Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва icon

Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва
Скачати 64.79 Kb.
НазваДитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва
Дата08.10.2014
Розмір64.79 Kb.
ТипДокументи

ДИТЯЧИЙ ОПЕРНИЙ ТЕАТР В СОЦІОКУЛЬТУРНОМУ ПРОСТОРІ КИЄВА

Момот Тетяна

м. Київ
Театральне мистецтво – поліфункціональне культурне надбання людства і тому, займає таке важливе місце в житті суспільства та особистості. Воно втілює естетичну, розважальну, комунікативну та інші сторони життя людей. Однак серед його найважливіших функцій – пізнавальна. Завдяки їй здійснюється передача соціального досвіду від одного покоління до іншого, від одних країн і народів до інших. Отже, театральне мистецтво – це не тільки форма художнього відображення дійсності, джерело задоволення естетичних потреб, але і своєрідний соціальний  інститут, що має допомагати соціалізації дітей та юнацтва [8].

Дослідження ролі театру в житті суспільства та його вплив на формування і розвиток особистості були висвітлені в дослідженнях В. Шахрая, О. Коханої, С. Яблунівського [2; 7; 8]. В. Шахрай вважає, що у наш час зростає роль театру у соціалізації особистості, її  самовизначенні. Особливо він наголошує на соціально-терапевтичній функції театру, що відображає його можливості у знятті фрустрацій, перевантаженості, десоціалізованості  соціально-психологічними і художніми засобами [7]. Російська дослідниця О. Коханая в роботі "Соціокультурні функції дитячого і молодіжного театру" зазначає, що соціалізація та інкультурація молодого покоління в епоху масової культури і глобалізації є досить гострою проблемою, посприяти вирішенню якої може театр для дітей, підлітків та юнацтва. Соціальна затребуваність такого театру є очевидною, бо саме в цьому віці  людина моделює свою картину світу [2, 4].

Театр для дітей та молоді в наш час синтезує елементи і цінності традиційної професійної культури, культури авангарду, молодіжної субкультури і масової культури [2, 15].

Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва – унікальний в Україні театр, який в своїй роботі синтезує декілька видів мистецтва. Він займає чільне місце та вирізняється серед інших театрів нашої країни. В Україні аналогів йому немає, а у світі один – Дитячий музичний театр ім. Н. Сац у Москві.

У складі театру – оперна та балетна трупи, симфонічний оркестр, хор. Колектив широко пропагує національне оперно-балетне мистецтво, виступаючи з великим успіхом у країнах Європи, Азії, Америки. Концерти та вистави мають не тільки просвітницьку спрямованість, але і вписують серйозну сторінку в загальну палітру мистецького життя Києва.

За роки творчої діяльності театр випустив понад 80 вистав, з них 40 поставлено вперше. На сьогоднішній день в робочому розкладі театру – близько 50-ти різножанрових вистав, високо оцінених українською та зарубіжною пресою. Це й опери, і балети, і мюзикли, і музичні казки, симфонічні та вокально-симфонічні програми та концерти. В театрі відбуваються творчі експерименти з репертуаром: є і світові шедеври, і експериментальні вистави; спектаклі як для дітей («Лускунчик», «Дванадцять місяців», «Білосніжка та сім гномів», «Пригоди Буратіно», «Ніч перед Різдвом», «Історія Кая та Герди», «Попелюшка», «Спляча красуня»), так і для більш дорослої аудиторії («Ромео і Джульєта (Шекспірименти)», «Кармен ТВ», «Травиата» та інші). Але, насамперед, тут дбають про маленького глядача, тому велика увага приділяється саме дитячому репертуару[1; 6].

Казка, будучи основним жанром в дитячому театрі, стає елементом масової культури, що виявляє специфічну здатність стимулювання інтересу дітей до мистецтва, дає оптимістичний «заряд», такий необхідний в період становлення людської індивідуальності [2, 15-16].

Багато позитивних відгуків отримала яскрава прем’єра - вистава «Розумниця» Карла Орфа. Казка братів Грімм — це лише основа, а над цілісним образом опери попрацювали і композитор, і постановочна група театру. Карл Орф тут автор не лише музики, а й текстів. Л. Олтаржевська у газеті «Україна молода» писала, що команда вистави про розумну дівчину, яка відгадала три загадки короля, не пошкодувала для «Розумниці» яскравих кольорів і асоціацій, які змушують навіть дорослих глядачів пригадати знакові моменти свого дитинства [4].

Театр не забуває і про корифеїв української літератури. «Шевченкові дороги» - музично-драматична вистава, яка привернула увагу преси та шанувальників театру. Вистава заслуговує на увагу як нова й оригінальна спроба сказати нове про великого українського Поета, по-іншому зобразити його неповторну особистість, почути його слово, яке і нині не втрачає своєї актуальності для сучасної України, та й для всього людства в цілому [5].

 Оригінальним є творчий задум режисера-постановника— розповісти про життя Кобзаря мовою музичних творів — як української, так і зарубіжної класики. У спектаклі звучать українські народні пісні на вірші Т. Шевченка «Нащо мені чорні брови», «Ой, три шляхи широкії» та ще кілька творів української музичної класики, зокрема Миколи Лисенка, Костянтина Данькевича [3, 13].

Аналізуючи періодичну пресу, можна сказати, що досить часто висвітлюються новини цього театру, публікуються позитивні відгуки про вистави та програми у таких газетах, як «Демократична Україна», «День», «Літературна Україна», « Україна молода», «Культура і життя» та інші [1; 3; 4; 5; 6].

Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва бере активну участь у житті, соціальних проектах та святах м. Києва: Міжнародна «Виставка без кордонів!» та  «Фестиваль без кордонів!» до Дня захисту дітей; «Прийди Святий Миколай» - захід з нагоди дня Святого Миколая для дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей; виставка «Україна – очима дітей», метою якої є оздоровлення дітей, які не мають на це змоги, та розвиток творчих задатків в учасників конкурсу.

Також у театрі працює Родинний клуб «Мій Театр» та дитяча театральна студія «АртЕко». Діти зі своїми батьками мають змогу доторкнутися до життя театру: познайомитися з артистами балету; дізнатися про те, в чому полягає робота режисера-постановника, як створює вистави сценограф, зустрітися з художником по костюмах, відвідати бутафорський цех, оцінити мистецтво театрального гриму [1].

Театр – це не тільки культурно-просвітницький центр, тут також можна розважатися та вчитися. В наробітку Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва є освітня програма – «Музичні класики». Це свого роду бесіда з дітьми та їх батьками. Дивує перш за все формат, в якому створена програма: він має в собі як розповідь ведучого, так і діалог із дітьми, гру, наочні приклади, жарти, музичну імпровізацію.

У першому занятті циклу «Симфонічна абетка для дітей та їх батьків» музиканти симфонічного оркестру театру знайомлять глядачів із музичними інструментами, їх дивовижною історією, демонструють їх можливості, розповідають про секрети  звукоутворення. Разом із професійними музикантами діти та їх батьки долучаються до створення того дива, яке називають симфонічною музикою.


«Балетна абетка для дітей та їх батьків» – друга програма пізнавального лекторійно – просвітницького проекту «Музичні класики». Театр проводить їх у формі уроків, що відбуваються у нестандартній, веселій, невимушеній обстановці. Під час цього уроку маленькі глядачі здійснюють захоплюючу мандрівку у чарівний світ хореографічного мистецтва, дізнаються багато балетних таємниць, чимало цікавих фактів з історії балету, танцювального костюму та взуття, намагаються опанувати перші сходинки балетного навчання: вивчають основні позиції рук і ніг у класичному танці, дізнаються про мову жестів у балеті [1].

Про користь такої програми для дітей мало що казати, адже тут вони отримують величезну кількість емоцій, відгуків душі, першу насолоду від музики, театру та мистецтва загалом. Це в свою чергу радує й батьків, які мають змогу долучатися до прекрасного.

Можна зробити висновок, що Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва відіграє важливу роль у житті міста Києва. Це соціально-культурний інститут, просвітницький та розважальний центр, який синтезує різні елементи мистецтва, цінності й традиції культури, цим самим стимулює інтерес до театру. Відгуки в періодиці дають зрозуміти, що вистави та спектаклі мають успіх і популярні серед жителів м. Києва. Адже репертуар може задовольнити культурні та естетичні потреби не тільки юних глядачів, але і їх батьків. Освітні програми популяризують музичне, театральне та хореографічне мистецтво, дають змогу відчути себе частиною неймовірного дійства під назвою «Театр».

^ Список використаних джерел

  1. Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва: офіційний сайт / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.musictheatre.kiev.ua/

  2. Коханая О. Е. Социокультурныефункциидетского и молодежноготеатра: автореф. дис. На соисканиеученойстепенидокт. культурологии: спец. 24.00.01 «Теория и историякультуры»/О. Е. Коханая. –М., 2009. – 46 с.

  3. Кроп Т. Музична драматургія за Кобзарем / Т. Кроп // Літературна Україна. – 2013. - №23 (5502). – С. 13

  4. Олтаржевська Л. Вистава-гра з педагогічним ухилом / Л. Олтаржевська // Україна молода. – 2013. - №87

  5. Пирогов С. Новий погляд на долю Шевченка / С. Пирогов // Демократична Україна. – 2013. - №18-19

  6. Тимошенко І. Театри Києва. Перше екскурсійне бюро / [Електронний ресурс]/ І. Тимошенко. – Режим доступу: http://primetour.ua/uk/excursions/theatre/Kievskiy-munitsipalnyiy-akademicheskiy-teatr-operyi-i-baleta-dlya-detey-i-yunoshestva-.html

  7. Шахрай В. М. Театральне мистецтво як чинник оптимізації взаємодії особистості та соціуму / [Електронний ресурс] / В. М. Шахрай. – Режим доступу: http://narodnaosvita.kiev.ua/Narodna_osvita/vupysku/13/statti/shahrai.htm

  8. Яблунівський С. В. Театральна діяльність як об’єкт державного регулювання / [Електронний ресурс] / С. В. Яблунівський. – Режим доступу: http://www.kbuapa.kharkov.ua/e-book/db/2011-2/doc/2/08.pdf


Схожі:

Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconЗапрошуємо Вас 12 квітня 2012 року взяти участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «київ І кияни у соціокультурному просторі ХІХ – ХХІ століть: національний та європейський контекст»
Метою конференції є визначення ролі та місця Києва у європейських І національних культурних процесах, просвітницької місії столиці...
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconЗаявка на участь у конференції «Проблеми І перспективи реалізації облікової, контрольної та аналітичної функцій у соціокультурному просторі сучасного бізнесу»
«Проблеми І перспективи реалізації облікової, контрольної та аналітичної функцій у соціокультурному просторі сучасного бізнесу»
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconВсеукраїнська науково-практична конференція студентів та аспірантів „Інформаційна та виставкова діяльність в економічному та соціокультурному просторі України”
Вас про те, що 24-26 травня 2011 р у м. Києві відбудеться Всеукраїнська науково-практична конференція студентів та аспірантів „Інформаційна...
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconНародний театр та вертеп. Придворний та шкільний театр. Професійний український театр
Пройшовши багатовіковий шлях самостійного розвитку, народний театр на Русі мав великий вплив на театр професійний. Без народного...
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconТуристична дестинація як один з аспектів розвитку особистості дитини в соціокультурному просторі валентина Снігир
Ному просторі є складним І багато аспектним процесом, що обумовлено впливом як об’єктивних так І суб’єктивних чинників. У цьому аспекті...
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconРезолюція VI міжнародної науково-практичної конференції «Сучасне дошкілля: реалії та перспективи»
Робота конференції спрямована на висвітлення стану сучасного дошкілля, його місця в європейському освітньому просторі, визначення...
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconМолодь у соціокультурному просторі сумщини загальна постановка проблеми
Вона є основним носієм інтелектуального потенціалу суспільства І може проявляти себе у всіх сферах життя. У молоді є достатньо велика...
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconДмитро Мазоха, Юрій Богдан
Дитячий оздоровчий заклад – унікальна позашкільна установа, що водночас здійснює оздоровлення, виховує та сприяє розвитку дитини....
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconТеатр-студія «княгиня» при Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича за підтримки ректорату Чернівецького національного університету імені
Оголошує набір нових учасників до складу театр-студії «княгиня». Запрошуємо творчих, активних та небайдужих до мистецтва молодь та...
Дитячий оперний театр в соціокультурному просторі києва iconЗразок заяв
Прошу Вас відрядити мене до Університету (м. Москва, Росія) для наукової роботи з 10 по 18 січня 2012 року (вказується дата виїзду...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи