Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt icon

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt
Скачати 76.91 Kb.
НазваPolski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt
Дата05.09.2013
Розмір76.91 Kb.
ТипДокументи

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Polski Wydział Techniczny

Польський Технічний Факультет – PWT


83000, вул. Артема, 58 м. Донецьк, Україна

тел. +38 (062) 301 09 47, тел/факс: +38(062) 304-12-78  ,

web-page: http://donntu.edu.ua/pwt e-mail: pwt@donntu.edu.ua


GodłoPWT na rok 2009

Copyright PWT
 


^

Ukraina, Donieck 2009PWTPolski Wydział Techniczny, stworzony w Donieckim Narodowym Uniwersytecie Technicznym (DonNTU - Politechnika Doniecka) w styczniu 2001roku. Celem stworzenia PWT jest pogłębienie więzów naukowych i kulturalnych między Ukrainą a Polską, umożliwienie studentom uczelni technicznej uczyć się języka polskiego, bliżej zapoznać się z historią, kulturą i nauką Polski, otrzymać możliwość podjęcia studiów na uczelniach RP o zbieżnym profilu technicznym lub podjęcia praktyki w polskich firmach.

Dziekan PWT

Aleksander Makiejew, 60 lat, doktor nauk technicznych, inżynier - górnik, profesor Katedry Zarządzanie Przedsiębiorstwem w Instytucie Górnictwa i Geologii DonNTU.

^

Prodziekan PWT
Katarzyna Morgun,

25 lat, magister ekonomii, absolwentka PWT roku 2005, organizatorka oraz kierowniczka praktyk polskich i wszystkich imprez wydziałowych.
Każdego roku przystępując do napisania kolejnego sprawozdania odczuwam „męki twórczości”. Już wiem na pewno, że najlepszym dowodem wydarzeń będą zdjęcia najjaskrawszych momentów z życia PWT. Co prawda nie można uniknąć pojaśnień tekstowych. W tym roku autorem tekstu jest moja niezawodna pomocniczka – Kasia Morgun. Ale z tego tytułu tekst może i ma charakter trochę liryczny .

^

Wyniki działalności PWT w roku 2009Kolejny ubiegły rok nie zapowiadał niespodzianek. Był spokojny i nawet przewidzialny... bo dobiegłszy ósmego roku istnienia, Polski Wydział Techniczny już mógł z pewnością liczyć na wsparcie i zaakceptowanie ze strony partnerów. A ze względu na to, że zawsze starania studentów nie pozostają poza uwagą i najlepsi mają możliwość na praktyce sprawdzić swoje umiejętności, nabyte podczas 150-godzinowego kursu języka i kultury polskiej, PWT cieszy się co raz wiekszą popularnością. O tym świadczy lista wpisów - iż na kolejną edycję roku akademickiego 2009-2010 na PWT przystąpiło do nauczania 120 studentów, co jest niewątpliwym rekordem dla wydziału!!! Grupa zaawansowanych w tym roku również może się pochwalić nadzwyczajną iłością ochotników do pogłębienia wiedzy o Polsce i zbiera do 25 osób 2 razy w tygodniu na gramatyce Pani Beaty Gawlik oraz raz w tygodniu na debatach, dotyczących różnorodnych tematów, zapowiadanych przez wolontariuszkę z Gdańska Martę Panius.

Jeszcze jednym z radosnych rekordów roku ubiegłego było wręczenie na PWT w maju aż 44(!!!) certyfikatów ukończenia roku akademickiego z bardzo wysokimi wynikami. Ale temu nawet nie ma co się dziwić, przecież mieliśmy w tym roku jedną z najbardziej lubianych przez studentów nauczycielkę – Pani Zosię Kozioł, której nawet udało się założyć grupę teatralną ze studentami PWT. Ale o tym już w kolejności chronologicznej :


