Барвінський Олександр icon

Барвінський Олександр
Скачати 48.67 Kb.
НазваБарвінський Олександр
Дата14.09.2012
Розмір48.67 Kb.
ТипДокументи
Барвінський Олександр

(1847-1927)


Видатний педагог, історик, громадсько-політичний діяч, в різні роки був послом до Віденського парламенту, послом до Галицького сейму, Галицької Шкільної Рди, членом Австрійської Палати Панів. Був секретарем освіти й вірозвизнання в Секретаріаті ЗУНР. Голова «Просвіти» в 1887-85 рр.
Брик Іван

(1879-1947)


Педагог, професор Українського приватного університету. Особлива заслуга у налагодженні міжнародних зв’язків «Просвіти». З 1932 до 1939 р. – голова «Просвіти».^ Анатоль Вахнянин

(1841-1908)


Засновник і перший директор Вищого Музичного Інституту ім. М. Лисенка, посол до Галицького сейму та Віденського парламенту, редактор часопису «Письмо з Просвіти».
^ Августин Волошин

(1874-1946)


Провідний культурний і громадсько-політичний діяч Закарпаття, греко-католицький священник. У 1939 р. сейм Карпатської України обрав його президентом незалежної держави. В 1945 р. арештований, вивезений до СРСР, де загинув. У 1920 р. заснував товариство «Просвіта» в Ужгороді.
^ Михайло Галущинський

(1878-1931)


Громадський та освітній діяч, директор гімназії «Рідної школи» в Рогатині. Під час Першої світової війни – командант та референт УСС. Професор Українського Таємного Університетуу. З 1923 до 1931 – голова Товариства. На час головування М. Галущинського припадає 60-літній ювілей «Просвіти», відзначений ювілейним з’їздом.
^ Борис Грінченко

(1863-1910)


Письменник, громадський і педагогічний діяч, публіцист, фольклорист, мовознавець. Засновник і перший голова «Просвіти» в Києві. Київська «Просвіта» проводила акції в справі здобування українських кафедр у київському університеті, відкриття Народного університету ім. Т. Шевченка в Києві.
^ Йосип Заячківський

(1810-1894)


Греко-католицький священник і громадський діяч. Член «Руської Ради» в Стрию 1848 р. Зробив добродійний внесок на видавництво щорічного календаря для народу. Почесний член «Просвіти».
Іван Калинович

(1884-1927)


Видатний український бібліограф, видавець і політичний діяч. Редактор видань «Просвіти». Щороку проводив пропаганду видань «Просвіти» у періодиці та чужоземних часописах.
^ Степан Качала (1815-1888)


Галицький священник, політичний і громадський діяч. Посол до Галицького сейму та до Віденського парламету. Автор популярних книжок, на видання карти України надав внесок 9 тисяч ринських, фундатор стипендій.
^ Юліан Лаврівський

(1821-1873)


Суддя, культурний і політичний діяч. У 1848 р. – член «Руського собору». Посол до Галицького сейму. Голова Товариства в 1870-1873 роках. В Міністерстві освіти у Відні домагався утворення кафедри історії України у Львівському університеті. Забезпечив «Просвіті» стійке матеріальне становище, запровадив стипендійні фонди.
^ Кость Левицький

(1859-1941)


Адвокат і публіцист, найвизначніший політичний діяч Галичини в кінці ХІХ – початку ХХ ст. Автор статуту Товариства 1891 р. Особлива заслуга К. Левицького у придбанні «Просвітою» власного будинку (пл. Ринок, 10), розширенні мережі філій і читалень.
^ Омелян Огоновський

(1833-1894)


Письменник і громадський діяч, мовознавець, з 1867 року – керівник кафедри української мови і літератури Львівського університету. В 1877 р. обраний головою «Просвіти», керував Товариством 17 років (до 1894 року). Вивів Товариство з фінансової кризи. Велику увагу приділяв видавничій діяльності. Після його смерті в Товаристві засновано стипендію імені Огоновського.
^ Євген Олесницький (1840-1917)


Адвокат, економіст, публіцист. Посол до Галицького сейму, Віденського парламенту, член редакції «Діла». Організатор громадського життя Стрийщини, засновник Народного дому, молочарських спілок, згодом «Маслосоюзу». В 1906 р. – голова Товариства.
Іван Панькевич (1887-1958)


Мовознавець, педагог, етнограф. Співзасновник Товариства «Просвіта» в Ужгороді, редактор її наукових збірників, журналів «Учитель», «Вінок», «Підкарпатська Русь».
^ Омелян Партицький

(1840-1895)


Мовознавець, етнограф, історик. Засновник Львівської «Просвіти», редактор та укладач перших українських шкільних підручників. Редагував перший періодичний часопис Товариства «Письмо з Просвіти».
^ Юліан Романчук

(1842-1932)


Визначний політичний і громадський діяч, педагог, письменник. Засновник та почесний член Львівської «Просвіти». Ініціатор видання Товариством бібліотеки українських класиків «Українське письменство» і редактор її томів. Упорядник підручників для народних і середніх шкіл. Голова Товариства в 1896 до 1906 року. Основну увагу надавав відкриттю читалень і при них крамниць та кас ощадності.
^ Володислав Федорович

(1845-1917)


Галицький громадський діяч, меценат. Посол до австрійського парламенту. Фінансував археологічні розкопки в Галичі і Львові. Організував велику етнографічну виставку в Тернополі. В липні 1917 р. російські війська підпалили його маєток. Голова «Просвіти» з 1873 до 1877 р. Відписав Товариству 12 тисяч голландських гульденів.
^ Андрей Шептицький

(1865-1944)


Визначний церковний культурний і громадський діяч, митрополит галицький А. Шептицький підтримував львівську «Просвіту» матеріально та морально. Звертався з закликом до духовенства засновувати по селах читальні та залучатися до праці в них. Сприяв заснуванню Господарсько-садівничої Школи.
Василь Щурат

(1871-1948)


Педагог, літературознавець, поет і перекладач. Перший ректор Львівського Таємного Університету (1921-1923). Автор слів просвітницького гімну.
Ілля Шраг

(1847-1919)


Громадський і політичний діяч, адвокат родом з Чернігова. В Державній Думі очолював українську дирекцію. Засновник разом з М. Коцюбинським «Просвіти» в Чернігові (1908).

Схожі:

Барвінський Олександр iconБогів Олександр Ярославович
Богів Олександр Ярославович – кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних дисциплін та української мови ЗакДУ
Барвінський Олександр iconБогів Олександр Ярославович
Богів Олександр Ярославович – кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних дисциплін та української мови ЗакДУ
Барвінський Олександр iconСіончук Олександр Володимирович
Сіончук Олександр Володимирович. Народився 27. 06. 1966 р с. Прислуч,Полонського р-н,Хмельницької обл
Барвінський Олександр iconА. О. Барвінський Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка Педагогічна освіта І Болонський процес
На черзі стоять завдання більш глибоких перетворень, зокрема перегляду змістовної сторони освітнього процесу, головними напрямками...
Барвінський Олександр iconКорченко Олександр Григорович Національний авіаційній університет, завідуючий кафедрою безпеки інформаційних технологій кандидат технічних наук, доцент Шишкін Олександр Володимирович
Одеський національний політехнічний університет, доцент кафедри системного програмного
Барвінський Олександр iconОлександр Петрович Реєнт
Р33 Член-кореспондент нан україни Олександр Петрович Реєнт: Біобібліографічний покажчик / нан україни, Інститут історії України;...
Барвінський Олександр iconОлександр Петрович Реєнт
Р33 Член-кореспондент нан україни Олександр Петрович Реєнт: Біобібліографічний покажчик / нан україни, Інститут історії України;...
Барвінський Олександр iconГубернатор Дніпропетровщини Олександр Вілкул вручив кращим молодим ученим гранти від 30 до 50 тис грн та комп’ютерну техніку
Х. За три роки фінансування конкурсу проектів збільшено вшестеро. За рахунок цього молоді вчені регіону отримують гранти від 30 до...
Барвінський Олександр iconСорба олександр Михайлович (25. XII. 1980, м. Керч, ар крим, Україна) – політолог, к політ н. (
Сорба олександр Михайлович (25. XII. 1980, м. Керч, ар крим, Україна) – політолог, к політ н. (Просторово-часові виміри політики:...
Барвінський Олександр iconЯнковий Олександр Григорович завідувач кафедри економіки підприємства, д е. н., професор. Семенова Валентина Григорівна к е. н., доцент кафедри економіки підприємства. Члени конкурс
Янковий Олександр Григорович – завідувач кафедри економіки підприємства, д е н., професор
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи