ПЛАНИ ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНИХ (СЕМІНАРСЬКИХ) ЗАНЯТЬ З КУРСУ “КРЕДИТУВАННЯ І КОНТРОЛЬ” ДЛЯ СТУДЕНТІВ ФАКУЛЬТЕТУ БАНКІВСЬКОГО БІЗНЕСУ ОКР – МАГІСТР
ТЕМА 1. ПОРЯДОК НАДАННЯ ТА ПОГАШЕННЯ БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУ ( 4 год. ) Заняття 1-2. Умови, порядок та методи надання банківського кредиту. Документальне оформлення кредиту. Процедура розгляду кредитної документації та прийняття рішення щодо доцільності надання кредиту. Скерування та супроводження кредиту (моніторинг). Визначення строків та механізм погашення кредитів. Умови та порядок відстрочення (пролонгації) кредитів. Прострочення виконання позичальниками своїх зобов'язань за кредитними угодами. Робота банків з проблемними кредитами. Джерела погашення кредиту та відсотків за ним. Реструктурування заборгованості за кредитами, його види та порядок проведення банками. Плата за кредит та фактори, що визначають її рівень Економічний контроль в поцесі кредитування. Розв'язування задач та тестів.
^ Заняття 3. Кредитний ризик, його сутність, шляхи мінімізації. Застава майна – головна форма забезпечення банківського кредиту. Гарантія, поручительство – важливі форми забезпечення кредиту. Страхування відповідальності позичальників за непогашення кредиту і несплати відсотків за користування ним. Шляхи удосконалення та необхідність впровадження у банківську практику нових, прогресивних форм та методів забезпечення банківських кредитів. Розв'язування задач та тестів.
ТЕМА 3. БАНКІВСЬКІ РЕЗЕРВИ ДЛЯ ВІДШКОДУВАННЯ МОЖЛИВИХ ВИТРАТ ВІД ЇХ КРЕДИТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ( 4 год. ) ^ Необхідність та умови створення банками резервів під кредитні ризики. Валовий та чистий кредитний ризик для банку-кредитора. Класифікація кредитного портфеля банку за кожною кредитною операцією, критерії класифікації. Класифікація позичальників за результатами оцінки їх фінансового стану та якості наданого забезпечення кредитної заборгованості. Групування кредитних операцій за станом обслуговування позичальниками кредитного боргу. Класифікація кредитного портфеля банку за рівнем ризику кредитної заборгованості. Порядок розрахунків розміру резерву під кредитні ризики з урахуванням розміру чистого кредитного ризику та коефіцієнтів резервування коштів банком. Джерела формування резервів під кредитні ризики, їх використання. Контрольно-економічна робота банків з питання формування та використання резервів під кредитні ризики. Контроль НБУ за дотриманням комерційними банками порядку створення та використання резервів під кредитні ризики. Розв'язування задач та тестів.
ТЕМА 4. ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ ТА ПОГАШЕННЯ ОКРЕМИХ ВИДІВ БАНКІВСЬКИХ ПОЗИК ( 2 год. ) Заняття 6. Класифікація банківських кредитів відповідно до міжнародних стандартів. Контокорентний та овердрафтний кредити. Ломбардний та іпотечний кредити. Консорціумний та паралельний кредити. Бланкові кредити (партнерські, довірчі). Кредити, пов'язані з вексельним обігом (обліковий, під заставу векселів). Перспективи урізноманітнення видів банківських кредитів, шляхи удосконалення механізму їх надання та погашення. Розв'язування тестів та задач.
^
Петрук О. М. Банківська справа. Навч. посібник. – Київ:Кондор, 2004. Банківські операції. Підручник / За ред. Мороза А. М. – Київ, КНЕУ. 2000р. Банківська справа. Навч. посібник / За ред. Тиркала Р. І. – Тернопіль: “Карт-бланш”, 2001р. Тиркало Р. І., Щибиволок З. Я. Фінансовий аналіз комерційного банку: основи теорії, експрес-діагностика, рейтинг. Навч. посібник. – Київ: “Слобожанщина” 1999р. Тиркало Р. І., Кравчук І. С. Банківські операції з цінними паперами. Монографія. – Тернопіль: Карт-бланш, 2004р. ^ Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків. Затверджено Постановою Правління НБУ від 06.07.2000р. №279. Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті: Затверджена Постановою Правління НБУ 21.01.2004р. №22. Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України. Затверджене Постановою Правління НБУ 16.12.2002р. №508. Положення про порядок здійснення консорціумного кредитування. Затверджене Постановою Правління НБУ 02.02.1996р. №37. Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства: Затверджене Постановою Правління НБУ 28.08.2001р. Положення про депозитарну діяльність Національного банку України. Затверджене Постановою Правління НБУ 12.02.2002р. №61. Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України шляхом рефінансування депозитних та інших операцій. Затверджене Постановою Правління НБУ 24.12.2003р. №584. |