W marcu pierwszą wiosenną jaskółką roku 2009 była studentka z grupy zaawansowanej ^ Katarzyna Atamanowa, która wygrała konkurs zgłoszeń i dostała zaproszenie do VII Szkoły zimowej od Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu. Dwa tygodnie intensywnych ćwiczeń z polskiego, wykładów od postaci znanych w całej UE oraz wypowiedzi i debaty uczestników – były naprawdę cennym doświadczeniem dla Kasi, której pomogło to w przygotowywaniu jej pracy magisterskiej.W kwietniu wyjechali do Warszawy stażyści Fundacji Kasa Manowskiego.
^ Michał Głuboki wyjechał na dwumiesięczny staż z technik komputerowych do Politechniki Warszawskiej – uczelni, z którą dotychczas nie mieliśmy wspólnych projektów, a spodziewamy się na dalszy rozwój tych pierwszych kroków.
A ^ Katarzyna Morgun wyjechała na krótki staż do Szkoły Głównej Handlowej – już naszego stałego partnera, gdzie mogła zapoznać się z zasadami działalności Działu Współpracy z Zagranicą oraz jako niezależny obserwator wziąć udział w komisji na certyfikaty CEMS


A w tym czasie na PWT trwało aktywne przygotowanie do przedsięwzięć majowych.


21 maja w Mariupolu odbyła się IV ^ Międzynarodowa Konferencja polsko-ukraińska ”Polska i Polacy w badaniach młodych naukowców”.


Rozszerzony tryb tej konferencji pozwolił na udział nawet studentów kierunków technicznych, dlatego studenci Polskiego Wydziału Technicznego wykazali się niezłą aktywnością.

^ 6 wygłoszonych referatów oraz 11 artykułów nadrukowanych w zeszytach naukowych konferencji.

^ Pod koniec roku akademickiego PWT obchodził swoje 8 urodziny...


Z tej okazji, 25 maja, prawie wszyscy absolwenci wydziału oraz „winowajcy wydarzenia” - studenci roku 2008-2009 spieszyli do swiątecznie gościnnej sali, z której roznosiły się już na korytarzu lubiane „Wsiąć do pociągu” i „Hej, sokoły”... Zebrało się liczne grono słonecznych uśmiechów i tak znajomych oczu...

Przywitanie Dziekana, jak zawsze ciepłe i serdeczne słowa od naszej ukochanej nauczycielki Pani ^ Zosi Kozioł (oraz, niestety, słowa pożegnalne przed jej powrotem do domu), pare słów po rosyjsku od jej 3 letniej córeczki Helenki, konkursy i zadania dla publiczności, refleksja „staruszków” PWT - absolwentów roku 2003, 2004, 2005..., zachwycający taniec-poi od Leriki – naszej niezmiennej awanturzystki i pozdrowienia on-line od tych, którzy z nami, a jednak w tej chwili znajdują się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu...

A dalej - prawdziwa niespodzianka!!:) Przecież od lutego pod kierownictwem naszej polskiej nauczycielki zaczęła funkcjonować grupa teatralna „Przepraszam, TWP!”, gdzie 12 PWTków ćwiczyli wymowę i kształtowali mistrzostwo aktorskie. Koledzy przygotowali dla wydziału całe wiosenne przedstawienie „Wiosna idzie!”

Niespodziewane solo od ^ Jany Makowskiej i Sergiusza Szechowcowa, niezapomniany duet bliźniaczek Wity i Rity Krapiwinych, mistrzowska gra Kasi Kiriczok – „staruszki z kotkiem”, niezmienny bezcenny DJ Nastia Czudowska, wiersze po polsku, po angielsku, po francusku oraz prawdziwy wiosenny taniec sprawiły, że atmosfera święta i jedności fruwała po sali.grupa teatralna PWT^ Dwie pary bliźniaczek

Kaśkinekonkursy^ Studentki PWT roku 2025Absolwenci poprzednich lat

A świąteczne wspomnienia budzą wenę na nowe pomysły roku 2010.

