Скачати 347.34 Kb.
|
Інформатика та комп’ютерна техніка MS Access ![]() ![]() 2. Порядок виконання роботи
ФормаАвтоформа: в столбецСтуденти ФормаАвтоформа: ленточнаяВикладачі ФормаАвтоформа: ленточнаяПредмети
Переконайтеся, що на екрані є панель елементів керування. Якщо її немає, то виконайте команди Вигляд Панель елементів. Розташуйте на формі кнопки з назвами Назад, Створити новий запис і кнопку Закрити форму з категорії Робота з формою. Перейдіть у режим форм і погортайте записи форми, користуючись своїми кнопками. Уведіть два нові записи у режимі форм. Форми ПРЕДМЕТИ,ВИКЛАДАЧІ та СТУДЕНТИ готові
Почніть з розробки головної форми:СоздатьКонструктор. Вводимо три поля: поле “студент” як “поле із списком” на базі таблиці Студенти(позначка у конструкторі). Запам”ятайте ім”я цього поля(воно дається кожний раз нове).Також розробіть поля Семестр(поле чи поле із списком) та Зачет/Экзам(логічне поле) Рис.3 Розробіть підлеглу форму ОЦІНКИ на базі таблиці ОЦІНКИ Рис.4
Рис.5
Рис.6
Варіант 1. Варіанти завдань будуються за рахунок різного змісту БД – даних залікових книжок тих студентів, що працюють за одним комп”ютером одночасно. Розробляється одна база даних на один комп”ютер (одну групу студентів).
^ Мета роботи: Навчитися конструювати фільтри і запити для відшукання даних у базі даних. Знати різницю між запитами: на вибірку, параметричними, на внесення змін у БД, на доповнення, вилучення, копіювання, створення, обчислення.
Бази даних можуть містити тисячі і десятки тисяч записів. Типову задачу опрацювання даних формулюють так: серед записів відшукати в БД ті, які задовольняють деякий критерій (умову) і вивести їх на екран, папір чи створити з них іншу таблицю. Для відшукання потрібних даних використовують фільтри і запити. Фільтри застосовують у випадку нескладних умов пошуку і виведення даних на екран чи папір. Доступ до команд роботи з фільтрами можна отримати одним із трьох способів: 1) виконати команду основного меню Запит Фільтр; 2) виконати команду з контекстного меню; 3) (найліпший) скористатися кнопками команд на панелі інструментів:
Як користуватися кнопками, ви дізнаєтеся, виконуючи роботу. Під час експериментів застосовуйте команду Відмінити фільтр, щоб повернути початкове відображення таблиці. Для шукання даних користувач будує умови: прості і складені.
between date()-30 and date() — дати за минулі ЗО днів від сьогоднішньої; between 21/4/99 and 21/5/99 — між двома датами. У конструкторах фільтрів і запитів умови вводять у рядок умов. Умови, які стосуються різних полів і мають сполучник (логічну операцію) «і», записують в одному рядку конструктора умов. Умови, які стосуються одного поля і мають сполучник «або», розташовують одну під одною.
Розрізняють декілька типів запитів. Найпростішим є звичайний запит (інша назва запит на вибірку), який, відображає на екрані вибрані з БД записи. Ці запити не змінюють таблиці БД. Для створення нової таблиці, що міститиме вибрані записи, внесення змін у таблиці (доповнення, оновлення, вилучення чи архівування записів, створення обчислювального поля тощо) використовують запити на перетворення (на внесення змін, на виконання дії з таблицею, асtion quiries). Тип запиту можна змінювати командами Запит Тип запиту. Загальна схема роботи з запитами на внесення змін така: 1) виконують звичайний запит на вибірку записів; 2) змінюють тип запиту, наприклад, на створення нової таблиці; 3) запускають запит на виконання — буде створена нова таблиця з відібраними записами. Запит створюють вручну в режимі конструктора або за допомогою майстра запиту на базі деякої таблиці чи декількох таблиць, яку/які додають до запиту. Щоб створити запит вручну, треба виконати таку послідовність команд, стартуючи з головного вікна бази даних: Вікно БД Запити Створити Конструктор ОК Додають таблицю, наприклад, ЗАЛІКОВА КНИЖКА Закривають вікно Додати таблицю. Отримують вікно конструктора запитів.
Рис.1. Вікно конструктора запиту.
Рис.2
Додаткові питання(для студентів ФКН):
(увод параметру “номер зал.кн.”) . Увага! По деяким предметам є декілька оцінок, тому треба виводити середній бал, округляючи до цілого. Таким чином ми одержуємо додаток до диплому.
Варіант 1. Варіанти завдань будуються за рахунок різного змісту БД – даних залікових книжок тих студентів, що працюють за одним комп”ютером одночасно. Розробляється одна база даних на один комп”ютер (одну групу студентів).
^ Мета роботи: Навчитися створювати звіти, налагоджувати меню користувача.
Є такі засоби створення звітів: 1) конструктор (не для початківців); 2) майстер звітів; 3) автозвіти. Як і у випадку форм оптимальним є комбінований спосіб: звіт створюють за допомогою майстра звіту, а пізніше дооформлюють його вручну за допомогою конструктора. Звіт складається з декількох частин (елементів- не всі вони є обов'язковими), які створює конструктор, а саме: • заголовок звіту; • верхній колонтитул (повторюється на усіх сторінках); • заголовок групи (якщо записи групуються); • область даних; • нижній колонтитул; • примітки. За допомогою елементів керування у звіт можна додавати рисунки, діаграми, інші об'єкти. Дані редагувати у звіті не можна. Користувач має можливість за допомогою кнопкових форм кнопкові форми стандартного вигляду.
Для розробки кнопкових форм через кнопку Создать розробимо потрібні кнопкові форми: Рис.1
Для чого використовуються звіти? Від чого залежить вибір форми звіту? Які є засоби розробки меню користувача?
2.1. Розробіть чотири звіти :
Рис.2
Рис.3 Запустіть програму Ассеss і відкрийте БД, що містить запит СерБал та на його основі розробіть звіт Рейтінг студентів групи(Рис.4). Рис.4 2.3. Макет задайте ступінчастий, орієнтацію книжкову, увімкніть режим налаштовування ширини полів для розміщення звіту на одній сторінці (за замовчуванням усе це вже повинно бути задано) Далі. Виберіть стиль, який вам більше до вподоби (Далі) Додаткові звіти:
Міжнародний Соломонів університетФакультет комп”ютерних наук Студент Іванов О.М. ^
Рис.4
Робота викладачів Факультет комп”ютерних наук
Рис.5 2.5. Розробимо меню користувача за допомогою диспетчера кнопкових форм, куди включимо усі форми та звіти з кожного розділу СТУДЕНТИ, ПРЕДМЕТИ, ВІДМІТКИ, ВИКЛАДАЧІ(один з варіантів приводимо нижче) Додаткові форми: ^
Варіант 1. Варіанти завдань будуються за рахунок різного змісту БД – даних залікових книжок тих студентів, що працюють за одним комп”ютером одночасно. Розробляється одна база даних на один комп”ютер (одну групу студентів).
^ Мета роботи: Навчитися створювати таблиці мовою SQL, налагоджувати зв’язки між ними, уводити данні.
^ Мова Access 97 SQL вміщує елементи стандартних мов ANSI SQL-89 та SQL-92, але не повторює повністю жодний з них. Крім того, Access 97 SQL доповнює ANSI SQL додатковими командами, відсутніми у стандарті ANSI SQL. Для сполученнями з різними “діалектами” SQL(Oracle, SQL/DS, DB2 та ін.) Microsoft розробила програмний інтерфейс ODBC. Головні інструкції та твердження, які потрібні для виконання цієї лабораторної роботи:
Як описується структура таблиць засобами мови SQL? Як корегувати розроблену таблицю? Як розробляти зв”язки між таблицями?
Варіант 1. Варіанти завдань будуються за рахунок різного змісту БД – даних залікових книжок тих студентів, що працюють за одним комп”ютером одночасно. Розробляється одна база даних на один комп”ютер (одну групу студентів).
^ Мета роботи: Навчитися створювати запити вибірки та переробки даних засобами мови SQL.
SELECT [предикат] { * | таблиця.* | [таблиця.]поле_1 [AS псевдонім_2] [, [таблиця.]поле_2 [AS псевдонім_2] [, ...]]} FROM вираз [, ...] [IN зовнішняБазаДаних] ^ [GROUP BY... ] [HAVING... ] [ORDER BY... ] [WITH OWNERACCESS OPTION] предикат – один із наступних предикатів відбору: ALL, DISTINCT, DISTINCTROW чи TOP. Предикати використовуються для обмеження числа повертаємих записів. Якщо вони відсутні, використовується предикат ALL. * -вказує, що вибрані усі поля заданої таблиці чи таблиць. таблиця -ім’я таблиці, із котрої вибираються записи. поле_1, поле_2 - імена полів, із котрих вибираються данні. Якщо включити декілька полів, вони будуть вибиратися у вказаному порядку. псевдонім_2, псевдонім_2 – імена, які стануть заголовками стовпців замість діючих назв стовпців у таблиці. вираз - імена однієї чи декількох таблиць, котрі вміщують відбираємі данні. ЗовнішняБазаДаних – ім’я бази даних, котра вміщує таблиці, вказані за допомогою аргументу виразів, якщо вони не знаходяться у існуючій базі даних.
SELECT [ALL | DISTINCT | DISTINCTROW | [TOP n [PERCENT]]] FROM таблиця ALL - якщо інструкція SQL не має ні жодного предикату, то береться до уваги предикат ALL. Ядро бази даних Microsoft Jet відбирає усі записи, які задані у інструкції SQL. Приведене нижче інструкції SQL еквівалентні; вони повертають усі записи із таблиці: SELECT ALL * DISTINCT -не беруться до уваги записи, котрі вміщують дубльовані значення у вибраних полях. Щоб запис була включена у результат виконання запиту, значення у кожному полі, вміщеному у інструкцію SELECT, повинно бути унікальним. DISTINCTROW -не вміщує данні, на повністю дубльованих записах, а не окремих полів TOP n [PERCENT] – повертає необхідне число записів на початку чи на кінці діапазону, описаного за допомогою твердження ORDER BY PERCENT для повернення необхідного проценту записів, на початку чи у кінці діапазону, описаного за допомогою твердження ORDER BY .
SELECT списокПолів FROM таблиця WHERE умоваВідбору [GROUP BY групованіПоля] списокПолів -назва одного чи декількох полів, із котрих відбираються данні разом з псевдонімами, статистичними функціями SQL, предикатами відбору (ALL, DISTINCT, DISTINCTROW чи TOP) та іншими елементами інструкції SELECT. таблиця -ім’я таблиці, з котрої відбираються записи. умоваВідбору -умови відбору записів. Якщо інструкція включає твердження WHERE, то ядро бази даних Microsoft Jet виконує групування значень після використання до записів умов відбору WHERE. групованіПоля -імена полів (до 10), котрі використовуються для групування записів. Порядок імен полів у аргументі групованіПоля визначає рівень групування для кожного з цих полів.
SELECT списокПолів FROM таблиця WHERE умоваВідбору GROUP BY згрупованіПоля [HAVING умоваГрупування] списокПолів -імена одного чи декількох полів, з котрих відбираються данні разом з псевдонімами, статистичними функціями SQL, предикатами відбору (ALL, DISTINCT, DISTINCTROW чи TOP) та іншими елементами інструкції SELECT. таблиця - ім’я таблиці, з котрої відбираються записи. умоваВідбору -умова відбору записів. Якщо інструкція має твердження WHERE, то ядро бази даних Microsoft Jet виконує групування значень після застосування до записів вимог відбору WHERE. групованіПоля -імена полів (до 10), котрі використовуються для групування записів. Порядок імен полів у аргументі групованніПоля визначає рівень групування для кожного з цих полів. умоваГрупування -вираз, визначаючий, які згруповані записи треба відображати. Твердження HAVING схоже на Твердження WHERE, яке визначає, які записи повинні бути відібрані. Після того як записи будуть згруповані за допомогою твердження GROUP BY, твердження HAVING вказує, які з одержаних записів повинні бути відібрані:
вираз [Not] Between значення_1 And значення_2 Цей оператор можна використовувати у інструкціях SQL. вираз -вираз, визначає поле, значення якого перевіряється на приналежність до діапазону. значення_1, значення_2 -вираз, який задає діапазон. Якщо значення поля, заданого у аргументі вираз, попадає у діапазон, який задається аргументами значення_1 та значення_2 (разом), оператор Between...And повертає значення True (у протилежному випадку повертається значення False). Логічний оператор Not дозволяє перевіряти протилежну умову (що вираз знаходиться за діапазоном, заданим за допомогою аргументів значення_1 та значення_2). Оператор Between...And часто використовують для перевірки, чи попадає значення поля у вказаний діапазон чисел.
UPDATE таблиця SET новеЗначення WHERE умоваВідбору; таблиця -ім’я таблиці, данні у якій треба змінити. новеЗначення -вираз, який задає значення, яке повинно бути додано у вказане поле оновлених записів. умоваВідбору -вираз, який відбирає записи, які повинні бути змінені. При використанні цієї інструкції будуть змінені тільки записи, які удовольняє вказаним вимогам. Інструкцію UPDATE особливо зручно використовувати для зміни одноразово багато записів чи в у тому випадку, якщо записи, підлягають заміні, знаходяться у різних таблицях. Одночасно можна змінити значення декількох полів.
DELETE [таблиця.*] FROM таблиця WHERE умоваВідбору Таблиця -необов’язкове ім’я таблиці, із якій вилучають записи. Умова-Відбору -Вираз, позначаючий вилучені записи. Інструкцію DELETE можна використати для вилучення записів із таблиць, зв’язаних відношенням «один-до-багато» з іншими таблицями. Операції каскадного вилучення приводять до вилучення записів із таблиць, які знаходяться на боці відношення «багато», коли Запит вилучає необхідну їм запис на боці «один». Запит на вилучення вилучає записи загалом, а не тільки склад вказаних полів.
FROM таблиця_1 INNER JOIN таблиця_2 ON таблиця_1.поле_1 оператор таблиця_2.поле_2 Нижче приведені аргументи операції INNER JOIN: таблиця_1, таблиця_2 -Імена таблиць, записи котрих підлягають об’єднанню. поле_1, поле_2 - імена об’єднаних полів. Якщо ці поля не являються числовими, то повинні мати однаковий тип даних та включати данні одного роду, однак, поля можуть мати різні імена. оператор - будь який оператор порівняння: «=,» «<,» «>,» «<=,» «>=,» чи «<>«. Операцію INNER JOIN можна використовувати у будь якому твердженні FROM. Це самі звичайні зв’язування. Вони об’єднують записи двох таблиць, якщо поля обох таблиць вміщують однакові значення. Операції LEFT JOIN чи RIGHT JOIN можуть бути вкладені у операцію INNER JOIN, але операція INNER JOIN не може бути вкладена у LEFT JOIN чи RIGHT JOIN.
FROM таблиця_1 [ LEFT | RIGHT ] JOIN таблиця_2 ON таблиця_1.поле_1 оператор таблиця_2.поле_2 таблиця_1, таблиця_2 імена таблиць, записи котрих підлягають об’єднанню. поле_1, поле_2 - імена об’єднаних полів. Поля повинні мати однаковий тип даних та вміщувати данні одного роду, однак, можуть мати різні імена. оператор - будь який оператор порівняння: «=,» «<,» «>,» «<=,» «>=,» чи «<>«. Використовуйте операцію LEFT JOIN для розробки лівого зовнішнього об’єднання, при якому усі записи із першої (лівої) таблиці включаються у динамічний набір, навіть якщо у другій (правій) таблиці немає відповідних їм записів. Використовуйте операцію RIGHT JOIN для розробки правого зовнішнього об’єднання, при якому усі записи із другої (правої) таблиці включаються у динамічний набір, навіть якщо у першій (лівій) таблиці немає відповідних їм записів.
PARAMETERS -ім’я типДаних [, ім’я типДаних [, ...]] Ім’я -ім’я параметру. Задається у властивості Name об’єкту Parameter та використовується для звернення до цього параметру у сім’ю Parameters. Значення аргументу ім’я може бути рядком, котрий відображається у вікні діалогу при виконуванні Запиту. Строку, яка містить пропуски та роздільні знаки ,треба заключати у квадратні скобки ([ ]) . ТипДаних -один із первинних типів даних SQL ядра Microsoft Jet чи їх синонімів. Для регулярного виконування Запитів можна використовувати описувач PARAMETERS, щоб створювати Запит із параметрами. Запит із параметрами допомагає автоматизувати процес зміни умов відбору Запита. При Запиті з параметрами програма повинна поставляти параметри при кожному запуску Запиту. Описувач PARAMETERS є обов’язковим, однак, якщо він присутній, то повинен знаходитися перед усіма іншими Інструкціями, у том числі, перед інструкцією SELECT. Для розподілу параметрів в описувача треба використовувати коми.
TRANSFORM статФункція Інструкція PIVOT поле [IN (значення_1[, значення_2[, ...]])] статФункція -статистична функція SQL, обробляюча вказані данні. Інструкція -інструкція SELECT. поле -поле чи вираз, котре вміщує заголовки стовпців для вихідного набору. значення_1, значення_2 Фіксоване значення, використовуємо при створенні заголовків стовпців. Коли данні згруповані за допомогою перехресного Запиту, можна відбирати значення з заданих стовпців чи виразу як заголовку стовпців. Це дозволяє переглядати данні у більш компактній формі, чим при роботі з Запитом на вибірку. Інструкція TRANSFORM є необов’язковою, однак, якщо вона присутня, то повинна бути першою інструкцією у строчці SQL. Вона повинна знаходитися попереду інструкції SELECT, котра вказує поля, включаючих заголовки строк, та твердження GROUP BY, котрі задають групування по строках. При бажанні можна включати і інші твердження, наприклад, WHERE, для опису додаткових умов відбору та сортування. Крім того, можна використовувати підлеглі Запити як предикати у перехресному Запиті, особливо у твердженні WHERE. Значення, повертаємі аргументом поля, використовуються у якості заголовків стовпців у вихідному наборі Запиту. Аргумент поле можна обмежити, щоб створити заголовки з фіксованих значень (значення_1, значення_2 ), перераховані у необов’язковому твердженні IN. Крім того, фіксовані заголовки, котрі не відповідають реальним даним, можна використовувати для розробки додаткових стовпців.
Як вибирати данні із таблиць засобами мови SQL? Як розробляти груповий запит засобами мови SQL? Як розробляти перехресний запит засобами мови SQL?
Номер зал.кн.:<НЗК>;ФІО:<Прізвище Ім”я По батькові>
Кільк.ст.у БД:<кількість>;
Варіант 1. Варіанти завдань будуються за рахунок різного змісту БД – даних залікових книжок тих студентів, що працюють за одним комп”ютером одночасно. Розробляється одна база даних на один комп”ютер (одну групу студентів).
МСУ, Факультет комп’ютерних наук |