Фітнес на основі східних оздоровчих систем icon

Фітнес на основі східних оздоровчих систем
Скачати 81.83 Kb.
НазваФітнес на основі східних оздоровчих систем
Дата14.09.2012
Розмір81.83 Kb.
ТипДокументи

В.Г. Саєнко, Г.В. Толчєва, Н.С. Шабанова (м. Луганськ)


ФІТНЕС НА ОСНОВІ СХІДНИХ ОЗДОРОВЧИХ СИСТЕМ


Анотація. У статті досліджуються східні оздоровчі системи, що можуть застосовуватися на тренуваннях з фітнесу та самостійних заняттях людьми будь-якого віку та рівня підготовленості. Надані рекомендації можуть бути використані при плануванні занять у щоденному графіку життєдіяльності звичайної людини.

Ключові слова: тренування, заняття, східні, системи, здоровя, фітнес, йога, цигун, тай-чі.


^ Постановка проблеми. У наш час кожна людина прагне поліпшити своє тіло, збільшити певні м’язи, а саме головне бути здоровим. Тому, як у Європі, так і на території країн СНД стало дуже модно бути здоровим, багато людей стало відвідувати фітнес-центри, стежити за правильним способом життя, прагнучи до довголіття. Внаслідок чого склався стереотип життя успішної людини, що припускає регулярне відвідування фітнес-клубів (включаючи сауну й басейн), проводити активний відпочинок і збалансовувати харчування. Тому обрана тема дослідження є актуальною.

^ Аналіз останніх досліджень і публікацій. Розробками та визначенням ефективності впровадження методик направлених на оздоровлення організму різних верств населення вже досить тривалий час займаються багато науковців [4, 5, 6, 14]. Східні оздоровчі системи є новинкою у нашій країні, тому потребують детального наукового аналізу. Нами вже досліджувались окремі питання у східних єдиноборствах, але вони висвітлювали різні аспекти спортивної підготовки, результативності та дотримання гігієни спортсменів [7, 10, 11]. У даному дослідженні робиться спроба детального розкриття східних оздоровчих систем для занять фітнесом під керівництвом інструктора або самостійно.

^ Мета дослідження. Розкрити сутність та надати методичні рекомендації застосування на заняттях з фітнесу східних оздоровчих систем.

Результати дослідження. У широкому розумінні фітнес – це будь-який вид фізичної активності. Фітнес можна охарактеризувати як систему вправ для зміцнення організму й підвищення здатності людини переносити навантаження. Багатьма авторами доведено [1, 6], що заняття фітнесом поліпшують настрій, допомагають боротися з нудьгою й депресією й, звичайно ж, оздоровлюють організм. Причому не просто аеробікою або фіт-болом [12], а заняття полегшеними версіями східних єдиноборств і стародавніми оздоровчими системами завдяки яким здійснюється подвійний ефект [1, 15] – приведення в стан гармонії души й тіла.

У наш час багато людей рівняються саме на східну культуру, що проявляється в розповсюджених „східних атрибутах”: суші, кальянах, манга й аніме, караоке, китайських дзвіночках і навчанні фен-шуй та ін. Аналізуючи східну культуру, зустрічаються твердження стародавніх медиків: хвороби – це результат неправильного мислення, негативних вчинків й емоцій, якихось дизфункцій у роботі свідомості інакше кажучи, всі причини негараздів – у голові, і для того що б зцілити тіло, насамперед, варто провести радикальну перестановку свідомості, тобто очистити свій розум від усілякого негатива, відчути єдність з світом та гармонію із природою й оточуючими людьми. Тому за східною філософією будь-яка людина, яка щиро цього захоче, обов’язково свого досягне. Засобами можуть стати усвідомлені заняття фітнесом на основі східних оздоровчих методик.

^ Одна з розглянутих нами методик це фітнес-йога. Традиційна йога – це навчання, що дійшло до нас із глибини століть та зустрічається в древніх джерелах, сутність та принципи якого можна зустріти практично у всіх видах релігії, ритуальних практиках й езотеричних школах. У йозі є базові напрямки [9, 14]. Карма-йога – практика безкорисливої праці на благо живих істот, зречення від плодів своєї діяльності, розвиток щедрості, готовності допомогти й неприхильності до матеріальних речей. Бхакті-йога – йога любові й поклоніння божеству й гуру. Джняна-йога – практика вивчення й збагнення священних текстів. Раджа-йога практика самореалізації, заснована на роботі зі свідомістю й внутрішньою енергією. Фітнес-йога включає всі ці базові напрямки. Це наймолодший вид йоги. Відмінність його від традиційної не тільки у виправленні постави, роботі м’язів (як поверхневих, так і глибоких), розвитку гнучкості, але й пізнанні себе, самореалізації. Фітнес-йога – більш простий і доступний для суспільства варіант традиційної йоги. У фітнесі – свої цілі, об’єкти та завдання, а йога ж передбачає мету – самореалізації, за допомогою якої здійснюється пізнання можливостей свого тіла. На початковому етапі, необхідно орієнтуватися на власний рівень фізичної й психічної підготовки, стан здоров’я. Іноді фітнес-йогу називають „йога-лайт”, тобто полегшений варіант йоги. Займатися цим видом можна у власному режимі й із самостійно обраною регулярністю, у сполученні з іншими заняттями фітнесом [13]. Заняття фітнес-йогой відвідують із метою підвищити гнучкість, зняти втому, схуднути та ін. Саме головне у фітнес-йозі – це подих [15]. Найчастіше це подих тільки носом, що сприяє успішній практиці.

^ Друга із методик, що нами пропонується – цигун. Це мистецтво розвитку енергії, особливо для здоров’я, внутрішньої сили й тренування свідомості [2, 8]. Згідно філософських трактатів це стародавня китайська техніка зцілення за допомогою якої поліпшується сон, підвищується апетит, а духовне життя стає більш наповненим. Цигун – це метод самовдосконалення шляхом самореалізації, самозагартовування. Протипоказаннями до занять цигун можуть бути тільки: серйозні порушення психіки; вживання наркотиків і психотропних засобів, алкоголю, а також зниження інтенсивності тренування під час вагітності й годування грудьми та при активній фазі ОМЦ. Комплекси гімнастики цигун поділяються на статичні вправи, вправи на розвиток координації й рівноваги та динамічні. Тому цигун – досить складна і різноманітна методика, єдності мистецтва подиху й рухів, що допомагає зберегти здоров’я, бадьорість, спокій, легкість рухів, гостроту сприйняття й цілісність навколишнього світу, перебороти багато захворювань органів травлення, подиху, серцево-судинної системи.

^ Третьою оздоровчою методикою, що розкривається в нашому дослідженні є Тай-чі. Тай-чі – одне з найбагатших культурних спадщин Китаю. Прийнято вважати, що це навчання виникло близько 300 років тому як військове мистецтво, в основу якого закладені принципи, що детально висвітлені в „юань цзи” („книга боксу”). Серед усієї розмаїтості напрямків тай-чі, що утворилися в ході розвитку навчання, виділяють так називані п’ять основ [3]. Оскільки методика й техніка вправ у тай-чі досить різноманітні й застосовують безліч різних аспектів тіла, енергії й розуму, то без наставника ефективність тренувань буде дуже низькою. Саме тому на початку занять тай-чі новачкам рекомендується інструктор. Але коли освоєні принципи системи й методологія, вже відбувається подальше самостійне розкриття енергій і творчих здатностей. Дуже важлива якість енергії, а не її кількість, що завжди обмежена. Біологічну енергію „Ци”, отриману при народженні, не слід розтрачувати на неварті справи. Заняття тай-чі останнім часом стали досить популярними й затребуваними в багатьох фітнес-клубах [1, 3]. У зв’язку із прийняттям спрощеної системи вправ тай-чі почали вивчатися в школах, на підприємствах і стали складовою частиною лікування в санаторіях і лікарнях інших країн. Широке поширення тай-чі пов’язане з терапевтичним ефектом, вираженим у запобіганні й лікуванні простудних захворювань, гіпертонії, атеросклерозу, туберкульозу легенів, функціональних розладів серцевої діяльності, хвороб нервової системи, гастриту й навіть деяких форм раку. Корисні для здоров’я ефекти досягаються в результаті численних і серйозних занять тай-чі з неухильним дотриманням певних вимог. Немаловажним фактором є розслабленість при виконанні рухів – це дає можливість розблокувати вибухову силу й хльосткість ударів, що робить пересування природними й швидкими. Концентрація удару можлива тільки при наявності повного розслаблення всього тіла. При заняттях Тай-чі: подих повинен бути вільним; рухи – плавними, навіть ті, що потрібно виконувати швидко; увага спрямована на те, що відбувається з тілом; формальне виконання вправ не приносить організму шкоди, але й не несе терапевтичного ефекту. Дихати необхідно діафрагмою [15]. Подих ритмічний, рівний, глибокий й координується з „відкритими” й „закритими” рухами. „Відкриті” рухи звичайно пов’язані з переміщеннями вперед або розведенням кінцівок у сторони. „Закриті” ґрунтуються на русі назад. Видих виконується на „відкритому”, вдих – на „закритому” рухах. Кращий час для занять – ранок, але вечірні тренування також підуть на користь.

Висновки. Сучасне суспільство все більше усвідомлює необхідність включення у свій щоденний графік фізичних вправ з метою підвищення рухової активності, підняття настрою й тонусу, а також продовження й поліпшення якості життєдіяльності. Східні оздоровчі системи, що пройшли багатовікові зміни й доведені до досконалості, викликають великий інтерес і користуються значною популярністю в сучасних успішних людей і стають засобом здійснення поставлених цілей.

ЛІТЕРАТУРА

1. Александрова А. А. Фитнес на основе восточных оздоровительных и боевых систем. Универсальная программа тренировок для мужчин и женщин / А. А. Александрова. – М. : АСТ : Астрель, 2007. – 249 с. 2. Берг Э. Теория и практика тайцзи-цигун / Э. Берг. – М. : Мой мир, 2008. – 176 с. 3. Кварта С. Гимнастика Тай-чи / С. Кварта. – М. : Мой мир, 2007. – 240 с. 4. Козырева О. В. Оздоровительные технологии в дошкольных и школьных образовательных учреждениях и во внешкольных организациях / О. В. Козырева // Физкультура в профилактике лечении и реабилитации. – 2003. – № 2. – С. 15 – 19. 5. Кристенсен Э. Йога для всех : путь к здоровью / Э. Кристенсен. – М. : Эксмо, 2007. – 192 с. 6. Максименко Г. М. та ін. Методика оновлення, розвитку і становлення людини за акмеологічними і аксіологічними підходами до адаптації, реінтеграції і ресоціалізації її в ринковий простір завдяки застосуванню новітніх педагогічних засобів, процесів і схем відтворення робочої сили / Г. М. Максименко, В-в Г. Саєнко, В-р Г. Саєнко, С. В. Смеричевська, Н. А. Нікітенко / Під заг. ред. В-ва Г. Саєнка. – Луганськ : ЛІПСТ, 2008. – 187 с. 7. Максименко Г. Н. Физическая и техническая подготовленность каратистов высокой квалификации / Г. Н. Максименко, В. Г. Саенко // Стратегия развития спорта для всех и законодательных основ физической культуры и спорта в странах СНГ : [Сборник научных материалов]. – Cihinãu : USEFS, 2008. – С. 343 – 345. 8. Пэрри Р. Цигун / Р. Пэрри. – М. : Фаир-Пресс, 2002. – 256 с. 9. Рейнье Д. Йога для всех / Д. Рейнье. – М. : Мой мир, 2007. – 128 с. 10. Саенко В. Г. Основы гигиены на занятиях киокушинкай каратэ / В. Г. Саенко, О. В. Мельниченко // Перший крок у науку : [Зб. наук. пр. Всеукраїн. студ. наук.-практ. конф.]. – Луганськ : Поліграфресурс, 2007. – Т. 1 : Психолого-педагогічні науки. – С. 426 – 431. 11. Саенко В. Г. Система киокушинкай каратэ : основы научного познания спортивного мастерства, воинского ремесла, воинского искусства : [Монография] / В. Г. Саенко // Украинская ассоциация киокушинкай каратэ. – Луганск : СПД Резников В. С., 2010. – 300 с. 12. Синтия Вейдер. Фит-йога. 15 минут в день / Синтия Вейдер. – Ростов-на-Дону : Феникс, 2006. – 46 с. 13. Фразер Т. Йога для вас. Полное руководство для самостоятельных занятий / Т. Фразер. – М. : ЗАТ «БММ», 2007. – 144 с. 14. Фроули Д. Йога и аюрведа для всех / Д. Фроули. – М. : Янус, 2000. – 215 с. 15. Хамидова В. Йога. Гармония души и разума : Асаны. Дыхательные упражнения / В. Хамидова. – М. : АСТ, 2009. – 256 с.


Авторська довідка:

Прізвище, ім’я, по батькові: Саєнко Володимир Григорович, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту України з карате.

^ Місце роботи: доцент кафедри олімпійського та професійного спорту Інституту фізичного виховання і спорту Державного закладу „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

^ Робоча адреса: Державний заклад „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”, вул. Оборонна, 2, м. Луганськ, Україна, 91011.

E-mail: Andrey-lugansk@i.ua


Довідка співавторів:

Прізвище, ім’я, по батькові: Толчєва Ганна Вікторівна.

Місце роботи: асистент кафедри гуманітарних та фундаментальних наук Державного закладу „Луганський інститут праці та соціальних технологій”.

Робоча адреса: Державний заклад „Луганський інститут праці та соціальних технологій”, вул. Октябрська, 4, м. Луганськ, 91055.


Прізвище, ім’я, по батькові: Шабанова Наталія Сергіївна.

Місце роботи: студент Інституту фізичного виховання і спорту Державного закладу „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

Робоча адреса: Державний заклад Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”, вул. Оборонна, 2, м. Луганськ, Україна, 91011.

Схожі:

Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconПрограма фахового іспиту для абітурієнтів освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» спеціальність 01020303 «Фітнес та рекреація»
Форма комплексного екзамену – усний. Комплексний екзамен складається з теоретичних питань з теорії І методики оздоровчої фізичної...
Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconН. В. Башкатова Фітнес як засіб підвищення професійної працездатності студентів
Фітнес як засіб підвищення професійної працездатності студентів. Мв для практичних І самостійних занять
Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconПорівняння рівня розвитку фізичних якостей жінок в контактних видах східних єдиноборств саєнко В. Г.,, Гурмаженко М. О. Державний заклад „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”
Порівняння рівня розвитку фізичних якостей жінок в контактних видах східних єдиноборств
Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconЗвіт про науково дослідну роботу електрофізичні властивості багатокомпонентних плівок на основі fe І pd, Ag, Au та ge Етап 1 електрофізичні властивості плівкових систем на основі fe І pd (проміжний)
Мета роботи – вивчення фазових перетворень при термовідпалюванні одношарових плівок Pd І fe та багатошарових плівкових систем Fe/Pd,...
Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconПоложення про проведення ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності "Фітнес І рекреація " загальні положення дійсне Положення про Всеукраїнську студентську олімпіаду
Дійсне Положення про Всеукраїнську студентську олімпіаду (далі Положення) визначає порядок організації та проведення ІІ етапу Всеукраїнської...
Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconОлена Пюра (Переяслав-Хмельницький) підготовка майбутніх соціальних педагогів до педагогічної практики в дитячих оздоровчих закладах
Проблема підготовки фахівців до роботи в дитячих оздоровчих закладах є актуальною в світлі реалізації основних завдань соціальної...
Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconРішення щодо їх включення до складу обладнання або захисних систем
Технічний регламент розроблений на основі Директиви 94/9/єс європейського Парламенту І ради єс від 23 березня 1994 р щодо обладнання...
Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconСумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка Розробка №2 Назва розробки
Назва розробки: Фітнес-технології для підвищення рухової активності та фізичної підготовленості підлітків 13-15 років
Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconДипломна робота бакалавр на тему: проектування та розробка динамічних сайтів на основі систем управління контентом

Фітнес на основі східних оздоровчих систем iconТехнологія впровадження оздоровчих видів гімнастики у фізичне виховання старшокласниць (на прикладі шейпінгу)
Технологія впровадження оздоровчих видів гімнастики у фізичне виховання старшокласниць
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи