Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів icon

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів
Скачати 104.19 Kb.
НазваСтрахування цивільної відповідальності власників транспортних засобів
Дата12.09.2012
Розмір104.19 Kb.
ТипДокументи

Страхування цивільної відповідальності

власників транспортних засобів


Щороку в Україні внаслідок дорожньо-транспортних пригод гине майже 8 тисяч і калічиться 50 тисяч чоловік. В середньому кожний день таке лихо приходить в 150 українських сімей. До цих цифр потрібно додати ще й матеріальні збитки.

Згідно з Цивільним кодексом України, власник транспортного засобу, який спричинив ДТП, повинен відшкодувати збитки потерпілим. Як правило, це здійснюється за рахунок частини заробітку водія, здебільшого протягом багатьох років. При цьому суттєво погіршується матеріальний стан не тільки потерпілих, але й винуватця та його сім’ї.

Однією з форм захисту потерпілих в дорожньо-транспортних пригодах є страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, що існує в більшості країн світу. При цьому відшкодування збитків потерпілому здійснюється в обов’язковому порядку відповідною страховою компанією, а винуватець звільняється від необхідності розрахунків з потерпілими. Тобто, потерпілі в автокатастрофах або члени їхніх сімей отримують гроші зразу від страхової компанії. І потерпілому або його родичам не треба бігати по судах для отримання відшкодування. Така практика є у всіх розвинутих країнах світу.

^ Коротка історична довідка

Січневим 1994 року Указом Президента України було передбачено введення обов`язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів з 1 січня 1995 року

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 1994 року № 372 був затверджений порядок та умови його проведення.

Верховна Рада України постановою від 28 грудня 1994 року зобов`язала Кабінет Міністрів України призупинити дію Постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 1994 року № 372. На що була видана постанова Кабінету Міністрів України від 13.01.95 №21.

Відповідними постановами Кабінету Міністрів України були також внесені, а потім скасовані зміни до “Правил дорожнього руху” щодо наявності страхового поліса у водіїв.

Розроблений Кабінетом Міністрів України разом з комісіями Верховної Ради України необхідний законопроект протягом 1995 року розглядався двічі (5 квітня та 20 червня), але конкретне рішення так і не було прийнято.

7 березня Верховна Рада схвалила, а 11 квітня набув чинності Закон України "Про страхування" в якому в статті 6 пункт 24) визначено, що в Україні повинно здійснюватись обов`язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів.

Згідно з статтею 5 цього ж Закону Кабінет Міністрів України постановою від 28.09.96 №1175 затвердив форму типового договору, порядок проведення і особливі умови ліцензування обов`язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів.


^ Порядок та умови здійснення

В основу цього урядового рішення було покладено узгоджений проект Закону України з зазначеного виду обов`язкового страхування, що подавався Урядом до Верховної Ради України.

З метою запобігання шахрайства з боку страховиків, пунктом 22 Положення про порядок і умови обов`язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, затвердженого вищезазначеною постановою, передбачено, що обов`язкове страхування цивільної відповідальності може здійснювати страховик (страхова організація), який має філії, представництва або уповноважених представників (юридичних осіб) в областях України та Автономній Республіці Крим і є членом Моторного (транспортного) страхового бюро України, а також має не менше двох років практичного досвіду з майнового та особистого страхування і страхування будь-якого виду відповідальності на наземному транспорті.

У пункті 3 зазначеної постанови КМУ визначена мінімальна страхова сума у розмірі 2000 гривень.

З огляду на норми пунктів 6 і 10 Положення про порядок і умови обов`язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, затвердженого зазначеною постановою Кабінету Міністрів України (далі - Положення), в межах мінімальної страхової суми страховик здійснює виплату потерпілому (третій особі). У разі, коли потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах кілька, страховик сплачує відшкодування кожній потерпілій третій особі, але в цілому не більше п`яти страхових сум. У разі, коли загальний розмір шкоди за одним страховим випадком перевищує п`ятикратний розмір страхової суми, відшкодування кожній потерпілій третій особі пропорційно зменшується.

Терміни, на які укладаються договори цього обов`язкового страхування, визначені Розмірами страхових, а саме 15 діб, 1, 2, 3, 4, 6, 9 місяців та 1 рік. Договір цього обов`язкового страхування, що засвідчується страховим полісом, укладається з власником, який визначений в частині другій пункту 1 Положення.

Коли власником транспортного засобу є юридична особа, поліс не визначає (не індетифікує) водія такого транспортного засобу. При цьому, згідно частини першої пункту 15 Положення, дія договору обов`язкового страхування цивільної відповідальності поширюється на водіїв, які керують цим транспортним засобом на законних підставах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1996 р №1501 передбачено, що від укладання договору обов`язкового страхування звільняються тільки інваліди, що особисто керують транспортним засобом із розпізнавальним знаком “Інвалід”. Інші водії, що експлуатують такий транспортний засіб, зобов’язані укласти договір обов`язкового страхування цивільної відповідальності на загальних підставах.

З огляду на вимоги частини другої пункту 16 та пункту 20 Положення, власник кількох транспортних засобів повинен мати страховий поліс відповідно до того транспортного засобу, який він експлуатує.

Щодо ставок страхових платежів. Вони були розраховані з урахуванням необхідності компенсування збитків на мінімальному рівні. На жаль, застосовані страхові платежі не дають змогу забезпечити відшкодування майнових збитків, і спрямовуються на формування резервів щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю потерпілих.

Розглянемо спрощений розрахунок страхових платежів з цього виду обов`язкового страхування.

Число потерпілих відоме, суми що вони повинні одержати, як потерпілі від страхових компаній, теж відомі (вони визначені Положенням в 2000 гривень або у відсотках від цієї суми залежно від тяжкості травм).

Таким чином, можна полічити яку суму потрібно буде виплатити. Якщо перемножити 8 000 загиблих на 2000 гривень і додати множення 50 000 потерпілих на усереднену виплату 1000 гривень, отримаємо 66 млн гривень. Таку ж суму потрібно зібрати із страхувальників. Планується, що страхувальниками стануть 5 - 6 мільйонів власників транспортних засобів.

Тому, поділивши 66 млн гривень на 5 - 6 млн страхувальників, отримаємо середній страховий платіж на рівні 10 - 12 гривень.

Згідно з пунктом 20 Положення передбачено, що особи, що експлуатують транспортний засіб без наявності страхового полiса несуть відповідальність згідно з чинним законодавством, а контроль за наявністю страхового полiса під час експлуатації транспортного засобу здійснюється органами внутрішніх справ, також згідно з чинним законодавством.

На сьогодні чинне законодавство, зокрема Закон "Про міліцію", Закон "Про дорожній рух" та Цивільний кодекс не встановлюють відповідальності за відсутність страхового полісу і і не дозволяють органам внутрішніх справ вимагати поліс для перевірки.

Для остаточного законодавчого вирішення цього питання підготовлені і подані до Верховної Ради законопроект про внесення змін в зазначені закони.


"Зелена картка"

5 червня цього року в м. Будапешті відбулася щорічна Асамблея Міжнародної системи “Зелена картка”, на якій було прийнято рішення про приєднання України до цієї системи міжнародного страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів. Україна є першою країною СНД, яка приєдналась до зазначеного європейського страхового простору.

Прийняття цього законопроекту дозволить завершити створення ефективного механізму соціального захисту потерпілих у дорожньо-транспотних пригодах, а також створить достатні умови для реалізації в Україна в повному обсязі Рекомендацій Підкомітету по Дорожньому Транспорту Європейської Економічної Комісії ООН від 25.01.1949 року щодо створення європейської системи обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів.

Міжнародна система страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів “Зелена Картка” передбачає відшкодування збитків від ДТП, які виникли з вини водіїв іноземних транспортних засобів на території країни-члена цієї системи, за рахунок страхових організацій. Україна приєдналась до цієї системи 1 червня 1998 року.

^ Підтвердженням факту обов'язкового страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу є:

або поліс обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів на території України встановленого зразка, виданий українською страховою організацією – членом Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ),

або “зелена картка” видана страховою організацією країни - члена системи “Зелена Картка”, (“зелена картка”, що видана українською страховою організацією, на території України не діє). Відсутність літер UA в переліку умовних позначень країн, на які розповсюджується дія "зеленої картки", не є підставою вважати "зелену картку" не дійсною на території України, тому що за Конституцією цієї системи перевидання бланків полісів в зв'язку з вступом нової країни передбачено тільки через два роки.

У випадку скоєння ДТП з вини водія транспортного засобу, цивільна відповідальність якого була застрахована українською страховою організацією, відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров’ю та майну (крім автомобіля) потерпілої особи здійснюється цією страховою організацією, але в межах встановленої Урядом страхової суми. Шкода, що перевищує страхову суму, повинна відшкодовуватись додатково винною особою.

У випадку скоєння ДТП з вини іноземного водія – власника “зеленої картки”. Підставою для відшкодування збитків є передана потерпілому іноземним водієм, винним у скоєнні ДТП, копія "зеленої картки" або фотокопія оригіналу, завірена органом ДАІ.

При відсутності у винного водія полісу страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів або "зеленої картки", нанесений ним збиток відшкодовується в порядку, який передбачений чинним законодавством.

Для координації обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів як в Україні, так і в системі "Зелена картка" створене спеціальне об'єднання страховиків - Моторне (транспортне) страхове бюро України. Сьогодні членами МТСБУ є 62 страхові організації які здійснюють обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів із них 11 виконали вимоги щодо забезпечення платоспроможності, отримали право на випуск власних "Зелених карток".

Основними завданнями МТСБУ є

- гарантування платоспроможності страховиків - членів Бюро щодо страхових зобов`язань по обов'язковому страхуванню цивільної відповідальності власників транспортних засобів;

- укладення за погодженням з Укрстрахнаглядом угод з уповноваженими організаціями по страхуванню цивільної відповідальності власників транспортних засобів інших держав про взаємне визнання договорів такого страхування, взаємне врегулювання питань стосовно відшкодування шкоди та забезпечення виплати страхового відшкодування третім особам, якщо настання страхового випадку було спричинене власником транспортного засобу, застрахованим на території зазначеної держави, або власником транспортного засобу, застрахованим в Україні відповідно до зазначених угод;

- управління централізованими страховими резервними фондами;

- співробітництво з відповідними організаціями інших держав у галузі страхування цивільної відповідальності, координація обов`язкового страхування цивільної відповідальності нерезидентів - власників (водіїв) транспортних засобів у разі в`їзду їх на територію України та резидентів - власників (водіїв) транспортних засобів у разі їх виїзду за межі України;

- збирання необхідної інформації про обов`язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, підготовка рішень та пропозицій з цього питання;

- проведення взаєморозрахунків відповідно до угод, укладених Бюро з уповноваженими організаціями по страхуванню цивільної відповідальності власників транспортних засобів інших держав про взаємне визнання договорів такого страхування, взаємне врегулювання питань стосовно відшкодування шкоди та забезпечення виплати страхового відшкодування третім особам, якщо настання страхового випадку було спричинене власником транспортного засобу, застрахованим на території зазначеної держави, або власником транспортного засобу, застрахованим в Україні відповідно до зазначених угод;

- затвердження тарифів за додатковими договорами обов`язкового страхування цивільної відповідальності в порядку, встановленому законодавством;

- представництво своїх членів у взаємовідносинах з органами державної влади України, а також представництво та участь у відповідних міжнародних органах;

- розгляд претензій іноземних громадян, що мають відповідний договір обов`язкового страхування цивільної відповідальності, укладений у державах, з уповноваженими організаціями по страхуванню цивільної відповідальності власників транспортних засобів яких Бюро уклало угоду про взаємне визнання договорів такого страхування;

- розроблення форм страхових полісів і договорів обов`язкового страхування цивільної відповідальності та забезпечення такими полісами страховиків - членів Бюро в порядку, встановленому Президією Бюро;

- координація діяльності мережі аварійних комісарів;

- компенсація органам внутрішніх справ витрат, пов`язаних з оформленням документів щодо страхового випадку;

- відшкодування шкоди, заподіяної третім особам у випадках, передбачених чинним законодавством.

Сучасний стан законодавчої бази

На сьогодні маємо наступне правове підгрунтя:

пункт 24) статті 6 Закону України "Про страхування"

Постанову Кабінету Міністрів України від 28 вересня №1175, що затвердила порядок введення в дію цього виду страхування із змінами і доповненнями.

Положення про порядок і умови його проведення

Розміри страхових платежів

Положення про МТСБУ.

З метою надання пільг водіям-інвалідам, що особисто керують транспортним засобом із позначкою “інвалід”, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 11 грудня 1996 року №1501 з цього приводу.

До нормативно-правових документів з цього питання можливо також віднести наступні документи:

статут МТСБУ, погоджений з Укрстрахнаглядом (пункт 1 Положення про МТСБУ)

“Угоду про співпрацю між Моторним бюро та страховиком ”

“Положення про фонд захисту потерпілих”

Форма звернення до Органів внутрішніх справ та Довідка про страховий випадок

Щодо приєднання України до системи “Зеленої картки”

на сьогодні існують наступні документи:

Положення про фонд страхових гарантій

Форма поліса додаткового договору страхування

Тарифи за додатковими договорами страхування

Угоди про взаємовизнання договорів обов`язкового страхуванняСхожі:

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconПро порядок І умови проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconПро порядок І умови проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconПро порядок І умови проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconПро порядок І умови проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconПро порядок І умови проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconЗакон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин І механізмів" від 11 грудня 1991 року
Закон України Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин І механізмів” від 11 грудня 1991 року
Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconНазва модуля: Електронні пристрої та системи автотранспортних засобів
Моделювання комплексів та систем транспортних засобів, Системи керування електроприводами транспортних засобів, Електрообладнання...
Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconТема Сутність, принципи І роль страхування
Поняття об`єктів страхування. Об`єкти страхування в майновому, особистому страхуванні, в страхуванні відповідальності
Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconПрограма І робоча програма навчальної дисципліни Проектування та розробка електрообладнання транспортних засобів
Проектування та розробка електрообладнання транспортних засобів" (для студентів 4 курсу денної форми навчання спеціальності 092201...
Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів iconТехнічна експлуатація транспортних засобів” Частина 1: „Діагностування вузлів І агрегатів транспортних засобів”
Частина 1: “Діагностування вузлів І агрегатів транспортних засобів” (для студентів 4-5 курсів усіх форм навчання за напрямом підготовки...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи