Скачати 185.05 Kb.
|
Тема 4. Повноваження органів державної влади та громадських об”єднань у галузі охорони навколишнього природного середовища План1. Повноваження рад у галузі охорони навколишнього природного середовища 2. Повноваження органів управління у галузі охорони навколишнього природного середовища. 3. Повноваження громадських об'єднань в галузі охорони навколишнього природного середовища. 1. Визначення повноважень органів державноі влади та громадських обєднань у галузі охорони навколишнього природного середовища є однією з визначальних передумов ефективної екологічної політики. Ці повноваження встановлені нормами Закону України “ Про охорону навколишнього природного середовища “. Вищим законодавчим органом нашої держави є ^ . Відповідно до Конституції України до виключної компетенції Верховної Ради в галузі регулюваня відносин щодо охорони навколишнього природного середовища належать:
^ несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції:
2. ^ в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на це державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України. Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у країні є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів - сьогодні це Міністерство екології і природних ресурсів України (Мінекології України ), його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій. ^ у галузі охорони навколишнього природного середовища:
Виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції:
Кабінет Міністрів України, виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад організують екологічну освіту, здійснюють заходи з екологічного виховання громадян. До компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів ( Мінекології України) і його органів на місцях належить:
3. ^ в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється громадськими об'єднаннями і організаціями, якщо така діяльність передбачена їх статутами, зареєстрованими відповідно до законодавства України. Громадські природоохоронні об'єднання мають право:
Тема 5. Управління в галузі охорони навколишнього природного середовища План
3. Стандартизація і нормування у галузі охорони навколишнього природного середовища. 4. Контроль і нагляд у галузі охорони навколишнього природного середовища. 1. Управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється з метою реалізації законодавства, контролю за додержанням вимог екологічної безпеки, забезпечення проведення ефективних і комплексних заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, досягнення узгодженості дій державних і громадських органів у галузі охорони навколишнього природного середовища. Управління охороною навколишнього природного середовища полягає у здійсненні в цій галузі функцій спостереження, дослідження, екологічної експертизи, контролю, прогнозування, програмування, інформування та іншої виконавчо-розпорядчої діяльності. Важливим складником системи управління охороною навколишнього природного середовища є екологічний моніторинг. ^ – це система спостережень, збору, обробки, збереження та аналізу інформації про стан навколишнього природного середовища, прогнозування його змін та розробки науково обгрунтованих рекомендацій для прийняття ефективних управлінських рішень. Моніторинг навколишнього природного середовища здійснюється в Україні спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів (Мінекології України ), іншими спеціально уповноваженими державними органами. Згідно з установленим порядком, об’єкти спостереження і контролю розподілені між державними органами виконавчої влади, що здійснюють екологічний моніторинг, таким чином. Міністерство екології і природних ресурсів України веде спостереження і контролює:
Державний комітет з гідрометеорології України веде спостереження і контролює:
Міністерство охорони здоров’я України веде спостереження і контролює:
Міністерство аграрної політики України веде спостереження і контролює:
Державний комітет з лісового господарства України веде спостереження і контролює:
Державний комітет з водного господарства України веде спостереження і контролює:
Державний комітет житлово-комунального господарства України веде спостереження і контролює:
Екологічний моніторинг здійснюється також підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища. Зазначені підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно передавати відповідним державним органам аналітичні матеріали своїх спостережень. Спеціально уповноважені державні органи разом з відповідними науковими установами забезпечують організацію короткострокового і довгострокового прогнозування змін навколишнього природного середовища, які повинні враховуватися при розробці і виконанні програм та заходів щодо економічного та соціального розвитку країни, в тому числі щодо охорони навколишнього природного середовища, використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки. Об'єкти, що шкідливо впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види й розміри шкідливих фізичних впливів на нього підлягають державному обліку. Підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі. Збір, обробка і подання відповідним державним органам зведеної статистичної звітності про обсяги викидів, скидів забруднюючих речовин, використання природних ресурсів, виконання завдань по охороні навколишнього природного середовища та іншої інформації, ведення екологічних паспортів здійснюється за єдиною для республіки системою в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. На Мінекології України, його органи на місцях та інші спеціально уповноважені державні органи покладається підготовка та подання щорічно Верховній Раді України Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища в країні, а також забезпечення зацікавлених державних і громадських органів, підприємств, установ, організацій та громадян інформацією про стан навколишнього природного середовища, випадки і причини його екстремального забруднення, рекомендаціями щодо заходів, спрямованих на зменшення його негативного впливу на природні об'єкти і здоров'я населення, про наслідки і результати ліквідації цих явищ, екологічні прогнози, про притягнення винних до відповідальності. 2. Важливим заходом, що впливає на прийняття рішень, спрямованих на збереження та охорону навколишнього природного середовища, є проведення екологічної експертизи. В Україні здійснюються державна, громадська та інші види екологічної експертизи. Проведення екологічної експертизи є обов'язковим у процесі законотворчої, інвестиційної, управлінської, господарської та іншої діяльності, що впливає на стан навколишнього природного середовища. ^ підлягають:
Екологічній експертизі можуть підлягати екологічно небезпечні діючі об'єкти та комплекси, в тому числі військового та оборонного призначення. ^ проводиться експертними підрозділами чи спеціально створюваними комісіями спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та його органів на місцях на основі принципів законності, наукової обгрунтованості, комплексності, незалежності, гласності та довгострокового прогнозування. Завданнями державної екологічної експертизи є:
Для участі в проведенні державної екологічної експертизи можуть залучатися відповідні органи державного управління України, представники науково-дослідних, проектно-конструкторських, інших установ та організацій, вищих навчальних закладів, громадськості, експерти міжнародних організацій. Здійснення державної екологічної експертизи є обов’язковим для видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік таких видів діяльності та об’єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я. Висновок державної екологічної експертизи після затвердження спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів є обов'язковим для виконання. Позитивний висновок державної екологічної експертизи є підставою для відкриття фінансування всіх програм і проектів. Реалізація програм, проектів і рішень без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється. ^ здійснюється незалежними групами спеціалістів з ініціативи громадських об'єднань, а також місцевих органів влади за рахунок їх власних коштів або на громадських засадах. Громадська екологічна експертиза проводиться незалежно від державної екологічної експертизи. Висновки громадської екологічної експертизи можуть враховуватися органами, які здійснюють державну екологічну експертизу, а також органами, що зацікавлені у реалізації проектних рішень або експлуатують відповідний об'єкт. 3. З метою встановлення комплексу обов'язкових норм, правил, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки в Україні проводиться екологічна стандартизація і нормування. ^ в галузі охорони навколишнього природного середовища є обов'язковими для виконання всіма суб’єктами господарювання Вони визначають поняття і терміни, режим використання й охорони природних ресурсів, методи контролю за станом навколишнього природного середовища, вимоги щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, інші питання, пов'язані з охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів. ^ встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів. Законодавством України також передбачається встановлення нормативів використання природних ресурсів та інших екологічних нормативів. Екологічні нормативи встановлюються з урахуванням вимог санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм, гігієнічних нормативів. Нормативи гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у навколишньому природному середовищі та рівні шкідливих фізичних впливів на нього є єдиними для всієї території України. У разі необхідності для курортних, лікувально-оздоровчих, рекреаційних та інших окремих районів встановлюються більш суворі нормативи гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію Міністерством екології і природних ресурсів України та іншими уповноваженими на це державними органами. 4. З метою забезпечення додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється державний та громадський контроль. ^ у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони країни, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища. ^ у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища згідно з Положенням, яке затверджується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Громадські інспектори охорони навколишнього природного середовища:
Нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури, в т. ч. екологічні прокуратури (їх в Україні діє понад тридцять). При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів або арбітражних судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності. У 1999 р. в Україні за порушення природоохоронного законодавства до адміністративної відповідальності було притягнено 35113 осіб, а до кримінальної – 120 осіб. В цей же період у 3132 випадках на вказаних підставах призупинялась виробнича діяльність різних об’єктів. |
![]() | Тематичнийпла н з курсу Екологія” Тема Повноваження органів державної влади та громадських об”єднань у галузі охорони навколишнього природного середовища | ![]() | Тематичнийпла н з курсу Екологія” Тема Повноваження органів державної влади та громадських об”єднань у галузі охорони навколишнього природного середовища |
![]() | Тематичнийпла н з курсу Екологія” Тема Повноваження органів державної влади та громадських об”єднань у галузі охорони навколишнього природного середовища | ![]() | Тематичнийпла н з курсу Екологія” Тема Повноваження органів державної влади та громадських об”єднань у галузі охорони навколишнього природного середовища |
![]() | Тематичнийпла н з курсу Екологія” Тема Повноваження органів державної влади та громадських об”єднань у галузі охорони навколишнього природного середовища | ![]() | Економічний механізм охорони навколишнього природного середовища Економічний механізм охорони навколишнього природного середовища містить цілий ряд інструментів впливу на матеріальні інтереси підприємств... |
![]() | Нових надходжень до бібліотеки березень Доповідь про стан навколишнього середовища в Сумській області у 2009 році [Текст] / Міністерство охороно навколишнього природного... | ![]() | Обгрунтування необхідності модернізації І розвитку системи моніторингу навколишнього природного середовища зінченко І. В., аспірант У 1972 р в Стокгольмі відбулася конференція з охорони навколишнього середовища під егідою оон, де вперше було визначено поняття «моніторинг... |
![]() | Про проведення XX всеукраїнської наукової конференцiї аспірантів І студентів Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та Державної екологічної інспекції в Донецькій... | ![]() | Про проведення XX всеукраїнської наукової конференцiї аспірантів І студентів Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та Державної екологічної інспекції в Донецькій... |