Jeśli pisać poważnie, to 44 z 46 studentów otrzymało zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu jezyka oraz kultury polskiej, w tym 15 osób z wyróżnieniem. O wysokim poziomie przygotowania świadczy to, że lepsze studentki, bez poprzedniej praktyki w Polsce, podjęły studia semestralne w tym roku w języku polskim na SGH i zdobyły dość wysokie oceny końcowe (tylko 4 i 5). No i rzeczywiście za tradycją 4 osoby odbyły intensywny Kurs języka polskiego w Szkole letniej w Lublinie, gdzie miały zajęcia w grupach różnych poziomów.


^ Szkoła letnia Języka Polskiego na UMCS w Lublinie
No i rzeczywiście tradycyjnie w czerwcu 4 osoby odbyły intensywny Kurs języka polskiego w Szkole letniej w Lublinie, gdzie miały zajęcia w grupach różnych poziomów (od 4 do 6 ) oraz bardzo obfity program kulturalny.


Warszawa – praktyka zapoznawcza

W sierpniu 10 najlepszych dostało nagrodę za swoje starania i było oddelegowanych na praktykę zapoznawczą do Szkoły Głównej Handlowej w sierpniu. Wszyscy studenci mieli bardzo intensywny kurs ćwiczeniowy - ktoś miał więcej teorii, ktoś – sprawdzał wszystko w praktyce – ale każdy bez wątpienia zdobył swoje własne nowe doświadczenie, nabył nowe znajomości oraz chęć do kontynuacji tego bliźniego zachodniosłowiańskiego języka, o czym świadczy ilość studentów grupy zaawansowanych. Oprócz tego, że studenci mieli nasycony program na miejscu, udało im się jednak odwiedzić Gdańsk, Gdynię, Sopot, Kraków, Wrocław i nawet górę Ślężę w Sobótce  A dalej...tak nie chciali żegnać się z Polską, że zabrali ze sobą do Doniecka polskich studentów, więc dalej mogli praktykować nabyte umiejętności, ale już nawet sami jako przewodnicy i opiekunowie.


^ Studenci z polski - przyjechali do nas

Dla polskich studentów, ponieważ całą swoją wycieczkę zaczęli w sierpniu z Ukraińcami, podróż i przygody rozpoczeły się już we Lwowie. Studenci robili analizę porównawczą Lwowa – Wrocławia i już od pierwszych kroków przystąpili do nauki języków ukraińskiego i rosyjskiego. Tuż po przybyciu na ziemię doniecką rozpoczął się intensywny kurs zapoznawczy z Kulturą oraz tradycjami wschodniej i centralnej Ukrainy. W pierwszy dzień tej praktyki studenci mieli zaplanowany wyjazd do Mariupola nad Morze Azowskie. Rejs jachtem i pływanie w morzu na odległości 3 Mm od brzegu, a potem – kolacja u kapitana. Już chyba warto otwierać wspólny polsko-ukrainski jacht-klub;) A dalej... spacery po Doniecku, słodkie zwiedzanie fabryki cukierków „Konti”, wyjazd do Artiomowska oraz wycieczka do fabryki szampana, sprawdzanie gotowności Doniecka do Euro 2012 – zdjęcia na tle stadionu, wyjazd do Kijowa i obowiązkowe zwiedzanie najciekawszych 24 obiektów w określone 9 godzin...  Wracali do Polski i wymyślali już plan następnej wycieczki do Ukrainy...

^ Alona Nadż – obrona pracy magisterskiej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie+Obrona w Doniecku + doktorantura na agh

Pod koniec roku mieliśmy bezprecedensowe zdarzenie, które warte zapisania do historii PWT. W grudniu 2009 roku studentka PWT Alona Nadź obroniła pracę magisterską na Politechnice Donieckiej, ale jeszcze w lipcu 2009 Alonka obroniła pracę magisterską na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, po czym dostała stopień magistra w Polsce i zaproszenie kontynuować naukę na studiach doktoranckich! Eugeniusz Bezugły natomiast najpierw obronił pracę magisterską w Doniecku też w grudniu 2009 i spodziewamy się, że także dzielnie mu to się uda na Politechnice Wrocławskiej w czerwcu 2010.^ Stypendium Rządu Polskiego


Jeszcze jeden wielki punkt zdobyła dla PWT Kasia Morgun, która wygrała Stypendium Rządu Polskiego dla Młodych Naukowców i od 1 września musiała rozpocząć roczny staż. 25 uczestników odbyło kurs adaptacyjny w Warszawie, który łączył zajęcia językowe, zapoznanie się z historią, kulturą, tradycjami Polski oraz zwiedzanie najważniejszych ciekawostek Warszawy i Łodzi. A potem stypendyści rozjechali się po całej Polsce. Kasia – do Wrocławia – miasta tak przyjaznego dla Doniecka. Bo pod koniec września jeszcze 3 studentów przystąpiło do nauki na studiach magisterskich w ramach projektu Teraz Wrocław.


^ NOWA NAUCZYCIELKA


A w ten sam czas na PWT rozpoczynał się nowy rok akademicki...Przyjechała do nas nowa nauczycielka – Pani Beata Gawlik z...Wrocławia!  Otrzymaliśmy nową salę dla Polskiego Wydziału Technicznego – 2 razy większą! Co prawda, wciąż czekająca na remont...

Przyszło na pierwszy rok nauki polskiego 120 nowicjuszy!!!

Nowa nauczycielka Pani ^ Beata Gawlik i jej 120(!!) nowych studentów PWTWOLONTARIUSZKI

Chciałoby się jeszcze dodać, że w tym roku oprócz Pani Beaty mamy 2 wolontariuszki z Polski, które pomagają studentom zanurzyć się w językowe środowisko. Marta Panius z Gdańska która prowadzi co tydzień ze studentami debaty i praktyczne zajęcia sytuacyjne.

Ksenia Prądzyńska z Wrocławia przyjechała do Doniecka by podjąć studia na uczelni ukraińskiej. W tym roku ona studiuje na przygotowawczym wydziale i próbuje określić swoje zainteresowania zawodowe, by nie popełnić błędu w wyborze przyszłej specjalności. A w czasie wolnym razem ze studentami PWT zwiedza nowe miasta ukraińskie oraz bierze aktywny udział w każdym przedsięwzięciu naszych studentów – innymi słowy już się czuje jak prawdziwa obywatelka Ukrainy^ Urodziny Dziekana. JuBileusz -60 lat


A 29 września PWT zebrało wszystkich i każdego do swojej przytulnej malutkiej sali. Absolwenci i studenci, profesorowie i goście zagraniczni, żeglarze i nie tylko... Każdy spieszył z urodzinowymi życzeniami do winowajcy – Dziekana wydziału, do taty PWT - jak go nazywają w gronie studenckim Już nawet życzenia osobiste tak lub inaczej związane z losem PWT, bo nikt nie wyobraża sobie życia bez części siebie na PWT

^ WARSZAWA –Szkoła Głóna Handlowa

A już 1 października ruszyły do Warszawy 2 nasze studentki, które dostały się na staż semestralny w Szkole Głównej Handlowej. W ostatniej chwili udało nam się załatwić wszystkie formalności biurokratyczne i dziewczyny w końcu mogły podjąć naukę na wymarzonej uczelni. O tym świadczy to, że Ola Dubrowina i Ania Mospan podczas pobytu w Polsce nawet nie mogły znaleźć czasu na zwiedzanie polskich miast, bo ciagle miały coś do przygotowania na swoje wykłady, debaty, prezentacje... 

GLIWICE – Barbórka
Na końcu roku, w grudniu zgodnie z tradycją górniczą obchodzi się Barbórkę - Święto Górników. Delegacja z Doniecka na czele z Prorektorem DonNTU i Dziekanem PWT na zaproszenie Politechniki Śląskiej – naszego najstarszego partnera - ruszyła do Gliwic. Kilka zaplanowanych spotkań zawodowych, dalej – spotkanie całkiem nieplanowane ale z tego jeszcze milsze, no i rzeczywiście zabawy barbórkowe. Na Uroczystości były zaproszone studentki Ola i Ania z Warszawy oraz Kasia z Wrocławia. I to naprawdę zrobiło się jednym z najjaskrawszych wspomnień pobytu w Polsce dla dziewczyn: kilkudziesięciu przystojniaków w pióropuszach, „Skok przez skórę” - przysięga młodych górników, tańce ludowe i próby porozumieć się z 32 Hiszpanami...  Ciepła rodzinna atmosfera, luksusowe numery gościnne, spacery przytulnymi sentymentalnymi uliczkami Gliwic, bardzo kształcąca wycieczka do kopalni i ciepłe spotkanie z Dziekanem Wydziału Ekonomii pozostaną w sercu i będą budzić ciepłą tęsknotę z dźwiękami

G l i w i c e . . .^ WROCŁAW- wizyta Dziekana PWT

^ Z Prezydentem Wrocławia

U kolegów z projektu „Teraz Wrocław”

Z szefem projektu

A dalej za planem Dziekan pojechał odwiedzić studentów we Wrocławiu. Chociaż miał tam dosłownie parę dni – plan wizyty był bardzo nasycony. Spotkanie z Prezydentem miasta – ^ Rafałem Dudkiewiczem, z szefem Biura promocji miasta - Pawłem Romaszkanem, gdzie były omówione możliwości udziału Polskiego Wydziału Technicznego w nowym projekcie, wypracowanym przez Biuro. Na spotkaniu z Prezesem projektu „Teraz Wrocław” Panią Ałłą Witwicką-Dudek zostały ustalone dalsze zasady współpracy pomiędzy PWT a Projektem. Jeszcze kilka wizyt oficjalnych – na Uniwersytecie i na Politechnice Wrocławskiej, zwiedzanie miasta (po raz pierwszy!:)!) i Opery wrocławskiej, no i tak wyczekiwane spotkanie z absolwentami PWT, a obecnie studentami różnych uczelni wrocławskichNowy magistrant PWR

^ Wiktor Timoszenko

A to już cała filia PWT na Politechnice Wrocławskiej, i liczy ona 7 osób. I to nie koniec...

Krasnal i nowy magistrant

Aleksi Ziborow


A gdzie by nie byli studenci podczas studiów – 29 grudnia zawsze się zbierają w większości na Nowy Rok PWT. Ktoś podzielić się radością, ktoś w końcu zobaczyć dawnych przyjaciół, ktoś powspominać razem rok ubiegły... Każdy ma swoje powody do powrotu w to Swoje miejsce, w którym tak dobrze się marzy i naprawdę pozwala się wierzyć, że marzenia się spełniają...
Niestandardowe wydarzenia roku - czyli to, co nie układa się w ramy zwyczajnej działalności PWT, ale czym cieszymy się w nie mniejszym stopniu.
Studentka DonNTU z Chin Di Shuyan, dawna przyjaciółka PWT, nie tylko zainteresowała się Ukrainą, ale pod naszym wpływem polubiła i Polskę. Nie tylko jeździła tam ze studentami PWT na praktykę, ale i w ciągu całego roku powiększała wiedzę naszych studentów o swoim kraju. Prowadziła na PWT chińską ceremonię picia herbaty, dawała lekcję z kaligrafii hieroglificznej. Teraz wszyscy pwteki wiedzą, jak pisać swoje imię nie tylko po polsku, ale i nawet po chińsku  A Szujań zmierza przedłożyć swoje post-graduate wykształcenie we Wrocławiu.Profesorowie Politechniki Śląskiej dr ^ Józef Parchański i dr.hab. Józef Sułkowski przyjechali na urodziny dziekana PWT z prezentami i pozdrowieniami od dziekana Wydziału Górniczego PolŚl, a on w odwet nakłonił ich do odczytania wykładu dla studentów Pod czas praktyki w Warszawie odbyło się spotkanie studentów z nauczycielką polskiego na PWT w latach akademickich 2006-2008 panią ^ Anettą Buzuk i wtedy z jeszcze przyszłą (i trochę przestraszonaą nauczycielką panią Beatą Gawlik. Wynik - na foto wyżej 


Niepolskie przygody naszych bliźniczek^ Siostry - bliźniaczki Wita i Rita Krapiwiny, najlepsze aktorki zespołu teatralnego PWT, zajęły 4 - 5 miejsce w rankingu 45 studentów PWT po wynikach testów finałowych roku akademickiego. Nagrodą za to była dla nich Letnia Szkoła Języka Polskiego na UMCS w Lublinie. Po powrocie one dowiedziały się o tym, że wygrały jeszcze i konkurs stypendialny na studia magisterskie na Université Pierre Mendes-France w Grenoblu. A więc mają teraz foto nie tylko z krakowa na tle Kościoła Mariackiego, ale i na tle Basilique du Sacré Cœur z Paryżu.

^ Siostry - bliźniaczki Dasza i Nastia Kriwun, najlepsze tancerki oraz gitarzystki PWT, miały w końcu roku tylko 50% sukcesu. Ponieważ tylko Nastia była zakwalifikowana na studia semestralne i do tego do Czech i do tego po angielsku . Taki rozłam nierozłączek wprowadził ich w smutek, ale bardzo krótki, ponieważ spodziewamy się na zakwalifikowanie obu na letnie Studium Folklorystyczne dla instruktorów zespołów polonijnych w Lublinie. Bowiem u nas na PWT są tylko optymiści !!Spodziewamy się, że dobry początek nowego roku utrzyma swoje tempo i ten rok bedzie owocny w nowe pozytywne i korzystne zdarzenia.


Kończąc sprawozdanie o działalności PWT w roku 2009, przytaczamy już tradycyjne podziękowanie wszystkim dobrym ludziom, którzy przyczynili się do wyżej wymienionych wydarzeń także stronie polskiej, jak i ukraińskiej, i osobne podziękowanie studentom PWT za ich poświęcenie naszej wspólnej sprawie, za ich aktywność i poparcie naszych wspólnych działań.


Dr prof. Aleksander Makiejew Dziekan PWT Politechniki Donieckiej


12.02.2010. Donieck,Ukraina


Kontakt: tel. +38(062)3010947, tel.kom.+380503476087, e-mail pwt@donntu.edu.ua

Схожі:

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconPolski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt
Артема, 58 м. Донецьк, Україна тел. +38 (062) 301 09 47, тел/факс: +38(062) 304-12-78
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconPolski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt
Болоньською декларацією взяти участь у включеному навчанні в польських вишах із подібним профілем навчання, або пройти виробничу...
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconPolski Wydział Techniczny Donntu
«Pomoc dla studentów Polskiego Wydziału Technicznego Politechniki Donieckiej w budowaniu kariery zawodowej związanej z Polską»
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconUzgodnienie systemów edukacyjnych szkolenia pracowników socjalnych Ukrainy i Polski

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconKonsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Wydział ds. Karty Polaka 79044 Lwów, ul. Smiływych 5

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconКафедра польської філології
...
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconПолтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка електромеханічний факультет вас вітає провідний вищий навчальний заклад центрального регіону України Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка
move to 928-10859
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconPolitechnika Warszawska Wydział Inżynierii Produkcji Instytut Organizacji I Zarządzania Podejście procesowe w ocenie ekonomicznej efektywności systemów informatycznych

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconМіністерство освіти І науки України Донецький національний технічний університет Інститут гірництва та геології – Гірничо-геологічний факультет Кафедра Технології
Спеціальність
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconМіністерство освіти І науки України Донецький національний технічний університет Інститут гірництва та геології – Гірничо-геологічний факультет Кафедра Технології та техніки геологорозвідувальних робіт
Спеціальність
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи