І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» icon

І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг»
Скачати 42.99 Kb.
НазваІ. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг»
Дата28.06.2012
Розмір42.99 Kb.
ТипДокументи

Куріпта Ганна

учениця 11-А класу

Харківського ліцею міського господарства

Науковий керівник:

Москалець І. М.


С.В.Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг»


 • Пилипенко Сергій Володимирович (літ. псевдоніми - Сергій Сліпий, Плугатар, Книгочій та ін.) - народився 22 липня 1891 р. У 1909 р. закінчив Першу київську гімназію. Поступив на історичний факультет Київського університету (відділ славістики). У 1912 р. за революційну діяльність був відчислений з університету і висланий з Києва.

 • Влітку 1914 р. Пилипенка призвали в царську армію і відправили на фронт. Там вів революційну пропаганду, редагував у Ризі фронтову газету "Український голос", яка підтримувала Центральну Раду.

 • Перші свої публіцистичні твори і байки відніс до щоденної безпартійної демократичної газети "Відродження". 26 квітня 1918 року під рубрикою "Малий фейлетон" були надруковані його "Воли". Ця байка викликала бурхливу реакцію в адміністрації "нової влади". Наступна стаття "Провокація" була вилучена цензурою.

 • У цей же час майбутній письменник друкує свої твори в газеті "Народна воля", згодом стає її редактором, відстоює ідею створення незалежної української демократичної республіки.

 • В березні 1919 року вступив до партії більшовиків.

 • Коли на Україну посунула біла армія Денікіна, С. Пилипенко добровільно пішов на фронт, командував стрілецькою бригадою, брав участь в багатьох баталіях. Вигартуваний війнами, молодий журналіст серйозно замислюється над смислом революції.

 • Тематичний діапазон Пилипенкової журналістики був дуже широким, від "співчуття" есерам, які не змогли реалізувати свою аграрну програму і якою скористувалися більшовики, до конкретних пропозицій, як перетворити цю програму в реальність. У цих щоденних газетних матеріалах Сергій Володимирович серйозно пройнявся турботами українського села.

 • Особливі турботи С. Пилипенка були зв'язані з газетою "Більшовик", навколо якої він згуртував літературні сили Києва та робсількорівську громадськість і перетворив її в одну з найкращих селянських газет на Україні. Час від часу він загострює увагу читачів на шкідливості системи призначення відповідальних працівників у партійних і державних установах.

 • В дискусії про господарський центр республіки С. Пилипенко дотримувався думки, що Україна економічно могла б відокремитися від Росії. За таку позицію був деякий час під арештом.

 • С. Пилипенка призначають редактором "Селянської бідноти" (пізніше "Селянська правда"). На її тлі він зумів виробити свій власний публіцистичний стиль, який відзначався простотою, образністю, живою народною мовою, своєрідним синтаксисом, щедрим використанням анафор.

 • Сергія Пилипенка можна сміливо назвати літописцем нашої трагічної історії. Так, як він показав у десятках статей голодомор 1921 року, не вдалося нікому з публіцистів. Щоправда, об'єктивної оцінки причин цього масового лиха за тих умов він дати не міг.

 • Пише багато статей про творчість Олександра Олеся, Архипа Тесленка, Лесі Українки, Івана Франка, Василя Стефаника, інших українських письменників. Особливо плідно працював він над спадщиною Тараса Шевченка, був ініціатором створення Музею Кобзаря.

 • Одночасно з редакторською діяльністю в "Селянській бідноті" він підміняв на редакторському посту у "Вістях ВУЦВК" Василя Блакитного. У тій ідеологічній ситуації С. Пилипенко зрозумів, що колишня "Просвіта", яка на імперському попелищі зберігала жаринки національної культури, ще не втратила свого значення. Щоб суспільству щасливо ступати до омріяного храму Демократії, потрібно було спершу просвітити темні народні маси.

 • 3-го квітня 1922 р. на Україні С.В. Пилипенком заснована перша письменницька організація — спілка селянських письменників «Плуг».

 • Спершу спілка не мала власного органу і за цих умов плужани вживають заходів до видання власного друкованого органу. Перший номер журналу «Плуг» вийшов в 1922 р.

 • Згодом спілка починає випуск альманаху «Плуг» Разом з випуском альманаху плужани видають «Бібліотеку селянина» за редакцією С. Пилипенка і згодом налагоджують видання творів спілки інших авторів у власному кооперативному видавництві «Плужанин». Виходячи як літературно-художній журнал, «Плужанин» був водночас в суспільно-політичним органом. 3 його сторінок світ побачили не лише художні твори, а й публікації суспільно-політичного плану про важливіші події як в нашій країні, так і за її межами.

 • Літературні гуртки «Плуга» діяли у військових частинах, на флоті, у школах червоних старшин. Видавництво «Бібліотека селянина» обслуговувало й півтора мільйона школярів. Послідовно з’явилися альманахи. Спілка селянських письменників виростала в окрему впливову партію, ідеологічно міцну українством, небезпечну для комун культури. Партійна ідеологія поступово втрачала своє провідне значення, задля якого і була утворена ця перша письменницька організація.

 • Постанова ЦК ВКП(б)У від 8 квітня 1932 року «Про перебудову літературно-художніх організацій» ліквідувала «Плуг». 21 серпня 1933 року партійна колегія ЦКК КП(б)У виключила Пилипенка С. В. з партії. 3 березня 1934 року Сергія Володимировича розстріляли. Водночас з Голодомором запалала інквізиція духовна.

 • Сучасне життя виводить «Плуг» із забуття. І ми все більше переконуємось у великому значенні цієї спіли та С.В.Пилипенка зокрема, у подальшому становленні українського письменництва, саме вони дали значний поштовх для подальшого літературного прогресу багатьом досі не знаних.

 • Тетяна Кординаловська згадує: «Ідея створення «Плуга» зародилася в нього саме через його глибоку симпатію до українського селянства та захоплення його обдарованістю. Він був переконаний, що з цього народу можуть вийти талановиті письменники, треба тільки дати йому належне спрямування й піднести рівень його освіти. Письменник діаспори Юрій Литовченко (теж плужанин) згадував його «історичну, унікальну, незрівнянну роль організатора незалежної окремої видавничої бази, без якої ніякого українського Літературного Відродження не було б».

 • Так, дійсно, С.В.Пилипенко, його творчість та громадська робота, роль в суспільно-політичному житті України займають мало не визначне місце у творенні літератури початку ХХ ст.

 • 21 червня 1998 р. на площі Рози Люксембург, на колишньому "Селянському будинку" відкрито меморіальну дошку пам'яті українського письменника, громадського діяча Сергія Володимировича Пилипенка. Автор – дочка письменника, скульптор із США Миртала Пилипенко.Схожі:

І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» icon«Віршень» Всеукраїнський поетичний марафон (1 березня – 7 квітня)
З 1 березня по 7 квітня в Україні проходить перший в історії держави поетичний марафон «Віршень», започаткований з ініціативи Національної...
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» icon«Віршень» Всеукраїнський поетичний марафон (1 березня – 7 квітня)
З 1 березня по 7 квітня в Україні проходить перший в історії держави поетичний марафон «Віршень», започаткований з ініціативи Національної...
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» icon"облік у селянських І фермерських господарствах"
Методичні вказівки щодо виконання самостійної роботи з навчальної дисципліни "Облік у селянських І фермерських господарствах" для...
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» iconВитяг із закону україни "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності"
Розділ І, Стаття 2: "Професійні спілки створюються з метою представництва, здійснення та захисту трудових та соціально-економічних...
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» iconДашко Наталія м. Дрогобич Ознаки концепту stern у творах німецькомовних письменників Галичини
Аналіз прозових творів німецькомовних письменників Галичини дає змогу виділити основні І факультативні ознаки концепту stern. До...
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» iconПро поняття права довкілля пилипенко П
Пилипенко П. Д. Про поняття права довкілля. Матеріали XVI регіональної науково-практичної конференції(лютого 2008 р.)- львів: юридичний...
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» iconНавчанням майбутніх журналістів особисто опікуватиметься голова Національної спілки журналістів України Ігор Федорович Лубченко
Професорсько-викладацький склад університету, його науковий потенціал, матеріальна база І певний досвід діяльності на освітянській...
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» iconТестові завдання
Чи регулює трудове право працю членів кооперативів, селянських (фермерських) господарств?
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» iconSvydnyckyj organiz s g vyrobnyctva
Створення селянських (фермерсь­ких) господарств та місце їх в системі підприємницької діяльності
І. М. С. В. Пилипенко – голова спілки селянських письменників «Плуг» iconМетодичні вказівки щодо практичних занять з навчальної дисципліни " облік у селянських та фермерських господарствах " для студентів денної та заочної форм навчання зі спеціальності
Методичні вказівки щодо практичних занять з навчальної дисципліни "Облік у селянських та фермерських господарствах" для студентів...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи