Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt icon

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt
НазваPolski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt
Дата05.09.2013
Розмір86.6 Kb.
ТипДокументи

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Polski Wydział Techniczny

Польський Технічний Факультет – PWT


83000, вул. Артема, 58 м. Донецьк, Україна

тел. +38 (062) 301 09 47, тел/факс: +38(062) 304-12-78  ,

web-page: http://donntu.edu.ua/pwt e-mail: pwt@donntu.edu.ua


 

^ Nowe Godło PWT-propozycja na rok 2008

Copyright Dasza RomanowskaJ. 


Ukraina,Donieck 2007PWTPolski Wydział Techniczny, stworzony w Donieckim Narodowym Uniwersytecie Technicznym (DonNTU - Politechnika Doniecka) w styczniu 2001roku. Celem stworzenia PWT jest poglębienie więzy naukowych i kulturalnych między Ukrainą a Polską, nadanie możliwości studentom uczelni technicznej uczyć język polski, bliżej zapoznać się z historią, kulturą i nauką Polski, otrzymać możliwość podjęcia studiów na uczelniach RP o zbieżnym profilu technicznym lub podjęcia praktyki na polskich firmach.

Dziekan PWT Aleksander Makiejew, 58 lat, doktor nauk technicznych, inżynier - górnik, profesor Katedry Zarządzanie Przedsiębiorstwem, Wydział Geotechnologii i Zarządzania Politechniki Donieckiej.

^

Prodziekan PWT Katarzyna Morgun, 23 lat, magister ekonomii, absolwentka PWT roku 2005.

Wyniki działalności PWT w roku 2007Ten rok był nadzwyczajnie owocny na nowe kontakty i nowe przedsięwzięcia.Wyjątkowy on był dlatego, że PWT jeszcze nie pamięta na swoim wieku tyle zorganizowanych wyjazdów różnych skierowań dla tylu studentów – ^ 54 (!!!) osoby uczestniczyło w Polsce w praktykach, szkoleniach, szkołach i stażach naukowych.


A więc najważniejsze wydarzenia po kolei:
Nadia na UW

Nasza Pani Anetta
Pierwszy raz w historii PWT na drugi termin do nas powróciła nasza nauczycielka Pani ^ Anetta Buzuk! Chyba nie jesteśmy najgorsi i warto nas uczyć! Z tego cieszymy się bardzo i serdecznie witamy Pani Anettę po raz drugi na PWT!!

W lutym wróciła ze studiów semestralnych, które odbywały się na Uniwersytecie Warszawskim, studentka wydziału Ekologii i Ochrony środowiska Nadia Brechowskich. Nadia potrafiła wykazać na UW nieprzecietną umiejętność skorzystania z wiedzy nabytej w ojczystym Uniwersytecie oraz z przedmiotów, które osiągała po raz pierwszy w życiu a do tego jeszcze w języku polskim. Za to byla godnie wynagrodzona i dostała zaproszenie na kontynuację studiów, i już we wrzesniu znow wróciła do Warszawy w jakości magistrantki Uniwersytetu Warszawskiego. A wkrótce zmieniła nazwisko na Nadia Jaworska (pozdrowienia dla Michała!!! To było pierwsze wydarzenie takiego rodzaju w historii PWT, zresztą wszyscy na PWT jej teraz zwą Pani Jaworskich! )
^ Kaśka na TVP opowiada o PWT
Zanim Nadia na semestr letni wyjechała „odwiedzić” Ojczyznę i obronić dyplom licencjacki, na wartę Warszawy przystąpiła mgr Katarzyna Morgun, która dostała Stypendium na trzech miesięczny staż naukowy od Fundacji Na Rzecz popierania nauki-Kasa im.J.Mianowskiego. Staż z zakresu HR-zarządzania pesonelem odbywał się w gościnnej i już tak ulubionej studentami PWT Szkole Glównej Handlowej. Konspekty z wykladów na rożnorodne tematy, nabyte doswiadczenie z organizacji warsztatów, konferencji, wykladów, ponad 60 książek z HR, otrzymanych od SGH w prezencie dla PWT, oraz mnóstwo nowych pomysłów – dobry zdobytek.
Zdjęcie na pamięć z A.Kwaśniewskim
W kwietniu do Doniecka do Uniwersytetu Narodowego był zaproszony z lekcjami Prezydent RP ^ Aleksander Kwaśniewski. naturalnie, że na tych wykładach najaktywniejszą grupą byli studenci PWT, dyskutowali, pytali o wielu rzeczach. Rozkład u Prezydenta był bardzo napięty, ale znalazł on parę minut na nieformalne obcowanie, na wspólne zdjęcia i autografy.


Wiosną rozpoczął się projekt „Teraz Wroclaw”. Znalezliśmy krótką wzmiankę o tym projekcie w Internecie i w liscie do Prezydenta Wrocławia zaproponowali rozszeżenie obszaru Projektu na wschodnie tereny Ukrainy. Wkrótce zkontaktował się z nami kierownik Projektu Paweł Romaszkan i już za miesiąc przyjmowano w DonNTU wielką grupę wykładowców z rożnych uczelni Wrocławia. Studenci PWT mieli spotkanie z wroclawianami i wszyscy byli zaproszeni do udziału w projekcie. Najodważniejsze zlożyli podanie i...

^ Spotkanie z kolegami z projektu “Teraz Wrocław’
Opowiada Dyrektor projektu Pawel Romaszkan


...juz czwarty miesiąc dzielnie studiują w Uczelniach Wrocławskich. ^ Ola Sołopowa - pełny kurs skolenia na Akademii Ekonomicznej im.Oskara Langiego, Eugeniusz Morgun - pełny kurs skolenia na Akademii Muzycznej im.Karola Lipińskiego. Ania Kolczyk i Ksenia Wostrykowa otrzymały zaproszenia na kurs magisterski do Politechniki Wrocławskiej i teraz znajdują się w stanie podjęcia może najważniejszej w ich życiu decyzji. A za ich przykładem już szykuję się kolejka chętnych na następny rok akademicki.


^ Sprawy beźące na PWT: w maju pod dowódstwem Pani Anety odbyło się kolejne testowanie oraz wydanie certyfikatów studentom, którze skonczyli roczny kurs języka polskiego. W tym roku certyfikaty wręczał osobiście Konsuł Generalny RP Grzegorz Seroczyński.

Konsuł Generalny i Kasia. Konsuł wpierwsze opowiada o Pro-Akademii (c.d.n.*)
Konsuł wręcza certyfikat Oli Sołopowej, ale nikt jeszcze nie wie, źe jest to przyszła studentka Akademii Ekonomicznej.


W tym roku mieliśmy możliwość wysłać na różne praktyki oraz szkolenia do Polski prawie wszystkich absolwentów tego roku i nawet dwie Julki, ^ Kondakowa i Wołkowa, które mialy pecha w zeszłym roku,ale nie rzucily zajęc z polskiego, otrzymały swoją szansę.

Do skoły letniej do Lublina pojechali Dima Kondratenko, Ksenia Wostrikowa, Sasza Szełudieszowa oraz Lena źyriakowa - osoby z najwyższą oceną za testy. Reszta, w iłości aż 13(!) osób,13 lipca (!!), w piątek (!!!) wyjechali do Warszawy do Szkoły Głównej Handlowej. Trzynastą osobą była studentka DonNTU Di Szuań-koleżanka z Chin, którą Kasia przekonała zwiedzić Polskę za własny koszt. A więc zaczeliśmy kształcić sympatyków Polski nawet w Chinach .

^ Trzynastka z PWT przed odjazdem na praktykę do Warszawy


dr. Ewa Kochańska
*(c.d. rozmowy z Konsulem): Pan Konsuł G.Seroczyński, przebywając w Polsce, w rozmowie z Pani Ewą Kochańską - prezesem stowarzyszenia doradców gospodarczych SDG Pro-Akademia w Łodzi opowiedział jej o PWT i dał nasze dane kontaktowe. Po tej rozmowie jesteśmy ciągle w kontakcie z Pro-Akademią i współpracujemy owocnie i skutecznie.

Już zrealizowaliśmy jeden wspólny projekt i planujemy jeszcze 2 na rok następny.
^
Dziesięciu starszaków na TVP w ŁodziPierwszym krokiem było zaproszenie 10 starszaków oraz niedawnich absolwentow PWT na pięciotygodniowe ekonomiczne szkolenie w Łodzi. Program szkolenia przewidywał wykłady z ekonomii, menedżmentu, włączał obfity program kulturalny i nawet tygodniowy odpoczynek w Zakopanem.

A ^ Kasia Morgun po ukończeniu tego szkolenia otrzymała od Pani Ewy Kochańskiej zaproszenie popracować nad wspólnym projektem jeszcze miesiąc w Pro-Akademii już w jakości menedżera. Była to dla Kasi świetna praktyka dodatkowa i bardzo pożyteczna dla udoskonalenia jej HR umiejętności.


^ Gdzieś na zdjęciu wsród 80 stoi 20 wybranych^ Przywitanie gości na lotniśku - z lewej Krzysia i Julka, nasi stażystki w Lufthansie i Austrian Airlines
A to już drugi krok realizacji projektu – na PWT przyjechali z wykładami przedstawicieli SDG Pro-Akademia Monika Stojan i Beata Bartoszewska. W ciągu tygodnia one prowadzily wykłady z ekonomii, menedżmentu, opowiadały o możliwości podjęcia w Polsce

praktyk studenckich etc. Uczęściało zajęcia blizko 80 studentów z pierwszego roku PWT, wsród których po ukończeniu cykłu wykładów było wybrano 20 osób na tygodniowe szkolenie w Łodzi w grudniu 2007 (patrz dalej).Oprócz zwiedzania Łódzi program przewidywał szkolenie ekonomiczne i spotkania z ewentualnymi pracodawcami z możliwych miejsc praktyki letniej na firmach w Polsce.


^
Elina w Poznaniu
Na końcu lata absolwentka PWT, obecnie doktorantka wydziału ekonomicznego, Elina Ingildiejewa otrzymała wiadomość o nadanie jej stypendium L.Kirklanda na naukowy staż w Polsce na rok.akademicki 2007-2008. Zwyczężyła w wielkim konkursie oraz otrzymała świetną możliwość dodatkowego zbierania materiałów z problemów wyceny przedsiębiorstw dla swego przyszłego doktoratu i teraz do lata 2008 pracuje na Uniwersytecie Poznańskim.


W pażdzierniku przystąpiła do nauki semestralnej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie studentka PWT Alona Nadź (kierunek-przeróbka kopalin stałych).Niezle jej tam idzie 
^ Nasza Alonka i JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś

Ne każda nawet ze studentek AGH może pochwalić się zdjęciem z samim Rektorem . Ale Alona dobrze się uczy, ma już po za sobą parę zalików oraz egzamin z bardzo dobrą oceną i już marzy o studiach magisterskich na AGH.
Przystąpila do nauczania semestralnego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa ^ Walentyna Szewczenko – już siódma z kolei nasza studentka w tej uczelni. Jej kierunek to Finanse, a pod tym względem ciężko znaleźć liepszą uczelnię ekonomiczną w całej Polsce. Po nad 100 letnia historia, całkiem europejski system szkolenia, znane na całym świecie wykładowce. Możemy już stwierdzać że Wala tam czas nie marnuje, mamy nadzieję że wyniki egzaminów będą u niej jak w domu - same piątki.


A u nas na PWT w pażdzierniku - nowe gości. Pani profesor Jolanta Tambor oraz Pani dr.Aleksandra Achtelik z Uniwersytetu Katowickiego, znane fachowcy z filologii polskiej oraz przedstawicieli Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, która corocznie prowadzi się przez UK w Ciesznie. Przyjemnie było słyszeć, że one wybrały nasz PWT z dobrej rekomendacji Pana Bogusława Szymańskiego- Dyrektora BUWiWM.
^ Rozpoczęcie warsztatu
Zdjęcie pamiątkowe ze słuchaczami
To dopiero był master class - warsztat z polskiego klasy mistrzowskiej!! W ciągu dwoch godzin żaden z 30 słuchaczi nie czuł się wolnym od aktywnego udziału więcej niż 1 minutę, każdy miał zadanie odpowiednie do swego poziomu polskiego, a Ania Nikołajko nawet musiała “godoć po śląsku”. Jedna wada – wizyta była bardzo krótka - tylko niecałe dwa dni. A więc zaprosiliśmy gości na rok następny i na dłuższy cykł wykładów.


^
Liza Łaziebnik i logistyk
Wiadomość od Lizy Łaziebnik, naszej absolwentki roku 2006 (a propos, aż w roku 2004 ona miesiąc uczyła się w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej w Cieszynie u Pani prof.J.Tambor): od półroku ona pracuje jako menedżer - logistyk w Warszawie w przedstawicielstwie ukraińskiej firmy transportowej. Pracowała rok na tej firmie w Mariupolu, ale jak tam dowiedzieli się, że ona dobrze włada polskim to odrazu jej przeniesiono do Warzawy i teraz ma dobre możliwości do sukcessywnej kariery międzynarodowej.


KrzyśkaKrystyna Łarionowa wystąpiła z referatem o efektywności inwestycji w budownictwo ekologiczne na ukraińsko-polskiej konferencji naukowej w Kyiwo-Mohylańskiej Akademii w Kijowe, otrzymała w nagrodę dypłom oraz spotkala tam naszego znajomego studenta z SGH - Piotra Pipkę.

Ale ten świat jest mały!!!

Monika-pośrodkuA jeszcze u nas gościla ^ Monika Kusztelak z Uniwersytetu Poznańskiego, domówiliśmy, że następnego roku przyjedzie do nas pod jej dowództwem cała ekipa studentów z Poznania latem na praktykę zapoznawczą .


Dawni przyjaciel PWT, student z Gdańska ^ Darek Olejniczak zwiedził Donieck w tym roku dwokrotnie. Objeżdził taki miasta w obwodzie Donieckim, że nawet mało kto z naszych studentów tam był. Ale ponieważ studiuje on manedżment turystyczny, będzie dla nego to bardzo korzystne dla jego pracy - składania przewodnika dla polskich turystów po wschodniej Ukrainie. I nam przjemnie, bo pokazaliśmy że i my tutaj mamy coś ciekawego dla turystów.


W grudniu, jak było zapowiedziano, odbył się ostatni etap wspólnego z Pro-Akademią projektu- tygodniowe szkolenie w Łódzi. Dwudziestka wybranych pod kierownictwem już doświadczonej Kasi Morgun wyjechała do Łodzi. Program pobytu ze względu na mały okres był bardzo nasycony. Żeby długo tutaj nie opisywać,przytaczamy zdjęcia

Łódż. Studia Filmowa.
Zajęcia z teambildingu na Uniwersytecie Łódzkim


Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w BełchatowieWarszawa. Senat RP. Z z-cą Szefa Kancelarii R. Lanczkowskim.
W laboratorium IT technologii
Pod koniec każdego dnia - zmęczeni, ale...
...zadowoleni. To już nie oni, ale symbolizuje...

Wkrótce po urodzinach Dziekana PWT Aleksandra Makiejewa nadeszła wiadomość o nadanie mu tytula profesora. Z tego powodu odbyła się mała uroczystość wewnątrzwydziałowa, z kwiatami i gratulacjami Dla dziekana osobiście ten rok też był udany. W grudniu na uroczystościach Barbórkowych na Politechnice śląskiej za wkład w rozwój współpracy pomiędzy Politechniką śląską a Politechniką Doniecką - DonNTU Dziekan otrzymał nagrodę – Honorowy Kordzik Górnika.


I już wprawie na koncu roku ^ Ania Kolczyk niespodziewanie otzymała zaproszenie dla udziału w projekcie “Wrocław Solidarity Bridge”. Niespodziewanie dla tego, że wniosek składała aż wiosną i zdążyła nawet o tym zapomnieć. Ale udało się formalności DonNTU załatwic w terminie i Ania otrzymała możliwość popracować cały miesiąc za kierunkiem swoich studiów - ochrona środowiśka i nażbierać dużo materiałów dla swojej przyszłej pracy magisterskiej.


We Wrocławiu w grudniu zaistniała niby mała filia PWT – studenci, praktykanci oraz Kasia, która na parę dni w drodze powrotnej z Łodzi do Ukrainy też tam zajechała.


I było tak aż do samego Nowego Roku, do ostatniego dnia. Nawet 29 grudnia, za dzień po obronie pracy magisterskiej ^ Alina Bielodied otrzymała z Fundacji Popierania Nauki - Kasa im.J.Mianowskiego list z wiadomością o nadaniu jej stypendium na trzechmiesięczny staż naukowy na SGH w 2008 roku. Niezła kropka na końcu roku! I to już tyle w roku 2007...


Nie potrafiliśmy napisać sprawozdanie suchym oficjalnym językiem, ale może i nie warto było.

Rok 2007 był bardzo udany i był wypełniony wydarzeniami do ostatniego dnia.

Koncząc ninejsze sprawozdanie chcę jeszcze raz podziękować wszystkim dobrym ludziom, które przyczynili się do wyżej wymienionych wydarzeń jak ze strony polskiej tak i ukraińskiej, oraz osobnie podziękować studentom PWT za ich poświęcenie naszej wspólnej sprawie, za ich aktywność i poparcie w naszej wspólnej pracy.


Dr. prof. Aleksander Makiejew Dziekan PWT Politechniki Donieckiej


29.12.2007. Donieck,Ukraina


Kontakt: tel. +38(062)3010947, tel.kom.+380503476087, e-mail pwt@donntu.edu.ua

Схожі:

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconPolski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt
Артема, 58 м. Донецьк, Україна тел. +38 (062) 301 09 47, тел/факс: +38(062) 304-12-78
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconPolski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt
Болоньською декларацією взяти участь у включеному навчанні в польських вишах із подібним профілем навчання, або пройти виробничу...
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconPolski Wydział Techniczny Donntu
«Pomoc dla studentów Polskiego Wydziału Technicznego Politechniki Donieckiej w budowaniu kariery zawodowej związanej z Polską»
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconUzgodnienie systemów edukacyjnych szkolenia pracowników socjalnych Ukrainy i Polski

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconKonsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Wydział ds. Karty Polaka 79044 Lwów, ul. Smiływych 5

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconКафедра польської філології
...
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconПолтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка електромеханічний факультет вас вітає провідний вищий навчальний заклад центрального регіону України Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка
move to 928-10859
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconPolitechnika Warszawska Wydział Inżynierii Produkcji Instytut Organizacji I Zarządzania Podejście procesowe w ocenie ekonomicznej efektywności systemów informatycznych

Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconМіністерство освіти І науки України Донецький національний технічний університет Інститут гірництва та геології – Гірничо-геологічний факультет Кафедра Технології
Спеціальність
Polski Wydział Techniczny Польський Технічний Факультет – pwt iconМіністерство освіти І науки України Донецький національний технічний університет Інститут гірництва та геології – Гірничо-геологічний факультет Кафедра Технології та техніки геологорозвідувальних робіт
Спеціальність
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи