Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо icon

Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо
Скачати 133.91 Kb.
НазваФізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо
Дата14.09.2012
Розмір133.91 Kb.
ТипДокументи

В.Г. Саєнко, О.С. Васільєва (м. Луганськ)


ФІЗИЧНЕ І ДУХОВНЕ ВДОСКОНАЛЮВАННЯ ЛЮДИНИ ЗА ДОПОМОГОЮ ЗАНЯТЬ ДЗЮДО


Анотація. Розглянуто історичне утворення та розвиток японського виду східних єдиноборств – дзюдо. Проведено аналіз фізичного і духовного аспектів вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо. Розкрита теоретична сутність системи дзюдо.

Ключові слова: дзюдо, система, фізичне, духовне, вдосконалювання, єдиноборства.


Постановка проблеми. Як ходьба, біг, стрибки, метання, так і дії єдиноборств закладені в людині природою і тому притаманні їй. Ще в стародавності люди широко використовували фізичні способи єдиноборств, найчастіше запозичаючи рухи і поведінку тварин у різних ситуаціях. Важливий внесок у розвиток єдиноборств здійснили народи Сходу, створивши різні школи і напрямки. Щоб опанувати в досконалості кожним з них, людина повинна була багато років витрачати більші духовні та фізичні сили. З роками формувалися різні системи підготовки, завдяки яким людина духовно і фізично вдосконалювалася. Однією з таких систем східних єдиноборств є японське дзюдо. Проте процес впливу тренувальної підготовки за системою дзюдо на фізичне і духовне вдосконалювання людини потребує детального аналізу, а тому обрана тема є актуальною.

^ Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемам підготовки за японською системою дзюдо присвячена велика кількість наукової та науково-методичної літератури [1-8, 11-15]. У наших попередніх публікаціях [9-10] досліджувались подібні проблеми у інших видах східних єдиноборств та визначалась можливість їх застосування в сучасному слов’янському суспільстві. Проте особливості різнобічного вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо на даний час вивчені лише частково. Тому в даній роботі робиться спроба проведення аналізу та розкриття особливостей фізичного і духовного вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо.

Мета дослідження – проаналізувати особливості фізичного і духовного вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо.

^ Виклад основного матеріалу. На відміну від боксу, карате та інших ударних видів єдиноборств, основою дзюдо є кидки, больові прийоми, утримання й удушення, як у стійці, так і у партері. Удари і частина найбільш травмонебезпечних прийомів вивчаються тільки у формі ката. Від інших видів боротьби, таких як греко-римська та вільна боротьба, дзюдо відрізняється меншим застосуванням фізичної сили при виконанні прийомів і великою розмаїтістю дозволених технічних дій.

За японською назвою, дзюдо – це „м’який шлях” або „шлях м’якості”. У Росії також часто використовується назва „шлях гнучкості”. За своєю суттю це японське бойове мистецтво, філософія і спортивне єдиноборство без зброї, створене наприкінці XIX століття на основі дзюдзюцу (джиу-джитсу) японським майстром бойових мистецтв Дзігоро Кано (18601938), який також сформулював основні правила та принципи тренувань і проведення змагань.

Процес трансформації боротьби дзюдо від джиу-джитсу Дзігоро Кано класифікував у такий спосіб [15]: „Коли я почав вивчати джиу-джитсу, то прийшов до висновку, що це не просто цікаве заняття; за допомогою прийомів джиу-джитсу можна виховати дух. Джиу-джитсу – це не тільки фізичний розвиток людини, а, насамперед, прагнення перемогти супротивника. Крім того, я помітив, що техніка боротьби різних шкіл не завжди заслуговувала похвали, я знайшов там багато і недосконалого. Так я прийшов до висновку про необхідність реформації джиу-джитсу. Я вчив своїх учнів гнучкості, вправності, за допомогою яких вони могли перемагати, але в сполученні з духовним настроєм, чому я надаю великого значення”. Крім усього, „до” означає шлях, манеру триматися, точку зору і склад розуму. Справа не тільки в спритності і вправності, головне у м’якості та скромності і ці якості повинні впливати на весь вигляд людини. Ідеальний тип дзюдоїста – людина, яка ставиться надзвичайно м’яко до людей і життя.

Датою створення дзюдо вважається день заснування Дзігоро Кано першої школи дзюдо Кодокан, що перекладається як „Будинок вивчення Шляху” в 1882 році. За прийнятою у Японії класифікацією, дзюдо відноситься до так називаних сучасних бойових мистецтв „гендай будо”, на противагу традиційним військовим мистецтвам – „корю будзюцу”.

Володіючи значною філософською складовою, дзюдо базується на двох головних принципах: взаємна допомога і розуміння для досягнення більшого прогресу, а також найкраще використання тіла й духу. За допомогою занять дзюдо, спортсмени традиційно ставлять цілі фізичного виховання, підготовки рукопашному бою і вдосконалювання свідомості, що вимагає дисципліни, наполегливості, самоконтролю, дотримання етикету, розуміння співвідношення між успіхом і необхідними для його досягнення зусиллями. Крім цього, дзюдо сприяє розвитку у тих, хто займається позитивних якостей, таких як моральність, спостережливість, пам’ять й уява.

При заснуванні Дзігоро Кано висунув три головні завдання тренування в дзюдо: духовний і фізичний розвиток, спритність, а знову створений вид повинен був виконувати функцію цілісної системи фізичного виховання. Ця мета здійснилася тільки частково, і сьогодні дзюдо вважається, насамперед, видом спорту. Сучасна концепція дзюдо висуває на перший план мету щодо постійного підвищення результативності у змаганнях. Тому головними завданнями спортивного тренування є: фізична, технічна, духовна підготовка і виховання.

^ Фізична підготовка спрямована на розвиток рухових здатностей: сили, витривалості, гнучкості, швидкісних та координаційних здібностей. Основним змістом технічної підготовки є вдосконалення прийомів, які сприяють досягненню кращих результатів. Духовна підготовка готує спортсмена до самостійності, творчому рішенню різних завдань. Виховання є невіддільною частиною тренування. Воно означає єдність ідейного, морального і вольового виховання.

У сучасній системі фізичного виховання спортивне тренування має більш широкі завдання: виховання здорових, всебічно і гармонічно розвинених громадян суспільства, що здійснюється за допомогою спеціалізованої спортивної діяльності. У всіх видах спорту людина прагне перемогти суперника, досягти високих результатів. Проте сучасний рівень міжнародної спортивної конкуренції висуває підвищені вимоги до якості оволодіння способами і діями єдиноборств. Тому дуже важливо знати теоретичні основи формування цих дій. Вся рухова діяльність людини взагалі, у будь-якому виді спорту складається з рухових дій, які завжди мають мету, певний зміст – складається з рухів окремими частинами тіла, тобто утворюється цілісна „система рухів” (руху рук, ніг, тулуба, голови та ін.).

Активне збереження стійких станів є певна система рухів. Якщо дзюдоїст буде знаходити і досягати мети в кожному русі, то і дії його будуть краще приводити до її здійснення. Загальним завданням рухових дій є ефективний додаток сил для більш досконалого досягнення поставленої мети. Для цього необхідно знайти досконалі способи рухових дій і навчитися їх виконувати. Саме з різних сполучень рухових дій утворилася техніка дзюдо. Техніка дзюдо – це система взаємозалежних активних дій. Вона заснована, з одного боку, на активному збереженні стійкого стану і його порушень, з іншого боку.

Якщо стійкий стан – це система певних рухів, значить вона складається з елементів. Тому, в першу чергу, необхідно розглянути елементи (фактори), що впливають на стійкість. Всі ці фактори пов’язані між собою певною закономірністю. Визначивши їх, можна обґрунтувати закони збереження стійкого стану і способи його порушення, тобто способи виведення з рівноваги, у результаті чого створюється об’єктивна можливість для падіння тіла на опору, що і є основною метою дзюдо в боротьбі стоячи.

З погляду техніки Дзігоро Кано – почав з того, що взяв елементи „атемі-вадза” (техніка ударів у чутливі місця) і „катаме-вадза” (техніка захоплень і утримань) зі школи Тендзі Сіньє і „наге-вадза” (кидкова техніка) зі школи Кіто. Він підбирав техніку відповідно до наукових принципів. Потім додалася нова техніка, і в результаті була створена система, що відповідає вимогам того часу. Система була як методом інтелектуального і морального виховання, так і школою єдиноборств.

У цей час паралельно розвиваються традиційне дзюдо (представлене Кодокан дзюдо і рядом інших шкіл дзюдо) і спортивне дзюдо, змагання з якого проводяться на міжнародному рівні й входять у програму Олімпійських Ігор. У спортивному дзюдо, що розвиває Міжнародна федерація дзюдо, робиться більший акцент на змагальну складову, у той час як у традиційному дзюдо додаткова увага приділяється питанням самооборони та філософії, що, не в останню чергу, вплинуло на розходження в правилах змагань і дозволених прийомів. Техніка дзюдо була покладена в основу багатьох сучасних стилів єдиноборств, у тому числі самбо та бразильське джиу-джитсу.

Незважаючи на те, що дзюдо є контактним видом єдиноборств, де дозволені больові і задушливі прийоми, кидки з великою амплітудою і силою, а тренувальні, і змагальні двобої вимагають від дзюдоїстів повної мобілізації сил, за травматизмом дзюдо займає далеко не перше місце серед інших видів спорту. Проте, дотримання заходів безпеки на заняттях – основа успіху в пізнанні секретів дзюдо. Спортсмени повинні пам’ятати кілька простих правил поведінки під час тренування:

1. Не можна сидіти спиною до центра татамі.

2. Під час відпрацьовування кидків варто розташовуватися так, щоб падіння партнера йшло за напрямком від центра татамі до краю.

3. При падіннях не можна виставляти випрямлену руку, щоб зм’якшити падіння.

У тренуванні дуже важливе дотримання дзюдоїстської етики, правил поведінки. Мова йде насамперед про традиційні форми вітання під час двобою або тренування.

„Сейдза” (присід) – основне положення, у якому спортсмени перебувають на початку і наприкінці тренування. Перебуваючи в цьому положенні, тренер дає учням короткі інструкції.

„Дзарей” (вітання на колінах) або „ріцурей” (вітання стоячи) використовуються завжди на початку і наприкінці тренування. „Дзарей” починається з поклону. Вітання стоячи відбувається перед початком і після зустрічі, тому що повага до суперника, до суддів – непорушна вимога будь-якого єдиноборства. У дзюдо цьому приділяється підвищена увага. Це данина японським корінням цього єдиноборства. На змаганнях існує „правило трьох уклонів”, якого неухильно дотримуються вихованці нашої школи дзюдо. Перший уклін дзюдоїст повинен зробити перед тим, як вийти на татамі (ступити на зону безпеки), потім (після запрошення арбітра) другий уклін робиться, перш ніж перетнути зону робочої площі татамі, і, нарешті, третій уклін потрібно зробити, перетинаючи кольорову смугу в центрі татамі. До початку сутички, перш ніж подати команду „Хаджіме!” („Починайте!”), арбітр повинен переконатися, що дзюдоїсти розташовуються на зазначених правилами місцях у центрі татамі. Правильне положення, коли кольорова смуга перебуває за дзюдоїстом. Після закінчення сутички і оголошення її результату ритуал проводиться у зворотному порядку. Уклін, крок назад. Вихід із червоної зони – другий уклін. Вихід з татамі – третій уклін.

Протягом тренування цим способом привітають спортсмени один одного на початку кожного „рандорі” або технічної вправи („учікомі” та ін.), якщо партнери змінюються. Вітаються партнери вільно, спокійно, гідно. У нахилі вперед спортсмен залишається близько однієї секунди, потім повільно випрямляється.

Цих традиційних способів вітання дотримуються дзюдоїсти в усьому світі. Природним вважається також, якщо партнер додасть спосіб вітання, характерний для своєї країни, наприклад, простягне руку.

Таким чином, суть системи дзюдо може бути виражена в наступних словах Дзігоро Кано: „Дзюдо – це метод найбільш ефективного використання розумової і фізичної енергії. Заняття дзюдо мають на увазі фізичне і духовне вдосконалювання людини на основі вивчення техніки самозахисту і правильного подання про „шлях”. Саме в цьому абсолютна мета дзюдо – поліпшити себе, щоб принести користь навколишньому світу”.

За даними [8, 15], заняття дзюдо сприяють гармонійному духовному розвитку тих, хто займається, оскільки стимулюють позитивний підхід до подій, але вимагають дисципліни, наполегливості, дотримання етикету, розуміння співвідношення між успіхом і необхідними для його досягнення зусиллями. Засновник дзюдо Дзігоро Кано у своїх виступах вказував, що дзюдо як метод вдосконалювання свідомості включає в себе різні аспекти. Зокрема, розвиток моральності дзюдоїстів забезпечується в силу самої специфіки занять. Воно досягається, у тому числі, за рахунок поступової зміни ролі того, хто займається дзюдо з учня на учителя. Також Дзігоро Кано відзначав, що заняття дзюдо вимагають самоконтролю, що позитивно позначається на особистості учня. Тобто тренування пам’яті (за рахунок необхідності вивчати складні прийоми), спостережливості (завдяки практиці рандорі) і розвитку уяви та творчого підходу (при освоєнні варіативних технік), вміння виражати свої думки (наприклад, при описі прийомів), завдяки заняттям дзюдо розвиваються в комплексі. У своїй доповіді „Загальні відомості про дзюдо і його цінності в справі виховання” для Суспільства освіти Японії Дзігоро Кано, зробленій у 1889 році, сказав: „Я вважаю, що той, хто буде вивчати дзюдо в гарного учителя, той буде цінувати свою батьківщину, любити її справи, піднімати свій дух і зможе виховати в собі мужній, діяльний характер.. Для дзюдоїстів Дзігоро Кано розробив ряд наставлянь: „Вмій співвідносити свої можливості з можливостями супротивника; заволодівай ініціативою; обмірковуй ретельно, а дій рішуче; знай, де потрібно зупинитися. Здобувши перемогу не заносься; зазнавши поразки, не згинайся, благоденствуючи, не губи пильності; потрапивши в небезпечне положення, не лякайся і йди вперед обраним шляхом..

Висновок. У наш час необхідність використання дій єдиноборств у повсякденному житті, як спосіб боротьби за існування, майже втратилася, хоча в деяких сферах людської діяльності вони мають прикладне значення. В основному вони застосовуються в спортивній практиці як засіб всебічного розвитку людини і демонстрації цього в змаганнях. Проте залишаючись бойовим мистецтвом, дзюдо – одночасно і спорт, і система фізичного та морального виховання, заснована на наукових принципах. Це „шлях” фізичного і духовного вдосконалювання людини, доступна розумінню людей в усім світі. Це довгий і важкий шлях, але в підсумку ті, хто не зійшов з нього, будуть обов’язково нагороджені – не тільки званням, але й більш глибоким розумінням мистецтва дзюдо, що є одночасно і філософія, і спосіб життя.

Література

1. Аналіз виступу українських дзюдоїстів на XXVII Iгpax у Сіднеї та організаційно-педагогічні перспективи розвитку дзюдо у наступному Олімпійському циклі [Текст]. – К. : ДНДІФКіС, 2000. – 48 с. 2. Дзюдо : Примерная программа для системы дополнительного образования детей : детско-юношеских спортивных школ, специализированных детско-юношеских школ олимпийского резерва [Текст] / Акопян А. О. и др. – М. : Советский спорт, 2003. – 96 с. 3. Еганов, А. В. Структура надежности защитных тактико-технических действий дзюдоистов высокой квалификации [Текст] / А. В. Еганов, А. Е. Миллер // Теория и практика физической культуры. – 2000. – № 4. – С. 31 – 32. 4. Загура, Ф. І. Модельні характеристики техніко-тактичної підготовленості кваліфікованих дзюдоїстів різних манер ведення змагального поєдинку [Текст] / Ф. І. Загура // Молода спортивна наука України : Збірник наукових статей з галузі фізичної культури та спорту. – Львів, 2004. – Вип. № 8, Т. 1. – С. 154 – 157. 5. Кахабришвили, З. Г. Использование специфических тестов для оценки функционального состояния борцов дзюдо [Текст] / З. Г. Кахабришвили, В. Ю. Ахалкаци, Д. Г. Квиникадзе // Теория и практика физической культуры. – 2003. – № 2. – С. 36 – 37. 6. Кухтій, С. Зміст і структура професійно-педагогічних вмінь та навичок тренера з боротьби дзюдо [Текст] / С. Кухтій // Спортивний вісник Придніпров’я. – 2004. – № 7. – С. 51 – 53. 7. Пидоря, А. М. Особенности проявления специальных координационных способностей квалифицированных дзюдоистов [Текст] / А. М. Пидоря, А. Н. Казаченков // Теория и практика физической культуры. – 1998. – № 5. – С. 37 – 38. 8. Путин, В. В. Дзюдо : история, теория, практика [Текст] / В. В. Путин, В. Б. Шестков, А. Г. Левацкий. – Архангельск : Издательский дом «СК», 2000. – 154 с. 9. Саенко, В. Г. Киокушинкай каратэ : система физической подготовки студента [Текст] : [Монография] / В. Г. Саенко // Частное высшее учебное заведение «Никопольский экономический университет». – Никополь : ЧВУЗ НЭУ ; Луганск : СПД Резников В. С., 2010. – 228 с. 10. Саєнко, В. Г. Застосування східних систем фізичного виховання в сучасному слов’янському суспільстві [Текст] / В. Г. Саєнко, О. С. Васільєва // Актуальні питання, проблеми та перспективи розвитку гуманітарного знання у сучасному інформаційному просторі : національний та інтернаціональний аспекти : Зб. наук. праць / За заг. ред. к.філос.н. М.А. Журби. – Частина III. – Луганськ : Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2011. – С. 309 – 313. 11. Свищёв, И. Д. Инновационные направления научных исследований в дзюдо [Текст] / И. Д. Свищёв // Теория и практика физической культуры. – 2002. – № 9. – С. 29 – 35. 12. Туманян, Г. С. Совершенствование гибкости дзюдоистов и самбистов : многолетнее, в течение тренировочного дня и занятия [Текст] / Г. С. Туманян, С. К. Харацидис // Теория и практика физической культуры. – 1998. – № 4. – С. 59 – 61. 13. Шестаков, В. Б. Теория и методика детско-юношеского дзюдо [Текст] / В. Б. Шестаков, С. В. Ерегина. – М. : ОЛМА-ПРЕСС, 2008. – 216 с. 14. Шулика, Ю. А. Дзюдо. Базовая технико-тактическая подготовка для начинающих [Текст] / Ю. А. Шулика, Я. К. Коблев, Ю. М. Схаляхо, Ю. В. Подоруев. – Ростов н/Д : Феникс, 2006. – 543 с. 15. Ямасита, Я. Боевой дух дзюдо. Уникальная техника мастера [Текст] / Я. Ямасита. – М. : ФАИР-Пресс, 2004. – 192 с.


Авторська довідка:

Прізвище, ім’я, по батькові: Саєнко Володимир Григорович, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту України міжнародного класу з карате.

^ Місце роботи: доцент кафедри олімпійського та професійного спорту Інституту фізичного виховання і спорту Державного закладу „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

^ Робоча адреса: Державний заклад „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”, вул. Оборонна, 2, м. Луганськ, Україна, 91011.

E-mail: saienko22@gmail.com


Довідка про співавтора:

Прізвище, ім’я, по батькові: Васільєва Ольга Сергіївна.

Місце навчання: студентка 2-го курсу групи «Г» спеціальності «Олімпійський і професійний спорт» Інституту фізичного виховання і спорту Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».

Робоча адреса: Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», вул. Оборонна, 2, м. Луганськ, Україна, 91011.

E-mail: vasilyevaolecka@mail.ru

Схожі:

Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconС. М. Крівіч Словник-довідник з дзюдо
Словник-довідник з дзюдо. Мр до практичних занять з дисциплін «Фізичне виховання» І «Фізична культура» (для студентів усіх спеціальностей...
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconС. Л. Белоус Конспект лекцій з курсу «Дзюдо» з дисциплін «Фізичне виховання», «Фізична культура» (для практичних занять студентів 1-5 курсів усіх спеціальностей Академії) харків хнамг 2010 Конспект
Конспект лекцій з курсу «Дзюдо» з дисциплін «Фізичне виховання», «Фізична культура» (для пракцичних занять студентів усіх курсів...
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconПрограма фахового випробування для вступників на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра у галузі знань 0102 «Фізичне виховання, спорт І здоров’я людини»
«Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини» за напрямом підготовки 6010201 «Фізичне виховання*»
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconПрограма фахового випробування для вступників на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста у галузі знань 0102 «Фізичне виховання, спорт І здоров’я людини» за напрямом підготовки 701020101 «Фізичне виховання*»
«Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини» за напрямом підготовки 701020101 «Фізичне виховання*»
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconЗатверджую Ректор О. Л. Голубенко 2012 р. Пояснювальна записка
Способи вдосконалювання індикаторних та ефективних показників двз. Тепловий баланс двигуна. Шляхи вдосконалювання робочих процесів....
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconПротокол № від р навчальна програма гістологія для студентів галузі знань: 0102. Фізичне виховання, спорт І здоров'я людини напряму підготовки: 040103. Здоров’я людини
Для студентів галузі знань: 0102. Фізичне виховання, спорт І здоров'я людини напряму підготовки: 040103. Здоров’я людини
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту України Рівненський державний гуманітарний університет Кафедра теорії та методики фізичного виховання
«Фізичне виховання, спорт І здоров’я людини” за напрямом підготовки 010201 «Фізичне виховання*»
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту україни херсонський державний університет затверджую
Напрям підготовки/галузь знань 010201 Фізичне виховання* 010202 Спорт/0102 Фізичне виховання, спорт І здоров’я людини
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconПояснювальна записка програма вступного випробування з фізичної культури, галузь знань 0102 «Фізичне виховання, спорт І здоров’я людини», напрям підготовки 010203 «Здоров’я людини», складено
Програма вступного випробування з фізичної культури, галузь знань 0102 «Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини», напрям підготовки...
Фізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо iconДжуринський п. Б. Теорія І методика викладання плавання напрям підготовки 0102 Фізичне виховання, спорт І здоров’я людини спеціальність 010201 Фізичне виховання для студентів I курсу Інституту фізичної культури та реабілітації
Державний заклад „південноукраїнський державний педагогічний університет імені к. Д. Ушинського”
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи