Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» icon

Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики»
Скачати 85.36 Kb.
НазваОбласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики»
Дата17.10.2012
Розмір85.36 Kb.
ТипДокументи

Обласна науково-практична конференція

для вчителів російської мови

«Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики»


Кафедра російського мовознавства та комунікативних технологій Луганського національного університету імені Тараса Шевченка вважає роботу з вчителями-русистами Луганській області пріоритетною. Викладачі кафедри прагнуть подолати розрив між вищою школою і загальноосвітньою. Наука не має права відриватися від життя і розвиватися в елітарній самоізоляції. Існує безліч потенційних можливостей застосування наукових знань про мову на уроках російської мови в середній школі з метою формування сильних мовленнєвих особистостей як педагогів, так і учнів.

Професор В.Ю. Троїцький, розмірковуючи про непросту долю сучасного юнацтва, на сайті «Всеросійські батьківські збори» (http://www.oodvrs.ru/article/index.php?id_page=29&id_article=338) наводить уривок з чорнових начерків О. Вампілова: «...У майбутньому людина буде представляти із себе ситу, самовдоволену тварину, потворного пуголовка, що з казковою зручністю влаштувався на землі і розмірковує лише про те, як би влаштуватися ще зручніше. Час Пушкіних і Бетховенів буде розглядатися як дитинство людства. Пуголовок скаже: «Люди як дитини: займалися якоюсь поезією, як це ... музикою. Що це таке? І навіщо вона їм знадобилася?». Всі подальше роздум В.Ю. Троїцького пронизано однією думкою: «На шляху народу до здичавіння стоять три потужних бастіонів: мова, віра й культура».

Мова не мислима поза культури й суспільства, культура живе й розвивається в «мовній оболонці». Школа ж є тим середовищем, в якій формується мовна культура нового покоління. М. Хайдеггер визначає мову як «дім буття» і стверджує, що «в оселі мови мешкає людина». І багато в чому від учителів-словесників залежить, ким стане учень – людиною або пуголовком-споживачем, і чи буде він жити в «будинку» мови або в жалюгідній халупі.

Взаємозв'язок вузу і школи, науки і практики дозволяє вирішити багато проблем у навчанні, вихованні, формуванні особистості учня. З цією метою кафедра російського мовознавства та комунікативних технологій спільно з Луганським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти щорічно проводить обласні науково-практичні конференції для керівників міст(рай)методичних об'єднань вчителів російської мови. 30 березня 2010 року відбулася чергова конференція «Педагогічний процес: комунікативні стратегії і тактики», яка пройшла в Луганській обласній науковій універсальній бібліотеці імені М. Горького.

У рамках конференції було зроблено наступні доповіді:

1. Системність в організації науково-дослідницької роботи учнів як умова її успішності.

Л.М. Синельникова,

професор, завідуюча кафедрою російського

мовознавства та комунікативних технологій

ЛНУ імені Тараса Шевченка,

доктор філологічних наук.

2. Концепція вивчення слів, обмежених у використанні, та жаргонних слів у нових підручниках із російської мови для загальноосвітніх шкіл.

І.А. Соболєва,

доцент кафедри російського мовознавства

та комунікативних технологій ЛНУ

імені Тараса Шевченка,

кандидат філологічних наук.

3. Комунікативний успіх як категорія педагогічного дискурсу.

Г.П. Джінджолія,

доцент кафедри російського мовознавства

та комунікативних технологій ЛНУ

імені Тараса Шевченка,

кандидат філологічних наук.

4. Тестовий формат навчального процесу: переваги та недоліки.

В.О. Розсоха,

доцент кафедри російського мовознавства

та комунікативних технологій ЛНУ

імені Тараса Шевченка,

кандидат філологічних наук.

5. Мовні тактики та їх використання в педагогічному процесі.

Е.В. Мінаєва,

асистент кафедри російського мовознавства

та комунікативних технологій ЛНУ

імені Тараса Шевченка,

кандидат філологічних наук.

6. Лінгвістичний аналіз сучасного художнього тексту на уроці.

Т.А. Пономарьова,

асистент кафедри російського мовознавства

та комунікативних технологій ЛНУ

імені Тараса Шевченка,

кандидат філологічних наук.

7. Підвищення рівня комунікативної компетентності учнів на уроках і позакласних заходах із російської мови та літератури.

В.І. Ковальов,

асистент кафедри російського мовознавства

та комунікативних технологій ЛНУ

імені Тараса Шевченка,

кандидат педагогічних наук.

8. Роль «зворотного зв'язку» в організації навчального процесу.

І.С. Масленников,

аспірант кафедри російського мовознавства

та комунікативних технологій ЛНУ

імені Тараса Шевченка.

Проблематика конференції та її практична спрямованість викликала живий відгук у слухачів – вчителів-русистів; дискусійні теми (наприклад, залучення учнів до системної наукової діяльністі, цілі і засоби вивчення жаргонізмів і т. ін.) були обговорені педагогами з проекцією на власний досвід роботи в середній школі.

По закінченню конференції вчителі залишили відгуки про неї.

^ Дунаєва Ольга Олександрівна, керівник методичного об'єднання вчителів російської мови і літератури м. Лисичанська:

На конференції було порушено проблеми, що хвилюють кожного шкільного та вузівського педагога.

Професор Л.М. Синельникова говорила з вчителями Луганської області про системність у роботі з обдарованими дітьми, про необхідність формування мотивації наукової діяльності учнів, про різноманітність форм і методів наукової роботи в школі. Було зазначено, що сьогодні наукова творчість підвищує конкурентоспроможність майбутніх випускників, і цей факт необхідно доводити до відома учнів. Лара Миколаївна підкреслила, що сучасність вимагає від нас міцного зв'язку вищої школи із загальноосвітньою, взаємодії в їх роботі. Вчителі-русисти погодилися з Л.М. Синельникової в тому, що обдарованим дітям необхідна всебічна підтримка. Обнадіює особиста зацікавленість вченого такого рангу. Не викликає жодного сумніву необхідність участі школярів у різних дослідницьких проектах. Радує, що представники науки ініціюють і готові підтримати всілякі починання в цій галузі.

Хочеться подякувати всім доповідачів за цікаві та змістовні виступи. Конференція проходила в дружній обстановці. Доброзичливий настрій і прагнення до об'єднання зусиль сприяли продуктивній роботі учасників конференції. Обмін думками завжди корисний, а особливо необхідний русистам в їх святій справі збереження російської культури та її цінностей в нашому регіоні.

^ Гусельникова Ольга Леонідівна, вчитель російської мови та літератури КУЛСШ № 13 м. Луганська:

Професор, доктор філологічних наук Л.М. Синельникова, відкриваючи конференцію, сказала про те, що першою умовою отримання Нобелівської премії є наявність хорошого вчителя. Щоб організувати науково-дослідну роботу, необхідно розвивати пізнавальний інтерес як з боку вчителя, так і з боку учня. Ці тези є надзвичайно актуальними для сучасної школи.

  І.А. Соболєва, доцент кафедри російського мовознавства та комунікативних технологій ЛНУ імені Тараса Шевченка, проаналізувавши один із сучасних підручників з російської мови, запропонувала можливі методики викладання жаргонної лексики в середній школі.

Про підвищення комунікативної культури учнів, переваги та недоліки комп'ютерного тестування на шкільних уроках розповіли доценти кафедри російського мовознавства та комунікативних технологій ЛНУ імені Тараса Шевченка Г.П. Джінджолія і В.О. Розсоха.

  Цікаві та змістовні повідомлення, присвячені комунікативній, лінгвістичній, полікультурній компетенції учнів підготували кандидати філологічних наук Е.В. Мінаєва, Т.А. Пономарьова, В.І. Ковальов, аспірант І.С. Масленников.

Практичний характер конференції спрямований на надання підтримки вчителям-русистам у формуванні інтересу учнів до філології, у вихованні любові до російської мови.

Лоповок Віра Львівна, старший викладач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти:

Протягом довгого часу кафедра російського мовознавства та комунікативних технологій Луганського національного університету імені Тараса Шевченка плідно співпрацює з Луганським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти: це і робота на курсах підвищення кваліфікації вчителів (проведення лекційних, семінарських і практичних занять, участь у розробці навчально-тематичних планів вчителів російської мови і літератури, тематики творчих проектів, випускних робіт і рефератів), і організація II і III етапів Всеукраїнських олімпіад школярів з російської мови та літератури (складання завдань, перевірка робіт у складі журі, підготовка членів команд міжнародних олімпіад) та ін.

Особливо ефективною представляється така форма спільної діяльності кафедри та ЛОІППО, як обласні науково-практичні конференції та семінари.

На серйозному науковому рівні розглядаються гострі, актуальні питання вивчення російської мови в школі. В останні роки кафедрою російського мовознавства та комунікативних технологій спільно з ЛОІППО було проведено ряд конференцій для вчителів області: «Риторика в житті суспільства і людини: проблеми викладання в освітніх установах», «Мова та культура (проблеми мовних реалій регіону)», «Комунікативний фактор у навчанні російської мови»,«Текст: теорія та практика аналізу»,«Культура педагогічного спілкування», «Гендерна вимір у навчально-виховному процесі», «Формування мовної особистості як освітня, виховна та гуманітарна завдання», «Ріторізація навчального процесу у вузі та школі»,«Комп'ютерні технології у викладанні російської мови», «Лінгвістична наука – вчителю-словеснику» та ін.

Відзначимо високо оцінене методистами України виступ професора Л.М. Синельникової «Основи комунікативної презентації особистості» на Всеукраїнському науково-методичному семінарі «Освітні інноваційні технології та сучасні методики навчання російської мови та літератури», що проходив у квітні 2008 р. на базі ЛОІППО.

Актуальність проблематики та високий професійний рівень доповідей вчених визначає підвищений інтерес шкільних педагогів до спільних конференцій, бажання кращих вчителів-словесників бути активними учасниками семінарів і конференцій. Викладачі, аспіранти кафедри вводять вчителів у світ сучасної лінгвістики, новітніх наукових ідей. При цьому акцентуються аспекти, принципово важливі для навчання школярів, а також для роботи вчителя над підвищенням власного професійного та загальнокультурного рівнів. Словесники отримують можливість ознайомитися з новинками спеціальної літератури, результатами досліджень професорів і доцентів кафедри. Цікавою, корисної вважаємо і практичну частину конференцій, що проходить у формі круглих столів, творчих лабораторій, тренінгів і т. п. Особливо хочеться відзначити презентації електронних мультимедійних посібників, програм (автори: проф. Л.М. Синельникова, доц. В.А. Розсоха, доц. Г.П. Джінджолія, доц. І.А. Соболєва) з проблем культури мовлення, риторики, орфографії та ін.

У березні 2010 р. у «Російському центрі» (Луганська обласна наукова універсальна бібліотека імені Горького) відбулася обласна науково-практична конференція «Педагогічний процес: комунікативні стратегії і тактики». Яскравою й надзвичайно глибокою була доповідь проф. Л.М. Синельникової «Системність в організації науково-дослідницької роботи учнів як умова її успішності», де по-новому, оригінально прозвучали ідеї компетенціального підходу до формування мовленєвої особистості школяра, системності як найважливішої умови науково-дослідної діяльності учнів, перш за все на уроках російської мови. Інтерес викликали й виступи кандидатів філологічних наук І.А. Соболєвої, Е.В. Мінаєвої та Т.А. Пономарьової, кандидата педагогічних наук В.І. Ковальова та ін., які представили корисні для вчителів матеріали – як би погляд з боку: оцінка вченими тих чи інших педагогічних реалій у практиці навчання російської мові.

Не дивно, що учасники конференції активно, зацікавлено сприйняли роботу кафедри. Численні позитивні відгуки, запитання слухачів свідчать про важливість описаної роботи. Вчителі вдячні вузівським викладачам за підготовку й проведення подібних заходів, за увагу і повагу до їхньої праці. Такі зустрічі з ученими надихають вчителів-словесників на творчу, самовіддану роботу.


У лютому 2011 року кафедра російського мовознавства та комунікативних технологій Луганського національного університету імені Тараса Шевченка планує проведення чергової конференції для вчителів Луганської області, на якій планується розглянути новітні освітні технології й можливості ефективної взаємодії академічної науки та шкільної практики.

Схожі:

Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconМіністерство освіти І науки україни горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов
Міжнародна науково-практична конференція "Сучасні стратегії та методи навчання іноземним мовам (французька, іспанська, італійська,...
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconЗапорізька обласна державна адміністрація запорізька обласна рада запорізький національний університет 20 листопада 2008 р
Запорізькому національному університеті відбудеться міжнародна науково-практична конференція “Запоріжжя – минуле І сьогодення. Перспективи...
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconІіі міжнародна науково-практична конференція
Харківська обласна організація Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconНауково-практична конференція «Розвиток інноваційних технологій при вивченні навчальних дисциплін в Ліцеї КимУ»
Лютого в Ліцеї Київського міжнародного університету відбулася науково-практична конференція на тему «Розвиток інноваційних технологій...
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconНауково-практична конференція «Розвиток інноваційних технологій при вивченні навчальних дисциплін в Ліцеї КимУ»
Лютого в Ліцеї Київського міжнародного університету відбулася науково-практична конференція на тему «Розвиток інноваційних технологій...
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconНауково-практична конференція «Актуальні питання рекламно-інформаційного забезпечення туристично-рекреаційної галузі у рамках проведення «Євро-2012»
Тернопільська обласна організація Українського союзу науково-технічної інтелігенції (тооуснті)
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconПівденноукраїнський національний педагогічний університет
К. Д. Ушинського відбудеться VІІ всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Гончарівські читання»
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconВсеукраїнська науково практична конференція «Болонський процес очима студентів»
Херсон, вул років Жовтня 27: тел (0552)-32-67-58; e-mail: irima@ksu ks ua
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» icon2-а Всеукраїнська науково-практична конференція
Франка (смт. Чинадієво Закарпатської обл.) буде проведено 2-у Всеукраїнську науково-практичну конференцію „проблеми електроніки та...
Обласна науково-практична конференція для вчителів російської мови «Педагогічний процес: комунікативні стратегії й тактики» iconМіжнародна науково-практична конференція
Організатори конференції мають за честь запросити Вас до участі у Міжнародній науково-практичній конференції “Ольвійський форум-2008:...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи