Лекція 1 \"операційна система\" icon

Лекція 1 "операційна система"
НазваЛекція 1 "операційна система"
Дата12.09.2012
Розмір95.4 Kb.
ТипЛекція
ЛЕКЦІЯ 1.1

"ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА"


Розглянуті питання:

ПРИЗНАЧЕННЯ І СКЛАД ОС

ПОНЯТТЯ ЗАДАЧІ

ОДНЕ І БАГАТОЗАДАЧНІ ОС

ПОНЯТТЯ ПОДІЇ

ОС WINDOWS

ГРАФІЧНИЙ ІНТЕРФЕЙС КОРИСТУВАЧА

ЗАПУСК WINDOWS

ЗАПУСК ПРОГРАМ

ПЕРЕКЛЮЧЕННЯ ЗАДАЧ

КОНФІГУРАЦІЯ КОМП'ЮТЕРА

ЗАВЕРШЕННЯ РОБОТИ З WINDOWS

ІНСТАЛЯЦІЯ ОС


ПРИЗНАЧЕННЯ І СКЛАД ОС

Операційна система (ОС) призначена для керування:

 • ресурсами комп'ютера (оперативною пам'яттю, дисковою пам'яттю вінчестера),

 • зовнішніми пристроями (принтером, дисководом гнучкого диска),

 • додатками (запуск на виконання),

 • файлами (розміщення, пошук, знищення).

Операційна система забезпечує діалогу комп'ютера з користувачем (інтерфейс).

Фізично вона являє собою сукупність файлів (керуючих програм, драйверів, таблиць), що знаходитися на вінчестері. При вмиканні, найбільше інтенсивно використовувані компоненти (ядро ОС) завантажуються в ОЗП і знаходяться там увесь час, інші для економії пам'яті завантажуються в міру необхідності, а після використання звільняють пам'ять. За аналогією з пасажирами, що знаходяться на залізничній станції проїздом, такі програми називають транзитними.


^ ПОНЯТТЯ ЗАДАЧІ

Основним поняттям ОС є задача (робота). Для того, щоб будь-яка задача виконувалася, необхідні три умови. Перше - щоб була програма (інструкція) рішення задачі. Друге - необхідний виконавець, що вміє строго по інструкції виконувати необхідні дії. Третє - повинні бути матеріали (із чого робити) і інструменти (чим робити). Якщо відсутніх один із перерахованих вище компонентів, робота буде стояти (чекати). Робота може стояти по природним причинам - закінчилися матеріали. Бувають випадки, коли виникає більш термінова робота - виконавця перекидають на іншу роботу. Але після усунення всіх причин (матеріали доставили, робітник закінчив невідкладну роботу), робота може бути продовжена. Координація робіт покладається на диспетчера.

У комп'ютерній системі виконавцями є мікропроцессор і контролери, інструкціями - драйвери і прикладні програми, інструментами - зовнішнього пристрою, матеріалами - носії інформації (папір, дискети), диспетчером - керуюча програма (її також називають супервізором або диспетчером).

Таким чином, задача це програма з виділеними їй ресурсами. Задача в будь-який момент може бути припинена, а потім продовжена без яких-небудь наслідків.


^ ОДНЕ І БАГАТОЗАДАЧНІ ОС

У залежності від кількості одночасно виконуваних задач, розрізняють одно- і багатозадачні (мультизадачні) ОС. У однозадачних ОС усі задачі виконуються строго послідовно. Працює тільки один пристрій, інші простоюють. Для сучасних швидкодіючих комп'ютерів використовується мультизадачний режим. Одночасна робота пристроїв відбувається в такий спосіб. Програма-диспетчер, отримавши завдання, визначає, який пристрій буде його виконувати, завантажує в нього драйвер і посилає сигнал початку роботи. Пристрій самостійно виконує доручену йому роботу. Закінчивши роботу, пристрій посилає сигнал диспетчеру про закінчення роботи. Диспетчер відзначає, що робота виконана і пристрій вільний і готовий для рішення наступної задачі.


^ ПОНЯТТЯ ПОДІЇ

А що робити, якщо в процесі роботи відбудеться яке-небудь подія, що робить неможливим подальше її виконання. Наприклад, закінчився папір у принтера або необхідно записати дані на дискету. У цьому випадку пристрій посилає сигнал переривання. Диспетчер визначає джерело переривання, його причину і починає в залежності від причин визначені дії. У випадку принтера він запустити програму виводу відповідного повідомлення на екран термінала, а задачу друку переведе в стан чекання. Після того, як користувач установить новий лист паперу і натисне відповідну кнопку на принтері, диспетчер одержить сигнал переривання. Проаналізувавши його, диспетчер знайде задачу, що чекає цей сигнал, і знову запустіє її.

У операційній системі Windows і виконуваних під її керуванням додатках усе зав'язано на подіях. Подія (event) цей рух миші, натискання її кнопок, натискання клавіш на клавіатурі, витікання заданого інтервалу часу і т.д. Усе, що трапляється в програмах, відповідає якимсь подіям. Звичайно програма, виводить вікно і меню й очікує, готова зробити усе, що скаже користувач. Якщо користувач вибрав пункт меню, клацнувши по ньому мишкою (подія), програма виконає необхідну роботу і перейде в режим чекання чергової події.

Таким чином, взаємодія задач між собою і додатків із користувачем забезпечується за допомогою сигналів переривань - подій. Отримавши такий сигнал, мікропроцессор припиняє свою роботу, і переключається в режим диспетчера. Обработав переривання, повертається до рішення своєї перерваної задачі.

Для забезпечення керування програма-диспетчер веде облік виконуваних задач, перерваних і задач, що чекають, зайнятих і вільних зовнішніх пристроїв.


^ ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА WINDOWS

Операційні системи Windows 95, Windows 98, Windows NT являють собою сімейство ідеологічно однотипних, потужних і водночас простих у використанні операційних систем, що різняться часом розробки і можливістю роботи в мережах комп'ютерів. Між ними більше подібності, чим різниць. Далі ми будемо говорити про загальні черти цього продукту, як про Windows.


Windows - багатозадачна операційна система, що дозволяє виконувати на комп'ютері так називані задачі - запуск програм, копіювання файлів, редагування документів, підключатися до мережі організації й одержувати доступ до файлів інших комп'ютерам, мережним принтерам, а також пускатися в плавання по Internet - цьому безкрайому океані інформації.


Windows надає наступні можливості:

 • Одночасна робота з декількома додатками. Ви можете завантажити в комп'ютер текстовий редактор, електронний калькулятор, словник і лазерний програвач. Після цього можна набирати текст документа, робити за допомогою калькулятора допоміжні розрахунки при заповненні граф таблиць, звертати до словника для вибору синонімів слова. І все це робити під тихий музичний супровід.

 • Обмін даними між додатками через буферна область (clipboard). Ви можете намалювати схему за допомогою графічного редактора, підготувати діаграму табличним процесором і переслати ці компоненти в документ, підготовлений текстовим редактором.

 • Графічний інтерфейс користувача простий і зрозумілий у застосуванні. Всі діалоги додатків, розроблені для Windows, зовнішньо схожі один на одного: містять рядки заголовків, меню, піктограми, найчастіше в різноманітних додатках збігаються навіть команди. Крім того, у додатках Windows прийняті схожі операції виділення об'єктів і вибору команд за допомогою клавіатури і миші. Тому, освоївши один додаток, ви зможете працювати і з всіма іншими, тому що швидко навчитеся будувати правильні догадки у відношенні подальших дій.^ ЗАПУСК WINDOWS

Для запуску Windows потрібно просто включити комп'ютер і монітор. Відбувається початкове завантаження (термін, використовуваний для опису процесу запуску комп'ютера, під час якого в пам'ять комп'ютера завантажуються операційна система і файли конфігурації). Якщо комп'ютер залучений до мережі, то пропонується ввести Ім'я користувача і ваш особистий пароль (для захисту від несанкціонованого доступу). Після завантаження ОС і упізнання користувача на екрані монітора з'являється "робочий стіл" Windows.


^ СКЛАД РОБОЧОГО СТОЛУ WINDOWS

Робочий стіл - це фон, на якому відображені об'єкти, за допомогою яких ви можете запускати додатка, управляти файлами, відправляти й одержувати електронну пошту і виконувати на вашому комп'ютері протягом дня безліч інших задач.


Спочатку на екрані монітора видні панель задач, безліч піктограм і покажчик миші.

Піктограми. Піктограми - це маленькі картинки, що представляють програми (Internet Explorer, Microsoft Word, Outlook Express, Microsoft Excel і т.д.), папки, файли, принтер, самий комп'ютер, як в ОС, так і в додатках.

Панель задач. Панель задач містить кнопку Пуск, кнопки усіх відкритих додатків або вікон, а також індикатор поточного часу.


^ КНОПКА ПУСК

Кнопка Пуск призначена для відображення меню, обираючи пункти якого ви можете запустити додаток, відчинити документ, настроїти параметри Windows, знайти файл або папку, одержати довідку або завершити програму Windows.

Якщо встановити покажчик миші на кнопці Пуск і клацнути по кнопці, з'явиться меню кнопки Пуск:

• Програми. • Документи. • Виконати• Завершення роботи.


^ ЗАПУСК ПРОГРАМ

Операційна система Windows надає 5 засобів запуску програм: системне меню "Програми", системне меню "Документи", системне меню "Виконати", ярлик програми, ярлик файла.

 1. Кнопка Пуск, пункт системного меню Програми.

Відображає каскадне, або вторинне, меню, що містить команди для запуску стандартних програм Windows (пункт меню Стандартні), програм Internet Explorer, Microsoft Word і інших програм, установлених на вашому комп'ютері. Вибрати пункт підміню з необхідною програмою.

 1. Кнопка Пуск, пункт системного меню Документи.

Відображає до 15 документів, що відчинялися останніми. Для швидкого доступу до документа потрібно клацнути на імені документа. Буде викликаний додаток, за допомогою котрого цей документ був створений. Документ з'явиться у вікні додатки готовим до роботи.

 1. Кнопка Пуск, пункт системного меню Виконати.

Дозволяє ввести команду (наприклад, таку a:\install) для запуску програми з жорсткого або флоппи-диска або CD-ROM.

 1. Найбільше часто використовувані програми подані ярликами на робочому столі. Для того, щоб запустити програму, необхідно двічі клацнути кнопкою миші по ярлику програми.

 2. Якщо двічі клацнути кнопкою миші по ярлику файла документа, то буде викликаний додаток, за допомогою котрого цей документ був створений.


^ ПЕРЕКЛЮЧЕННЯ ЗАДАЧ

Для кожного запущеного додатка на панелі задач формується кнопка з назвою додатка. Якщо кнопка підсвічена, те додаток є активним. Його вікно може цілком або частково перекривати вікна інших додатків. Клацаючи на відповідних кнопках панелі задач, можна швидко переключатися з одного відкритого вікна на інше.


Для облаштованості свого робочого простору ви можете перемістити панель задач у верхню частину екрана, до його правого або лівого краю. Крім того, якщо панель задач у даний момент не потрібно, її можна сховати.


Для переміщення панелі задач клацніть мишею в будь-якому вільному від кнопок місці панелі і перетягнете панель задач до правого, лівого або верхнього краю екрана. При перетаскуванні панель задач розташовується у відповідної області екрана. Якщо ви усе ж віддаєте перевагу лишити панель задач у нижнього краю екрана, то можете легко повернути її на старе місце.


Щоб сховати панель задач, виконаєте наступні дії.

1. Клацніть на кнопці Пуск.

2. У меню кнопки Пуск клацніть спочатку на рядку Настроювання, а потім у наступному каскадному меню - на рядку Панель задач. З'явиться діалогове вікно Властивості: Панель задач.

3. Виберіть опцію "Автоматично прибирати з екрана", клацнувши на її

прапорці. Закрийте діалогове вікно, натиснувши клавішу "Enter". Панель задач зникне з екрана.

Коли панель задач знадобиться знову, перемістите мишу до того місця екрана, де вона розташовувалася, у той момент, коли покажчик миші практично вийде за межу екрана, панель задач знову з'явиться на старому місці.

Якщо після переміщення покажчика миші до того краю екрана, де повинна розташовуватися панель задач, вона не відображається, щоб усе-таки відобразити її і відчинити меню кнопки Пуск, натисніть комбінацію клавіш "Ctrl+Esc".

Для того щоб панель задач відображалася на екрані постійно, виберіть команди "Пуск- Настройка- Панель задач" і в діалоговому вікні, що відчинилося, клацніть на опції "Автоматично прибирати з екрана", щоб мітка у квадраті опції зникнула. Закрийте діалогове вікно, натиснувши клавішу "Enter".


^ КОНФІГУРАЦІЯ КОМП'ЮТЕРА

Мій комп'ютер. Піктограма Мій комп'ютер подає уміст вашого комп'ютера, включаючи жорсткі диски, гнучкі диски, CD-ROM, додатки, папки, файли і т.д. Для того щоб побачити, якесь уміст ховається за піктограмою, потрібно двічі клацнути на ній мишею.

Мережне оточення. Ця піктограма відображає інші комп'ютери, пов'язані з вашим комп'ютером за допомогою мережі.


^ ЗАВЕРШЕННЯ РОБОТИ З WINDOWS

Щоб уникнути втрати яких-небудь даних або інформації про конфігурацію системи, перед тим як виключити комп'ютер, необхідно завершити роботу з Windows. Завершити роботу з Windows потрібно й у тому випадку, коли потрібно ввійти в комп'ютерну мережу під іншим ім'ям. Нижче перераховані опції завершення роботи, доступні в діалоговому вікні Завершення роботи з Windows.


• Призупинити роботу комп'ютера. Переклад комп'ютера в "Сплячий режим" - стан, у якому комп'ютер при просте споживає менше електроенергії, але залишається доступним для негайного застосування. Звичайно цей режим використовується для економії електроенергії при тривалому простоє. У режимі, що чекає, дані з пам'яті комп'ютера не записуються на жорсткий диск. При втраті живлення дані з пам'яті будуть утрачени.


• Виключити комп'ютер. Цю опцію варто вибирати в тому випадку, коли ви закінчуєте щоденну роботу на комп'ютері. Після того як Windows відобразить повідомлення про те, що ви можете виключити ваш комп'ютер, ви можете спокійно відключати машину.


• Перезагрузка комп'ютера. Цю опцію варто вибирати в тому випадку, коли потрібно завершити роботу і знову перезагрузити комп'ютер у режимі Windows. Ця опція використовується, наприклад, у випадку, коли ви за допомогою Панелі керування змінили конфігурацію і хочете продовжити роботу з новою конфігурацією.


Для завершення роботи з Windows виконаєте наступні дії. .

1. Клацніть на кнопці "^ Пуск" робочого столу, потім у з"явившимся меню клацніть на рядку "Завершення роботи".

2. Після відображення діалогового вікна "Завершення роботи"

із Windows виберіть одну з описаних вище опцій. Для завершення роботи на комп'ютері виберіть опцію "Виключити комп'ютер". Потім клацніть на кнопці "І".

3. Не відключайте комп'ютер доти, поки Windows не виведе на екран повідомлення про те, що живлення комп'ютера можна відключити.


^ ІНСТАЛЯЦІЯ ОС

Інсталяція це процес початкової установки операційної системи або додатки. Звичайно операційна система поставляється у виді дистрибутива - компакт-диска з усіма необхідними компонентами. З цих компонентів можна сформувати будь-яку конфігурацію ОС, у залежності від характеристик комп'ютера і виду виконуваних робіт. До складу дистрибутива входить інсталяційна програма, за допомогою якої відбувається установка ОС. Процес установки відбувається майже автоматично. Програма запитує, якийсь варіант ОС необхідно встановити - стандартний, повний, скорочений або вибірковий. І в залежності від відповіді користувача, відбуває інсталяцію системи. Установка операційної системи - відповідальна операція і робиться, як правили, системним програмістом.

Схожі:

Лекція 1 \"операційна система\" iconКонспект лекцій з курсу "Інформатика" тема технічне та програмне забезпечення персонального комп'ютера. Операційна система ms dos
Тема технічне та програмне забезпечення персонального комп'ютера. Операційна система ms dos
Лекція 1 \"операційна система\" iconЛекція 5 "Інформатика та комп'ютерна техніка" Тема Операційна система microsoft windows 95/98 Застосування робочого столу, піктограм та меню для запуску додатків ms windows 95. Зв’язування додатків з типами даних
Рабочий стол – область экрана, на котором расположены актуальные инструменты (объекты) – папки (каталоги), файлы и ярлыки
Лекція 1 \"операційна система\" iconЛекція 5 "Інформатика та комп'ютерна техніка" Тема Операційна система microsoft windows 95/98 Застосування робочого столу, піктограм та меню для запуску додатків ms windows 95. Зв’язування додатків з типами даних
Рабочий стол – область экрана, на котором расположены актуальные инструменты (объекты) – папки (каталоги), файлы и ярлыки
Лекція 1 \"операційна система\" iconЛекція 5 "Інформатика та комп'ютерна техніка" Тема Операційна система microsoft windows 95/98 Застосування робочого столу, піктограм та меню для запуску додатків ms windows 95. Зв’язування додатків з типами даних
Рабочий стол – область экрана, на котором расположены актуальные инструменты (объекты) – папки (каталоги), файлы и ярлыки
Лекція 1 \"операційна система\" iconЛекція 5 "Інформатика та комп'ютерна техніка" Тема Операційна система microsoft windows 95/98 Застосування робочого столу, піктограм та меню для запуску додатків ms windows 95. Зв’язування додатків з типами даних
Рабочий стол – область экрана, на котором расположены актуальные инструменты (объекты) – папки (каталоги), файлы и ярлыки
Лекція 1 \"операційна система\" iconЛекція 5 "Інформатика та комп'ютерна техніка" Тема Операційна система microsoft windows 95/98 Застосування робочого столу, піктограм та меню для запуску додатків ms windows 95. Зв’язування додатків з типами даних
Рабочий стол – область экрана, на котором расположены актуальные инструменты (объекты) – папки (каталоги), файлы и ярлыки
Лекція 1 \"операційна система\" iconЛекція 5 "Інформатика та комп'ютерна техніка" Тема Операційна система microsoft windows 95/98 Застосування робочого столу, піктограм та меню для запуску додатків ms windows 95. Зв’язування додатків з типами даних
Рабочий стол – область экрана, на котором расположены актуальные инструменты (объекты) – папки (каталоги), файлы и ярлыки
Лекція 1 \"операційна система\" iconЛекція 5 "Інформатика та комп'ютерна техніка" Тема Операційна система microsoft windows 95/98 Застосування робочого столу, піктограм та меню для запуску додатків ms windows 95. Зв’язування додатків з типами даних
Рабочий стол – область экрана, на котором расположены актуальные инструменты (объекты) – папки (каталоги), файлы и ярлыки
Лекція 1 \"операційна система\" iconЛекція 5 "Інформатика та комп'ютерна техніка" Тема Операційна система microsoft windows 95/98 Застосування робочого столу, піктограм та меню для запуску додатків ms windows 95. Зв’язування додатків з типами даних
Рабочий стол – область экрана, на котором расположены актуальные инструменты (объекты) – папки (каталоги), файлы и ярлыки
Лекція 1 \"операційна система\" iconТема технічне та програмне забезпечення персонального комп'ютера. Операційна система ms dos

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи