Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О icon

Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О
Скачати 82.68 Kb.
НазваДоцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О
Дата06.03.2014
Розмір82.68 Kb.
ТипДокументи

УДК 351. 749 : 796. 85

ДОЦІЛЬНІСТЬ НАВЧАННЯ МЕТАННЮ НОЖА ПРИ ПІДГОТОВЦІ БІЙЦІВ ПІДРОЗДІЛІВ СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

Саєнко В. Г., Шевченко Г. О.

Державний заклад „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”

Інститут фізичного виховання і спорту

Анотація. В статті доводиться доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення. Розкриті доводи та наведені рекомендації можуть використовуватися при організації процесу підготовки особового складу в загонах швидкого реагування, військах внутрішніх справ, армії з метою розширення їхнього техніко-тактичного арсеналу й підвищення імовірності успішного виконання поставленого завдання.

^ Ключові слова: навчання, метання, бойовий, ніж, підготовка, спеціальний, підрозділ.

Annotation. The expediency of training is proved to a throwing of a knife by preparation of fighters of divisions of special purpose were studied in articles. The opened reasons and the resulted recommendations can be used at the organization of process of preparation of staff in groups of fast reaction, armies of internal affairs, army with the purpose of expansion of their technical and tactical arsenal and increase of probability of successful performance of a task in view.

Keywords: training, a throwing, fighting, a knife, the preparation, special, division.


^ Постановка проблеми. При підготовці бійців для спеціальних підрозділів МВС, СБУ та інших видів військ велика увага приділяється контактному рукопашному двобою без зброї, формуванню навичок ведення бою з вогнепальною зброєю, розвитку тактико-теоретичних і психологічних особливостей взаємодії. Поряд з давно розробленими вищезгаданими системами підготовки, не в повному обсязі розкриваються теоретико-практичні основи одного з найважливіших способів протидії, захисту й нападу як метання ножа. Тому розкриття в даному дослідженні доцільності навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення є актуальним.

^ Аналіз останніх досліджень і публікацій. У сучасних публікаціях широко висвітлені різноманітні проблеми спортивних бойових єдиноборств [1, 7, 12] та видів самозахисту прикладного характеру [11, 13], особливості рукопашного бою з використанням зброї та проти озброєного супротивника [2-4, 6, 8-10, 14, 15] та ін. За останнє десятиліття різко зростає цікавість населення до холодної зброї взагалі й до ножа зокрема, тому у деяких сучасних публікаціях зустрічаються розкриття питань, пов’язаних як з технікою бойового метання, так і з ножами, призначеними для метання [5]. Але все ж недостатній рівень підготовки у цьому напрямку бійців підрозділів спеціального призначення викликає необхідність наукового доведення доцільності навчання метанню ножа.

^ Мета дослідження. Довести доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення.

Викладення основного матеріалу. Більшість командирів спеціальних підрозділів і майстрів різних бойових єдиноборств не проводять належну підготовку бійця-метальника. Найчастіше використання ножа для здійснення кидка розглядається як додаткова або другорядна дія в безвихідних ситуаціях. Але використання в бою метального бойового ножа не тільки необхідність, але й спосіб виживання.

Для більш повного розуміння даного аспекту, необхідно глибше проаналізувати процес метання, вивчити наукові джерела й технічні особливості, розкрити визначення й основні поняття. За визначенням автора [5], ніж – це зброя ближнього бою, його основне призначення – поразка або знищення живої сили супротивника в рукопашній сутичці. У більшості випадків, бойовий ніж використовується для раптового й безшумного знищення супротивника. Будучи холодною зброєю, правильно підібраний і замаскований бойовий метальний ніж може бути ефективним засобом ведення бою як у безпосередній близькості із супротивником, так і на невеликій відстані від нього. Крім того, у ході інтенсивного й тривалого бою ніж, на якийсь час, може залишитися єдиною зброєю в руках бійця, який витратив весь боєкомплект. Зручність, легкість і швидкість за допомогою яких підготовлений боєць може виконувати поставлені завдання ставить бойовий ніж на провідне місце серед зброї миттєвого реагування, хоча й підготовка такого бійця вимагає кропіткого та довгого тренування в умовах наближених до екстремальних.

Але знищення супротивника, це не єдине призначення бойового ножа, існують також обставини, у яких ніж може використовуватися для вирішення зовсім інших завдань. Наприклад: захоплення „язика”, затримка злочинця та ін. У цьому випадку, для нейтралізації опору, бойовий ніж застосовується як засіб керування діями затриманого. Таким чином, у ближньому бою й при проведенні спеціальних операцій область застосування бойового ножа досить широка: залежно від цілей і завдань бою, ніж використовується або, як засіб знищення супротивника, або, як засіб керування його діями.

Слід зазначити, що бойовий ніж не призначений спеціально для метання – із цією метою виготовляються особливі метальні засоби, що проектуються виключно для точних, сильних і далеких кидків, де враховується форма, розмір, вага, балансування та ін. Так як бойовий ніж призначений для ведення рукопашної сутички, недостатньо кинути його в ціль сильно й точно, треба ще й вміти управляти його польотом, у чому й полягає складність бойового метання.

Завдання й мета, місце виконання кидка, а також спосіб – це вибір конкретного бійця, з урахуванням його індивідуальних й особистісних особливостей. Необхідне оволодіння даним вмінням, а при наступному вдосконалюванні й автоматизованій навичці є важливою ланкою у формуванні координаційних, тактичних і психологічних властивостей особистості. Наприклад, при виконанні завдання знищення супротивника на відстані бійцеві необхідно потрапити ножем з достатньою силою в дуже невеликі за площею ділянки тіла супротивника для поразки життєво важливих центрів. Але основна проблема метання полягає навіть не в точності, а в застосовуваній силі необхідній для того, щоб ніж простромив тіло супротивника. У польоті ніж обертається, і вміння зробити це обертання керованим – саме і є головною складністю метання.

Крім завдань, що передбачають знищення супротивника, кидок ножа може бути використаний й у деяких інших випадках. Так, точний і сильний удар рукояткою або ножем „плашмя” легко зупинить, а може й зіб’є з ніг супротивника, який наближається або навіть намагається збігти. Можлива й ще більш травмуюча техніка метання, коли ніж, натикаючись на супротивника рукояткою або гардою, починає поводитися подібно кулі зі зміщеним центром тяжіння. У деяких випадках ніж, що потрапив в міліметрі від голови супротивника, може миттєво й повністю знищити агресію. У російській системі „беланг” ніж метають у супротивника озброєного вогнепальною зброєю з одночасним відходом з лінії пострілу.

Іноді, ніж використовують для відволікання або, навпаки, залучення уваги. Наприклад, навіть звичайний замах убік супротивника може змусити його вкритися й надати, тим самим, бійцеві кілька безцінних митей для виходу із зони поразки. А точне влучення, наприклад, у металеву бочку або шибку з успіхом замінить постріл вартового, що піднімає підрозділ по тривозі. Не говорячи вже про спрацьовування сигналізації при ударі об автомобіль.

Неважко уявити собі ситуації, у яких виконання бойового завдання залежить від того, чи вдасться вивести з ладу технічні засоби чи супротивника. Перерубати лінії електропостачання або зв’язку, вивести з ладу радіостанцію або навігаційні прилади, розбити лобове скло або прожектор, заклинити обертання механізму або авіаційної турбіни – все це й багато чого іншого можна зробити, якщо вдасться миттєвим кидком ножа, вразивши потрібну ціль. Засобами для виконання подібних дій є вправи з вдосконалювання техніки метання, що сприяють формуванню навичок сприйняття, відчуття мети, закріплюють вміння оцінювати й підбирати дистанцію, а також застосовувати ніж нестандартним способом.

Висновки. Сполучення бойових можливостей різних видів метання може суттєво підвищити ефективність дій воїна в ближньому бої. І якщо вміле володіння ножем у рукопашній сутичці характеризує найвищий ступінь майстерності професіонала, то метання в цьому випадку – вершина бойового мистецтва, тому доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення є необхідним компонентом, що розширює їхній техніко-тактичний арсенал й підвищує імовірність успішного виконання поставленого завдання.

^ Перспективи подальшого дослідження у даному напрямку. Планується дослідження доцільності застосування бійцями підрозділів спеціального призначення інших видів невогнепальної зброї у різних небезпечних ситуаціях, кліматичних й географічних умовах та детальне розкриття ефективних методик підготовки володіння нею.


ЛІТЕРАТУРА

1. Боевые и спортивные единоборства [Текст] : Справочник / Под общ. ред. А. Е. Тараса. – Мн. : Харвест, 2003. – 640 с. 2. Данилов В. Стиль спецназа. Техника рукопашного боя [Текст] / В. Данилов. – Ростов н/Д : Феникс, 2005. – 208 с. 3. Иванов-Катанский С. А. Рукопашный бой : теория и практика [Текст] / С. А. Иванов-Катанский, Т. Р. Касьянов. – М. : ФАИР-ПРЕСС, 2003. – 560 с. 4. Кадочников А. А. К бою готов! Стрессоустойчивость в рукопашном бою [Текст] / А. А. Кадочников / Серия «По системе спецназа». – Ростов н/Д : «Феникс», 2004. – 160 с. 5. Касьянов Т. Р. Руководство по метанию ножей [Текст]. – [2-е изд., испр. и доп.] / Т. Р. Касьянов. – М. : Изд-во ФАИР-ПРЕСС, 2008. – 64 с. 6. Компаниец Ю. А. Рукопашный бой : Учеб. пособие [Текст] / Ю. А. Компаниец. – Луганск : РИО ЛИВД, 2000. – 282 с. 7. Саенко В. Г. Система киокушинкай каратэ : основы научного познания спортивного мастерства, воинского ремесла, воинского искусства [Текст] : Монография / В. Г. Саенко // Украинская ассоциация киокушинкай каратэ. – Луганск : СПД Резников В. С., 2010. – 300 с. 8. Самойлов В. И. Рукопашный бой спецназа КГБ [Текст] : Учеб.-метод. пос. / В. И. Самойлов. – Ростов н/Д : Феникс, 2007. – 208 с. 9. Скогорев Д. В. Русский рукопашный бой [Текст]. – [2-е изд., доп. и перераб.] / Д. В. Скогорев. – Новосибирск : Сиб. унив. издательство, 2003. – 288 с. 10. Стрельцов И. Основы рукопашного боя по системе А. А. Кадачникова [Текст] / И. Стрельцов. – Краснодар, 2001. – 224 с. 11. Тарас А. Е. Боевая машина : Руководство по самозащите [Текст] / А. Е. Тарас. – Минск : Харвест, 1999. – 592 с. 12. Туманов А. А. Классификация технических действий в спортивном рукопашном бое (по системе «тризна») и основы планирования начальной подготовки [Текст] / А. А. Туманов // Теория и практика физической культуры. – 2000. – № 6. – С. 37 – 41. 13. Шулика Ю. А. Самозащита без оружия и прикладные единоборства [Текст] / Ю. А. Шулика, В. А. Самойленко, А. А. Саликов. – Краснодар : Краснодарские известия, 2002. – 119 с. 14. http://www.specnaz.org [Електронний ресурс]. 15. http://www.vrazvedka.ru [Електронний ресурс].


Авторська довідка:

Прізвище, ім’я, по батькові: Саєнко Володимир Григорович, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту України з карате.

^ Місце роботи: доцент кафедри олімпійського та професійного спорту Інституту фізичного виховання і спорту Державного закладу „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

Робоча адреса: Державний заклад „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”, вул. Оборонна, 2, м. Луганськ, Україна, 91011.

E-mail: Andrey-lugansk@i.ua


Довідка співавтора:

Прізвище, ім’я, по батькові: Шевченко Григорій Олександрович, лейтенант запасу Міністерства внутрішніх справ.

Місце навчання: випускник Інституту фізичного виховання і спорту Державного закладу „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

E-mail: Greg@mail.ua

Схожі:

Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconПульсометрія каратистів високої кваліфікації протягом тренувального заняття при різній спрямованості навантаження саєнко В. Г., Алуї Іхеб
Нститут фізичного виховання та спорту Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченко»
Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconФундаментальні методичні положення при підготовці спортсменів високої кваліфікації у пауерліфтингу саєнко В. Г., Дубовой В. В., Бараннік М. В
Нститут фізичного виховання і спорту Державного закладу „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”
Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconІнноваційні технології навчання при підготовці кваліфікованих робітників в системі професійно-технічної освіти постановка проблеми
Нноваційні технології навчання при підготовці кваліфікованих робітників в системі професійно-технічної освіти
Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconЗаплатинський В. М. Доцільність застосування психологічних тренінгів у підготовці студентів з дисципліни «безпека життєдіяльності»
Ості змісту практичних занять та методів їх проведення. Зроблено аналіз деяких наслідків впливу небезпечних ситуацій на психіку людини....
Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconМетодичні вказівки для самостійної роботи студентів при підготовці до практичного заняття
...
Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconІ. О. Фоменко принципи підготовки майбутніх учителів філологічних спеціальностей до проектної діяльності в основній школі
Отовки студентів філологічних спеціальностей до проектної діяльності в основній школі. У роботі обґрунтовано зміст поняття “принципи...
Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconНаказ №30 Про виконання Ліцензійних умов
Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти (наказ монмолодьспорту від 29. 11. 2011р. №1377), зокрема додатковим...
Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconПерелік тестових завдань та ситуаційних задач для проведення підсумкового модульного контролю на 6 курсі з дисципліни «Хірургія»
Заслуга у створенні першого спеціального закладу по підготовці хірургів (Французька хірургічна академія) належить таким вченим
Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconАуд. 645) Судна на підводних крилах Судна спеціального призначення Вам, дипломники! ( ауд. 545)

Доцільність навчання метанню ножа при підготовці бійців підрозділів спеціального призначення саєнко В. Г., Шевченко Г. О iconПоложення Про Апеляційну комісію Національного університету харчових технологій (в т ч. для відокремлених структурних підрозділів) Київ-2011
Це положення регламентує вимоги щодо вирішення спірних питань і розгляду апеляцій вступників на результати вступних випробувань при...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи