграх””, тоді над ними беруть верх сильні особистості.

Вони наполегливі коли діло відноситься до питання моралі або порушення справедливості. Йому характерна емоційна переробка інформації. Коло – вроджене психологом. Разом з трикутником і квадратом прекрасна команда управління.
^

КОЛО НА РОБОТІ


Кола – прекрасні гармонізатори відношень в колективі. Вони організують навколо себе атмосферу доброзичливості, вони гасять хвилі зародків конфліктів. Вони відносять до групи професій “людина – людині”: викладачі, медичні працівники, продавці, менеджери кадровики відділів. Вони можуть досягти успіх в будь-якій сфері головне в них взаємодія між людьми.

Коло керівник відрізняється тим, що для нього запуск управлінського рішення супроводжується обговоренням в колективі, обговорює і виконання рішень. Вони уникають команд, наказів, письмових розпоряджень. Рішення передаються в формі ділової поради, прохання, рекомендацій, як правило в усній формі. Знаючи думку співробітників, легко можна скорегувати управлінське рішення в їх інтересах.

В нього характерні мовні штампи:

“Головне – це люди”. “Всі разом ми – сила”. “Помилятись може кожний”.

^ ПЛЮСИ І МІНУСИ КОЛА

Плюси

Мінуси


 1. Вірить в людей, визнає право на помилку і завжди дає шанс її справити

 1. Труднощі втримати дисципліну на необхідному рівні

 1. Віра в колективне управління

 1. Помалу приймає рішення (доки обговорюють і рішають в колективі)

 1. Проявляє інтерес до проблем підлеглих, стабілізує відношення в колективі

 1. З великим трудом приймає неполярні рішення

 1. Відчуває настрій, особистий інтерес і життєві плани підлеглих.

 1. Здатність розголошувати і передавати відомості особистого характеру про одних підлеглих іншим.

 1. Притримується філософії “Життя – це не тільки робота”. Пробуджує підлеглих до організації відпочинку, культурному росту.

 1. Багато часу затрачує взаємовідносинам підлеглих

 1. Прекрасний викладач, наставник. Займається професійним ростом (своїм і колективу)

 1. Схильний приймати виправдання від підлеглих про несвоєчасне виконання завдань

 1. Не терпить брехні, обману.

 1. Стає розлюченим, якщо його обманюють.


Для ефективної роботи всієї організації і досягнення успіху в власній карєрі важливо налагодити особистий контакт з вищестоящим керівництвом. Для цього необхідно знати технологію поведінки з своїм керівником (квадратом чи трикутником):

 1. Головне спокій. Колам не подобаються люди, які завдають клопоти, наполегливо вимагають. Нетерпіння і нетерпимість – два вороги в роботі з Колом.

 2. Не очікуйте швидких рішень.

 3. Завжди будьте готовими не вимушеній обстановці поговорити з керівником, якщо він пропонує.

 4. Будьте готовими ділитися з керівником відомостями про ваше особисте життя.

 5. Не передавайте керівнику які-небудь плітки про інших.

 6. Зберігайте дистанцію в діловому відношенні.

 7. Не пропускайте збори, паради, консультації.

 8. Якщо допустили помилки одразу їх визнавайте. Кола люблять прощати, але не терплять, коли їх обманюють.

 9. Проводьте експерименти та використовуйте унікальну можливість, тоді в вас керівник – Коло.

 10. Завжди діліться славою з керівником. Кола – це не ті люди, які хотіли би погрітися на іншій славі. Але вони собі не уявляють бути окремо від колективу.
Як перемогти в суперечці з Колом
^

Підготовчий період


 1. Чітко визначити предмет суперечки, шляхи і спосіб вирішення.

 2. Підготуйте свій варіант рішення проблеми.

 3. Привести факти, розрахунки та аргументи, які підтверджують користь, ефективність.

 4. Передбачайте в своєму варіанті рішення, хоч невелику поступку, але помітну для Кола.

 5. Намагайтесь виявити хто з авторитетних осіб Кола підтримує ваше рішення.

 6. Важливо правильно обрати час зустрічі.
^

Виконавчий етап


 1. В підходящий час вести дискусію один – на один.

 2. Намагайтесь вести дискусію так, щоб ваш противник погоджувався з деякими елементами вашої пропозиції, тоді більше шансів на погодження і в основному питанні.

 3. Доведіть, що ваша пропозиція має підтримку іншим.

 4. Не дозволяйте Колу відходити в сторону від основного питання.

 5. Йдіть на конфронтацію, якщо все попереднє не спрацьовує. Тільки без емоцій. Кола не переносять лобової атаки. Вони за благополуччя людей.

Акцептуйте важливість рішення і для вас особисто. Але памятайте, вигравши в одному рішенні, ви можете програти “війну”.

ФІНАЛ


Якби не вирішилось суперечливе питання, в подальшій діяльності перед колегами і партнерами не виставляйте різниці підходів до проблеми, а навпаки –підкреслюйте схожість підходів до проблеми. Це допоможе зберегти добрі відносини з Колом.
ЗИГЗАГ

Така людина символізує творчість, креактивність. Зовнішність їх кидається в очі: це або повна байдужість до одежі або суперекстравагантність. Думка Зигзагу виконує шалені скачки: від А до Я. Зигзаги мають розвинуте естетичне чуття. Домінуючий стиль мислення – синтетичний, але добиваються синтезу не шляхом уступок, а навпаки загострення конфлікт ідей і побудову нової концепції.

Зигзаги схильні бачити світ постійно змінюючим. Вони не можуть продуктивно працювати в добре структуризованих ситуаціях. Їх дратують чіткі вертикальні і горизонтальні звязки, жорстко фіксовані обовязки і постійні способи роботи. Їм необхідно мати велику різновидність, високий рівень стимуляції на робочому місці і хочуть бути незалежними від інших в своїй роботі. Тоді Зигзаг оживає – генерує нові ідеї і методи роботи.

Зигзаг – самий захоплений, самий збудливий з усіх пяти фігур. Одночасно вони не стримані експресні, ексцентричні, що часто їм мішає проводити в життя свої ідеї.

Таким чином, Зигзаг – це “іноватор”, в якого орієнтація на нові ідеї. Він більше довіряє інтуїції, ніж компютерній обробці інформації не завжди наполегливі – довести справу до кінця.

Зигзаг не слід займатися бюрократичною, структуризованою роботою, повязаних з виконанням систематичних процедур і підтримкою заданого порядку.

Зигзагам по душі стратегічне, перспективне планування, дослідження в області фундаментальних наук, винахідницької діяльності, розробка нового, маркетинг, реклама та інше.

Справжнім зигзагам не слід наймати керівну посаду з чітко структурованому та режимному варіанті.

Гірший варіант Зигзага – керівник середньої або нижньої ланки, де його роль передаточного механізму, з малою кількістю ступенів свободи.

Кращий варіант – керівник верхньої ланки – на вершині управління, закликає до ентузіазму визнає право на помилку, доручає підлеглим доводку своїх ідей.

Мовні штампи Зигзагу:

“Це – вчорашній день”. “Все по-новому”. “Все кинути, почати спочатку” та ін.

^ ПЛЮСИ І МІНУСИ ЗІГЗАГА

Плюси

Мінуси


 1. Щирий ентузіаст

 1. Неогранізованість

 1. Творчий інтелект. Інтуїція – природний дар Зигзага.

 1. Зневажливе відношення до традицій

 1. Делегування розробки деталей стратегії підлеглим

 1. Недостатня увага до деталей

 1. Надання повної свободи дій підлеглим в рішенні задач їх рівня

 1. Слабкий поточний контроль (відсутність контролю)

 1. Сприятливість до будь-яких нових ідей

 1. Постійні зміни: “міняє коней на переправі”, не доводить почате до кінця

 1. Визнання права на помилку

 1. Відсутність інтересу до особистих проблем підлеглих

 1. Відкритість і чесність в вираженні думок і почуттів.

 1. Високий абсентеїзм (ухиляється від відвідувань зібрань, нарад, відсутність без поважних причин на роботі).

 1. Мінімальна статутна віддаль між керівником і підлеглим

 1. Слабкий зворотній звязок в управлінні: ні похвали, ні зауваження

 1. Ранній пік творчості

 1. Відсутність турботи про висунення своїх підлеглих по службі (так і про свій зріст)

 1. Самостійність в рішеннях і діях

 1. Слабість в ролі “політичного гравця”

 1. Прекрасне відчуття гумору
Вивчивши сильні і слабкі сторони свого керівника, знаючи чого можна від нього очікувати, ви можете навчитися правильно з ним себе вести. Для цього:

 1. Завжди намагайтеся бути ентузіастом.

 2. Майте підготовлену нову ідею.

 3. Проявляйте інтерес до всього, що говорить керівник.

 4. В першу чергу підтримуйте керівника, а в другу – ваших колег.

 5. Не інтригуйте.

 6. Займайтесь самоуправлінням, самоорганізацією: самі встановлюйте черговість виконання завдань, періоди виконання та їх облік.

 7. Інформуйте керівника про виконання.

 8. Навчіться знаходити спільну мову, і пошуткувати і посміятися разом теж.

 9. Якщо Вас турбує власна карєра, підказуйте керівнику про можливість Вашого зросту та ін.
Як перемогти в суперечці з Зигзагом
^

Підготовчий період


 1. Визначити для себе предмет суперечки, свої цілі, шляхи і методи вирішення проблеми. Якщо відома позиція Зигзага – виконати порівняльний аналіз.

 2. Підготувати в письмовій формі (рішення) – предмет дискусії.

 3. Запланувати для себе, що найменше дві зустрічі з Зигзагом, цього вимагає психологія Зигзага.
^

Виконавчий етап


 1. Обрати місце (в вашому кабінеті, або на нейтральній території) і час, щоб без перешкод провести зустріч відповідно з планом. Хаос в кабінеті Зигзага може вам заважати. Дайте Зигзагу виграти перший “раунд”, вислухавши його позицію і даючи на неї згоди відкладіть дискусію до наступної зустрічі. Проаналізувавши всі елементи позиції Зигзагу і склавши свій варіант рішення дискусійного питання підтверджуючи ефективними показниками з розрахунками та фактами ви організовуйте другу зустріч з Зигзагом. Ви знаєте, що Зигзаг не постійний в своїх ідеях і змінити свою думку на Вашу користь. Але ви повинні бути непохитним в своїй позиції. Докажіть, що і Зигзаг буде мати теж вигоду від позитивно прийнятої вашої пропозиції. Якщо ви вигравайте в дискусії, юридично її оформити протоколом, актом або іншим рішенням. Якщо ви програєте – відкладіть на 3-ю зустріч.
ФИНАЛ

Якщо ваша пропозиція прийнята, необхідно в деталях договору, чи контрактом оформити і по елементам виконувати. Зигзаг в деталі виконання вашої пропозиції викликати не буде.

Ви повинні памятати – за ініціативу НАКАЗУЮТЬ!

Ви запропонували – ви відповідальний за реалізацію даної пропозиції. Якщо в дискусії ви програли – не треба переживати. В перспективі ви можете знову вести боротьбу за розробку та впровадження вашої пропозиції.


При вивчені всіх форм особистості і оволодіння технологіями продуктивної взаємодії з ними менеджер повинен навчитися підбирати ефективну управлінську команду і робочу групу.

Формування управлінської команди пропонує врахування цілого ряду принципів.

Один з низ є принцип сумісності. Тому при виборі одного з претендентів на ту чи іншу посаду недостатньо, щоб забезпечувалася відповідність по вимогам посади (освіта, стаж роботи і ін.), не менше важливо врахувати, в якій мірі він сумісний з відпрацьованим колективом людей.

Завжди повинні підбирати претендента для формування більш ефективної управлінської команди, повязуючи його з структурою соціальних взаємозвязків, такі як відкритість соціальних відношень, чесність, групові норми, терпимість, прибудження, чи тяга до комфортності, акуратність та ін.

Комфортність і спаяність управлінської команди може бути перешкодою в творчому підході по розробці та впровадженні різних ідей.

Групу членів колективу відносна більшість яких подібні між собою, називають гомогенною (однорідною). Навпаки, чим більше різні між собою люди в ходять в склад групи, тим вона гетергеннійша (різнорідна). В гомогенній групі більше впливає один на одного і це приводить до позитивних результатів в виробничих процесах і не тільки.

Ефективна управлінська команда повинна бути гетерогенною, робота над складними проблемами, для рішення яких необхідні різні здібності і різні підходи і люди можуть один одного доповнювати і буде краща результативність в управлінні.

Гетерогенні групи колективу мають перевагу в наступних ситуаціях:

 1. При розгляданні комплексних проблем.

 2. При інтенсивному розгляданні проблем. Різні точки зору проводять для швидкого вирішення задач.

 3. При вирішенні проблем, які вимагають творчого підходу.Р
олі в управлінській команді можуть розглядатися по двох схемах:

Рис. _____ Структурна схема 1 розділення ролей в ефективній команді менеджера


Рис. _____ Структурна схема 2 розділення ролей в ефективній команді менеджера

При підборі управлінської команди слід відбирати претендентів різних по досвіду, віку і полу. Технологія сформування управлінської команди спирається на принцип ріст із колективу. Пропонується створювати і працювати з резервом (приклад власний – заступники голов.інж., які сьогодні керівники) кандидатів на управлінські посади.

В крайньому випадку на керівні посади беруть із сторони, це наносить в більшості випадків моральний ущерб колективу.

^ ЕТАПИ ПСИХОГЕОМЕТРИЧНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ

 1. Визначити домінуючу форму особистості вашого партнера (колеги, керівника, підлеглі). Для цього необхідно зібрати інформацію достатню для прийняття діагностичного рішення. Маємо два способи зібрання такої інформації:

 • особисті спостереження і співбесіда з тими, хто вже знає вашого партнера;

 • співбесіда (тестування) з партнером.

В серйозних ситуаціях важко застосовувати психогеометричний тест.

Результатом цього етапу повинно бути основною формою особистості вашого партнера.

 1. Виділіть характерні особливості (як позитивні, так і негативні) основної форми особистості вашого партнеру.

 2. Проаналізуйте ситуаційний контекст, в якому буде проходити ваша зустріч. При зустрічі ви повинні задати ряд різних запитань.

 3. Розгляньте ситуаційний зміст зустрічі необхідно уточнити, як реагував претендент на кожне конкретне запитання. Проаналізувати різні варіанти відповідей і передбачити (підрахувати) найбільш ймовірну реакцію.

 4. Випишіть характерні особливості вашої форми особистості, відмітьте ті, які вступають в протиріччя з особливостями вашого партнера і візьміть їх на контроль.

Використовуючи відомості про головні психогеометричні конфлікти, способи звернення і відповіді на запитання ми можемо побудувати конкретний сценарій претендента.


Схожі:

Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconТема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди
Людство живе на нашій планеті мільйони років. І, як відомо із тисячолітньої історії, воно захищалось від змін, І нововведення приймалися...
Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconТренінговий метод формування управлінської компетентності у фахівців-аграрників постановка проблеми
Напрацювання в галузі сучасної управлінської теорії і практики настільки різноманітні, що вимагають переоцінювання концепції, стратегії,...
Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconФормування управлінської звітності банку на основі концепції інтегрованого обліку анотація
Анотація. В статті досліджено питання застосування концепції інтегрованого обліку в обліково-інформаційній системі банку. Охарактеризовано...
Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconЛекція 1 технологія організаційно-управлінської діяльності
Жмарев Н. В. Системный подход и целевое управление в спорте. К.: Здоров'я, 1984. 144с
Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconАнкета команди учасника ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування
Назва команди
Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconАнкета команди учасника ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування
Назва команди
Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconЗаявка на участь в студентському чемпіонаті тнту ім. І. Пулюя із гри «Брейн-ринг» Назва команди Склад команди

Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди icon«Оптимізація управлінської діяльності керівника навчального закладу за допомогою коза-диска «Шаблони документів закладу освіти\ »
Тема: Оптимізація управлінської діяльності керівника навчального закладу за допомогою
Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconЛекція Управління якістю, як спеціалізований вид управлінської діяльності
Менеджмент якості являється спеціалізованим видом управлінської діяльності. До таких спеціалізованих видів управлінської діяльності...
Тема №11. Психогеометрія – технологія формування управлінської команди iconНайкращими гравцями команди "Унітех" являються
Членами команди є також: Дикий Віктор, Попеляр Олег, Власік Сергій, Афонін Роман, а також майбутнє молоде поповнення, якого чекають...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи