Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади icon

Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади
Скачати 42.59 Kb.
НазваТези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади
Дата30.06.2012
Розмір42.59 Kb.
ТипДокументи


ТЕЗИ лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання і

залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму.

Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади.

Зміст лекції згідно робочої програми


Етапи розвитку залежності від спиртних напоїв. Психологічні розлади, що супроводжують розвиток алкоголізму. постінтоксикаційного стану, синдрому залежності, психічних та поведінкових розладів в осіб, котрі зловживають алкоголем. Особливості алкоголізму у жінок.

Алкоголізм (хронічний алкоголізм, хронічна алкогольна інтоксикація, алкогольна хвороба, алкогольна токсикоманія, етилізм) – прогредієнтне захворюваня, яке характеризується патологічним потягом до уживання спиртних напоїв, розвитком абстинентного (похмільного) синдрому при припиненні уживання алкоголю, а в подальшому – появою стійких сомато-неврологічних розладів і психічної деградації.

Важливою ознакою алкоголізму є патологічний потяг до алкогольного сп’яніння. Згідно МКХ-10, алкоголізм розглядається як хвороба, що характеризується синдромом залежності від алкоголю, тобто, потребою (сильною чи непереборною) його уживання.

^ Класифікація психічних та поведінкових розладів

унаслідок уживання алкоголю

(вітчизняна)

І. Гостра алкогольна інтоксикація

 1. Звичайне алкогольне сп’яніння:

 • легкий ступінь;

 • середній ступінь;

 • тяжкий ступінь.

 1. Патологічне сп’яніння.

ІІ. Хронічна алкогольна інтоксикація

 1. Побутове (звичне) пияцтво.

 2. Алкоголізм:

 • І стадія (невротична);

 • ІІ стадія (наркоманічна);

 • ІІІ стадія (енцефалопатична).

 1. Дипсоманія.

 2. Алкогольні психози:

 • гострі;

 • хронічні;

 • алкогольні енцефалопатії.

(за МКХ-10)

F 10.0 Гостра інтоксикація

F 10.1 Уживання зі шкідливими наслідками

F 10.2 Синдром залежності

F 10.3 Стан абстиненції (відміни)

F 10.4 Стан абстиненції з делірієм

F 10.5 Психотичні розлади

F 10.6 Амнестичний синдром

F 10.7 Резидуальний стан (у тому числі – деменція)

F 10.8 Інші психотичні та поведінкові розлади

F 10.9 Неуточнені психотичні та поведінкові розлади

Стадії алкоголізму

Клініко-динамічний підхід до наркологічних захворювань бере початок у працях І.В.Стрельчука (1966), який практично першим виділив і описав стадійність алкоголізму (3 стадії).

Перша стадія характеризується синдромом зміненої реактивності організму у вигляді патологічного потягу до алкоголю і утрати кількісного контролю. Крім того, збільшується толерантність до алкоголю.

У другій стадії до специфічної симптоматики приєднується абстинентний синдром. Толерантність до алкоголю максимальна. Спостерігаються порушення пам’яті. Уживання спиртних напоїв відбувається систематично або у вигляді псевдозапоїв. Зникає блювотний рефлекс.

Третя стадія виявляється зниженням толерантності, а в деяких випадках – і розвитком інтолерантності до алкоголю. Амнезія сп’яніння настає після прийому невеликих доз алкоголю.
^

Атипові форми сп’яніння


1. Депресивне сп’яніння. При легкому ступені сп’яніння депресивні переживання приховуються і лише похмурий вигляд, небагатослівність і малорухливість свідчать про нього. Подібні стани небезпечні суїцидними спробами, що може бути несподіваним для навколишніх.

^ 2. Істеричне сп’яніння. Виявляється, насамперед, бурхливою експресією (голосна мова, патетичні інтонації, перебільшена міміка, виразні пози і рухи тілом). Виражене сп’яніння може завершитися типовим істеричним нападом.

^ 3. Сомнолентне сп’яніння.Через деякий час після прийому алкоголю з’являється сонливість, а потім сон, який при великій дозі переходить у сопор і кому. Цей тип сп’яніння у підлітків, особливо в ослаблених, зустрічається частіше, ніж у дорослих.

^ 5. Гебефреноподібне сп’яніння. Виявляється руховим збудженням разом з кривлянням, гримасами, безглуздим реготом, сумбурними вигуками, розмашистими жестами.

^ 6. Патологічне сп’яніння. Це гострий транзиторный психоз, спровокований прийомом алкоголю, у вигляді сутінкового стану чи гострого параноїду.

Сутінкове патологічне сп’яніння. Виявляється тим, що хворий чогось прагне, від когось тікає, виявляє жорстоку і безглузду агресію у відношенні навколишніх, які нічим йому не загрожують. Обличчя бліде, зіниці розширені, але хода упевнена. Усе відбувається при повному мовчанні чи з уривчастими злісними репліками. У цих станах хворі вкрай небезпечні.

Параноїдне патологічне сп’яніння. Відрізняється раптовим, як осяяння, маячним тлумаченням навколишнього.
^

Особливості сп’яніння при різних акцентуаціях характеру і психопатіях


 • Гіпертимні особи досить легко починають випивати в компаніях. Надають перевагу неглибоким ступеням сп’яніння з підвищенням настрою, товариськістю, розвагами. Ейфоричне сп’яніння найбільш їм властиве.

 • ^ Емоційно-лабільні особи не схильні до випивок. Випивають вони найчастіше під впливом групи однолітків.

 • При епілептоїдному типі акцентуації характеру і психопатії найчастіше виникає атипове дисфоричне сп’яніння зі злістю, агресією, руйнівними діями, нанесенням побоїв іншим і самоушкодженням, а також із грубою сексуальною поведінкою.

 • ^ У шизоїдів сп’яніння, зазвичай, не викликає вираженої ейфорії, але атипові сп’яніння також не характерні. Від невеликих доз алкоголю вони стають товариськими, контактними, здатні розкривати деякі зі своїх переживань.

 • ^ Сенситивні особи частіше уникають уживання спиртних напоїв. Сп’яніння у них нерідко бувають атипово депресивними.

 • Істероїди у стані сп’яніння починають виражено виявляти свої претензії та демонстративність.

 • При органічних психопатіях толерантність до алкоголю знижена. Особливо вона невисока у нестійкого типу.
Використана література

 • Личко А.Е., Битенский В.С. Подростковая наркология: Руководство. – Л.: Медицина, 1991. – С. 123-164.

 • Пятницкая И.Н. Наркомании: Руководство для врачей. – М.: Медицина, 1994. – 544 с.

 • Руководство по наркологии / Под ред. Н.Н.Иванца. – В 2-х томах. – Т. 1. – М.: ИД Медпрактика-М, 2002. – С. 276-291.

 • Руководство по психиатрии / Под ред. Г.В.Морозова. – В 2-х томах. – Т. 2. – М.: Медицина, 1988. – С. 169-218.


Схожі:

Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади iconЛекції на тему
Особливості наркоманій у жінок. Діагностичні критерії та клініка гострої І хронічної інтоксикації, постінтоксикаційного стану, синдрому...
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади iconТези лекції на тему: Медико-психологічні та соціально-правові питання уживання та залежності від психоактивних речовин (пар). Психологічні механізми та вияви донозологічних форм уживання психоактивних речовин
Тези лекції на тему: Медико-психологічні та соціально-правові питання уживання та залежності від психоактивних речовин (пар)
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади iconЛекції на тему
Особливості токсикоманій у підлітків. Діагностичні критерії та клініка гострої І хронічної інтоксикації, постінтоксикаційного стану,...
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади iconТематичний план практичних занять з психіатрії І наркології для студентів 5 курсу медичного факультету №1 за спеціальністю „Медична психологія”
Психічні та поведінкові розлади, спричинені вживанням алкоголю (алкогольна хвороба). Клініка, діагностика, лікування, реабілітація,...
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади iconМ. Ніжин №17/1 Про заборону вживання спиртних напоїв в університеті
Кодексом України про адміністративні правопорушення (стаття 179 “Розпиття спиртних напоїв на виробництві”), відповідними нормативними...
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади icon“затверджено”
Змістовий модуль Психічні розлади внаслідок вживання психоактивних речовин та залежності від них
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади icon“затверджено”
Змістовий модуль Психічні розлади внаслідок вживання психоактивних речовин та залежності від них
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади icon“затверджено”
Змістовий модуль Психічні розлади внаслідок вживання психоактивних речовин та залежності від них
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади iconМіністерство охорони здоров’я україни кафедра нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С. М. Савенка затверджено
На тему: поведінкові розлади, які починаються в дитячому та підлітковому віці. Гіперкінетичні розлади
Тези лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання І залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму. Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади iconТестові завдання для модульного контролю з „Основ профілактики алкоголізму та наркоманій”
Патологічний потяг до уживання алкогольних напоїв з метою викликати у себе відчуття задоволення, підвищений настрій, прилив психічної...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи