Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" icon

Конспект лекцій з предмету "етика ділового спілкування"
НазваКонспект лекцій з предмету "етика ділового спілкування"
Сторінка1/6
Дата20.09.2012
Розмір0.95 Mb.
ТипКонспект
  1   2   3   4   5   6КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ


З ПРЕДМЕТУ “ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ”


Викладач Радченко О.В.


Тема 1. ВСТУП ДО ВИВЧЕННЯ ЕТИКИ ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ.

План.

  1. Комунікативна професіограма.

  2. Ділове спілкування: визначення, особливості, види.

  3. Форми непроцесуального ділового спілкування.
  1. Комунікативна професіограма.


В умовах ринкових відносин в сучасному світі з’явилась велика кількість людей, основним видом професійної діяльності яких став бізнес, де вміння вести ділове спілкування є однією з найбільш важливих умов комерційного успіху.

Особливе місце в мистецтві поведінки займає діловий етикет. Якщо, порушуючи ті чи інші норми поведінки, в побуті і в суспільстві ви ризикуєте головним чином репутацією вихованої людини, то в бізнесі такі помилки можуть коштувати великих грошей і кар’єри. Етикет, якщо розуміти його як установлений порядок поведінки, допомагає уникати промахів або згладити їх доступними, загальноприйнятими способами. Тому основну функцію або зміст етикету ділової людини, можна визначити як формування таких правил поведінки в суспільстві, що сприяють взаєморозумінню людей у процесі спілкування.

Другою за значенням функцією етикету є функція зручності, тобто доцільність і практичність.

Фахівці в сфері ефективного спілкування стверджують, що успіх людини в фінансових справах на 15% залежить від його професійних знань і на 85% - від його вміння спілкуватися з людьми.

Таким чином, спеціаліст в області теорії і практики спілкування повинен:

-знати мовний етикет і вміти його використовувати;

-вміти формувати цілі і завдання ділового спілкування;

-організовувати і керувати спілкуванням;

-аналізувати предмет спілкування, розбирати скаргу, заяву;

-ставити питання і чітко відповідати на них;

-володіти навичками і прийомами ділового спілкування, його тактикою і стратегією;

-вміти вести бесіду, співбесіду, ділову розмову, дискусію, переговори, торги;

-вміти аналізувати конфлікти, кризові стани, конфронтації і вирішувати їх;

-мати навички доводити і підтверджувати, критикувати і спрощувати, робити оцінки і пропозиції;

-володіти технікою мови, уміти правильно будувати мову й інші публічні промови;

-знаті мовний і службовий етикет і вміти його використовувати;

-уміти за допомогою слова здійснювати психотерапію, знімати стрес, ляк, адаптувати клієнта до відповідних умов, корегувати його поведінку й оцінки.


1. 2. Ділове спілкування: визначення, особливості та види.


У психології спілкування визначається як процес взаємодії і взаємовідносин двох або більше людей, що полягає в обміні між ними інформацією пізнавального або афективно-оціночного (тобто емоційно-оціночного) характеру.


Етапи спілкування:

  • встановлення контакту;

  • орієнтація в ситуації;

  • обговорення питання, проблеми;

  • прийняття рішення;

  • вихід з контакту.


Ділове спілкування - спілкування для рішення ділових питань і проблем за оптимальний проміжок часу.


Особливості ділового спілкування полягають у тому, що

-партнер у діловому спілкуванні завжди виступає як особистість, значима для суб'єкта;

-партнерів по спілкуванню відрізняє гарне взаєморозуміння в питаннях справи;

-основне завдання ділового спілкування - продуктивне співробітництво.

Ділове спілкування повинне будуватися на основі таких моральних якостей особистості і категорій етики, як чесність, правдивість, скромність, великодушність, обов'язок, совість, гідність, честь, що надають діловим відносинам етичний характер.

Найбільш розповсюдженою формою ділового спілкування є діалогове спілкування, т. т. таке мовне спілкування, при якому найбільш повно виявляються моральні якості особистості та риси характеру.


Види ділового спілкування:

-ділова зустріч;

-ділова бесіда;

-ділові телефонні розмови;

-ділові наради;

-ділові переговори;

-ділові дискусії;

-ділові конференції;

-паблік рілейшнз.


Форми непроцесуального ділового спілкування.


Нерідко з них починаються і ними закінчуються комунікативні процеси. Їх вплив на встановлення і розвиток контакту в різних комунікативних ситуаціях виключно великий.

Перший етап встановлення психологічного контакту - комунікативна ситуація ділового знайомства. Включає в себе цілий ряд дуже важливих підготовчих дій, направлених на взаємну демонстрацію партнерами свого соціального статусу, соціальних ролей, поважного ставлення один до одного.

При діловому знайомстві діє пріоритет старшого по положенню по відношенню до віку. На службі дівчина може бути представлена достатньо молодому начальнику, але в неофіційній обстановці більш правильно віддати перевагу дівчині.

В любому випадку при офіційному попередньо запитують дозволу у того, кому представляють.

Якщо ви часто зустрічаєтесь з кимось, ви вправі представитись, але при наявності сприятливих умов. Якщо вам відповідають стримано, від знайомства слід відмовитись.

Слово “звати” краще не застосовувати.

Для того, щоб познайомитись з дамою, що знаходиться в товаристві чоловіка, інший чоловік має перш за все познайомитись з її супутником.

Коли чоловіка представляють жінці, руку перший пропонує жінка. Той же пріоритет належить і більш людям похилого віку, і старшим по ієрархії: старша за віком жінка протягає першу руку молодшої, керівник - підлеглому і т.д.

Подає руку той, кому представляють.

Якщо хто-небудь підходить до столу, щоб привітатися із знайомим, будь то в робочому приміщенні чи в ресторані, той має представити його іншим. Він не робить цього, якщо сам встає і розмовляє з тим, хто підійшов поодаль. Якщо тому, хто прийшов пропонують сісти і при цьому забувають познайомити його з присутніми, він може сам нагадати про це.


Власне сам процес безпосереднього спілкування, встановлення психологічного контакту починається з контактної фрази, т. т. з привітання.

Етикетом передбачено, що першим вітається чоловік із жінкою, молодший за віком із старшим, нижчестоящий за посадою з вищестоящим. Проте, цивілізованому бізнесмену не варто чекати, поки з ним привітається молодший за віком або партнер, що займає більш низьке положення.

Якщо візит неофіційний і в кімнаті перебуває декілька осіб різної статі, то ті, хто входять, вітаються зразу з господинею дому, потім з господарем і чоловіками.

Якщо під час переговорів слід обов’язково привітатись з кожним присутнім, то на прийомах цього робити не варто. Обов’язково вітатись з господинею, господарем, іншим достатньо вклонитися.

Коли представляють чоловіка - він обов'язково встає. Жінка, вітаючись з чоловіком, не встає, вітаючись із жінкою - встає. Виняток з цього правила: господиня дому, котра приймає гостей, вітаючись, завжди встає.

Коли чоловік вітає кого-небудь на відстані, то робить легкий уклін і доторкається рукою до капелюха або злегка її піднімає. Якщо хтось при зустрічі сидить, те він повинний встати і після цього висловити вітання. Під час вітання в роту не повинно бути сигарета, а руки не повинні знаходитися в кишенях.

Привітавши однолітків, чоловік може сісти. Якщо він вітається з жінкою чи з старшою особою, йому можна сісти тільки після запрошення чи з їхнього дозволу. Якщо господиня дому запрошує сісти, а сама не сідає, слід стояти.

Если, войдя в комнату, где находится несколько человек, вы хотите обменяться рукопожатием с одним человеком, этикетом предполагается обязатель­но протянуть руку и всем остальным (конечно, если их не слишком много).

Не рекомендується вітатися чи прощатися через поріг, через стіл. Господар, який поважає гостя, обов’язково вийде з-за столу і подасть гостю руку для привітання.

Незалежно від службового становища (нехай він навіть генеральний директор компанії), коли жінка заходить до його кабінету, має підвестись, і вийшовши з-за столу (через стіл рука для потиску не подається), чекати, поки вона не представиться і не подасть йому руку. Себе він може не називати, бо відвідувачка, певне, знає, до кого з’явилась на прийом.

Першим має вітати присутніх той, хто заходить у приміщення після інших (незалежно від посади). Йому відповідають лише ті, хто поблизу і кому це зручно. Якщо при вході в приміщення вас зустрічає чисельне товариство, то не слід забувати про інше правило – не привертати до себе зайвої уваги. Тому варто обмежитись привітанням з легким поклоном; потискати руки можна тільки тим присутнім, до яких звертаєтесь у справі.

Незалежно від статі, віку і посади першим вітається той, хто обганяє знайомого чи проходить повз нього.

На людину, з якою вітаються, слід дивитися прямо, приязно усміхатися їй у першу мить. Непристойний вигляд має людина, яка праву руку простягає для привітання, а ліву тримає в кишені, при цьому дивиться кудись убік або продовжує з кимось розмовляти.

Сучасна ділова людина повинна знати, шанувати і вміти застосовувати форми вітання, прийняті в країні, що представляє партнер. Наприклад, в англосаксів рукостискання не є необхідним. Коректне і повноцінне вітання - приятельський кивок, що сполучиться з якийсь іншою формою ввічливості. У Німеччині, Італії, Франції, Росії і багатьох інших європейських країнах вітають один одного шляхом рукостискання. Американці люблять міцне рукостискання. У Японії прийнято кланятися у відповідь на вітання. У Індії складають руки, як під час молитви, і притискають їх до грудей. У арабських і південноамериканських країнах прийнято, що при зустрічі партнери чоловіча стать обіймають один одного.

Подавати партнеру ліву руку при вітанні вважається неповагою.
  1   2   3   4   5   6

Схожі:

Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" iconЕтика ділового спілкування
Етика ділового спілкування : конспект лекцій / укладач Н. В. Барбара. – Суми : Сумський державний університет, 2013. – 83 с
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" iconРобоча програма з дисципліни "Етика ділового спілкування" для напряму (спеціальності) підготовки
Метою викладання дисципліни “Етика ділового спілкування” є вивчення студентами основних психологічних механізмів ділового спілкування...
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" iconЕтика ділового спілкування
Предмет навчальної дисципліни загальновизначені норми поведінки, взаємовідносин між людьми в діловій сфері, конкретні форми ділового...
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" icon1. Психологія та етика ефективного ділового спілкування
Складові успішного спілкування. Труднощі комунікативного процесу І засоби їх подолання (помилки І стереотипи сприймання особистості...
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" icon1. Психологія та етика ефективного ділового спілкування
Складові успішного спілкування. Труднощі комунікативного процесу І засоби їх подолання (помилки І стереотипи сприймання особистості...
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" iconПерелік літератури
Ботвина Н. Міжнародні культурні традиції: мова та етика ділового спілкування. – К.: АртЕк, 2000
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" iconПсихологія ділового спілкування ефективна комунікація – основа успіху у
Знання психологічних закономірностей ділового спілкування та його особливостей у сфері політичного, соціального та господарського...
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" iconПрограма Курсу етика ділового спілкування
Поняття: сприйняття, соціальний стереотип, перцепція, каузальна атрибуція, атракція, ідентифікація, емпатія, рефлексія
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" iconКонспект лекцій навчальної дисципліни " етика та естетика"
Конспект лекцій навчальної дисципліни “Етика та естетика” (для студентів 2 курсу денної форми навчання напрямів підготовки 030601...
Конспект лекцій з предмету \"етика ділового спілкування\" iconПитання до заліку з курсу “Культура ділового спілкування”
Тип “важкого” ділового партнера “Паровий коток”, його характеристика. Методи впливу
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи